dat in het huisgezin aldaar ook de roodvonk is uitgebroken, waarschijn lijk dus door de besmette goederen voortgeplant. GEMENGD NIEUWS. Volgens een buiteDlandsch ge leerde gaat de aarde al warmer en warmer zomers te gemoet daar ons zonnestelsel thans voortsnelt door een sfeer waar 't wemelt van ster ren. "Wij of onze nakomelingen zul len dan met «ouderwetsche» maan nieuwerwetsche zomers krijgen, die ons of hun wel niet geheel zullen bevallen vooral met 't oog op gebrek aan water. Zelfs een koning is niet voor huwelijks-aanzoeken beveiligddit ondervond dezer dagen koning Mas sale, de vorst der Congo-negers, die zich op de Antwerpsche tentoonstel ling bevinden. Eene Engelsche dame heeft hem geschreven, dat zij zeer rijk is en, hoewel niet zeer jong, toch goed geconserveerd; wanneer de vorst haar tot zijne echtgenoote zoude willen verheffen, zoude zij hem zes ton gouds mede ten huwelijk brengen. De koning, die blijkbaar zeer ge streeld was door dit aanzoek, liet der dame door zijn tolk antwoorden, dat hij voor het oogenblik geene nieuwe echtverbintenis kon sluiten, daar hij reeds meer dan genoeg vrouwen bezat. Het zoude echter kunnen zijn dat een der mannen van zijn stam in haar smaak viel, waarom hij haar aanbood eene keuze te doen; tegen een huwelijk zoude geen enkel be zwaar bestaan. Aangezien tot nog toe in de Con- gosche afdeeling van de tentoon stelling nog geen engagements-partij heeft plaats gevonden, vermoedt men dat de Engelsche dame niet in het voorstel van haren Othello heeft toe gestemd. In Frankrijk zijn, volgens een der couranten, twee gemeenten, elk met 18 inwoners. Dan volgen er twee met 24 en 26 inwoners, 't Zal daar gemakkelijk zijn, om aan een baantje te komen! De Minister van eeredienst enz. in Pruisen, heeft dezer dagen de bij de zaak betrokken autoriteiten aangeschreven, dat in den regel het vleesch van aan parelziekte (tuber- kulop) lijdende runderen als scha delijk voor de gezondheid beschouwd moet worden, als het vleesch parel- knobbelen bevat, of als het zieke dier reeds vermagering vertoont, ook zonder dat in het vleesch van die knobbels voorkomen. Als bij een rund uitsluitend in een orgaan knobbels gevonden worden, en het overigens nog goed gevoed is, moet het vleesch dus bruikbaar geacht worden. (Deze transactie zal uit het we tenschappelijk oogpunt moeilijk te verdedigen zijn.) Ook te Hamburg zal de lijk verbranding vermoedelijk spoedig plaats vinden. De Burgerschaft dier stad heeft toch het voorstel van doctor Ginschen, om de crematie in het vervolg toetestaan, zonder debat aangenomen. Men meent als zeker te mogen aannemen dat de senaat dit besluit zal goedkeuren, daar de wensch om de lijkverbranding ingevoerd te zien op Hamburg's grondgebied alge meen is. Een eigenaardige vergissing kwam, naar een Duitsch blad ver haalt, onlangs bij een vergadering van papierfabrikanten te Dresden aan het licht. Men had daar reeds vijf uren over statuten beraadslaagd en de 51 paragrafen daarvan waren op zes na afgehandeld, toen een der aanwezigen opstond, het woord vroeg en een redevoering begon over «den nood der werklieden in het Ertsgebergte.» Natuurlijk waren alle toehoor ders zeer verwonderd en het duurde eenigen tijd voor men tot klaarheid kwam. Toen bleek het, dat de spre ker een werkman was, die een ver gadering van schilders dacht bij te wonen en die vijf uren lang de beraadslagingen der papierfabri kanten gevolgd had zonder zijne vergissing te bemerken In een nacht der verleden week, aldus 'vertelt de Zm. Cl. het Berl. Igbl. na, had de vergulder Rudolf D. met eenige vrienden de aardig heid om herhaaldelijk ..«belletje .te trekken.» onder aalerén, aan het gebouw der «Saniteits-wacht» in de Oranienstrasse te Berlijn. Tot zijn ongeluk echter stond de wachtheb bende geneesheer, Dr. Heise, op straat een luchtje te scheppen, in gesprek met een nachtwacht en een politie-agent. Zij hadden D. zien aanschellen en toen hij snel wilde wegloopen, hielden zij hem staande en vroegen hem wat hij begeerde. Om iets te zeggen, stamelde hij, dat hij hevige kiespijn had en in de wacht hulp had willen vragen. Heise, die terstond den toestand overzag, maakte zich bekend als de geneesheer en verklaarde hem wel te zullen hel pen. De patient moest mede naar binnen en de doctor nam hem on derhanden. «Is dit de zieke tand?» vroeg hij: «Ik weet niet precies...» stamelde de ongelukkige. «Ja, ja, ik zie het al,» sprak de operateur, en uit vrees voor de daarbij staande mannen der wet durfde de vergulder niets meer zeggen, toen de dokter behendig de tang in zijn mond bracht en begon te trekken. Of de operatie werkelijk zoo moeilijk was of kortom Dr. Heise zette de tang we der af, droogde zijn gelaat en be gon toen opnieuw te trekken, waar op onder hevig gebrul van den pa tient, eindelijk de tand loskwam. Het moet een geheel gave hoektand geweest zijn? Onze vergulder heeft zijn vrouw onder heete tranen beloofd, dat hij nooit meer «puistjes zou vangen.» Toen Koningin Victoria den 8sten dezer op het kasteel Windsor audiëntie verleende, had een der aanwezige personen een bijzonder kostbaar toilet aan. Hij droeg eene tunica van blauw fluweel, met goud, zilver en paar- len geborduurd; het beneden-einde ervan werd door een rij groote diamanten gevormd. Om het mid del had hij een gordel van purper rood fluweel, met zilveren rozen, waarvan het hart uit paarlen be stond, gesierd. Op het hoofd droeg hij een rood kapje, waarop een pauw uit edel gesteenten was aangebracht; de opgezette staart van het dier schit terde en fonkelde door de vele ju- weelen. De gelukkige drager van dit toilet, waarvan de waarde op an derhalf millioen gulden werd ge schat, was de Maharadjah van Jo- hore. De Amerikaansche beeldhou wer Ward is bezig met het vervaar digen van een standbeeld van pre sident Garfield, hetwelk door het leger van Cumberland vóór het ka- pi tooi te Washington zal worden geplaatst. Uit Milaan wordt eene ver schrikkelijke gebeurtenis gemeld, waarvan nadere bijzonderheden nog ontbreken. Een inwoner dier stad is aange houden, onder de beschuldiging van diefstal van kinderen. Hij zou be kend hebben, niet alleen kinderen gestolen, maar ook opgegeten te hebben, omdat hij geen ander voed sel had. Napelsche bladen vertellen de volgende geschiedenis Gravin B., de gade van een rijken grondbezitter, tevens parlementslid, heeft eene nicht, die buitengewoon schoon en met een kapitaaltje van drie millioen livres gezegend is. De zoon van den rentmeester der gravin werd verliefd op de nicht, vroeg om hare hand en werd afgewezen. De jongelui zetten een plannetje op touw, om te ontvluchten en zich heimelijk te laten trouwen. Doch het mislukte door de voorzorgsmaat regelen der gravin. Deze sprak haar rentmeester over de zaak aan. Inde woordenwisseling die hiervan het gevolg was, werd zij zoo driftig, dat zij een revolver greep en den man doodschoot. Den 15en dezer maand brak in een der straten van Warschau, in een meubelmagazijn, een gewel dige brand uit. Daar het sterk woei werden de vlammen zeer aangewakkerd en de naburige huizen bedreigd, 't geen te gevaarlijker was, daar er zich vele houten gebouwen onder be vonden. Het mocht, der brandweer, die o. a. met een stoomspuit op het ter rein werkte, eerst na drie uren ar- beids gelukken het vuur meester te worden. De eerepalm in het blusschings- 'werk komt- echter dén beroemden tenor Mierzwinski toe; toen de brandweer namelijk het samenge stroomde publiek uitnoodigde om aan de spuiten te pompen en niemand wegens de groote hitte aan het ver zoek gehoor gaf, trad de zanger op een der spuiten toe en begon zeer ijverig te pompen. Luid gejuich weer klonk en een algemeen gedrang ont stond om ook mede te helpen. Het goede voorbeeld, door den tenor gegeven, was oorzaak dat de brand betrekkelijk spoedig gebluscht was. Een Russisch oorlogsschip, de Minin, dat te Singapore zou moeten repareeren, heeft niet in de val willen loopen, bijaldien het, in een dok aldaar opgenomen, overvallen werd door het bericht dat de oorlog tusschen Engeland en Rusland for meel verklaard was. Het koos daar om een meer wijze partij door het besluit te nemen den steven naar Java te wenden en zich te laten begeleiden door een ingehuurd par ticulier stoomschip. De kapitein van de Minin bood aan zijn collega van de Kongsee te vergeefs f50,000 om naar Batavia gesleept te worden. Daarop telegrapheerde hij naar Ba tavia, waarop de Bantam hem voor f15,000 naar Batavia bracht. Dit zijn de goede zijden van oor logsgeruchten. De leden der ambassade uit Marokko, die op het oogenblik te Parijs vertoeven, brachten dezer da gen een bezoek aan de opera. Na afloop van het ballet «Coppe- lia» vroegen zij verlof de bevallige danseuse Subra hun compliment te mogen makentoen zij aan de dame werden voorgesteld, waren zij het meest verbaasd over de blankheid harer armen. Mejuffrouw Subra gaf haar ka menier een teeken, die daarop de heeren in het geheim, hoe men de armen even blank kan maken als Parisch marmer, inwijdde. De afgezanten hadden recht veel schik in het geval en lachten har telijk. Het te Buenos Ayres verschij nende blad Standard bevat de vol gende bijzonderheden omtrent een ijzeren brandkast, die in de fabriek der heeren Schwartz Co. en on der persoonlijk toezicht van de Ge broeders Bash, eigenaars van het patent voor dergelijke brandkasten, voor de provinciale bank te La Plata werd vervaardigd. De kast is negen meter diep, vijf meter hoog en zes meter breed en weegt negentigduizend kilo. Niet tegenstaande deze enorme afmetin gen, die wellicht nimmer voorkwa men, maakt de brandkast, zoowel door fraaie afwerking als door de coratieve versiering, den indruk van een kunstwerk. Toen zij gereed was boden de heeren Bash den arbeiders, die er aan gewerkt hadden, een hal in de kast aan, die van binnen fraai ver licht en rijk versierd was en den dansenden paren ruimte in overvloed aanbood. Het eigenaardige feest werd te Buenos Ayros druk besproken. KOLONIËN. BATAVIA, 16 Juni. Aan het overzicht in het A. B. v. N.-I. is het volgende ontleend: De beide inlanders, die op de so ciëteit te Djambi, waar zij zonder introductie binnengedrongen waren, een bloedbad hebben aangericht zijn uitgeleverd geworden; het is te hopen dat het dezelfden zijn. Het voorval wordt gezegd geen politieke beteekenis te hebben; geen andere dan dat daar in die streken nog menschen zijn, die als 't leven hun tegenloopt en zij niet met een pel grimstocht naar Mekka de zaligheid kunnen verdienen, als surrogaat het middel aangrijpen om een paar Euro peanen te vermoorden; de eenige politieke beteekenis is, dat de aan val toevallig altijd Europeanen geldt. Deze week vernam men geruch ten van plannen op vervanging van kol. Demmeni als goeverneur van Atjeh. In de heden ontvangen cor respondentie van daar schijnt ook een weerklank van dergelijke ge ruchten merkbaar. De verandering zou zeker algemeen afgekeurd wor den. Blijft de goede werking der nieuwe inrichting nog uit, dan moet men uitstellen maatregelen te ne men, als het brengen van het At- jehsche garnizoen op gelijken voet met andere garnizoenenmaar niet een man van groote energie en die bij de Atjehers in achting schijnt te zijn, vervangen. Zelfs al mocht het blijken, dat kol. Demmeni zich in zijn vertrouwen op Toekoe Baid en de teruggeroepenen bedrogen heeft, dan ware het hem zeiven het best overgelaten te beramen, wat te doen om het teleurgestelde vertrou wen te wreken. De mijningenieur Fennema heeft gerapporteerd over zijn bezoek aan de beide werkzame vulkanen in het oostelijk gedeelte van Java. De Sme- roe en de oostelijker gelegen La- mongan zijn in observatie geweest. Laatstgenoemde werkt heviger dan de eerste op wier helling de kof- fieonderneming Kalie-bening ver woest werd. Uit den Lamongan komt meer vloeibare lava. Jung- huhn beweerde indertijd, en men heeft het sedert op zijn gezag na verteld dat de vulkanen op Java geen vloeibare stoffen uitwerpen. Dit blijkt onjuist. Doch de lage hel lingen van den Lamongan zijn niet door den landbouw in beslag geno men, zoo als op den Smeroe. Dank zij het het vreeselijke dralen en treuzelen der Regeering schrijft de Veli Courant zal er waarschijnlijk geen van de ter dood veroordeelde Chineezen pu bliek zijn straf ondergaan, daar hun de gelegenheid wordt gegeven in de gevangenis te sterven of zich van kant te maken. Gisterenavond heeft zich ten minste een van de voor de Marylandzaak ter dood veroordeel den in zijn cel opgehangen. De inrichting der cellen en het toezicht moeten dunkt ons te wenschen overlaten als er in een gevangenis gelegenheid bestaat zich op die wijze aan de menschelijke gerech tigheid te ontrekken. De verplette rende indruk, dien een spoedige exe cutie van zes veroordeelden op onze woelige Chineesche bevolking zoude hebben gemaakt, is door het onbe grijpelijke dralen tot nihil terug gebracht, en menschelijker wijze gesproken is het een bestuur ook niet waardig, om ter dood veroor deelden langer dan een halfjaar tus schen leven en dood te laten zwe ven. De Chineesche misdadigers moeten hardhandig aangepakt wor den, maar van martelen, zoo noe men wij dit langdurig uitstel, moest geen sprake kunnen zijn. Trouw-, Geboorte en Doodberichten. Gehuwd: J. F. Marker en A. J. Guise, Soe rabaja. A. H. v. Delden en J. M. Boon, Ban- jocmaas. Bevallen J. C. ChatelinGroot, d., Padang. M. BernardSeklohmilch, z., Samarang. C. E. v. GcsselManuel, z., Satriaa. Mevr. v. Epen, d., Samarang. C. C. "Wijnmalen Van Emmerik, z., Batang. J. A. F, Koppc- nolde Seyff, d., Amoentai. "W. M. de Meijier Watson, d., Soeralcarta. J. C. M. Kohier Springer. Bodjonegoro. M. E. KnudsenCie- brant, d., Tjilatjap. M. L. StolkBaron, d., Soerabaja. Mevr. v. Wieringen, d., Banda Mevr. Suyderhoud, d., Kwala Kapoeas. Th. MullerMakkink, d., Batavia. II. L. C. E. MeyerBeuling, z.. Meester Cornelis. W. F. C. v. d. PaardtZiedses des Plantes, d., Batavia. J. C. WiechertCampbell, d., Cheribon. C. M. v. d. SwaaghVissclicr, d Pandeglang. J. C. W. BakkerDiemont, z„ Oleh-leh. J. BouwensDoorenbosch, d, Meester Cornelis. Overleden: J. H. R. Berghuis, 9 in., Lirn- peni. Mevr. W. LangeveldMartin. Bandjer- masin. G. P. MeelhuvscnBouman, 40 j., Soerabaja. F. D. Voskuil, 1 j., Ngoeling. M. G. Vysma, 44 j., Blitar. Mevr. A. C. v. d. Woude. 83 j., Samarang. P. C. v. Wijk Jbhz, Gadok. J. II. Racinc. Buitenzorg. A. C. H. Rylart, 2 j.. Batavia. Mevr. E. Hoekstra, 64 j,, Amboina. Eene nieuwe uitvinding voor Reddingsbooten, Volgeus de Hamb. Börsen-Halle houdt zich thans te Hamburg de heer Morton, Commodore U. S. N. op. Deze heer heeft eene nieuwe uit vinding ten opzichte der reddings booten gedaan, waarvoor aan hem in verschillende landen octrooi is verleend. Zij bestaat daarin, dat de boot voorzien wordt van waterballast- kisten, die zich bij het te water la ten van de boot vanzelve vullen en bij het ophalen of ophijschen weder ledigen. Wanneer de boot bij het te water brengen door een of andere oorzaak beschadigd wordt, of, er een gat inkomt, is zij niet onbruikbaar; aan gezien de schade aan ééne water- kist of luchtkist weinig of geen in vloed op de veiligheid van het vaar tuig uitoefent. De boot krijgt door de toepassing der nieuwe uitvinding bij het zeilen grootere stabiliteit én is hij hooge zee zeewaardiger. Op iedere reddingsboot -kan de. nieuwe inrichting worden toegepast. Om de praktische waarde der uit vinding aan te toonen. werd eene zoogenaamde «Francis Patent boat» ter beschikking van den uitvinder gesteld. Met die boot, die 28 voet lang, 8 voet 8 duim wijd en 3 voet 6 duim hol was, werden eenige proeven genomen. Eeu gewicht van 1320 pond, ter hoogte der doften zoo dicht mogelijk tegen boord ge legd deed de boot geheel omslaan. Vervolgens werd het gewicht weg genomen en de nieuwe inrichting toegepast, waarna een gewicht van 7500 pond (het gewicht van 50 per sonen; het maximum dat de boot kan bevatten) onder in de boot zoo gelijk mogelijk werd verdeeld. Toen men daarna weder de 1320 pond gewicht op de bovengenoemde wijze in de boot bracht, had zij nog een aanmerkelijke stabiliteit en een flink vermogen om zich op te richten. Daarna werden de gewichten ver wijderd en de boot onder eene kraan uit het water gelicht en weder ge streken, ten einde den tijd te con- stateeren, die de waterballastkisten noodig hadden, om leeg en vol te loopen. Alstoen bleek dat zoo voor het een als het ander 10 seconden noodig waren. Die waterballastkisten zijn van het grootste belang. In ieder daar van is van onderen een elliptisch gat van 18 duim lang en 4 duim breed, waardoor de eigenaardig sa mengestelde, uit 10 kisten bestaande waterballast-tank zich in den tijd van 10 seconden vult, terwijl een gedeelte der zich daarin, bevinden de lucht, zich door een stelsel van buizen verwijdert. Zoodra de boot weder uit het water komt, loopen de 10 afdeelingen weder leeg en treedt de lucht weder toe. Bij het vullen kan, tengevolge van den eigenaardigen doorsnedevorm, de lucht niet geheel ontsnappen, doch blijft er in iedere afdeeling onge veer l1/, kubieke voet terug, die bij grootere belading der boot te zamen wordt gedrukt en dan veer krachtig als een boffer werkt. Hier door krijgt de boot eene verhoogde zeewaardigheid, kan meer zeil voe ren en dus harder loopen. Tot beveiliging van menschenl». vens bij eventueele schade heeft de boot eene waterdichte binnenbe- planking. Tusschen deze en de bui tenhuid liggen aan den onderkant de 10 waterballastkisten en daar boven 14 luchtkisten, die evenals de eerste door een strook breeuw- werk van de buitenhuid zijn ge scheiden. Wanneer nu een of twee dezer lucht- of waterkisten moch ten beschadigd worden, is de boot zelf nog steeds buiten alle gevaar. Teneinde de zeewaardigheid der boot aan te toonen is de heer Mor ton 10 dagen geleden naar Cuxha- ven vertrokken. Men moest eerst wegens windstilte de proef uitstel len, doch toen Maandag 13 Juli bij frissche koelte de vaart op de Noord zee plaats had, werd aan de ver wachtingen ten opzichte der volgens Morton's systeem ingerichte boot ten volle beantwoord. AANBESTEDINGEN. 's-Hage. 22 Juli. Aan het Departement van waterstaat, kandel en nijverheid werd heden aanbesteed: lo. de levering van ballaststeen voor de rijksrivierwerken op de Maas. Minste in schrijver de heer G. Spiering Czn. te Game ren, voor f 5946 2o. het maken van eene voorziening langs het verruimde gedeelte van den Yaartschen Rijn en van beveiligingswerken tegen aanva ring bij de draaibrug te Jutfaas, onder de gemeenten Jutfaas en Vreeswijk, behoorende tot de werken voor den aanleg van een ka naal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Minste inschrijver de heer J, van Straten te Jutfaas, voor f7245; 3o. de voltooiing van het station Geertrui- denberg met spoorweghaven, kaaimuur, sluit- wal, gebouwen en bijbehoorende werken, be nevens het maken van afsluitingen en eenige verdere werken voor het gedeelte Zwaluwe— Baardwijk van den spoorweg Zwaluwe 's-Hertogenbosch. Minste inschrijver de heer M. Krols te Geertruidenberg, voor f350.000. SÏOOMVAARTBERICHTEÜ Het stoomschip „Tanjore" met de Ned - Indische, Australische en Chineesche mail vertrok 21 Juli van Alexanirië naar Brin- disi. De mail kan den 27en dezer te Rot terdam worden verwacht. Het stoomschip „Madura* van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 22 Juli tePauillac. RIVIERBERICHTEN, 'Vreeswijk, 23 Juli!'1.89 M. boven A. P j 4.68 M. onder N. P. j Keuls»23 Juli 2.25 boven 0,

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3