P0PIU1R MMS- MERWTIIBLID. De toestand te Atjeh. FEUILLETON. Afstand van züne vrouw pdaan. 3e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Oenfce. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Dsyeiijks Bitgenomen Zbii- en aiytsmre Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het .Buitenland: (compagnie Générale de xubliciie Ftrangère G. L. DA UJBJt Sr Go., JO H. F. JOH.ESSucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENT! ËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op hst Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 16 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en ledeu der Nederlandse!e Maatschappij ter bevordering vertoon van diuloma vrijen toegang, donateurs roet" gezelschap, lede;? met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 eden der Nederlandse!» Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk m Toegang 25 cents per c, kerkelijke oudheid, kunst van Nederland en meer bijzonder'van het Hsarlemscho Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van ]05 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopend,e toegangskaart»! I 1 galden. Museum der stad Haarlem op het Pandhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—8 uur tegen betaling van 25 cents Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 2a cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het gehool niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder Tèvlers museum in de Damstraat! Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Zaterdag Stadsbibliotheek Nijverheid hebben cp ersoon. Donateurs in •■ii geschiedenis, voo al voor een geheel jaar epersoon, alleen op behoorlijk goleile. Prinsen hof. Geopend Zij die zich voor 1 Augustus a. s. op dit blad abonneeren ontvangen de nummers tot dien datum gratis, alsmede een lot in de verloting op 3 Au gustus. De voorwerpen zijn tentoon gesteld in het Magazijn van den Heer K. VAN VEEN Lange Veerstraat No. 36. DE ADMINISTRATIE. (Slot.) Erger dan ooit te voren is echter in werkelijkheid de toestand in dat rijk, en daarom is het zeer te be treuren, dat de regeering voortgaat den waren staat van zaken te ver bergen en te loochenen. Toen de heer van Rees Goeverneur-Generaal van Indië werd, hadden we gehoopt, dat er nu voorgoed aan dat liegen of wil men, aan dat officieel waar heid spreken een einde zou komen en dat hij, die bekend stond als de man van doorzicht niet alleen, maar ook van vastberadenheid, wilskracht en doortastendheid, den Augiasstal op Atjeh zou schoon vegen, te meer, daar hij bij zijn vertrek naar Indië, op een voor de schatkist kostbare wijze zelve den toestand aldaar ging onderzoeken en beoordeelen. Die hoop is tot nog toe ij del geble ken, want ook hij neemt allerlei maatregelen en stelt verordeningen vast, die moeten doen gelooven, dat alles in Atjeh in orde is. Zoo wordt b. v. met deze maand te beginnen, de extra-toelage van de officieren ingehouden, omdat de bezetting de werkzaamheden verricht van een VAN GEORG HARTWIG. 84) V. Neen, gij kunt niet vermoe den wat er volgde, zeide Hein- rich spottend. Hij reikte haar de hand, die zij schuchter aannam en bood haar zijn slot als voorloo- pige verblijfplaats aan. Geroerd en uiterst gelukkig keek zij naar hem op; in den weerschijn der vlammen van het brandende huis drukte hij haar den bruidskus op de bevende lippen. Heinrich wilde snel verder spreken, doch door toorn vervoerd knarste hij op de tanden. Toen Theresa den volgenden dag verscheen trachtte zij alles in 't werk te stel gewooii garnizoen en zijn die heeren daardoor verplicht hun vrouwen eu kinderen, die tot nog toe in rusti ger streken woonden, naar Atjeh te laten komen, omdat zij anders niet in staat zijn in de kosten van on derhoud te voorzien. We willen echter den lezers eens op de hoogte breDgen, hoe aardig het er in werkelijkheid uitziet, dan kunnen zij zeiven beslissen, of Atjeh niet een zeer geschikte plaats is om er parade te houden, met militaire muziek voorop uitstapjes naar de binnenlanden te maken en 's avonds concerten, bals en andere vermake lijkheden te bezoeken. We doen daartoe eenige grepen uit de berich ten van correspondenten te Atjeh gevestigd, of ontleenen die aan de voornaamste Indische bladen. Uit al hetgeen zij ons mededeelen, blijkt ten duidelijkste, dat de bevolking van Atjeh in het geheel niet ge neigd is, zoo maar voetstoots genoe gen te nemen met den vrede, die door ons goevernement is afgekon digd, maar het er integendeel op toe legt het onzen troepen zoo lastig en onaangenaam mogelijk te maken. Ons leger, dat alleen aan infanterie, te Atjeh ruim 4500 man telt, heeft zich in een versterkte linie geves tigd en daar alle mogelijke maat regelen voor overrompeling geno men. De posten, waar bezetting ligt, zijn door hooge palen omringd en voor de omheining bevindt zich een versperring van ijzerdraad om den vijand het naderen te beletten, ter wijl zwaar geschut den omtrek be strijkt en het geboomte, dat in de omgeving stond, weggehakt of door middel van kruit en dynamiet op geruimd is. Ook waken dag en nacht talrijke schildwachts voor onverwachte aan vallen. 't Is of het eene kazerne len om de begoochelde uit haren zoeten waan te wekken, te vergeefs, de invloed van den graat was ster ker. Hij vermocht Margaretha te overreden met hem een reis in het buitenland te maken, waarna kort daarop de kerkelijke echtverbind- tenis in een Boheemsch stadje vol trokken werd. Nu was graaf Mer- feldt, die tot dusverre in het open baar inderdaad zeer veel sympbatie voor mijne zuster betoond had, aan het doel zijner wenschen. Thans bleef echter ook de tegenslag niet uit, zijn koud, egoïstisch verstand trad weder in zijne rechten en bewees den soms zoo ongenaakbaren aristo craat, dat bij een dolle streek be gaan bad. Ferdinand Merfeldt kreeg berouw van de liefde, die hij voor mijne zuster had opgevat en streefde er spoedig na, koud en harteloos als hij was, zijne handeling onge daan 'te maken. Margaretha be merkte daar echter niets van; zij te Haarlem is, zoo vredig ziet zulk een wachtpost er uit.'Wie zich bui ten den kraton of de versterkte ben ting durft begeven, loopt volstrekt geen gevaar! Alleen hebben deAt- chineezen er plezier in om ieder, die zijn voet buiten de sterkte zet, neer te schieten, en om beter te kunnen vuren, hebben zij loopgraven tot op 80 meter en minder afstand gemaakt, om zeiven ongehinderd te staan en onze dappere mannen als honden neer te schieten. Hier en daar hebben onze vrienden (zoo mo gen we ze immers noemen?) kanon nen opgesteld en die zoo netjes in orde gebracht, dat onze bentings na en dan gebombardeerd worden, zij het dan ook met drieponders. Heb ben ze gebrek aan staal, dan breken ze de rails van den tram of den spoorweg even op, eu het zien van een spoortrein brengt hen zoo in ver rukking dat zij iederen dag er vreugdeschoten op lossen en bij on geluk soldaten, machinisten of rei zigers naar de andere wereld hel pen. Ze stelen het vee voor de oogen onzer troepen weg, vernielen brug gen en wegen, werpen de telegraaf palen over den spoorweg, en om den officieren te herinneren, welke goede maatjes ze zijn, sluipen ze's avonds de sociëteiten binnen, slaan er duch tig op los met hun klewang ot zen den hun kogels tot in de slaapka mer van een hoofdofficier. De trans porten van den eeneu wachtpost naar den andere worden geregeld aange vallen, en daar zij liefhebbers van schijfschieten zijnvergezellen zij onze soldaten naar het excercitie- veld, nemen plaats achter den ko gelvanger, waar onze manschappen voor staan en schieten van de andere zijdemaar hunne kogels komen nooit op de schijf, maar altijd in de armen en beenen van onze man gevoelde zich gelukkig en kreeg er geen kennis van, dat de graaf de documenten, die op hun huwelijk betrekking hadden, deed vernietigen, alvorens zij den terugweg aanna men. Teruggekeerd, zette hij tegen over den aandrang van mijne zus ters daartoe, de weigering de begane mésaillance aan het oudste lid der familie, den vader van Waldemar Merfeldt, bekend te maken, alleen uit een gevoel van piëteit zoo hij gemeen huichelde. Thans blijkt ieder waarom hij aldus gehandeld heeft tegenover twee onervaren vrouwen en aangezien Margaretha alles ge loofde wat hij zeide, had de graaf licht spel. Verder, verder, zeide Erwin dringend. Wat komen moest, kwam. Mar garetha werd diep ongelukkig aan de zijde van den kouden, egoïstisehen man zonder hart. Te iaat kwamen de heide zusters tot de ervaring, dat schappen terecht. Nog deze week meldden de bladen, dat zij verschei dene schildwachts op hun post ge dood en de wapenen dier ongeluk- kigen weggenomen hadden. Neen, er heerscht daar geen orde, de Atchineezen voeren strijd, zooals de watergeuzen eu vele andere Ne derlanders dien tegen de Spanjaar den gevoerd hebben, 'tis een gue- rillakrijg, een strijd op leven en dood, waarin onze dappere soldaten tegen een listigen, vluggen, overmoedigen maar toch onzichtbaren vijand te kampen hebben en niet zal er aan dien toestand een einde komen voor een Generaal van der Heijden op nieuw uittrekt om Atjeh voor goed te onderwerpen. Breke die tijd spoe dig aan! Sw. algemeen oii ü/u in. De Daily News verzekert, dat een gemachtigde der Boerenregeering uit Zoeloeland reeds te Londen is, en met de Engelsche regeering on derhandelt over gewichtige Zuid- Afrikaansche aangelegenheden. De bekende aanvoerder der Hollandsche Kaappartij, Hofmeyer, is insgelijks daar aangekomen. Het Lagerhuis heett gisteren in tweede lezing het wetsontwerp ter instelling van een ministerie voor Schotland aangenomen. De binnenlandsche fondsen wa ren gisteren ter beurze van Londen flauw, op een bericht dat de cholera te Parijs verschenen is. Onder voorzitterschap van den Lord Mayor had er Woensdag in het Mansion House eene vergade ring plaats van de leden der Brit- sche en Buitenlandsche Vereeniging tot het tegengaan van den slaven handel. Daarin werd het woord ge Ferdinand Merfeldt zijn echtelijke verhouding ook voor het bedienend personeel in het slot zorgvuldig ver borgen hield en slechts Balthasar tot zijn vertrouwde gemaakt had. Toen de oude graaf Merfeldt zijne oogen sloot, waagde Margaretha het haren echtgenoot aan zijne belofte te her inneren, hij gaf ontwijkende, onbe vredigende antwoorden, tot het uur aanbrak, waarop hij haar koelbloe dig de duivelsche waarheid mede deelde en Margaretha zich in haar geluk en eer voor immer en altijd bedrogen gevoelde. Hij weigerde zich openlijk als haren echtgenoot te erkennen, riep Erwin, diep aangedaan. Hij moet hare rechten erkennen. Ik zal den graaf dwingen de documenten nogmaals te laten maken en.... Waardoor hij mij andermaal listig zou ontglippen? De geestelijke in het bedoelde dorp is, voor zoo veel ik heb kunnen uitvorschen, voerd door Stanley, die een plan uiteenzette om den slavenhandel in Midden-Afrika met den wortel uit te roeien. Indien, zoo betoogde Stan ley, de provincie Bahr Gazelle on der Europeesch gezag kon worden geplaatst, dan zou de slavenhandel aan zijne bron kunnen worden af gesneden. Wat Stanley daarom voor stelde, was bet volgende: Hij wil langs den Congo den Boven- Nijl trachten te bereiken. Langs den Congo en diens zijtak de Biyerre kan eene expeditie veilig en gemak kelijk naderen tot op 70 Eng. mij len van de waterscheiding tusschen Congo en Nijl. In het geheel zou er, om den Boven-Nijl te bereiken, over land slechts een afstand van 200 Eng. mijlen moeten worden af gelegd. Dit gedeelte van den tocht zou beleid en omzichtigheid vorde ren; doch onoverkomelijke hinder nissen ziet Stanley daarin niet. Er zouden vriendschappelijke betrekkin gen moeten worden aangeknoopt met de stammen, en stap bij stap zou men de landstreek genaken een heerlijk land, volgens Stanley's beschrij ving welke voor de Ara bische bandieten van Dongola en Berber de jachtgrond is, van wel ken zij thans nog de slaven weg drijven. Met vuur en overtuiging spoorde Stanley de rijke en mach tige Vereeniging aan om het werk door Gordon's dood afgebroken, te hervatten. De Pruisische regeering heeft besloten, eene enquête in te stellen, ten einde uit te maken, of de arbei ders al of niet eene wettelijke rege ling van den Zondagsarbeid ver langen. Bij de begrafenis van den so cialist Hiller hebben te Frankfort a/d Main vrij ernstige ongeregeld- reeds lang overleden, het kerkeboek bevat de bladzijde niet meer waarop de huwelijksvoltrekking is inge schreven, waar zouden dus de noo- dige documenten van daan moeten komen? Neen, voor aller oogen moet hij het gepleegde onrecht goed ma ken; een tweede echtverbintenis is overmijdelijken wel moet deze onverbiddelijk in 't werk gesteld worden, zal voor mij de vrucht van onze bemoeiingen niet verloren gaan. Gij ziet mij verwonderd aan. Be vreemdt u mijn ijver? Hoor dan nu ook het laatste. God schonk Margaretha een dochter.... Verder, o, ga verder! De graat had er natuurlijk belang bij, zich zoo spoedig mogelijk van het kind te ontdoen, en vond dra een lichtzinnig persoon welke voor een som gelds de kleine bij vreemden onderbracht en daarop met haren man naar Amerika vertrok....

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1