I'lll'l Ulli MF.IWS-1 Se Jaargang. Woensdag 29 Juli 1885. No. 631. ABONNEMENTSPRIJS: lerséijnt Sageiiiks iltgewaeit Zon- en «igsmns fssstisgei ADVERTENT ËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. van zijne raw ieHaan. BINNENLAND. ¥oor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk p. Afzonderlijke Nommers 40 Gents, maand 55 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdnyenten. voor het Buitenland('Ompagtiie Générale de xublicite Etrangère G. L. DA UB F. Go., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 7s middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op hel Taviljoen. Ingang aan de Rreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 16 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Douatenra eu leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met" gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het .Paviljoen. Ingarig Rreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents eden der Nederlandscho Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voer kerkelijke oudheid, k van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van ]05 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangski it I gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopond van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling &onda°-en kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren Teylers museum in de Damstraat. Geopond dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1 Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag Van 12 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. liet dan —4 uur. Stadsbiblii Nijverheid hebben op persoon. Donateurs en mist en geschiedenis, vooiaï oor een geheel ja.i? ionts per persoon, alleen op onder behoorlijk geleide. /.keek Prinsen hof. Geopend Zij die zich voor 1 Augustus a. s. op dit blad abonneeren ontvangen de nummers tot dien datum gratis, alsmede een lot in de verloting op 3 Au gustas. De voorwerpen zijn tentoon gesteld in bet Magazijn van den Heer K. VAN VEEN Lange Veerstraat No. 36. DE ADMINISTRATIE. Te Hamburg is, volgens een bericht aan het Berl. Tageblatt, eene «Kameroen-land en plantage maatschappij», onder de firma Woer- mann, Thormahlen en Comp. opge richt, waarin, behalve door de ge noemde firmanten, door 23 stille vennooten elk met 10.000 mark wordt deelgenomen. Het doel is voorloopig de cultuur van tabak en cacao te Bimbia. Het blad wenscht de onderneming geluk, doch voegt er bij, dat het haar aan groote moeielijkheden niet zal ontbreken. Vooral de arbeiders-kwestie moet met omzichtigheid worden behan deld. In de jarenlange ervariDg, die de chefs van de firma's Woermann en Thormahlen, «de pioniers der West-Afrikaansche koloniale poli tiek», hebben opgedaan, vindt echter het Tageilalt alle aanleiding om te verwachten, dat niets verzuimd zal worden, om de inboorlingen duur zaam te gewennen aan den arbeid in dienst der Europeesche kolonisten. In de Fransehe Kamer van Af gevaardigden verklaarde de heer Freycinet, Minister van Buitenland- sche Zaken, naar aanleiding van de VAN GEORG HARTWIG. 85) VI. De graaf dacht een oogenblik na. Erger is de wederstand dien ik in mijn eigen huis ondervond. Stond het de beide leugenaars niet op het voorhoofd geschreven, dat zij het vertrek van den dronkelap betreden hebben en getuigen van het drink gelag geworden zijn?Gelukkig slaapt hij en de verklaringen van een dron ken vrouw hebben geen waarde. Een dosis rattenkruit! in den wijn gegooid, zal beiden wel bekomen zijn, fluisterde hij, de lippen zoo veel mogelijk op elkander gesloten houdende. beraadslagingen over het crediet voor Madagascar, dat de Kamer geene bepaalde beslissing heeft te nemen in zake de verovering van Madagascar; deze kwestie behoort aan het oordeel der nieuwe Kamer te worden onderworpen. Wij moeten, zeide de Minister, onze rechten op Ma dagascar handhaven; eene groote na tie als Frankrijk kan zich niet opeens terugtrekken. Hij hechtte vervolgens zijne goedkeuring aan de politiek, gevolgd door de vorige kabinetten. De gezant van China, die gisteren zijne geloofsbrieven kwam overhandigen, verklaarde dat door het vredestractaat de vriendschaps betrekkingen tusschen Frankrijk en China geheel waren hersteld. De Chineesche regeering wenschte hier mede hare tevredenheid te betuigen en de oprechtheid harer verzeke ringen te bevestigen. De heer Grévy antwoordde, dal Frankrijk zoowel als China alle reden had, zich te verheugen overhetherstel der vriendschapsbetrekkingen, die beide landen ten goede zouden ko men. De senatoriale gemachtigden in het departement der Seine heb ben den heer Songeon, radicaal-so cialist, voor goed tot candidaat ge kozen ter vervanging van wijlen den senator Victor Hugo. De berichten uit Spanje omtrent de eholera luiden zeer treurig. Het aantal aangetasten per dag is groo- ter dan 3000, terwijl het officieele blad vele besmette plaatsen onver meld laat. Het sterftecijfer overtreft de officieele statistiek vermoedelijk belangrijk. De paniek neemt toe: duizenden vluchten naar Frankrijk. Op vele plaatsen weigert de over heid de uit Madrid ontvangen be velen op te volgen. Op sommige Het üind is dood! Balthasar heeft ten aanzien van dit punt de nauwkeurigste inlichtingen ingewon nen.... het is dood! Maar toch tamelijk opgewonden liep hij naar het andere einde der kamer. Ver- wenscht toeval dat mij aan deze landloopster cijnsplichtig maakt.Wat vermeden had kunnen worden, wil ik morgen doen; zij zal geld krij gen en andermaal naar een ander werelddeel gaan. Naar ik hoop zal de zee ditmaal gunstiger zijn en zal zij die kletspraatjes-verkoopster voor goed in zich opnemen. Wanneer het mij nu maar gelukt een der bedien den, zonder dat hij zulks bemerkt, uit te vorschen omtrent Frederika Sterling's toestand; ik moet weten wat van baar geworden is. Hij zette zich in zijn leunstoel, dezelfde waarin hij des morgens Erwin's smart over Gilda's vlucht zoo listig- had weten te overmees- plaatsen vormen soldaten een cordon rondom de gemeenten, waar niemand doorheen wordt gelaten. Tallooze dooden blijven onbegravendaar niemand zich met het grafwaarts brengen wil belasten. De Daily News verneemt uit St. Petersburg dat Lord Salisbury de Russische Regeering heeft ge vraagd, maar niet gesommeerd de troepen, van den Zoelfikar-pas terug te trekken ten einde een conflict te vermijden. Het antwoord der Russi sche regeering daarop luidde gun stig. Zij verklaarde zich bereid de troepen terug te doen trekken, mits de Afghanen de ontruimde stellin gen niet zouden bezetten. Het Engelsche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft zoowel uit Egypte als uit Soedan inlichtingen ontvaDgen, die het overlijden van den Mahdi buiten twijfel stellen. Osman Digna en zijn leger rouw den drie dagen over zijn overlijden. De Transvaalsche regeering, niet meer in staat zijnde hare schul den te dekken, heeft hare betalin gen gestaakt. Volgens het Memorial diplomati que zal de Schab van Perzië een buitengewoon gezant naar Berlijn zenden, om Duitschland's bijstand te vragen ingeval van een conflict tusschen Perzië en Afghanistan. Haarlem, 28 Juli 1885. Gisteren namiddag is op de paar denmarkt alhier, Pieter Roos, oud 60 jaren, landbouwer, wonende te Uithoorn, bij het wijken voor een Was het de weerkaatsing van de brandende waskaarsen, welke zich in de bruine portières brak, of be wogen deze zich werkelijk. Ruisch- ten zij niet tegen elkander in, als had een hand ze zorgvuldig te sa men gehouden, om zich achter haar onvermoed en zeker te verbergen? Ja, zij werden van elkander ge scheiden; uit de schaduwen welke door haar geworpen werdenkwam een man te voorschijn. De graaf zag hem verwonderd, doch zonder vrees aan. Gij waagt het.... snel herkende hij den per soon zijns tegenstanders, Hein- rich Romberg! Ja, Heinricb Romberg, zeide de aangesprokene kalm, terwijl hij met een goed overlegden sprong de deur die tot de ontvangkamer leidde bereikte en deze met zijnen rug dekte. Ferdinand Merfeldt haalde ver achtelijk de schouders op, toen hij steigerend paard achterover gevallen en belangrijk aan het hoofd ver wond geraakt. Hij is per brancard naar bet gasthuis overgebracht. Op hetzelfde tijdstip is in de Delft straat door een bierwagen, bespan nen met een paard, een 2jarig meisje overreden, dat aan het hoofd en armen is verwond geworden en waar voor geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Mej. J. Verhagen te Rotter dam is benoemd tot onderwijzeres aan eene bijzondere school vooru.l.o. alhier, - - ln de heden middag alhier ge houden paardenloterij der Holland- sche Mij. van Landbouw afd. Haar lem en omstrekeD, zijn de volgende hoofdprijzen op de daar bijstaande nummers gevallen. No. 5805 landauer met 2 br. merriën. 19859 coupé met vosmerrie. 6724 coureuse met bruinen ruin. 18030 dogcart met schimmelmerrie. 1774 bruine merrie. 5581 ld. ruin. 17193 vosmerrie. 24648 vos (ruin). 21709 bruine ruin. 20279 zwarte ruin. 11658 schimmelmerrie. 11618 Een vos poney-merrie. 16116 bruine merrie. 11678 Id. id. 11320 Id. id. 15459 Id. id. 10410 zwarte merrie. 24747 bruine merrie. 22396 Id. id. 11899 Id. id. 7770 Id. id. 16960 Id. id. 7837 schimmelmerrie. 17163 zwarte ruin. 5469 dogcart-tuig'. dezen maatregel van geweld zag ne men. Dwaas schepsel, hebt ge bij het uithalen van uw eerste boe venstuk niet genoeg leergeld be taald? Wilt ge ook nog een inbre ker en dief worden? Wat mij be treft, nu zweer ik je, ditmaal geen medelijden te zullen hebben. Gij zult de vruchten van uwe voorne mens oogsten evenals ieder ander misdadiger, dat zweer ik je. Ja, ja, dat moogt ge doen, ga gerust je gang. De graaf voelde door Romberg's tegenwoordigheid op nieuw zijn toorn heftiger worden, hij maakte een beweging om het schellekoord te grijpen, dit lag echter gebroken op den grond. Heinricb had den graaf nauwkeu rig in het oog gehouden. De verbindingsdraden zijn ge stoord, door uw eigen hand. Ik ver heug mij er over, dat alles zoo gun stig samenwerkt. Bij datgene wat Met de Haarl-.Zandvoort Spoor weg Mij. zijn inde maand Juni 1885 vervoerd: 30890 passagiers waarvan de opbrengst was f 7875.97 van goederen - 448.5 U/a van diversen - 326.521/2 TotaaTf 865LOÏ Uitmakende per dag en per kilo meter f 33.921/2. De Prins en de Prinses Von Wied zijn Zaterdagavond van het Loo te 's-Hage teruggekeerd. Nog deze week zullen de Vorst en de Vorstin met gezin de terug reis naar Neuwied aannemen. Den Minister van Marine, zoo schrijft het Bmh. WLtb. schijnt het ernst te zijn met het verleenen van steun aan de Nederlandsche industrie. In het bestek voor de levering van een ijzeren zeekaap benoorden IJmui- den, waarvan de aanbesteding zal plaats hebben op den 4en Augustus a.s. is weder bepaald, dat de kaap moet vervaardigd worden in eene Nederlandsche fabriek. Inschrijvingen doorbuitenlaudsche aannemers worden niet aangenomen. In 't belang van 't Rijk en de schatkist zijn dergelijke bepalingen zeker niet. De sociaal-democraten hielden Zondag onder Wassenaar hunjaar- lijksch landelijk feest en vereenigden zich de3 avonds in het vergaderlo kaal «Walhalla» te 's-Hage. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Kampen heeft zich, naar de Zm. Ct. meldt, tot de Eerste Kamer gewend, met een adres, waarin zij verzoekt aan het wets voorstel betreffende het visschen met den wonderkuil de goedkeuring te onthouden. Vanwege het hoofdbureau van politie te Amsterdam zijn naar de wij met elkander hebben te bespre ken, graaf Merfeldt, zijn geen ge tuigen noodig. Op hoeveel heb je bij je te- genwoordigen veroveringstocht gere kend? Heinrich gevoelde zichbij de goede voornemens welke hij koes terde, door de spottende woorden van den graaf weinig beleedigd. Op meer dan gij vrijwillig beta len wilt, was zijn antwoord. Wees om uwe schatten onbezorgd, graaf Merfeldt; waarnaar ik streef geldt een hoogeren prijs. Ik ben zeer nieuwsgierig, antwoordde de graaf met gekunstelde belangstelling, volgens zijn gewoonte de hand over den vollen baard strij kende. De omstandigheden geboden mij als (Leus ex machina op te treden, in het tegenovergestelde geval zoudt gij mij op de gewone wijze ontvan gen hebben. Doch uw vertrouwde.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1