Donderdag 13 Augustus 1885. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Sagsiijks uitgenomen Zon- en aigsntoene Feestdagea. ADVERTENTI ËN: ALGEMKEN OVERZICHT. FEUILLETON. Afstand Tan zijne ïïöiiw BINNENLAND. »<e Jaarg^sg. No. 644. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoo fdagenten voor het .Buitenland(ovipsgnie Générale de uhheite Etrangère G. L. DAUBE Sr CoJOli. F. JONGS. Sncr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Faviljosn. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 18 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid liebhen op rtoon van diploma vrijen toegang, dor.atenrs reet gezelschap, ledeu met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Favïijoen. Ingang Dreefzijde le denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs «n "de der Neaerlandsche Maatschappij te? bevordering van Nijverheid hebhen op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vooral eDNederland en meer bijzonder van het Haariemsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar è&l guldenMuseum der stad Haarlem op hei Raadhuis. Geopend van 15 April tot .14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op a een kosteloos van 124 uur, de Gverige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 ceuts per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen vau 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. 0 j. 7»jPorr^iuho niTirfiiioiiicD Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau II3 uur. Tegiers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Tevlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Woensdag en Zaterdag van 2—4 unr. Orgel-bespeling m de Groote Kerk. Dinsdag van 1- -2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De Koningin van Engeland heeft Lord Wolseley in den gravenstand verheven. De Pall Mall Gazette schrijft, naar aanleiding van het artikel der RépuUique Francaise over het of- en defensief verbond tusschen En geland en China, dat tegelijk met het traktaat van Tien-Tsin zou zijn tot stand gekomen: «Naar wij vernemen, is deze be wering ongegrond. Er bestaat op dit oogenblik geen reden voor China, om zulk een verbond met Engeland te sluiten, want de betrekkingen tusschen dit land en Rusland zijn van den meest vriendschappelijken aard. Toch hebhen aan de Russisch- Chineesche grens gebeurtenissen plaats, die groote voorzichtigheid en beleid noodig maken, en de beide regeeringen moeten dringen, om hare ambtenaren aan de grenzen op krachtige wijze in bedwang te hou den; geschiedde dit niet, dan zou China wellicht een bondgenootschap met haren anderen Aziatischen huur man zoeken, en dit gaarne aan vaarden.» De ontkenning is, zoo als men ziet, voorzichtig gesteld. «Wat niet is, kan worden» leest men tusschen de regels door. Zondag is op het kerkhof Père- Lachaise te Parijs het monument voor burger Blanqui, een prachtig standbeeld van Dalou, onthuld. De communards hadden er een mani festatie van gemaakt, eenige roode vlaggen waren opgekomen en wer den in beslag genomen; een zesdui zendtal personen, onder welke ook de schoone Sévérine, in zwaren VAN GEORG HARTWIG. 98) IX. Diep bewogen stonden de aan wezigen in een groep. En over hunne hoofden wierp het meizon»etje haren glans, Margaretha's voorhoofd als 't ware met een gloriekrans om stralende. Op de vensterdorpels hup pelden en sjilpten vroolijk de zan gers der lente, terwijl zij nu en dan jubelend naar den blauwen, geheel wolkeloozen hemel opstegen.Zaehtjes werden de gordijnen door een zuchtje uit het westen bewogen, dat als zachte kussen de hoofden der knie lenden omzweefde. Amen. rouw om Jules Vallis, en Eernande d'Erlincourt, de elegante vriendin van Louise Michel, waren opgeko men. Eenige botsingen met de po litie hadden plaatseindelooze rede voeringen werden gehouden, maar alles liep vrij rustig af. De bijeen komst heeft vooral gediend om den blanquistischeu caudidaat Vaillant aan de kiezers voor te stellen; hij sprak bij het graf, en driemaal werd hem eene ovatie gebracht. In Spanje werden Maandag ge constateerd 3724 cholera-gevallen, waarvan 1386 doodelijk; de opgaven van verscheidene provinciën ontbre ken. De aartsbisschip van Sevillais aan de epidemie gestorven. De minister van binnenland- sche zaken heeft dr. Ferran vergun ning gegeven, 400 inwoners van Ondara (prov. Alicante), die zich er toe willen leenen, in te enten. Nubar-pacha en Abd-el-Khader pacha hebhen proclamatiën opge steld, om te verspreiden in Soedan, en waarbij de «rebellen» worden aangemaand, den Kliedive wederom hunne getrouwheid te betoonen. Te Cairo is een som van f 1.800.000 aangebracht en gedeponeerd bij de Engelsch-Egyptische en Crédit Lyon- nais Bank. Zij is bestemd voor de uitbetaling van schadevergoedingen waarmede heden zou worden be gonnen. De Nijl is wassende, en wel met ongewone snelheid. De noodige maat regelen worden in aller ijl geno men, om ernstige overstroomiDgen te beletten. Het bericht omtrent de aankomst van een Duitsck eskader voor Zan zibar kon, zegt de Köbi. Zeitung, na de gebeurtenissen der laatste Gilda en Erwin stonden op. De oogen van de jonge vrouw rustten met de hartelijkheid eener bruid op den door haar uitverkoren man. Hij neigde zich diep over hare hand en kuste die ontelbare malen. Margaretha zag het niet meer. Zij haalde kort en zwaar adem. Theresa trad bemiddelend tusschen heiden en verzocht allen de kamer te verlaten. Erwin deed het voorstel, zich zoo lang naar zijne vertrekken te hege ven, tot de zieke weder tot zich zelve was gekomen. Wanneer gij het over u kunt krijgen, die plaats des ongeluks nog eenmaal te betre den, Gilda, voegde hij er zuchtend aan toe. Gilda lachte veelheteekenend, greep den arm van Irene en volgde Erwin. Heinrich Romberg, die den gees telijke tot aan den ingang van het slot vergezeld had, keerde snel terug, acht dagen, weinigen meer verras sen. «Men begrijpt tevens», beweert het blad verder, «dat deze verschij ning van eenige oorlogsschepen nog volstrekt geen begin van vijande lijkheden tegen den Sultan van Zan zibar heteekent. Integendeel, men beoogt met dezen maatregel veeleer, den onnadenkenden Sultan een klein denkbeeld te geven van Duitseh- lands macht en zoodoende de di plomatieke werkzaamheid van den nieuwen Duitschen vertegenwoordi ger te bevorderen. Naar men hoopt, zal dit doel volkomen worden be reikt en de door vreemde invloeden tegen het Duitsche rijk opgehitste Sultan weldra tot betere gedachten komen». Haarlem 12 Augustus 1885. Bij het examen voor de hoofd akte te Amsterdam, op 10 en 11 Augustus gehouden, is o. a. geslaagd mej. C. A. J. Goteling Vinnis, alhier. De zaak in spiegels en pren ten, van de firma wed. C. D. Fetter en Zonen alhier, is thans verplaatst van de Anegang no. 27 naar de Kruisstraat no. 34. Het nieuwe magazijn maakt in de Kruisstraat een goed vertoon, en mag daar zeker tot de fraaiste win kels worden gerekend. De aldaar tentoongestelde schilderij «Vondel in de Bank van Leening te Amster dam», van den kunstschilder F. J. Schikkinger, trekt ieders aandacht. Door den Burgemeester alhier wordt bericht, onder dankbetuiging aan den onbekenden gever S. A., dat hij heett ontvangen voor de al- gemeene armen, twee muntbiljetten ieder van f 10. Betreffende den gezondheids- en gaf Erwin een teeken hem te volgen. Terwijl zij de trappen op gingen, zeide hij op gedempten toon: Laat de vrouwen een oogenblik alleen, met hetgeen hare harten vervalt, ons wacht nog een zwaar der werk! Hij doorwoelde met zijn hand zijn dichte haardos. Een verduivelde arbeid, wanneer wij Gil da een hitter slot van dezen geluk kigen dag willen hesparen. Ik zie, bij God! nog niet ia, hoe de dochter er toe gebracht zal worden zich met haren vaderlijken pijniger te ver zoenen, en omgekeerd, hoe de graaf zal kunnen besluiten zijn onrecht te bekennen. Dat behoeft niet, zeide Er win kort, mijne liefde zal de wonde in Gilda's hart sluiten, daar ben ik zeker van. Dat geloof ik wel, maar een poging tot hetgeen ik bedoel moet gewaagd worden. De geestelijke heb ik het wagen eener poging tot het toestand dezer gemeente, in de af- geloopen maand Juli, kan het volgende worden medegedeeld: Als aangetast door de in de wet ge noemde besmettelijke ziekten werden aangegeven: 17 gevallen van rood vonk, 18 van mazelen, en 2 van febris typhoïdea en 1 geval aan angina diphtherina, terwijl 5 lijders aan roodvonk 1 lijder aan febris typhoïdea, 1 aan mazelen en 1 aan kinkhoest bezweken. Het totaal der overledenen was buitengewoon laag en bedraagt met 4 levenloos aan- gegevenen 66. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend: 17.03. Aan lichaamszwakte stierven 5, aan kanker 2aan hersenziekten 4, aan organische hartgebreken 3, aan ziekten der ademhalingsorganen 13 (waarvan 3 aan keel-en longte ring of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 15 door onbekende oorzaken 2 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 18, van 15 jaren 14, van 514 jaren 2, van 1420 jaren 1, van 2050 jaren 12, van 5065 jaren 8, van 6580 jaren 7, hoven 80 jaren 0. Geboren zijn 77 jongens en 71 meisjes. Zeer eenvoudig werd gisteren het stoffelijk overschot van mr. A. E. J. Modderman op «Eik en Dui nen» ter aarde besteld. Op het kerk hof voegden zich achter de lijkbaar de Ministers Dutour en Bloem, als vertegenwoordigers van het tegen woordig kabinet, de oud-ministers Vissering, van Golstein, Six, Taal man Kip en Reuther, die met Mod derman in het vorig Kabinet zitting- hadden, de hoogleeraren Kuenen en Van ü'e Sande Bakhuyzen van de sluiten van een verzoening ernstig afgeraden. Ferdinand Merfeldt heeft geen druppel godsdienst in zijn bloed, en Gilda is vergevingsgezind genoeg, zonder dat de geestelijke zich met de zaak bemoeit. Wij alleen moeten die verzoening bewerken, ofschoon mijn rol hier eigenlijk geheel en al is afgespeeld. Laat ons gaan, wij staan voor de deur. Ik zou wel willen weten waarom dat lakeien pak juist hier post heeft gevat. Toen de bedienden Erwin zagen, in wien zij hunnen toekomstigen gebieder meenden te zien, trokken zij zich eerbiedig terug. Waarop wacht gij? vroeg Erwin. Mijnheer de graaf heeft nog niet gescheld, ofschoon het diner binnen zeer korten tijd moet wor den opgediend. Wij hebhen geen bevel gekregen hem te wekken, en verkeeren in verlegenheid, hoe wij ons in dit bijzondere geval zullen Leidsche universiteit, professors As ser en Oudemans van de Amster- damsche academie, een aantal leden van den Hoogen Raad en andere belangstellenden. Een zevental kransen en een bloem stuk vau palmbladen tooiden het lijkkleed. Een ervan was van de studenten der rechtsgeleerdheid te Leiden. De krans van bloemen, door de gezamenlijke reederijen te Sche- veningen gehecht op de lijkbaar, was een blijk van erkentelijkheid voor de door den overledene inder tijd tot stand gebrachte wet op de desertie van zeelieden der visschers- vloot. De Minister van Justitie, de heer Du Tour van Bellinchave, voerde het woord. Hij herinnerde hoe Modderman met hoogen lof de Leidsche acade mie verliet, om na zich als pleitbe zorger te 's-Gravenliave te hebben gevestigd, korten tijd later tot hoog leeraar te Amsterdam en later te Leiden benoemd te worden. Aan het hoofd later geplaatst van het departement van justitie heeft hij door energie en bekwaamheid een wetboek weten te do^n aanne men waarop Nederland te vergeefs een halve eeuw had gewacht. Toen hij nu eenige weken gele den door Z. M. benoemd werd tot lid van den Hoogen Raad ging er slechts een stem in Nederland op van goedkeuring bij al de verwach ting die men van hem had. Is onze smart groot, wat is zij vergeleken bij die der moeder, die thans alleen geroepen is, den kinde ren het pad te wijzen door hun vader bewandeld, hij die der kinde ren die hun vader eerden en bemin den. Moge de Almachtige hun de kracht schenken den zwaren slag te dragen. gedragen. Ik zal mijn oom wekken, zeide Erwin zeer heslist. De graaf heeft zich eerst met aanbreken van den dag ter ruste gelegd. Hij was zeer vermoeidzoodra hij aan u be hoefte heeft, zal ik het teeken geven Terwijl de aldus gerustgestelden zich verwijderden, opende de jonge man de deur en trad met zijn bege leider het salon binnen. Zij vonden alles nog in dezelfde orde zooals zij het vertrek, in den vroegen morgen, verlaten hadden. Daar, in het midden, stond de stoel, op welken Margaretha het doel van hare wenschen bereikt had, daar de teruggeslagen portière, door welke de graaf was binnengetreden. De reeds lang uitgebluschte kaarsen had den lange wasdraden gesponnen, en zware druppels kaarsvet op den grond doen vallen. Het was koud en ijzig in de wijde schitterende ruimte. Het liaardvuu^

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1