plaats van bestemming onderzocht. Zoo werd spoedig de conducteur W., wonende in de Goudsbloemstraat te Amsterdam, betrapt op diefstal van de gemerkte geldstukken. Jus titie en politie werden in de zaak gemengd; de conducteur werd ont slagen en de instructie zou beginnen. Toen W. echter zou gehoord wor den, was hij nergens te vinden. Het scherpe oog der politie zocht hem overal, doch met het enkele resul taat, dat W. met; zijn gezin zijne woning had verlaten, en dat daarna zijn spoor verloren was. Hij werd daarop gesignaleerd in het Politie blad van October 1883. De politie bleef waakzaam naar hem uitkijken. Ten slotte vond zij den verdachte. Hij was niet zooals sommigen dachten naar Amerika gegaan; zelfs had hij zich niet over de gren zen des lands begeven, ja hij had niet eens Amsterdam verlaten. Ook was hij niet uit de Goudsbloemstraat vertrokken; alleen had hij in een ander huis derzelfde straat zijn in trek genomen. Evenmin was hij der politie angstig uit den weg geloo- pen. Sedert December 1883 bekleedde hij de betrekking nan agent van politie te Amsterdam. Er zijn er onder onze Hollandsche jongens, die bazen zijn in het ver stoppertje spelen; maar zoo aardig een plekje was nog niet gevonden. Een Pjarig meisje, dat Zater dagavond op den Haarlemmerdijk te Amsterdam tot 2 maal toe werd uitgezonden om een rijksdaalder te wisselen, werd door een jongen ge vraagd of zij bij de eerste wisse ling een dubbeltje verloren had. en terwijl hij deed alsof hij haar het dubbeltje wilde geven, greep hij den rijksdaalder en zette het op een loopen. Tot nog toe is hij on bekend gebleven. Op de Geldersche kade te Amsterdam waren twee mannen het niet eens over geldzaken. Het ver schil bedroeg een dubbeltje. Zij be gonnen te worstelen, met het af koelend resultaat dat zij beiden te water vielen. Met veel moeite wer den zij door vier heeren gered, die hen per handkar naar hunne res pectieve woningen lieten brengen. Twee mannen, die beschonken van de Haarlemsche kermis kwa men, geraakten op de Prins-Hen drikkade aan het vechten. Een hun ner trok zijn mes en bracht daarmede den ander een steek in de lendenen toe. Deze viel bewusteloos neer en werd door de omstanders naar een apotheek gebracht, ten einde de daar ingeroepen geneeskundige hulp te erlangen. De dader wist zich uit de voeten te maken. Te Leiden is in den voorlaatsten nacht een brutale diefstal gepleegd bij den goud- en zilverkashouder P. op den Nieuwen Rijn. Door ver brijzeling eener ruit, werden eenige zich daarachter bevindende voor werpen ontvreemd. De dief had ge legenheid zich met zijnen buit onge hinderd te verwijderen. Merkwaardiger wegdoor den blik sem genomen. Bij het korte, maar hevige onweder in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de bliksem geslagen door het beschoten dak der tuinierswoning van L. D. K., in het Neen, neen, het mag niet zijn riep de jonge vrouw, beurtelings smeekende blikken op haren echt genoot en op de schoone baronesse, die aan hare zijde stond, werpende. Irene wendde het schoone hoofd. Waar ook? De oorzaak is uit de wereld gemaakt, en ter wille van de erfenis zal Waldemar niet willen duelleeren, daarvan ben ik zeker Maar ik niet, viel Erwin haar in de rede. Geloof niet, ba ronesse, dat ik den moed tot ster ven verloren hebsedert ik den moed tot leven in mij heb voelen herleven. Toch niet! Graat Walde mar drong mij de wapenen op, ik ben niet in staat die, naar mijn goeddunken, uit de hand te leggen. Ook dan niet, wanneer Wal demar zijne overijling bekend, en u verschooning daarvoor vraagt vroeg Irene. Ik mag geen geschenk van hem aanvaarden, zelfs dat niet wat de meeste waarde heeft, antwoord de Erwin ontwijkend. Hebt u geene plichten tegen over uw zonder steun zijnde vrouw naburig Sion onder Rijswijk. Na een groot gat in het dak te hebben ge maakt, volgde de straal zijn weg langs het ledikant der dienstbode, die even te voren uit vrees voor het zware weder was opgestaan, door den zolder, sloeg een gat in den muur aan het hoofdeinde der bedstede waar If. en zijne vrouw sliepen, en verliet deze plaats weder door den tegenovergestelden muur. In 'net aangrenzende vertrek werd eene hanglamp geheel verbogen, de vazen op een kast verbrijzeld en een hangklok zwaar beschadigd; verder vertoonden het karpet en een stoelkussen verschillende brandvlek- ken, eu waren uit den muur op eene oppervlakte van drie 5 vier meter groote steenbrokken geslagen, Hoogstwaarschijnlijk heeft de blik sem het gebouw door een in den keldermuur geslagen gat weder ver laten. Opmerkelijk is het zeker, dat bij dit alles geen persoonlijke onge lukken zijn te betreuren. Wel waren de man en de vrouw eenige oogen- blikken door het felle licht verblind, en gevoelde de vrouw later op den dag eenige machteloosheid in den arm, doch daarbij was het dan ook gelukkig gebleven. Door de justitie uit 's-Hage is eene huiszoeking gedaan bij een notaris te Delft. Deze is door de justitie medegenomen naar 's-Hage, doch werd een dag daarop weder vrij gelaten. Door de rechtbank te 's-Hage is bevel uitgevaardigd tot arrestatie van den matroos, die schipper L. den Duik, van de Willem Barents, overboord heeft geworpen. De ma troos is naar het huis van arrest te 's-Hage overgebracht. Zondagnamiddag werd te 's-Hage een grenadier, die beschonken was en zich luidruchtig gedroeg, gear resteerd aan de Boschbrug. De ar restant liep naar de Maliebaan, waar hij door de wacht werd ach tervolgd. Hij bood krachtig verzet. Hij geraakte in zulk eene dronke manswoede, dat men hem met tou wen trachtte te binden. De beschon- kenc haalde zijn mes voor den dag en stak daarmede naar ieder, die hem aangreep. Eindelijk slaagde men er in de touwen aan de handen en beenen te slaan. Men bracht hem ten slotte zoo goed en kwaad als 't kon naar de wacht terug. Aan een hooggeplaatst persoon is Zondag aan de table d'hSte in het «Kurhaus» te Scheveningen eene portefeuille met een belangrijk be drag ontstolen. De bekende luchtreiziger Lhoste zal Vrijdag en Zaterdag a. s. te Rotterdam op het terrein van het Feestgebouw opstijgen. Zondagavond was een soldaat van het Se regiment infanterie op den Biltschen straatweg nabij Utrecht de schrik der voorbijgangers, daar hij zich niet ontzag schoten te lossen op een onderofficier, waarbij na tuurlijk ook de voorbijgangers ge vaar liepen. Geen der schoten trof echter het doel, en eindelijk maakte onze held een eind aan deze ver te vervullen? Het moet u voldoende zijn, wanneer Waldemar zijne dwa ling bekend, en daarover berouw toont. Wanneer,zeide hij twijfelend. Laat dat aan mij over, hier is alleen van een verzoek sprake! Ik kan of wil u niet dwingen uw voor nemen op te geven, alleen mag ik u verzoeken, mij een kwartier tijds te gunnen. Alsdan zal u het nemen van een besluit geheel en al vrij zijn Hoe is het? Wilt u mij die weinige minuten schenkenterwijl gij ze doorbrengt aan 't hart van uwe lieve vrouw? Erwin Horst richtte zich op uit de positie, die hij, in gedachten ver zonken, had aangenomen. Laat het zoo zijn! maar vergeet niet, ba ronesse Irene, dat gij bij dezen ge vaarlijken handel een gedeelte van mijne eer in handen hebt! Irene reikte hem hartelijk de koude, slanke hand. Laat ons elkander vertrouwen! En gij zult voor mij behouden blijven, riep Gilda, opnieuw aan zijne zijde tredende. O, kunt gij denken, wat ik bij het lezen van tooning, door zich zelf dood te schieten. Een kind aan de Jagerskade te Utrecht is bij het eten van een wor tel gestikt. Een geheel nieuwe manier om slooten van water te voorzien, bren gen de Schalkwijksche (Utrecht) boeren in practijk. Zij delven in de sloot een meer of minder diepen put en slaan daarin een Nortonpijp. Het welwater baant zich daarop door die pijp een uitweg en de boer ziet zijn sloot met overvloedig en uitstekend water gevuld. Of de nabijheid der Lek te Schalk wijk invloed op bovengenoemd re sultaat uitoefent en of overal elders de proef zou gelukken, zou moeten onderzocht worden. Op de rivier voor Dordrecht had Zaterdagmorgen omstreeks 91/» uur een treurig ongeval plaats. Nabij den mond der Wolwevershaven lagen eenige schepen op stroom, waaron der het keenschip Wilhelm. Door deu krachtig opstekenden wind werd bedoeld schip zoodanig- geslingerd, dat het noodig werd de zwaarden neder te laten. Terwijl de opvarenden daarmede bezig waren, werd eene mede ten anker liggende ijzeren schuit met zulk eene kracht tegen het roer van de Wilhelm gedreven, dat het touw, waarmede de helm stok aan den mast was vastgezet, werd losgerukt en de 13jarige doch ter des schippers, die uit nieuws gierigheid op dek was gekomen, door den helmstok werd overboord geslagen. Door den sterken stroom verdween het meisje terstond onder het dwars in de rivier liggend schip, maar ook op hetzelfde oogeublik sprong haar 20jarige broeder, Pieter Kassei, haar na, dook onder het schip, doch vergeefs; door twee in de nabijheid liggende schepen en densterkenstroom verloor hij de dren keling uit het oog.Pogingen met dreg gen door onderscheidene schippers aangewend, om haar op te visschen, bleven mede vruchteloos, zoodat het meisje jammerlijk verdronken is. Te Nieuwersluis (gemeenten Loe- nen) geraakte Zondagavond door de duisternis een rijtuig met vier bruiloftsgasten te water. Gelukkig werden allen bijtijds gered, en kwa men zij er met den schrik en een nat pak af. Door den weger W. S, te Dieren werd in de 2e klasse wachtkamer aldaar gevonden een bankbiljet groot f 25, welke som door hem aan den stationschef en door de zen aan den eigenaar werd terug gegeven. De eerlijke vinder heeft namens de Maatschappij van S. S. eene eervolle vermelding ontvan gen. Een dienstbode te Tilburg had de onvoorzichtigheid een emmer met stoomwater onbeheerd te laten staan, met het noodlottig gevolg dat een 3jarig jongentje er spelende inviel. De kleine bekwam zulke hevige brandwonden, dat het den dag daarna is overleden. Zeven jeugdige fruitdieven werden uwen brief ondervond! Ik meende het verstand te verliezen. Aange vochten, ten prooi aan de bitterste, rechtvaardigste verwijten, hield ik mij alleen voor uwe moordenares. Hadt gij mijn leed gezien, dan zoudt gij mij thans niet zoo lang, zoo onbarmhartig lang hebben laten bidden Vol hartelijkheid streek hij de hand langs hare heete wangen. Daarbij de mededeeling, wie ik hier vinden zou, o, het was zeker te veel, te veelZonder Irene's hulp en bijstand zou ik, ten prooi van mijne smart, gevallen zijn. Ja, ja, lachte Irene, - de storm woedde, gedurende vier en twintig uren, heftig genoeg over deze schoone bloem. Doch na regen volgt zonneschijnde zonneschijn van het genot en der liefde!. In een aangrenzende kamer, waar heen Irene het jonge paar begeleidde, zat Margaretha naast den geestelijke, alle teekenen van afgematheid op de bleeke trekken dragende, een spre kend beeld van 't lijden. Buiten staat zich uit het kussen door de politie op heeterdaad be trapt, terwijl ze bezig waren den tuin van een heer te Eindhoven te bestelen. Bij denzelfden werden eeni ge dagen geleden verschillende fruit- boomen totaal vernield, waardoor voor omstreeks f 30 schade werd aangebracht, hiervan echter wist men de daders niet te ontdekken. Na aankomst van de mailboot van Eng-eland, bemerkten Vrijdag twee reizigers te Vlissingen dat zij besto len waren. De een miste eene por- teteuille met 80 pd. st. en een ander een portemonnaie met 14 pond en 100 frcs. De aanwezige politie-agent werd dadelijk van het gebeurde in kennis gesteld, doch hij kon er slechts in slagen de ledige porte monnaie te vinden. Beide beroofden hadden de voor werpen nog in hun bezit na het verlaten der boot, de diefstal kan dus eerst op het spoorstation ge beurd zijn. Uit Roermond, wordt gemeld Per extra-trein werden hier Za terdag nam. meer dan 1000 bede vaartgangers uit Amsterdam aan gevoerd. Van het station trok men door de stad begeleid door een muziekkorps, naar de kapel van O. L. V. in 't Zand. Een 22jarig jongeling, kostwinner zijner moeder, is Zondag te Kampen bij het baden in den IJsel ver dronken. Een echtpaar te Assen, waarvan de man 80, de vrouw 67 jaar oud is, zal binnenkort het 50jarig huwe lijk vieren. Hierbij doet zich het zeldzame geval voor, dat de moeder der vrouw nog in leven is. Het oudje, dat aldus den gouden brui loft barer dochter meê zai kunnen vieren, telt 96 lentes. Vrijdag morgen had een boeren arbeider te Harlingen stroo gebracht en het paard uit voorzorg- losge maakt en met de leidsels aan den dissel gebonden; een paar knapen maakten het paard los, en het beest, door eene of andere oorzaak schrik kende, draafde over twee in de haven liggende tjalken in de Noorderhaven. De werkman W. N. geleide het paard langs de geheele haven tot aan het Noorderhoofdje, waar het beest op het droge kon worden gebracht. Vóór eenige dagen kreeg een inge zetene van Neu w-Leuzen bij het eten van visch een graat in de keel, die bleef vastzitten. Nietteg-enstaande ingeroepen geneeskundige hulp, is hij reeds aan de gevolgen overleden. Bij den brand in de schuur van den heer R. Dijkstra te Jubbega, zag men, dat tal van arme kinde ren het vleesch der verbrande koeien van de beenderen scheurden en gul zig opaten. Met de varkens werd evenzoo gehandeld. Te Sexbierum werden een viertal arbeiders, die het broeiende hooi in den schuur van den heer Nammans- ma naar buiten werkten, daarbij bedwelmd, en een van hen was zelfs een tijdlang waanzinnig, zoodat ge- op te richten, wenkte zij de geliefde dochter tot zich, en Gilda, overwel digd door haar gevoel, zonk aan hare voeten, hare matwitte, doorzichtige vingers met kussen bedekkende. Margaretha bemerkte niet hoeThe- resa en Heinrich zich afwendden, ter sluiks hunne tranen drogende. Zij had slechts oogen voor de en- gelschoone gelaatstrekken van haar kind. En hebt ge uwen echtgenoot nu van harte lief. Zoo lief als zijn berouw zulks verdient? vroeg de zieke, toen zij Erwin naast Gilda voor zich knielen zag. Mag ik gelooven en hopen dat uwe tegen woordige liefde voldoende zal zijn, een geheel menschenleven te om vangen en te verschoonen? Wilt ge mij op de hand beloven, iedere booze neiging ter wille van mijn aandenken, zegenrijk te zullen be strijden? Wilt gij mij den laatsten, schoonen troost in het graf mede geven, dat gij mijn verzoek zult opvolgen, door alle droeve herin neringen te vergeten en slechts liefde te betoonen de eene tegen over den andere? Wilt ge dat, Gilda neeskundige hulp moest worden in geroepen. Door een hoogst noodlottig toeval zijn twee dames uit Groningen, moeder en dochter, te Martenshoek, waar ze bij eene zuster logeerden, door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. GEMEN83 NiEUWS. Deze week had in de Nederland- sche afdeeling der Tentoonstelling te Antwerpen het volgende voorval plaats. Reeds eenige malen had de heer Hansma, de vertegenwoordiger in het Paviljoen van deu Boekhandel, bespeurd dat boeken van kleine waarde ontvreemd werden. Ofschoon altijd ter plaatse present, is het fei telijk onmogelijk zulke rooverijen geheel en al te beletten; immers, terwijl de heer Hansma bezig is een of meer bezoekers te woord te staan, die bepaalde inlichtingen verlangen, kan een ander gemakkelijk zich met een kleiu boekwerk uit de voeten maken, te meer daar vele bezoekers met kosteloos uitgereikte drukwer ken, catalogi enz. iu de hand loopen. Dinsdag nu ontbrak een werk van meer belang. Terstond besloot de heer Hansma een onderzoek in het werk te stellen, waarbij de Neder- landsche militairen, ter Tentoonstel ling aanwezig, behulpzaam waren. En jawel, in de Machine-Galerij zat een jongmensch rustig zijn har"- op te halen aan de geïllustreerde uit gave der «Gedichten van den School meester.» Dat de jeugdige spitsboef spoedig achter slot en grendel gebracht werd, spreekt van zelf. Hij kwam vaak de étalage vau den boekhandel bezoe ken en zal dus ook de vroegere ont vreemdingen op zijn rekening heb ben. (N. v. d. Boekh.) Te Parijs is dezer dagen uit spraak gedaan in een proces tus- schen den liomoeopaath doctor Anas- tasio Alvarez en de hertogin van Medina-Celi. De geneesheer had der hertogin voor eene kortstondige geneeskun dige behandeling zes honderd dui zend francs in rekening gebracht; de dame vond die nota onbeschoft en weigerde te betalen, waarop Al varez een proces begon. De rechtbank kende den eischer, die zijne vordering op den onme- telijken rijkdom der hertogin grond de, een honorarium van vier-en-tach- tig duizend francs toe en veroor deelde hem in de kosten der pro cedure. De uitslag is voor den doctor daarom zoo teleurstellend, omdat de hertogin, teneinde een gerucht makend proces te vermijden, hem hooger som geboden had, dan de rechtbank thans heeft toegestaan. Maarschalk Booth, van het Reddingsleger, zal zich bij de aan staande algemeene verkiezing can- didaat stellen voor eenen zetel in het Engelsche Lagerhuis, en wel onder de vlag der radicalen. Naar men beweert, beoogt hij daarmede niets meer of minder dan de «red ding» van het Gansche Huis der Gemeenteneene onderneming, bij welke al hetgeen de man tot dusver en Erwin? Wij zweren het u, moeder, zeiden beiden met zachte stem. Met een zalig lachje wendde Mar garetha zich tot de aan hare zijde gezeten geestelijke. Mijn vader, wilt gij het geluk van dit uur vol einden, door mij te beloven de her- eeniging dezer beproefde, gelouterde harten, in de overtuiging uwer waar digheid, bij God aan te bevelen? Ik wil het, gij zelve zult de op nieuw getrouwden nog in uwe armen sluiten, ik beloof het, zeide de geestelijke diep bewogen. Welnu, spreek dan een Vader Onzer uit over het hoofd van deze dierbaren, ik voel dat mijne krach ten mij snel verlaten, smeekte Margaretha bijna onhoorbaar. Niets bewoog zich in het vertrek. Geen ademtocht was hoorbaar, alleen de luide, heldere stem van den gees telijke, die de zegen des Hemels over moeder en kinderen afsmeekte. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2