IITKNTII 3e Jaargang. Woensdag 5 Augustus 1885. No. 637. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en alpmeene Feestdagen. AD VERTENTI ËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FEÜÏLLETON. Afstand van zijne vrouw pdaan. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, (ompugnie Générale de jublicite Ftr any ere G. L. T)AU~BK Sf Co., JOH. F. JONES. Siicr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. ran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geojiend degelijke van 10 tot 4 uur. 'toegang 25 rente per persoon. Donateurs en leden der Nederlaudacko .Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dalne. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreeizijde lc deur. Geopend dagelijks van If) tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en eden dor Ncdcrlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 danie. .Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geBcliiedeiiis, voo.al van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van J 0—a uur. Toegang 25 eentB per persoon. Doorbogende toegangskaarten voor een geheel jaar -I I gulden' Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10:l uur tegen betaling van 25 rents per persoon, alleen op Zo dagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling vau 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Testis', museum in de Damstraat.' Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 113 uur. Tey/ers bibliotheek. Geopend Woensdag, Dondordag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Wbensdag en Zaterdag van 2—4 nor. Orpel-bespelinp in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Bij de gisteren ge- "houden VerlotiDg viel op de loten: No. 1271, houder E. M. Mossou, Ged. Smalle Oudegracht, als prijs: Een compleet Servies met Schenkblad. No. 581, houder A. van dek Reep, te HeemstedeEen meter tevens Thermometer. No. 1588, houder W. Schhaders, Witte Heerensteeg: Een Servies (Brittannia-metaal), met Schenkblad. No. 149, houder J. B. Molenkamp, DoelstraatEen palissanderhouten Rooktafeltje. De Administratie. De Fransche Kamer heeft met 251 tegen 96 stemmen het ontwerp tot goedkeuring van de Congo-akte, zooals zij op de conferentie te Ber lijn werd vastgesteld, aangenomen. De Fransche Senaat heeft, in strijd met het voorstel der financi- eele commissie, het door de Kamer op de begrooting gebracht krediet voor de opvoeding van elk zevende kind op staatskosten, met 124 tegen 91 stemmen aangenomen. Het conflict tusschen generaal Boulanger en den heer Cambon zal op eene voor beide partijen bevre digende wijze worden opgelost. Na veel gedachtenwisseling tusschen den minister van oorlog met gene raal Boulanger eenerzijds, en den minister van buitenl. zaken met den heer Cambon anderzijds, is besloten dat generaal BoulaDger niet naar Tunis zal terugkeeren, doch daar- van GEORG HARTWIG. 91) VII. Zwijgt alles? Achter zich de schuimende vloed, voor hem het al meer en meer aan wakkerende vuur. Afgesneden van leven en hoop, schreeuwt de eens almachtige den naam van zijn slacht offer uit. O, hoe ontzettend lang- is de rei zijner offers. Zoo groot, zoo vernietigend groot had hij zijne mis daden niet gedacht, Die gloed verzengt mijne her senen. Blusch hem met de tranen van nw kind, roept de ruwe grove stem. voor ruimschoots zal worden schade loos gesteld met het bevel van een legercorps. Hij zal te Tunis worden vervan gen door een jeugdig divisie-gene raal, wien het ongetwijfeld minder moeielijk zal vallen, het uitgebreid gezag waarmede de heer Cambon voortaan zal zijn bekleed, naar be- hooren te erkennen. Een Arabier, uit Berber naar Korosko gekomen, deelt mede, dat Osman Digma overleden is. Sedert eenigen tijd worden aan gaande de toekomst van den Congo- Staat in verscheidene groote bladen zeer ongunstige berichten verspreid. Het eerst begon daarmede het groote Amerikaansche dagblad, de New- York Herald, dat een schrijven open baar maakte van zijn particulieren correspondent, die het Congo-land zelf bezocht heeft. Deze schetste het klimaat van den nieuwen staat als hoogst ongezond en beweerde stout weg, dat aan kolonisatie van deze streken door Europeanen nietgedacht kan worden. Vervolgens kwam de correspondent van een Duitsch blad, die eenigen tijd in West-Afrika had doorgebracht; hij liet zich in den zelfden geest uit. «De Cocgo-regeering te Brussel is over dit geschrift zeer verontwaar digd», aldus schrijft de Belgische correspondent van de Miinchener Algem. Zeitung, «te meer daar de reporter van den New- York Herald zich niet ontziet de bewering op te stellen dat de geheele Congozaak eigenlijk niets meer is dan een «Schwindel» op groote schaal. Te recht beroept men zich, tegenover deze insinuatie, in de Rue de Bré- derode op de rapporten van weten schappelijke mannen als Stanley, Brazza en anderen, die in elk geval oneindig meer geloof verdienen, dan de op sensatie en prikkeling bere kende artikelen van eenige reporters. Overigens heeft de Belgische re geering reeds eene reeks van expe dities naar den Congo uitgezonden, welke telkens geregeld drie jaren achtereen in die tropische gewesten hebben doorgebracht en, behoudens enkele uitzonderingen, in de vol- maakste gezondheid zijn terugge keerd, terwijl de rapporten, door hen uitgebracht over de toekomst van het land, bij uitstek gunstig luiden. Onder zulke omstandigheden is het onmogelijk, aan de ongunstige be richten van eenige dagbladen geloof te hechten; de naaste toekomst zal ongetwijfeld de noodige gegevens verschaffen, om dergelijke geruchten op hunne juiste waarde te kunnen schatten.» Eene petitie, onderteekend door bijna alle bewoners van Stellaland is naar Londen opgezonden, om te protesteeren tegen eene inlijving bij de Kaapkolonie. De graaf voelde zijne handen aan gegrepen. Met ontzetting rukte hij den knellenden hand los; hij was geheel en al met zweet bedekt, al zijne ledematen beefden. Neen, hij had zich niet bedrogen, hij was niet alleen in het vertrek, er was nog iemand tegenwoordig. Theresa, riep hij onwille keurig, haar van zich stootende, doch haren aanblik deed hem niet temin goed, na de bange oogen- blikken welke hij doorleefd had. Zij toch was een mensch, onder de geesten, die om wraak riepen. Wat voert n hier? vroeg hij minder barsch, terwijl hij zijn vochtig voorhoofd afdroogde. Ik ben doodmoede. Oogenschijnlijk zocht zij naar woorden. Maar spreek dan toch! Waarom hebt gij mij opgezocht? Theresa zag hem in 't gelaat, dat, naar het uiterlijk te oordeelen, plot- Haarlem, 4 Augustus 1885. Op de aardappelen en botermark ten alhier is gedurende de maand Juli 11. het volgende verhandeld: aangev. verk. laagste pr. hoogste pr. Aardapp. 2100HL.1950 HL. f 1.75 f 4.—. Peren 20 20 9.u 11. Boter 228 KG. 228 KG. n 1.10 1.50. 58 St. 45 St. a 5.a 20. Bij Kon. besluit van 30 Juli is, met ingang van 15 Aug., be noemd tot notaris binnen het ar- rond. Haarlem, standpl. de gem. Heemstede, mr. W. H. Smit, cand.- not. en adv. te Haarlem. seling eenige jaren ouder scheen te zijn geworden. Ja, ik wil spreken, zeide zij zoo kalm mogelijk, ofschoon haar stem nu juist niet de gewone vast heid had. Ik hoorde u zuchten, graaf Merfeldt.... Droeve geschiedenissen kwa men in mijne herinneringen op.... wat verder? vroeg de graaf on geduldig. 't Is alweer over, ik zou mij nu wel ter ruste willen be geven. Om andermaal benauwd te gaan droomen? vroeg Theresa dringend. Ik kom om u een voor stel te doen, mijnheer de graaf, haar stem stokte hier, maar ook om u te smeeken ter juister tijd het gevaar uit den weg te treden. Terwijl zij dit zeide, boog Theresa het hoofd. Wonder mag het wel genoemd worden, dat er thans geen honend lachje om Ferdinand Merfeldt's lip- In de maand Juli 1884 zijn te IJmuiden geschut: Naar zee: 42 schepen en barken, 21 brikken, 10 schooners, 2 kofschepen, 111 stoom schepen, 1 zeetjalk, 56 visschers- vaartuigen en 8 pleiziervaartuigen, totaal 251 schepen. Uit zee30 sche pen en barken, 13 brikken, 10 schoo ners, 110 stoomschepen, 1 zeetjalk, 35 visschersvaartuigen en 7 pleizier- vaartuigeD, totaal 206 schepen. In de maand Juli 1885: Naar zee: 33 schepen en barken, 8 brikken, 10 schooners, 2 oorlogsschepen, 123 stoomschepen, 84 visschersvaartui gen en 8 pleiziervaartuigen, totaal 268 schepen. Uit zee: 28 schepen en barken, 9 brikken, 17 schooners 127 stoomschepen, 105 visschers vaartuigen en 8 pleiziervaartuigen, totaal 294 schepen. De navolgende officieele ver tegenwoordigers van buitenlandsche mogendheden zullen tegenwoordig zijn bij het 5de Blinden-Onderwij- zers-Congres dat van 47 Augus tus te Amsterdam wordt gehouden onder presidium van den heer J. H. Meyer, directeur van het Instituut voor Blinden aldaar. BadenSommer, dirigent van de Grossherz. Badensche Blinden-Erzie- hungs-Anstalt te Ilvesheim. Belgie: Oudart, directenr-général au Ministère de la Justice, inspec- teur-général des Etablissements de Bienfaisance et des aliénés èi Bruxel- les. Brazilië: Bar. de Jourée, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd Minister van den Keizer van Bra zilië. Duitschland: Wulff, directeur van het kon. blindeninstituut te Steglitz (Berlijn). Frankrijk: Rousseau, directeur- generaal van het secretariaat en der comptabiliteit aan het ministerie van pen speelde. Hij legde de armen kruiselings over de horst. Gij wenscht de voetstappen van uwen broeder te drukken? Nooit, o nooit! riep The resa, en hare als 't ware versteende gelaatstrekken namen een zachte, zeer zachte uitdrukking aan. Mijne broeder, ik kan hem niet berispen, doch hem volgen kan ik nooitJa ziet u, die steeds niets anders dan spot en wraakzucht voor mij over had, mij maar verwonderd aan. Gij gevoeldet u aangenaam gestemd, wanneer aan mijnet trots een bloe dende wonde geslagen werd, maar vraag u nu eens af, welke macht mij thans in dit bange uur der be slissing tot u voert. Gij wordt mij een raadsel, dat ik op 't oogenblik niet in staat ben op te lossen. Verwijder u! Wat ik te overleggen heb, overleg ik met mij zeiven, met niemand anders. Ik veracht de omwegen welke gebruikt binuenl. zaken te Parijs; Bihourd, staatsraad, directeur der departemen tale en gemeentelijke administratie te Parijs. Griekenlanddr. A. Palateans, ge neesheer en directeur der blinden- inrichting te Corfu. Italiëridder abt L. Vitali, direc teur van het Kon. blinden-instituut te Milaan. Rusland: Ottocar von Aderkos, secretaris der Maria-Vereeniging tot verzorging der blinden, staande on der bescherming van H. M. de Kei zerin. SaksenJappeïl, geheimraad, chef aan het Ministerie van binnen!, za ken te Dresden. ServiëSretin AdschitEch en Peter Marcovic, vertegenwoordigers van het Ministerie van binneul. zaken te Belgrado. Turkije: De Loghadès Effendi, Zaakgelastigde van Z. M. den Sul tan van Turkije te 's-Ilage. Bovendien is nog graaf Alexander ICoraco, luit.-kolonel der huzaren te Petersburg, door den Minister van finaniën aldaar met eene bij zondere zending van technischen aard bij het Conges belast en zal deze officier een drietal schrijfwerk tuigen (in het Fransch) verklaren, door hem zeiven uitgedacht. De Minister Heemskerk zal zich bij de openiDg van het Congres en van de tentoonstelling doen ver gezellen door den heer mr. H. J. Dijckmeester, chef der afd. onderwijs. De taal, waarin op het Congres zal gesproken worden, welk punt hedenavond reeds ter sprake komt, zal waarschijnlijk de Duitsche taal zijn, aangezien het meerendeel der Congresleden (meer dan 200) Duit- schers zijn, wier Congres-wet het voeren der Duitsche taal voorschrijft. Bij de feestelijke en officieele worden en ik moet eindigen met u aan te hooren. Doet u dat niet, doe het niet riep zij waarschuwend. Gij zelve weet, dat gij van de welwillendheid van uw slachtoffers niets meer te wachten hebt; mijn broeder is on verbiddelijk, hij haakt er naar u voor den aardschen rechter te voe ren, ter wille van Margaretha. Denk er eens aan met hoeveel leed vermaak de wereld zou zien, dat u onteerd werd. En wanneer gij al uwe krachten aanwendden, de beste aanspraken deedt gelden, dan zou zelfs eene vrijspraak van den rechter uw naam toch niet ontdoen van de smet, die er op geworpen is. Graaf Merfeldt beet zich op de lippen, en wel zoo hard, dat daaruit een druppel bloed te voorschijn kwam. Vergis u niet in de uitwerking uwer verdediging, vervolgde Theresa. Gij rekent daarop, doch

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1