I MITITIEBUD. Maandag 17 Augustus 1885. No. 647. van zijne vrouw pita. Se Jaarsrariü. ABONNEMENTSPRIJS: ?oor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk r>. maand 55 Afzonderlijke Hommers .5 Verschijn! Öayeiijks uitgenomen Ion- en oiyemsens Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buiten/and: I .tmpttgnie Generate de x uhlicïte Etrangère G. JJAUJSE qr Go., JOIi. F. JON BS. Surr., Pa-rijt, 31 bts Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote ietters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreetzijde 2e dear. Geopend dagelijks van 16 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlamiache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 1(1 tot 4 uur. Toegang 25 cents per peiaoou. Donateur* en eden der Nederlsndsohe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschieden is, vooral van Nederland en meer bijzonder van net Tïaarlemsahe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- ea Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlqopende. toegangskaarten voor een geheel jaar i 1 guldon. Museum der stad Haarlem op hei Pandhuis. Geopend van 15 April tot 34 October alle werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 3 0—A uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos vkh 12—4 uur, de overige. Christelijke feestdagen! tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tct 34 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. Teu/lers museum in de urn straat. Geojo-nd dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van J.1—3 uur. Tei/Hrr. bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 nor. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van t2 en Donderdag van 2S uur. Toegang (deur Oudegróenmarkt) vrr,. Een nationale feestdag. Van alle deelen des lands gaan stemmen op, om den verjaardag van prinses Wilhelmina tot een nation a- len feestdag te maken. Van gan- scker harte juichen we dit plan toe en willen volgaarne medewerken, om het ten uitvoer te brengen. Immers, Neêrlands edele vorst, door zooveel banden met ons, zijn onderdanen, verbonden, heeft op de jeugdige prinses zijn hoop gevestigd, wijl zij de eenige is, die hem van zijn kin deren verbleven is. Het liefste, wat hij bezat, wijlen Koningin Sophia en de kinderen uit dien echt ge sproten, zijn beminnenswaardige broeder prins Hendrik, zijn oom prins Frederik en zooveel andere tel gen van het Huis Oranje zijn voor en na ten grave gedaald en de Ko ning, die vroeger aFV jn verwach tingen bouwde op zijn zoons, heeft hen op jeugdigen leeftijd verloren en van den eertijds bloeienden Oranjestam blijven slechts enkele twijgen over. Gelukkig is hem uit zijn tweede huwelijk prinses Wilhelmina gebo ren en al de liefde des Vaders, al zijn verwachtingen, al de gehecht heid des volks aan ons vorstelijk geslacht is op haar overgegaan, want eenmaal zal zij waarschijnlijk geroe pen worden om als Neêrlands Ko ningin op den troon harer Vaderen te zetelen. Hoe lief en aanvallig dit Koningskind is, weten allen, die haar óf in persoon óf op de aan wezige portretten gezien hebben haar minzaamheid en zachtaardig heid prijzen allen, die haar van na bij kennen en door haar kinderlijke liefde verblijdt zij zooveel mogelijk bet leven van onzen beminden Ko- FEUILLETON. TAN GEORG HARTWIG. 101) X. Daar binnen zullen rozen op ons pad groeien, fluisterde zij, blozende voor zijne blikken. Waldemar drukte Irene's slanke vingers aan zijn bart, en zij boog zich over hem, ten einde zijne glan zende, donkerblonde baren te kussen. Daar, waar de zwaluw onder het dak haar nestje bouwt, zullen wij ons eveneens een heilig, stil nestje bouwen. In stille gelukzalig heid willen wij de verwisseling der jaargetijden beluisteren.gemeenzaam onder hunne zegeningen vcortschrij- ning, wiens levensvreugde door tal rijke opvolgende rampen bijna ge heel verwoest is en die door ziekte den herfst des levens in lijden ziet voorbijgaan. En 'toch, die vorst is ons allen zoo dierbaar; lief en leed heeft hij met zijn volk gedeeld en alles gedaan, wat in zijn vermogen was, om den bloei van zijn land te bevorderen minnaar van kunsten en wetenschap pen, vriend van armen eu ongeluk kiger:, de rechtvaardigheid en wel willendheid zelve tegenover zijn onderdanen, heeft hij zich voor altijd een plaats in hun harten verworven en in weerwil van de talrijke ge breken van onzen constitutioneelen regeeringsvorm blijft Nederland zijn Koning hoogachten, eeren en lief hebben. Daarom willen de Neder landers alles doen, wat zij kunnen, om Zijne Majesteit Willem III het leven te veraangenamen, daarom ook grijpen zij gretig de gelegen heid aan om hem in de vereering van Zijn dochtertje een bewijs van liefde te geven, en met dit doel dan ook voor oogen, wenschen zij den 31en Augustus, den verjaardag van prinses Wilhelmina, algemeen en plechtig te vieren. Hoe luisterrijker dit geschiedt, hoe meer medewerking van alle zijden ondervonden wordt, hoe grooter bewijs dit zal zijn voor de aanhankelijkheid van Nederland aan zijn vorstenhuis. Laten we dan allen ijveren om dien verjaardag te maken tot hetgeen hij wezen moet, een nationale feestdag in den waren zin des woords, een dag, waarop vorst en volk één van wensch en wil zijn, om Neêrlands aanstaande Koningin onze oprechte hulde te betuigen. Sw. den, steeds bezig de verloopende uren niet vast te houden en de ko mende niet ongeduldig vooruit te snellen. Het eerste viooltje zal ons niet welkomer zijn dan de ijsbloe men des winters, ons genoegen zal het zijn, ze met toenemende liefde te ontvangen. Ja, met steeds toene mende liefde, geloof mij, Irene. Ik geloof het, ach, slechts te gaarne, fluisterde zij lachend. Hij sprong op en trok haar met zich voort. Lichte schaduwen trokken door het woud. De dauw begon te vallen, streek haar koelen adem langs Irene's heete wangen, en deed deze uit de armen van haren geliefde opschrik ken. Het wordt laat, de dauw begint te vallen. Laat ons naar huis gaan. Hij drukte haar slechts vaster aan zijn 'borst. Zijt gij bang voor deze stilte Ik niet. Ziet gij daar de maan aan den zoom van het boscli opstij- ALUWIKIA OliïKZICIIT. Gisteren is de zitting van het Engelsche Parlement gesloten door de Koninklijke Commissie. In de rede der Koningin komt o. a. voor: De dood van den Mahdi zal waar schijnlijk de Koningin in staat stel len om met minder moeilijkheid hare plichten te vervullen jegens den soe verein en het volk van Egypte, die haar door de gebeurtenissen zijn op gelegd. Zij zal niet vertragen in hare pogiDgen om de regeering en de goede orde in dat land op hech ter grondslag te vestigen. De betrekkingen met andere mo gendheden hebben een vriendschap pelijk karakter. De onderhandelingen met Rusland, over de grenzen van het gebied van den Emir van Afghanistan, den bondgenoot van Engeland, worden voortgezet. De Koningin hoopt, dat die weldra tot een bevredigenden uitslag zullen leiden. De Regeering neemt de noodige maatregelen om de noordwestelijke grenzen van Indië in voldoenden staat van verdediging te stellen, omdat zonder dien staat van ver dediging de voorspoed en de rust der Indische onderdanen der Konin gin nu en dan zouden kunnen wor den verstoord. Het overige der rede is gewijd aan zaken van binnenlandsch bestuur en is van geen algemeen belang. Van Sir Henry Drummond Wolff wordt geen melding gemaakt. De Fransohe krijgsraad, die de zaak van luitenant-kolonel Herbin- ger, zijne bevelen tot overhaasten terugtocht te Lang-Son en zijn tele gram aan Brière de l'Isle zal on derzoeken, heeft zijne zittingen aan- gen? Haar rood zilverlicht zal ons begeleiden Arm in arm keerden zij in het slot terug. Terwijl Waldemar en Irene dit onderhoud voerden, had Heinrich Romberg Balthasar opgezocht, eu hem uit zijne gevangenis ontslagen. Hij vond den ongelukkige in een be- klagenswaardigen toestand van gees telijke en lichamelijke afmatting. Daarbij maakte het bericht van den dood zijns meesters op hem ook geen buitengewonen indruk, want nooit had hij denzelven bemind, wel ge vreesd. De gesloten geldbron alleen was het, welke hem een paar matte tranen ont.okte, welke Heinrich met tegenzin zag vergieten. Met veel be langstelling daarentegen vernam Bal thasar de belofte, dat men hem van iedere aanklacht zou verschoonen, zoodra lnj zich verbond zelf zijn mond, over al hetgeen was voorge vallen, te houden. Het laat zich be- gevangen. Generaal Munier is pre sident. Uit Kopenhagen wordt bericht, dat prins Waldemar van Denemarken verloofd is met prinses Marie, de oudste dochter van den hertog van Chartres. De prins is 27 jaar oud, en officier bij de koninklijke marine; de prinses van Chartres is in 1865 te Ham in Engeland geboren. Haar vader is een broeder van den graaf van Parijs, hare moeder eeue doch ter van den prins van Joinville. De Bourbons zijn Katholiek, ae ko ninklijke familie in Denemarken is Luthersch. Donderdag kwamen in Spanje 3955 choleragevallen voor, en 1281 sterfgevallen; hiervan te Madrid 48 gevallen en 38 sterfgevallen. Te Sevilla had een klein oproer plaats; de cavalerie dreef de groe pen uiteen. Eenige personen ont vingen kneuzingen, de orde is her steld. Volgens een telegram uit Caïro aan de Daily News hebben de on tevreden troepen van Osman Digna het voornemen, tegen hem in op stand te komen. Kommodore von Paschen meldt, dat de Sultan van Zanzibar on voorwaardelijk het protectoraat van deu Keizer van Duitschland heeft erkend over al de door de Duitschers in bezit genomen streken, met inbe grip van het gebied Vitu op het vaste land. De troepen en ambte naren van den Sultan van Zanzibar hebben zich reeds uit bovengenoemde landen teruggetrokken. Daar de waarschijnlijkheid van eene botsing te Vitu werd aangekondigd, werd reeds Donderdag door den Sultan aan al grijpen, dat hij plechtig beloofde dit te zullen doen. Voor het overige bleef zijn verder lot aan deu wil van de tot de erfenis gerechtigden over gelaten. Erwin Horst, die in ongestoorde tweespraak met zijne vrouw zich den laatsten twijfel van het hart had geschoven, zoodat hij haar weder vrij en ongedwongen als voorheen in de oogen durfde zien, had de niets vermoedende dochter, zoo langzaam en voorzichtig mogelijk, van den plotseliDgen dood haars vaders on derricht. Aan zijne zijde en op zij nen arm leunende betrad Gilda des graven sterfkamer. Lang, zeer lang bleven hare blik ken, vol weemoed en nadenkend op de hleeke trekken van den eens zoo gevreesden man, dien zij geen bit terheid in zijn graf wilde nazenden, gevestigd. De engel der verzoening had haar diep gekrenkt hart met den palm de door hem aangestelde autoriteiten bevel gegeven, den vrede te be waren. Het bericht, dat de Duitschers zich van een der Carolinen-ei- landen hebben meester gemaakt, is juist. De Spaansche Ministerraad is gisterenavond bijeengekomen, en besloot, bij Duitschland een protest tegen de handeling in te dienen. Twee oorlogsschepen zijn van Ma nilla vertrokken teneinde aanSpanjes aanspraken nadruk bij te zetten. lïlftMA'LAM). Haarlem, 15 Augustus 1885. Door H. F. van Luyken alhier, is aan het gemeentebestuur vergun ning gevraagd tot oprichting van een slachterij en rookerij in het per ceel Oranjestraat 92, en door W. H. Jacobs tot uitbreiding van zijne fa briek van stoom en andere werk tuigen, ketelmakerij en scheepma- kerij, door stoom gedreven, in bet perceel in den Yeerpolder, kad. sectie E no. 727 en 728. Bezwaren tegen deze verzoeken kunnen ten Raad- huize worden ingediend, tegenover bet gemeentebestuur, op Donderdag 27 Augustus e. k. des namiddags; tegen bet eerste te 2*/s uur, tegen bet tweede te 2s/4 uur. De Staats-Courant no. 191 be vat o. a. de statuten van de cricket club «Rood en Wit», alhier. HH. DD. HH. de Erfgroother- tog en Erfgroothertogin van Saxen- Wei mar-Eisenacb hebben gisteren bet middagmaal op bet landgoed van baron Van Wassenaer van C&t- wijck, te Voorburg, gebruikt. De hoofdinspecteur Galand en des vredes beroerd, zoodat de jonge vrouw de kracht bad voor bet doods bed neer te knielen, en een stil ge bed tot den Vader aller dingen op te zenden. Zoo was het mogelijk ge worden, dat deze beide zoo nauw aan elkander verbondenen en toch zoo onherroepelijk van elkander ge- scheidenenelkander zonder vijand schap konden ontmoeten. Toen zij de kamer verlieten, wer den zij op de trap door Waldemar en Irene ingehaald. Waldemar trad hem, die tot dus verre zijn tegenstander was geweest, met een uitdrukking van tevreden- jheid in het gelaat, te gemoet. Hij jbood hem de rechter en vatte Er- wins hand met een kraebtigen, I trouwbartigen druk. Wil u dat ik nog meer tot mijne verontschuldiging zeg? vroeg Waldemar, terwijl Irene GKlda Horst om bet middel greep en haar 'zoo de trap af in bet salon voerde

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1