de ingenieur van den Waterstaat Welcker begeven zich eerstdaags naar Brazilië, om de Regeering al daar van advies te dienen in zake de ingekomen plannen tot verbete ring van de zeemonding van den Rio grande do Sul. De Regeering heeft bij haar memorie van antwoerd in hoofd zaak onveranderd gehandhaafd, het •wetsontwerp tot regeling van het auteursrecht op werken van beel dende kunsten, wijl het een nood zakelijk gevolg; is van de wet op het letterkundig auteursrecht, en reeds in 1879 wel degelijk door be langhebbenden gewenscht is. Uitdrukkelijk verklaart de Re geering, dat door dit ontwerp niets wordt geprejudicieerd vóór of tegen de octrooien van uitvinding. Naar men verneemt, is aan het kantoor der Havre-stoombooten het bericht ontvangen, dat aan de douane te Havre reeds gelast is geworden, het tarief overeenkomstig de nieuwe, tusschen Frankrijk en Nederland gesloten handelsovereenkomst toe te passen. Aan den heer F. A. L. de Gruyter te Amsterdam, is op de Uit- vindings-tentoonstelling te Londen de zilveren medaille toegekend voor zijne Jaaruurwerken, systeem-Har- der. De Donderdag door het hof te Amsterdam veroordeelde B. van Om meren is voornemens appel aan te teekenen en heeft tot zijn verdedi ger in tweede instantie gekozen mr. B. J. Ascher. Hangende het proces is'hij in zijne betrekking geschorst. De heer C. Bouterse is door eene Fransche maatschappij uitge- noodigd, een aantal hectaren land op de Hollandsche manier in cul tuur te brengen, en wel in de meren van de Compagnie agricole du des- sèchement des marans de Fos du colmatage de la Crau. De heer G. Langeveld zal als uitvoerder met 22 arbeiders in het begin der volgende week daarheen gaan. In de maand Juli 11. zijn te IJmuiden uitgegaan 33 schepen en barken, 8 brikken, 10 schooners en 123 stoomschepen, en binnengeko men 28 schepen en barken, 9 brik ken, 17 schooner? en 127 stoom schepen. Naar den landaard zijn deze te regelen als volgt: uitgegaan 49 Nederlandsche, 65 Engelsche, 32 Noordsche, 14 Duitsche, 2 Zweed- sche, 2 Grieksche, 2 Spaansche, 2 Deensche, 4 Russische, 1 Itali- aansch, 1 Fransch; en binnengeko men, 57 Nederlandsche, 72 Engelsche, 23 Noordsche, 12 Duitsche, 3 Zweed- sche, 2 Grieksche, 2 Spaansche, Finlandsch, 2 Deensche, 4 Russische, 2 Italiaansche en 1 Fransch. Totaal uitgegaan 174 en binnengekomen 181 schepen. Den burgemeester van Made en Drimmelen, den heer JA. Rees van wien wij vroeger hebben ge meld, en die sedert jaren te Breda woont en ongenegen blijft zich te Made of te Drimmelen te vestigen, is om die reden onlangs op last van den Minister van Binnenlandsche Zaken aangeschreven, tegen 15 de zer zijn ontslag te vragen. Uit Nijmegen wordt van 14 Aug. gemeld: De wielerwedstrijd ving heden aan. Op den vastgestelden tijd werd de optocht gehouden, die zeer schoon was. Een 130 wielrijders met het bestuur van den bond en der maat schappij tot exploitatie doortogen de singels en een gedeelte der stad. Neen, het is mij voldoende, wanneer gij ons beider noodlot als eene verontschuldiging aanziet, zeide Erwin rondweg. Maar volg mij, graaf Merfeldt, gij moet de goedheid hebben, mij nog eenmaal gehoor te verleenen! In de kamer aangekomen, bleef Erwin eenige oogenblikken in naden ken verzonken staan; toen wenkte hij Gilda tot zich en trok haar zacht aan zijne borst. Bijna ware ik weder in mijn oude zelfzucht terug gevallen, zeide hij meer tot zich- zelven dan tot hen, die om hem stonden, en had gehandeld zoo als het mij voor ons beiden recht en goed dunkte. Doch ik weet, dat wanneer ik thans ook zonder uwen raad beslist had, gij dit als het ze kerste bewijs van gerijpte ervaring en zelferkenning zoudt hebben we ten te waardeeren.Gilda, mijne Gilda, wij beiden zijn niet geroepen een erfenis in ontvangst te nemen, waar met twee muziekkorpsen. Het weer was fraai. Duizenden menschen zijn op de been. De orde werd, als al tijd, door de politie uitstekend ge handhaafd. Ten half twee begon de wedstrijd onder zeer veel belangstelling. De tribunes en de eerste staanplaatsen waren zeer goed bezet, de mindere plaatsen vrij goed. In den wedstrijd voor tweewie- Iers om het meesterschap van Ne derland op de lange baan, afstand 7000 meter, met 8 mededingers, werd de 3e pr. behaald door den heer J. Westerman, van Haarlem, in 16 min 38 sec. De heer Kiderlen, van Delfshaven was de held van den dag. Hij be haalde het meesterschap zoowel op de korte als op de lange baan en verkreeg niet minder dan 4 eerste en een tweeden prijs en had voor de lange baan nog 100 meter op zijne mededingers voorgegeven. Een lauwerkrans werd den heer Kiderlen aangeboden door de wiel rijders, en hij door de deelnemers on der luide toejuichingen het terrein rondgedragen. Er was groote geest drift. 7* In de Vlaard. Ct. leest men: «De Hollandsche haring is thans zeer goedkoop, een waar volks- voedsel, een uitstekend voedingsmid del tegenwoordig. De kwaliteit laat vooral dit jaar niets te wenschen over. Wat daarover onlangs in som mige bladen is gezegd oorspron kelijk in de Leidsche Courantis een bericht van een onkundige, een slecht onderrichtedie meent dat haring niet best is, omdat de prijs er van laag is! Het tegen overgestelde is het geval; de zee levert nog overvloed van jonge vette soort, namelijk maatjesharing; er is nog geen spraak van kuit of hom- zieken, die overrijp en droog zijn. Deze maatjesharingen worden tot spotprijzen aan den man gebracht; de overvoed van goeden gezonden haring, niet de geringheid van hoe danigheid is oorzaak dat hij goed koop is. «Daarbij is de weersgesteldheid thans vrij gunstig. Verleden jaar werd in den ongemeen heeten zomer beduidend meer, niet slechts pekel haring maar ook versche ongekaakte steurharing aangevoerd, en aange zien de bokking, waartoe deze laat ste te rooken bestemd was, ook wei nig aftrek destijds had, vond men aan de kustplaatsen goed, deze aan den wal nader te kaken en in ton nen of kleine vaatjes verpakt naar Amerika ten verkoop te zenden, waar echter deze waar van zeer ge ring gehalte moest afgewezen en zelfs ten deele weggeworpen wor den. Van daar het valsche bericht, dat evenzoo de rondte gedaan heeft, dat Hollandsche haring in slecht fust in Amerika geweigerd is.» In een buitengewoon politie blad wordt bericht, dat in den mor gen van 11 Aug. jl. uit een koffer, verzonden uit Uden, via Bokstel- Rotterdam, naar 's-Hage, zijn ont vreemd 1 gouden dameshorlogeket ting met vierkante schakels en ka pittelstokje, kwastjes, schuifje en en horlogesleuteltje; 1 gouden koord- vormig halskettinkje met juweelen kruisje; 1 langw. gouden broche; 's-Hage, belast met het beheer der lste afdeeling, verzoekt opsporing. Dinsdagavond werden op den Wes- tersdoksdijk te Amsterdam, vier jon gens door de politie medegenomen, die daar op den grond lagen in kennelijken staat. De oudste was 12, de jongste 9 jaar oud. In het bureau aan de Oudebrugsteeg sliepen zij hun roes uit. Men kan niet te vroeg beginnen! Een getrouwde dochter ging in de vorige week bij haar vader, zekere de H., in de Koestraat te Amster dam, even den boel kort en klein slaan. Met de gewaardeerde hulp van haar echtgenoot werd de deur ingetrapt en daarna sloeg men ach tereenvolgens de ruiten door. De lieftallige dochter verwondde zich zoodanig bij dit vernielingswerk, dat ze ter verpleging naar het gasthuis moest gebracht worden. Twee Kamper dames bezoeken het Rijks-Museum om Neêrlands kunstschatten te bewonderen. Na eerst stilzwijgend eenige zalen te zijn doorgewandeld, valt eensklaps de aandacht van de eene op een zeer kostbaar schilderij en roept zij «Kiek das 'n mooie, wat 'n pracht van 'n lieste zit der umme.» welke hem ontlast van het bij zich hebbende geld zoo ongeveer f 37 terwijl de firma v. d. W. Co., in tijds van zijne komst onderricht, hem dwong het paard af te staan, zoodat Van Driel zonder geld en zonder paard naar Rotterdam af droop. (A7 R. Ct.) De luchtballon van den heer L'Hoste, gisterennamiddag in het Feestgebouw te Rotterdam opgeste gen, is te Sliedrecht nedergedaald. De ballon heeft eene hoogte van 1800 M. bereikt. Naar men verneemt zal te Krom menie, bekend door zijne zeildoek- fabrieken, door den heer S. Plan- teijdt, fabrikant aldaar, eene stoom- zeildoekweverij opgericht worden, de eerste in die gemeente. Bij de oefeningen van Zr. Ms. instructieschip Het Loo had Donder dag een droevig ongeluk plaats. Een der matrozen, belast met werkzaam heden aan de schijf op de Hors, geraakte tusschen pantserplaten zoo danig bekneld dat hij na korten tijd aan de gevolgen daarvan overleed. Zijn lijk is in het Marine-hospitaal opgenomen. De eerste Katwijksche haringjager, toebehoorende aan den reeder N. Haasnoot, is gisterenochterd met het uitgaan der haven te IJmuiden, op de hoofden gestooten en gezonken. De ekwipage werd evenwel gered. De tweede Katwijksche haringja ger kwam gisterenmorgen behouden op het strand te Katwijk aan. Uit een op 31 Juli jl. per spoor uit Deventer naar 's-Hage verzonden handkoffertje is ontvreemd1 bank biljet f200 gemerkt 2116 R., voor zien van den firmastempel «Com missionairs J. Bonthuis in effecten en P. J. Gerlings Co. in effecten.» Door den officier van justitie te Zutfen wordt opsporing, aanhouding en bericht verzocht. Omtrent den brand te Raamsdonk wordt nog gemeldt: Het was een droevig gezicht, zulk eene groote verwoesting te aan schouwen. Overal zag men kolossale bergen van hooi en granen in vol len gloed. Over eene lengte van meer dan een kwartier uur gaans liggen al die groote gebouwen tegen den grond, terwijl slechts 3 h 4 huizen, die van steen gebouwd en met pannen gedekt waren, zijn blij ven staan. De schade, die deze brand heeft veroorzaakt,kan wel op ruim f200,000 worden geschat. De brandspuiten van Raamsdonk, van Waspik en van Capelle, heb ben veel tot het beteugelen der vlammen bijgedragen, maar vooral waren de militairen uit Geerti uiden- berg, die met hunne brandspuit ter hulpe waren gekomen, onder bevel van hunne officieren ijverig werk zaam, om het vuur meester te wor den, opdat de brand geen verderen voortgang zou kunnen maken. 1 paar gouden zwart geëmailleerde oorbellen; 1 R. C. kerkboek met bruin lederen band, verguld op snee; 2 kluwens donkerblauwe wol fleschje odeur: 4 bankbiljetten ad f25. De commissaris van politie te aan zich voor ons vreeselijke her inneringen vastknoopennimmer zouden wij dit slot in vrede kunnen bewouen, daar waar de schaduwen mijner misdaad als verlammende geesten ronddwalen. Ons hart, mijn vrouw, kan slechts genezing vinden in afzondering, in de stilte, die onze liefde zal tooien en aan haar leven schenken. Spreek, Gilda, heb ik niet goed voor ons beiden gedacht Zoudt ge de gedachte verdragen kunnen, de erfenis van uwen vader te hebben aanvaard? Nooit, o nooit, riep zij, zijne haud omvattende. Ik wijs het recht op die erfenis met vrees en afschuw van mij! Goed dan, gij hebt beslist!.... Graaf Merfeldt, vervolgde hij met kalmeu ernst, zich tot Waldemar wendende, het zal u niet onbe kend zijn, dat de gestorven graaf Ferdinand Merfeldt, mijn oom, mij onmiddellijk na zijn laatsten dwang- Uit Delftshaven wordt ons gemeld: De bekende koopman van Put- tershoek, Dirk van Driel, die in den laatsten tijd onze gemeente tot het veld zijner werkzaamheden koos, is hier niet zeer gelukkig geweest. Eenige maanden geleden kocht hij van de firma W. S. v. d. W. Co. alhier, drie partijen hout ter waarde van f96, om den dorschvloer te veranderen. Van betalen natuurlijk geen sprake. Waarschijnlijk aange moedigd door dit aanvankelijk suc ces, komt hij te Delftshaven terug met een elders gekochtpaard en tracht dit aan den man te brengen. Bij deze gelegenheid ontmoet hij een zijner aardappelen-leveranciers, Een jeugdige oplichtster. Een paar meisjes, dezer dagen in Sneek gelogeerd, ontmoetten daar op een avond een bijna volwassen deern. Zij begon een praatjewas heel aardig en vroeg weldra of de meis jes ook op de kade geweest waren «Neen,» was 't antwoord. Nu, dan moesten ze eens even méégaan, want er waren twee jongetjes verdronken en het was er zwart van menschen. Hoewel zeer nieuwsgierig, als kin deren zijn, gingen ze toch niet mede, wijl 't al laat was. Den vol genden morgen weer wandelende, kwam het vriendelijke meisje hun weer tegemoet, dat nu dadelijk vroeg of ze al gekeken hadden, anders moesten ze haar maar volgen. Zij kwamen weldra bij een tuin, waar om een vrij hooge schutting stond. Daarin waren de drenkelingen ge legd. Daar de meisjes niet best over de schutting konden zien, beurde zij ze even op. Zij zagen niets. Nu dan moesten zij nog maar eens goed kijken. Weer tilde zij ze in de hoogte. Daar er niets te zien was, keerden de kleinen terug en deden nu wel dra de ervaring op, dat de heele kijkerij verzonnen was, om hun de portemonnaie te ontfutselen. maatregel definitief tot erfgenaam benoemd heeft. Een daarop betrek king hebbende acte is onder berus ting van den notaris van den over ledene. Ik echter, in 't volle bezit mijner rechten, doe uit vrijen wil afstand van iedere aanspraak op zijne erfenis. Na rijp overleg ben ik tot de overtuiging gekomen, dat het voor ons allen heilzamer is wanneer gij, Waldemar Merfeldt, de zware plichten, aan het beheer van die na latenschap verbonden, op u wilt ne men. Gij zult haar in ieder geval beter weten te waardeeren, dan ik daartoe in staat zou zijn. Daarom sta ik u mijne aanspraken met vreug de en vertrouwen af en zou thans gaarne vernemen of gij geneigd zijt te harer tijd de erfenis in ontvangst te nemen? Ademloos had Waldemar geluis terd. Neen, neen, ik laat mij geen vorstendom schenken! Schenken? Baronesse Irene GEMENGD NIEUWS. Als een bewijs, hoe gemakkelijk het reizen tegenwoordig gaat, kan wel het volgende staaltje dienen. Vier kinderen, wier ouders te Bay City, Staat Wisconsin in de Ver- eenige Staten, overleden waren, kwa men 11. Zondag per S.S. Leerdam der Ned.-Amerik. Stoomvaartmaat schappij te Rotterdam aan. De oudste, die als geleider dienst deed, was 14 jaarde 3 andere kinderen van 610 jaar. Overvloed van geld vergemakkelijkte hun de reis zeker niet, daar de geleider bij zijne aan komst te Rotterdam nog 90 cent bezat, allen waren echter goeds moeds. Door de zorg van de beamb ten der genoemde maatschappij wer den zij naar eene tante te Tilburg, die zich het lot der weezen had aangetrokken, gezonden en kwamen daar Zondagmiddag behouden aan. Vroeger zou zulk eene reis van 4 dagen sporens in Amerika en ver volgens de tocht over den Oceaan, enz. voor vier zulke, zonder toezicht reizende kinderen, wel eene onmo gelijkheid genoemd zijn. Twee agenten vau den veilig heidsdienst te Parijs, werden Woens dag door den onderzoeksrechter, M. Weill, gelast tot de aanhouding over te gaan van zekeren Adolf Tremoy, beticht van talrijke oplichterijen. Zij begaven zich dus naar de woning van gemelaen persoon. Wanneer zij op de vierde verdie ping gekomen waren, vóór de ka mer waar Tremoy, zijne echtgenoote en zijne kinderen verbleven, hoorden zij binnen eene vrouwelijke stem zeggen: «Daar zijn ze.» Dan volgde eene doodsche stilte. Na een kwart uurs gewacht te hebben, trokken de agenten eene tweede maal aan de bel, en op het zelfde oogenblik weerklonken ach tervolgens vier ontploffingen. Dan werd de deur geopend en de vrouw zegde op onverschilligen toon: «Mijn echtgenoot heeft zich gezell- moord.» Tremoy had zich inderdaad drie kogels door de borst en eenen do«r het hoofd geschoten en lag uitge strekt in een overgrooten bloedplas. Een dokter, in aller haast geroe pen, bevond dat de dood oogen- blikkelijk geweest was. Toen de koniDg van Saksen zich onlans op het eiland Rügen bevond, wandelden twee dames, die tijdelijk te Stubbenhammer verblijf hielden, van Groot- naar Klein- Stubbenhammer, toen zij een heer ontmoetten. breng gij uwen verloofde aan het verstand, dat hij weldoet, de moei lijke leiding der zaken aan een on kundigen en daartoe niet genegen man te ontnemen. Vraag hem, of hij gelooft, dat ik met ijver en plicht getrouw aan eene hatelijke, mij op gelegde verplichting zou kunnen voldoen. Neen, zeide Waldemar, met de meeste oprechtheid. Neen. En verder vraag ik u of al de tranen van kommer, door Gilda geweend, het niet verdienen, dat die door mij gedroogd worden, daar en waar ik zulks vermag? Heeft haar bitter leed niet verdiend, dat ik in de eerste plaats en voor alles mij naar hare wenschen voeg Graaf Waldemar, zoudt gij. u in mijne plaats bevindende, anders handelen? Neen! {Wordt vervolgd.) Een der dames vroeg hem of de koning van Saksen spoedig zoude komen. «Ja», was het antwoord, «hij komt zeer spoedig.» «Is hij nog ver verwijderd?» luidde de tweede vraag. «Hij is reeds hier», sprak de heer, die zelf de koning bleek te zijn, die zijn gevolg vooruit was geloopen. Hij maakte eene buiging en reikte der dame de hand. De tweedde ~Ime, die toevallig een bouquet veldbloemen had geplukt, bood dit den koning aan, die het onder dankbetuiging aannam en ook de geefster de hand drukte. De Duitsche Oost-Afrikaansche Maatschappij heeft bekend gemaakt, dat binnen haar gebied in Afrika het vervoer en de verkoop van sterke dranken alleen mag plaats hebben met vergunning van hare ambtena ren, welke vergunning alleen zal wor den verleend wanneer hetbewijsisge- leverd dat die dranken uitsluitend bestemd zijn voor geneeskundig, hygiënisch of industrieel gebruik. Voorts geeft de Maatschappij eene prijsvraag, luidende«Hoe kunnen negers het best worden op geleid voor arbeid op de plantages Hierop is uitgeloofd een eerste prijs van 1000 en een tweede van 500 M. De 22jarige schippersknecht Herman Hesse te Zehdenick was wegens diefstal van hout in een bosch, tot eene boete van vijf mark veertig pfennige en eene schadever goeding van vier en vijftig pfennige, subsidiair vijt dagen en een dag ge vangenisstraf, veroordeeld. De man had van de boete slechts vijf mark betaald en was dus veer tig pfennige schuldig gebleven. Hij is thans gevlucht of beter gezegd, hij is vertrokken zonder dat men zijn tegenwoordige woonplaats weet, en de verschillende politiebe- sturen zijn thans uitganoodigd om te trachten de veertig pfennige van Hesse te ontvangen, of hem, bij wanbetaling.... acht uren en drie en vijftig minuten in de gevangenis te zetten. Het geboortehuis van gene raal Grant in het dorpje Point Pleasant, aan den Ohio, in het graafschap Clermont, dat eene ne derige woning met slechts eene ver dieping is, bevindt zich nog in den zelfden toestand als voor drie en zestig jaren en behoort in eigendom aan den farmer Michael Hersch. Na het overlijden van den generaal

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2