gemengd nieuws. Raai to Gemeente Haarlem VAEI A. onderwijs. Door de hh. Brocades en Sthee- man, eigenaars der Chem. Pharma- ceutische fabriek te Meppel, is een middel uitgevonden om bet alcohol gehalte van den bessenwijn, die ge woonlijk met te groot gehalte in den handel komt, te brengen tot het alcohol-gehalte van den gewo nen druiven wijn. Hierdoor mocht het hen gelukken een goedkoopen, op- wekkenden, maar niet benevelenden Irank, te bereiden. De boschbrand aan de Belgische 'renzen onder Luykgestel heeft al- laar ruim 100 H. A. vernield. Te buykgestel zijn circa 8 H. A. ver woest. Het grootste nadeel daarbij eed de heer Hoekx, sigarenfabri- iant te Valkensweerd, van wien ■nim 3 H. A. jeugdige dennenbos- ichen verbrand zijn. De schade valt liet te begrooten, maar moet aan- iienlijk zijn. De brand moet door le onvoorzichtigheid van een schaap herder bij het wegwerpen van brandende lucifers ontstaan zijn. Een knaap van 16 jaar, wonende ;e Stevensweert, is Woensdag door le maréchaussée der brigade Echt iangehouden en naar de cellulaire 'evaugenis te Roermond overge- iracht, verdacht van diefstal van schapen. Het volgende wordt uit Meppel lericht Er liepen gisteren middag alhier wat meer menschen dan gewoonlijk >p straat. Hier en daar, vooral aan len stationsweg, was het zelfs vrij vol; men ontmoette daar ook iemand lie te Ommerschans gedetineerd was geweest en zich niet ontzag de men schen, die hij tegenkwam last aan le doen. Hij viel o. a. een honden- tar aan, doch werd door de inzit tenden met een stok zoo lieflijk mtvangen, dat hij zich met bloe lenden arm zoo spoedig mogelijk terugtrok. De bloedende legde zich langs den weg in 't gras, ontkleedde sich, het middelpunt zijnde van vele sakmgeloopenen, en barstte los in tranen. Spoedig was deze periode voorbij en begon hij met een aantal jongens een wedloopwaarin hij gevaarlijk begon te worden. Hij liet zich namelijk in die dolle vaart op ien kinderwagen vallen, waarin een zuigeling was gezeten van ongeveer 3 maanden. Op dat oogenblik ont stak de woede van het volk. Van 't inmiddels omgevallen wagentje werd hij in 't gras gedragen en daar luchtig afgeklopt. Dank zij de tus- scbenkomst des heeren H., staakte men deze kloppartij en leverde een viertal onverschrokken mannen na een snellen marsch hem aan de po litie over, die hem achter slot en grendel bracht. Het kind is er gelukkig goed af gekomen. Terwijl men zich in Europa tot nu toe heeft bevlijtigdom den stoom en de electriciteit aan te wen den hij de exploitatie der straat spoorwegen (tramwegen) in steden, was men in Amerika sinds lang bezig het vraagstuk op te lossen door middel van samengeperste lucht, dus door pneumatische drukking. Het groote gebrek daarbij was nog steeds, dat men de lucht hij 't be gin van den weg, aan het eerste station verzamelde en vandaar me- denam en het dus voorkwam, dat midden op den weg de voorraad bleek verbruikt te zijn, weshalve de wagen bleef stilstaan. De nieuwe door Pardy uitgevonden en in San Francisco aangewende methode (de beschrijving komt voor in het «Tijd schrift voor den vooruitgang in het spoorwegwezen») heft dat bezwaar op, doordien langs de geheele baan eene van samengeperste lucht voor ziene buis is gelegd, waaruit op korte afstanden de drijimachine der wagens wordt gevoed door middel van aftapkranen. De drukking der machine is van 7 atmosfeeren en de snelheid der beweging van 26 km. per uur. Léon Peltzer, de moordenaar van den advocaat Bernays, doet nogmaals van zich spreken. Hij heeft in de gevangenis een aanvang gemaakt met een uitvoerig werk, waarin hij zijn broeder Armand, die voor eeni- gen tijd overleed, van alle schuld in de verschrikkelijke geschiedenis tracht vrij te pleiten. Het vervaardigen van zulk een werk is echter in strijd met de regle menten en werd verboden. Nu heeft de ongelukkige zich tot zijn broeder James gewend, met verzoek het werk voor hem in orde te brengen. Een jong student te Berlijn, die Zaterdagavond op een vroolijk partijtje was geweest, huurde, toen hij naar huis ging, een droschke en gaf den koetsier bevel om naar de «Artillerie-Strasze» te rijden. Onmiddellijk toen de muzenzoon in het rijtuig zat viel hij in slaap en dit overkwam ook den koetsier, waarop het slimme paard op de ge dachte kwam om stilletjes te blij ven staan. Toen de dag aanbrak werd de koetsier door een paar voorbijgan gers gewekt en hij reed, in de over tuiging dat de student, die vooruit betaald had, reeds lang zoude zijn uitgestapt, naar stal en rolde de droschke naar binnen. De student was niet weinig ver baasd, toen hij, Zondagmorgen wak ker wordende, zich in een donker verblijf bevoud, waarin hij weg noch steg wist; gelukkig kwam onze koetsier spoedig een kijkje nemen en eene allergrappigste ontmoeting had plaats. De wakkere paardenmenner wees zijn passagier eene inrichting aan, waar hij zich door middel van een kop sterke koffie wat kon opfrisschen. De directie van de Pruisische staatsspoorwegen zal tegen den aan staanden winter verwarmde goede renwagens in werking brengen, in welke goederen worden vervoerd, die door vorst lijden. In den zomer zullen diezelfde wagens worden voorzien van ijs en dienen tot het vervoeren van visch. Tegen den vnichtentijd. Om onrijpe vruchten eetbaar te maken beveelt een Duitsch blad. de Stadl and Landbote, nogmaals aan, ze in versche brandnetels te leggen. De inzender nam de proef met afgewaai de fijne peren. Nadat deze vruchten 14 dagen lang in brandnetels gele gen hadden, welke telkens als zij verdord waren ververscht werden, waren zij volkomen rijp en zij smaakten zeer goed, ofschoon na tuurlijk niet zoo lekker alsof zij aan den boom rijp geworden waren. Naar de N. R. Cl. verneemt, zullen op het telegraafcongres, dat te Berlijn, waarschijnlijk op 10 Aug. geopend wordt, o. a. de volgende voorstellen worden behandeld lo. Een voorstel van Duitschland om het tarief voor het verkeer in Europa te uniformiseeren. Het uui- formtarief zou dan b. v. kunnen be staan uit een vast recht van 25 cent, een recht per woord en een aanvullingsrecht per woord voor het seinen langs onderzeesche kabels. Duitschland wil verder, dat de dag- teekening en de tijd van aanbieding niet langer kosteloos worden over geseind. 2o. Voorstel van Oostenrijk, een nieuw stelsel van tarief en afreke ning bevattende. Het wenscht voor elk land één eindtaks en één tran sittaks toegepast te zien op alle te legrammen, gewisseld met de overige landen, welke ook de weg van ver zending zij. De eindtaksen zouden aan de eindstaten blij ven behooren, en de transit-taksen onder de staten van doorzending naar een vastgesteldec maatstaf worden verdeeld. 3o. Engeland stelt voor de af schaffing der telegrammen zonder inhoud. 4o. Voorstel van België om het maximum letters, waaruit een woord mag bestaan, of het aantal cijfers, dat voor één woord wordt gerekend, n.l. 15 letters en 5 cijfers, ook op het buiten-Europeesch verkeer van toepassing te verklaren. Nederland verlangt o. a. beper king van het aantal woorden, dat vooruitbetaald mag worden, te zien vervallen. Waarschijnlijk zal ook op het congres ter sprake komen een ge heel nieuw stelsel, nl. om het tarief te regelen niet naar het getal woor den, maar naar het getal letters of cijfers. Uit Cham, in Beijeren, wordt meld dat daar dezer dagen de boerenjongens met messen en revol vers slaags geraakten. De houwen en steken hadden ten gevolge dat er wel wat bloed vloeide, maar een revolverkogel stuitte letterlijk op de hersenpan van een der strijders af. Een Duitsch blad noemt het een verblijdend verschijnsel dat de boe renzoons in Beijeren zulke stevige beenderen hebben. Voor de rechtbank te Weenen zal eerstdaags eene interessante aan klacht worden behandeld. Aankla ger is niemand minder dan de heer Gladstone, aangeklaagde een naar Oostenrijk gevlucht Engelschman, Boydell genaamd. Boydell heeft aan Gladstone, toen deze nog minister president was, eene schriftelijke be dreiging gericht, dat hij intieme aangelegenheden van hoogst com- promitteerenden aard zou openbaar maken, indien hij hem niet onmid dellijk 300 pd. st. toezond. De heer Gladstone liet langs diplomatieken weg eeDe vervolging instellen; Boy dell werd door den Oostenrijkschen rechter in verhoor genomen en zal zich nu wegens poging tot afpersing moeten verantwoorden. Het waagstuk der Oxford'sche studenten om van Dover naar Calais te roeien, heeft navolging gevonden. Drie hoornblazers van een En- gelsch genie-corps beproefden Za terdag van Ramsgate naar Calais te roeien. Toen zij vijftien uren hadden rondgezwalkt werden zij, uitgeput van vermoeidheid, door een Fran- schen loodskotter opgenomen en te Boulogne aan wal gebracht. Te Leicester, in Engeland, heeft de politie het cricketspelen op Zondag willen verhinderen. De agenten, zich vóór de «wickets» plaatsende om het spel te beleten, werden duchtig door de ballen ge raakt, daar de spelers beweerden, dat de politie geen recht had, hen te storen. Den 24en dezer maand voud in de stad Anagni, in Italië, een vreeselijk onheil plaats. Gedurende een hevig onweder schuilden vijftig boeren en boerinnen in een schuur om tegen het weder beschut te zijn. Nauwelijks waren zij er eenige minuten of de bliksem sloeg in, en alle aanwezigen werden tegen den grond geslagen. Dertien personen bleven op de plaats dood, en vijf en twintig anderen werden zoo zwaar gekwetst, dat reeds zeventien er van gestorven zijn. De bewoners der stad zijn in de grootste ontsteltenis. Eene moeder die door het onheil drie zoons verloor, weid krankzinnig toen zij de treurmare vernam en bij de lijken barer kinderen werd ge bracht. Een meisje dat in een der dooden haren bruidegom herkende, kreeg hevige zenuwaandoeningen en was slechts met moeite van de plek van het onheil te verwijderen. VERGADERING VAN DEN VAN Woensdag 29 Juli 1885. Aanwezig 13 leden. Gaven we onzen lezers gisteren een kort overzicht van het behan delde in deze zitting; wij komen thans hierop meer in 't hii zonder terug. Door den heer Vou Reeken was in een der vorige zittingen een amendement, betreffende de regeling der schouwburgzaak, ingediend en door den Raad aangenomen. Het schouwburg-comité berichtte thans in eene missive aan den Raad, dat het zich met dat amendement wel kon vereenigen. Het totstandkomen der zaak is dus daardoor een schrede nader tot de zekerheid gekomen. De missive werd aangehouden tot eene volgende vergadering. Na de installatie der herbenoemde leden, gaf de vervanging van den heer C. van Duijn, eervol ontslagen als leeraar in het schoonschrijven aan de H. B. S. voor jongens, aan leiding tot een debat. De directeur van genoemde school, stelde voor om beurtelings twee leeraars daarmede te belasten, aldus was ook het voorstel van B. en W. De heer de Kanter heeft daarvoor geen bezwaar, behalve uit een finan cieel oogpunt, «zal daarvoor eenige belooniDg worden toege kend?» vroeg spreker. De Voorz. meent dat dit niet de bedoeling der Commissie van Toe zicht is op de meisjesschool wordt dit vak toch belangeloos onderricht. De heer Huët betoogt de billijk heid, om tusschen de beide leeraren de voor dat onderwijs vroeger aan den heer Van Duijn toegekende f200 te verdeelen. Eenige leden gaven hunne be schouwingen omtrent de voorge stelde regeling van het onderwijs in dit vak en ten slotte stelt de heer Macaré voor, B. en W. te verzoe ken, naar aanleiding van het bespro kene, hun voorstel nader te regelen, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. De aanstelling van een leeraar in het bouwkundig teekenen, den heer Van der Steur, op een salaris van f560, in de eerste klasse der Bur geravondschool, ondervond een gron dige bestrijding van den heer de Kanter. Zoowel door hem als door de an dere leden is het afgekeurd dat de heer van der Steur slechts gedu rende eenige maanden les gaf. Bo vendien is er reeds een onderwijzer in dat vak aan genoemde klasse, en deze geniet daarvoor salaris. De Comm. van toezicht had zich laten leiden door de overtuiging dat de praktijk meer op den voorgrond moest worden geplaatst voerde de heer Huet aan; het zoude een proef zijn en niet meer. In het algemeen waren de leden er tegen, zoodat het voorstel van B. en W. viel met 9 tegen 4 stem men. Nog werd over de toekomstige school aan het Molenpad druk van gedachten gewisseld, en menige op heldering door den voorzitter hij de begrootiDg verstrekt. De heeren willen nu eenmaal zien waar de helastingpenningen der in gezetenen blijven Den heer de Kanter kwam het bedrag ad f 6500 voor de meubelen wat te hoog voor, doch de Voorz. achtte het beter wat ruim te begroo ten, dan wederom, zooals nog wel eens gebeurd is, terug te moeten komen. Het voorstel van B. en W., ge lukkiger dan het voorgaande, werd met 10 tegen 3 stemmen aangeno men. De reden dat de vacature mevr. Gentil, niet zal worden vervuld is het vervallen van het Rijks-subsidie ad f 5000, waardoor de uitgaven voor de Meisjesschool voor M. O. zooveel mogelijk moesten worden ingekrompen. Een eigenaardige regeling in de meubeleeriDg vau school E waar voor een subsidie van f 1564.15 was aangevraagd door B. en W., werd door den heer de Kanter onthuld. Het was hem toch namelijk ge bleken en de heer Huet beves tigde het dat er in genoemde school geen 24 borden aanwezig waren, niettemin uit de begrooting bleek dat 24 borden waren verstrekt en hij bovendien nog vernam dat een derde twaalftal noodig gebleken was. Is dit eene vergissing? Ook de begrooting der klompen- bakken sluit niet. Dit is toch wel de belangen van het onderwijs op eene wijze behartigen, die niet in 't voordeel der gemeente is. Voorz. achtte het noodig hierom trent een nauwkeurig onderzoek in te stellen. De Raad besloot tot hetvoorloo- pig aanhouden dezer zaak. Alexandre Dumas fils dineerde eens bij doctor Gittel, stadsgenees heer van Marseille, die hem ver zocht een gedicht in zijn album te willen plaatsen. Dumas schreef: Toen men met mijne vriend Gittel, De stad Marseille heeft verplicht, Heeft men verwoest het hospitaal... «Vleier!» zeide Gittel, die over den schouder van den dichter keek. Hij zette echter een zeer lang ge zicht toen de slotregel bleek te luiden «En nog een kerkhof opgericht.» Twee jongens, Maurits en Arthur, waren aan een klein tafeltje gaan zitten, ten einde het middagmaal te gebruiken, toen de eerste bemerkte, dat er slechts één sinaasappel op tafel stond. Hij begon daarop ge weldig te huilen. W aarom schreeuw jezoo kereltje?» vroeg zijne bezorgde moeder. «Omdat er voor Arthur geen si naasappel is», snikte de knaap. Op straat. Meneer, neem me niet kwalijk, maar u hebt immers uw portemonnaie onder weg niet verloren (De heer, angstvallig in zijn zak voelende). Neen, gelukkig niet. Nu, dan moogt gij mij waar lijk wel een kleinigheid geven. Onze kinderen. Kleine Anna. Mama mag ik u verzoeken uit de kamer te gaan, ik wil met Liesje eens spreken, wat wij voor uw verjaardag zullen koopen. Als ik bel, mag u weer binnenkomen. Een snuggere Schildwacht. Zijn consigne luidde natuurlijk ook, dat hij bij zijn aflossing moest rapport doen van elke bijzonderheid die er binnen zijn gezichtskring voorviel. Een dronken man viel van den ves tingmuur en brak zijn nek. Dit was aan de wacht bekend geworden en de korporaal van aflossing vroeg den schildwacht, waarom hij dit niet rapporteerde, «ik heb mijn consigne opgevolgd,» antwoordde de verde diger des vaderlands, 't Was niets bijzonders; maar als de man van den muur was gevallen en zijn nek niet had gebroken, dan zou ik zeker hebben gerapporteerd.» RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Assen werd Dinsdag een vreeselijke strafzaak berecht. Het betrof namelijk de vergiftiging van een man, Klaas Gelmers, door zijn dochtertje Annechien Gel mers, beiden woonachtig onder Emmen, te Willemsoord (Drente), alwaar dit vreeselijke feit plaats vond. De vergiftiging geschiedde uit wraakzucht, daar de vader het kind steeds ruw behandelde en meermalen zware mis handelingen deed ondergaan. Het feit in al zijne details mede te deelen zou ons te ver voeren. Genoeg zij het te weten, dat in den namiddag van 4 Juni jl. het schuldige kind op het noodlottig denkbeeld kwam voor haar vader een pannekoek, vermengd met arseni cum (rattekruid) dat bij haar in huis was, te bakken. Dit denkbeeld bracht zij ten uit voer, in de hoop daardoor van haar kwel duivel te worden bevrijd. Getuigen, in deze zaak gehoord, verklaarden meermalen te heb ben gezien, dat de vader het kind schopte en mishandelde en met een tang sloeg. Eerst had het schuldige kind nog aan haar vriendinnetje, Willempien Kien, een 12-jarig gebrekkig meisje, medegedeeld wat zij voor nemens was. Dit kind, door schrik bevangen, liep naai haar vader en zeide hem wat An nechien wilde doen. De vader, vreezende dat het kind de daad wel eens kon volvoeren, zond oogenblikkelijk zijne ouiste dochter naar Gelmers' huis, ten einde hem te waar schuwen, welke waarschuwing echter te laat kwam, daar laatstgenoemde reeds met den dood lag te worstelen. Dit was namelijk voorgevallen: Gelmers was thuisgekomen, vindt den pan nekoek en eet dien zonder argwaan. De ge volgen laten niet lang op zich wachten en weldra krijgt hij het zoo benauwd dat, na lang met ondragelijke pijnen te hebben ge worsteld, hij om den dokter roept Doch reeds was het te laat, er bleef dezen niets over dan den dood van Gelmers te consta- teeren. Het verhoor van de ongelukkige Anne chien Gelmers spreidde weinig licht over deze treurige zaak. De geestelijke vermogens van het kind waren zoo weinig ontwikkeld, dat het niet anders dan ja en neen kon zeggen op de vragen van den president van het gerechts hof; van berouw was geen spoor van haar bij haar te ontdekken. Alleen antwoordde zij ontkennend op een vraag van den president, of zij, als haar vader weer leefde, het opnieuw zou doen. Ook de herinnering aan haar moeder die het gezin had verlaten, maar vooral aan eene tante, scheen eenig gevoel bij haar op te wekken. De zaak bleek volstrekt geen indruk bij haar te weeg te brengen, daar zij niet eens had geluisterd naar den eisch van den offi cier van justitie, welke luidde: veroordeeling tot opzending naar het verbeterhuis te Mont- foort voer den tijd van 10 jaren. De uitspraak is bepaald op Dinsdag a. s. H. Blink, geboortig van de Wijk, die Za terdag te Straatsburg is gepromoveerd tot doctor in de philosophie met het proefschrift: //Wind- en zeestroomingen in het gebied der kleine Sunda-eilanden", werd aanvankelijk voor smid opgeleid. Hij kreeg echter lust voor 't onderwijs, bezocht de normaalschool te Meppel, werd binnen 4 jaren tijds hulp en hoofdonderwijzer, verwierf na een half jaar studie de akte m. o. in de aardrijks kunde, werd leeraar in dat vak aan de H. B S. te Harlingen en deed met gunstig ge volg examen in de geschiedenis. LEGER EN VLOOT. Te Maastricht is in den ouderdom van 67 jaren overleden, de heer Ch. de Beaumont, mede-uitvinder van het thans bij ons leger in gebruik zijnde Beaumontgeweer. KUNSTNIEUWS. Zaterdag 5 September e. k. wordt het win terseizoen in den Parkschouwburg te Am sterdam geopend met de operette //Der Peld- prediger//, van Millöcker, de componist van //Der //Bettelstudent", en wel door het ge zelschap Schippenowsky-Genée, dat eenige malen per week in dien schouwburg zal op- tredenu Vermoedelijk zal het Haagsche opera-ge-

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3