Van de Directie mocht hij een zilveren remontoir-uurwerk ontvan gen, terwijl de andere werklieden hem mede een geschenk aanboden. Met diep leedwezen vernemen wij, dat de oud-minister Modderman gisterenavond overleden is. De be richten der laatste dagen deden de zen treurigen afloop vermoeden. De overledene was eerst aan het Amsterdamsehe Athenaeum, later aan de Leidsclie Universiteit hoog leeraar, en aan beide instellingen van hooger ouderwijs was het Strafrecht hem als hoofdvak op gedragen. In 1879 nam hij, als Minister van Justitie, zitting in het Ministerie- Van Lynden. Bovenal zal Modder ma u's naam in eere blijven wegens zijne mede werking aan het nieuwe Strafwet boek, welks invoering hij niet mocht beleven. (D. v. N.) Uit de residentie zijn gisteren ochtend naar Brussel vertrokken de heeren J. J. van Kerkwijk, lid der Tweede Kamer, M. C. J. Piepers, president van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, en N. T. Michaels, directeur voor den aanleg van Staatsspoorwegen, om Neder land te vertegenwoordigen op het congres ter herdenking van het 50 (eigenlijk 51)jarig bestaan der spoor wegen in België. Het U. D. meldt, dat door de hh. M. A. van Niekerken, W. J. Visser en nog eenige andere geachte ingezetenen van Utrecht pogingen worden aangewend, om ter gelegen heid van den verjaardag van prinses Wilhelmina der Nederlanden op 31 Augustus a. s. eene nationale harddraverij in de Maliebaanaldaar te houden. Het bestuur der Ver- eeniging tot veredeling van volks vermaken heeft reeds steun en me dewerking toegezegd, terwijl dit kan verwacht worden van de afd. Utrecht van het genootschap voor landbouw en kruidkunde; ook on dervindt men aanvankelijk veel sym pathie voor dit doel bij de ingeze tenen, van wie reeds velen zich niet onbetuigd hebben gelaten; de hulp van het dagelijksch bestuur der stad is mede ingeroepen. Den heer J. Meijer, directeur van het Blinden-instiiuut en voor zitter van het Congres van blin den onderwijzers te Amsterdam werd zijne bevordering tot komman- deur der Stanislausorde medegedeeld in een telegram, namens den keizer van Rusland, bevattende tevens eene betuiging van belangstelling in de werkzaamheden van het Congres. De uitgevers van het Nieums- ilad voor Nederland, verschijnende te Amsterdam, het bezoek der Ant- werpsche Tentoonstelling door Ne- derlandsche werklieden willende be vorderen, biedt aan vier knappe, ontwikkelde Amsterdamsehe werk lieden geheel kosteloos de gelegen heid aan, om in den loop dezer maand, onder geleide van iemand die Antwerpen kent, een vierdaagsch bezoek aan de Tentoonstelling te brengen. Naar de Tijd verneemt, is Don derdag door de directie van het En trepotdok te Amsterdam uitbetaling gedaan van schadevergoeding aan in de rede, terwijl hij hare armen van zijnen hals los maakte. Dat gij een mensch zijt, 't welk slechts menschelijk kan handelen? Een vrouw, die nevens de geschiktheid om te dulden ook de kracht bezit de eer van haar geslacht te bewa ren? Is het dat, wat ik van u hoo- ren zal? Dan hebt gij gelijk, en ik.... kan rustiger sterven. Neen, tracht mijne schuld niet te verkleinen, ik behoef niet meer ontzien te wor den riep hij levendig, met trotsch opgeheven hoofd over haar terug tredende. Ik ken mijn verleden en weet hoe ik daarvoor moet boe ten Meent gij dat ik uw edel, zacht hart in den roes zijner opwellingen wil gevangen nemen, mijn voordeel doen met iemand, die de opgewon denheid belet helder te denken? Neen, de tijden zijn voorbij, waarin ik, een kind van het oogenblik, tij delijke ingevingen volgde. Verschoon mij, smeekte hij teeder, toen hij zag welk een inwendige opgewon denheid zich van haar meester maakte, ik ontsla u van den plicht tegenover mij waar te zijn. Alvorens een wonde genezen kan, moet zij de eigenaars der goederen, die in de onlangs aldaar ingestorte pakhuizen waren opgeslagen. Morgenmiddag te 1 uur zal te Hilversum een gecostumeerde zwemwedstrijd plaats hebben, waar toe eenige heeren uit Baarn, Amers foort en Apeldoorn uitgenoodigd zijn. Door een tiental officieren zal in de maanden Augustus en Sep tember eene oefeningsreis plaats hebben in de provinciën Utrechten Gelderland. De Commissaris des Ko- nings heeft de betrokken burge meesters uitgenoodigd, hunne mede werking te willen verleenen in het behoorlijk onderbrengen van mili tairen en paarden en in het ver schaffen van de noodige inlichtingen. De bekende Noorsche schaat senrijder Axel Paulsen heeft uit Amerika eene uitnoodiging ontvan- vaogen, om in den aanstaanden win ter over te komen, ten einde er een wedstrijd te houden tegen eenige Amerikanen. Hij heeft dit afgewe zen, maar zich bereid verklaard, den wedstrijd te aanvaarden wanneer de Amerikanen daartoe naar Noor wegen wilden komen. In dat geval zal hij hun de reiskosten tot een bedrag' van 150_jdollars vergoeden en om een prijs van 1000 dollars tegen hen rijden. Van dit een en ander heeft hij tevens bekendmaking gedaan aan den consul van Noor wegen te New-York. Te Vianen zijn opgegraven een 30tal oude zilveren munten, geslagen in de jaren 1601 tot 1663; er bevonden zich zilveren rijders on der van de stad Zwolle, van Bra bant enz. Alle zijn nog in goeden toestand, doch ietwat gesnoeid; rand schriften zijn daardoor niet merkbaar, doch alle muntstukken geven dui delijk en relief beelden weer. Er is ook een kleine koperen pas munt met kroon en bijschrift, Zweedsch, bij gevonden. Een der zilveren rijders, nog zeer goed ge conserveerd geeft te aanschou wen: aan de eene zijde een buste met omschrift -Phil. IIII D. G. Bisp. el Indian, rex. 1619, aan de andere zijde het wapen van Bra bant met omschrift Arcri davsl D. V. rex. Burgu. Bralant. Uit verschillende streken van ons land kom de tijding, dat in den voorlaatsten nacht en gisteren tot groote verkwikking, flinke regen buien zijn gevallen. Een inwoner van Antwerpen be zocht dezer dagen Amsterdam, na eene erfenis in ontvanst te hebben genomen. Alles werd hier bezichtigd en zeer voldaan keerde de geluk kige erfgenaam weer naar huis, maar bemerkte tot zijn groote ont steltenis, dat er vier briefjes van f 1000 uit zijne portefeuille verdwe nen waren. De justitie werd onmid dellijk in kennis gesteld met dit feit en meent thans den vermoede- lijken dader op het spoor te zijn. Men meldt aan het D. v. N. dat gisterenmiddag aan den muur van het Paleis van Justitie te Am sterdam, een papier is aangeplakt gevondenvan gelijkluidenden of nagenoeg gelijkluidenden inhoud als het stuk, welks aanplakking aan Van Ommeren is ten laste gelegd. nauwkeurig onderzocht worden en ik vrees dat gij daartoe heden even min den moed kunt vinden, als gisteren O, kondet gij in mijn hart le zen bracht Gilda met moeite uit. Deed ik het niet? En al het geen ik daarin aan lieftalligheid en bitterheid las, vermeerdert mijn be rouw, mijn ongeduld. Spreek, waar mede verdien ik heden een zacht oordeel, nadat gij mij gisteren als 't ware onbarmhartig vervloekt hebt? Gij zwijgt....? Ik was verrast, ontzet, ver voerd door hetgeen voorafgegaan was, een opwelling van drift had zich van mij meester gemaakt! riep Gilda, zijn hand opnieuw grij pende. Het verschrikkelijke, u aan Irene's zijde te zien, beroofde mij van mijn inzicht, mijn verstand. Ik wilde vluchten, wraak nemen, o, welk een chaos van gedachten verdrong zich in mijn hoofd. Dub bel, drievoudig schuldig hield ik u aan het gepleegde verraad. En toen gij van mij te weten kwaamt, zeide hij met een zon derlinge mengeling van goedheid Bij het omspoelen van een pot is te Zaandam een vrouw in het water gevallen en verdronken. Bij 't uitgraven van den zeedijk te Enkhuizen geraakte Donderdag avond een locomotief met vier zand- wagens te water. Persoonlijke on gelukken hebben niet plaatsgehad. Donderdagavondongeveer 8ure had in den verfwinkel van den heer B., aan de Douzastraat te Leiden een begin van brand plaats, waarvan de afloop jammerlijke gevolgen had kunnen hebben. Een lucifer, gebezigd voor het ont steken vanhet licht,kwam ongelukki gerwijze in een pot met terpetijn te recht, deze vatte vlam, en terwijl men bezig was die brandende massa buiten de deur te brengen, deelde de vlam zich mede aan de kleede ren van het jongste dochtertje. In dien toestand vluchtte zij al gillende de deur uit en de straat op, waar een paar mannen op den gelukkigen inval kwamen, haar een zak over het lijf te werpen, waardoor de vlam gestuit werd. Bewusteloos van den schrik werd het meisje door de buren ingenomen, waar genees kundige hulp werd verleend. Hoe wel vrij erge brandwonden beko men hebbende, is de toestand voor het oogenblik vrij gunstig. Door een hevig onweder, dat gis terenmorgen boven 's-Hage woedde, werd aan den Rijswijkschen weg een paard in de weide door den bliksem getroffen, zoodat het dier van achteren gedeeltelijk verlamd werd. In den avond van 2 Aug. jl. is in het Haagsclie Bosch een jonge ling aangevallen door twee perso nen, behoorende tot 't gezelschap van vijf mannen en zoodanig op het achterhoofd geslagen, dat hij gedu rende twee uren bewusteloos is ge bleven. Toen hij weder tot bewustzijn kwam, bleek hem dat hij beroofd was vaneen klein zilver savonnet- hologe zonder glas, met porseleinen wijzerplaat, Romeinsche cijfers, de achterkast voorzien van een figuurtje met een schild in 't midden en de knipsluiting lam; 1 oude lederen portemonnaie, vierkant, klein en zwartkleurig, met overslaand klepje en stalen knipsluiting, inhoudende een bedrag van f 0.78; en een witte zakdoek. De Commissaris der Rijks-politie te 's-Gravenhage verzoekt opsporing, inbeslagneming en bericht. Nu er zooveel zalm gevangen wordt, staan te Rotterdam visch- vrouwen met broodjes met zalm h 10 cent op de markt. Een Engelschman at dezer dagen 20 van die broodjes achter elkan der op. Te Gouda werd Donderdag een paard met tilbury door de IJsel- stoomtram aangereden, tengevolge waarvan de bak van genoemd rij tuig door de ruiten van eenenabij- zijde woning werd geslingerd en het paard tusschen boomen en tuig weggeslagen werd. Gelukkig leefde het dier ook niet en ernst in zijnen toon, dat uwe ziel slechts voor een schijnbeeld beefde, wat hield u toen terug mij uwe vergeving te schenken. O, Erwin, Erwin, wees barm hartig, vergeef mij de kwelling, die ik u gisteren in dat uur aandeed Het bewustzijn van vroegere schuld! Zie, mijne Gilda, dat is heden niet minder, slechts de vrees voor mijnen dood is helend en verlich ting schenkende tusschenbeide ge treden.... Leef, leef, voor mij- riep zij smeekende. Voor u! Ja het moet schoon zijn, nog eenmaal den rozenweg van het leven te bewandelen, omgeven van de geniën van het geluk en den vrede, toegelachen door een lieve mond, opgeheven, gedragen door het bewustzijn van eigenwaarde en trotsche mannenkracht. Schoon ook, met de geliefde in eenzame uren, hand in hand, in gedachten nog maals de gevaarvolle omwegen te betreden, langs welke het lot ons tot ons heil deed gaan, schooner nog de dierbare vrouw, die zwaar geleden heeft, des levens doornen vóór het ongeluk; 't was een houten en in dienst van een zadelmaker. Deze heeft nogal heel wat schade. Of hij echter vergoeding zal kun nen eischen is de vraag; immers hij zondigde tegen de politie-verordening te Gouda, die voorschrijft dat langs Markt,- Klei- en Tiendeweg geene uitstallingen op de straat mogen plaats hebben. Het is aan het Ulr. Bagll. ge bleken, dat herhaaldelijk ingezete nen van Amersfoort door gegageerde militairen van het O.-I. leger wor den opgelicht. Doordien zeer velen dier gega- geerden het eerste driemaandelijk- sche gagement, dat zij ontvingen, hebben opgemaakt, en daarom over een gelijk tijdvak voorschot er op hebben aangevraagd bij eu ver kregen van het bestuur eener spaar- of hulpbank, bezitten zij geene an dere «papieren» dan een bewijs van inschrijving in het betrokken gage- mentsregister aan het Departement van koloniën en eene blanco attes tatie de vita, doch zij weten door vertooning daarvan zich toch kost en inwoning te verschaffen bij lie den, welke door het bezit van die «paperassen» (die de gegageerden gerustelijk afgeven, omdat zij weten gemakkelijk weder in het bezit van even deugdelijke bescheiden te kun nen geraken) meenen gewaarborgd te zijn tegen alle mogelijke bedrie gerij. Men heeft immers de «papie ren» in handen, dus wordt gerede neerd. Den dag echter, volgende op den laatsten van het kwartaal, waarin zij hun nieuw kosthuis betraden, weten zij den hospes of der hospita wijs te maken, dat zij zich op het gemeentehuis moeten vertoonen ter verkrijging van »een bewijs dat zij in leven zijn» (een alike vieta, vol gens velen), en dit aan hem of haar, hospes of hospita, zullen overhandi gen, doch in plaats van dit laatste te doen, gaan zij, voorzien van de attestoMe de vita (niets anders heb ben zij noodig) naar het bestuur der spaar- of' hulpbank, dat hun voor schot heeft gegeven, ontvangen het gagement over het ingetreden tijd vak, zoeken.... een ander kosthuis op, en keeren in het vorige nimmer weder. In den regel laten zij daar een ledige kist of koffer achter, om ver trouwen in te boezemen. Dezer da gen werd zekere vrouw v. d. W. door de gegageerden v. R. en d. K. voor een bedrag van f 125 voor voeding en inwoning alsmede geleend geld opgelicht. Menigeen denkteen gegageerde moet betalen al zou het maar zijn door inhouding op zijn gagement te vragen, doch die alzoo denken vergissen zich ten zeerste, want de Minister van kolo niën gaf nog zeer kort geleden op eene vraag om inhouding op gage ment den belanghebbende te kennen, dat geene inhouding op gagemen- ten van gewezen Indische militai ren wordt verleend, uit welke oor zaak de vordering ook zij ontstaan. Een kindermeisje te Montfoort, dat een kinderwagen waarin twee kinderen gezeten waren, voortduwde, raakte bij de lJselkade waar de straat zeer helt, het stuur kwijt, door steeds toenemende liefde te doen vergeten! Erwin legde snel de hand voor de oogen. Dat is voorbij. Wanneer gij wilt is dat niet voorbijriep Gilda, ten hoogste aangedaan, door 't geen zij gehoord had. Bemin mij, vertrouw mij! Erwin zag zijne vrouw onderzoe kend aan. Goed, ik wil vergeten wat mij heden nog wacht. Het feit slechts wil ik stellen, dat ik dwaas, zwak genoeg was om misbruik te maken van de gevoelens, die u in dit oogenblik bezielen. Ik uwe echt genoot? Ik Gilda, die alles gedaan heb, om u van uwen steun te be- rooven. Mag ik vertrouwen van u verwachten, als ik u niets dan wan trouwen in uw ziel goot? En gij gelooft, dat ik het zou verdragen, in het vaste bewustzijn van mijne schuld, welke gij niet verloochenen kunt, aan uwe zijde te gaan? Afhankelijk van het drukkende ge voel, onverdiend verschooning te hebben ontvangen? Hoe, Gilda, zou ik niet, wanneer gij ook maar even het voorhoofd fronst, moeten schrik- als voor een oordeel? Moet niet een enkele trek die van nadenken ge- tengevolge waaraan de wagen met de kinderen in de IJsel terecht kwam. Door den lagen IJselstand slaag den een paar daar aanwezig zijnde schippers er gemakkelijk in, wagen en kinderen op het droge te bren gen: de laatsten hadden zich uit wendig nog al bezeerd. Aan een tweetal jachtopzieners te Barneveld is het gelukt een otter te bemachtigen ter zwaarte van 121/, KG. Te Smilde slachtte iemand eene kip, die in het voorjaar goed had gelegddoch daarmede plotseling had opgehouden. Bij de opening vond men in den eierleider een kie ken, dat ongeveer dezelfde grootte had als een, dat na broeding uit het ei te voorschijn komt. De zaak klinkt vreemd, doch voor de waar heid staat onze berichtgever in. Te Nijmegen heeft in een tapperij een zoo ernstige vechtpartij plaats gehad, dat een der strijdlustigen voor dood werd weggedragen. Eene koe van II. J., te Noord- wolde, kreeg dezer dagen eensklaps eene ongesteldheid en langzamer hand vertoonde zich aan den hals een gezwel. Of hier het brandpunt der ziekte was, kon door den eigenaar moeielijk uitgemaakt worden. Po gingen werden aangewend om het dier van zijn kwa»l te genezen, doch niets hielp; de koe bleef aan de ziekte laboreeren en haar lijden werd alle dagen erger. Voedsel moest haar worden toe gediend, wijl zij niet meer bij machte was in het land te grazen. Zoo woe kerde de ziekte eenige weken voort, waardoor het beest natuurlijk al lengs meer en meer in kracht verloor. Eindelijk werd, door tusschen- komst van 't bestuur van't veefonds aldaar, waarbij de koe verzekerd was, de rijks-veearts De Boer, te Wolvega, geconsulteerd, welke, na eenige werkzaamheid, uit de keel een oude schoenzool te voorschijn haalde tot groote bevreemding der aanwe- ziegen. De koe neemt na deze ope ratie in beterschap toe. Men doe met dit geval zijn voor deel! Onder Nieuwerkerk a/d IJsel is een loods met ongeveer 100,000 tur ven door brand vernield. Drie kinderen speelden op de bin nenplaats van den heer Stok-Grans te Roermond. Springend en huppe lend bewoog het drietal zich over eikenplanken, die daar tot een hoop opgestapeld warenEensklaps hoor den de buren een daverend gedruisch De hoop planken was omgevallen, waardoor 2 der kinderen lichte kneu zingen hadden bekomen. Het derde was er niet; 't was weggeloopen, zeiden de beide gekwetsten. Men besloot echter den omgevallen hoop eens te onderzoeken, en daar lag het, geheel verpletterd, onder de balken. De arme 7jarige kleine had waarschijnlijk boven op den hoop gezeten, en in zijn val, 't nek been gebroken, waardoor hij onmid dellijk gedood werd. Een slum oplichtster. Verschil lende inwoners van Zuid-Limburg, hebben dezer dagen bezoek gehad van een Fransche dame. Zij bezat, volgens haar zeggen, een onfeilbaar tuigt, wanneer deze zich op uw schoon gelaat vertoont, mij vrees en angst inboezemen en doen den ken: Thans, o thans, herdenkt zij uwe schuld, zij herhaald in haren geest de liefdelooze woorden door u gesproken, zij berispt u op nieuw, zij heeft berouw van hare zwakheid Neen, neen, ik zou dat niet kunnen verdragen, het werd een leven vol martelingen, ik zou geen vreugde meer kunnen vinden. En daarom, vervolgde hij na een korte pauze, is het beter dat wij voor altijd scheiden, den dooden echtgenoot kunt gij beminnen zonder afschuw of voorbehoud! Troost u, Gilda, gij zijt het niet, die mij in den strijd drijft, de Voorzienigheid doet dat in haar wijze voorzorg. Wellicht kom ik ook onverlet van het duel terug... Nooit, nooit, dat zegt mij mijn hart. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2