onschef der stoomtram te Scheve- ningen, den heer Ravelli, een gou den doekspeld, met paarlen omzet, geschonkeu. Aangezien de heer J. R. Boer lage zich de keuze tot lid van den Raad der gemeente Zandvoort niet heeft laten welgevallen, heeft Dins dag aldaar eene nieuwe stemming plaats gehad. Van de 121 kiezers hebben 94 hunne briefjes ingele verd. De uitslag is geweest, dat ue heer M. van der Schinkel Cz. met 5G stemmeu gekozen is. De heer C. L. E. Ivaufmann verkreeg er 20. Van den goedkoopen trein der Holl. IJz. Spoorweg-Mij., gisteren- ochtend van Amsterdam en Haarlem naar 's-Hage en Rotterdam vertrok ken. werd door 1100 personen ge bruik gemaakt. Nader verneemt de D. C- dat de firma S. Rijbende Zonen te Delft op de Wereldtentoonstelling te Antwerpen met eene zilveren medaille is bekroond. De heer .T. T. Beukers werd eveneens met de zilveren medaille bekroond en niet, zooal gemeld is, met de gouden medaille. Bij beschikking van den Mi nister van waterstaat, handel en nijverheid is Dordrecht als hoofd station aangewezen voor den spoor weg DordrechtEist. Bij onderscheiden gegoede in gezetenen van Zwolle werden dezer dagen circulaires bezorgd, waarin stalen voorkomen van verschillende manufacturen, die voor een vierde van den prijs worden aangeboden. Korten tijd na de ontvangst dier brieven, komen een paar heeren de bestelling op het onbegrijpelijk goed- koope goed opnemen. De uitvoering der ontvangen orders heet het dan zal spoedig volgen, maar de heeren hebben nog ander goed bij zich, en dht kunnen zij direct leveren. Dat is b. v. laken van f7 of f7.50, dat zij voor f3 of f4 aanbieden. Gaat men aan t af dingen, dan laten de heeren zich vinden, maar is de koop gesloten, en ziet de kooper later wat hij eigen lijk gekocht heeft, eerst dan ont dekt hij,dat hij bij den neus is ge nomen. De brieven met staaltjes zijn lokbrood, om de goede burgerij met andere manufacturen te be driegen. Onder geleide hebben 12 hand werkslieden uit Groningen de in ternationale tentoonstelling te Ant werpen bezocht. De hiervoor be- noodigde gelden zijn van particulie ren en verschillende werklieden- vereenigingen verkregen. Door de directie van de spoor wegmaatschappij Grand Central Beige is een onderzoek ingesteld naar een voorval, dat in de vorige week te Maastricht heeft plaats ge had en schomelijke gevolgen had kunnen na zich sleepen. De snel trein van Antwerpen naar Keulen, die slechts eenige minuten na den gewonen trein te Maastricht aan komt. mag, om alle gevaar te voor komen, het station Lanaken niet verlaten, voordat uit Maastricht het Hij wisselde eenige woorden met zijne getuigen en ging herhaaldelijk de plaats op en neder, waar het krachtig wassende kreupelhout het dichtst en het meest ondoordring baar een smal pad begrensde. Ein delijk bleef hij stil staan en be merkte met leedwezen, dat Erwin Horst nog steeds niet gekomen was. Waldemar keek op zijn horloge; het bepaalde uur was verstreken. Hij lachte spottend. Hoe? Is de dap pere bereids in zijn schulp gekro pen? Ja, inderdaad, de held van gisteren geeft er de voorkeur aan, zich achter de autoriteit van zijn oom, als achter een vrouwenrok te verschuilen! Vreest hij het blanke wapen, dat zijn kostbaar leven be dreigt? Plotseling wendde hij zich driftig om en mompeldeEn deze wee- keling waagt het Irene te dwingen, om hem hare hand te schenken! Merfeldt zag in de richting waar zich de ondergaande zon nog van tusschen de stammen der boomen liet zien. Zij hing reeds zoo diep in het westen, dat slechts een kleine, vlakke schijf van af de aarde zicht baar was en eenige minuten waren voldoende om haar volkomen te doen verdwijnen. Waldemar's licht opbruischend bloed begon sneller te vloeien. Waarom verleende ik hem het sein is gegeven, dat de gewone trein binnen is. Nu lied men, zon der dit sein af te wachten, den sneltrein uit Lanaken vertrekken, waardoor een botsing had kunnen plaats hebben. Gelukkig echter was de gewone trein binnen, en had het verzuim geene verdere gevol gen. Intusschen wordt dit voorval, dat ook in de Belgische bladen is besproken, streng onderzocht. Bij het afgraven eeuer terp te Betlehera (vroegere spelling Bartle- hiem) onder Hallum, is eene bij zonder groote hoeveelheid mensclie- lijke geraamten gevonden. Wel beeft te dier plaatse eenmaal een klooster, Genezareth, gestaan en zal hier waarschijnlijk de begraafplaats geweest zijntoch blijft, ofschoon dit in aanmerking genomen, het aantal verbazend te noemen. In genoemde terp werd dezer dagen nog een van steenen opge metselde put aangetroffen, waarvan de wel nog uitmuntend werkte en heerlijk water opleverde. Voor de geschiedenis belangrijke oudheden zijn tot heden niet aan het licht geko men, ten minste niet aan den eige naar ter hand gesteld. Misschien zou. indien deze put nauwlettend onderzocht werd, menige belang rijke antiquiteit te voorschijn ge bracht worden. Uit Sloterdijk wordt gemeld: Voor eenigen tijd werd bij een gezin, thans hier ter plaatse woon achtig, een kind besteed, waarvan eene ongehuwde dienstbode de moe der is. Eerst geschiedde de verple ging tegen geldelijke vergoeding, waarvan echter het bedrag telkens minder werd. Toen verklaarden de pleegouders het kind geheel tot zich te willen nemen, mits de moeder van alle moederlijke rechten en plichten afstand deed. Zij was daar toe bereid, en van de overeenkomst werd een bewijs op zegel opgemaakt, hetgeen zij met hare handteekening bekrachtigde. De pleegouders meen den toen gerechtigd te zijn het kind in hun kerkgenootschap op te voe den (het kind was van eene Jood- sche moeder), en lieten het dan ook den doop toedienen in de Evange- lisch-Luthersche kerk te Amsterdam. Maar reeds voordat dit geschied was, kwam de moeder, die van het voornemen kennis had bekomen, ernstig en krachtig tegen hei plan van den doop protesteeren. En daar na verscheen zij andermaal, verge zeld van eenige bloedverwanten en vrienden, om het kind op te eischen en mede te nemen. De man wei gerde, en nu ontstond er eeue tame lijk luidruchtige kijfpartij. Intusschen moesten de bezoekers onverrichter zake aftrekken, en het kind, dat het voorwerp is van zooveel zorg en belangstelling, bevindt zich nog al tijd ten huize harer pleegouders, die dan ook moeten verklaard hebben, het nimmer te zullen afstaan, tenzij gedwongen door de rechterlijke macht. (N. R. Cl') uitstel? Waarom schonk ik aan de listige, ontwijkende gronden, die bij bijbracht, geloof? Alsof hij in de school van zijnen oom niet voldoende geleerd had uitvluchten te zoeken! O, waart gij groothartig genoeg, Ferdinand Merfeldt, om mij de wel lust van een ridderlijken strijd met u te gunnen, gij, die als een adder onder de bloemen aan mijn borst zijt geslopen, om mij het doodelijke vergift in de aderen te doen drin gen. Gij ziet, mijne heeren, zeide hij kort tegen zijne getuigen, dat mij de gelegenheid ontnomen is, mijn goed recht op waardige wijze te toonen. Ik heb uw geduld reeds te lang op de proef gesteld. Rijdt getroost naar huis, begeleid van mijnen besten dank en wees verze kerd, dat ik mijnen tegenstander zal weten te dwingen, aan mijne vorde ring te voldoen. Mij gelieve u nog een kort verblijf op deze plaats te vergunnen, opdat ik mijzelven een weinig meester worde. Leef wel! Hij wendde zich om en begon op nieuw zijne wandeling. Het rollen van het rijtuig dat zijne getuigen naar huis bracht stierf in de verte weg, maar in de plaats daarvan drong een geluid van paar dengetrappel tot zijn oor door. Met het gelaat naar den grond gericht luisterde hij aandachtig. Een geestachtig, licht ruischen De drukke zijde van de Wester- markt te Amsterdam was gisteren ochtend in opstand. Eene zenuw achtige juffrouw was daar voorbij een kelder gegaan, had er in huis een plas bloed zien liggen, en voor haar geest rees natuurlijk dadelijk het nare beeld van een akeligen moord. Een paar buurvrouwen stelde zij oogenblikkelijk van haar bevin den in kennis, men wilde onder zoek doeD, maar de deur was van binnen gesloten. Genoeg omstandig heden om te gelooven, dat hier een zelfmoord ten minste was begaan. Politie werd gehaald, de deur open gestoken, en wanneer men gedacht had, binnen het lijk van den be woner te vinden, werd dit voorge voel in zooverre bewaarheid, dat men den bewoner als lijk vond, d. w. z. hij sliep in diepe rust een roes uit, en was zeer verwonderd, dat men hem dood waande. De man had zich enkel, toen hij 's avonds of 's nachts was thuis gekomen, bezeerd, en vandaar het bloed, dat de zenuwachtige juffrouw zoo had doen schrikken. In de R. K. kerk in de Haantje- hoeksteeg te Amsterdam, de zoo genaamde Haantjeskerk. werd Dins dagavond vermoedelijk door een tot dusver onbekend manspersoon, dien de koster in biddende houding bij het altaar gezien heeft, ontvreemd een zilveren wierookscheepjemet zil veren schepper,door den koster eenige oogen blikken te voren op het altaar geplaatst. Thans zijn, te Amsterdam, behalve de vai.-che kwartjes ook valsche dubbeltjes in omloop ge- bracbtjmenbuigt ze gemakkelijk met de hand. De beeldenaar is redelijk, doch de keerzijde slecht afgewerkt. Maandag sloeg een zoon zijn vader in de Rozenstraat te Amster dam met een zoogenaamde kattebak op het hoofd, waardoor de man ern stig werd verwond. In het gasthuis, waarheen men den gekwetste bracht, is deze Dindag overleden. De zoon is in hechtenis. Eeue firma te Amsterdam heeft haren honderdduizendsten soldaten- ketel voor het Ministerie van kolo niën vervaardigd. Op den ketel staat in witte letters het gedenkwaardig feit vermeld. Reeds zeven jaren is aan deze firma de levering der ketels gegund. Gisteren ochtend werd per roei boot een man te Maassluis binnen gebracht, die, op een baggermolen aan het werk ter verbetering van den Nieuwen Waterweg werkzaam, doodelijk verwond werd, doordien hij een slag van de lier tegen het hoofd gekregen had. Na voorloopige ge neeskundige behaudeling bracht men hem in eene mand naar de zieken barak aldaar. Gisterenmorgen had te Nijmegen een vrij ernstig ongeluk op de Wiel- rijdersbaan plaats. De secretaris van het N. W. Rijdersbond viel van zijn rijwiel eu bezeerde zich zoo ernstig dat hij, na voorloopig door deed zich in het woud hooren. Eek hoorntjes vlogen snel tegen de stam men der boomen op, ten einde hunne slaapplaats op te zoeken; de te laat van hunnen tocht terugko mende kapellen tuimelden slaapdron ken daarheen en zonken zwaar in de schoot der planten neder. Waldemar Merfeldt.... De graaf zag op. Zeer laat in derdaad schenkt gij mij de eer van uw bezoek? Hij wendde zich om en zag zij nen vermeenden tegenstander spra keloos aan. Waldemar, kent gij mij niet meer, dat ge voor mij schrikt? Irene, Irene, stamelde hij. Nu ja? Wat doet u ontstellen, nu gij tot de zekerheid komt, dat ik het ben? vroeg het schoone meisje, en de opgewondenheid van het oogenblik schonk aan haar ge laat een helderen, van geluk getui- genden blos. Mag men niet meer voor zijne vrienden instaan, zonder bevreemding te verweaken? Zij zweeg een oogenblik, om Waldemar eenigszins van zijne verrassing te doen bekomen. Gij verwondert u? Wellicht zijt ge toornig, uwe bloedige belofte niet te kunnen ver vullen? Gij zult de moordenaar van Erwin Horst niet worden. Waldemar had, terwijl deze voor hem onbegrijpelijke woorden gespro- den hr. Romein, offic. v. gez. aldaar, verbonden te zijn, per brancard naar het huis van den voorzitter der Maat schappij tot Exploitatie der Velo- cipèdebaan, werd vervoerd. De kwetsuur is echter niet gevaarlijk. De kapt. Haarman van het 5e reg. inf. te 's-Boseh, heeft een sol datenlied vervaardigd, waarop in- teekenlijsten aan alle korpsen zijn verzonden. Voor elke comp. van het reg. grenadiers en jagers zijn 10 exemplaren van dat lied uit het cantinefonds aangeschaft. Dinsdag namiddag had te Tilburg een GOjarig man, die bezig was een wagen te lossen aan de losplaats der Staatsspoorwegen, het ongeluk van dien wagen te vallen, waardoor hij inwendig gekwetst werd. Hij werd per brancard naar zijne wo ning gebracht, waar hij na een uur lijdens overleed. Een knecht, in dienst bij een landbouwer te Wijnansrade (Lim burg), Dinsdag bezig zijudemethet binnenhalen van veldvruchten, ge raakte door het op hol gaan der paarden in een vijver en kwam on der den wagen terechthij bleef op de plaats dood. Men schrijft uit Roermond: In de vorige week was, door eene onbekende oorzaak, een gedeelte van den steenoven van W. B.. te Baarloo, gemeente Maasbree, uit elkander gesprongen. Nu vond men in de nabijheid van dezen steenoven een dynamiet-patroon, zoodat men onderstelt dat hier kwade wil in het spel was en dat het gebeurde der vorige week eveneens tengevolge van het springen van een dynamiet- patroon plaats had. Een onderzoek is ingesteld. Maandagavond sloeg te Stavenisse de bliksem in een woonhuis terwijl de bewoners te bed lagen. Waar schijnlijk is hij het zolderraam bin nengekomen, waar eenige glasruiten en het kozijn verbrijzeld werden, heeft op den zolder overal sporen nagelaten, en is door de achterdeur naar buiten gegaan, zonder even wel brand te veroorzaken. Kwaadwilligen hebben op het land van den warmoezenier R. te Huisen in den nacht eene verwoes ting aangericht. Bessenstruiken zijn afgesneden, meloenen en komkom mers vertrapt en aan stukken ge sneden, frambozenstruiken uitgerukt. De schade bedraagt volgens schat ting wel f100. GEMENGD NiOJWSi Men schrijft uit den Bildt: Men kau buiten nog al eens aardige scènes bijwonen, vooral des Zondags. Een paar heeren hadden in het Hötel-Restaurant gedineerd en weu- schen de terugreis aan te nemen. De hotelhouder wilde de heeren, om een verschil in de betaling der reke ning niet laten vertrekken, terwijl ken werden, de hand voor het voor hoofd gelegd, alsof hij zich moest overtuigen dat geen droombeeld zich van hem had meester gemaakt. Irene, verschoouing, gij wordt mij een raadselNeen, vervolgde hij, zich zeiven driftig in de rede val lende spreek niet meerde woor den verdringen zich in wilde haast in mijne hersenen. Sedert wanneer, riep hij smartelijk, sedert wan neer, ach, Irene, noemt gij Erwin Horst uwen vriend? Sedert ik opgehouden heb hem te miskennen, antwoordde Irene op ernstigen toon. Miskennen? Hij noemt zich uwen bruidegom en gij spreekt van miskennen? Hij stoft op zijn recht u naar het altaar te mogen voeren en gij spreekt van miskennen? Hij sloeg mij zijne boosaardige wenschen openlijk in het gezicht, en gij spreekt van miskennen? O, o, door welke betoovering heeft er zulk eene ver andering bij u kunnen plaats grij pen! Als ware hij verblind, bracht hij zijn hand voor de oogen. Hoor mij eerst.... Neen. neen, ik wil niets meer hooren; mijn oor is nog doof van de laatst door u gesproken woorden. Ik weet thans, dat gij u onder het vaandel van mijne vijanden geschaard hebt, met hen in 't verbond zijt ge treden, om mij het leven van dat de stalknecht bezwaren maakte te laten inspannen, 't Bleek dat hee ren en koetsier hierin alleen ver schilden, dat zij niet dezelfde klee ding droegen. Tot overmaat van ramp bleek dat de voerman, behalve kleine verteringen, voor f 1.20 had gegeten. Hierover ontstond het na volgende gesprek: Heer. Heb jij voor een gulden twintig gegeten? KoetsierDé, da, weet (hik) ik waarempel niet. Wij kijken nooit naar 't terief. Heer. Maar dat is een verd schandaal! Koetsier. Da mot, da mot uwes nou niet zeggen. Eeu biefstukkie.... minder keu een mins toch niet doen. HeerNou; ik vindt't een schan daal. Wij hebben maar voor één vijftig gegeten. Koetsier: Da, dé mag uwes wel niet hardop zeg'gen, want voor uwes doen, heb uwes wel voor een gul den te weinig gegeten. Ze hoüen hier van rejaal. Er worden nog een paar glazen gebroken, een stoel omver geloopen en de heeren rijden den koetsier naar huis. De laatste heeft een genoeg lijken zomerdag doorgebracht! De te Berlijn verschijnende Volks Zeit. bevat eenige staaltjes van de wijze waarop in die stad de Duitsche taal mishandeld wordt. Een winkelier deelt mede. dat bij hem «turf. hout en andere groen ten» te verkrijgen zijn eu een schoen lapper vertelt dat hij «heeren en dames voor gelijke prijzen verzoolt». Een handelaar koopt: «Bedden, meubels, heeren, dames, kinderen, kleedingstukken en andere benoo- digdheden tot civiele prijzen», en een fabrikant zegt dat hij er eene «kunstmatige moedermelk-fabriek» op na houdt. Een restaurateur belooft «een Hin ken kellner eene vaste betrekking en eene stevige keukenmeid», en een paar handelaars annonceeren een «gerookte zeevischhandel» en een «kleingehakte houtaffaire». De hooge overheid van een lan delijk plaatsje heeft, aan den open baren weg, het opschrift doen plaat sen: «deze weg is geen weg, wie het toch doet, krijgt eene boete van tien thalers of tien dagen gevange nisstraf, wie iemand aangeeft die het gedaan heeft, ontvangt de helft daarvan. Een gron Jeigeuaar in de provincie Posen beveelt vrouw en doehtemvoor de bijenteelt» aan en een landbou wer deelt mede dat bij eene «iederen dag verschkalvende» koe te koop heeft. Te Berlijn heeft men voor electrische kamerverlichting het middel gevonden om gloeilampjes zonder glazen bolletje te maken. Het platina draadje is namelijk met eene onbrandbare stof omkleed, die dit draadje van zich afzef of tot zich trekt, naar gelang het warm wordt of afkoelt. Dat men te Mainz met ver- valschers van levensmiddelen korte wetten maakt, blijkt uit een bericht van de rechtbank aldaar, welke Na than eu Raphael Landauer wegens vervalsching van peper veroordeelde tot 14 dagen gevangenisstraf en eene gelukskind te doen sparen. Goed, heb uwen zin! Vegeet den eed dien gij mij gezworen hebt, de heete tranen die door u aan mijne zijde vergoten zijn, en ter wille waarvan ik u uw schuldeloos verraad ver geef. Vergeet de beelden van stille zaligheid, waarmede wij onze ver beeldingskracht bezighielden, tracht ze te verdrijven door al de pronk die een gekochte heerlijkheid u zal verschaffen. Vergeet mij, vergeet alles en wees gelukkig! Hij wilde zich snel verwijderen, doch Irene hield zijne hand vast. Met een fijn, wel een weinig van verwijt getuigend lachje hield zij hem tegen. Zoo gauw zult gij mij toch niet opgeven? Gunt gij mij niet één woord tot verdiging? Neen, dat is niet noodig! De grond waarop wij s'aan, welke ik met een vijandelijk, gij met een vriendelijk voornemen betrad, spreekt duidelijker voor uwe trouwbreuk dan woorden. Wat hebt ge hier op Fer dinand Merfeldt's gebied temaken? Wat heeft de lucht, die hem om zweeft, met uwe lippen gemeen? Waarom gunt gij u de gruwzame bevrediging mij op zijn eigendom te ontmoeten? (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2