lecretaris en algemeen rapporteur. Oe Koning van België, groot be- ichermer van het Koode Kruis, zal lat bureau eerstdaags te Ostende n bijzonder gehoor ontvangen. Als tweede jurylid van Neder land heeft men voor deze afdeeling uitgenoodigd den heer Duyvis, lid der Tweede Kamer. De voorwerpen, door het Neder- landsche Roode Kruis tentoonge steld, trekken dagelijks meer en meer de aandacht der bezoekers door doelmatigheid,eenvoud en door dat zij zoo practiseh zijn. De in zending wordt algemeen geroemd. Men herinnert zich de groote belangstelling, welke de bezoekers der Amsterdamsche werelu-teutoon- stelling in 1883 betoonden voor alles wat daar te zien was met betrek king tot de levenswijze van Oost en West-Indische volksstammen. Dit was de aanleiding, waardoor dr. L. Serrurier, directeur van 's Rijks Eth- nografisch Museum te Leiden, op het denkbeeld kwam, van het inder tijd te Amsterdam aanwezige, in bet Museum een als 't ware levend ge heel te bewaren. Hij heeft daartoe de volgende woningen doen opstel len: eene hut der Caraïben van Su riname de hut van een boschneger een warong uit de residentie Tegal; een huis uit de Bataklanden; eene Atjelische woning; eene Dajaksche woning; een Dajaksche kota. Alles is aangekleed met huisraad, verdere huiselijke benoodigdheden, afgietsels van de bewoners, enz. enz. De heer Serrurier heeft er eene beknopte, maar alleszins voldoende beschrij ving en verklaring van in druk ge geven, welke men zich voor 12 cents aau den ingang kan aanschaffen. Deze Oost-eu West-Indische hui zen staan thans op het terrein nabij de Leidsche Sterrenwacht. Voortaan zullen ze wekelijks, op nader aan te kondigen werkdagen, kunnen be zichtigd worden. Vrijdag hield de afd. Utrecht der Ver. tot bev. van fabriek- en liandwerksnijverheid aldaar hare ge wone vergadering. Aan de orde was het rapport der indertijd benoemde Commissie voor de zegelwet. Dit belangrijk rapport, dat van groote zaakkennis getuigde, gaf geene aan leiding tot discussie maar zal aan het Hoofdbestuur worden gezonden met verzoek het te doen drukken en op de a. s. alg. verg. te doen behandelen. Voorts werd rapport uitgebracht over het wetsontwerp op den kin derarbeid. Uit de daaruit voort vloeiende discussie bleek dat de meer derheid van oordeel was, dat dit ontwerp, tot wet verheven, zeer na- deelig zal werken tenzij ook de wet op het lager onderwijs worde uit gebreid. De heer Van Lier wees er o. a. op dat het wel de bedoeling mag zijn overmatigen arbeid voor kinderen te voorkomen maar nooit om arbeid, die kinderen van 12 h 13 jaar zeer goed kunnen verrich ten, geheel te verbieden. Met dit ontwerp, zegt spr., mis kent men den geheelen inaatschap- pelijken toestand. Wat zullen bijv. gestichten, zooals weeshuizen, met de kinderen aanvangen die op hun 12e jaar de school verlaten en geen vatbaarheid hebben (zooals in dien stand bij de meesten het geval is) wanneer u de herinnering aan mijn korte heerlijkheid smart veroorzaakt, denk dan daaraan, dat in dit oogen- blik, uw handdruk mij gesterkt heeft. Leef wel, zeide Irene be ogen. Haar geluk zal ik be schermen. Hij liet hare hand los en verliet het prieel. Zonder op te zien, ging hij den tuin door, zich niet storende aan het schitterende van 't geen hem omgaf, door dichtbegroeide, bloeiende vlier- hagen, wier vele bloemen een als 't ware verdoovende geur verspreid den, voorbij de zwaar hangende goudenregentakken, die zijne schou ders met gele blaadjes tooiden, tot het dak, waaronder Gilda leed, aan zijne oogen onttrokken was. En toen Vij eindelijk in zijn rijtuig zat, dreef ïij den koetsier voortdurend tot groo- ;er spoed aan. Een half uur mocht hij gereden hebben, toen plotseling een gedruisch tot zijn oor doordrong het klonk als volgde iemand op een galoppee- rend paard zijn rijtuig. De graaf misschien? Erwin wendde zich om. voor meer uitgebreid lager onder wijs? In het huisgezin kan men zulke kinderen tot hun veertiende jaar veel bezigheid verschaffen, maar in een gesticht gaat dat niet zoo gemakkelijk. Bovendien vergeet men ook dat op het 20e jaar de jongelingen in de militie vallen en dus slechts 6 jaar hebben om zich in hun vak te bekwamen, terwijl zij het weinige dat zij aangeleerd hebben in dienst weer vergeten. De voorzitter was het met het rapport niet eens. Dat er tegen de wet van 1874 geene ernstige op positie bij de ouders was ontstaan, achtte spr. een bewijs dat de wet nu wel tot 14jarigen leeftijd kon worden uitgebreid. Overigens vond hij den tijd van indiening der wet wegens de heersch- ende malaise slecht gekozen, en zou hij wenscheu dat het toezicht zich uitstrekte ook tot de moeders en de kinderen, reeds van hunne geboor te af. Het rapport werd evenwel ten slotte, onder bijvoeging dat de be paling van een overganstijdperk in de wet behoorde te worden bepaald, aangenomen. Het voorstel, dat op de algemeene vergadering zal worden behandeld, om de werkuren te bepalen van 6 uur 's ochtend tot 6 uur 's avonds, vond bij deze afdeeling weinig bijval. Den afgevaardigden werd opge dragen er op aan te dringen, dat de volgende algemeene vergadering te Utrecht plaats vinde. Ook bij de Schielandsche tram (lijn HillegersbergRotterdam) zal de veiligheidsrem met schel (systeem Riedel), van den heer Jos. Levelt, worden ingevoerd. Naar wij vernemen is te Berlijn van overheidswege reeds aan de be sturen van de trammaatschappijen aangezegd, dat zij zich van deze ramtoestellen hebben te voorzien. (N. R. Ct.) Broodnijd was oorzaak 'dat twee meisjes Vrijdagavond op het Oude- kerksplein te Amsterdam in twist geraakten. Een der dames krabde haar concurrente met een haar speld het geheele gezicht open. Het slachtoffer werd naar haar woning gebracht. De moderne haarspelden amazone vluchtte, toen zij de ge volgen van haar daad zag. Op den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam vlogen Vrijdagavond steenen, door baldadige jongens ge worpen, door de lucht. Een vrouw, die met een Gjarig jongetje daar langs kwam, was genoodzaakt haar kind naar het gasthuis te brengen, omdat het door een steen ernstig aan het been werd gekwetst. Vrijdag avond omstreeks half- twaalf ontstond er bij de Zoutkeets gracht te Amsterdam twist tusschen een moeder en haar zoon. De jon geling sprong plotseling te water en verdween in de diepte. Tot he den is zijn lijk nog niet terugge vonden. De dienstbode van een tapper te Amsterdam zou Vrijdag middag met een wagentje, waarin de kin deren, uit rijden gaan, toen hare meesteres voor zij wegreed, onder een kussen verborgen vond twee kruiken jenever, door de dienstbo Neen, de ruiter, welke hem najoeg, was niemand anders dan Waldemar Merfeldt. Erwin gaf den koetsier een tee- ken het rijtuig stond stil. Twee seconden later hield "Waldemar zijn van zweet druipend paard naast het portier in. Een vormelijke groet werd tus schen beide mannen gewisseld, waarbij ieder wederkeerig de ge dachten trachtten te ontraadselen, die zich achter het voorhoofd van ieder hunner verborgen. Ik wist niet, dat uw snelle rit mij gold? zeide Erwin met koele hoffelijkheid, anders had ik mijne opmerkzaamheid al vroe ger aan u gewijd. U is wel goed inderdaad. Wij hebben daarbij echter niets verlo ren. Wellicht kunt u denken, welke oorzaak mij dreef u te volgen? Erwin haalde de schouders op. Ik betreur het, daarmede onbe kend te zijn. Inderdaad? zeide Walde mar, en zijn edel, schoon gelaat nam een donkere uitdrukking aau. Inderdaad? Het doet mij genoe de uit den kelder gestolen, ten be hoeve van een harer kennissen. - De Amsterdamsche dag- en nachtbooten hebben in de afgeloo- pen week ruim 2000 Duitsche gras maaiers van Amsterdam naar Zwolle vervoerd. Daar in den regel de helft in Zwolle blijft overnachten, is het curieus te zien, hoe de commission- nairs zich beijveren, om de reizende arbeiders over te halen bij dezen of genen burger zijn intrek te nemen met een soort van openbaren afslag van tarief. Wat de ongunstige tijden al niet doen Een heer in zijn Zondagspak wandelde gisteren op de O. Z. Voor burgwal te Amsterdam, en onver wachts woei zijn hoed te water. Fluks sprong hij op eene schuit, welker inhoud met een zeil bedekt was. Maar hij gleed van het zeil eu zonk in de losse kalk, waarmee de schuit was geladen. Met moeite klouterde hij er uit; de hoed werd in den steek gelaten, en met een witte broek kwam de wandelaar, die deftig in het zwart was uitgegaan, thuis. De reizigers, die Zaterdagnamid dag omstreeks 5 uur met de tram te Voorburg aan de Wijkerbrug kwamen, dachten aan groot onraad, toen zij eensklaps den conducteur uit den trein zagen snellen naar een aan het station staanden ledigen wagen. 'tLiep echter goed af al thans voor hen. De conducteur had slechts de bedoeling een collega van hem een draai om de ooren te geven en volvoerde dit zoo goed, dat zijn slachtoffer het bloed uit de neus sprong. Drie heeren, wonende te 's-Hage gingen gisterenmorgen van Katwijk uit om in de Noordzee een zeiltoehje te maken met het doel te IJmuiden binnen te komen. Nabij Wijk aan Zee overviel hen een windvlaag, waardoor de schuit omsloeg. Een der drie, de heer De J. is verdron ken. De twee anderen werden met moeite dqor redlijnen naar het strand gehaald. N Uit Molenaarsgraaf wordt ge meld: Werd vroeger van Juer geschre ven welk een hondefibaantje de postbode van PapendrecBt naar hier heeft, hoe die man met pakket ten, drukwerken en brieve'n bela den dagelijks eene reis mar'kt van 7 uren en dan bij aankomst alhier nog een uur moet bestellen en dat alles voor de som van f 7.'|'0 per week, met de opening van de spoor weg-lijn Dordrecht Gorijuchem is het nog wat erger geworden. Kreeg hij vroeger zijn vrachjie te Papendrecht, waar het door" \een ander van Dordt werd gebracht, nu moet hij eerst van Papendrech,t< zelf naar Dordt, en kan dan, som tijds als een ezel belast, in stof en hitte, in weer en onweer zien dat hij hier komt. De man is 12 uur, en dat alle dag, bezig. De vorige week vond men bij het opruimen van grond uit de gorzen te Willemsdorp twee men- schelijke geraamten, wier beenderen verzameld en diep begraven werden. gen uw geheugen ter hulp te kun nen komen. Die oorzaak alzoo.... Bewaar onze wederzijdsche eer voor een minder aangename ge tuige! viel Erwin hem in de rede. Waarom zal het oor van den koetsier een verklaring opvan gen, die toch slechts mij alleen geldt niet waar? Gij hebt gelijk. Wilt gij de goedheid hebben mij vijf minuten den weg op te volgen.» Erwin sprong uit het rijtuig, ter wijl de graaf zijn paard met de teugels aan den meest nabijzijnden boom vastbond. Langzaam schreden de beide man nen naast elkander voort. Toen zij zich genoeg verwijderd achtten, om niet beluisterd te kunnen worden, bleef Erwin staan. De tijd dringt. Wat wenscht u van mij? Genoegdoening vorder ik. Waarvoor? vroeg Erwin kalm Vraagt gij dat nog? zeide Waldemar driftig. Nadat gij u on der de hoede van uw gewetenloo- zen oom, als een dief in het bezit van Irene gesteld hebt, waagt gij het nog mijn hart te trotseeren? Zooals gewoonlijk bij dergelijke vondsten plaats heeft, doen spoedig allerlei verhalen de ronde. Onder de rij der gesignaleerden in het jongst verschenen algemeen Politieblad komt voor een commis- sionnair, die wegens het rooken van sigaren in een rijtuig van den Staats spoorweg, door den kantonrechter te Ridderkerk is veroordeeld tot f 10 boete, subsidiair 3 dagen gevange nisstraf. Zaterdagmiddag is een jongen van 11 jaar, genaamd M., in de Kruisvaart te Utrecht verdronken. Hij had zich te water begeven zon der te kunnen zwemmen. Te Zevenaar kreeg men dezer dagen eensklaps in een gebouw veel last van wandgedierte. Bij onder zoek bleek, dat eenige zwaluwen nesten, die in den gevel gemaakt waren, duizenden van die insecten bevatten. Er heeft te Laren Vrijdag eene vechtpartij plaats gehad, die veel overeenkomst had met een amok. Juist was een dertigtal bezoekers van 't zonnige Lareuberg naar het lommerrijke «Jan Tabak» gestoomd en bleven eenige nog met een zestal gasten op 't Paviljoen, toen men plotseling verschrikt werd door een vreeselijk tumult, dat uit de groote zaal kwam. Twee kellners hadden elkander om 't lijf gegrepen, en rol den als een kluwen over stoelen en bankjes. De dames vluchten, en kin deren gilden, 't was een vreeselijk tooneel van verwarring. De chef van de restauratie wilde de vechtenden scheiden, maar nu schoot ook de derde kellner toe, en als op een ge geven teeken vielen de drie razen- den den chef aau. Op diens hulp geschreeuw kwam de boer der boer derij met eenige knechts toeschieten. Met vreeselijke woede stonden de partijen elkander een tijdlang af te rossen. Messen werden vage re'tafel, gegrepen, een dolk kwan: te voor schip, kog-elfleschjes werjen 0p de hoofden stuk geslagen, (.a duchtig werd met een fornuistaifc. er 0p jn- geranseld. Ten slotte ztjchtten de amokmakers voor de owsrmacht. Van het gebeurde is 'bij den bur gemeester te Laren pL,ces.Verbaal opgemaakt. Zaterdagochtend viDd de land bouwer J. Masters, .jQ de Ooij on der Ubbergen bij >üjmegen, zijn schoon lichtbruin p^ard, U/s jaar oud, dood in de wr^e liggen, dat Vrijdag aldaar nogy^zond en dartel had loopen grazen gij onderzoek bleek dat het dier,;idat eene waarde had van f250 a f OOO, indienafge- loopeu nacht dooreg,, onverlaat met een mes in de ULst; tij de hart streek, was gesti/hen, en daareor Jen dood had geonden. De politie zJekt ijverig rx)ar den bedrijver dei'cr schandelijkeuveldaad, welke met1 meeIJt aan wraakzucht te moe ten toeschrijven,/ On der Oudeij tosch is een 21jarig jongeling door een trein overreden. Vrija'eg mp gen is de 'heer P. Tuij- tel, oud 71 jf' ar, vader in het Bur- Gelooft ^Tij y merkelijk, dat men ach ter de tr!>iy -n van de verkochte niets verdé'1/ moet zoeken, dan dat zij te voors ffiijn gebracht zijn door de zegeweni schen der ouders? Neen, zoo geheel 0 ngestraft zal men mij ne eer, mijne liefde niet beleedi- gen. Nog bet ik in staat den smaad welken gij ovt ;r de edelste, hoog- hartigste vrou w gebracht hebt te wreken, bloedi, g aan u te wreken, van de hoogti 1 uwer smadelijke zegepraal zal l uijn kogel u naar de hel zenden of uwe hand aan mijne smart een snel einde maken. Wij zullen strijd en om de bruid! Toen Erwin z wijgende met zich zeiven te rade gin g, lachte de graaf spottend. Ah, gij mist uwen oom, om u uit deze noodlottig, e positie te red den? Lang genoeg 1 hebt gij vrijheid gehad, u achter zi 'jn verachtelijk schild te bergen, lf mg genoeg het onkruid geoogst, di at hij gezaaid heeft; thans staan w Vj alleen tegen over elkander, man te igen man de snoode list moet voo r de waarheid wijken Zij zal dat ook 1 gerweeshuis te Zieriksee, bezig met eene dakgoot schoon te maken, van eene aanzienlijke hoogte naar be neden gestort en ernstig gekneusd opgenomen. Eenige uren daarna is hij bezweken. Zijn gemis zal bij de weezen zeer worden gevoeld, daar hij voor hen een uitstekend pleegvader en belang stellend vriend was. De overledene, die een zeer bemind burger was, laat eene bejaarde weduwe na. De laatst overgebleven oud-strijder van Waterloo in de gemeente Aal ten, genaamd Gerrit Stronks, is in den ouderdom van 92 jaar overleden. Te Leeuwarden werd Vrijdag marktdageen eigenaardig jtibilé gevierd. Het was toen eene halve eeuw geleden, dat Baukje Hofma, vrouw van den oud-strijder van 1831/32, Gerben Pieters Koopman, gardenier te Berlikum, voor het eerst op de Berlikumer-markt verscheen, om aardappelen en andere landbouw producten en boomvruchten te ver- koopen en sinds daarvan, jaar in jaar uit, wekelijks Leeuwardens ingeze tenen kwam voorzien. De nog altoos vlugge koopvrouw, algemeen bekend onder den naam van «Baaije», zou ervaren, dat men dezen dag voer haar niet onopge merkt wilde laten voorbijgaan. Na afloop der markt werd haar door een groot getal belangstellenden uit de buurt en ook uit andere plaat sen der provincie een fraaie leuning stoel benevens eene keurige bloemta- fel met bloemen als blijk van deelne ming in het haar te beurt gevallen voorrecht aangeboden, waarbij de gardenier Wenselaar, van Berlikum, haar op hartelijke wijze indeFrie- sche taal toesprak. Toen het oudje zou vertrekken, kwam het geheele personeel markt- bestellers, mannen en vrouwen, aan zetten, om haar op haar eerege stoelte te plaatsen en zóó rond te dragen. Uit verscheidene huizen en faü ju de nabijheid gelegen markt- schepeü -was ter harer eere de na tionale vlag uitgestoken. Ter gelegenheid der Leeuwarder kermis had een onderofficier van het garnizoen aldaar de aardigheid met een burger van zijn kennis van kleeding te wisselen, Zij werden in het kermisgewoel door een superi eur ontdekt, tengevolge waarvan de onderofficier tot soldaat gede gradeerd werd. Men schrijft uit Sloten (Fr.) van Vrijdag Ons anders zoo stille stadje werd in den laatsten tijd niet zelden ver ontrust door de uitspatting van een woestaard, Leentjes geheeten. Ieder bewoner wist, dat hij den burge meester geen goed hart toedroeg, en toen dan ook eergistermorgen de prachtige boeier, den burgervader toebehoorende, geheel met teer was bevuild, begreep men dadelijk dat niemand dan L. de dader hiervan zijn kon. De burgerij van het stadje, die den burgemeester bijzonder hoog acht, werd hierdoor niet weinig netelig en... ging eindelijk tot daden over. Tegen den avond trok men naar Ja, zoo zeker als deze zon morgen met vernieuwde pracht over de aarde opgaat, zoo zeker heeft dat vuile wraakspal zijn einde be reikt. Tegenover u zwijgt de stem, welke mij waarschuwt, Ferdinand Merfeldt's leven te ontzien wegens de geruchten die mijn eer zouden kunnen bevlekken. Wreek u aan den graaf, zoo goed gij dat vermogen zult doch in de eerste plaats zult gij mij rekenschap geven. Ik ben bereid, antwoordde Erwin kalm. Neem u echter in acht mijn eer nog met één woord te bezoedelen. De zaak voor welke ik vechten en vallen zal, heeft niets gemeens met uwen haat; staat daar van zoo ver als de top van den eik van den grond waarop wij staan. Ik voel mij niet verplicht, u daar omtrent een nadere verklaring te geven bij de opgewondenheid van het oogenblik zou het u moei lijk vallen mij geheel en al te be grijpen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2