3e Jaargang. Woensdag A BON N E M EM TSPB IJS: ïsrschijni ikgeiijks uitgenomen Zon- en algemeens Feesiiiayea. ADVEBTENTIËN: FEUILLETON. Afstand van zijne vrouw BINNENLAND. foor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk p. maand Afzonderlijke Nommers 40 Cents. 55 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te aöresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Heofday enten voor het .Buitenland-. Compagnie Générale de xublicite Eirangère G. L. ÈATJBE 4' Co., JOK. F. JONESS/icr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolc-niaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deuT. Geopend dagelijks van 30 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op rertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met" gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang .Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 ceuls per persoon. Donateurs en eden der Nedérlandsche Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder vaii hot Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorioopende toegangskaarten voor een geheel jaar ft 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op dié dagen van 303 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling vau 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Tevlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag on Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopsni Woensdag ea Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroeumarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. Naar de Daily News verneemt, kent de Engelsche Regeering thans ten volle de inzichten van Lord Wolsely omtrent den militairen, en die van Sir Evelyn Baring nopens den politieken staat van zaken in Egypte. Na zorgvuldige overweging daarvan zullen de instructies vau Sir H. Drummond Wolf worden vastgesteld, zoodat deze heer ver moedelijk binnen het eerstvolgende tiental "dagen naar Alexandrië zal kunnen vertrekken. In de lobly van het Lagerhuis had Vrijdag een aandoenlijk tooneel plaats. De goeverneur der gevan genis te Kilmainham bracht een bezoek aan 's lands vergaderzaal, en werd herkend door den heer Healy, zijnen voormaligen gast, die hem met warmte de hand kwam schudden. Andere leden van de Iersche partij, die mede indertijd, elk op zijne beurt, de goede zorgen van den goeverneur hadden mogen genieten, snelden insgelijks toe om hem te begroeten. Ten slotte werd den waar- digen man eene plaats ingeruimd onder de galerij, waar hij neerzat, vriendschappelijk omringd door zijne gewezen commensalen. Men weet niet wat al méér te bewonderen: den tact van dezen ambtenaar om zich in eene onaan gename betrekking aangenaam te maken, of de erkentelijkheid van deze Iersche harten. De cholerasterfte bedroeg Zondag over geheel Spanje 764 (1869 ge vallen); met het oog op nog ont brekende opgaven kan men het aantal gevallen gerust op 2000 VAN GEORG HARTWIG. 80) IV. Ik verbied u, zeide Wal- demar woest. Stil tochGij hebt aan uw gevoel uitdrukking gegeven, het zelfde recht verlang ik eveneens. Ook dwaalt gij, wanneer gij meent dat ik nog eenigszins bang hen voor mijn leven, ik sterf gaarne en in vreugde een eervollen dood voor mijne zaak! Bepaal dan plaats en tijd! Erwin legde snel de hand voor de oogen, om de ontzettende gebeur tenissen, welke op dien dag hadden plaats gegrepen, zich nog eenmaal schatten, waarvan 900 met doode- lijken afloop. Ook Valladolid is aangetast; de ellende heerscht allerwege en is onbeschrijfelijk. De Daily Telegraph verneemt, dat de Engelsche regeering de voort gezette versterking der Russische troepen aan de heide oevers van den Heri-Roed, met groote bezorgd heid gadeslaat. Uit ingewonnen informatiën is het haar gebleken, dat de numerieke sterkte der Russische troepen al daar, met de strikte verzekering van vredelievende bedoelingen niet ver- eenigbaar is; zij meent daarom dat zoodanige versterking eene meer volledige opheldering behoeft, dan tot dusver is gegeven. De Standard heeft reden om aan te nemen, dat Rusland, ofschoon het aandringt op het bezit van Zoelfikar, in waarheid Meroechak begeert, en dat, tegen erkenning van de rechten des Emirs op Zoel fikar, Meroechak aan Rusland af gestaan zou kunnen worden. De gezant van Venezuela heeft de volgende depêche vandenVene- zolaanschen consul te Trinidad ont vangen «Volledige zegepraal, Mar garita genomen, in de republiek heerscht weder vrede.» Haarlem21 Juli 1885. Bij de te 's-Hage gehouden akte- txamens gymnastiek verwierven o.a. het diploma de heeren M. Binnen- wijzend, A. G. Boes, J. E. Kuiken, J. L. Neijenhuis, J. Ph. Schumacher, A. C. van Stralen en J. de Weeger, allen van Haarlem. kalm in herinnering te brengen, en inderdaad, dat duel kwam hem, na hetgeen geschied was, nog als de waardigste afsluiting zijns levens voor. Gij aarzelt? vroeg de graaf ongeduldig. Neen, maar de omstandigheden zijn zoo, dat ik uw ongeduld nog gedurende eenige uren op de proef zal moeten stellen. Ik heb nog ver plichtingen te vervullen, die al mijne aandacht vorderen ook moet van te voren het laatste woord met uw oom gewisseld zijn O...! Daarom heb ik het duel be paald in den laten namiddag van morgen, op den tijd, dat de laatste zon nestralen door het u bekendedennen- boscbje schieten en zullen wij daar den eervollen strijd aanvaarden. Met het oog op de zinkende groot heid der zon gericht, willen wij ik of gij het leven laten en, Een feest, dat in onze dagen weinig voorkomt en daarom ver dient uitvoerig te worden gemeld, had gisteren plaats, binnen de muren der zoutziederij, op het Zuider-Bui- tenspaarne, welke bloeiende onder neming toebehoort aan de heeren Quarles van Ufford alhier. De omgeving vertoonde zich in feestdosch; zoowel bewezen de na burige schepen als de huizen door het uitsteken van de driekleur hunne ingenomenheid met het waarlijk zeldzame feest, waarvan de hoofd persoon was A. Houtman, meester knecht in genoemde zaak en op dezen dag zijn vijftigjarig dienst-jubileum vierende. Door zijn patroon werd den waar- digen werkman ouder een hartelijke toespraak een geschenk aangeboden, dat we met recht een ruim blijk zijner genegenheid mogen noemen. De werklieden der zoutziederij schonken hun geachten meester knecht een prachtigen, rijk met goud gemonteerden sigarenkoker. Een fraai gebeeldhoude leuning stoel viel hem van de zijde zijner kinderen ten deel. Dat een talrijk bezoek van buren, vrienden en bekenden den jubilaris bewees, hoezeer in zijne feestviering werd gedeeldbehoeft wel geen betoog. Een der lokalen van de ziederij was in een feestzaal herschapen en keurig gedecoreerd. Daar stond de welvoorziene disch, waaraan de krachtige grijsaard met zijne bloedverwanten en de werk lieden plaats nam en waar menig hartelijk woord van warme sympa thie werd vernomen. Lang bleef men daar in aange name stemming bijeen, zoodat het scheiden moeilijk viel en eerst de aanbrekende dageraad de gasten her zonder een kreet te slaken, daaruit scheiden Goed, zoo zij het! zeide Waldemar snel. Ik zal u daar verwachten. Een van ons heiden zal de plaats niet levend verlaten Ik hoop het! Zijt gij aan 't einde De graaf nam zijn hoed af. Ik ben ten einde. Tot wederziens daar. Tot wederziens! Zwijgend keerde Erwin naar zijn rijtuig terug, terwijl de graaf zich haastte zijn paard den vrijen teugel te geven. Nog een vluchtig oogen- blik en zij joegen uit elkander, de eene hier- de andere daarheen. In wolken stoof het stof achter hen op en wischte ieder spoor uit het zand. V. Vijf uren nadat de graaf Neuburg verlaten had, en juist terwijl het uurwerk van 't slot het zesde uur innerde dat aan alles een einde komt, zoo ook aan dezen heugelijken dag. De pogingen door eenige hee ren in het werk gesteld om hier ter stede een Roei- en Zeilvereeni- ging op te richten zijn met goeden uitslag bekroond. In een Zaterdag jl. gehouden eerste algem. vergaderiug, werd de vereeniging saamgesteld en een vast bestuur gekozen. De naam zal luiden Haarlemsche Roei- en Zeilvereeni- ging «Het Spaarne.» Er zijn thans reeds 17 werkende, 52 kunstlievende leden en 17 donateurs en aandeel houders toegetreden. Onder degenen wier namen staan vermeld op de lijst der medewerkers tot de op richting, komen voor die van den Commissaris des Konings in Noord- Holland benevens de heeren Lief- tinck, lid der Tweede Kamer; mr. G. Heshuijzen Wethouder alhier, en Th. Figee, lid van den Raad dezer gemeente. Gisternamiddag is een stuca- doorsknecht aan de Baan van een steiger gevallen en in bewusteloo- zen toestand, inwendig belangrijk gekneusd, naar het St. Elisabeths Gasthuis per brancard overgebracht. Dr. W. Smit, geneesheer aan het krankzinnigengesticht te Meer- enberg, zal tegen November a. s. zijne betrekking nederleggen. Het Rijks-Musenm te Amster dam werd Zondag bezocht door ongeveer tien duizend personen. Bij den internationalen roei- wedstrijd te Gent (Belgie) heeft de Rotterdamsche roei- en zeilvereeni- ging «de Maas», twee eerste en twee tweede prijzen gewonnen. De heer P. J. H. Cuypers, architect der Rijksmuseumgebouwen, is door den Koning van Spanje he in den namiddag aankondigde, be trad een man de straat van het dal- waarts gelegen dorp. Heinrich Rom berg, want hij was 't, had zijn rij tuig in de zich kort voor het dorp bevindende buiging van den straat weg verlaten, om zoo ongemerkt mogelijk het doel te hereiken, dat hem Theophils verklaring op den bedoelden Zondagavond, bij de ver telling van 't geen hem wedervaren was, had voorgesteld. Haastig en toch somwijlen aarzelende, ging hij het plein over, waarop hij als jon gen zoo vaak gespeeld had, heihuis van den geestelijke en de in het zonlicht schitterende ruiten van het schoolgebouw voorbij, tot hij op het door jong groen omzoomde kerkhof kwam, waar de ten ondergang nei gende zon nog op de eenvoudige graf kruisen hare stralen schoot. Daar, waar de eerste rozen op het punt stonden hunne knoppen te ope nen en de hangende takken van de noemd tot commandeur in de orde van Isabella la Catolica. Op voorstel van den heer Ra- velli, stationschef te Scheveningen, heeft de directie van den Ned. Rijn spoorweg goedgevonden voortaan dagelijks des avonds nog te half twaalf een extra-trein te doen loo- pen, vooral ten gerieve van de be zoekers van het Badhuis, waar de amusementen gewoonlijk te 11 uur nog niet zijn geëindigd. Zondag zijn te 's Hertogen bosch de feesten begonnen ter ge legenheid van het zevenhonderdjarig bestaan dier stad; gisteren (Maan dag) had de groote optocht plaats. Er heerscht veel vroolijkheid en geestdrift onder de talrijke bevolking. Wij ontvangen het volgende schrijven: Den landbouw gaat het niet goed, de tuinderij gaat het slecht, het Westland klaagt en de zeevis- scherij kwijnt. Den landbouw is aangeraden zich wat meer op boom gaarden te gaan toeleggen en langs de bermen van spoorwegen moest men algemeen vruchtboomen plan ten. Hiertegen wordt aangevoerd dat als de oogst overvloedig is er geen geld, als de oogst schraal is er geen voordeel met zulk een teelt te behalen is. Zulke aanbevelingen laten zich eigenlijk op papier zeer goed uiteenzetten. De tuinderij, die zoowel in het vak van bloemisterij als in dat van warmoezier steeds uitgebreider werd, weet met de bloe men geen raad en kan de groenten niet genoeg aan den man brengen. Daarbij worden de tuinders onder kropen door opkoopers, die alles door elkander slaan en voor een appel en een ei, de waar rondventen. Een kwaad ding voor het Westland, dat Engeland zelf den weg heeft gezocht en gevonden om zich van aardap pelen te voorzien en alweer getoond treurwilgen zich op melankolieke wijze over de grafheuvels uitspreid den, bleef Heinrich, door de herinne ringen zijner jeugd overstelpt, staan. Geleund tegen de poort, die toegang tot het kerkhof verleende, met het hoofd op de hand geleund, keek hij over de stille rustplaatsen der doo- den heen, naar dat graf, hetwelk 't stoffelijk overschot zijner ouders bevatte. Dichte klimopranken slin gerden zich vriendelijk over de kale, zwarte aarde. Niets stoorde de plech tige rust, dan het zingen der vogels en het ruischen van het opstekende avondwindje door de bocmen. Heinrich Romberg kon zich niet losrukken van de gedachten, die in dit oogenblik zijn brein bestormden. Thans toch kon hij met een vrij en onbevlekt geweten hen die van hem gescheiden waren herdenken, zonder dat zijn gelaat kleurde. Dat maakte hem trotsch, dat maakte hem blijde te midden van zoovele droeve herl

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1