Aan onze Lezers. 3«* Jaarna u. Dinsdag II Augustus 1885. 642. A BONN E M RNTSPR IJ S: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en alpmeene feestdagen. AD VERTENTIËN: Een nieuwe Minister. FEUILLETON. Afstand ra züne vronw pdaan. Rf.SMHN OVKIIMIIT. i'iirtLtiii \ims-1 /oor Haarlem per maand40 Cents b" ran co door geheel hel Kijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeereu aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de i vblicïie Etrangh'e G. L. HA TT BE Co., JOII. F. JONES. Sua., ar ijs, 3 His Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van Ï0 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en loden der Nederlandsclie Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebben op rtoon van diploma vrijen toe"auy. donateurs met gezelschap, leden met l dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreetzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu Tien der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon vau diploma vrijen toegang, donateurs met ^gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral Welk Haarlemmer nam gisteren niet deel in de alge- Kermisvreugde en vierde dit nog niet eens op Oud- Uollandsche wijze, daar het de laat ste dag was van de eigenlijke groote Kermisdrukte Zoo ook met ons personeel. Dag in dag uit werkzaam om kei publiek des avonds lectuur te verschaffen hebben wij ook hun op dezen algemeen spanning te nemen. Om deze reden kunnen wij onzen abohnté's voor ditmaal slechts een half blaft aanbiedenen kouden ons ver- zeikerddat de geachte lezers ons deze kleine afwijking van den gewonen regel ten goede zullen houden. De Administratie. (Slot.) Van den nieuwen Minister van Marine weten wij niets dan goeds; hij heeft een zeer eervolle loopbaan in den zeedienst achter den rug en is wegens de betrekking, die hij later aan het departement van ma rine bekleedde, hoogstwaarschijnlijk genoeg op de hoogte van de admi nistratieve werkzaamheden, die er voorkomen. Het is te hopen, dat hij als Minister evengoed in staat zij, de leden der heide Kamers naar zijn hand te zetten, als vroeger op het oorlogsschip de matrozen, want er is veel, wat in den zeedienst ver betering vereischt en daarom wen- schen we den nieuwen titularis een langen ministriëelen loopbaan toe, VAN GEORG HARTWIG. 96) IX. Laten wij dan heden een beter afscheid nemen, als dat 't welk gij mij gisteren hebt toegelaten, - zeide Erwin geroerd. Gilda wrong de handen en zag naar de deur, als wilde zij hare moe der te hulp roepen. Erwin zag het. Zij heeft mij vergeving geschonken! En ik, hare dochter, minder vergevings-gezind zijn? Deze woorden kwamen afgebroken over Gilda's lippen. Eerst gedreven dooi de gedachte aan hetgeen door haar ondervonden was, en eindelijk over- opdat hij in staat zij, datgene tot stand te brengen, wat voor het wel zijn van land en volk noodig is. Zijn voorganger durfde uit zucht naar bezuiniging vele veranderingen niet voorslaan en heeft daardoor veel gebrekkigs laten bestaan, veel, wat nieuw en goed was, niet kunnen invoeren. Het is bekend, dat onze vloot op verre na niet in den besten toestand verkeert en dat een aantal onzer oorlogsschepen, als bet tot een gevecht ter zee komt, niet in staat zijn den vijand met goed gevolg weerstand te bieden en te bestrijden. Sommige schepen zijn te oud en liggen, evenals dit in het begin dei- voorgaande eeuw met onze bodems het geval was, in de dokken te ver drogen, andere zijn slechts van bout en kunnen in korten tijd lek ge schoten en in den grond geboord worden; wederom andere zijn even als de Adder niet zeewaardig genoeg en kunnen slechts dienen ter bevei liging onzer zeegaten, geenszins bij een gevecht in open zee. Daaren boven is bet aantal onzer schepen volstrekt niet geëvenredigd aan die zeemacht, die in werkelijkheid noo dig is ter beveiliging onzer aanzien lijke koloniën en kunnen we daar mede onzen rang van tweede kolo niale mogendheid tegenover andere Staten, welke op die bezittingen vlammen, volstrekt niet ophouden. Bij een oorlog, die met ons land van de zeezijde gevoerd wordt, be rust onze kracht in het kleine en door middel van torpedo's en torpedo booten kunnen wij den vijand op eerbiedigen afstand van onze kusten houden; hiertoe is echter noodig, dat onze torpedovloot vergroot wordt en de Minister voor den aankoop van nieuwe torpedobooten spoedig de noodige voorstellen doet. Ook de bewapening dier schepen zal voor- meesterd door de liefde, welke zij nog voor Erwin gevoelde, wierp zij zich aan zijn hart. Wat gisteren tusschen ons gesproken is, waren de droomen van een in koortsen ijlen de, niets meer! Ja Erwin, ik ben ziek geweest, vijf maanden lang dikwijls, meende ik niet meer te kun nen herstellen! Het waren de kwel lingen der scheiding, waaronder ik leed. Ik voelde dat ik u nimmer zou kunnen vergeten, en met trots beken ik deze zwakheid, die mij alleen recht en kracht verleende. De eeden welke anderen mij toezworen van mij wijzendeherhaalde ik de uwe ach, zelfs de puinhoopeu van dat trotsche gebouw verheugden mij in de uren der verzoeking. Ik vlood, wijl ik uw beeld alleen in mijn hart droeg, ja Erwin, om voor u den trouw te bewaren, welke ik eens toegezwo ren heb.... En die ik brak! Zij gaf geen acht op hetgeen hij zeker zijn aandacht niet ontgaa 11 bijna geen jaar gaat er om, of er worden verbeteringen in het geschut aangebracht; hoe dikker het pant ser der oorlogsschepen wordt, hoe meer is de inenschelijke geest er op uit, vuurmonden te vervaardigen, die de dikste pantserplaten kunnen doorboren; als men de machine galerij der Antwerpsche tentoonstel ling bezichtigt, wordt men een kanon gewaar, dat kogels van eenige hon derden ponden zwaarte tot een af stand van drie uur gaans kan wer pen en beziet men in een ander deel dierzelfde galerij de gateu, die door puntkogels in zeer dikke ijze ren platen geslagen zijn, dan ont veinzen we ons niet, dat onze sche pen ook onder dat opzicht, wel wat te kort schieten, want klein is het aantal bodems onzer vloot, die als oorlogsschepen der le klasse dienst kunnen doen. Niet alleen het ge schut en de vaartuigen zeiven ver- etéeken voorziening, ook met de krijgstucht is het slecht gesteld gelijk ervaren mannen op het gebied der zeevaart getuigen, heeft het af schaften der lijfstraffen zeer ongun stig aan boord gewerkt en hebben de bevelhebbers en officieren voort durend te kampen met een geest van verzet onder de mindere schepelin gen. De opleiding van knapen aan boord der opleidingsschepen is te veel theoretisch, de tucht is verslapt en onze vloot is niet meer toerei kend, ora met goed gevolg zee te houden. Voor deze en dergelijke moeilijk heden wordt de nieuwe Minister al dadelijk bij zijn optreden geplaatst; zonder tot verkwisting over te gaan, is het zijn eerste plicht voor de kust verdediging en de vloot alles in het werk te stellen, wat ons land van de zeezijde ontoegankelijk maakt. in 't midden bracht. Het oogen- blikwaarin ik u wederzag, was slecht gekozen om tot een vergelijk te komen. Nijd kwam in mij op tegen de bevoorrechte en gloeiende ijverzucht op alles wat gij mij ont nomen had, om aan haar te schen ken datgene wat ik miste. Dat was het wat mijn ziel met onedele ge voelens van wraak vervulde, wat mij ontoegankelijk maakte voor uwe smeekingen en doof tegenover de vermanende stem van mijn eigen geweten. Ik vergat, dat gij nog meer moet geleden hebben dan ik, daar gij het niet schuwdet mijne nabijheid op te zoeken Ja Gilda, dat is het eenige wat ik op u voor heb U bleef het ten minste gespaard met uwe smart te zien spotten, de misdadige ver lokkingen van dien ongeluksnacht legden geen slavenketenen om uwen wil even als om den mijne. Gij kondet vrij denken, spreken, klagen, Voorwaar, liet is geen gemakkelijke taak, met beperkte middeleu voor dit alles zorg te dragen, maar is de heer Gerike de man, zooals hij in de dagbladen beschreven is, dan zal hij de altijd kibbelende en uitstel lende Kamerleden leiden, waar hij heen wil, dan zal hij ook hen aan krijgstucht, hen aan het verleenen van aangevraagde gelden voor het geen noodig is, gewennen en onze vloot zal weer worden, wat hij een maal onder de Wit en de Ruijter was; het hechtste bolwerk onzer vrijheid en onafhankelijkheid! Sw. Omtrent de onlangs door Lord Salisbury in liet Engelsclie Par lement afgelegde verklaringen, vol gens welke liet Ruslaud's schuld scheen te zijn, dat de Lord niet de verlaugile documenten kon overleg gen, zegt het Journal de St. Péters- bourg. «De redenen der vertraging, welke de oplossing van de Zoelfikar-kwes- tie ondervindt, zijn bekendmen mag dan nu ook hopen, dat Rusland weldra de aanvulling der berichten ontvangen zal, welke zij sinds zoo lang vraagt. Wat het bezetten van strategische punten op Afghaansch grondgebied betreft, men zal bedenken, dat Af ghanistan's onafhankelijkheid een der punten van de tusschen Rus land en Engeland gestelde overeen komst uitmaakt, welke tot grond slag dient aan de thans nog han gende onderhandelingen. De Répullique francaise kon digt met daarbij gevoegde bijzon derheden aan, dat Engeland met China de grondslagen heeft gelegd ik had slechts te zwijgen, tegenover tyrannieke willekeur moest ik eene mij zeiven onteerende gehoorzaam heid betoonen Met innig medelijden zag Gilda naar Erwin op. O keer tot mij terug, aan mijne zijde wacht u vrijheid, geluk en vrede. Laat ons vergeten wat wij elkander hebben toegevoegd, gemeenzaam willen wij de veroorzaakte schade herstellen. Zeg niet, dat ge aan deze vordering niet kunt voldoen, thans, nu ook een tweestrijd den laatsten schijn van rechtvaardigheid verloren heeft. Het zou een moordenaar worden, die hier thans bloed vergoot. Een misverstand scheidt u, niets anders, en dat op te helderen is zoo ge makkelijk, zoo aangenaam. Waarom hangt gij aan voorstellingen, die uwe venietiging beoogen. Zie er vau af. Zie u uit den kostbaren bodem van ons lijden, geluk te verschaffen ik zal u daarbij helpen en ter zijde voor een aanvallend en verdedigend verbond tegen Rusland. De Temps neemt dit bericht over met de bijvoeging, dat hij er zich hoegenaamd niet voor verantwoor delijk stelt. Het Journal de St. Pétersbourg schrijft: «De Wiener Abendposl oor deelt volkomen juist, wanneer zij de geregeld terugkeerende ontmoetin gen van de keizers van Duitsch- land en Oostenrijk niet al.een be groet als een bewijs van de innige verstandhouding tusschen heide kei zerrijken, maar tevens als een waar burg voor den algemeenen vrede. De Duitsche bevelhebber Pa- sclien is Vrijdag met de kruisers- fregatten Slorck, Gneisenau, Elisabeth en Prim Adalbert en het wacht schip Ehrenfels voor Zanzibar aan.- gekoinen. *f De autoriteiten te Marseille wei geren eene lijst dercholera-sterfge- vallen openbaar te maken. De mi nister van openbare werken lieeft 600,000 fr. toegestaan voor maatre gelen ter bescherming van de ge zondheid der bevolking aldaar. Er sterven dagelijks een 30-tal cholera-lijders. staan. Ja laat mij uwe helpster wezen, vervolgde zij met vleiende stem, terwijl haar lief gelaat zich met een zacht roode bedekte, Ik wil in u gaarne mijnen meester, mijnen leeraar zien. Geroerd vatte hij haar zachte hand en sloot die vast in de zijne. En nog meer wil ik u belo ven, riep zij met meer vuur. Mijn geheel verder leven zal u een bewijs zijn, dat ik vergeten kan. O, geloof dat, geloof dat, riep zij met vochtige oogen. Thans reeds, in dit uur, is al het onder vonden leed uit mijn geheugen ge- wischt! Heb ik geleden? Ik weet het niet meer! Heb ik geklaagd? Waarover? Niets, niets is er meer in mijn hart teruggebleven, dan de oude, de zonnige liefde. Uit booze droomen ontwakende, begint men dubbel verheugd den schoonen dag... zoo ook wij. Laat ons nog eenmaal tot het uitgangspunt terugkeeren; wat achter ons ligt is doodJa laat ons gelukkig zijn. Zij bespeurde de machtige opgewondenheid, den inwendigen strijd op het voorhoofd van haren echtgenoot en drukte een heeten kus op zijn hand. Wan trouwt gij mijnen zin voor het edele? Geloof dan aan mijne liefde! Gij kent haar en weet dat zij sterk en trouw is. Vreest gij mijne zacht moedigheid? Zij zal u niet lastig vallen, mijn geliefde, ik wil gaarne trachten te bewijzen, dat ik niets meer beu dan een vrouw, een zwak ke, hartelijk beminde.... Wordl vervolg dl)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1