BINNENLAND. jadoz en 2 in Barcelona) voorgeko men. De ziekte schijnt zich noord waarts uit te breiden. Volgens tijdingen uit Madrid her vat dr. Ferran zijne inentingen te gen de cholera in Arragon, onder toe zicht van afgevaardigden der Re geering. Generaal Grenfell seint, dat aan het gerucht omtrent den dood van den Mahdi te Assoean algemeen geloof wordt gehecht. De meeste agenten van den Mahdi hebben zich van Dongola en omstreken naar het Zuiden teruggetrokken. Uit Koustantiuopel wordt aan de Standard verzekerd, dat Enge land besloten beeft in de interna tionale coutrole over Egypte te be rusten. Het Amerikaansche blad de New- YorkHerald,publiceerde Dinsdag een kras artikel tegen den Congostaat welke daarin wordt voorgesteld als eene reusachtige bedriegerij. Van de uitgegeven gelden werd slechts een vierde tot wettige doeleinden besteed. Het artikel beweert, dat de staat van zaken aan den Congo allerernstigst is. De sterfte onder de Europeanen is verschrikkelijk; en al deze zaken worden stelselmatig verheimelijkt, terwijl te Brussel de réclame voor den Congo wordt voort gezet. Stanley wordt door de Herald speciaal gebrandmerkt als verant woordelijk voor deze schandalen. De Herald tart Stanley om deze schan dalen te loochenen; anders beschouwt zii hem als medeplichtig. De Morning Post verneemt, dat de. nieuwste voorstellen der Russi sche regeering de definitieve sluiting behelzen van voorloopige schikking omtrent de Afghaansche grens kwestie, terwijl het geschilpunt be treffende den Zoelfikar-pas hangende zal blijven, lntusschen wordt als voorwaarde gesteld, dat de Afgha- nen geene positie mogen innemen welke de eenig mogelijke weide voor de Russische troepen beheerscht. Zulk eene bezetting wordt als ge vaarlijk beschouwd voor de hand having van den vrede. Volgens een telegram aan den Standard uit Teheran, dd. 21 Juli, loopt aldaar het gerucht, dat de Russische grenscommissie onder lei ding van den heer Lessar tegen het einde van Augustus op de grenzen zoude aankomen. Generaal Grant, gewezen president der Vereen. Staten is gisterenmor gen te New-York overleden. De rouw is algemeen in den lande. President Cleveland heeft eene pro clamatie afgekondigd, waarin hij de verdiensten van Grant in herinne ring brengt en gelast, dat alle open bare gebouwen 30 dagen met rouw floers zullen worden behangen en gesloten zullen zijn op den dag der begrafenis. De familie van den over ledene ontvangt tallooze betuigin gen van rouwbeklag. De Beurs en de goederenmarkt zullen op den dag der begrafenis gesloten zijn. De Venezuelaansche gezant te Londen ontving uit Trinidad dépê- en vertel mij eens welke aanspra ken de beklagenswaardige vrouw, Theresa en gij, ten opzichte van den graaf, geldend kunnen maken Weet gij niets? Duivels, de graaf zal u toch zeker wel iets om trent mijn persoon hebben mede gedeeld? Ik ben namelijk zoo ver waand te gelooven, dat gij mij, bij onze ontmoeting in het bosch, hebt herkend. Zeker, en ik wil eerlijk be kennen, dat ik in den avond van den dag waarop de ontmoeting plaats greep, van mijn oom een ver klaring vergde; ach, uwe aanblik wekte bij mij zoo zoete, maar tevens smartelijke herinneringen op. Romberg luisterde. Zoo? Hm, verder Ik wist dat gij u toenmaals in treurige omstandigheden bevondt en geld van een hooggeplaatst persoon ontvingt; dit deelde ik den graaf mede. Hij lachte mij uit! Bravo! En toch is hij het ge weest, die mij met zijn bloedgeld onderhouden en verdorven heeft Erwin, eens hebt gij redenen gehad mij te mogen verachten, thans is ches, welke de nederlaag der op standelingen bevestigen. Hunne aan voerders zouden gevangen genomen en de vrede in de republiek zou hersteld zijn. Haarlem24 Juli 1885. Morgenavond zal alhier bij gun stig weder, door de stafmuziek van het 7de regiment infanterie, kapel meester de heer H. W. Sonnemann, ten ^1/1 ure een concert worden ge geven in den tuin van de buiten- societeit «Trouw moet blijken». Van de te dezer stede, in den Hout bestaande gelegenheid tot het paardrijden wordt thans, vooral des Zondags, veel gebruik gemaakt. Het aantal beschikbare paarden is ech ter wat gering, hetgeen duidelijk blijkt wanneer de aanvraag toeneemt. Het gevolg daarvan is dat de dieren daardoor te lang in gebruik zijn, hetgeen op hun kwaliteit niet dan een schadelijken invloed kan uitoe fenen. We twijfelen echter niet of door de directie zal weldra in dit ongerief worden voorzien. Bij Min. besluit van 18 Juli 11., is benoemd tot directeur van het huis van arrest en provoost alhier, de heer H. van Dijk, thans cipier van het huis van arrest en bewa ring te Rotterdam. Tot leerares aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Rot terdam is benoemd mej. E. M. van der Werff alhier. Bij het examen voor de hoofd- acte te Arnhem gehouden, is o a. geslaagd mej. M. B. A. Sanders, alhier. Z. M. de Koning heeft aan prins Metternich het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw verleend, en aan den badarts en den burgemees ters van Köningswart het ridder kruis der orde van de Eikenkroon. H. M. de Koningin heeft 250 flo rijnen geschonken voor de armen van die plaats. Men verneemt, dat de Prins en Prinses von Wied voornemens zijn, in het begin der volgende maand van 's-Hage naar Neuwied terug te keeren. Gisteren waren wederom verschil lende autoriteiten uit genoemde stad bij den Prins en de Prinses op het «Huis de Pauw» te dineeren genoo- digd, o. a. de Commissaris des Ko- nings in Zuid-Holland. De Prins en de Prinses von Wied zijn voornemens, om in het begin der volgende maand naar Neuwied terug te keeren. Gisteren waren wederom verschillende auto riteiten bij het Vorstenpaar op het huis «De Pauw» genoodigd. De prinsen Nicolas en George von Leuchtenberg brachten Woens dag een langdurig bezoek aan het museum Prins Hendrik te 's-Hage en bezichtigden met groote belang stelling de rijke verzameling geluid- kundige en andere instrumenten. De directeur der inrichting, de heer L. J. Lefèbre, werd door de prinsen uitgenoodigd dezer dagen eene ge- luidkundige avondzitting te willen geven. Er is tusschen de Holl. IJze- het echter ook uwe plicht mij aan te hooren. De graaf, uw oom, schoot mijn vader dood, stak diens huis in brand, ontvoerde mijne zuster Mar garetha, huwde haar, omhaardaarna te verstooten, en liet het aan de ge- wetenlooze menschen, die hij daartoe gehuurd had, over, mij, den wilden, bandeloozen, driftigen knaap, zede lijk ten gronde te richten. Daar hebt gij de verontschuldiging en aanklacht tegelijk Erwin was verschrikt terug getreden. Hij heeft.... neen, neen, dat overtreft de boosheden waaraan hij zich sedert mijn verblijf alhier heeft schuldig gemaakt! Vertel mij alles! Ik wil u echter zeggen, dat sedert den dag waarop Margaretha zich, om hulp smeekende, aan de borst van den onwaardige wierp, hij hare unarming, met een ongeplooid voorhoofd, een uitvloeisel van hare krankzinnigheid noemde, een onwe- derstaanbare belangstelling in mijne ziel voor de beide vrouwen is op gekomen. Nog klinkt mij Marga- retha's waarschuwing in de ooren, en te spoedig zou ik de waarde daarvan leeren kennen. En The- ren spoorweg-maatschappij en de Exploitatie-maatschappij een geschil gerezen over het berijden van het vak Delftsche PoortBeurs te Rot terdam, waarvan het gevolg kan zijn, dat van 1 Augustus af de Holl. IJzeren spoorweg-maatschappij met de niet doorgaande treinen de reizigers niet verder dan tot de Delftsche Poort zal brengen. Naar aanleiding van de sedert maanden bestaande spanning tus schen den burgemeester en den raad der gemeente Andel hebben een aan tal kiezers voor den gemeenttraad zich tot den Ministers van Binnen- landsche Zaken gewend om niet toe te laten, zoolang die gespannen toe stand duurt, dat het beheer der ge meentelijke belangen worden opge dragen aan een gezag, dat volgens de wet aan dat beheer behoort vreemd te blijven. Als beschikking op dat verzoek heeft genoemde Minister te kennen gegeven, dat de roeping der leden van den gemeenteraad niet is, het beheer der zaken van de ge meente te verzuimen en anderen nog te belemmeren in het waarnemen van hun ambt, en dat, wanneer de gemeenteraad en de wethouders wei geren. de hun door de wet opge legde plichten te vervullen, de Com missaris des Konings krachtens art. 127 der Gemeentewet optreedt, om in de uitvoering van de Gemeente wet en andere wetten te voorzien. De H. Ct. verneemt, dat het voor nemen bestaat, zich alsnu tot de Tweede Kamer te wenden, met ver zoek, dat deze pogingen bij den Minister zal aanwenden om aan den onthoudbaren toestand op de eene of andere wijze een einde te maken. Gisterenvoormiddag bood de begraafplaats Eik-en - Duinen te 'sHage eenige hoogst aandoenlijke oogenblikken. Diep treurende bloedverwanten en verdere betrekkingen, deelnemende confrères van den jurist, academie vrienden, van hier of elders geko men en tal van belangstellenden, vormden een dichte schare rondom de groeve van den op zoo jeugdigen leeftijd aan de rechtspraktijk ontruk ten advocaat en procureur jhr. mr. De Jonge, die jl. Zondag op nood lottige wijze den dood in de golven vond. Niet minder dan vijftien kransen uit allerhande bloemen en het meest frissche groen saamgelezen, verzel- den het stoffelijk overschot als zoo vele bewijzen van liefde en genegen heid jegens den veelbe.oovenden zoon en beminden collega. Met diep bewogen gemoed trachtte de oom van den overledene, de heer Mr. De Jonge, Raadsheer in den Hoogen Raad, te schetsen, hoe met dit stoffelijk overschot ten grave daalde de jongeling van een levens gedrag even voortreffelijk als zijne bekwaamheden, die, als steunpilaar van een gezin van overigens nog zeer jeugdige leden, als 't ware reeds de plichten vervulde van den tot hoogere gewesten opgeroepen vader. Onder den indruk van de kern achtige en gepaste woorden van den spreker, verlieten allen diep bewo gen de begraafplaats. De inspecteur van politie J. J. van Leeuwen te Utrecht is door de Maatschappij tot redding van dren- resa, pijnlijk wordt ik aangedaan bij hare herinnering, was zij het niet, die mij den afscheidsbrief van mijne innig geliefde, diep gekrenkte vrouw gaf? Heinrich deed andermaal een hm, hm hooren, daar hij niet wist hoe zich te houden tegenover eene uitdrukking van diepe smart als deze. Nu begrijp ik, waarom de graaf een wederzien tusschen mij en uwe zusters tot iederen prijs wilde vermijdenDoch ik had daar toe gelegenheid gevonden, niettegen staande al de hinderpalen, die men mij in den weg wilde stellenheden nog, in dit oogenblik.... Heinrich plaatste zich vlak voor Erwin. Thans niet, men bereidt zich daarboven voor op iets, waarbij de tegenwoordigheid van een derde niet noodig is; later zult gij onge hinderd toegang hebben tot haar, die niet minder lijdende is dan gij. Is zij dan niet waanzinnig? vroeg Erwin dringend. Heinrich lachte bitter. Wonder genoeg, dat zij het niet geworden is? Hoor eens, Margaretha, mijne kelingen begiftigd met de gouden medaille. Bij de zeemacht is de gelegen heid opengesteld, eene verbintenis aan te gaan als korporaal-torpedo- maker tegen f50 per maand. De vereischten zijn: leeftijd tusschen de 20 en 30 jaar, en het grondig verstaan van één der ambachten, smid, bankwerker, draaier of koper slager. Het aantal kinderen, dat op dit oogenblik in de Sophia-stichting te Scheveningen verpleegd wordt, is gestegen tot 90. Voorloopig kunnen daarom geen nieuwe kinderen wor den opgenomen. Zondagnacht zijn ten huize van Nathan Meijer Prins te Zandvoort door inbraak ontvreemd: 3 zomer- jassen, een goud horloge, een gou den ketting, een paar bottines, een handtasch met riem welke met waschgoed was gevuld, een zilveren armband, een zilveren tabaksdoos, een zilveren snuifdoos, een granaten kinderarmband, drie granaten oor bellen en een dito medaillon, een zilveren broche, een zilveren porte- monnaie en een gouden 20 franc stuk. De dief of dieven nebben zich alzoo voor een geheel huishouden voorzien. Gisterenmiddag omstreeks een uur kwam een zwaar geladen vrachtkar van de werf «India» in de Groote Bickerstraat, op den Nieuwendijk te Amsterdam in Botsing met een vigilante. Hierdoor ontstond tus schen de beide voerlieden een woor- denetrijd die de gemoederen zoo zeer verhitte, dat men besloot door een vechtpartij een einde aan het geschil te maken. De voerman van de vrachtkar sprong evenwel zoo wild van zijn zeer verheven zetel af dat hij, op straat viel en zijn been brak. Hij werd onmiddellijk naar het gasthuis vervoerd. Twee agenten van politie, te Amsterdam, die van een koopman een paar scharretjes hebben aange nomen, zijn door den hoofdcommis saris van politie onmiddellijk ont slagen. Dat op den eersten huwelijks dag niet altijd alles rozengeur en maneschijn is, werd Woensdag be wezen. Te Amsterdam ontstond twist tusschen twee pas gehuwden, die zoo hoog liep, dat de man de vrouw een slag op het hoofd gaf, waardoor een ernstige wonde ontstond. Zij moest in een apotheek binnenge bracht worden om zich te laten verbinden. Gisterenmorgen liepen op den Singel bij den Heisteeg te Amster dam een jonge man eu zijn meisje te wandelen. Terwijl de jongeling zich even verwijderde kwam een ander man haar ter zijde; zij be moeide zich met dezen evenwel niet. Op een onverwacht oogenblik bracht hij haar een messteek in de zijde toe; hevig bloedende moest zij naar het binnengasthuis gebracht worden, waar men haar verbond. De com missaris van politie der 2e sectie heeft zich met het onderzoek der zaak belast. Een kermisreiziger met zijn draai orgel van Wormerveer komende en jongste zuster, een schoon, hartelijk, vroolijk kind, was het lot beschoren in kennis te komen met graaf Ferdi nand Merfeldt. Kunt gij er aan twij felen, dat de verschijning van den graaf op een onervaren gemoed indruk moest maken Zeker niet, en nog min der toen de graaf het er op toelegde, haar zoo aangenaam mogelijk voor te komen. Mijn vader, welken die ge vaarlijke omgang verdroot, was voornemens Margaretha geheel en en al uit ons huis te verwijderen en zeker zou dit geschied zijn, wan neer niet bij een drijfjacht de kogel van den graaf hem midden door het hart gegaan was. Wat dit toeval of niet? Ik kan het niet zeggen! Aar zelend deins ik voor de oplossing van dit raadsel terug.... Wij leefden eenvoudig, kommervol, hoewel ook ten rijkste ondersteund door den man, die ons tot wezen gemaakt had. Mij zondt hij spoedig naar een woning in de residentie, in dat be kende opvoedingshuis, o het plan was behoorlijk overlegd. Toen trof het toevallig, dat mijne zuster The resa werd uitgenoodigd de stervende zuster van mijnen vader voor het de Schenneer doorgaande, werd al daar door een onbekenden voerman aan de Noordervaart overreden; in bedenkelijken toestand werd hij op genomen en naar zijne woning te Alkmaar vervoerd. Men schrijft van Terschelling: De visscher Zeeders, hier thuis behoorende, had een buitenkansje door het vangen van een verbazend groote steur. Het dier was lang 10.5 voet of ruim 3 meter, en woog schoon over de 200 pond. Het zal naar 't buitenland verzonden worden. De tramreizigers zijn Woensdag te Oegstgeest waarschijnlijk aan een groot gevaar ontsnapt. Vóór de aan komst toch van de Haarlemmer tram was de Katwijksche tram van het station afgereisd, zoodat beide op de hoogte van het tolhuis zich op dezelfde rails bevonden. De jeug dige Hendrik Grimbergen, van Rijns burg, had met zijn kameraadje ech ter de tegenwoordigheid van geest, de machinisten te waarschuwen, waardoor van beide kanten gestopt en het gevaar van ontmoeten ver meden werd. (L. Hagbl.) Zekeren P., 23 jaar, sjouwer te Leiden, sprong gisteren middag drie maal in een sloot aan de Rembrand straat. P. wist echter telkenmale zichzelven op het droge te brengen. Deze wanhopige daad was gevolg van huiselijken twist en dronken schap. De buitengewoon heldere mane schijn der laatste avonden heeft een Duitscher in den Haag op de ge dachte gebracht, daarmede zijn voor deel te doen. Woensdagavond laat bood hij voor een kwartje op het Buitenhof de gelegenheid aan, om door een flinken telescoop de maan met hare bergen en valleien eens goed op te nemen. Zekere B. van Scheveningen, die in 1880 door de Haagsche rechtbank bij verstek tot eene maand celstraf werd veroordeeld wegens verzet tegen de openbare macht, is na vijf jaren in Amerika en Engeland ge zworven te hebben, te Schevenin gen teruggekeerd en heeft zich gis terenmorgen bij de politie aangege ven om thans zijne straf te onder gaan. Het voorgevallene met onzen brie vengaarder en gemeente-ontvanger, zoo schrijft men aan de Delfsche Ct. uit Pijnakker, heeft heel wat stof voor dagelijksche gesprekken gegeven, en, laat mij hier bijvoe gen, dat de deelneming met het van zijn verzorger beroofde gezin algemeen is. Ook omtrent De Back is de opinie, niettegenstaande de aan het licht gekomen feiten, niet be paald ongunstig. Vóór dezen tijd had zich de man door zijne hulpvaar digheid tegenover allen, die met hem in aanraking kwamen, zoowel als door administratieve bekwaam heden, aller achting weten te ver zekeren. en hoogstwaarschijnlijk zou hij wel bereidvaardige handen hebben gevonden, wanneer hij zich slechts tot dezen of genen had ge wend met verzoek het tijdelijk tekort tewillen dekken. Omtrent de aanlei ding tot de onverwachte inspectie van het hulppostkantoor, welke aanleiding tot verschillende ontdek kingen ook buiten de administratie der posterij gaf, meldt men ons, dat een ingezetene te Pijnakker het bericht ontving, dat aan zijn adres een postwissel, groot f 68, was ver- laatst de hand te komen drukken. Ongaarne voldeed zij aan die uit- noodiging, doch zonder er bezorgd over te zijn, dat zij van huis moest. In den nacht dat zij zich aan de stervenssponde bevond, ontstond er brand in het dorp, hé, hé, en merk waardiger wijze trof die treurige ramp wederom onze familie. De ten hoogste verschrikte Margaretha liep de woning uit, waar zij tijdelijk ver toefde, toen plotseling de gestalte van den geliefden man, wiens aan blik zij zoo lang ontbeerd had, als een reddende engel haar tegemoet trad. Ik vermoed reeds wat er ver der gevolgd is, zeide Erwin zachtjes. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2