van het Koninklijk verblijf eene godsdienstoefening worden gehouden waarbij ds. Bourlier, pred. bij de Waalsche gemeente te 's Hage voor ganger zal zijn. Werd onlangs gemeld, dat H.H. M.M. de Koning en de Ko ningin den 28n dezer op «Oranje- Nassau-Oord» zouden aankomen en aldaar dan geruimer. tijd vertoeven, thans deelt men aan het U. D. met zekerheid mede, dat het koninklijk gezin dezen zomer hoogstwaarschijn lijk niet op «O.-N.-O.» zal verblij ven; althans van eene komst is daar niets hekend. De Prins en Prinses von Wied en hunne kinderen hebben gisteren ochtend met den Rhijnspoortrein van 8 uur 20 min. de terugreis naar Neuwied aanvaard. Een Duitsch geneesheer, dr. Ludwig Rohden, vroeger baddokter te Lippspringe en thans te Arco in Zuid-Tyrol gevestigd, bezoekt op dit oogenbïik ons land. Rohden is, blij kens de N. R. Ctonlangs tot ge neesheer-directeur aan het kolossale nieuwe kinderziekenhuis te Norder- ney benoemd, en bereist als zooda nig de kusten van de Oost- en de Noordzee, om er de reeds bestaande instellingen te leeren kennen, Scbe- veningen. Katwijk, Noord wijk, Zand- voort en Wijk-aau-Zee, benevens het Kinderziekenhuis in de Sarphati- straat te Amsterdam, worden of zijn reeds door hem bezocht. Van ons land vertrekt dr. Rohden naar de Engelsche, en daarna voor hetzelfde doel naar de Fransche kusten. Onlangs heeft het Duitsche «Reichspatentamt» den heerC. Fal- kenburg. iDgecieur-werktuigkundige te Amsterdam, patent verleend op een systeem van zelfwerkend ver anderlijke expansie, waarmede eene buitengewone regelmatigheid wordt beoogd. Thans heeft hetzelfde lichaam ook patent verleend op zijne tweede vin ding,. welke tot de eerste in nauw verband staat. Het octrooi betreft stoomschuiven van eene nieuwe constructie, waardoor bij aanwen ding van gewone en nog wel kleine excentrieken en eene hoogst een voudige samenstelling der schuiven het zoo zeer gezochte snelle afslui ten en snelle uitblazen van den stoom wordt verkregen. De vinding is evenals de eerste, toepasselijk op alle bestaande stoom werktuigen die van schuiven voor zien zijn, ook op scheepsmachines en locomotieven, waarop thans in Frankrijk toepassingen werden ge daan. Door den provincialen genees kundigen inspecteur te Amsterdam is dezer dagen proces-verbaal op gemaakt tegen twee tandmeesters, die als zoodanig alleen het theore tisch examen afgelegd hebben, bij annonces in dagbladen zich een titel gegeven hadden, die hen aan het publiek als tandartsen aanwees. Twee leden van de Maastricht- sche wielrijders-club, de hh. Huijsser en Du Moulin, hebben per rijwiel een uitstapje gemaakt van Maas tricht naar Amsterdam. Met een plan van den af te leggen weg ge wapend, vertrokken zij verleden Zondagmorgen te half drie uren van daar en kwamen, na zich te Sittard, Susteren, Roermond en Weert op- den moed een offer te brengen voor een groote zaak, welk offer gijvol- komengerechtvaardigd hebtgenoemd mij ten hoogste prijzende, dat ik het durfde brengen? Gij dwingt mij, u omtrent uwe dwaasheden opheldering te geven? Ik niet, de omstandigheden dwingen uriep Erwin met edelen trots, daar gij inziet, dat de mag neet zijn aantrekkingskracht verlo ren heeft. Geef u nu maar geen ver dere moeite meer om al datgene, waarvan ge vervuld zijt, nog langer verborgen te houden, graaf Merfeldt, gij hebt onverantwoordelijk met mij gehandeld; het hart, dat als weeke was in uwe hand lag, en slechts een vasten greep behoefde om tot bezinning terug te keeren, hebt gij, geslepen als ge zijt, tot de zonde verlokt, een daad dubbel onverant woordelijk, daar gij mij niet toestond, eenmaal mijne overtuiging te open baren, maar er alleen aan dacht om op de beste wijze uwe wraak te koelen. Van stap tot stap hebt gij mij op den glibberigen weg uwer berekeningen gelokt, tot mij einde lijk, 3an de grenzen van dien weg gehouden te hebben, te half twee 's namiddags te Eindhoven aan, waar zij tot den volgenden morgen half zes bleven. Dien dag kwamen zij, na achtereenvolgens de plaatsen St. Oedenrode, 's-Bosch en Zalt- Bommel te hebben aangedaan, te 9 uren 's avonds te Utrecht. Deze stad verlieten zij in den namiddag van den volgenden dag om des avonds te 1 uur te Amsterdam te arrivee- ren. Hunne terugreis zal eveneens per rijwiel geschieden. De tentoonstelling van deco ratief aardewerk, cement en ge bakken tegels en gebrand glas te Delft werd in de afgeloopen week door 560 personen, meest allen uit den vreemde, bezocht. De heer G. A. de L., die in Schouwen en Duiveland bekend is om de vele prijzen die hij in de Haarlemsche paardenloterij en an dere loterijen heeft getrokken, ont ving Woensdag het bericht, dat op twee zijner loten uit de Haarlem sche paardenloterij prijzen zijn ge vallen en wel prijs no. 2 een Vic toria met paard en tuig en prijs no. 6 een ruinpaard. Dinsdag kwam te Leeuwarden per trycicle uit Harlingen den heer J. S. Powell, uit Durham, Enge land, van waar hij met zijn voer tuig eerst naar Londen was gere den. Van Londen is hij per stoomboot gereisd naar Rotterdam, van daar over Amsterdam naar Enkhuizen en uit deze stad per stoomboot naar Harlingen. Van hieruit heeft hij tochten door Friesland gemaakt per vélocipède. Na ook Leeuwarden met een be zoek te 'nebben vereerd en de merk waardigheden in oogenschouw te hebben genomen is de toerist naar Groningen vertrokken, met het voor nemen, nog omstreeks acht dagen zich op te houden in Drente. De heer Powel is predikant en heeft volgens de Leeuw. Cl. zijne reis naar Noord-Nederland, ondanks zijn 60-jarigen leeftijd, hoofdzake lijk ondernomen met het doel, om de Friesche taal en de oudheden van Drenthe meer nabij te leeren kennen. Naar aanleiding van begrafe nisfondsen leest men in de Verzeke ring sbode «Voor eenige jareu reeds hebben de nieuwsbladen het feit medege deeld, hoe het in zekere gemeente van Noord-Brabant de aandacht had getrokken, dat een viertal jongelui als «heeren» leefden, geen schulden maakten, geen vermogen bezaten en.... niet werkten! Dat eindelijk gebleken was, dat deze joDgelui handel dreven in oude en ziekelijke menschen. Zij bereis den voortdurend de omliggende dorpen en maakten kennis met die gezinnenwaar zij oude en ziekelijke personen konden vin den; vernamen de juiste namen en den leeftijd en.... lieten hen inschrij ven in een of ander fonds, soms in méér dan een fonds. Zij betaalden natuurlijk de contributie en na korten tijd konden zij uit de fondsen de uitkeeringen ontvangen. «Dergelijke speculanten zijn er méér en zijn er nog.» Men schrijft uit Oosterhout (N.-Br.) van Woensdag: Vandaag was het de laatste dag gekomen, de oogen opengingen. Ten aanzien van mijne geliefde, verra den vrouw, moest ik de schandelijk gekochte bruid den verraderlijken ver- lovingskus op de vingers drukken. Toen was eindelijk de maat volge- meten, ik gevoelde mij vrij. Ik zonk vertwijfelend aan de voeten mijner gade neder, van haar begaf ik mij naar Irene, ten einde deze omtrent mijne schuld opheldering te geven. Zij bekende mij het listige, door u gespeelde spel en schonk mij verge ving Ik vergeet mij, houdt op, riep de graaf tandenknersend. Ik betreur het, dat ik niets meer voor u over heb, zelfs niet eens mijn leven, zeide Erwin vrij moedig. Ook dat, mijn leven na melijk, is een roof van uwe han delingen geworden. Graaf Waldemar Merfeldt verneemt in zijne rechten beleedigd te zijn en vordert genoeg doening. Ik zal hem die geven. Heden, eer de zon aan den hemel zal zijn, zult gij aan de lijkbaar van den zoon uwer zuster over uwe liefdelooze handelingen kunnen na denken. van de publieke verkooping van den inventaris van het hotel «Keetje v. d. Maade». Keetje was, niettegen staande hare 82 jaren, trouw op haar post; menig voorwerp, dat onder den hamer kwam, zag ze met leede oogen in andere handen over gaan. Het hotel is aangekocht door den heer P. A. Sips, die de zaak, na de noodige restauratie, meer naar de eischen des tijds hoopt voortte- zetten en ter gedachtenis aan «tante Kee» zooals iedereen Keetje kent, en aan den schrijver van de «Ca mera Obscura» zijn hotel zal noemen «Hotel Hildebrand». Daartoe vroeg hij de vergunning van Professor Beets, die uit Gerns- bach (Baden) dd. 25 Juli het vol gende toestemmend antwoord zond «Uw geëerd schrijven van den Juli heeft mij hier in Baden bereikt. Gelukkig dat Hildebrand hier met mij is, en ik dus in staat was hem uw verlaDgen kenbaar te maken. Hij heeft mij gemachtigd u te mel den, dat hij in de voldoening van dat verlangen geen zwarigheid ziet, maar er op rekent dat, als hij nog ooit eens te Oosterhout komt, hij, in het hotel, naar zijn naam ge noemd, gastvrij ontvangen worden zal, en zendt zijne hartelijke groeten aan Keetje van der Maade, die hij gaarne nog eens zou wederzien.» Uit zijn naam {get) N.B. Dat Keetje en de nieuwe eigenaar in hun schik zouden zijn, als die laatste wensch vervuld werd, laat zich denken; ik geloof zelfs dat er in Oosterhout nog zeer velen te vin den zouden zijn, die uit dankbaar heid den professor eene hartelijke ontvangst zouden willen bereiden. (D. v. N.) Aan de gisteren te Haarlemmer meer gehouden harddraverij namen 13 paarden deel. De «Snijboon» van den heer Brom te Utrecht, won den prijs. De «Johanna» van den heer, Maks te Amsterdam, de premie. Woensdagavond viel een jongen in de Jan Steenstraat te Amsterdam van het dak zijner woning. Door een voorbijganger opgenomen en naar boven gebracht gaf hij wel dra den geest. Ook een loodgieter, in de An jeliersstraat aan het werk, viel van het dak af in de snijding tusschen twee huizen. Toen het na veel moeite aan eenige personen gelukt was, hem er tusschen uit te halen, bleek de man reeds dood te ziin. Men vervoerde het lijk naar zijne woning. De politie te Amsterdam heeft Woensdag de hand gelegd op een kantoorlooper, die, belast met de be zorging op het postkantoor van een brief met een bankbiljet groot f 60, hieraan geen gevolg gaf, den brief vernietigd en het bankbiljet gestolen had. Thans is de dief, na zijn mis daad beleden te hebben, naar de gevangenis gebracht. Een wandelaar, die Woensdag middag bij Amsterdam langs den Kanaaldijk aan den overkant van het IJ ging, hoorde eensklaps tot zijn schrik, dat een kogel, van de schietbaan «Claudius Civilis» af- De graaf voelde onwillekeurig dat een lichte beving zich van hem meester maakte, toen hij in ge dachten den in volle kracht en ge zondheid verkeerenden jongeman als een offer van een tweestrijd zag vallen. Het duel tusschen uw beiden is de daad van waanzinnigen, het is een moord. Schrikt gij, die voor twee mi nuten geleden Heinrich Romberg met den dood hebt bedreigd, voor een moord terug? Is de marteling, welke gij Margaretha deed onder gaan, niet meer dan een ellendige sluipmoord? Is de niet geneesbare wond, welke gij aau het hart mij ner vrouw geslagen hebt, niet ver achtelijker dan de laagste misdaad Doch doe niet alsof gij medeliiden koestert. Het eenige waardoor ik al hetgeen door mij misdaan is goed kan maken, is een eervolle dood. Doch eer wij scheiden, moet mij nog iets van het hart, hetgeen ik niet in staat ben te kunnen ver zwijgen. Graaf Merfeldt, de Hemel schonk u alles wat een mensch naar lichaam en geest slechts begeeren kan, neen, dat niet alleen, hij komstig, hem langs de ooren floot. Dit is niet het eerste geval van dien aard. Het vierjarig zoontje van een bakker te Watergraafsmeer viel Woensdag voorover in eene tobbe met kokend water. Het bekwam zware brandwonden aan aangezicht en borst en verkeert niet buiten gevaar. Nabij het Nieuweschild opTessel geraakte gisteren een hooiberg in brand, die het gehucht ernstig met algeheele vernieling bedreigde. De brandspuit van Oosterend was spoe dig op het terrein aanwezig en deed goede diensten. Vooral aan de krach tige hulp der vrouwen van Nieuwe schild is het behoud van het ge hucht te danken. De brand is ver oorzaakt door onvoorzichtigheid van een 5jarig knaapje. Woensdag werden te Poeldijk door eene doortrekkende schaarslijpers- familie een drietal kinderen achter gelaten, waarvan het jongste slechts 2 jaren telde. Door de goede zorgen der politie werden de kleinen voor- loopig onder dak gebracht, tot dat men er in geslaagd zal zijn de ouders op te sporen. In den vorigen nacht heeft in het Agneta-park onder Hof van Delft een belangrijke diefstal plaats gehad. Er is uit een lessenaar in het kan toor van den administrateur een bedrag van f 1000 ontvreemddaar in de nabijheid van den lessenaar een timmermansbeitel is gevonden en de eigenaar van dit voorwerp bij de politie van Delft bekend is, bestaat er veel hoop dat de dader weldra in handen der justitie zal zijn. In den vorigen nacht is te Kra lingen in de R. K. kerk ingebroken. De dief heeft zich, door de muur van de begraafplaats over te klim men, toegang weten te verschaffen tot het achtergedeelte der kerk. en is van daar ongestoord, door het verbreken van eene ruit boven de deur en met behulp van een touw en een laddertje, in de kerk geko men. Dkhr werden de offerbussen nagezien, doch daar die bijna eiken avond door den koster worden ge ledigd, heeft de dief er hoogstens een paar gulden in kunnen vinden. Voorts heeft hij op het altaar een bezoek gebracht, doch hij werd ook dahr teleurgesteld, aangezien iederen avond de voorwerpen van waarde op eene veiliger plaats wor den gebracht. De dief schijnt eene verwonding te hebben bekomen, want op het witte kleed, liggende op het altaar, was eene bloedvlek aanwezig. In de afgeloopen maandeD van dit jaar werden door het eerste kan tongerecht te Rotterdam zevenhon derd negen en negentig personen wegens openbare dronkenschap ver oordeeld. Naar men verneemt is de hoogste prijs van 300,000 francs der loten Turkije bij de trekking op 1 Juni 11., een inwoner van Utrecht ten deel gevallen. Woensdagavond bevond zich de deelde u een overmaat van schatten toe. Als een schoon, volmaakt beeld stelde hij uw persoon, als ik zoo zeggen mag, in een lijst, die niet schooner gedacht kon worden. Hij verzamelde de zonnestralen des levens om ze over uw hoofd uit te storten, hij wenkte de geniën der vreugde en gebood hen, u op uw weg door dit leven te vergezellen.... Doch hoe wilde hij u alleen daar mede gelukkig maken? Schonk hij u die gaven alleen om er geen winst mede te doen, om ze ten kwade aan te wenden? Moest gij ze voor dolk en vergift verwisselen? Zie eens om u, graaf Merfeldt, en beschouw de ledige vlakte waarop gij staat. Gij zoudt allen gelukkig kunnen ma ken, ja, u was het voorrecht ge schonken den goeden wil door edele daden te laten blijken en.... gij hebt allen ongelukkig gemaakt. Marga- retha's week hart, de hartelijke liefde mijner vrouw, Irene's trots en dezelf- vergetenden trouw mijner moeder, al die schoone bloemen hebt gij moed willig geknakt. Gij deed ouders de verraders van hun eenig kind wor den, den zoon van uwen neef geeft stationschef van Barneveld met zijne echtgenoote en hun djarig kindje in den laatsten trein van Amster dam naar Zutfen. Het kind dat op de bank stond, had de onvoorzich tigheid zich te ver voorover uit het raam te buigen en viel toen tus schen Amersfoort en Barneveld uit den waggon. Gelukkig echter is het kind er zonder noemenswaardig let sel afgekomen. Woensdag morgen zoo schrijft men aan het D. v. N. tegen 12 uur vertoonde zich op de markt te 's Hertogenbosch een zekere Hoon- stra van Rotterdam, zich noemende socialist, die zich als een kwakzalver op tafel en stoel opstelde en zijn denkbeelden aan den werkenden stand begon te verkondigen. Spoedig werd hij door een ageut van politie verhinderd in zijn edel streven, hem werd verzocht, op het bureau bij den commissaris te komen, waaraan hij geen gevolg wenschte te geven. Een half uur later werd hem door een agent verlof gegeven om zijn werk voort te zetten. De interruptie had gunstig voor hem geweekt want een talrijk publiek, meest werkvolk, had zich om zijn tafel verzameld. Hij begon met «eerbied aan den Koning en eerbied aan de wet» te betuigen. «Op majesteits schennis staat», zoo las hij uit een wetboek, «tien jaar, dan zouden we wel ezels zijn, als we den Koning beleedigden.» Verder schilderde hij 't ongelukkige lot van den werkman en waarom de werkman te veel je never drinkt. «Ik ben socialist», ging hij voort; de socialisten willen, dat vrouwen in 't geheel niet, kinderen niet beneden 16 jaren, en de vol wassenen slechts 8 uur daags zul len arbeiden tegen een loon van minstens f 3. Hoe dat te verkrijgen is, kunt ge lezen in dit geschrift dat slechts 3 centen kost.» Het pu bliek werd ongeduldig, bestormde den socialist en in minder dan vijf minuten had de volksvriend meer verdiend dan zijn beginselen den arbeider in 8 uren willen toe staan. Hoe gevaarlijk het is snijdende werktuigen onder het bereik van kinderen te laten, bleek dezer dagen wederom te Haarsteeg, waar een vierjarig jongetje met een bijl, dien zijn vader had laten liggen, bij het door hem gekapte hout, zijn nichtje van denzelfden leeftijd een vinger gedeeltelijk heeft afgehakt. Ten huize van den Rijksontvan ger te Zundert, waar het bij smok kelen in beslag genomen zout wordt gedeponeerd, is in den nacht van Maandag op Dinsdag een brutale diefstal gspleegd. De dieven groeven onder de staldeur een gat en kwamen daardoor in den stal, waar zij onge veer 580 K.G. zout in 15 zakken stalen. Den volgenden ochtend wer den achter eene heg op een afstand van 2 k 300 meter van de woning van den ontvanger 6 zakken, in houdend 284 K.G., terug gevonden. Men is de dieven nog niet op het spoor gekomen. gij de wapens tegen het kind uwer zuster in de hand. mij hebt ge zoo ongelukkig gemaakt, dat de dood mij liever is dan het leven. De Voor- zienigheid heeft u. door het schen ken van millioenen, een benijdens waardig bestaan beschoren, doch gij hebt dat meer dan treurig gemaakt. Ik sidder voor een verandering, die mij in uwe plaats zou kunnen stel len, liever sterf ik, dan te leven zoo als gij het tot dusverre, niettegen staande al hetgeen u ten dienste stond, gedaan hebt. Hoe lang wilt gij den wrekenden arm der Voor zienigheid nog van u verwijderd houden? Nog is het.... Zachte voetstappen deden zich hooren, de deur van het vertrek, waarin Erwin en de graaf zich be vonden, werd geopend met oogen van opgewondenheid stralende, roode wangen, het blonde haar om de schouders fladderende, stortte Mar garetha het vertrek binnen. Zij zag Ferdinand Merfeldt voor zich staan en terwijl een kreet over hare lip pen kwam, greep zij zijne hand: Ferdinand, ons kind leeft! O, Ferdinand, het leeft! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2