met ingang van 6 September e. k. Uit 's-Hage wordt gemeld, dat door den krijgsraad vonnis is gewezen in de zaak der cavalerie- officieren te 's-Hage. De le luit. v. L. is veroordeeld tot eene correc- tioneele gevangenisstraf van ééue maand, te ondergaan in 14 dagen eenzame opsluiting, en 2 geldboeten; de le luit. A. J. P. M. tot eene geldboete, terwijl de le luit. H. C. P. L. M. is vrijgesproken. De "er-1 oordeelden zijn bovendien in de koe ten verwezen. Het vonnis is ter approbatie op gezonden aan liet Hoog Mil. Ge rechtshof. De vliegerwedstrijden komen in de mode. Zoo meldt men, dat ook te Den Helder pogingen in het werk worden gesteld om aldaar binnenkort zulk een wedstrijd te houden. Door de regelingscommissie die zich daartoe, onder presidium van den heer T. Mooij, bereids heeft gevormd, worden de Heldersche jongens uitgeuoodigd naar prijzen en premiën te dingen. Op de herhaalde oproeping van een geneesheer te Beekbergen, die zich ook te Loenen mag vestigen, op een jaarwedde van f 1000, heeft zich geen enkele .sollecitaut aan gemeld. Vierde 's-Hertogenbosch dezer dagen zijn 700jarig feest, Breda zal weldra zijn lOOOjarig bestaan als stad kunnen herdenken. Volgens de kroniek van Van Goor, werd Breda door Witger IV, graaf van Strijen, tot stad gemaakt en in 888 met, wal len omgeven. Van Goor geeft dus het jaar der verheffing tot stad niet op; men hoopt, nog den juisten tijd te kunnen vaststellen, waarop Breda zijn lOOOjarig bestaan als stad zou kunnen vieren. Zeer merkwaardige ontdekkin gen op oudheidkundig gebied zijn gedaan in 'ie omstreken van Roer mond en Venloo. Nabij laatstge noemde plaats vond de ritmeester Ort bij twee oude hoerenhofsteden, door grachten omringd, aan hare buitenboorden de grondslagen van Romeinsche gebouwen. Te Maasniel bij de grenzen van het dorp Melick werd door denzeïfdeu navorscher eene Romeinsche begraafplaats ont dekt, die gedeeltelijk werd ontgra ven. Veel aardewerkwaaronder terra sigillataen enkele bronzen, kwamen te voorschijn, ook een pen ning van Antoninus Pius, waaruit de waarschijnlijkheid wordt afgeleid, dat dit graiveld uit het midden der 2e eeuw dagteekent. Door zoogenaamde ronselaars, die zich als wervers voor het leger bier te lande en in de koloniën voordoenwordt tegenwoordig te Amsterdam de handel in valsche papieren op vrij groote schaal ge dreven. De vele gevallen in den laatst,en tijd geven daarvan een sprekend bewijs. Zij gaan in hunne kwade praktijken met eene sluwheid te werk. die'elke verbeelding over treft. Zij trachten door handlan gers geholpen te weten te komen, waar de adressen zijn van personen, die reeds den leeftijd van 23 jaar bereikt hebben, ongehuwd en om de eene of andere reden van den mili tairen dienst ziju vrijgesteld. Zij be geven zich derwaarts en, onder voor wendsel dat zij vermoedelijk een beangstigend stil. Met zijne gewone kalmte kwam de graat 'van uit zijn werkkamer te voorschijn. Naar 't scheen had hij den korten tijd. die hem ten dienste stond, gebruikt om zijn gelaat een weinig te vertrisschen. Zijn haar lag glanzend en golvend over het trot- sche voorhoofd, dat echter een roode kleur had en slecht overeenstemde met de bleekheid zijner gelaats trekken. Ferdinand Merfeldt naderde den geestelijke, schijnbaar zonder Rom berg's aanwezigheid op te merken, en reikte hem vluchtig de hand. Nooit had er tusschen den heer van het slot en den zielverzorger der tal rijke gemeenteleden een innige ver houding bestaan, ofschoon de graaf er steeds voor zorgde een formeel' verkeer te onderhouden. Hij toch was veel te veel menschenkemier, om den gunstige», machtigen in vloed gering te schatten, dien de godsdienst op de gemoederen uit oefent. Volstrekt, er niet aan den kende ook maar eenigszius den gees telijke hinderend in den weg te tre den. liet hü dezen volkomen vrij in goede betrekking of werk kunnen bezorgen, vragen zij inlichting om trent alles wat voor het samenstel len van de benoodigde papieren noo- dig is. Met die gegevens wordt de persoon die de valsche papieren moet gebruikeunauwkeurig in kennis gesteld. Kent hij de les goed, dan wordt hij er op uitgezonden om de ver- eischte stukken, die natuurlijk den ander betreffen, bij provincie- en gemeentebesturen te lichten. Aangezien elk individu, dat een certificaat van goed gedrag bij de politie aanvraagt, dit op het politie- bureel moet onderteekenen, wordt dengeen, die met valsche papieren dienst wil nemen, door zijne raad gevers steeds zooveel mogelijk het consigne gegevente verklaren, dat hij niet kan schrijven, zoodat hij met het stellen van een kruisje kan volstaan; de zwendelaars maken hem diets, dat hij dan geeu valschheid in geschriften pleegt, eene misleiding waardoor velen zich maar al te licht laten medesleepen. De politie, aan wier scherpzinnig uitvorschen het gelukt is het samenweefsel van deze bedriegerij te ontdekkenendaar- voor komt haar een woord van lof toe heeft thans ook het middel weten te vinden, om dergelijke kwade praktijken te verijdelen. Hblad De St.-Ct. bevat de staat van militaire nalatenschappen, afkomstig van officierenonderofficieren en verdere manschappen der landmacht in N.-I., onder beheer der weeska mers in Nederlaudsch-Indië gekomen, en die zuiver, na aftrek van de kos ten en lootieu, bedragen meer dan f 250 en opgevraagd en ontvangen kunnen worden bij de weeskamers in Nederlaudscli-ludië, of bij het Ministerie van Koloniën. Er hebben geruchten geloopen over de vreeselijke sterfte onder de arbeiders en ambtenaren te Panama, 't Ildbl. kan verzekeren dat zij ge heel onjuist zijn. Zelfs is va.u het Nederlandsche personeel tot dusver niemand ernstig ongesteld geweest. Somm'geu hebben wat koorts ge had, dat is alles. De heer Van Se- ters, sedert een jaar hoofduitvoe.der der werken aldaar, meldt voort durend, dat de gezondheidstoestand niets te wenschen overlaat. Het geheele mannelijk en vrou welijk peroneel der cacaofabriek van de firma C. J. van Houten en Zoon te Weesp i,de gehuwden van hunne echtgenooten vergezeld) begaf' zich Zaterdagochtend vroegtijdig in een aantal open rijtuigen, met vlaggen versierd, en waaronder één rijtuig met een korps muzikanten, naar Valkeveen, om er den dag voor- rekening van de patroons in vroo- lijklieid door te brengen. Des avonds keerdeu allen in opgewekte stem ming huiswaarts. Zooals wij reeds meldden, heeft op het eiland Terschelling oniangs hij de voorbereidende werkzaamheden voor een gebouw ten behoeve van het loodswezen, een treurig ongeluk plaats gehad. Nadat een put was gegraven en men juist wilde begin nen met liet metselwerk aan den binnenkant, ontstond plotseling een al zijne handelingen, overtuigd, dat dit geheel en al in zijn belang was, ofschoon Merfeldt zelf niet de minste waarde hechtte aan den godsdienst. Zoo kwam het dat op heden de begroeting wel zoogenaamd hartelijk plaats greep, doch zonder dat er veel woorden gewisseld werden. Gij hebt mij laten roepen, mijnheer de graaf, om oude ver plichtingen door den kerkelijken zegen te vernieuwen? Ik ben bereid. De graaf kuchte. «Ta, ik hen voornemens hier verhoogde zich de kleur van het voorhoofd des graven naarmate zijne stem slepen- der werd, ons vroeger gesloten verbond nog eenmaal te laten inze genen. Ik geloof niet, dat er een omstandigheid voorhanden is, die zou kuuuen beletten, dat dadelijk aan mijn voornemen gevolg wordt gegeven Iïeinrich bemerkte den loerenden blik welke van deze woorden ver gezeld ging. Niet. het minst. Ik neem alles op mijne verantwoording. Gij ver vult den wensen van een stervende, naar ik hoor. sterke zandverscliuiving, waardoor twee mannen onder het zand bedol ven raakten. De een werd spoedig gered, doch de ander, de metselaar Oorthuis, werd eerst des avonds te elf uur dood uit het zand te voor schijn gehaald. De ongelukkige laat een vrouw met vier kinderen na. Door medelijdende dorpsgenooten werd tot dusver reeds f 400 voor het gezin bijeengebracht. Hondsdolheid kom t te Texel hoogst zeldeu voor. Toch openbaarde zich in de vorige week een dergelijk ge val bij den landbouwer Koppen. Een hond, bij het karnen in gebruik, werd dol en beet op vreeselijke wijze in alles wat onder zijn be reik kwam. Met een touw werd het dier verworgd, ten einde onheilen te voorkomen. Naar de N. li. Ct. verneemt, voegden zich gisteren ochtend een aantal werklieden aan het raadhuis te Rotterdam, ten einde den burge meester t.e spreken over het voort durend gebrek aan werk. Het loggerschip Nijverheid kwam gisteren te Maasslu s binnen met verlies van één man der ekwipage. De matroos A. van Es (onge huwd) was over boord geslagen en vond den dood in de golven. Twee zijner broeder kwamen vroeger op gelijke wijze om het leven. Zekere D. v. D., een bekend koop man te Puttershoek, passeerde gis teren morgen de Voorstraat te Dor drecht, in gezelschap van een hont- koopersknecht. Een winkelier aan de Voorstraat, die v. D. kent, zendt terstond iemand het tweetal na, ten einde mogelijk nadeel te voorkomen en met succes. D. v. D. had bij een houtkooper eene partij hout gekocht voor hooischelven, dat hem terstond was afgeleverd en reeds aan de Bom- kade werd scheep gebracht. Toen hij nu op het kantoor van den leverancier terugkwam, werd hem natuurlijk terstond betaling ge vraagd, doch v. D. zou die binnen enkele dagen laten volgen, omdat hij geen geld bij zich hadwel wilde hij een accept geven, maar dit werd geweigerd. Onmiddellijk werden maatregelen genomen hét reeds scheep gebrachte hout te te rug te nemen en v. 1). kon te dezen opzichte onverrichter zake huis waart s keereri of elders zijne praktijken be proeven. Hoe uitgeslapen deze persoon te werk gaat, bleek ons uit eeu voorr val, dat wij tevens vernamen, v. D. komt bij een sigarenwinkelier in een andere plaats en vraagt hoeveel liij nog te betalen heeft. Op een ant woord dat liij niet te boek staat, verklaart hij nog 100 sigaren te moeten betalen en voldoet in wer kelijkheid daarvoor f 2.50. Tevens vraagt hij om hem van hetzelfde merk nog 1000 sig'aren te zenden en, door zoo groote eerlijkheid mis leid, wordt het bestelde afgezonden, waarvan de betaling zich echter nog laat wachten. (B. C.) Zaterdagavond werd te Hoog- Soeren, ouder Apeldoorn, de heer Van der Horst aangevallen door een onbekend persoon. Ónder de worste- Zoo is het! ik wensch echter niet dat, hetgeen in 't volgend uur zal plaats grijpen, aan de groote klok gehangen wordt, zeide de graaf scherp lachende. Het dient slechts daartoe het gemoed van de zware zieke een weinig op tevroo- 1 ijken. Iedereen die hij de plechtig heid tegenwoordig is, leg ik het zwijgen op. Men behoeft het niet te schu wen, dat er over een rechtvaardige zaak gesproken wordt, mijnheer de graaf. Ferdinand Merfeldt maakte een voorname, afwijzende beweging. Ik weet dat, ik weet dat, en de gronden voor mijne handeling zijn belangrijk. Zachtjes werd de deur geopend. Twee vrouwen traden binnen, waar van de eene met een lachje beur telings haar echtgenoot en dan weer haren broeder aanzag, als kon zij niet begrijpen wat er zou plaats grijpen. Iïeinrich snelde zijne zuster te gemoet, om haar te ondersteunen. Margaretlia sloeg hare armen vast, en zonder een woord te spreken, oin zijnen hals. L'clit als een veder ling die ontstond, werd de aange vallene met een mes ernstig gewond; hij wist zich echter los te rukken en te vluchten. De misdadiger is men tot heden nog niet op het spoor. Te Hoogezand geraakt Maandag de zestienjarige zoon van den land bouwer B. met zijn hand tusschen een baksel-machine. Twee viügers werden afgesnedeu. Te Uithuizen heeft men een witte mol levend gevangen. De wed. K. te N. (Friesland) slachtte Zaterdag een varken. Toen het beest ter slachtbank ging, zette de vrouw zich gereed om panne- koeken te bakken, terwijl de slach ter in last kreeg om het eerste bloed onmiddellijk aan den haard te laten brengen. De vrouw mengde dit door haar meel en at de gebakken koek, toen het varken nog leefde. @EHA£H8"ü ISEliWS, Een nieuw, zeer eenvoudig anti septisch verbandmiddel wordt dooi den off. v. gez. Oppler aanbevolen, namelijk het poeder van gebrande koffieboonen, dat de rotting van af scheidingen van wonden en van an dere organische vloeistoffen langen tijd tegenhoudt en bij het verband van wonden en verzweringen zeergoed anti-septisch bleek te zijn.Hij schat de werking als anti-septisch middel even hoog als van de dierlijke kool, en wenscht op liet slagveld dit eenvoudige middel algemeen toepast te zien. Zekere X. woont langs den 'spoorweg. Dagelijks rijden een groot getal treinen voorbij zijne woning. X. heeft een grooten hond, en sedert lang heeft hij hem geleerd hevig te blaffen tegen iederen trein. De houd is daarop gedresseerd, dat de stokers, om zich van het dier ai te maken, ot te beletten dat het ou der de wielen gerake, er zonder ver dere achterdocht met eeuige stukken steenkolen naar smijten. De eigenaar van bet. heest, ziet ziel) natuurlijk verplicht, al die stukken voor zijne deur weg te ruimen en bekomt op die wijze kosteloos ul de steenkolen, die hij voor zijn ge bruik noodig heeft. Voor eene Engelsclie recht bank werd dezer dagen weder eene actie tot schadeloosstelling wegens het verbreken eener trouwbelofte behandeld. De beide partijen, een lord en miss Ella Arden, hadden elkander verscheidene brieven ge schreven, maar miss Ella, de kla gende partij, wenschte liever dat die brieven niet werden voorgelezen. De advokaten kwamen toen over een, dat niet de brieven, maar slechts de aanhef zou worden voorgelezen. Die van den lord luidden: 1. Geachte miss Arden. 2. Lieve miss. 3. Aanbiddelijke Ella. Mijn lieve Ella. 5. Mijn lie veling; mijn afgod. 6. Mijn eenig geliefde vrouw. 7, 8, 9. Mijn engel, mijn alles. Daarna volgde eene pauze. 10. Lieve Ella. 11. Mejufvrouw. 12. Aan miss Ella Arden. 13. Madame. De Lord werd tot 100 pond ster ling schadevergoeding veroordeeld. Zaterdag jl. is te Irun (Spanje) nam hij haar op zijne armen, en droeg haar naar eender met paarsch fluweel bekleede leunstoelen, die, in het midden van het vertrek, onder de al flauwer en flauwer licht ver spreidende kroon stond. De geestelijke gaf den graaf eeu teeken aan hare zijde te komen. Niemand bemerkte dat Merfeldt van gramschap de tanden vast op elkan der gesloten hield, dat hij bijna hoorbaar daarop knarste. Margaretlia zag hem nevens haar staan. Dit gevoel en het bewustzijn baar kind te zullen wederzien, ver hieven haar vroom hart over den treurigen ernst van het oogenblik. Zij hield de handen in elkander ge vouwen en het hoofd gebogen. Eerst toen de geestelijke haar rechterhand greep, om deze in die van haren gemaal te leggen, ontwaakte zij uit. hare schoone droomen Bui ten staat te verloochenen, dat zij ten hoogste was aangedaan, greep zij de koud als marmer zijnde hand van haren echtgenoot, om daarop een langen warmen kuste drukken.... De ceremonie was afgeloopen. Na vluchtig gegroet te hebben, en te Hendaye (Frankrijk) en in de omliggende streken veel hagel ge vallen, waardoor veel schade is aan gericht. Onder anderen zijn de meeste vensterruiten in de badin richtingen stuk geslagen. Er zijn hagelsteenen gevonden, die 100 gram wogen. Donderdagmiddag werden aan het Neckar-station te Frankfort a/Main een jongeheer en een jonge dame, respectievelijk 19 en 16 jaar oud. en die uit Nottingham in En geland afkomstig waren, door twee heeren van middelbaren leeftijd, die zeer elegant gekleed waren, verhin derd om verder te reizen. Het waren de papa's der jonge lieden, die samen op den loop waren gegaan en op het punt stonden naar Bazel te vertrekken. De bagage werd naar het logement der papa's ge bracht en men dwong de jeugdige reizigers mede te gaan. De jongeheer ging hij de arres tatie krachtig te keer en wilde zelfs geweld tegen de vaders gebruiken, maar verstandige personen wisten dit te verhinderen. De jonge dame stond op het punt in zwijm te val len en werd in een gereedstaand rijtuig gedragen. Het te Odessa verschijnende blad Listót deelt mede; dat de fa milie Weinberg in die stad al bij zonder door de fortuin begunstigd wordt. Zes jaren geleden trok de heer Weinberg 200,000 roebels, in het jaar 1882 won zijne dochter Mina op een Weener lot 10,000 gulden en thans heeft zijne vrouw Sara 8000 roebels gel rokken. Eene dépêche, dus zegt de Berl. Barsen Cour. meldt dat een verschrikkelijke brand in de gevan genis te Baker-City, in den Staat Oregon is uitgebroken. Het schijnt dat de gevangenen den brand heb ben gesticht ten einde van de ver warring die volgen moest, gebruik te maken om te ontvluchten. Het vuur nam echter zoo spoedig en zoo geweldig toe, dat het. geheele gebouw weldra in lichte laaie stond en de meeste gevangenen een ellen- digen dood in de vlammen vonden. De gevangenen die den dood ont gingen hebben zware kwetsuren, meest van ernstigen aard bekomen. Over de rijwieloefeningen, die onlangs in tegenwoordigheid van den Keizer van Oostenrijk in de Neu- stadfer Militaire Academie te Wee- nen plaats hadden, schrijft de Wie ner Alig. Sportzeitung het volgende: «Het wiel rijden wenl zeer fraai en onberispelijk door veertien deelne mers, officieren en onderofficieren, uitgevoerd. Kapitien Scha dat com mandeerde, op zijn rijwiel gezeten, alle mogelijke zwenkelingen, colon ne-oefeningen, evolutiën, wendin gen, voorwaartsrijden, langzaam en snel rijden. Het op- en afzitten werd door allen te gelijk en met de meeste nauwkeurigheid uitgevoerd. Nadat deze oefeningen afgeloopen waren, werd er «kunstrijdeu» gehouden, daarbij kwam vooral de groote be hendigheid in het. rijden, zeer tot haar recht. Alle rijders droegen eene zelfde kleeding: blauwe kiel en jockey-pet, linnen pantalon met slopkousen, roodblauw tricot en das. De Keizer richtte tot den leider der oefeningen verschillende vragen over de rijwielen, vooral over de Kon- garo-bicycle, de wijze van het trai- neeren en den rit van Wieiier-Neu- stadt naar Praag (156 kilometers). begaf Merfeldt zich terug in zijne werkkamer. Het daarop volgende zwijgen werd afgebroken door den geestelijke, die zich voor Margaretlia, wier wangen koortsachtig gloeiden, nederboog en zeide: als u nog iets op het hart mocht hebben, vertrouw mij hetzelve dan toe. Opgewonden viel zij hem in de rede: - Thans niet, mijn vader, doch wanneer onze dochter zal ver schenen zijn om mij te begroeten, dan moet u terugkomen. Nietwaar, dan zal ik u wederzien? Eer heb ik toch geen rust, geen aandacht voor mijn zielenheil. Hij drukte haar, vriendelijk knik kende, de hand en verliet de beide zusters. Wordt otrr-jtyd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2