PöPium \IIJ v n 3e Jaargang. Dinsdag 28 Juli 1885. No. 630. WM AliONN EM ENTSPK IJ 8: feschpt üageiijks Bityenomen Zob-cb «iitsnans fwstóapu A J) V E11 T E N T i N ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Afstand van zijne vrouw pflaan. M.Wti.NUM). Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 1 Afzonderlijke Nommera 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. II ooftduo en L en vuur het Buitenland(ampa-gnti JlAUBi: <$- Cu., JOlï. F. JO.VL'S. Sucr.. Generale de x ublicite Etrangbe G. L. ■'.trijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de preefziide 2e denr. Genjiend dagelijks van 10 tut 4 uur. Toenail* 25 HAARLEM. cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlaiidsclic Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbr.u op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hef Paviljoen. Ingang Dreeizijde 1c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» en eden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kiinsi en geschiedenis, voo al van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopeud dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Keestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopeinlc toegangskaart en voor een geheel jaai l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot J4 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op uie dagen vau 103 uur tegen betaling van 25 oeiits per person ii, alleen op Xond.igen kosteloos van J24 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in liet geheel uiet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet. dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van IIuur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopoud Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 unr. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Zij die zich voor 1 Augustus a. s. op dit blad ahonneeren ontvangen de nummers tot dien datum gratis, alsmede een lot in de verloting op 3 Au gustus. De voorwerpen zijn tentoon gesteld in het Magazijn van den Heer K. "VAN VEEN Lange Veer straat No. 36. DE ADMINISTRATIE. Volgens de berichten van een aantal Engelsche morgenbladen, nemen de onderhandelingen tus- schen Rusland en Engeland over de Afghaansche grens een bevredigend en ongestoord verloop. Zaterdag jl. kwamen in Spanje 2732 gevallen van cholera voor, waarvan 772 met doodelijken afloop. Hieronder waren er 5 te Madrid, 264 in de provincie Saragossa, 105 in Alicante, 35 in Valencia, 120 in Fruca, 74 in Murcia en 52 in Car- De Romeinsche Libertd beweert dat tusschen Engeland en Italië de onderhandelingen omtrent de Soedan-kwestie weder aangeknoopt zijn. Ofschoon alle besprekingen nog slechts voorloopig zijn, zou Lord Salisbury de meening hebben uit- .gesproken, dat het volstrekt nood zakelijk was Khartoem te hernemen. Volgens berichten aan de Daily News zijn de Zoeloelandsche Boeren bereid onder Engelsch gezag te komen, mits Zoeloeland bij Natal VAN GEORG HARTWIG. 84) VI. Toen Heinrich Romberg de kamer verlaten had, verzonk hij weder op nieuw in allerlei gedachten; hij vond er een smartelijk behagen in, zich de vreugde voor te stellen, die Gilda's verschoonende liefde hem verschaft had en daarin voor een oogenblik te zwelgen, tot het volgende oogenblik hem in een des te vreugde'.oozer toe komst deed blikken. Met afkeer on dervond hij de eenzaamheid van de plaats, waar hij zich bevond en de duisternis, die om hem heerschte. Hij Stak de waskaarsen aan en trad aan het venster, in de ruiten waarvan de ingelijfd worde, en de nieuwe kolo nie vrijere constitutie bekome; wei gert Engeland, dan willen de Boe ren desnoods over Zoeloeland een Engelsch protectoraat erkennen, mits de Engelsche regeering de bezit- titels der Boeren op de landerijen erkenne. De limes meldt uit Durban, dat generaal Warren enthousiatisch te Vrijburg ontvangen is; het woord voerende, verklaarde hij, dat het militair bewind in Becliuanenland geëindigd is, eu het civiel bestuur optreden zal. Hij sprak over de toe komst met veel hoop. De Bombay Gazette verneemt van betrouwbare zijde, dat de Emir van Afghanistan zijn toestemming heeft geschonken voor de vestiging van een Engelsch cautonnement te Kandahar, en dat dit zal betrokken worden door 10.000 man. Sedert eenige dagen was men te Parijs geheel zonder berichten vau generaal de Courcy, terwijl Engel sche bladen meldden, dat geheel An- nam in volslagen opstand is,en dat de Zwarte Vlaggen Tonkin overstroo- men en eene dreigende houding aan nemen. Men maakte zich daarom zeer ongerust, Eene dépêche, thans van generaal de Courcy ontvangen meldtdat Thuyet, die zich tot heden in Kam-io bevond, door een deel zijner aanhan gers verlaten is, en zich naar Tam-so, in de nabijheid van Kam-lo heeft teruggetrokken. Met de bezetting der provincie Thanhoa is een begin gemaakt. Het zwijgen van den ge neraal omtrent Huéen Annam wordt als gerustellend beschouwd. stralen der maan zich braken. Het werd hem zonderling te moede bij het aanschouwen van deze nach telijke schoonheid der natuur, Ver- getene, verstrooide beelden uit zijn armzalige jeugd kwamen hem voor den geest en roerden hem, ook met het oog op zijn mogelijk spoedig einde, niet weinig. De zuchten, de tranen zijner moeder waren het die hij herdacht, haar hopeloos dulden, haar hitter, door de liefde veroor zaakt lijden. Door de liefde! En hij de gedachte aan zijne eigen liefde loosheid, rees plotseling het beeld der lang vergetene voor zijnen geest op. Hoe hoog, hoe onbereikbaar hoog stond haar verleden nog boven de boosaardige zelfzucht van den zoon. En hij had het gewaagd haar te bespotten, aan te klagen, te beschul digen! Zij die alles vrijwillig op offerde ter wille van den trouw haar echtgenoot gezworen, terwijl hijzelvè dien opgaf, om rijkdommen machtig Haarlem, 27 Juli 1885. Bij het hoofdonderwijzers-exa men te Breda op 24 eu 25 Juli is o. a. geslaagd de heer J.Habermehl, alhier. B. en W. dezer gemeente heb ben aan den gemeenteraad voorge steld, aan de commissie van het Museum van kunstnijverheid ten behoeve van museum eu teekeu- school gedureude drie jaren eene subsidie te verleenen vau duizend gulden. Zaterdag had alhier in het Frederikspark eene keuring plaats van veulens, afkomstig van den be kroonden hengst «Edzard». Namens de afdeeling Haarlem en omstreken der Holl. Mpij. van Land bouw, werd door het comité der paardenmarkt de eerste prijs (f 40), toegekend aau het veulen van J. de Jong te Wijkermeer, de tweede prijs ff 20) aan het veulen van A. Voor- ting alhier, de derde prijs (f 10) aan het veulen van W. Meyer, mede alhier. Na afloop der prijsuitreiking werd door veleu gebruik gemaakt van het aanbod der Ned. Harddra verij- en Renvereeniging tot koste- looze inschrijving van hunne veulens in het stamboek dier vereeniging. Op 2 Augustus a. s. zal alhier ter gelegenheid vau den verjaardag van H. M. de Kouiugin, op het ter rein vóór de cavalerie-kazerne aan den Schooterweg door het garni zoen eene groote parade en wapen schouwing plaats hebben, waaraan ook de schutterij zal deelnemen. In den wintertuin van de hee- ren E. H. Iirelage en Zoon, aan den Kleinen Houtweg alhier, be vindt zich tegenwoordig eene Agave Felifera, welke eerlang zal bloeien. te kunnen worden. Hij beefde hij die gedachte over zijn geheele lichaam,Onwillekeurig opende hij de armen tegen het met sterren fonkelende uitspansel. O, wanneer het u, zalige geesten, ver gund is met uwe liefde nabij te zijn, zie dan op mij neer, moeder, op uwen zwaar beproefden zoonHoor mijn berouwvol bidden, als ik u morgen in de eeuwigheid volg, eu verzoen u met mij. Sla uwe oogen op mij neder, dien eigen schuld aan de grenzen des levens drijft, om zweef mijn voorhoofd en verlos mij van de kwelling uwe edelmoedig heid geminacht te hebben. Moeder! Vol aandacht neigde hij het hoofd, en toen hij het ophief vlamde het zilverhei in het oosten op. Een ster schoot schitterend langs de hemel baan. Erwin's ten hoogste gespannen ziel liet dit spel der natuur als een gunstige voorbeschikking op zich erken, en opnieuw gesterkt zette Deu 7den Juli 11. ongeveer begon de bloemsteng op te schieten en thans heeft die reeds eene hoogte van bijna 2 meter bereikt; ze groeit ge middeld 10 centimeter per etmaal. Ofschoon deze Agave in vroeger jaren van tijd tot tijd reeds hier te lande heeft gebloeid, blijft haar bloei toch altijd eene zeldzaamheid. Ook heeft in den laatsten tijd in den wintertuin gebloeid eene Phormium Cookii, terwijl in den open grond begint te bloeien eene volledige ver zameling der nieuwe vijfvlekkige Gladiolus, die gezegd worden onze winters te zullen doorstaan. Ook een aantal nieuwe zaailingen van deze soort dezer fraaie sierplant worden in bloem verwacht. In het verkooplokaal «de Gou den Leeuw» alhier, werd Zaterdag avond de Nieuwe Schouwburg in de Jansstraat in veiling gebracht. Het perceel is verkocht voor f 16,000; kooper is geworden de heer H. van Veen. Op de heden gehouden groote jaarlijksche paardenmarkt alhier wa ren aangevoerd 749 paarden en 12 veulens van inlandsch eu gekruisd ras. De prijzeu liepen voor de paar den van f 700 tot f 40; voor de veu lens van f100 tot f60. De handel was levendig; er werd veel aange kocht door Duitsche en Fransche kooplieden. De Prins eu de Prinses von Wied vertrokken Zaterdag naar het Loo om deu Koning en de Konin gin te bezoeken. Eerstdaags zullen HH. MM. aldaar Prins Albert van Pruisen, thans te Scheveningen, ontvangen. Aan de heeren, die als cere moniemeesters bij de opening van het Rijksmuseum te Amsterdam hij zich neder, om den afscheidsgroet aan G,lda te voleinden. Hij schreef; Van af het altaar der kinder lijke liefde, kom ik tot u, mijne Gilda, verzoend met alles wat mij eens scheen te wederstreven. Vol vreugde, als op den dag van ons huwelijk, zie ik het uur te gemoet 't welk mij uwe vergevende liefde, ditmaal voor eeuwig, teruggeeft. Gij weei het, Gilda, dat ik aan de verlokking om een zelfmoord te plegen krachtdadig wederstand ge boden heb, aan de uitdaging van mijnen tegenstander geef ik echter gaarne gevolg. Onkundig in het gebruik der wapenen, zal ik door Waldemar Merfeldt's hand den dood vinden. Verschrikt gij? Toch niet, mijn Gilda den levenden echt genoot heb; gij geen verschooning kunnen schenken, den doode zult gij beweeueu. Dan, Gilda, wanneer hebben gefungeerd, is de dank der regeering deswegeu betuigd, en een exemplaar in brons toegezonden van deu gedenkpenning, ter gelegenheid der stichting van het museum, ge slagen. Naar het N. v. d. D. ver neemt, heeft de Hollandsche IJze ren Spoorw.-maatsch. gratis een ex tra-trein van Amsterdam naar Zand- voort ter beschikking gesteld van de leden van het Blinden congres, die deelnemen aan het feest, dat Donderdag 6 Augustus op het terras van het «Hotel Kurzaal» te Zand- voort zal worden gegeven. Met ingang van 1 Augustus a. s. worden bij de H. IJ. S. M. overgeplaatst; de opzichter vau den weg II. IJskes vau het baauvak Aveuhorn-Eukhuizeupiaar het baan vak Haarlem Veenenburg, en de opzichter vau den weg L. Zondervan van het baanvak Haarlem —Vee nenburg, naar het baanvak Aven- horn Enkhuizen. Met vrij groote zekerheid kan de N. R. Cl. mededeelen, dat reeds tegen het begin van het volgende jaar aan het zuidelijk greusplaatsje Nispeu een groot station met doua- nenkantoor zal worden gebouwd, ter vervanging van het ondoelmatig station Rosendaal. De correspondent van de N. R. Cl. te Berlijn schrijft: Het bericht uit Amsterdam, dat ook die haven nog kans hebben zou tot station voor de gesubsidieerde Duitsche stoomvaartlijnen gekozen te worden, is hier met eenige ver bazing vernomen en vindt dan ook weinig geloof. Dat de bewuste Ver eeniging te Amsterdam aan den «Norddeutsehen Lloyd» betreffende laden, lossen en expeditie de voor- deeligste aanbiedingen heeft gedaan en daarom een gunstig antwoord de grafkuil zich over mijn lijk ge sloten heeft, zal de herinnering aan mijne schuld uit uw hart ver dwijnen; niets, niets zult gij dan gevoelen, dan dat ik u lief gehad heb tot aan mijn dood toe. O, Gilda, Gilda, zoo lief! Dan, wan neer uw hart niet meer met bit terheid vervuld is, zullen zachtere gevoelens u aan mijn graf voe ren, eu overvloeiende in tranen van smart, zullen uwe oogen miju graf met zachte dauw bevochtigen. Laat ons zoo scheiden! Met dit bewust zijn voel ik alles afgedaan wat mij de eeuwige scheiding zwaar maakt. In dit laatste uur zijt ge weder de mijne, ik houd u in mijne armen eu dronken van liefde druk ik den afscheidskus op uwe lippen. Leef wel mijne Gilda, beklaag mij niet mijn laatste hartslag zal aan u gewijd zijn. Leef wel Gilda! Eitwit»2'

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1