den heer Loman te Teasel en be woond door Hendrik Klok en Teeke Douker, gelegen was te Buiksloot. De spuit keerde dus terug. De brand was door een onbekende oorzaak ontstaan. De geheele boe renhofstede is een prooi der vlam men geworden. Eenig huisraad is gered door Pieter v. d. Vliet, die zooveel ijver toonde, dat om zijn leven te redden de politie hem ver bieden moest voort te gaan. De hofstede was te 12 uur inge stort. Een en ander is tegen brand schade verzekerd. De brandweer van Buiksloot werkt met twee spuiten. Wij hebben gemeld,dat een col porteur van het blad Recht voor Allen te Amsterdam is in hechtenis ge nomen wegens het uiten van belee- digende woorden jegens den Koning. Naar het AT. v. d. D. verneemt, kon bij onderzoek de schuld van den man niet bewezen worden. Men schrijft van Tessel Indien de eigenaars van het Duit- sche brikschip Besset, waarvan het onderschip sedert eenige jaren in het Westerstrand ligt, daartoe ver lof kunnen bekomen, zullen zij be proeven door kruit of dynamiet het wrak uit elkaar te doen springen. Men meldt het volgende uit Enk huizen Zondagavond te ongeveer 8'/s ure werden onze rustige bewoners ver rast door de komst van twee «heele heeren» uit Hoorn, nl. een van 10 en een van 8 jaar oud. De heeren hadden 's middags on geveer te drie uur het plan gevormd om een wandeling te maken naar Schellinkhout. Daar aangekomen, kwamen zij overeen de wandeling voort te zetten naar Wijdenes, welke plaats zij dan ook weldra bereikten. Van daar zetten zij hunne wan deling voort en kwamen, zonder het te weten, in Blokker aan. De oud ste spoorde zijn metgezel aan om langs den breeden straatweg voort te gaan; wellicht zouden zij dan een of ander rijtuig ontmoeten dat hen weder naar Hoorn zou kunnen voeren. Al voortloopendekwamen de «heeren» te Broekershaven. «Ja, wat nu te doen?» zeide de jongste. «Wel!» voegde zijn metgezel hem toe_ «ik heb in Enkhuizen een com wonen, en dien zullen wij eens op zoeken.» Zoo gezegd, zoo gedaan, en de «heeren», vol moed, zetten hun tocht voort en kwamen, na 5a/2 uur loo- pens, te §7a uur alhier aan. De wandelaars waren zoo stoutmoedig, dat, toen zij bij den oom een weinig uitgerust hadden, zij weer toebe reidselen maakten om den terug tocht te aanvaarden. Oom echter, die wel begreep, dat dit niet ging, verstrekte hun voor dien nacht lo gies en haastte zich, per telegraaf, de aankomst der beide wandelaars aan hunne ouders mede te deelen. Maandagmorgen werden zij met de spoor naar Hoorn vervoerd. Men kan zich de blijdschap der ouders voorstellen bij de terugkomst hun ner kinderen! Gisterenochtend is te Leiden een muur, die in een der Rijksgebou- ken tot een toevallig voorval haar van hare herinneringskracht beroofd zou hebben. Zoo spoedig dit ge- wenschte oogenblik was aangebro ken, moest uw vertrouwde zich verwijderen, en omdat aan zijn slachtoffer geen hulp verleend zou kunnen worden, moest hij de deur der kamer achter zich sluiten. Spreek, is het niet gelijk ik u mededeel? Heeft Balthasar gelogen, toen hij mij dat boevenstuk mededeelde? De graaf knarste van woede op de tanden. De schurk, die ellendige galgebrok; hij heeft gelogen! Gelogen? riep Heinrich, en hij nam een houding aan, als stond hij gereed den graaf te ver- morselen. Gelogen? Dan heeft de weduwe Sterling ook gelogen, toen zij haren voornamen begunsti ger dreigde met het tuchthuis. Ge logen ook, toen zij, in strijd omtrent het haar al dan niet uitgekeerde bedrag, den nietswaardige verweet dat zij even goed als hij bekend was met al de bijzonderheden van het uitgevoerde schelmstuk. Gelogen eindelijk, toen zij Balthasar beschul digde het huis van mijnen vader in wen werd opgetrokken, ingestort. Een der werklieden geraakte daar onder, en is inwendig zwaar ge kneusd naar het academisch zieken huis overgebracht. De man is niet buiten gevaar. Maandagmiddag had in de Jan- Steenstraat te 's-Hage een oploop plaats, doordien zekere huisbaas eene weduwe, wegens het niet betalen van achterstallige huurpenningen, uit een zijner huisjes wilde zetten. Juist toen de vrouw even eene boodschap was gaan doen, kwam de huisbaas aanstappen met een timmerman, dien hij last gaf alle ramen en deuren uit de woning te nemen. Maar daar komt de weduwe terug, bemerkt wat er gaande is en krijgt een zenuwtoeval. De buren trokken onmiddellijk partij voor de vrouw en een hunner pakte kort en bondig den huisbaas beet en gat hem een pak slaag dat klonk, zoo dat de man niet wist hoe spoedig hij zou weg komen. Een agent van politie, die intusschen er bij was, ried den timmerman aan, ramen en deuren wederom op de oude plaats te her stellen. In de branderij van den heer J. H. Houtman, aan de Niewenhaven te Schiedam had Maandagmiddag, als gevolg van onvoorzichtigheid, een droevig ongevai plaats. Terwijl de brandersknecht N. Teeckens be zig was het zoogenaamde bestvat schoon te maken, kwam een andere knecht met eene brandende lamp in dien bak waardoor de inhoud on middellijk vlam vatte. Hoewel T., zooals bij het schoonmaken van het bestvat altijd gebruikelijk is, een touw om het lijf had gebonden, zoodat men hem dadelijk kon op halen, had hij toch reeds hevige brandwonden bekomen. Hij werd per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. Gisterenochtend is door de politie te Rotterdam een kantoorbediende aangehouden, die ter zake van valschheden in geschrift en mis bruik van vertrouwen, een jaar cel straf heeft te ondergaan, waartoe hij door het gerechtshof te 's-Hage in het jaar 1883 veroordeeld werd, maar waaraan hij zich onttrok door op de vlucht te gaan, zoodat hij te vergeefs in het Algemeen Politie blad werd gesignaleerd. Het is ge bleken, dat hij naar Amerika ge weest, doch van daar teruggekeerd is. Hij is nu naar de cellulaire ge vangenis overgebracht. Zondagavond, even Da 11 uur, wilden een viertal personen, inge zeten van Dubbeldam, die wegens het sluitingsuur een der herbergen aan de Tolbrug moesten verlaten, een bezoek brengen aan het «Hótel de Pologne» te Dordrecht, waar hun echter gelag geweigerd werd, en gelast werd te vertrekken. Niet ter stond hieraan voldoende werd de hulp der politie ingeroepen, die langs minnelijken weg de ongewenschte bezoekers verwijderde. Over dergelijke behandeling ge belgd, beklaagden zij zich bij de personen, die zich inmiddels voor bovengenoemd hotel hadden ver zameld en in korten tijd had zich brand te hebben gestoken? Ha, men brenge mij dien ver doemden leugenaar voor mijneoogen in mijne tegenwoordigheid zal hij zijne lasterlijke woorden herhalen Dat zal gebeuren, zoo waar wij thans tegenover elkander staan Dan, graaf Merfeldt, zult ge nog eenmaal, doch te vergeefs, uw kunst trachten uit te oefenen. Gij kunt mij een dwaas noemen, als de thans niet in staat tot spreken zijnde Balt hasar niet de waarheid zal beken nen, zooals ik u die heden heb ge zegd. Hij is door u gedwongen, aangezien gij Margaretha bemindet, ons huis in brand te steken, op een nacht dat Theresa toevallig niet te huis was. Het schoone gelaat van den graaf trok zich in leelijke plooien, zijn trekken namen een onbeschrijfelijke uitdrukking aan. Hij zag de kamer rond met den blik van een sluip moordenaar. Heinrich Romberg was te opge wonden, om aan het gebarenspel van zijn tegenstander veel opmerkzaam heid te schenken. Zijn drift dreef hem verder en verder. dan ook een oploopje gevormd, dat een dreigend aanzien kreeg. Niet alleen gingen kreten van veront waardiging op dat de kleeren den man maakten (een uit de menigte, wien kort te voren toegang was geweigerd omdat hij een pet op had, werd toegelaten en van het ge vraagde bediend nadat hij van een ander een hoed had geleend), maar spoedig vloog uit de menigte een steen in de richting der ruiten, welke echter zijne uitwerking miste. Een oogenblik later werd door een onzichtbare hand een ijzeren drink beker, die met ketting en al van de drinkfontein op het Scheffers- plein was gewrongen, met kracht in dezelfde richting geworpen en met een hevig gerinkel vloog een der spiegelruiten aan scherven. De zucht tot baldadigheid scheen hierdoor opgewekt, want kort daarna werd aan de bakkerij van N. H. Braadbaart, aan de Groenmarkt, de kolossale spiegelruit ingeworpen met een metselsteen, schijnbaar afkom stig van den afbraak der winkelhui zen aan de voorstraat. De poltie heeft een gesteng on derzoek naar de daders ingesteld en moet naar de D. Ct. verneemt, reeds op het goede spoor tot hunne ontdekking zijn. Te Waardenburg verdronk Maan dag op een jammerlijke wijze een jongeling, die aan het baden was tusschen de kribben in de Waal. Hij waagde zich op eene diepe plaats, en voordat hulp kon ver leend worden, was hij reeds in de diepte verdwenen. Ondanks alle moeite is het lijk nog niet gevonden. Men meldt uit Klundert dd. 28 dezer Gisterenavond te ruim 6 uren. kwam L. de L. met een met 2 paarden bespannen wagen den Mo lenberg af, toen de paarden in de Molenstraat op hol geraakten. Op den hoek van de Korte Molenstraat werd de wagen omgeworpen. De L. werd bij den val dermate gekwetst, dat hij hedeu ochtend te half vier is overleden. Te Spanbeek is een fjarig knaapje van den top van eene ladder geval len, waarbij het zóó zwaar werd gekwetst, dat het na eenige uren onder smartelijk lijden den geest gaf. Uit Brandenburg aan de Havel wordt gemeld, dat de groote aard appelmeel- en stroopfabriek van den heer W. A. Scholten te Groningen is afgebrand. De schade bedraagt ongeveer 200,000 mark. GEMENGD NIEUWS. In Amerika is weder eene nieuwe industrie ontstaan, namelijk het maken van papieren zakken ge schikt voor het vervoer van meel, gips, cement en dergelijke artike len. Als grondstof voor het pa pier gebruikt men oud touw, harde, sterke plantaardige vezels en der gelijke stoffen, die een sterk, hoe wel minder mooi papier opleveren, hetwelk tot zakken wordt verwerkt. Een zak, die 20 kg. meel kan be vatten, kost f0.07Y2; de fabriek Moordenaar mijns vaders, brand stichter, meineedige, riep hij met verheffing van stem, met welk een voorhoofd zult gij voor uw aardsche rechters treden? Mijne rechters Gij wilt De blikken van den graaf waren al meer en meer op die van een tijger, we.ke op zijn prooi loert, gaan ge lijken. Ja ik wilMaar nog ligt het in uwe hand, uw naam onbevlekt te houden, uw eer te bewaren, wanneer gij Margaretha in haar eer en rech ten herstelt. Doe dat en het masker, dat gij tot dusverre zoo goed voor uw gelaat hebt weten aan te bren gen, zal datzelve dan ook verder kunnen tooien! De dag zal komen, waarop gij, door gewetenswroeging geplaagd, het een weldaad zult noe men, uw ziel te kunnen ontlasten van al de boosheid die haar drukt. Wat zou het den doode, mijn va der, van dienst zijn of ik al onder zocht, hoe juist de kogel uit uw ge weer het moest zijn, welke hem naar de eeuwigheid hielp. Welk voordeel vind ik er bij, wanneer ik de vernie tiging van ons huis nauwkeuriger doe maakt er 10.000 per dag welke ge regeld aftrek vinden. Een bekend verschijnsel, doch waarvan naar het schijnt, nog niet op voldoende wijze gebruik is ge maakt, is de plotselinge daling der temperatuur wanneer een schip in de nabijheid komt van een ijsberg. De afkoeling is dan zoo groot, dat vaak een aanmerkelijk verschil valt waar te nemen tusschen de tempe ratuur op het voorschip en die op het achterschip. Door het maken eener inrichting door welke, in geval een schip, te midden van mist of dergelijke, on verwacht en ongemerkt in de na bijheid van een ijsberg komt, het verschil in stand van het kwik in twee thermometers (één voor en één achter aan het schip), eenig signaal deed ontstaan, zou wellicht menig ongeluk voorkomen kunnen worden. Iutusschen zijn dezer dagen in de Chesapeake Baai (Vereen. St.) proe ven -genomen met het bepalen van de aanwezigheid en de afstand van ijsbergen en andere voorwerpen op zee, waarmede aanvaring plaats zou kunnen hebben, door het lossen van kanonschoten. Elk schot toch, gelost in de richting van den ijsberg, een schip enz. geeft eene echo, en uit den tijd, tusschen deze en het schot verloopende, kan de afstand onge veer worden opgemaakt. De bedoelde proeven schijnen zeer bevredigend te zijn geweest. Zoo werd bijv. de aanwezigheid van eene kleine sleepboot in de zee, met den voorsteven naar het punt van waarneming gericht, onmiddellijk waargenomen. Bij het ongeluk, dat Zondag morgen te Chatham plaats had (het te water storten van een 80-tal per sonen aan de landingsplaats) zijn geene menschenlevens te betreuren. Negen studenten van de hooge- school te Oxford (Engeland), voer den Zaterdag een stuk uit, waarop zij zich lang hadden gespitst, Zij roeiden met eene gewone riviergiek tzooals er bij den roeiwedstrijd wor den gebruikt) van Dover naar Ca lais, vergezeld van eene sleepboot. Hoewel zij hun doel bereikten, zul len zij vermoedelijk het uitstapje zoo spoedig niet weer herhalen. De zee was gladdoch zóó fel brandde de Juli-zou op de wateren, dat twee vau de acht roeiers reeds halverwege flauw vielen en zoo lang als zij wa ren in de boot bleven liggen. In tooneelkringen van Parijs maakt het huwelijk der gracieuse soubrette Marie Tosini, zeer veel opgang. De zeer schoone en zeer bewon derde actrice, aan wier voetjes tal van Parijzenaars gaarne zouden hebben willen smachten, heeft haar hand aan een Engelschmanden heer O'Kill, geschonken. O'Kill is een buikspreker die alle avonden de habitué's van het Cir que d' été, in de Champs Elysées, door zijne toeren vermaakt. Al de bewonderaars der aanval lige jonge dame trekken den neus op voor het beroep van den uitver korene van haar üart, die toch trés comme il faut en joli garcon is. Naar aanleiding van dit huwelijk wordt eene geschiedenis uit de mid deleeuwen weder eens opgehaald, die als volgt luidt: onderzoeken, om den bedrijver daar van aan het gerecht over te leveren Alleen om de gekrenkte in haar eer te herstellen, roep ik de geesten van het verleden op; het is mij voldoende, dat ik de macht bezit u tot uwen plicht terug te brengen. Welaan dan, herstel Margaretha in hare rechten en wij hebben elkander voor de laatste maal gezien! En wanneer ik,: gesteund door mijn goed geweten, blijf weigeren dit te doen Dan zal het mijn plicht zijn tegenover u als openbaren aankla ger op te treden, dat zweer ik u. Dan, wanneer uwen naam in al de couranten verschijnt en het leeslustig publiek daarmede kan spotten, uwe thans zoo gedwee zijnde vrienden u de door hen van uwe zijde ont vangen beleedigingen dubbel en dwars terugbetalen, dan, graaf Mer feldt, zal Margaretha gewroken zijn. Ik zal bewijzen voor uwe schuld bij brengen diezelfsdenmeestpartijzuch- tigen mond zullen moeten doen zwij gen. Balthasar's bekentenis werpt al uw hoogmoedigen trots omver. Inderdaad? Dit woord werd Zekere Lodewijk was een arme duivel en wilde toch zeer gaarne met zijne rijke en schoone Marie trouwen, maar de bloedverwanten van het meisje wilden er niets van weten. De man, die de kunst van buik spreken verstond, bedacht een krijgs list en zeide dat hij den geest van den overleden vader zijner schoone zoude oproepen, teneinde daarvan verlof tot het huwelijk te bekomen. Op zekeren dag kwamen de bloed verwanten en tal van nieuwsgieri gen op een marktplein bijeen en Lodewijk begon bezwerings-formu- len voor te dragen. De geest liet niet op zich wachten en verklaarde dat hij eerst dan, in het betere hier namaals, volkomen gelukkig zoude zijn, wanneer zijne Marie met den braven jongen man gehuwd zoude wezen. De geest kwam ook op den snuggeren inval, om een zijner nabestaanden op te dragen den aanstaanden bruidegom een bruidschat van tienduizend tha- lers uit te keeren. De tusschenkomst van den over ledene had het gewenschte gevolg; Lodewijk trouwde met zijne Marie en kreeg tienduizend thalers con tant geld. Te Lorient, in Frankrijk, steeg den 14den dezer maand de lucht schipper Jules Eloy met zijn bal lon op. Nadat de ballon eenigen tijd in westelijke richting was voortgedre ven,k^wam hij eensklaps in een anderen luchtstroom en dreef zuidelijk, zoo dat hij weinige minuten later boven de zee zweefde. De aëronaut kwam het eiland Croix voorbij, zonder te kunnen landen, en werd op matige hoogte door de bemanning van het schip Tony waargenomen, welk vaartuig, bij wijze van voorzorgsmaatregel, door het gemeentebestuur van Lo rient was uitgezonden. Plotseling steeg de ballon zeer hoog en verdween in zuidwestelijke richting; de maire van Lorient te legrafeerde naar alle zijden, maar hij kreeg geen enkel bericht. Eloy had zeer gemakkelijk in de nabijheid van de Tony en van een stoombarkas, die evenzeer gereed lag, kunnen dalen; men vermoedt echter dat de klep, voor het uitlaten van het gas bestemd, in het onklare was geraakt. De luchtreiziger had ongelukkiger wijze geen proviand medegenomen en men vermoedt, dat de beklagens waardige man den dood gevonden heeft. door den graaf meer geschreeuwd, dan wel gesproken. Zijn voordeel berekenende had hij Romberg blik semsnel aangegrepen en den ver raste met zijn sterke, gespierde ar men op de grond geworpen, eer deze een poging kon doen om we derstand te bieden. Met een valsch, van leedvermaak getuigend lachje, zette hij den hul- pelooze den knie op de borst. Gij dwingt mij u onschadelijk te maken, Heinrich Romberg. Doe nu maar wat je wilt, aan mijne armen zult ge niet ontkomen, waarom ben je niet in je vergetelheid gebleven, nadat ik je toenmaals zoo genadig behandeld heb. Waarom zijtgijmij heden andermaal in den weg ge treden. Jou schuld is het wanneer ik mijn recht, het recht tot verde diging op je moet uitoefenen, daar je blijkbaar in mijn kamer zijt ge drongen, met het doel mij te be- rooven. De menschen kennen je ge drag genoeg, en niemand zal het invallen te vermoeden, dat ik andere gronden had om je tot zwijgen te brengen dan dringende noodweer. Heinrich vond het dreigement smartelijker, dan wanneer hij zijn leven had moeten verliezen. Nau welijks gereinigd van smaad en schande, zou hij als een dief en in breker sterven en als zoodanig in de herinnering van zijne vrienden voort leven? Met onmachtige, onbeschrij felijke woede trachtte hij zich los te wringen aan den man, die hem vasthield. Te vergeefs, de druk van die slanke, marmerwitte hand deed zich al meer en meer op zijn hals voelen. Hij kon nauwelijks meer adem halen, de last op zijne borst maakte hem de minste beweging onmogelijk. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2