De heeren Sanders c. s., te Amsterdam hebben aan de Besturen van Aalsmeer, Oosteinderpoel en Legmeer concessie gevraagd voor den aanleg van een stoomtram. De heer Herm. F. Bultman te Haarlemmermeer, 2de voorzitter der «Hollandsche Mij. van Landbouw», heeft een schrijven gericht aan de verschillende afdeelingen dier maat schappij waarin hij hun verzoekt de door eenige afdeelingen op hem gestelde eandidatuur tot voorzitter der Maatschappij voorbij te gaan. aangezien hij bezwaar moet maken om, bij de werkzaamheden die reeds op hem rusten, nog die te voegen welke aan het Voorzitterschap ver bonden zijn. Iu het centrum van de bad plaats Scheveniugen bevinden zich thans 904 vreemdelingen, waarvan 713 in de liótels. De kasverificateurs van den gemeente-ontvanger van Opsterland zijn tot de ontdekking gekomen, dat er onderhandsche geldleeningen ten laste der gemeente zijn gedaan, zon der dat daartoe machtiging van Ged. Staten was verkregen. De Raad heeft ze evenwel goedgekeurd. De Raad van Opsterland heeft besloten tot oproeping van vroed vrouwen voor de dorpenGorredijk, Terwispel en Ureterp. De adsistent aan de universiteit te Amsterdam, dr. Sagemehl, heeft het leven verloren door eene nood lottige vergissing. In plaats van een geneesmiddel voor de maag, dat hij wilde innemen, nam hij bij onge luk sublimaat (eene zeer gevaarlijke kwikverbing), met het treurig ge volg, dat hij weldra onder hevige pijnen overleed. Men leest in de Amsterdam mer van Woensdag: Een der drukste straten onzer stad (Amsterdam) was hedenmor gen nog drukker dan gewoonlijk. Er wandelde namelijk een heer rond met een machtige pruik op het hoofd en een bril met blauwe glazen op een kolossalen neus van karton. Van alle kanten kwamen kijkers toestroomen, die het geval zeer merkwaardig vonden; allerlei ver moedens werden geuit, men waan de met een ontsnapt moordenaar te doen te hebben of een voort vluchtig buitenlandsch kassier voor zich te hebben, die met de duiten van zijn chef aan den haal was ge gaan. Het opstootje werd zoo groot dat een dienaar van het gezag er zich mede meende te moeten bemoeien; hij noodigde den karnevalsganger uit een gesprek onder vier oogen met den gestreDgen heer commissa ris van politie te hebben. Voorafgegaan en gevolgd door een joelende menigtetoog onze held naar de plek die door de boo zen zoo zeer gevreesd wordt. Daar bleek het dat hij eene wed denschap had aangegaan, om pot sierlijk toegetakeld langs de straten te loopen; men bracht hem onder het oog dat dergelijke vermomming ongeoorloofd was en liet hem, toen hij beloofde zich nimmer meer aan dergelijke overtreding te zullen schul dig maken, met eene vaderlijke ver maning weder vertrekken. Men deelde ons mede dat deze grappenmaker van beroep effecten man is; waar kan slapte in zaken den mensch al niet toe brengen! Een zeldzaam voorbeeld van koelbloedigheid en geestkracht werd dezer dagen gegeven door een be jaard geneesheer te Amsterdam, wien een arm moest worden geam puteerd. De meer dan 70 jarige me dicus weigerde te worden gecklo- roformiseerd en uitte geen enkelen kreet gedurende de operatie. Nadat deze volbracht was, dronk hij een kop thee en begaf zich daarna te bed. De toestand van den patient moet zeer bevredigend zijn. Een van valschheid verdacht guldenstuk, nu weer vertoonende de beeldenaar van Willem III en het jaartal 18Ö5, is bij de politie te Am sterdam gedeponeerd. De bewerking is slordig en het randschrift ont breekt. In den vorigen nacht is door de politie te Amsterdam wegens re bellie aangehouden een persoon, van wien bij onderzoek bleek, dat hij ten vorigen jare van het 2e regi ment vesting-artillerie was gedeser teerd en als zoodanig in het politie blad was gesignaleerd. Hij is aan de militaire autoriteit overgegeven om voor den krijgsraad terecht te staan. de 'levering achterwege bleef. Bij een ander wilde hij Teder koopen voor een neef, die schoenmaker moest worden, bij een derde ledige zakken zoodat alles van zijne gading schijnt te zijn. Alleen de lederhandelaar moet er ingeloopen zijn. Een geacht ingezetene van de Beemster, R. S., wordt sinds acht dagen vermist. Woensdag jl. per spoor van Purmerend naar Amster dam vertrokken, heeft men sinds dien tijd niets meer van hem ge- gehoord. De familie heeft alle na sporingen gedaan, maar tot nu toe te vergeefs. De politie is met de zaak in kennis gesteld. Dit geschiedde reeds Zaterdag door den inspecteur van politie te Purmerende. Tot nu toe echter is de man nog niet ge vonden. uiterste gespannen, om het oogen- blik des wederziens te kunnen af wachten. Hoe had zij ook over zich- zelve kunnen denken, daar hare gedachten met niets anders dan hare wedergevondene dochter bezig waren. Onophoudelijk was hare geest bezig zich een beeltenis van de lang verwachte voor te stellen. Droeg zij de edele trekken van haar vader? Geleek zij op hare moe der, toen deze nog in haar schoone onbezorgde jeugd verkeerde? Wat zou zij in den loop der jaren al ge leden hebben? Of was het lothaar een vriendelijke begeleidster geweest op den weg door het leven? Ver langde zij even hard naar hare moe der, zoo onbeschrijfelijk als deze naar hare dochter verlangde? Zou de stem des bloed, der natuur luide genoeg spreken, om de liefde, die zoo lang op gehouden liefde, in machtige stroo men over haar hart te laten glijden, iedere hinderpaal in hun vaart me denemende En terwijl zij duizenden voorwer pen verzon, om de geliefde doehter daarmede te tooien, schiep zij zich Eenige dagen geleden is een zes tal genie-soldaten van hun korps uit het kamp bij Zeist gedeserteerd naar Utrecht, waar zij zich aan los bandigheid van allerlei aard schul dig maakten, zonder dat men hen heeft kunnen arresteeren. Dinsdag is het echter aan de militaire pa trouilles, geholpen door de politie, gelukt, hen in hechtenis te nemen. Dinsdagmiddag had te Renkum bijna met de stoomtram een ernstig ongeluk plaats gehad. Een heer met rijtuig komende uit de groote op rijlaan van Oranje-Nassau's oord om zich naar Wageningen te begeven, werd door de stoomtram, die hij niet had opgemerkt, aangereden. De heer V. werd door den hevigen schok van het rijtuig geslingerd, en werd nogal ernstig gewetst; het paard bekwam geen letsel maar sloeg op hol; daarentegen werd het rijtuig nagenoeg geheel verbrijzeld. Gisterenmiddag omstreeks 8 uur brandde te Zevenaar een groote boerderij met bijstaande schuur af. Het huis was onlangs verkocht voor f 18010, waarvan de toeslag was be paald op a. s. Zaterdag 8 Aug. Men zegt dat het hoog was verzekerd. De bewoner en zijn dochter zijn beiden in verzekerde bewaring ge nomen. zer dagen te Helmond gehouden, heeft een der leden van de eere- wacht een kind van 8 jaren over reden, met het ongelukkig gevolg, dat het Dinsdagavond aan de gevol gen is overleden. Het ongeval wordt aan onvoorzichtigheid toegeschreven en de justitie is uit Roermond over gekomen om de zaak te onderzoeken. Te Maastricht is gisterennacht de maréchaussée F., geboren te Steijn, oud 25 jaren, uit een raam der bovenste verdieping van de kazerne gevallen en op de plaats doodge bleven. De ongelukkige, slaapdron ken zijnde, schijnt zich om het een of ander te verrichten uit het raam gelegd en toen het evenwicht ver loren te hebben. Uit Delft wordt van gisteren ge meld De proefneming, heden avond ge houden met Hayward hand-grana ten voor brandblussching, is uit muntend geslaagd. Verschillende vaten, een schoorsteen en eene ka mer, met pek, teer, krullen, spaan ders en petroleum gevuld en hevig brandende, werden gebluscht met één granaat. Aanwezig waren de waarnemende burgemeester, de opper-brandmees- ter en verschillende andere autori teiten. Gisterenavond is op het kermis terrein te Rotterdam door de balda digheid van eenige jongens, eene in aanbouw zijnde tent ingestort. Een man die daaraan werkzaam was, is daardoor naar beneden gestort en met ernstige verwondingen opgeno men. Dientengevolge is ertusschen werkvolk en burgers een twist ont staan, die de tusschenkomst der politie noodzakelijk maakte. De meeste wol uit het Oosten van Friesland en geheel Drente wordt door makelaars opgekocht voor den heerDelapouilleteTourcoing(Frank- rijk). In de vorige week werden 20,000 KG. derwaarts verzonden. De Puttershoeksche koopman, van wiens mislukten houthandel te Dor drecht in ons vorig nommer melding werd gemaakt, heeft, naar men mede deelt, ook teRotterdamgetracht zaken te doen. Bij eene firma kocht hij twee rollen vloerzeil, doch ook deze firma werd in tijds gewaarschuwd, zoodat In den vorigen-nacht had er in eene tapperij te Nijmegen, tusschen de drie gebroeders K. eene ernstige vechtpartij plaats, tengevolge waar van een hunner voor dood op straat werd gevonden, zoodat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Na de eerste genees kundige behandeling te hebben on dergaan, moest hij naar zijne wo ning worden vervoerd. Men ver trouwt, dat de justitie zich alsnu ten opzichte dezer vechtersbazen, die de gemeente door hunne gewelde narijen meermalen in opschudding, brachten, ook niet onbetuigd zal laten, opdat men althans voor eeni- gen tijd van een of meer hunner verlost zij. Een zich sociaal-democraat noe mend persoon, die Dinsdag op de weekmarkt te Eindhoven zijne denk beelden bij den werkman ingang trachtte te doen vinden, had weinig wil van zijn werk. Na herhaaldelijk te zijn belemmerd in zijne oratie door geschreeuw en spotternij, werd hij op een gegeven oogenblik met zijn geïmproviseerde katheder (tafel en stoel) van de markt gedrongen, en uit vrees voor erger vluchtte hij in een nabij gelegen koffiehuis. Bij gelegenheid van een feest, de- een beeld, dat de werkelijkheid be- driegelijk nabij kwam. Slechts de gedachte aan eene ontmoeting tus schen vader en doehter, vergalde voor eenige oogenblikken hare vreugde, och, had zij de ware ver houding der zaken gekend, nooit zou zij zich over een wederzien ver heugd hebben. In den loop van den tijd herin nerde zij zich de groeten aan Er- win, welke Heinrich haar had op gedragen; Margaretha wilde de wenschen van haar broeder gaarne nakomen en den man leeren ken nen, die door Heinrich zijn vriend genoemd was. Tot dusverre wist zij niets van hem, als dat hij zijne vrouw ter wille van de erfenis ver- stooten had en dus zeker niet veel achting verdiende. Heden echter zou zij ervaren, dat hij hare deel neming waard was. Met spanning zag zij zijne komst tegemoet. Erwin, welke Theresa wilde zoe ken, kwam bereidwillig hare vor dering na, zich tot Margaretha te vervoegen. Zij ontving hem met hare ge- GEMENGD NIEUWS. Den ingenieur dr. Uhlhorns is het gelukt een procédé te vinden, om de rogge zoo van den bolster te ontdoendat het gehalte aan kleefstof, dat tot dusver gedeeltelijk in de zemelen geraakte, voor het meel geheel behouden blijft. De methode schijnt eene groote toekomst te hebben, daar men thans vaak de rogge grof maalt en slechts een gedeelte van de zemelen verwijdert. Daardoor echter wordt het uit zulk meel gebakken brood veel moeilij ker verteerbaar. Bij de nieuwe me thode wordt de rogge na de droge reiniging vochtig gemaakt en in eene pelmachine onder drukking tegen elkaar gewreven. Door het wrijven van de natte korrels tegen elkan der, laat het buitenste omhulsel los, zoodat de vezel reeds na 8 minuten uitgeblazen kan worden, terwijl de korrels een ivoorachtige politoer aan nemen. De uitgeblazen houtvezels hebben geen voedingswaarde en kun nen niet meer dienen als voedingsstof. Den 27en Juli hield voor de woning van doctor Moreson te Parijs een rijtuig stil, waaruit een heer kwam, die den knecht van den ge neesheer een geldstuk gaf en hem verzocht om hem, vóór de overige aanwezige patiënten, bij den doctor toe te laten en vooral te willen zor gen dat hij niet werd gestoord. Toen de vreemdeling met den ge neesheer alleen was, voegde hij hem toe: «sedert zes jaren heb ik eene longziekte, ik heb dag noch nacht rust en geen enkel middel helpt; thans heeft een bekende mij gezegd, dat ik beter zoude worden wanneer ik de, nog warme lever van een mensch opat. Offer u thans ter wille van de wetenschap op en veroorloof mij dat ik met u de proef neem.» De vreemdeling haalde een dolk te voorschijn en naderde den ge neesheer met fonkelende oogen. Deze laatste was aanvankelijk hevig geschrikt, maar kwam spoe dig tot bezinning en zeide: «ik heb ook reeds van dit middel gehoord, het is zeer goed maar de lever moet gezond zijn en ik lijd sedert jaren aan een leverziekte. Wanneer ge het goed vindt, zal ik met u, naar een mijner collega's gaan, waar gij de proefneming kunt bewerkstel ligen.» De man vond dit zeer goed en de doctor riep spoedig eenige patiën ten te hulp; de vreemdeling werd gebonden en door politie-agenten naar een krankzinnigengesticht ge bracht. De ongelukkige heet Riehl, is Hannoveraan van geboorte en moet zeer vermogend zijn. In de nabijheid van de «Kop- penstrasze» te Berlijn, huist een ge heimzinnig man die «molen-frits» genaamd wordt, en van wien nie mand weet hoe hij aan den kost. Huishuur betaalt hij niet, want hij slaapt des nachts in een meubel wagen. Onder de kinderen heeft hij vrien den en vijanden; de kwade jongens treiteren hem wanneer hij dronken is, en de vriendelijke kinderen dee- len hunne boterhammen met hem, waarvoor hij nu en dan houten mo lentjes voor hen bouwt, waaraan hij zijn bijnaam te danken heeft. Men zegt dat hij grondeigenaar is geweest en den oorlog van 1870 1871 als reserve-officier medemaakte. Gedurende dien oorlog liep zijne vrouw weg en dit heeft hij zich zoozeer aangetrokken, dat hij aan den drank is gegaan en tot groote ellende is vervallen. Te Burg, in de nabijheid van Maagdenburg, stierf dezer dagen in den ouderdom van 82 jaren de kleedermaker Tomatschek, die 35 jaren geleden voor de eerste maal te Berlijn werd begraven. Hij deed met zijn broeder August zaken, en had ten behoeve van hem eene levensverzekering van tiendui zend thaler gesloten. De premie werd een jaar lang geregeld be taald, toen., de verzekerde eensklaps ziek werd; de gewone geneesheer van de broeders, kwam herhaalde lijk naar den patiënt zien, niemand werd bij den zieke toegelaten, wiens ziekte besmettelijk heette te zijn en na zes weken was broeder Wilhelm dood. De doctor gaf een bewijs van overlijden en de doode werd begra ven; daags voor de teraardebestel ling kwam de agent der levensver zekering-maatschappij in het sterf huis en verlangde het lijk te zien, maar de kist was reeds gesloten daar de ontbinding zoo sterk was, dat de lucht er van niet was uit te houden. De verzekerings- premie werd aan den overlevenden broeder uitbetaald en daarmede waande men de zaak af- geloopen. Een jaar later kwam een laken handelaar te Berlijn bij den presi dent van politie en zeide dat hij bij de begrafenis was tegenwoordig geweest en Tomatschek sedert jaren te hebben gekend. «Eenige weken geleden was ik te Kopenhan», dus vertelde hij ver der, «toen ik den doode eensklaps op straat voor mij zag staan; een rood lidteeken over den nens bewees dat ik mij niet vergiste. Verbaasd riep ik «Vomasehek!» en de man stond een poos als versteend, maar zeide toen«gij vergist u, mijnheer, mijn naam is Danske» en daarop wone zachtmoedigheid en hij, op getogen door den reinen glans ha- rer oogen, vergat de pas aange knoopte betrekkingen en greep be- geerig de gelegenheid aan zich in de oogen der zusters te verzoenen. Bij het verhaal van hetgeen hem wedervaren was, vergunde hij Mar garetha een vollen blik in zijne ziel te werpen. Het bracht hem in ver rukking, dat zij op den welbeken den avond zijne vrouw gezien en toegesproken had; hij wilde meer en meer van haar te weten komen, en hoe meer vragen hij haar deed, des te klaarder toonde hij zijne warme, berouwvolle liefde voor Gilda. Met tranen in de oogen hoorde Margaretha hem zijne bekentenis volbrengen. Ja, zij maakte zich haast boos op Gilda, dat deze ten aanzien van zooveel kwelling geen medelij den met den van den rechten weg gedwaalden man had kunnen heb ben. Ach, hoe anders, hoe geheel anders zou zij vergeven hebben, wan neer Ferdinand in vertwijfeling over zijn slechte handelwijze aan hare voeten gezonken was. Ja, Heinrich had gelijk gehad, toen hij den echt genoot van Gilda in hare toeneiging en sympathie aanbeval. Er zal vreugde zijn over een zondaar die zich bekeert, zeide zij lieftallig, Erwin's hand hartelijk drukkende. Houdt daaraan vast. Het is een schoon, waar woord! Ik hoop het, antwoordde hij ernstig. Ik hoop dat spoedig ge waar te worden. Margaretha vond niets verdachts in deze woorden, daar de jonge man niet gesproken had van den hem wachtenden tweestrijd, waarvoor Theresa onwillekeurig terugbeefde. - O, had ik u geloofd, toen ik u in dit slot voor de eerste maal ontmoette, vervolgde hij na een korte pauze, had ik de inspraak van mijn geweten gevolgd, dat mij al meer en meer in uwe nabijheid drong, wellicht dat het dan heden beter met mij geschapen stond. Neen, neen, zoo moet gij niet denken, zeide Margaretha zacht jes, doch met nadruk. Gij kunt thans de schoone vruchten van uw lijden plukken. Is het mogelijk dat het toenmaals beter met u had kun nen staan dan heden, nu gij met edele zelferkenning uw oordeel uit gesproken hebt en u nu met kalme gelatenheid aan de besluiten van den hoogsten rechter overgeeft? Is het denkbaar, dat gij nu een uur van uw proeftijd hebt te beklagen, een proeftijd die als een Mei-regen het veld uwer ondervindingen bevoch tigde en het in staat gebracht heeft om duizendvoudig te dragen. Tot berispen is alleen het vrouwenhart in staat, dat geen smartelijk loon genoeg vond in uw berouwvolle belofte Ik ben tevreden gesteld, zeide Erwin, zijne lippen op hare hand drukkende. Het is mij vol doende, dat u mij vergeven hebt! Hooger en hooger steeg de zon aan den hemel, majestueus zweefde zij in het wolkenlooze blauw naar het zenith harer grootte en van boven neer zond zij hare vlammende groeten op de aarde. In de natuur heerschte kalmte. De middaggloed hing over de hooiden van de schep selen, en dwong hen tot een wel dadige rust. Schitterende in den zonneglans lagen de bosschen daar. Een warme wind bracht, bijna niet merkbaar, deeerwaardigekruinen der boomen in beweging, en deed de groene halmen op de velden zacht- kens het hoofd schudden. Margaretha luisterde. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2