l'HAil NIEUWS- R IDVEKTENTIEBIjAD 3e Jaargang. Zaterdag 1 Augustus 1885. No. 634. AEON N EMENTSPRIJS: VBrschijnt tïayelijks uitgenomen Zsii-en alyemeene Feestdagen. ADVERTENT!ËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Afstanl van zijne vrouw plaan. Voor Haarlem per maand40 Gents. Franco door geheel het Rijk o. Afzonderlijke Nommers maand 55 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland ümpagnie Générale de j. ublicite Ftrangère G. I. Ï)A UB E Sr Go., JOH. F. JON BS. Sncr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 nar. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 16 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs ei^ leden der Nederiandsclie Maatschappij ter kunstnijverheid op het. Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tol. 4 uur. Toegang 2i vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum. eden der van Neder! il 1 gulden, ^euhrs^museum "in 'de Damstraat'. Geopend^dagelijks uitgenomen ^Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. bevordering cents p oudheid, km e toegangskan!- lig vr.n 25 cei en niet dan Stadsbiblint.'i an Nijverheid hebben op er persoon. Donateurs en ist oh geschiedenis, vooral ten voor een geheel jaar its per persoon, alleen op mier behoorlijk geleide. eek Prinsenhof. Geopend Bij een maaltijd in het Mansion House te Londen drukte Salisbury den wensch uit, dat de Regeering er in slagen mocht vrede en voor uitgang te bevorderen en tusschen de Europeesche mogendheden die hartelijke verstandhouding, die tot de algemeene welvaart zoo noodig is, te herstellen. Hij hoopte binnen kort Rusland en Engeland, omringd van hondgenooten, beide naast el kander te zien voorwaarts schrijden, bezield met gevoelens van wederzijd- üche achting. Naar de Times verneemt, is generaal Robers benoemd tot opper bevelhebber van het Britsch-Indisch leger, in de plaats van Donald Ste wart, die eene zetel in den Raad van Indie te Londen aangenomen {heeft. In de Fransche Kamer van Af gevaardigden werden gisteren de beraadslagingen over het crediet poor Madagascar voortgezet. De heer "lémenceau hield eene lange rede ;ot bestrijding van het Dinsdag door den heer Ferry gesprokene, en hoofdzakelijk tot weerlegging van Ie door Ferry verdedigde koloni ale politiek. Hij zeide dat Ferry loor al zijne vrienden was verla- ;en. Op deze woorden protesteerde iet centrum, vooral de heer Lan- jlois. De heer Clovis Hughes zeide: jij hebt Ferry losgelaten evenals lambetta. De heer Langlois wendde ;ich met een dreigend gebaar tot Clovis Hughes; verschillende afge vaardigden moesten tusschenbeiden komen. De heer Clémenceau besloot met de woorden: wij stellen ver trouwen in admiraal Courbet; het VAN GEORG HARTWIG. *8) VII. Gij hebt mij dit alternatief reeds lenmaal gesteldtoenmaals, ik ver lek er het u, was ik er zoo beangst roor, als een veroordeelde voor den .anblik van zijn heul, want ik kende ^een hooger doel, dan datgene te ogsten, wat ik met het verlies van nijn eer gezaaid had. Heden is mij ïchter ook de laatste blinddoek voor le oogen weggevallen. Er is een >erouw, dat al het gepleegd onrecht 'ergeeft, een berouw, dat zelfs het erraad, gepleegd aan een schulde- ooze, zachtaardige vrouw wil ver- ntschuldigen. Kijk mij niet zoo is de vraag, wie van heiden minister is. Brisson of Ferry. Toejuichingen weerklonken op deze woorden van de rechter- en uiterste linkerzijde. De crediet-aanvrage werd daarna goedgekeurd met 291 tegen 142 stemmen. Het bevestigt zich reeds, zegt de Justicedat het aangevraagde crediet van 12 millioen francs voor Madagascar volkomen ontoereikend is en noodzakelijk door nieuwe aan vragen gevolgd zal moeten worden. De som van 12 millioen moet reeds grootendeels verbruikt zijn, zoodat het benoodigde bedrag voor «con servatoire» maatregelen tot einde 1885, niet eens zal overblijven. In de algemeene vergadering van aandeelhouders der Panama kanaal-maatschappij weerlegde de heer Ferd. de Lesseps de ongunstige geruchten, die in den laatsten tijd aangaande den toestand der onder neming waren verspreid. Hij be haalde een volkomen succesde ver gadering heeft alle door hem inge diende voorstellen goedgekeurd. Geen enkel geval van cholera heeft zich te Marseille voorgedaan. Men begrijpt dus niet een door Grie kenland genomen voorzorgsmaatre gel ten opzichte der goederen enz., uit die stad komende. Uit de provincie Htiesca (Spanje) wordt gemeld, dat er Woensdag te Arazo onlusten plaats hadden naar aanleiding der wet op de accijnzen. Een persoon is hij die gelegenheid gedood; de prefect werd beleedigd. De plaats is in staat van beleg ver klaard. De orde is er thans hersteld. Het Marokkaansche gezantschap, dat sedert eenigen tijd in Europa vertoeftzou Woensdag door den koning van Italië te Milaan ten vreemd aan, mij, dien eindelijk de weldaad ten deel is gevallen, zich in uwe oogen van den smaad te kunnen reinigen, dien gij mij hebt aangedaan. Vrijwillig heb ik afstand gedaan van al de heerlijkheden welke gij voor mijn verloren eer bood, en behoud ik niets anders dan een sterk verlangen naar Gilda's verzoening Razende, gij wilt, gij hebt al dus kunnen kiezen? stamelde de graaf ongeloovig. Ja, dat heb ik gedaan. Ge looft gij, dat ik in overdaad zwel gen mag, terwijl mijne vrouw het genadebrood bij milddadige lieden eet; dat ik mag genieten van een vrije onafhankelijkheid, terwijl zij in den vreemde haar brood verdie nen moet? Genoeg, genoeg, ik wil den duisteren sluier,waarachter mijne zelfzucht verborgen lag, niet ander maal opheffen En daarmede nemen wij afscheid van elkander, graaf gehoore worden ontvangen en hem vervolgens naar Venetië vergezellen, om er het van stapel loopen van het pantservaartuig Morosini bij te wonen, hetgeen als een groote ge beurtenis wordt beschouwd en waar voor eene massa menschen uit alle oorden des lands naar Venetië zijn gekomen. De Morosini is een pantserschip van dezelfde type als de Duilio; zij verschilt van laatstgenoemd vaar tuig hoofdzakelijk slechts in eenige bijzonderheden, en in de verbete ringen van den lateren tijd, die er zijn aangebracht. Zij zal 4 stukken geschut van 106 ton voeren, onge rekend de andere kanonnen. De lengte is 100 meter, de grootste breedte 19.80 en de diepgang 8.86 meter. De hoeveelheid water die zij verplaatst is 11,000 ton. Zij zal voor zien worden van eene tweeling- schroef, die door eene dubbel wer kende machine van 10,000 paarden krachten in beweging wordt ge bracht. Men berekent dat zij 16 knoopen in het uur zal afleggen; aan steenkolen zal zij 850 ton kun nen innemen. Dit reuzenpantserschip ontleent zijn naam aan Francesco Morosini, den vermaarden Venetiaanschen ad miraal uit de zeventiende eeuw. Hij verdedigde het eiland Candia tegen de Turken achttien maanden lang, ge durende welke hij meer dan 50 aan vallen afsloegmaar ten laatste zag hij zich gedwongen te capituleeren. Toen later, in 1684, de oorlog tus schen de republiek Venetië en Tur kije opnieuw uitbarstte, werd hij voor de derde maal tot opperbevel hebber der vloot benoemd, en be haalde hij, onder meer, bij de Dar- danellen in 1687 eene overwinning op den vijand. Corinthe, Athene en bijna geheel Griekenland viel toen Merfeldt. Maak Waldemar gelukkig met uwe erfenis. Ik wil die niet aanvaarden. Afgeschrikt van den dwang aan de aanvaarding daar van verbonden, wijs ik ze beslist af. Liever een bedelaar met eere, dan een vorst met schande. Gij zult blijven. Gij spreekt in een ijlende koorts! riep de graaf ten hoogste getroffen, daar hij eensklaps al zijne plannen in duigen zag vallen. Zieken moeten onder behandeling van de genees- heeren blijven. Van geneesheeren Ja, inder daad, gij hebt mijne gebreken be wonderenswaardig hersteld. Het beetje gezond verstand dat ik bezat, hebt gij bijna in waanzin doen over gaan. In plaats van de wonden, aan mijne ziel geslagen, door zachte overreding te heelen, goot gij daarin vergift en maakte ze geheel onge neesbaar. Ik ben vast besloten, zeg ik u, want mij is veel meer aan de in zijne macht. Ter belooning voor die overwinningen werd hij in 1688 tot Doge van Venetië gekozen. Volgens tijdingen uit Hué zijn de oproerige benden ontbonden. De Franschen hebben den vader van den gevluchten minister of regent Thuy-et gevangen genomen. In tegenstelling met de gerust stellende berichten welke de Vene- zolaansche gezant in de Vereen. Staten heeft ontvangen, meldt een telegram van den 22en dezer uit St. Thomas, dat de revolutionaire beweging in Venezuela toeneemt. Haarlem, 31 Juli 1885. Aan het gemeentebestuur alhier is door J. van der Schaaf vergun ning gevraagd tot het oprichten van een brood- en koekbakkerij in de Spoorwegstraat no. 20. Gelegenheid om bezwaren in te brengen tegen deze inrichting be staat ten Raadhuize op 13 Aug. e. k. 'snam. ten 2 uur. Onder de verschillende verma kelijkheden welke de a. s. kermis feesten ons zullen opleveren, kunnen de schouwburgen en het paarden spel van den heer O. Carré den be minnaars van kunst en vermaak de geheele week voldoende gelegen heid geven, om zich te amuseeren. Geeft de Hollandsche Schouwburg van den heer A. van Lier (den Haarlemmers wel bekend) ons het vooruitzicht van eenige door den gevierden humorist Bigot gearran geerde uitvoeringen van het komi sche werkje «Haar Korporaals, wien 't aan een flink bezoek niet zal ont breken, ook de Rotterdamscbe too- neelisten met het schoone werk van Rosier Faassen «Anne Mie», is een bezoek ten volle waardig. Hij, die den gevierden tooneelschrijver wil bewonderen, vindt biertoe in de flink ingerichte schouw burgtent op de Turfmarkt genoegzame gelegenheid. Eindelijk beioven ons de HH. Bam berg en Charlier gedurende de ker- misweek eene reeks voorstellingen in het Salon des Variétés geplaatst op de Nieuwe Groenmarkt. «De Pantoffelheld» (de eerste voorstel ling) geeft bet publiek dat zich amuseert, geen oogenblik rust, daar het aan lachverwekkende scènes in dit stuk niet ontbreekt, terwijl de meer bezadigde kermisganger de vol gende avonden gelegenheid vindt zich te verlustigen in de opvoering van «Michael Strogoff, de koerier van den Czaar». Dat ook Carré, «waar voor zijn geld» (om een volksterm te gebruiken) geeft, is eene door de jaren oud geworven waarheid, waar van de bespreking eene herhaüng zou zijn. Ieder vindt dus baast iets naar zijn geest, een ieder geniete dus ook, zooveel in zijn vermogen ismaar ook niet meer! vergiffenis mijner vrouw gelegen, dan aan al uwe rijkdommen. Ik heb bet gelaat mijner vrouw weder gezien. Uw vrouw? Waar? Wanneer? Ik zeide het reeds, gij spreekt in waanzin. Zij is mij voorbijgegaan... Bij de Rosla's? vroeg de graaf dringend, toen zijn geheugen hem te hulp kwam. Irene's vertrouwde was Gilda, was mijne vrouwHebt ge dat prachtige gelaat niet gezien, waar van de lieftalligheid,niettegenstaande de ondervonden krenkingen niet is verdwenen? Dat blauwe, heldere oogeupaar? Ha. thans kan ik mij den blik vol toorn en haat begrijpen, welken zij mij toewierp, riep de graaf onwillekeurig. Inderdaad? Keurde zij u nog een blik waardig? Zij weet toch dat gij het waart, die haren echtgenoot De berichten omtrent den gezond heidstoestand van Z. M. den Koning luiden bij voortduring gunstig. Z. M. maakt eiken dag eene flinke wan deling, is opgeruimd en maakt nu en dan ook wel een rijtoer met een der heeren van zijn gevolg. Ook II. M. de Koningin en de Kroonprinses genieten eene goede gezondheid en maken dagelijks rjj- toertjes op het Koninklijk landgoed. Aanstaanden Zondag zal, ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, een diner ge geven worden van 22 couverts. Des voormiddags zal in de kapel in verleiding bracht, haar beroofde van het heiligste dat zij op deze aarde bezat, haar zonder erbarmen in den kouden winternacht naar buiten joegt...! Ik? Ah zoo! Gij hebt, voor zoover ik mij herinneren kan, aan genomen wat ik u slechts aanbood! antwoordde de graaf op kouden spottenden toon. Stond het niet in uwe macht te doen en te laten wat u goeddacht? Met welk recht maakt gij mij thans een verwijt van uwe onmannelijke zwakheid Erwiu kromp bij deze woorden te zamen, als ware hij door een adder gehetenzijn voorhoofd werd vaal van drift. Dat heeft er nog aan ontbroken! Tot deze hoogte van trouweloosheid moest uwe valseh- heid klimmen, om mij in mijne verblinding te verpletteren. Zwak heid noemt ge thans, wat ge vroeger een flink, trots besluit durfdet heeten en welk besluit gij hebt geprezen als

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1