gememss nieuws. VARI A. zonden. Toen hij evenwel den wie gel niet ontving, vroeg hij om op heldering aan het hoofdkantoor, en hier hleek nu, dat de wissel be hoorlijk afgestempeld en geteekend reeds weder uit Pijnakker terug was ontvangen, doch tevens dat de handteekening voor kwitantie valsch was. Over een en ander door den belanghebbende ondervraagd, be taalde De B. wel terstond de f 68, maar nu de aandacht der hoofdad ministratie eenmaal op den Pijnak- kerschen brievengaarder was ge vestigd, volgde spoedig het bekende onderzoek, dat tot zijn ontslag heeft geleid. Zijn wij wel ingelicht, dan bedraagt het tekort in de gemeen tekas ongeveer f1000. In hoeverre dit uit den borgtocht kan worden gedekt, werd ons niet medegedeeld. De matroos, die Woensdagavond uit het want van de Engelsche stoomboot Melita is gevallen, is kort daarna ten gevolge van de bekomen verwondingen te Maassluis, waar hij verpleegd werd, bezweken. Te Zwijndrecht werd gisteren een kind van 3 jaren door eene tilbury overreden. De wielen gingen het kind over het hoofd. Ofschoon het erg bezeerd is, hoopt men toch het kind in het leven te behouden. Een sergeant van het discipline korps te Ylissingen heeft Donder dagmorgen tweemaal getracht, door in de Pottenkade te springen, zich van het leven te berooven. Vrees voor straf, daar hij slagen aan een inderen sergeant had toegebracht, terwijl hij in opgewonden toestand verkeerde, is de oorzaak hiervan. Beide malen is hij echter gered en onder een grooten toeloop van volk raar de kazerne der klasse van dis cipline gebracht. Op den dag van den optocht wer- len te 's Hertogenbosch met de trei len van de Staatsspoor 7000perso- len aangebracht. Een allertreurigst ongeval heeft te Heerenveen plaats gehad. Zekere timmermansknecht M. B. die voer een paar dagen uit Amsterdam was ge komen, is bij het afbreken van het 30sthuis onder een muur geraakt en voor dood naar zijn kosthuis gedra gen. Door dr. Rinkes is met den neesten spoed geneeskundige hulp verleend. Te Makkinga zijn Dinsdag na af- oop der stemming door personen lit den Oost- en Zuidhoek ongere geldheden gepleegd, die gelukkig ipoedig zijn onderdrukt. Te Midwolda heeft men 7 paar- len door het afsnijden der staarten verminkt. Naar thans gemeld wordt, is de rij Dieppe opgevischte ballon niet lie van den te Lorient opgestegen keer «Eloy.» Van dezen zij een jas ;n eene muts gevonden. Twintig guldeu voor een glas lier is wat dour. Toch leest men ip een aanplakbiljet te Parijs, dat ;en heer die som uitlooft aan den- jene, die hem het café I- an wijzen, vaar hij, op een avond een glas lier dronk en zijn horloge met bet ing in pand moest laten, omdat hij *een geld bij zich had. Vermoedelijk was het niet het :erste glas op dien avond. Een jongmenscb, dus vertelt bet Kleine Journal, kwam eiken morgen bij een kapper, bij wien hij rich geabonneerd had ten einde zijne coiffure in orde te doen maken en met pomade te laten besmeren. De kapper en diens ondergeschik te kenden den klant natuurlijk zoo foed, dat hij het doel van zijn romst niet behoefde te zeggen. Op zekeren morgen was er een nieuwe bediende in den winkel die, toen de Adonis binnentrad, hoogst beleefd zeide: «Wat blieft mijnheer, haarknippen, scheren, of...?» «Gaten in de ooren steken, domme «erel,» riep de verbolgen klant. Een oogenblik was de bediende verbaasd, toen echter greep hij een groote naald, besmeerde die met olie :n haalde een langen draad door bet oog ervan. Een krachtige ruk en eene be weging als van boren volgde, en de klant sprong schreeuwende op. Het was echter te laat, een druppel bloed ontwelde aan zijn oorlelletje, waarin de lange draad lustig hing te zwieren. Bij het eiland bij St. Denis, St. Ouen, wilde dezer dagen een nog onbekend jongmenscb, in een bootje gezeten, zijnen hond, een bastaard-Newfoundlander, dwingen om te water te gaan en stortte met het dier in de Seine. De hond, in plaats van zijnen meester te redden, sprong hem tel kens wanneer hij bovenkwam op de schouders, tot hij verdronk. Naar uit Issoire gemeld wordt, heeft jl. Dinsdag eene geweldige ontploffing in een bergplaats van buskruit te Ardes plaats gevonden. Verscheidene personen zijn onder de puinhoopen bedolvenmen werkt ijverig aan het opruimen der bouw vallen, maar de arbeid wordt zeer vertraagd, doordien dreigend gevaar bestaat dat sommige staan gebleven gedeelten kunnen instorten. In de gemeente Ledeghem, nabij Kortrijk is de werktuigkun dige Karei Berghman gearresteerd, wegens moord, gepleegd op een tegenover hem wonende oude vrouw, met het doel om te stelen. Dezelfde Berghman is, naar hij bekend heeft, ook dader van een dubbelen moord, die den 22en Sept. van het vorige jaar in het naburige dorp Gulle- ghem werd bedreven. Voorts heeft zijn vrouw verklaringen afgelegd waaruit zijn schuld blijkt aan tal van diefstallen in de laatste jaren gepleegd. Toen de gendarmen in den vroegen ochtend aanklopten bij den moordenaar op wiens spoor zij waren gekomen door deindruk ken van hoefijzertjes, waarmede zijn schoenen waren beslagen deed deze zijn vrouw 6 banknoten in slikken. De arme vrouw, die in ge zegende omstandigheden verkeerde, werd ernstig ziek en zeide aan den meesheer wat met haar was ge- mrd. Berghman wordt ook nog van een anderen moord verdacht, waar van den 7n Dec. 1884, op den weg van Kortrijk naar Besseghem, ze kere Desmet het slachtoffer is ge weest. Er zou namelijk in zijn wo ning een blauwlinnen kiel zijn ge vonden, welke naar men vermoedt, aan Desmet heeft behoord. In het paleis van justitie te Angers vond in de vorige week een zonderling incident plaats. Een individu dat rechtsbijstand kwam vragen, begon zich eensklaps geheel uit te kleeden en wierp den procureur-generaal zijne kleeding- stukken naar het hoofd, terwijl hij dien gestrengen heer opdroeg zijn pantalon te lappen. Hij werd woedend toen aan dit bevel geen gevolg werd gegeven en maakte een vreeselijk schandaal; ten slotte viel hij zelfs met een mes in de hand op den voorzitter van het parket aan. De gek, die door den politie commissaris, die van het voorval getuige was, gearresteerd werd, wei gerde bepaald om zich te laten aan- kleeden en men was genoodzaakt hem moedernaakt en stevig gebon den naar het krankzinnigengesticht te vervoeren. Te Pipahona, een klein dorp in de provincie Logsono, heeft een jonge man zes personen vermoord en daarna zich zeiven van het lever, beroofd. Ciriaco Fernandez, een twintig jarig jongeling, beminde de zestien jarige Blasa Burgos, voor wie ook een andere jonge landbouwer, Babel Fernandez, groote genegenheid had opgevat. Toen Ciriaco dezer dagen Blasa tegenkwam, viel hij eensklaps op haar aan en bracht haar meer dan dertig messteken toe. Op het hooren van de tijding dat zijn geliefde vermoord was, snelde Babel naar de plek van het onheil; eene worsteling ontstond en weldra viel hij ontzield op het lijk van het jonge meisje neder. Achtereenvolgens kwamen Ma- thiasFernandes.vader van het tweede slachtoffer, en Manuel Burgos, va der van het jonge meisje, met twee zijner vrienden te hulp snellen; zij werden allen door den woedenden moordenaar gedood. Nadat hij deze gruwelen had ver richt joeg Ciriaco zich twee pistool kogels in de borst en stortte dood naast zijne slachtoffers neder. De ontsteltenis, die door de zaak in het dorp teweeg werd gebracht was zoo groot, dat de bewoners, die zich in hunne woningen gebar ricadeerd hadden, eerst weder te voorschijn kwamen, toen zij de ze kerheid verkregen dat ook Ciriaco gevallen was. Te Solo moet iets heel ge heimzinnigs zijn gebeurd. Het on derste gedeelte van den preekstoel in de kerk, vervaardigd van soeren- hout, was aangetast door den tand des tijds. Men zou het daarom ver vangen door platen zink, had daar voor een blikslager, een Chinees, geroepen en twee zijden waren reeds aangezet, toen de derde zijde niet wilde vlotten. De Chinees bekeek herhaalde malen zijn werk, maar kon de fout niet vinden. Op eens rukte hij de wederspannige zinken plaat af, ging op den grond zitten met rollende oogen en vreemde ge baren, stond toen weder op en liep hard naar huis, waar hij een paar dagen met de koorts is blijven lig gen. Daarna is hij weder op het werk gekomen, maar vertelde, dat hij zich eerst had laten bewierroo- ken, daar «de duivel uit de kerk» hem aangepakt had. Twee weken geleden werd de desa Doekoch Temogo, onderdistrict Koendoeren, Blora, een kind ge naamd Djemboot, oud 13 jaren, dat bezig was in het sawahveld naast het bosch een karbouw te weiden, door een koningstijger aangevallen en naar het dichtbij gelegen glaga- veld gesleept. Een van zijn mak kertjes, die het zag, schreeuwde om hulp, en liep naar den assistent we- dono, die gewapend met een dubbelloops-geweer, naar de plek ging waar de tijger zich ophield. Toen hij aldaar aankwam, was het dier reeds door het geschreeuw ge vlucht, het kind doodelijk gewond achterlatende. Djemboot heeft meer dan 43 litteekens van de nagels van den tijger op zijn lichaam. De as sistent wedono Mas Karto Hamisas- tro heeft den volgenden morgen eene drijfjacht gehouden, maar het gelukte hem niet den tijger te doo- den. (I. V.) Verleden Zondag heeft de directie der te New-York ver schijnende World haar blad met een extra-trein naar Boston gezon den. De afstand van 258 kilometers werd afgelegd in 5 uren 7 minuten, de grootste snelheid, welke in Ame rika tot nu toe bereikt is. De aanslag te Djambi. Aan een particulier schrijven ont leent het D. v. N. het volgende. Djambi, 17 Juni '85. Hier is geen gevaar meer; de twee personen die den aanslag deden, als mede een derde, die hen daartoe aangespoord heeft, zijn gevat en staan, te Palembang voor een land raad terecht. Zij worden gehangen. Waarschijnlijk moeten wij de vol gende maand naar Palembang om onder eede te bevestigen dat wij bei den voor de bewuste personen her kennen. Wij hebben nu 60 man versterking gekregen met 2 officieren. De Overste en de Resident zijn hier geweest om de zaak te onderzoeken. Het Inlandsch Bestuur is ons vol strekt niet kwaadwillig, zooals de couranten mededeelden, zij hebben integendeel alles in 't werk gesteld om de moordenaars in handen te krijgen, wat hun dan ook gelukt is. Het was dan ook niets anders dan fanatisme, wat die kerels tot deze daad dreef. Bueninck is overleden, zooals ik reeds schreef, maar Jackson gevoelt zich uitstekend, zijne wonden gene zen mooi en de dokter verzekert dat hij volkomen herstellen zal. De dok ter arriveerde hier den 29en Mei uit Palembang. Generaal Grant. Gisteren bracht de telegraaf uit New-York de droevige tijding, dat generaal Grant, na maanden lang met den dood te hebben geworsteld, gistermorgen eindelijk is overleden: Ulysses Sidney Grant was den 27n April" 1822 te Point Pleasant (staat Ohio) geboren. Op 17jarigen leeftijd kwam hij aan de militaire academie te Westpoint. Nadat hij deze ver laten had, onderscheidde hij zich al spoedig in verschillende gevechten tegen de Indianen en in den Meii- caanschen oorlog (1846), welke hem den rang van kapitein bezorgden. In 1854 trad hij uit den militai ren dienst en vestigde zich op eene kleine boerderij in de nabijheid van St. Louis. Zoodra echter in 1861 Abraham Lincoln zijne eerste pro clamatie uitvaardigde, waarbij 75000 man onder de wapenen werden ge roepen, keerde hij in actieven dienst terug en had in korten tijd het ge vraagde contingent bijeengebracht. Gedurende het geheele verloop van den oorlog tegen de geconfedereerd* zuidelijke Staten onderscheidde hij zich door persoonlijken moed en be leid, zoodat langzamerhand zijn veld- heersroem en daarmede gepaard gaande populariteit eene ongekende hoogte bereikte. Na den oorlog bleef hij opperbe velhebber van de Amerikaansche troepen, nam in 1867 voorloopig het ministerie van oorlog waar en werd in 1856 met eene meerderheid van 300,000 stemmen op zijn tegen- candidaat Seymour tot President der Vereenige Staten gekozen. In 1872 werd hij voor vier jaren herkozen voor eene tweede herkiezing in 1876 deinsde hij echter om verschillende redenen terug en werd door Hayes opgevolgd. Toen deze den 5den Maart 1877 het bewind aanvaardde, verdween hij geheel van het staatstooneel en begaf zich naar de oude wereld, waar hij verschillende reizen deed door Engeland, Frankrijk, Italië, Egypte enz. In 1879 reisde hij zelfs naar China en Japan, doch keerde in October van dat jaar naar Amerika terug, waar hij te San Francisco schitte rend werd ontvangen. Zijne poging, om in 1880 ten derden male den presidentszetel machtig te word- j, alhoewel zeer zorgvuldig voorbreid, leed schipbreuk op de populariteit van zijn tegencandidaat Garfield, die hem met eene vrij groote meer derheid de nederlaag bezorgde. (D. v. N.) Ben je zwak van gezicht? vroeg eene dame aan eene keuken meid, die haar dienst kwam presen teeren en een blauwen bril droeg. Neen, mevrouw, was het antwoord, maar ik schuur mijn potten en pannen altijd zoo blin kend, dat mijn oogen beginnen pijn te doen, als ik er naar kijk! Rechter. Hoe heet je? Beschuldigde. Jan Kool. Rechter. Wat is je beroep? Beschuldigde, 'k Rentenier zoo'n beetje. Rechter. Hoe kunt ge u onder staan, voor je ongelukkig gezin geld in te zamelen, terwijl je vrouw noch kinderen hebt! Beschuldigde. Neem me niet kwa lijk, meneer; ik denk met Pinkste ren te trouwen, en omdat ik hoogst waarschijnlijk ook wel met kinderen gezegend zal worden, zoo wil ik bij voorbaat voor dat ongelukkig gezin al wat ophalen 1 De leste tijd. Wat is de beste tijd om appelen te plukken vraagt meester. Als de boer weg is en de hond aan den ketting ligt, is het ant woord van een der jongens. Een bediende, die een schotel op tafel wilde zetten, liet hem vallen. - Dat is geen kunst, zei zijn heer scherp, dat kan ik ook. Hm! bromde de knecht, nadat ik het u voorgedaan heb. Een Hik in de toekomst. Bruidegom. Met uw goedvinden, geachte schoonmama, zag ik gaarne dat de dag van ons huwelijk niet op Donderdag, maar op Woensdag werd bepaald. Schoonmama. Waarom dat? Bruidegom. Ziet u, ik heb giste renavond uitgerekend, als we des Donderdags trouwen, dan valt de dag van ons zilveren bruiloftsfeest op een ZaterdagDat gaat niet, des Zaterdags moet ik naar de kegel club. De weerspannige postzegel. Pie- tersen was een goede kerel, maar zondigde wel eens tegen art. 23 der drankwet. Hij kwam in een winkel om een postzegel. Men geeft hem er een en hij brengt het naar den mond om het zegeltje te bevochtigen. Spoorloos verdwenen is het. Niet dan na een onder zoek bleek hem, dat hij het had in geslikt. Hij koopt een tweeden postzegel en werpt het geld gramstorig op de toonbank. Voorzichtig neemt hij het kleine document tusschen duim en wijsvinger, steekt de tong uit als een hond die achter een rijtuig loopt, maakt het zorgzaam nat, en wil het nu op den brief plakken, dien hij in de hand houd. Vernieuwde bezwarenHij kan de daartoe geschikte plek maar niet vinden; nu eens komt het zegeltje op den naam van de geadresseerde, dan midden op de plaats van bestem ming terecht. Hij krijgt een helder denkbeeld, keert den brief om en spant voor het laatst alle krachten in, om het precieuse stuk op het geheel blanke veld te plakken het post zegel valt op den grond. Zwaaiend duikt Pietersen naar den kleinemkwelgeest, stapt er overheen, keert zich om wederom is het zegel verdwenen. Het was voor hem moeilijk om zich er van te vergewissen, dat het aan de hak van zijn laars kleefde. Verwoed loopt hij den winkel op en neer. Op eens plooit zijn gelaat zich tot een blijden lach. Daar ligt het! Jawel, het was van zijn hak ge vallen. Pietersen wil het oprapen en door een omstandigheid, geheel onafhan kelijk van zijn wil, valt hij languit op den grond. Weer opgestaan, moet hij erva ren, dat het zegeltje wederom op den loop is, het ding is behekst. Dat is te veel. En dat de omstan ders hem uitlachen en de winkelier hem spottend vraagt: Waar is het nu! dat is nog erger.» Pietersen, verheugd dat hij einde lijk een zondebok vindt, vliegt op den man aan, geeft hem een oorveeg en het postzegel zit aan den bak kebaard van den winkelier. In dit gunstig oogenblik nu het weerspannige ding juist weer bereik baar is, wordt hij door een bemoei ziek politieagent ingerekend. Op voorspraak van den winke lier, die niet wraakgierig van aard was, werd hij losgelaten. «DaDk je wel», stotterde Pieter- son, die voortdurend in een labielen evenwichtstoestand verkeerde; «ik schrijf altijd vast aan mijn tante als ze jarig is en al leeft ze hon derd jaar, ik zal altijd bij jou 'n postzegeltje koopen, hoor!» RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft een vonnis der rechtbank te Almeloo door den Hoogen Raad naar dit hof verwezen vernietigd wegens gebrek in den vorm, en, op nieuw recht doende, Th. M., oud 31 jaar, mr. schilder te Losser, schuldig verklaard aan laster en veroordeeld tot 2 maanden cel straf, f 100 boete en in de kosten van al de instantiën des gedings, omdat hij den Hen Dec. luide in eene herberg riep//Smid heeft zijn kind doodgeslagen. Smid heeft zijn eigen kind vermoord." ONDERWIJS. Voor het te Zwolle gehouden oxamen ter verkrijging van de akte voer hoofdonderwij zer is o. a. geslaagd de heer H. Brunink te Spaarndam LEGER EN VLOOT. Naar men verneemt zullen, in navolging van hetgeen in andere landen geschiedt, ook bij onze zeemacht proeven genomen worden met cellulose, de door den heer Cofferdam uitgevonden stof, waarmede de wanden der schepen inwendig bekleed worden, om te voorkomen dat het schip zinkt, wanneer het onder of nabij de waterlijn een lek heeft ge. kregen. Een ingenieur der marine zal naar het Zuiden van Frankrijk gezonden worden, al waar zich de fabriek dezer stof bevindt. LAND- EN TUINBOUW, VEETEELT. Het voorloopig verslag omtrent de ver wachtingen van den te veld staanden oogst in de gemeente Haarlemmermeer over 1885 luidt als volgt: Rogge en gerst redelijk; rogge veel geleden van de vorst; tarwe goed; haver goed, lijdt door droogte; erwten en beonen goed; vlasch slecht; meekrap niet verbouwd; koolzaad redelijk, geleden door wormkanariezaad goedkarwijzaad redelijk, iets geleden van de vorst; mosterdzaad id.; maanzaad en aardappelen goedbeetwortelen middelmatig, slechte opkomst door droogte, wortelen redelijk; vruchtbeomen beloofden zeer voel, de yor.st deed vooral aan de perei\

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3