verwacht, waarom niet? Maar niet de «Norddeutscbe Lloyd» heeft in dezen de eindbeslissingdoch de rijkskanselier, en deze heeft zich reeds weken geleden, gelijk bekend is, openlijk ten gunste van Vlissingen verklaard. En ook onze «General- postmeister», dr. Stepban, is beslist voor Vlissingen. De «Norddeutsche Lloyd,» zooals zijn president Meier zich herhaalde lijk heeft uitgelaten, zou gaarne de voorkeur aan Antwerpen geven. De industrie aan den Rijn en in Zuid- Duitschland heeft al het mogelijke gedaan om eene beslissing ten gunste van Rotterdam uit te lokken, en een deel aan den linker Rijnoever, de Elzas en de industrie in het Saar- gebied zouden Antwerpen gekozen willen z'en. Maar ten gunste van Amsterdam heeft zich nog geen en kele belaughebbende in Duitschland uitgelaten, noch de reederijen, noch de handel, noch de industrie en evenmin de hooge Rijksoverheid. Hoe men zich te Amsterdam onder zulke omstandigheden nog illusies kan maken begrijpt men hier vol strekt niet. Intusschen vergete men niet, dat de Duitsche regeering geenszins wenscht, dat er over de Nederland- sche haven veel Duitsche goederen geëxpedieerd zullen worden; zij hoopt, integendeel, dat het groote vervoer over Hamburg ga, en daarom alleen reeds gelooft men hier stellig, dat prins Bismarck de keuze van Vlis singen zal handhavenomdat de stoombooten deze haven het gemak kelijkst kunnen aandoen, en de plaats zelve geen eigen handel heeft. Eene commissie uit het Eransch Aardrijkskundig Genootschap zal eene onderzoekingsreis uaar Canada maken. Gedelegeerden van het Ge nootschap is de heer Demanche, die o. a. zal worden vergezeld door den bekenden staathuishoudkundige de Molinari en den heer E. Agostini, hier te lande bekend geworden door de tentoonstelling van 1883. Aan dezen laatste is in het bijzonder op gedragen eene studie te maken van de middelen, waardoor de handel van Frankrijk met Canada zich zou kunnen ontwikkelen. Men zal in Canada deze commissie met bijzondere ingenomenheid ont vangen. HET SCHOOLFEEST, gegeven door den Weltèelgestr. Heer GERDESSEN en diens Echtgenoote. Donderdag j.l. hebben 200 kinde ren der le en even zooveel der 2e Tusschenschool alhier, een recht gezellig dagje doorgebracht. Het jaarlijkscbe feest, waarbij een 400 tal kleinen profiteert van de offer vaardigheid en mildheid van boven- genoemden, had op dien dag plaats en ook nu was Zandvoort evenals verleden jaar als plaats van be stemming aangewezen. Reeds 's mor gens te acht uur in de scholen bij eengekomen, marcheerden de feest vierenden, verdeeld in groepen van 20 (bij elke afdeeling een geleider) naar het station Bolwerk en namen, na het gebruik van een krenten broodje plaats in de gereedstaande wagens. Met een luid en herhaald «hoezee» werd het afrijden van den trein begroet en al zingende was weldra Zandvoort bereikt. Door de vooraf vastgestelde utmuntende be palingen stonden in een oogenblik tijds alle kinderen weder geregeld en ordelijk achter elkaar en ging men naar «Belvedere» waar de stapels brood met koek en eenige vaten melk opnieuw een «hoezee» uitlokten wel een bewijs dat het aangebodene zeer welkom was. Binnen een half uur was alles verorberd weldra waren de ge nummerde vlaggen op het strand geplaatst en begon het geheel vrije spel. 't Was een aardig gezicht, zoo wel jongens als meisjes zoo in de zee te zien rondplassen en zag meu er ook al eenigen, die nog een weinig angstig waren, de moedig sten wisten door woord en daad weldra dien angst te doen plaats maken voor onbezorgdheid. Gewa pend met schopjes werd hier een put gegraven, daar een dam ge legd, elders weder kon men aan de opgeworpen «forten» zien, hoe vin dingrijk onze jongens zijn en hoe goed zij, zonder onordelijk te wor den, zich onder elkaar kunnen ver maken. Wel een bewijs, dat het vrije spel door hen meer gewild is dan het voorgeschreven moge dit bij volgende schoolfeesten hoe langer hoe meer op den voorgrond treden. Te half twee werd het sein tot aantreden gegeven en na nog even een vat met melk geledigd te heb ben, trok men, begeleid door vele badgasten, die herhaaldelijk hunne sympathie betuigden, naar het park «Kostverloren», waar, na het ge bruik van brood met vleesch en melk, men zich of met schommelen en wip of met gemeenschappelijke spe len tot ruim drie uur vermaakte. Nadat elk kind een zakje met kruid noten «voor onderweg» ontvangen had sommigen geheel vrijwillig bediend door damesbadgasten, werd een halven cirkel geformeerd en spraken de heeren De Koek en Val- aen, hoofden der feestvierende scho len, den heer Gerdessen en zijn ge zelschap toe, bedankten hem voor al het genotene en verzochten den glans van vergenoegen op ieders gelaat te willen beschouwen als het grootste bewijs van dankbaarheid. Met eenige hartelijke woorden wekte de heer Gerdessen de kinde ren tot leerlust en getrouw school bezoek op en thans ving men den terugtocht aan. Te Haarlem geko men kreeg ieder kind nog een «ge zicht op Zandvoort» ten geschenke; weldra waren de kleinen overgege ven aan hunne wachtende ouders en vroolijk snappende geheel dankbaar en voldaan keerde men te ongeveer 5 uur huiswaarts. Waarlijk, de heer en mevrouw Gerdessen mogen met vreugd terug zien op hetgeen zij deden; van harte hopen wij, dat zij nog lang in staat zullen zijn, de Haarlemsche jongens en meisjes op zoo degelijke wijze aan zich te verplichten. H. Spaan, Hij las het geschrevene nog een maal, sloot het toen in een couvert, verzegelde het schrijven en stak het bij zich. Daarna wierp hij zich uit geput op de sofa, om zich op het laatste onderhoud met den graaf voor te bereiden. De pendule, die op den schoorsteen mantel stond, sloeg tien uur. Hij hoorde het niet In de verte deed zich het rollen van een rijtuig hoorenFerdinand Merfeldt was teruggekeerd. Met donkere blikken, de lippen van toorn op elkander geklemd houdende, trad de graaf het slot binnen. Stom en als wisten zij wat er volgen zou, trokken zich de be dienden zoo veel mogelijk uit het bereik zijner oogen terug. De eenige welke den naderenden storm kalm zou hebben afgewacht was Baltha- sar, doch deze ontbrak. Ferdinand Merfeldt bemerkte het nauwelijks wie hem de deur van zijn ontvangkamer opende; eerst te midden van het helverlichte, tame- liik verwarmde vertrek, bleef hij p' 'g staan, als ware hem iets Het aantal badgasten op Zand voort aanwezig op 23 Juli, bedroeg 802 met 113 dienstboden. Met het stoomschip Schiedam kapitein G. Bakker, zijn Zaterdag vertrokken van Amsterdam naar New-York 79 volwassen personen, 11 kinderen van 110 jaar en 4 zuigelingen. Er waren voorts 18 pas sagiers le klasse aan boord. Aan boord van het genoemde toomschip dat Zaterdagmorgen van Amsterdam naar New-York is ver trokken, had dien morgen een op stootje plaats. Een der matrozen die een uur of zes te laat aan boord kwam, werd deswege voor f 6 be boet. Jaumaat was hierover niets gesticht en wilde maar korte metten maken, door zijn bagage op den steiger te werpen en weer van boord te springen. De politie bracht hem echter weer terug; doch nauwelijks was het sein tot vertrek gegeven, en de boot in beweging, of de ma troos wierp zich andermaal over de verschansing op den steiger. De boot was echter niet geheel los en met een weinig oponthoud ge lukte het dus, den onwillige voor goed aan boord te krijgen. Een vechtpartij had Vrijdag avond te Amsterdam bij de Lelie straat plaats. Het waren vader en zoon die in felle woede tegenover elkander stonden en hevig handge meen werden. De zoon beet den vader ten laatste in den arm waar door de oude man bewusteloos neer viel. De jongeling werd door twee agenten van politie naar het bureau gebracht. Het volgende gebeurde te Amsterdam Twee oude kennissen die vroeger Koning en Vaderland gediend had den, kwamen ongeveer vier weken geleden elkaar op weg tegen. De een was, nadat hij den dienst had verlaten, gehuwd en kon goed in zijn levensonderhoud voorzien, ter wijl de andere in diepe armoede verkeerde. De gehuwde man had medelijden met zijn ouden krijgska- meraad en bood bij hem voorloopig logies aan, teneinde werk te zoeken. Vrijdag tehuis komende vond hij het grootste gedeelte van het huis raad verdwenen, dat door zijne vrouw was verkoeht, die met dezen huisvriend een reisje is gaan maken. Eene zorgelooze moeder had Vrijdag in hare woning op de St. Anthoniebreestraat te Amsterdam haar zuigeling in de wieg gelegd voor den vuurhaard. De arme kleine lag er evenwel zoo dicht bij, dat een brandend talhout uit den asch- pot op het beddegoed viel, en het kind deerlijk gebrand is. De politie te Arasterdam heeft verschillende bankierskantoren op merkzaam gemaakt op de aanwe zigheid van een viertal personen, als gentlemen gekleed, en tegen de mogelijke kwade praktijken dezer personen gewaarschuwd. Binnen wei nige dagen zal de politie in de ge legenheid zijn, de photographieën dezer ongewenschte gasten te doen geworden aan hen, tot wie de waar schuwing is gericht. Zaterdagavond werd te Am sterdam een der verkoopers van Recht voorAllenhet socialistisch orgaan van den heer Domela Nieu- wenhuis, op den Dam in hechtenis genomen en naar het bureau der 2e sectie gebracht. Spoedig daarop werd hij weder losgelaten. Naar men verneemt, hadden eeni ge voorbijgangers den verkooper beleedigende woorden aangaande den Koning hooren uiten. Zij ga ven daarvan kennis aan een agent van politie, die den man arresteerde. Heden (Maandag) wordt het voor loopig onderzoek dezer zaak voort gezet. (A.) De commissaris van politie der 4e sectie te Amsterdam verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Geertruida Wil- helmina Martens, dienstbode, 21 ja ren, klein, met blond haar, dito wenkbrauwen, blauwe oogen, inge vallen mond, gezonde kleur, gezet postuur. Zij heeft vier maanden ge leden hare betrekking bij zekeren heer Schaaf, aan de Elandsgracht te Amsterdam, verlaten. Hare te Haarlem, in de Klerksteeg 14, wo nende ouders verkeeren omtrent haar in groote ongerustheid. te binnen gevallen. Waar is Balthasar? De jager aarzelde met het geven van een antwoord. - Waar is Balthasar? riep de graaf, die niet gewoon was zijne vragen te herhalen. - Ik weet het niet, hij was niet tegenwoordig.... stamelde de be diende. De graaf lachte toornig, terwijl hij den ongelukkige, die voor hem stond, gedurende eenige seconden scherp aankeek. Voor dit antwoord verdient gij uw ontslag. Hoe dikwijls moet ik u vermanen, mij nooit ten ant woord te geven: dat weet ik niet! Ga, roep mij Balthasar hier! Izegriramig, wellicht ook bezield door eeu somber voorgevoel, betrad de slotheer zijn werkkamer, van wier bezoldering een kroon met verscheidene armen afhing, welke een schitterend licht verspreidde, in welks schijnsel de nedergelaten, bronskleurige portières op vloeiend metaal geleken. Is de geheele wereld heden In de Kerkstraat te Hilversum vonden twee knapen, dertien en veertien jaar oud, een bankbiljet van f 300. Zij gingen er regelrecht mede naar het bureau van politie, waar nog geen half uur geleden aangifte was gedaan, dat er een zoodanig bankbiljet verloren was. De gelukkige vinders ontvingen van den rechthebbende eene goede belooning. Een brutale diefstal werd Zaterdag nacht tennadeele van den land bouwer Middelman op den Drift te Hilversum gepleegd. Men heeft hem niet minder dan 73 kippen ontsto len. De eigenaar en de politie zijn gisterenmorgen naar Utrecht ver trokken, in de hoop daar op de markt den dief op te sporen. dan in de war? mompelde hij, zoo hard aan het schellekoord trek kende, dat hij daarvan een stuk in de hand hield. - Spannen allen tegen mij samen, om met mijnen wil te spotten. Wat doet ge hier, waarom kijkt ge wezenloos rond? vroeg hij aan de twee bedienden, die de kamer waren binnengetreden. Ik heb om Balthasar gescheld!... Genadige heer graaf, de kamer dienaar.... De kamerdienaar, viel de tweede bediende in. slaaptmen kan hem niet wakker krijgen. Een soort van kreet kwam over de van toorn bevende lippen van den graaf, doch hij bedwong dien meesterlijk. Zoo, zoo, hebt ge wel licht ook nog iets anders mede te deelen? Hoe zouden de verschrokken men- schen het gewaagd hebben den graaf de tegenwoordigheid van een vreem de vrouw in de kamer van zijn ver trouwde, het drinkgelag dat had plaats gehad en de gevolgen daarvan mede te deelen? Beiden schudden ontkennend het hoofd. Het is goed, men zal den plicht- Te Weesp is Vrijdagavond in een in aanbouw zijnde fabriek een opperman van een hooge stelling gevallen. Hij was dadelijk dood. De man laat een gezin met vijf kinderen achter. Op 4 Augustus a. s. zal een pro cessie, bestaande uit ongeveer 400 pelgrims, van Den Haag naar Den Briel vertrekken. Hiervoor zal een extra-trein loo- pen van Den Haag naar Rotterdam, des ochtends te 7 uur en van Rot terdam naar Den Haag terug des avonds te 9 uur. Donderdagavond was de twintig jarige R. te Delft het middelpunt zijner vroolijke vrienden, toen hij hun zijn photographisch portret ve: - toonde en anderen en zichzelf nogal rijkelijk op het gebruikelijke trak teerde. Toen hij evenwel des avonds laat niet thuis kwam en den vol genden dag door zijn familie on derzoek uaar zijn wegblijven werd gedaan, kwam men in den avond, na verschillende vergeefsche pogin gen om zijn spoor te vinden, aan het politiebureau van de vermissing aangifte doen. Hier wist men spoe dig de noodige inlichtingen in te winnen en kwam men tot het ver moeden dat de jongeling verdron ken zou zijn. Een bewoner van het Oostplantsoen meente zich te herin neren dat hij laat in den avond hulpgeroep had vernomen, maar dat dit geluid reeds was opgehouden, nog voor hij besloten was te gaan zien wat er voorviel. Toen onder toezicht der politie dan ook in het Singelwater tegenover de Fortuin straat de dregge werd uitgeworpen, bracht men reeds vrij spoedig het lijk van den ongelukkige op den kant. De door hem, nog kort voor zijn dood, afgehaalde portretten wer den in een zijner zakken gevonden. Men herinnert zich, dat Hendrik Duik in eene slaapstede te Delft had verteld, dat hij vroeger had be hoord tot de ekwipage van het in de Chineesche wateren gebleven schip Watergeusen dat de geheele be manning van dat vaartuig in han den van Chineesche zeeroovers was gevallen om als slaven te worden verkocht. Naar aanleiding van eene oproe ping van den commissaris van po litie te Vlaardiugen, uit naam der betrekkingen van de. schepelingen der Watergeus gedaan, is nu geble ken, dat Duik thans in het Gast huis te Delft ziekenoppasser is. Door de politie ondervraagd omtrent de verhalen door hem in Febr. 11. in omloop gebracht, wist hij niets te antwoorden dan, dat hij waarschijn lijk «boven zijn bier» was geweest, toen hij vertelde dat hij vroeger zeeman was. Hij had indertijd Z. M. den Koning gediend en was als ge pensioneerd militair uit Indië terug gekomen. Indien hij al over een koopvaardijschip en zeeroovers had gesproken, dan had hij slechts we dergegeven wat hij zelf op zijne zwerftochten had hooren vertellen. (D. C.) De kolonel-kommaudant van het regiment dd. Schutterij te Rotter dam heeft bij dagorder den dank van den burgemeester dier gemeente overgebracht aan de hoofd-officieren, officieren en verdere leden vau de schutterij, voor de spoedige opkomst onder de wapenen en de betoonde bereidwilligheid tot handhaving der orde bij de ongeregeldheden, die onlangs aldaar hebben plaats gehad. vergetene niet wekken, hij zal den geheelen omvang zijner schuld te berouwen hebben. Verwijdert u, ik wil in het volgend uur niet gestoord worden. Hartelijk blijde er voor zulk een koopje van afgekomen te zijn, ver dwenen de beide bedienden ten spoe digste en verzamelden het geheele dienstpersoneel in het sousterrein, om over de ongehoorde gebeurte nis, die had plaats gegrepen, naar hartelust te kunnen babbelen. De graaf bevond zich alleen. Ein delijk kon hij het masker der on verschilligheid van zijn aangezicht slingeren en zijn toorn naar har telust botvieren. Hij wist inder daad niet wat hem meer verstoor de, Erwin's waanzinnige trots of Balthasar's schandelijke ongehoor zaamheid, waarvan hij de gevol gen geenszins kon overzien. Ik moest dat canaille laten opsluiten, riep hij, en de zakdoek die hij in de hand hield vloog, tot een bal gefrommeld, in de meest verwijderde hoek van het vertrek, en hem die waanzinnige van boven tot lotgenoote geven. Mij Twee vreemdelingen zich Ph. en S. Stokvis noemende, kwamen eenige dagen geleden te Breda en gaven zich voor oudheidkoopers uit. 't Is nochtans gebleken, dat het koopen van oudheden niet hun éénig doel was; althans bij een meubelmaker kochten ze, zonder betalingeen meubelstuk voor f55, 't geen ze bij den heer L. du Bois al spoedig voor f26 verkochten. Dit door een ander meubelmaker, die voor hunne reke ning een buffet naar Rotterdam had verzonden, vernomen wordende, deed deze daarvan aangifte bij de rijks politie, ingevolge waarvan de wacht meester der maréchaussée P. de Vo gel, den brigadier zijner brigade naar Rotterdam zond. Deze kwam daar nog juist tijdig aan, dewijl hij be doelde vreemdelingen juist bezig vond genoemd buffet te ontpakken. Toen zij zagen, dat de politie, in deze zaak gemoeid was, boden zij geen tegenstand, zoodat het den bri gadier niet moeilijk viel het bewuste buffet naar Breda terug te doen voeren. bloot te stellen, mij te honen in een gezelschap, dat gewoon is mijn wil als een voorschrift te beschouwen. En die trotsche vrouw, met haar overmoedig lachje om de fraai ge welfde lippen, keek zij mij niet aan alsof ik de man was, die zij over wonnen had? Stond zij niet als eene koningin voor mij, die den weder- spannigen vasal zijn onrecht wilde doen gevoelen? Wat spraken zij in den tuin? Wat hebben zij afge sproken? Wat voerden zij tegen mij in hun schild? Hij stampte met zijn voet op den grond, doch het zware tapijt, waar door deze bedekt werd, verstikte het geluid. Ik wil dat doorgronden Erwin zal mij te woord staan en antwoord geven, zijn trots kan ik eerder verdragen dan Waldemar's overmoed. En moet ik ook al tot de ongehoordste dwangmiddelen mijn toevlucht nemen, ik wil mijn wil niet voor den zijne laten bukken, de verloving moet een gedane zaak blijven! Thans onomstootelijker dan ooit, keten ik het bezit van Irene aan het verkrijgen der erfenis; hij heeft bewijzen gegeven, voegde de graaf er honend aan toe, dat hij het verstaat eene keuze te doen! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2