3e Jaarga» Donderdag 6 Augustus 1 o. No. 038. FE ÜÏL-L ETON. Afstand Tan zijne vronw pdaan. BINNENLAND. M' ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Oagstijks uitgenomen Zon- en algemesne Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hel .Bollenland.: Compagnie Générale de xublicïte Etranyere G. L. JDATFBE cr Co.. JOll. F. JON BS. Sucr., darijs, 3 Ibis Faubourg Monimartre. ADYERTENTIËN: ran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van JÖ tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der NederlaRdsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op L i t 3•'nijverheid op het Paviljoen. Ingang Drëefzijde Ie dcnr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per perso Koloniaal museum op - - vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang DreelV.ijde le dcnr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» en eden der Nederl&ndsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden niet 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopemie toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het .Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 303 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleeu op Zondagen kostelooB van 124 nur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cent3 per persoon. Kinderen beneden de 8 jareu worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensda® en Zaterdag van 24 nur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van I2 en Donderdag van 23 nur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. In het Engelsche Hoogerhuis verklaarde gisteren Lord Salisbury dat Meroeschak aan Afghanistan blijft, en Penj-deh aan Rusland. «Naar wij meenen», zeide de Mi nister, «zijn Engeland en Rusland door hunne beloften verplicht, den Zoelfikar-pas aan den Emir te ge ven. Rusland bestrijdt deze bewering. Onze politiek zal zijn, de Indische grens te versterken en dit werk zoo snel en zoo krachtig mogelijk voort te zetten. Wij hebben geenszins de bedoeling, in dit najaar strategische stellingen in de bezittingen van den Emir te bezetten.» De markies Tseng is van zijne functiën als gezant van China te Londen en te St. Petersburg onthe ven. Hij zal binnenkort Engeland verlaten. Zijn opvolger is reeds aan gewezen; het is Lin-Shin-Fun, oud- goeverneur van de provincie Tche- kiang. Sir Edward Thornton zal eerst van Petersburg naar Londen komen, alvorens hij zijn post te Constanti- nopel gaat aanvaarden. Zijn opvol ger, Sir Robert Morier, zal insge lijks nog eenigen tijd te Londen blijven doorbrengen. De Standard schrijft dat, wan neer er goede grond ware om aan te nemen dat Rusland zich met eene duidelijke afbakening der Afghaan- sche grenzen zou willen vereenigen en alsdan haar karakter door een formeele overeenkomst willen erken nen, afstand van eenige der eischen des Emirs, zelfs in de Zoel- fikarkwestie, geen te hooge prijs voor het verkrijgen van zulk een resultaat zou zijn. Engeland wil geen oorlog, en de Russische regee- VAN GEORG HARTWIG. 92) VII. Geef mij de opdracht uw voor nemens te ondersteunen. - Ik wil weten wie sterker is, het lot of ik? riep hij hard. De vergelding is sterker, geef er aan toe, zeide Theresa smee- kend, angstige blikken op het schoone gelaat van den graaf werpende. Gij kunt, gij moogt niet verder gaan, daar de eerstvolgende stap u over de grenzen van uw aardsch geluk voert, het zou dol koene ver metelheid zijn, indien gij dien stap wildet wagen Geef toe, hoe zwaar u ook het te nemen besluit moge ring kan hem voorkomen door spoedig toetestemmen in eene eer volle beslechting der bestaande ge schilpunten. De Chineesche gezant te Parijs vergezeld door den generaal Tscheng- ki-Tong, heeft den pauselijken nun tius een bezoek gebracht. De Agence Uavas put hieruit het vermoeden, dat binnen kort ofhcieele betrekkin gen tusschen den H. Stoel en den keizer van China zullen worden aangeknoopt. Uit Marseille wordt per tele graaf naar Londen gemeld, dat al daar twee ministers incognito zijn aangekomen, om onderzoek te doen omtrent de gevallen van cholera. Het blijkt dat aldaar eerst 10 h 20 sterfgevallen op een dag hebben plaats gehad, en dat dit Maandag tot 26 is gestegen. De Ganlois, wiens correspondent een gewezen Spaartsch minister president en vriend van Canüvas «interviewde», komt zijne lezers ver rassen met de mededeeling dat eene verzoening ophanden is tusschen de Carlisten en Alphonsisten. Don Jay- me namelijk, de oudste zoon van Don Carlos, zou in het huwelijk treden met de oudste dochter van Koning Alphonso eu de troonopvol ging verkrijgen. Het bericht komt ons niet bijzon der geloofwaardig voor. De oudste dochter toch van Koning Alphonso is 5 jaren oud. De National weet nu reeds te verzekeren, dat Turkije alle voor stellen der Engelsche regeering met betrekking tot Egypte en Soedan heeft afgewezen. Een telegram uit Londen aan de Köln. Zeitunq deelt mede, dat sir vallen, want indien gij weigert zul len er gebeurtenissen plaats grijpen, die duizendmaal moeilijker te ver dragen zouden zijn. Heftig stampte de graaf met den voet op den grond. Verwenscht zij mijne dwaasheid, in dat geslacht een greep te hebben gedaan. Zijn zij niet als wespen, die om een koste lijke vrucht vliegen, teneinde zich daarop neder te zetten en haar te bederven O, had Balthasar, die el lendige, praatzieke kerel zijn mond gehouden, met pleizier zou ik daar voor een millioen hebben willen op offeren. Te moeten toegeven aan de wraakzucht van een landlooper, die ik eenmaal met mijne rijzweep heb moeten kastijden. Waarom liet ik toenmaals den ellendeling niet grij pen en in het tuchthuis werpen, eer hij gelegenheid zou hebben zijn gift uit te spuwen. Verwenscht zij mijne betoonde medelijdendheid. Maar ik wil die afzweren, heden, ten aan- Henry Drummond Wolff zich over Weenen i^niet over Berlijn) naar Constantinopel zal begeven. Vóór heden zou hij in geen geval de reis aanvaarden. Het voor Zanzibar bestemde Duitsche eskader wordt bijeenge bracht te St. Loris, op het eiland Mauritius. Volgens een telegram aan de Weser Zeitung waren den 31sten Juli reeds vier oorlogsfregatten al daar aangekomen. Brieven te Teheran (Perzië) uit Sarakhs ontvangen melden, dat het Afghaansche garnizoen te Zoelfi- kar versterkt is. Tengevolge van het gerucht, als zouden in de huurt van Penj-deh Afghaansche troepen geconcentreerd zijn, zijn Russische versterkingen naar Penj-deh ge zonden. De Temps verklaart, naar aanlei ding van de bezetting van Port Hamilton door de Engelschen, niet te weten of de rechten van Engeland steunen op eene overeenkomst met China, of dat de afstand beschouwd moet worden als eene belooning voor de goede diensten die Engeland on- laDgs bewezen heeft bij het conflict tusschen China en Japan in Korea. In dit geval stelt de Temps de vraag, krachtens welk recht China, dat slechts de suzereine en niet de soe vereine macht bezit, een haven van Korea heeft kunnen afstaan aan eene vreemde mogendheid. De Standard maakt naar aanlei ding van deze vraag de opmerking, dat de lemps wel is waar groote bezorgdheid verraadt, doch zelfs de zinspeling waagt, dat Frankrijk iets zou kunnen inbrengen tegen deze versterking van Engeland's positie in het Oosten. «Wel geeft het Fran- zien van de ongehoorde krenking, welke men mijnen grafelijken naam wil aandoen. Heb ik tot dusverre nog zoo nu en dan toegegeven aan de opwelling van edele gevoelens, van nu af aan zal het anders wor den; de menschen zijn het niet waard dat men hen ontziet, zij willen en moeten onder dwang staan. Ha, ik gevoel met genoegen, dat mijn hart in dezen nacht van steen geworden is, ik voel dat en allen zullen het voelen, die mij verder met vertrou wen naderen. Zonder medelijden, zon der erbarmen, wil ik den mij aange- danen smaad aan anderen wreken. Men zal den priester halen. Da delijk! Binnen een half uur moet alles afgeloopen zijn, voegde hij Theresa toe, die snel opstond om het bevel te volvoeren. Aan de deur gekomen, bleef zij nog even staan, bezield door een innig verlangen en een beteekenis- vollen blik op den graaf werpende. ►«he blad zich buitengewoon veel moeite, om het bewijs te leveren dat de bezetting van Port Hamilton door Engeland zeer zeker niet zal strekken om de verhouding tusschen de Kabinetten van Londen en St.-Petersburg te verbeteren.» Volgens de Temps zijn de troepen in Tonkin sterk lijdende aan dys- senterie en kwaadaardige koortsen. Gedurende de maand Mei stierven 161 soldaten, tegen 41 in dezelfde maand van het vorige jaar. In de eerste helft van Juni werden dage lijks gemiddeld 12 sterfgevallen ge constateerd. De Temps acht het dringend noodzakelijk, dat men de troepen, die nu reeds 18 maanden in Tonkin hebben doorgebracht, naar Frankrijk laat terugkeeren. Haarlem5 Augustus 1885. Gisteren namiddag ten 6 ure is in het duivenhok van den heer Rein- hardt, boekbinder, woonachtig in de Kleine Houtstraat no. 21 alhier komen aanvliegen eene postduif op de staart gemerkt: «Nederlandsche Oorlogsbode». Bij het te Amsterdam op 3 en 4 Aug. gehouden examen voor de hoofdonder wijzersacte zijn o. a. geslaagd mej. J. G. A. van Bem- melen en mej. J. S. S. Faber; bij dat te 'sHagë mej. M. M. Bolding; bij het examen in het Engelsch, te Utrecht gehouden, mej. C. W. Hart man, allen alhier. De nieuwbenoemde Minister van Marine, Gericke, heeft zich gister naar Het Loo hegeven, om door Z. M. te worden beëedigd. Wij scheiden, voor altijd. Wilt ge mij niet een enkel dankbaar woord op mijnen verderen levensweg medegeven Slechts stamelend vermocht zij dit uit te brengen. Voor altijd, herhaalde zij nog zachter. Ferdinand Merfeldt, die den onder vonden angst begon te vergeten, lachte spottend. Ik dacht, dat ik genoeg te doen had met de toenei ging, welke uwe zuster zoo dwaas was mij te betooneu. Heb de goed heid den geestelijke te ontbieden, alvorens ik van mijn genomen besluit berouw krijg! Theresa drukte vluchtig de hand tegen haar hart en verliet het ver trek. VIII. De morgen begon te grauwen. Bleek scheen de halve maan over de als in een donker gewaad gehulde velden, de wind ging liggen, de dauw Hij zou reeds heden zijne nieuwe betrekking aanvaarden. Naar het D. v. Z. en 's Gr. vrneemt, heeft de Minister van Wa terstaat enz. ten aanzien van den postdienst op Zon- en algemeen er kende christelijke feestdagen het volgende bepaald: De brievenbestelliDg in de be bouwde kom van plaatsen,die meer dan 15,000 zielen hebben, zal drie maal plaats hebben; als voren in plaatsen van meer dan 3000 en minder dan 15,000 zielen tweemaal, en in plaatsen met minder dan 3000 zielen eenmaal. De bestelling buiten de bebouwde kom der plaatsen, voor zooveel daar thans op Zon- en feest dagen nog meer dan eenmaal daags wordt besteld, wordt, in gelijke ver houding als ten aanzien van de be stelling in de kom is bepaald, be perkt. Mocht er na de aankomst van een post niet meer worden besteld, dan wordt aan de ingezetenen tot een kwart uur na aankomst dier post de gelegenheid gegeven, hun daarmede aangebrachte brieven en andere stukken aan het kantoor af te halen. Ten aanzien van de be stelling van expresbrieven blijven de gewone voorschriften ook op Zon en feestdagen van toepassing. De lichting van de hulpbrieven bussen kan worden beperkt. De open stelling van de postkantoren en van de hulpkantoren der posterijen is niet later dan tot 5 uren's avonds, en voorts zal de duur dier open stelling zijn: in plaatsen met eene bevolking van meer dan 50,000 zielen acht uren, in plaatsen met minder dan 50,000 en meer dan 15,000 zie len zes uren, in plaatsen met minder dan 15,000 en meer dan 5000 zielen vijf uren en in de overige plaatsen drie uren. Deze wijzigingen zijn van kracht begon te vallen en tooverde hare parelen op grasscheuten en bloem pjes, die straks door de eerste zonne stralen zouden gewekt worden, om een oogenblik later zich in al haar pracht te vertoonen. De hoofdingang van het slot werd geopend. Heinrich en de geestelijke gingen zij aan zij door de zwak verlichte corridors. Romberg had den geestelijke, op weg naar het slot, reeds inlichtingen omtrent zijne zuster gegeven. Onaangediend traden de beide mannen het salon binnen, waar de waskaarsen, die zich in de licht kroon bevonden, nog steeds hun licht verspreidden. Doch zij brand den donkerder dan in het begin van den avond en schenen door hun eenigszins geheimzinnig schijnsel aan de onvoorbereide plechtigheid, die voltrokken moest worden, een eigen- aardigen glans te willen bijzetten. Het was overal doodelijk stil, akelig;

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1