3e Jaargang. Zaterdag 15 Augustus 1885. No. 646. ABONNEMENTSPRIJS: 'iersoliijist Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVBItZICIIT. FEUILLETON. Afstand ra zijne vrouw Voor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk p. Afzonderlijke Nomraers 40 Cents, maand 55 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland(utmyagnie Générale de j. nblicite Etrangère G. L DATJE R of Co., JOH. F. JOH ES, Stier., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. Tan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote lettere naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op Tiet Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering Nijverheid hebben op rto n van diploma vrije» toegang, donateurs wet gezelschap, leden met i dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde lc deur. Geopend dagelijks va» 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en dei Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatenrs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1*1 -ulden Museum der stad Haarlem op hel Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, va» 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder beiiooriyk geleide. U museum in 'de Damstraat Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen var. 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 nur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Teyler "Woensdag eu Zaterdag van 2—4 Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarktl vry. In den jongsten Fransehen mi nisterraad hadden, volgens den Justicelangdurige besprekingen plaats over de toestanden in Annam, Tonkin en ICambodscha. «In Tonkin neemt de cholera onrustbarende ver houdingen aan. In Kambodscha is de toestand nog steeds gespannen, en de rust nog op verre na niet hersteld. In Annam eindelijk tracht Thuyet, onze hardnekkige tegen stander, gesteund door de manda rijnen, de bevolking tegen ons in opstand te brengen. Be Christen- moord in de provinciën Binh-Dinh en Phij-Yen heeft over hetgeheele Indo-Ckineesche Schiereiland de grootste ontsteltenis veroorzaakt» Wat er in den Ministerraad om trent de organisatie van Annam en Tonkin eigenlijk is besloten, wordt voorloopig streng geheim gehouden. De Temps schrijft, naar aanleiding van den christenmoord, dat zoowel de plicht als het belang van Frank rijk gebiedend eischen, dat de be drijvers van deze slachting, die ten gevolge van de sedert 1883 heer- schende straffeloosheid gaandeweg stouter zijn geworden, krachtdadig worde opgetreden. De directeur der buitenland- sche missiën te Parijs heeft van den bisschop en apostolisch vicaris in oostelijk Cochin-China eenige details ontvangen omtrent den groo- ten christenmoord in Tonkin, waar omtrent generaal de Courcy reeds geseind had. Het bericht is gedateerd 8 Augustus en luidt: «De zendelin gen Poirier, Gruegan, Garin, Macé en Martin zijn met meer dan tien duizend Chistenen vermoord. Het moorden en brandstichten gaat nog VAN GEORG HARTWIG. 100) X. O, neem u in acht, Waldemar, opdat ge u later niets te verwijten zult hebben, zeide Irene kalm. Dat verwijt zou ik met veel meer recht op u kunnen toepassen, antwoordde hij driftig. Spreek toch, hoe kondet gij weten met welk voornemen Erwin Horst en ik elkander zouden ont moeten Hoe den tijd en de plaats te weten gekomen zijn, indien zijne hand u daarvan niet onderricht had? 3eef de geheimzinnigheid op. Treed moedig voor mij en zeg dat ge nu steeds voort. Het vicariaat is ver nield.» Het stoomschip Bayardmet het stoffelijk overschot van admiraal Courbet aan boord, vertrok Dinsdag van Port-Saïd, en wordt aanstaandeu Woensdag te Toulon verwacht. De begrafenis-plechtigheid zal dus waar schijnlijk op den 2len Augustus plaats hebben. Gisteren ontvangen dépêches uit Spanje berichten eene sterke toe- nemingvan de cholera-sterfte. Woens dag werden 6464 gevallen gecon stateerd, waarvan 2109 doodelijk. De geheele gemeenteraad van Sevilla heeft zijn ontslag genomen. De bevolking vereenigde zich op een der openbare pleinen en vroeg de handhaving der maatregelen tegen de cholera. De prefect deed de qua rantaine opheffen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den af getreden gemeenteraad voor de rechtbank doen dagvaarden. Te Madrid zijn van 20 Mei tot 10 Aug. 897 cholera-gevallen, waar van 566 met doodelijken afloop, voorgekomen. Kolonel Chermside zal zich bin nen eenige dagen van Soeakim naar Massowak begeven, om metRasoe- loela, denAbyssinischen generaal, de noodige maatregelen te bespreken tot ontzetting van Kassala. Zoo noodig zal er geld ter beschikking van Abyssinië worden gesteld. De bevelhebber van hetDuitsche eskader in Oost-Afrika overhandigde Dinsdag den Sultan van Zanzibar de eischen en voorwaarden van Duitschland, met de verklaring, dat ingeval van weigering, de vriend schappelijke onderhandelingen zou den worden afgebroken. Toen na ook mij verlaten wilt? Zeg dat plicht zoowel als verstand het noodzakelijk maken van mij af te zien, en dat het belachelijk zou wezen u aan de rechten en wenschen van een ver vreemde gebonden te gevoelen. Zeg dat uwe heerlijke, koninklijke per soon niet geschapen werd, om in de eenzaamheid te verwelken zeg dat uw hart behoefte heeft aan vor stelijke schatten, om bevredigd te worden, evenals de roos de dauw droppels niet nan ontberen zeg, dat ge voor een stil, niet schitte rend leven aan mijne zijde vrees koes tert.... Zij wilde aan zijn borst zinken, doch hij drong haar van zich af. Zoo was het niet gemeend. Denkt gij dat ik uwe tranen wilde opwekken? Dat zij verre van mij. Gij dwaalt mijn geliefde; ieder uwer woorden is een groote, ern stige dwaling Inderdaad, dwaal ik? Gij staat verloop van 24 uren geen antwoord was ontvangen, vatte het eskader post voor het paleis van den Sultan. Volgens thans ontvangen parti culiere berichten uit Zanzibar zou het conflict met den Sultan zijn bij gelegd. Deze erkende de opperheer schappij van Duitschland over de verworven landstreken en beloofde dat zijne troepen zich zullen terug trekken. De Times bevat het volgende be richt, gedateerd Meshed, 10 Aug.: «Indien het behoud van den vrede enkel afhangt van eene bezadigde houding der Afghanen, kan men volkomen gerust zijn. De Afghanen toch dragen de meest mogelijke zorg, dat zij den Russen geen reden ge ven tot een aanval; zij houden zich strikt binnen de door Rusland toe gestane grenzen en onthouden zich zorgvuldig van troepen- of voorpos ten-bewegingen in de richting der door de Russen ingenomen positie. Geruchten omtrent het tegendeel zijn eenvoudig onwaar. Wel heerscht er eene niet geringe agitatie onder de Turkmenen, doch deze is alleen het gevolg van Rusland's oorlogstoe bereidselen. Het bericht is blijkbaar sterk ge kleurd en schijnt, met het oog op de bekende houding der Afghanen, die in bet provoceeren van een aan val niet bijzonder nauwgezet zijn, weinig geloofwaardig. Verder com mentaar zal overbodig zijn; de strek king van dergelijke mededeelingen, waarop de Times zijne lezers van tijd tot tijd onthaalt, is duidelijk genoeg. De gezagvoerder van eenEDgelsch schip, van Nagasaki te Londen bin- nengeloopen, verzekert dat bij in het voorbijvaren het eiland Quel- op Ferdinands grond dwaal ik? Gij weet van ons duel en dwaal ik werkelijk? Wees openhartig, Irene! Bewijs thans ten laatsten male uwe waarheidsliefde, beantwoord mijne vragen Vragen? zeide zij kalm, hare handen terugtrekkende en hem vol en strak in de oogen kijkende. Waar hebt gij tot heden uw verblijf gehad? Wie nam u gastvrij in het slot op? Ik vertoefde in de vertrekken van Erwin Horst, die ik slechts ver liet om u hier op te zoeken. Hm! En zijt gij vrijwillig ge komen, ik meen, hebt gij gaarne en zonder dwang het slot van mijnen doodsvijand betreden? Ja, met een van vrede 7ervuld gemoed betrad ik den drempel. Het gevoel van bevreemding vergat ik geheel door het gewicht van het oogenblik. Inderdaad Gij schijnt de zaken paert door de Russen heeft bezet gevonden. Forten, hoofden en wer ven werden er zuidelijk van de ha venbaai van het eiland opgericht. Haarlem, 14 Augustus 1885. In deu afgeloopen nacht is door de politie alhier aangehouden J. v. d. M. milicien, bij het 3e regiment veld-artillerie, die in Januari 1884 van zijn korps was gedeserteerd. Op de tentoonstelling te Ant werpen zijn volgens de officieele lijst o. a. bekroond de Haarlemsche firma's: C. Donker voor voedings brood, en Wed. J. Leupen en Zoon voor granen en zaden, beiden met de zilveren medaille. De manoeuvres, welke in de maanden Augustus en September dezes jaars zullen worden gehouden in het kamp bij Laren, alsmede de fort-oefeningen bij Naarden, zullen worden bijgewoond door den lsten luitenant der schutterij alhier den heer H. M. J. van Lennep, die tot dat einde is ingedeeld bij het 7e reg. infanterie, 4e bat., 4e comp. Het door den heer N. van der Sleen alhier, uitgebracht scheikun dig verslag over de melk der Haar lemsche Melkinrichting luidt voor de afgeloopen maand Juli als volgt: Soortelijk y Vaste gewicht. stoffen. Minim. 1.0296 3. pet. 11.6 pet. Maxim. 1.0328 3.75 12.7 Gemidd. 1.03112 3.33 12.02 Bovengenoemde inrichting staat onder toezicht der Vereeniging tot bevordering van Volksgezondheid. De Zweedsche Kroonprins en zijne gemalin zullen in het begin van de aangenaamste zijde in te zien. Maar verder. Hebt gij daar gehoord van het duel, dat tusschen ons zou plaats grijpen? Neen, ik heb daarvan reeds in Rosla kennis gekregen. Ah zoo, zeer intelligent. Men schreef en verzocht u.... de woor den bleven hem in den keel steken. Zeker; men schreef! Wie? riep hij en greep met heftige opgewondenheid hare handen. Erwin Horst schreef.... Aan wie? Dat laatste wil ik nog hooren! Aan Gilda, zeide zij na een korte pauze. Hij zag haar donker aan. Aan wie was de brief gericht vroeg hij op nieuw. Aan Gilda Horst! Bijna was de driftige vrager terug getuimeld. Hoe?.... Gilda was?.... Gilda Weiss, sinds gisteren morgen onze huisgenoote, is de van October opnieuw Amsterdam bezoeken, en onder behandeling van dr. Mezger komen. De gemeenteraad van Haar lemmermeer schonk gisteren zijn goedkeuring aan bet ontwerp van de heeren Sanders c. s. tot aanleg van stoomtramwegen in die ge meente, indien namelijk die lijnen te Amsterdam kunneu aansluiten. In dezelfde zitting werd besloten voor die gemeente eene oproeping te doen voor eene onderwijzeres op een salaris van f 550, in plaats van f 650, zooals de reeds benoemden genieten. Buizen en slangen van gom elastiek of gutta-percha behooren volgens resolutie van den Minister van financien tot de «bewerkte voorwerpen van gomelastiek of gutta- percha», belast met een invoerrecht van 5 pet. der waarde. Alléén in dien de bedoelde buizen en slangen te zamen met fabriek-, landbouw- en stoomwerktuigen of me' brand spuiten worden ingevoerd en blijk baar daartoe bebooren, kunnen ze zonder betaling van recht ten invoer worden toegelaten. De 50e algemeene vergadering der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal gehouden worden te Amsterdam op Zondag en Maandag, 13 en 14 Sep tember e. k. Voorstellen ter behandeling in de huishoudelijke vergadering zijn, o.a. van wege bet hoofdbestuur: a. De algemeene vergadering be sluite een brief van warme deelne ming te richten aan de broeders in Noord-Amerika, in deze dagen te Boston vereenigd, ter herdenking van den honderdjarigen strijd tegen den vijand van alle volkswelvaart, en met betuiging van onze hooge waardeering van hunne volharding vrouw van Erwin, welke hij, met het doel om de erfenis te verkrij gen, op dwaze, thans door hem diep berouwde wijze, verliet, welke hij wedervond en wier hart en hand hij op nieuw heeft gewonnen O Irene, mij wordt het groen en geel voor de oogen van verwon dering en schaamte, stamelde Waldemar, terwijl hij verbleekte. De brief, inderdaad, maar gij, hoe kwaamt ge hier? Toen Gilda heden in den vroe gen morgen den afscheidsgroet van haren echtgenoot ontving, dien zij gisteren zonder erbarmen van zich had gewezen.... Gisteren? Op den dag uwei- verloving Bekende mij Erwin Horst zijne liefde voor zijn vrouw, hij bekende mij zijnen meineed, zijne vertwijfe ling en smeekte mij om vergeving. Wat zal ik verder zeggen? W, waren beiden de slachtoffers van ee'.l

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1