I PÖI'ULMK IMS- i 3e Jaargang. Vrijdag 24 Juli 1885. No. 027. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN 0VEH7JCII'!. FEUILLETON. Afstanfl Tan zijne Trouw geflaan. inV\L\LAM>. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoof dugenten voor het .Buitenland-. Compagnie Générale de j. ublicite Etr/snuère G. L. 1)A JJBE Co., JOH. F. JONESSucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. het Paviljoen. Ingang aan de I)ree:;ijdc 2e deur. Geopend dagelijks van 1G tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschapjiij ter bevordering van Nijverheid hebben op >e"aiH£ donateurs met gezelschap» leden met dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopeud dagelijks van 10 tob 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en iciiawp'ii tér bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leuen met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral Koloniaal museum op het rertoon van diploma vrijen toegang, Baen der Nederhmusche Maatschappij Ier bevordering van Nijvtiin - n - Nederland en meer hr/ondor van het Haarlemsche Bisdom. Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, van JOo uur. toegang 25 cents j-er persoon. iJoorloopcnile toegangskaarten voor een geheel jaaT [8° soHen Museum des 'stad Haarlem op 'ast Raadhuis. Gespend van IS April iot J4 October alle werkdagen van 104 uur. vau 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 reels per persoon, alleec op l 'dauen kosteloos ven 12—4 uur de overige Oliiialclijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in bet gohce! niet toegelaten; kinderen van 8 tol 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Thiers museum in de llmnslruat'. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 nar. Te;,Iers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orpel-bespeKus in de mote Kerk. Dinsdag Tan i—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Onze geabonneerden, die de Courant per post ont vangen, zullen iu het vol gend nummer dezer Courant, zijode No. 628, bet lot vin den voor de verloting op 3 Augustus a. s. Men wordt verzocht dit lot alsdan uit te knippen en goed te bewaren. De Abonné's in de Stad ontvangen in de volgende week het lot. Df. Administratie. Zij die zich voor "1 Augustus a. s. op dit blad abonneeren ontvangen de nummers tot dien datum gratis, alsmede een lot in de verloting op 3 Au gustus. De voorwerpen zijn tentoon gesteld in het Magazijn van den Heer K. VAN VEEN Lange Veer straat No. 36. DE ADMINISTRATIE. Het burgerlijk gerechtshof te Brussel heeft gisteren zijne gan- sche zitting gewijd aan de zaak De Blochhausen, minister van staat van het Groot-Hertogdom Luxemburg en VEtoile beige. De heeren Huysmans voor VEtoile en Le Jeune voor De Blochhausen hebben hunne plei dooien voorgedragen. De conclusie van het Openbaar Ministerie zal Maandag worden genomen. VAN GEORG HARTWIG. 82) V. Laat dat aan mij over! En nu leef wel, een zwaren strijd staat ons te wachten. Wanneer wij el kander wederzien is die beslist. Groet Margaretha van mij. Gij kunt niet begrijpen wat er in mijne ziel omgaat, anders zoudt gij het begrij pelijk vinden, dat ik het thans ver mijden wil haar te zien. - Hij nam daarop zijnen hoed van de tafel en weerde de verdere vragen, die zijre zuster wilde doen, af, door Bnel weg te loopen en de deur achter zich in 't slot te trekken. Niet minder snel ging hij door Ia de gisteren gehouden zitting van het Engelsche Lagerhuis zeide Sir Michael Hicks Beach, de minis ter van financiën, namens de Re geering geen officieel bericht te hebben ontvangen van het overlij den van den Mahdi. Een aanval op Kassala was afgeslagen, doch om trent het verlies aan gesneuvelden was niets hekend. De Londensche.beurs zal Za terdag a. s. gesloten zijn. De Kabinetsraad overwoog gisteren de instructien aan sir Drum mond Wolff te geven, alsmede de jongste tijdingen uit Petersburg ont vangen betreffende de Afghaansche kwestie. De Morning Post verneemt, dat gedurende de laatste dagen eene voortdurend wisseling van dépêches plaats had tusschen Lord Salisbury, Sir Edward Thornton en den heer de Staal. De heer von Gieis deed namens deRussische regeering nieuwe voorstellen, betreffende het grens- punt in kwestie. Dinsdag zijn in Spanje 1831 cholera-gevallen, waarvan 19 met doodeiijken afloop (9 te Madrid, 184 in de provincie Valencia, 243 in Saragossa, 65 in Murcia en 73 in Castellon) voorgekomen. De dagbla den becijferen het aantal sterfge vallen sedert het uitbreken der epi demie op 22,000. De Koning en de Koninklijke fa milie begaven zich heden naar La Granja, bij Segovia. Dinsdag had teDonstantinopel de groot-vizier een onderhoud met Hobart-pacha, waarbij de grootvizier de noodzakelijkheid voor Turkije erkende van een verbond met En geland. Zulk een verbond zou op dit oogenblik zelfs gemakkelijker de gang, die op de hoofdtrap uit liep. Terwijl hij deze afsteeg, over legde hij bij zich zeiven op welke wijze hij Balthasar, zonder opzien te verwekken, het geschiktst zou kunnen spreken. Waar echter kon hij hem op dezen tijd vinden? Overal heerschte diepe stilte geen en kele bediende liet zich zien. Was de graaf niet te huis? Dit gunstige oogenblik wagende, betrad hij het sousterrain en hoor, daar ver nam hij in een kamer een gesprek, dat op doffen toon gevoerd werd. Doffe stemmen, zonderling klin kende, daartusschen luid lachen en het gerinkel van glazen. Instinct matig volgde Heinrich dit zonderling gedruisch, hetgeen zoo weinig met de soliditeit van de uiterlijke om geving overeenkwam, en hij vond dan ook spoedig de deur, achter welke zoo in 't oog vallend tegen de waarheid van het huis Merfeldt gezondigd werd. dan vroeger tot stand kunnen wor den gebracht. Generaal Grenfelt heeft uit As- soean een telegram gezonden, waar in hij mededeelt, dat boden uitGa- bia zijn aangekomen, welke bericht ten, dat de Mahdi op 29 Juni aan de pokken was overleden. De Bosphore Egyptien bevat een brief van den werktuigkundige Berti, die uit Berber aldaar is aan gekomen en waarin de verzekering wordt gegeven, dat Olivier Pain leeft en zich te Berber bevindt. De Daily News meldt dat de Boerenregeering iu Zoeloeland eenen gedelegeerde zendt naar En geland om met de regeering te on derhandelen. De Times verneemt uit Durban, dat de Boeren uit Zoeloeland Sauta Luciabaai bezet hebben, in weerwil van de waarschuwingen van En geland. -¥■ Generaal de Courcy is Hué bin nengetrokken hij heeft last gege ven om de provincie Thanhoa te doen bewaken, waar benden, uit Annam afkomstig, zich zouden kun nen vereenigen met de Zwarte Vlag gen uit Toukin. Haarlem, 23 Juli 1885. Het Koninklijk gezin is Dinsdag in goeden welstand op «Het Loo» aangekomen. De Prins en Prinses von Wied zullen Vrijdag aan een diner deel nemen, hun door den heer C. J. van der Oudermeulen op zijn bui tengoed «Oud-Wassenaar» aan te bieden. ge te als ik Hij luisterde. Vooruit met hetgeen zeggen hebt, of zoo waar Balthasar heet, krijgt ge geen drup pel meer, hoorde hij zachtjes roepen. Uw oud zondenregister is de dure wijn, die hier voor u staat, in 't geheel niet waardMijn edele graaf heeft het veel te goed met u voor, hi, hi, in het gat moest hij u opsluiten. Wat? werd met een wilde, ruwe stem, die Heinrich voorloopig niet herkende, gevraagd. Zon denregister noemt gij mij? Wat ben jij dan, hè? Een oud schuldboek. Blijf me met je smerige vingers van het lijf. Hier de flesch Wijf...! De flesch hier en het geld ook, dat je mij beloofd hebt, dat schoone blanke geld, waarmede je mij reeds eenmaal hebt omgekocht. Ditmaal zal ik het heter bewaren. Mijn man is dood, Gode zij dank, dood als een De Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij zal op Woensdag 29 Juli aaust. weder een goedkoopen trein 2e en 3e klasse, van Rotter dam, Schiedam, Delft en Den Haag naar Haarlem en Amsterdam en terug, laten loopen voor f 1.50 en fl. Te Scheveniugen hebben vol gens de Baagsche Ct. in de Anker straat 't anker laten vallen de twee bekende Parijsche croupiers van de speelzaal van het Kuurhuis, de hee ren Th. Renaudy en N. Pierron, die, naar men weet, thans het derde seizoen hun diensten op het gebied van het spel komen bewijzen. De «Club de Schéveningue» met zijn speelzalen is Zondagavond ge opend in de voormalige schouwburg zaal (vleugel) van het Badhuis. De inrichting moet van dien aard zijn, dat men op allen onraad is voorbe reid. Nachtelijke invallen van de politie of justitie, gelijk te Brussel met zulk uitstekend gevolg in de speelholen der groote wereld is toe gepast, schijnen dan ook niet te wor den gevreesd. Een paar heeren, die naar 't schijnt, de boetseerkunst met suc ces beoefenen, houden zich in de laatste dagen aan 't strand te Sche- veningen onledig met het vormen van heelden naar 't naakt model zij gebruiken daarvoor bij gebrek aan klei, vochtig zand. 't Behoeft niet gezegd te worden dat èn de heeren en de heelden be langstelling bij de strandbezoekers wekken. (Vad.) Volgens het Handelsblad hebben eenige Amsterdamsche fir ma's, aan wier hoofd de Naam- looze Vennootschap Handelskade staat, aan. de Norddeutsche Lloyd een aanbod gedaan, dat zeer voor- deelige bepalingen bevat omtrent de behandeling der Duitsche schepen, op kerkmuis. Laten we er eens klinken Balthasar lachte evenals iemand waarop de wijn zijn invloed doet ge voelen. Mijnentwegenu als 'taan mij lag, sloeg ik jou ook dood! De graaf is fatsoenlijker. Hij laat mij hier het beste opdisschen. Proost, ouwe sluwert, Een ver schrikkelijke lach ging van deze woorden vergezeld, het glas brak, bij den hevigen stoot dien het kreeg. Heinrich hoorde de scherven op den grond vallen. Heks, vloekte de kamer dienaar, van dronkenschap bijna huilende. De flesch hier, zoo veel te be ter is de spij8verteering. Neen! Ja, schreeuwde de dolle vrouw, terwijl zij met de gebalde vuist op de tafel sloeg. Ik zal een lied zingen! Ze deed hare verdere woorden vergezeld gaan van het lossen en laden der goederen en de scheepsvrachteu van en naar Duitschland, ten einde het aandoen vau de haven van Amsterdam door de Duitiche stoomschepen te verkrij gen. Ook zou, volgens dezelfde bron, de heer Stephan, postmeester-gene raal in Pruisen, vier dagen te Am sterdam vertoefd hebben om er de handelsinrichtiDgeu te bezichtigen. In de stembus te Montfoort werd bij de verkiezing een biljet gevonden, waarop te lezen was: Van Vuuren is van ouden stam En van den Berg op jaren. Ze zitten netjes naast elkaar En zullenligt 't aan mijzoowaar Op nieuw mee spelevaren. Te Smilde was voor den ge meenteraad de strijd tusschen de verschillende partijen zóó hevig, dat een grijsaard van ruim 80 jaar zich naar de stembus liet dragen. Aan het Brusselsche dagblad Les Nouvelles zijn door een verslag gever, die onlangs vergunning had hekomen om de familie vau Jeanne Lorette hij een bezoek in hare ge vangenis te vergezellen, eenige bij zonderheden daaromtrent medege deeld. Hij was getroffen door het bleeke uiterlijk der gevangene, die in hare geheele houding de bewij zen geeft van onderwerping in haar lot en van berouw over hare daad. Op eene aansporing om niet te wanhopen, antwoordde zij met ge- hogen hoofd«mijn leven is gebro ken, ik heb niets meer te hopen, alleen de dood kan een einde ma ken aan mijn lijden.» Bij het personeel der gevangenis moet Jeanne zich, evenals te voren ook te Rotterdam, zeer bemind we ten te makende verslaggever roemt over het algemeen de humane wijze, een krijschend gezang. Er was eens een bediende, die stal eens graven dochtertje, kan je dat nog oude grijskop? Wie wilt ge nog knijpen? Nu zeg ik alles, ja, alles! Zie, hoor nog eens, Erits, Wilhelm en Lodewijk, die Balthasar heeft.... Heks, als je niet oppast, draai ik je den hals omDe flesch weg zeide hij met dubhelslaande tong. Heb ik geen geld, geen geld, geen geld, zong zij, de fleech andermaal aan den mond zettende, moet dan in tuchthuis, ver volgde zij krijschend. Zij wierp zich op de sofa, en wel zoo hard, dat dit meubelstuk kraakte. Welaan, welaan, altijd moet men lustig zijn, lustig zijn, lustig zijn! Kom, ik kan nog meer verhalen.Hebt gij niet het huisje van Romberg in brand gestoken? Balthasar sloeg zich met de vlakke hand tegen de borst.' Ik niet, niet ik! De graaf ie een slimmer)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1