heeft het best buiten het Westland te kunnen stellen. Het vervoer toch van den aardappel is haast gedaan, Engeland trok niet, de prijzen ble ven derhalve veel te laag en de slotsom is: er moet geld bijRijns burg klaagt nu al over de groote schade, die met het verbouwen van aardappelen voor de deur staat. Daar en op zooveel andere plaatsen heeft men beproefd met het telen van aard beien voordeel te behalen. De aard bezie is bij overvloed haast geen geld waard en nu komt de groote droogte de slechte rekening nog vermeerde ren. Maar nu het najaar of herfst- gewas. Bloemkool en andijvie moe ten gepoot, peen gezaaid wordeu en de droogte veroorzaakt thans, dat in het mulle zand met goed gevolg alle werk vergeefs is. Vroeger jaren troostte men zich met de waarheid: een heijaar is geen schreijaar, maar bij zooveel tegenspoed wil men thans van zulk eene vertroosting ook niet meer weten. De zeevisscherij kwijnt om dat er te veel gevischt, te veel kleine visch. ook een menigte, die nog eenige jaren moest groeien, bijgevolg geen groote visch gevan gen wordt. De visschersman erkent het zelf. Algemeene begeerigheid om alles binnen te halen is gren zeloos geworden en ontvolkt de zee. Het was nooit gehoord dat duizen den schelvisschen zoo groot als een haring in het afgeloopen voorjaar werden rondgevent en dat boeren wagens vol gevuld waren met schol en scharren het is reeds meer gezegd zoo groot als een kin derhand en doorschijnend als ven sterglas. Het leven en laten leven is overal een ijdele klank geworden. Op de Brouwersgracht bij de Wil lemspoort te Amsterdam had Za terdag eene merkwaardige redding plaats. Een tienjarig meisje, in die gracht in het water gevallen, werd gered door een zesjarigen jongen, die ijlings kwam toeschieten, in het water sprong en de drenkeling zoo lang met het hoofd boven water hield, tot hij van den kant hulp kreeg. De houtzaagmolen «De Witte Duif» aan de Nassaukade bij de Willemspoort te Amsterdam is gis teren morgen door brand geheel ver nield. De brand werd te 3 uur be merkt en is vermoedelijk ontstaan door het springen van den halssteen waar de as in draait. Te 10 uren lag de molen in de asch. Aange wakkerd door een hevigen wind woedde het vuur met groote felheid, zoodat de brandweer, die met drie stoomspuitende kleine drijvende spuit be Amstel en twee handspui ten aan het werk was, zich voor namelijk bepaalde tot het nat hou den van de omliggende belendingen en tegen verspreiding van het vuur door den wind waakte. De molen behoorde aan de heeren Hallie en was voor f7500 verzekerd. In de Schermeer is een man door den bliksem zoodanig getroffen, dat zijn beide beenen onder de knie ge heel verlamd zijn, terwijl zijn bo venlijf geen letsel bekomen heeft. inneringen en schonk hem den moed nu ook de hoeder zijner hulpelooze zusters te worden, voor welker rech ten hij het uiterste wilde wagen. Hij durfde niet langer vertoeven. Met een laatsten, bijna gefluisterden afscheidsgroet wendde hij zich om en vervolgde op nieuw zijnen weg. Ik moet in de eerste plaats de helpster van zijnen helper, de we duwe Sterling zien op te duiken, die zich zonder twijfel bereids in Neu- burg ophoudt, mompelde hij, ter wijl zijn zwaren tred stofwolken achter hem opjoeg. Laten wij bij de dorpsbewoners eens onderzoek naar haar verblijf doen Doch welke moeite hij zich ook gaf het verblijf van Erederika uit te visschen, hoe onvermoeid hij huis aan huis ook inlichtingen inwon, zijne pogingen bleven te vergeefs. Het grootste gedeelte der dorpsbewoners wist niets van haren terugkeer en de oude, half doove dagloonster bij welke zij voor een nacht onderkomen gevonden had, verzekerde trouwhartig, dat zij de verwilderde vrouwspersoon slechts met tegenzin in hare woning had De heer die Zondag in gezelschap met twee andere, een tochtje deed op de Noord-zee, van 's-Hage naar IJmuiden, en daarbij jammerlijk ver dronk, is volgens te 's-Hage ont vangen berichten jhr. mr. De Jonge, advocaat bij den Hoogen Raad. Omtrent deze treurige gebeurte nis, die wij onzen lezers in het vorig nummer reeds mededeeldenver neemt men nog het volgende Twee bezoekers van Wijk-aan- Zee deelen mede, dat zij het ranke vaartuigje waarop de heer De Jonge zich bevond, hebben zien omslaan, vlak voor het koffiehuis genaamd «Zee-café», gelegen op en tusschen het duin aldaar. De heeren waren de eeuige in het café en deden hun best hulp te erlangen, maar het duurde zeer lang eer dat die kon worden verleend. De reddingboot werd niet uitgehaald, want daartoe zou, volgens onzen berichtgever, ver gunning vau den burgemeester van Beverwijk noodig zijn, en eerst na geruimen tijd zag men lieden met touwen en haken en met een paard de zee ingaan naar de boot. Van de beide schippers zwom een door de branding heen, met een paar roeispanen in de handen naar het strand; de ander werd door de hulp biedenden van de kiel der boot, waaraan hij zich had vastgeklemd, gered. De heer De Jonge, die niet kon zwemmen, had zich ook aan de kiel vastgehouden, maar zijne krachten begaven hem en hij werd weggespoeld. De geredden werden zeer goed opgenomen en verzorgd, evenals de redder van den tweeden schipper, die ook door een particulier gelde lijk werd beloond. In het café werd alles gedaan wat mogelijk was om versterking en lafenis te geven. Te Egmond aan Zee is aange spoeld een lijk, net gekleed. Waar schijnlijk is het dat van den heer De Jonge. De heer G. chef van een der eerste firma's te 's-Hage, nam zich voor, om Zaterdagavond langs het Scheveningsche strand, naar Zand- voort te wandelen, doch werd in de nabijheid van Katwijk door een uit het duin komend manspersoon aan gerand, dien hij echter op een stok slag onthaalde, zoodanig dat de aan rander ter aarde stortte waarna de heer C. aan den haal ging en te Katwijk van een en ander keunis gaf. Een onbeheerde hit, schijnbaar meer geneigd om zware tabak te pruimen in plaats van een zware vracht te trekken, trad Zondagmid dag op het Spui te 's-Hage dood bedaard een sigarenwinkel binnen, doch maakte op het gezicht des winkeliers die met zulke viervoetige clientèle niet gediend was, spoedig rechtsomkeert, waarna hij door een voorbijganger huiswaarts werd ge leid. In een buitengewoon politieblad verzoekt de officier van justitie te 's-Hage opsporing en aanhouding van Paulus Gijsbertus de Back, oud 36 jaren, laatst gemeente-ontvanger en brievengaarder te Pijnacker, se dert 12 Juli jl. voortvluchtig. Tegen opgenomen, toen dezelve den vorigen avond, reeds laat, aan de ruiten ge tikt had, en zij hartelijk blijde ge weest was, dat Erederika des mid dags van den volgenden dag afscheid van haar genomen had, om nimmer weer terug te keeren. Frederika was haar bij dat afscheid nemen zeer vroolijk en vergenoegd voorgekomen. Van toorn knarste Heinrich op de tanden. De vos was andermaal slu wer dan de jager, den laatsten uit weg gebruikte hij nadat deze hem reeds afgesneden was. Heeft zich de vrouw gedurende den tijd dat zij bij u verbleef niet uit uw huis ver wijderd? vroeg hij aan de oude op somberen toon. Toen de oude na zich daartoe heel wat moeite te hebben gegeven eindelijk de vraag begreep, schudde zij ontkennend het grijze hoofd en antwoordde: Dat weet ik niet! Doch ja, terwijl ik in de keuken bezig was, is zij even uit geweest, maar niet lang, toen zij terugkwam zeide zij lachend tegen mij vaar wel en vertrok. Welken weg heeft zij geno men? riep Heinrich de doove hem is door de arronds.-rechtbank te 's-Hage, ter zake van verduiste ring van gelden en valschheid in geschriften bevel van gevangenne ming verleend. Een Zuidholl. boer zou een ken nis aan een twaalftal bijzondere kip eieren helpen. Moeder de vrouw vond het, voor zij ze verzond, voor zichtig om ze eerst te koken. De kip die ze onder zich kreeg broedde zich dood. Door de politie te Rotterdam is aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht een lljarige jongen, die er in den laatsten tijd zijn werk van maakte bij verschil lende bewoners te dier stede door middel van insluiping kostbaarhe den, als gouden horloges, en ket tingen, te ontvreemden. Het gesto- lene werd door zijn vader verkocht, die het geld, daarvan gemaakt, ten eigen bate aanwendde, waarom ook de vader is aangehouden en over gebracht naar de cellulaire gevan genis. Gisterenmiddag had er op de ri vier de Maas nabij de Oude Plan tage te Rotterdam eene aanvaring plaats tusschen eene schuit en eene stoomschroefboot, met het gevolg dat de schroefboot boven op de schuit voer, waardoor deze met den man, die zich daarin bevond, naar de diepte zonk. De man wist zich met zwemmen boven water te wer ken en werd daarop door de be manning van de schroefboot op het droge gebracht. Toen de broodbakker E. V. H. van Hoornaar met nog iemand op den weg van Gorinchem huiswaarts reden, passeerden zij den rijksveld wachter van Noordeloos, die hen een schot uit eene revolver nazond, gelukkig echter zonder te raken. Als reden geeft de veldwachter op, dat v. H. te hard met de hittenkar reed, hetgeen bij politie-verordening in die gemeente verboden is. Men zal hem echter wegens zijn al te grooten diens tij ver gerechtelijk ver volgen. De klokkenmaker v. d. S., te Ridderkerk, kwam met een klok van Albasserdam en werd, naar over gevaren te zijn, aan het Nieuwe Veer door twee scharenslijpers aan gevallen en mishandeld. Op het hulpgeschrei kwam de schipper te hulp die den klokkenmaker ontzette en hem een eind wegbracht. Op den terugweg werd hij op zijne beurt aangehouden, waaruit een hevige vechtpartij ontstond. Een paar veer- knechts, die door dit lang wegblij ven van den veerman argwaan be gonnen te koestereu hielpen de twee aanranders voorioopig in het veer huis opsluiten waaruit zij later door de aangerukte politie naar eene meer zekere verblijfplaats werden ver voerd. Een 12jarige knaap, te Giessen- Ouaekerk, had het ongeluk, terwijl hij een voêr hooi hielp lossen, uit een hoog schuurvenster te vallen, met het gevolg dat hij een been brak, beide armen zwaar verminkt werden en hij daarbij nog zware inwendige kneuzingen bekwam. Men vrouw luide in het oor. Dat weet ik niet. Ik heb die liederlijke vrouwspersoon niet nage keken. Met een beangstigd hart verliet Heinrich de woning van de dag loonster. Hij had bepaald gedacht hier de eerste getuige tegen den graaf te zullen vinden nu zij ontbrak scheen zijn geheele plan in duigen te zullen vallen. In plaats van direct door de laan op het slot af te gaan, maakte hij liever dat toenmaals een kleinen omweg door het park en bereikte eindelijk het slot even zeker en ongezien, als op den ons bekenden ruwen avond in de maand Maart. Daar hij de deuren in den muur geopend vond, kon hij zonder eenig bezwaar den hof betreden. Spoedig snelde hij de hem bekende achter trap op en bevond zich weldra voor Thereses kamer. Zoo machtig was de aandrift van zijn hart, welke hem hierheen ge voerd had, dat hij het verzuimde zijne zuster op zijne verschijning voor te bereiden, onaangediend trad hij binnen. hoopt hem echter in het leven te behouden. Een tweejarig kind van den landbouwer P. te Nieuw-Leuzen, dat in het vuur is gevallen en zware brandwonden kreeg, is aan de ge volgen daarvan overleden. Een kellner aan het station te Arnhem stond in den slaap op, klom daarna op de vliering en viel van daar van een hoogte van 28 voeten uit een raam. Hij brak daardoor den ruggegraat. Men vreest voor zijn leven. Te Achterveld onder Barneveld geraakte Zondag het 6-jarig zoontje van M. v. D., terwijl het zich bui tenshuis, bevond, in brand. Het had nml. van iemand een brandende sigaar met lucifers ge kregen, waarmede het was gaan spelen. Wegens de hevige brand wonden vreest men voor het be houd van zijn leven. De Gooi- en Eemlander verhaalt van een zwervend straatmuzikant, die van kleeren ruilde met een z.g. vogelverschrikker. Zeker niet uit weelde Te Garijp (Friesland) is een acht jarig knaapje, dat zich in eene sloot achter zijne woning baadde, daaruit levenloos opgehaald. Men leest in de Amsterdammer: Om toch vooral met den tijdgeest mede te gaan, heeft de ondernemer G. Bieze te Muntendam een.... Irek- schuitdienst tusschen Muntendam en Groningen geopend! Naar men ons meldt, wordt hier door voor die streek in een drin gende behoefte voorzien en het ver keer zeer gebaat. SEMIfSGD NIEUWS. Op 11 en 12 September a. s. zal te Antwerpen eene groote in ternationale samenkomst gehouden worden ter behandeling van de internationale kwaal van drank misbruik. Tot bijwoning worden in alle landen uitgenoodigd allen, die zich met het bestrijden dezer kwaal bezig houden. De vergadering zal zich hoofd zakelijk bezig houden met eene gedachtenwisseling over de zeer uiteenloopende middelen, in de ver schillende staten tot bereiking van het doel aangewend. In de meeste landen zijn met dat doel rapporteurs benoemd, om een overzicht te geven van de middelen, welke zoowel door particuliere ver- eenigingen als van staatswege wor den aangewend, en over den daar van verkregen uitslag. Reeds zijn verscheidene speciali teiten op dit gebied uit Engeland, Frankrijk, Zwitserland en Amerika tot het Congres toegetreden. Om daaraan te kunnen deelnemen, be hoeft men zich slechts aan te mel den bij dr. A. Moeller, rue Montager te Brussel, secretaris-generaal van het te houden internationaal con gres. De deelneming is kosteloosplaats en uur van samenkomst zullen na der worden bekend gemaakt, even- Theresa zat aan tafel en was met schrijven bezig, doch hare gedachten schenen over de enge grenzen van het papier te zijn weggedwaald. De pen rustte zonder zich te bewegen op het aangevangen schrijven, het welk Heicrich's naamcijfer droeg. Hij was dichterbij getreden en keek over haren schouder, daarna raakte hij even hare hand aan. Half verschrikt wendde zij zich om. Laat dat, zeide hij, haar de rechterhand als een welkomstgroet aanbiedende, gij kunt mij het geen ge verder wilt schrijven wel mondelings mededeelen. Zijt gij het werkelijk, Hein rich Vol verwondering vestigde zij haren blik op zijne zuivere klee ding en zijn glad, goedgeschoren ge laat. Welke verandering heeft er met u plaats gegrepen, broeder? Broeder? herhaalde hij. Gij schaamt u alzoo niet meer dat woord uit te spreken Topgeef mij uwe hand nog eens, wijwillen voortaan goede kameraadschap hou den Zij drukte zijn hand stevig. Wat voert u hier? Ik voelde in de als het programma der werk zaamheden en de lijst der spekers. Een student in een der Zuid- Duitsche universiteitssteden zat in een tram, gloeiend verliefd zijn acht tienjarige overbuurvrouw aan te zien. De tram bleef eensklaps staan, en de Romeo, niet op deze beweging verdacht, viel achterover door een der groote ruiten. Zijn beurs won het van zijn hart en hij poetste de plaat, eer de conducteur schade vergoeding kon eischen. Den vol genden dag leest hij in de stads courant: «De heer, die gisteren in den tram door het plotselinge onge luk geen kennis kon maken met zekere jonge dame, wordt verzocht, morgen middag te 4 uur in 't park te verschijnen. Herkenningsteeken een witte roos.» -De muzenzoon was, zooals van zelf spreekt, prompt op den tijd aanwezig en viel in de armen van den tramconducteur die een kwitantie van 3 gulden liet zien voor het gebroken glas. Bij het groote turnfeest te Dresden zijn Zondag acht toeschou wers door een schuw geworden paard in den feestelijken optocht verwond. Toen onlangs de Koning van Spanje van het door de cholera geteisterde Aranjuez terugkeerde, vroeg hem de over de infante ge stelde hofdame hem een onderhoud, waarin zij den vorst herinnerde, dat volgen? de etiquette aan het Spaan- sche hof, ieder die in de nabijheid van aan besmettelijk ziekten lijden de personen was geweest, gedurende een zekeren tijd niet met de jeug dige prinsessen mocnt samen zijn. «En hoe lang moet dat dan wel zijn?» vroeg de koning. «Daar zal ik mij onmiddelijk van op de hoogte stellen», zeide de oude dame en vertrok, om inlichting te vragen bij den opper-ceremoniemeester. Toen zij na een uur afwezigheid terug kwam bevond zij dat de koning in middels haar taak had overgeno men hij was bezig met de kleine prinses en haar zuster vangbal te spelen. De hertog van Malborough heeft onlangs een daad van galan terie tegenover eene dame zeer duur moeten betalen. Hij bevond zich met eene jonge dame in de oranjerieën van den tuinier Cowles te Londen, toen de schoone eensklaps met een uitroep van bewondering voor eene groote lilakleurige roos bleef staan. De hertog plukte de roos onmid dellijk en overhandigde die zeer hof felijk aan zijne geleidster, maar ont ving den volgenden morgen eene rekening van den tuinier, waarin de roos op honderdvijftig pond sterling (achttienhonderd gulden) was ge taxeerd. De hertog weigerde te betalen en werd aangeklaagdvoor den rechter zeide de bloemist: «De roos was de schoonste mijner collectie, ik heb de nuance eerst verkregen na eene reeks proefnemingen, die tien jaren aanhielden; misschien gelukt het mij nooit weder, die te verkrijgen.» «Het zal er wat toe doen», riep de hertog verbitterd, «of een roos wat donkerder of wat lichter is. Zoude dat honderdvijftig pond moe ten kosten?» Nadat door deskundigen was er kend, dat het exemplaar uniek mocht worden genoemd, werd de laatste dagen zoo vaak behoefte u te spreken, hier ligt het bewijsZij duidde op den brief. Hoe gaat het met Margaretlia? vroeg hij op gedempten toon. Slecht, zeide zij kortaf, en terwijl zij dit woord op eenigszins ruwe wijze uitsprak, kon zij een lichte beving niet verbergen, welke Hein rich vrees aanjoeg. Nu ja, vervolgde zij op dezelfde wijze, gij ziet dat ik zooeven juist bezig was het u mede te deelen. Theresa, riep hij smartelijk, bijna beschuldigend. Zij haalde dé schouders op. Het is niet andersSedert het uur waarin hij zijn arm die haar omvatte met afschuw terugtrok, gaat zij lang zaam haren dood tegemoet. Heinrich stiet hare hand van zich af en wilde het aangrenzende ver trek binnengaan, doch bedacht zich nog tijdig. Neen, op die wijze moet er geen aanvang gemaakt worden Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2