welbekend bij het tooneelminnend publiek en Haarlem's ingezetenen kunnen de bemoeiingen van de di rectie niet meer waardeeren, dan door eene flinke opkomst. De keuze der stukken is excellent. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 46 per sonen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Juli van het vorig jaar was dit gtal 60 dus 14 meer. Z. M. de Koning heeft bevor derd tot officier der orde van de Eikenkroon den heer E. J. S. van Kempen, te 's-Hage en benoemd tot ridder dier orde den lieer A. E. van Kempen aldaar. HH. KK. HH. de Erfgroot- hertog en de Erfgroothertogin van Saksen-Weimar zijn Zaterdag voor middag ten 10Vt ure uit Duitsch- land te 's-Hage aangekomen en rechtstreeks naar Scheveuingen ver trokken, alwaar zij deze maand zul len doorbrengen. De vorstelijke personen werden aan het Rijnspoorwegstation opge wacht door baron d'Yvoy van Mij drecht, kamerheer des Konings en administrateurs van de alhier gele gen eigendommen van de Groot hertogin van Saksen-Weimar. Als een bijzonderheid verdient vermelding, dat de Minister van Bin- nenlandsche Zaken, de heer Heems kerk Az., juist op zijn 67en ver jaardag, 30 Juli, verrast werd met het bericht, dat het den Koning be haagd had hem te benoemen tot Minister van Staat. De restauratie van de Troon zaal in het gebouw der Tweede Kamer te 's-ITage is thans voltouid, zoodat de gelegenheid voor bezoe kers, om haar te bezichtigen, we derom opengesteld is. Naar men verneemt, is de in gebruikneming vau het nieuwe sta tionsgebouw der H. IJ. S. M. te Delft thans definitief bepaald op 15 dezer. Bij den nationalen schietwed strijd, op 27, 28, 29 en 30 Juli jl. te Hoorn gehouden, is, bij den per- soneelen wedstrijd, categorie E, de eerste prijs, zijnde een drinkhoorn op zwaar zilver gedreven voet, rijk met zilver beslagenaangeboden door baron Van Dedem, burgemees ter der gemeente Hoorn, lid der Tweede Kamerbehaald door J Blauw, scherpschutter van het korps koninklijke scherpschutters van Rot terdam, 'met 58 punten in 5 schoten. Het nieuwe roofvogelgebouw in de diergaarde te Rotterdam is gisteren geopend. Het geheel maakt een zeer gunstigen indruk; de voor zijde, waar de grootste vogels ge huisvest zijn, heeft een middelpunt van omstreeks 10 meters hoogjte, 6 meters breedte en 11 meters diepte, afmetingen waarbinnen de konings arend en de grootste condorsoort zich gemakkelijk kunnen bewegen. De perken aan de kanten zijn slechts ruim een meter lager, de laagste zijn echter nog altijd 6 meters hoog. Midden in ieder perk bevindt zich een grotwerk met wateraanvoer, en daarbij de noodige nachtverblijven en schuilhoeken. De perken zijn met roofvogels uit alle hemelstreken bevolkt. Voor de uilen zijn op hem, over hem, om hem, overal waarheen hij zijn blik richtte Fluis terden zij? Spotten zij met den ver oordeelde? Waarom riep hij zijn trots niet ter hulp, zijne geslepenheid, zijn zoo dik wijls bewaarde kalmte. O, ja, daar dacht hij wel aan, wel wilde hij gebruik maken van die hulpmidde len en, woedend als hij was, stampte hij met den voet op den grond, om ze te voorschijn te brengen, maar zij kwamen niet! Niets kwam hem te hulp, integendeel kwam hij al meer en meer tot het bewustzijn, dat hij zijn spel verloren had. En daar buiten was het nacht, heerschte doodelijke stilte, was het eenzaam. Het slot lag als uitgestor ven daar; 't was of de graaf alleen, geheel alleen met zijn geweten op de aarde was. En dat geweten ver gezelde hem op zijne wandeling door het flauw verlichte vertrek, het stond met hem stil, toen hij de vuist voor het voorhoofd legde, het ging met hem naar het venster, het was met hem toen hij toornig aan de portières trok, waarachter zijn wre ker verdwenen was. de hoeken van het voorfront kooien aangebracht, De achterkant van het gebouw wordt gevormd door per ken voor de kleinere soorten van roofvogels. Het gebouw en het geheele bij werk is ontworpen door den heer C. M. Van Rooy, onder wiens toe zicht ook de uitvoering heeft plaats gehad. De zich uit de ingezetenen van 's-Hertogenbosch gevormdecom- missie tot het aanbieden van een duidelijk aan hen, die de Feestvie ring van het 700-jarig bestaan der stad hebben voorbereid en geleid, heeft besloten, daarvoor een herin neringsmedaille te doen slaan. Voor het archief der gemeente zal daar van eene oorkonde op perkament worden vervaardigd. Op de algemeene vergadering van 26 April 11. van de Vereeniging van Deurwaarders, kwam ter tafel een voorstel, dat de leden een on derling vast te stellen bedrag zullen storten, om in geval van overlijden van een lid uit dat fonds eene uit- keering te doen aan zijn na te laten betrekkingen, onverschillig of die al dan niet behoeftig zullen zijn, met ontwerp-statuten. Eene commis sie werd benoemd om in de alge meene vergadering van Augustus '85 rapport uit te brengen. Het «Maand blad der Vereeniging van Deurwaar ders» bevat thans dit rapport. De commissie noemt haar werk «Uit breiding der Statuten». Die com missie bestaat uit de heeren: C. B. van Baaren, M. P. J. Brendel, G. C. Kappers, L. J. Govers en H. van der Woude. Lina Schneider begeleidt in September en October a. s. een aan tal dames op eene reis door Italië. Voor zoover wij weten (zegt de Huisvrouw) zal dit in Europa het eerste voorbeeld zijn van eene ge- zelschapsreis van enkel vrouwelijke reisgenooten. Vrijdag heeft te Amsterdam eene dier vrouwen die er haar werk van maken om kleine kinderen van oor belletjes enz. te bestelen, een zoo- danigen roof gepleegd op het doch tertje van een agent bij de recherche. Eenige dagen geleden ontving de politie te Nieuwer-Amstel be richt, dat op een erf aan het Run molenpad uit een blikken trommeltje, waarin de eigenaar f 35 bewaard had voor winterprovisie, en dat hij onder een kippenhok in den grond geborgen had, een bedrag van f 18 vermist werd. Een Amsterdamsch metselaar,die op het terrein aan een riool gewerkt had, werd door een tweetal agenten opgezocht, en in zijn woning vond men het geld terug. Den 28en Juli heeft zich Eduard, Nowack of Nowak, een Duitscher, aan het postkantoor te Amsterdam, door middel van valsche ondertee- kening eener machtiging, meester gemaakt van een aangeteekenden brief, inhoudende 150 Mark aan Duitsch bankpapier. Nowack spreekt ook Fransch en Engelsch en is naar gissing 30 jaar, kellner, vroeger te Scheveningen en Zand voort,'t laatst bij den bierhuishouder Maier op het Rokin te Amsterdam. Hij is tame lijk lang, heeft donkerblond haar, Ik geef mij niet verloren, mompelde hij. Ik zal de omstan digheden, als tot dusverre, aan mij nen wil onderdanig maken. Bal- thasar! Een niet te beschrijven woede maakte zich van hem meester bij de gedachte aan zijnen ongehoor- zamen dienaar, wiens onmatigheid de oorzaak was van al hetgeen hij thans moest ondervinden; hij wenschte hem stervende aan zijne voeten te zien, om hem den laatsten doodelij- ken stoot te kunnen toebrengen. Was hij werkelijk buiten staat gemaakt zich te wreken? Keerde de schor pioen eindelijk zijne stekels tegen zijn eigen heer? Van daar kwam dan die blik vol haat en woede welken zij mij toewierp, zeide de graaf tot zich zei ven. Hij trachtte te lachen, doch het oog van zijn onschuldig ge marteld kind stond als een schitte rende ster, die niet te overzien was, maar wier licht hem verblindde, voor zijnen geest. Ik wil haar schadeloos stellen, riep hij, doch hij gevoelde, dat zij zijn geld met verachting zou afwijzen. Leef en knevel, en is gekleed met donker! jacquette, grijze overjas en zwarte! phantasiehoed. Hij draagt een lede-1 ren handkoffertje bij zich. Sedert is hij voortvluchtig. De commissaris van politie in de 2e sectie aldaar vraagt door een extra politieblad zijne opsporing en aanhouding. Een Fransche heer bezocht dezer dagen de winkels te 's-Hage met een zeker vocht, om alle metalen voorwerpen, schalen, balansen, bier- pompen enz. te vernickelen. De proe ven, door hem genomen, zijn verras send, terwijl hij verzekert dat eene enkele aanwending voldoende is om de voorwerpen 2 h 3 maanden in vollen glans te behouden. Hij ver koopt slechts per 12 flacons, maar wil voor kennismaking 4 flacons als monsters afstaan tot den prijs van f 1. Later blijkt het, dat een uur na de aanwending de glans verdwenen is en de metalen weer hun gewone kleur terug bekomen hebben. Men zij dus tegen dat middel op zijne hoede. (D.) Per stoomtram Den Haag— Sche veningen zijn in de afgeloopen maand Juli p. m. 208.000 personen ver voerd. J. K., leidekker, wonende te Rot terdam, is Zaterdag te Delft van de in aanbouw zijnde R. K. kerk naar beneden gevallen, hetwelk een breuk der schedel ten gevolge had. Hij is nog kunnen bediend worden; zijn dood kon elk oogenblik ver wacht worden. De heer D. Kluifhoofd, burge meester te Numansdorp, en zijn echt- genoote schonken op 29 Juli, bij ge legenheid van hun 25jarig huwe lijksfeest, f200 aan de armbesturen van de gemeenten Numansdorp, Klaaswaal en Zuid-Beierland, met bestemming om daarvoor aan de ar men, aan hunne zorgen toevertrouwd, een aangenamen dag te bereiden. Een vierjarig kindje van den heer T. v. B. te Geldersch Venendaal, geraakte onder een molen en kreeg zulk een slag van een der wieken, dat het voor dood werd wegge dragen. Een hevige boschbrand heeft ge woed op Rozendaalsch grondgebied. Auroriteiten en een 300tal militairen waren spoedig op de plaats aanwe zig en hielpen ijverig het vuur, dat door een vrij sterken wind werd aangewakkerd, beteugelen. De brand is gebluscht. Te Roosendaal (bij Breda) is zoo groot gebrek aan regen- en pomp water, dat men wasch water van el ders moet aanvoeren, dat voor een cent per emmer wordt gekocht en het drinkwater wordt twee maal daags door het gemeentebestuur aan de bevolking verstrekt, waarna de pompen worden afgesloten. Een 22-jarig jongeling te Sprun- del, die zich in een twist tusschen twee personen mengde, bracht zijn tegenstander vijf messteken toe. De ttoffene viel zwaar bloedend neder. De dader is gearresteerd Twee trompetters van het deta- sterf dan zoo ge wilt. Wat zal ik mij daarom bekommeren? Wat kan het mij schelen? Snel besloten trok hij aan het raam en de vensters openden zich. Voor hem lag de nacht. De wind ruischte door de takken der boomen en daarboven, aan den verren hori zont, diep in het westen, scheen het een weinig te weerlichten. Ik wil frissche lucht inademen, de hitte hier zou mij doen stikken.- Snel en bevende sloeg hij echter het venster weder dicht. Was het afmatting of slaap die hem aan de plaats bond waar hij zich bevond. Waarom keek hij met leede oogen onafgebroken in de duisternis? Hij meende de takken zachtjes te hooren kraken, zag koene jagers voorbijgaan, hoorde lustig den wald hoorn blazen.... Een vuur, een schot Wie wentelde daar in zijn bloed. Kende hij den stervende? Voorbij, voorbij. Het mos is rood geverfd, rood als Margaretha's lippen. Waar om zijn die verbleekt? Waarom vliedt zij voor hem en laat hem aan zijne kwellingen ten prooi. Snelt zij ten Hemel om hem aan te klagen? Ja chement veld-artillerie, te Roermond in garnizoen, zijn sedert Vrijdag avond vermist. De eene was kan tinehouder en heeft circa f 800 aan geld uit de kantine medegenomen, met welke som hij veschillende le veranciers betalen moest. Te Haarsteeg zou Donderdagavond een huwelijk voltrokken worden. De getuigen bevonden zich al op het gemeentehuis, maar het bruidspaar liet zich steeds wachten. Na verloop van eenigen tijd begaf men zich naar de woning der bruid, waar men vernam dat zij ter elfder ure nog van gedachten veranderd was, en in weerwil van alle overredings middelen, zoowel door de getuigen als den bruidegom aangewend, vol standig weigerde om met dezen het huwelijksbootje in te stappen. Zeer teleurgesteld kon men dus onver richter zake naar huis gaan. S. V., werkman in den Frijegas- terpolder (gem. Doniawerstal), heeft deze week zijn derde kind door ver drinking verloren. Nu gold het zijn 3V—jarig zoontje, dat al spelende in het water geraakte, en eerst den volgenden morgen werd opgevischt. Men schrijft uit Bergum Dat in Frieslands wateren en me ren veel visch wordt aangetroffen, kan men bemerken aan zoovelen die zich met de vischvangst bezig hou den. Dat dit soms eene aardige winst kan opleveren werd dezer dagen op hetBergumermeerondervonden. Daar werd in één keer eene vangst ge daan van drie honderd pond, waar onder ruim honderd baarzen, we gende één pond 't stuk. Jammer dat het zoogenaamd «vlas roten» in zulke wateren nu weer begint. Daardoor wordt veel visch gedood, of ten minste zeer ver naar elders gedreven, waar ze weer fris sche waterstroomen mocht treffen. Dat daardoor de visschers van be roep veel schade beloopen behoeft geen betoog. Te Oosterwolde had een arbeider Zaterdag het ongeluk zich den pols slagader door te slaan. Het bloed stroomde uit de wond. Nog juist werd bijtijds geneeskundige bulp verleend, anders was de man onge twijfeld dood gebloed. De postbode S. Brands is even buiten Beerta door drie mannen aan gerand. De hond van B. viel een der drie aan, waarop B., na eenige stokslagen bekomen te hebben, zich door de vlucht kon redden. Te Nieuwe-Pekela zijn eenige jongens, die bezig waren een groot stuk ijzer op de tramrails te leggen, betrapt en aan de politie overge leverd. Het volgende feit vermeerdert de bewijzen, dat het bijgeloof op som mige plaatsen nog met kracht heerscht. Te Muntendam (Gr.) is een 10-ja- rig meisje van den timmerman N. sedert eenigen tijd ongesteld,. Nu ge neeskundige hulp niet baatte, dacht men aan tooverij en aaaroin wer den de bedkussens geopend. Och jawel daar kwamen niet alleen kran sen, maar zelfs complete vogëjs uit, zeker, daar, terwijl het weerlicht, ziet hij haar wit gewaad als qen komeet te midden der nachtelijke schaduwen. Margaretha stierf doqr hem.... De graaf lachte als iemand die! droomde, doch hij haalde moeilijker adem. Nieuwe wezens trokken voorbij zijnen geest; Ferdinand Merfeldt kende ze wel. Hcog, boven de andere uitstekende, kwam eene vrouw te voorschijn, wiens arm zich dreigend tegen hem ophief, Irene nl., die door den overmoed des graafs van haren geliefde beroofd was. Waarom ween de zij niet Met vrouwentranen had hij leeren spotten; waar hij tranen zag vergieten, had hij een honenden lach laten hooren. Waarom spotte hij thans niet met de warme tranen in Gilda's oogen Zie hoe stroomen van onuitgesproken klachten langs hare wangen nedervielen, gelijk aan een beekje, dat door den toevoer van nieuw water al meer en meer aanzwelt. Meer en meer zwollen die stroomen, het geluid der golven werd sterker. Gehatene! Verworpene!Waar heen wilt gij vluchten? die over de tafel huppelden. Een buurman gaf daarop den raad, een en ander over het vuur te koken. De pot, waarin 's middags het eten gekookt wordt, werd met een kan melk en de veeren over een flink vuur gehangen, na goed in de ran den met klei besmeerd te zijn, ter wijl vooraf de schoorsteen, het goot- gat, de deur en vooral het sleutel gat niet te vergeten dicht gemaakt waren, om de heks niet te laten ontsnappen. Nu ging men aan het stoken en daar de rook niet ontsnap pen kon, was het spoedig niet meer mogelijk een menschelijk wezen in het kleine vertrek te onderscheiden. De politie het gevaar hiervan in ziende, verzocht de bewoners de deur te openen, doch eer dit geschiedde, werd de pot met den inhoud in een emmer met koud water gedompeld, waarin aldus de tooverkol werd ver dronken. semes mmm. Mevr. de gravin de Martel te Parijs, als schrijfster onder den naam van Gyp bekend, heeft verleden Donderdag aan een moordaanslag ten doel gestaan. Zij had, bij af wezigheid van haren man, zeer laat zitten werken. Tegen 1 uur schelde men aau het tuinhek. Meenende, dat het haar zoon was, die wellicht den sleutel vergeten had, opende zij het venster en op hetzelfde oogen blik werd tweemaal op haar ge vuurd. Een groote revolverkogel werd later in den muur gevonden. Bij eene vorige gelegenheid heeft men getracht, haar met vitriool te treffen. Omtrent de daders en hun drijfveer wordt niets gemeld. Volgens een ander bericht ver wachtte mevr. de Martel niet haar zoon, maar den goeverneur harer kinderen, die 's avonds laat pleegt thuis te komen en wien zij of haar man dan gewoon is den sleutel toe te werpen. Voorts zou er niet een revolverkogel, maar twee karabijn kogels in den muur gevonden zijn. Sedert geruimen tijd was bij den Parijschen gemeenteraad een voorstel aanhaugig om de overblijf selen van lijken, die in de zieken huizen aan eene ontleding onder worpen waren en die door de be trekkingen niet opgeëischt werden, in eene lijkoven te verbranden. De Raad heeft thans dat voorstel aan genomen en de daarvoor vereischte som toegestaan. Op Père Lachaise zal een oven worden opgericht, die jaarlijks de overblijfselen van ruim 4000 lijken zal kunnen verbranden, welk aantal overeenkomt met het cijfer der lijken, die jaarlijks in Pa rijs naar de snijkamer gaan. Te St. Louis annonceerde een speculatief schouwburg - directeur eene voorstelling van Schilder's «Wilhelm Teil» en de aanplakbil jetten behelsden in vette letters de mededeeling«De landvoogd Geszier zal te paard gezeten ten tooneele verschijnen. Dit paard zal, na afloop der voorstelling, verloot worden. Ieder bezoeker ontvangt een gratis lot.» Natuurlijk was de schouwburg stampvol en het publiek verwachtte met spanning- het oogenblik der verloting. Toen dit gekomen was, verzocht de regisseur den gelukkigen winner om op de planken te komen, ten- De stem welke hem deze woorden toeroept is ruw; hij herkent haar en knikt even met het hoofd. Wat had hij, die over millioenen gebood, te vreezen? Wilde niemand die Vschatten hebben? Waanzinnige, die een erfenis met verachting van u •Vijst. Die eene draagt een rood tee- kten op het voorhoofd. Zie, o zie; héte meer en meer Gilda's verderf- brtengende tranen daarheen stroomen, omlringeu zij hem dreigender, meer en meer komt de vloed nabij, die henji tracht te verzwelgen. Hoort! Te Jmidden van de stilte des nachts doeti zich geritsel hooren, de graaf beeft over al zijne leden. Wie loerde daarl onder in het dal, terwijl alles slaapt; slechts hij en zijn werktuig wake®, Was dat niet een schijnsel van '.vlammen, dat zich aan den horizant doet zien? Ja, ja, en vlam- mendè vonken verspreidende, schijnt de reiizenfakkel tot aan zijne voeten te naderen. ïjted! Help! riep de graaf, gekwel d door zijne angstige visioenen en zijnadem dreigt hem te begeven. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2