böm&erlijii nm. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken Acht en twintigste Muziekuitvoering heeft Hersch drie aanbiedingen ge had om het kleine huisje te ver- koopen. Een bod ging van eenige burgers van het graafschap uit, het tweede was van de Union-Club te Philadelphia, die het huisje naar het prachtige Fairemount-park als eigen dom van het volk wil verplaatsen. Het derde bod is van een burger van Cincinnati, die het gebouwtje in het zich daar bevindende Elm- park wenscht op te richten. Naar een Engelsch blad mede deelt is te Lucknow, in Britsch-Indië, een dertienjarige Hindoe-knaap naar Europa scheep gegaan, die twee volkomen ontwikkelde lichamen en slechts één hoofd bezit. Een Indisch Barnum heeft den vader van den jongen duizend goud stukken gegeven voor het recht om het natuur-wonder in de groote ste den van Europa aan het schouw- lustig publiek te laten kijken. De beenen van den knaap zijn geheel onafhankelijk van elkander en hij kan bij afwisseling met de beide voorste of de beide achter ste loopen. Als de knaap ooit voor militie of schutterij zoude moeten opkomen, zoude het voor militaire autoriteiten een moeilijk probleem zijn om uit te maken of hij voor één manschap of voor twee manschappen moet ge rekend worden. De Indische phantasie was steeds vruchtbaar en majestueus en wan neer zij, gelijk uit het bovenstaande schijnt te blijken, de komkommer- cultuurgaat helpen bevorderen, kan het niet anders of de oude wereld zal nimmer gebrek aan belangrijke en verbazingwekkende nieuwtjes hebben. In de haven van Genua is een groot ongeluk gebeurd, aan boord van de stoomboot Europa. De kom- mandant van het schip, die een ka non wilde afschieten, zooals som mige schepen dat gewoon zijn bij het binnenkomen en verlaten van een haven, droeg aan een oud-ma troos op het kanon te laden en het af te schieten. Deze had niets om als laadprop te gebruiken en kwam op het denkbeeld, misschien ook om de ontplofÏDg heviger te maken, om, nadat hij het kruit had aan gebracht, er aardappelen tegen aan te stampen. Op het oogenblik dat het schot afging sprong het kanon, men weet niet door welke oorzaak, en slin gerde in zijn teruggaande beweging den kanonnier in zee. De ongeluk kige verdween onmiddellijk onder de oppervlakte en trots alle naspo ringen kon men hem niet meer te rugvinden. Men voegt er bij, dat op het oogenblik der ontploffing een der tigtal personen om het kanon stond, maar dat behalve de arme matroos niemand hunner getroffen werd door de stukken van den vuurmond, die op grooten afstand werden wegge slingerd. Uit Athene wordt gemeld, dat de veiligheid in Epirus weer alles te wenschen overlaat, vooral aan de zijde der Grieksche grens. Dinsdag drong een bende van vijf-en-twintig roovers in de stad Mezzovo, die twee bataljons Turk- sche soldaten in garnizoen heeft, en wist er drie Grieksche dames, tot de aanzienlijkste familiën der stad behoorende, op te lichten en naar de bergen mede te voeren. Zij vragen nu een reusachtig losgeld voor de drie gevangenen. De jonge baron N. N., zegt het Wiener lil. Extrallatty had het laat ste gedeelte van eene erfenis, die hem zeer onverwacht te beurt was gevallen, op edele wijze doorgebracht en sedert weken werd over verkoop bij executie gesproken. Dezer dagen vond die werkelijk plaatstoen de met de zaak belaste ambtenaren in de woning van den jongen man verschenen, vonden zij hem met twee dames en eenige vrienden tamelijk opgewonden aan tafel zitten. Gevulde schotels en champagne glazen waren in zonderlinge tegen strijdigheid met het ernstige van het geval; op den parket-vloer stond de noodige hoeveelheid gefrappeerde champagne te wachten. De baron stond op en bracht een toast op de ambtenaren uit, waarop de dames en heeren zeer veel schik hadden en lustig klonken; aan het slot zijner rede zeide de vroolijke heer des huizes«ga gerust uw gang, mijne heeren 1 Ge ziet dat uw komst mijne gasten en mij vol strekt niet lastig valt!» Terwijl in de andere vertrekken verkooping werd gehouden, dronken de losbollen de laatste champagne op. Wanneer voor een of ander stuk een hoogen prijs werd besteed, klon ken zij vol vuur op het welzijn van den «hyena der verkooping». Eerst toen ook tafel en stoelen der bende verkocht moesten wor den, stond men lachend op en verliet men de woning; de baron ging mede en wist volstrekt niet, waar hij des nachts onder dak zou moeten komen. Het blad Nomosti bevat de volgende bijzonderheden omtrent een groot bedrog dat dezer dagen bij de Russische Rijksbank aan het licht kwam. De overste B., die papieren van waarde tot een gezamelijk bedrag van tweehonderd twintig duizend roebels bij de bank had gedeponeerd, kwam op zekeren dag zijn eigendom terugvragen en gaf den ambtenaar die hem te woord stond een lijstje met al de nummers zijner stukken. Toen de geschreven aanvraag de verschillende bureau's was gepas seerd, richtte de ambtenaar de ver baasde vraag tot den heer B.: «Wilt ge uw deposito voor de tweede maal terughebben «Hoe bedoelt ge dat?» zeide de overste, «ik heb nog niets ontvan gen.» «Maar uw eigendom is toch aan uwen zaakgelastigde ter hand ge steld.» «Ik heb geen zaakgelastigde en ook niemand opgedragen om mijn geld in ontvangst te nemen.» De heer B. liet daarop de door de bank afgegeven kwitantie zien, terwijl in de boeken der bank ver meld stond, dat het bedrag aan ze keren S. was afgegeven, die in het bezit van notarieele volmacht was en zijne identiteit had bewezen. Toen men volmacht en identiteits bewijs zorgvuldig nazag, bleek het dat beide documenten valsch waren. Uit Pittsburg, in Pensylvanië, maakt eene romantische geschiedenis zeer veel opzien. Jaren geleden geraakte de Duit- sche prins S. op eene jonge actrice verliefd, die toen in een der schouw burgen te Berlijn, optrad. Zij ver loofden zich en besloten, daar de familie van den prins niet in een huwelijk wilde toestemmen, naar Amerika te gaan. Dit gebeurde, en spoedig na aankomst te New-York, werd het huwelijk gesloten. Na tal van lotgevallen te hebben ondervonden, vestigde het paar zich te Pittsburg, waar het zonder eenig geldelijk vermogen aankwamspoe dig echter kwam het in betere po sitie doordien de familie eene jaar- lijksche toelage bewilligde en de prins tot vice-consul van Oostenrijk- Hongarije werd benoemd. Naar men zegt had de prins, al vorens hij te Pittsburg kwam, o. a. te Latrobe, als koetsier van een bier wagen gefungeerd. In December van het vorige jaar werd hij uitgenoodigd naar Duitsch- land te komen ten einde bij de regeling eener erfenis tegenwoordig te zijn en, naar men thans verneemt, ook van zijne ouders vergiffenis te krijgen; eenigen tijd geleden toch seinde hij zijne vrouw dat zij alle bezittingen verkoopen en met de vier kinderen naar Europa komen moest. Natuurlijk aarzelde de dame geen oogenblik om aan dit verlangen ge hoor te geven, en zij bevindt zich reeds op weg naar haar man. Winstgevende uitvindingen. Het is een uitmaakte zaak. dat de meest winstgevende uitvindingen veelal die van geringe beteekenis zijn. Om fortuin te maken behoeft men geen Bessemer, Armstrong of Edison te zijn. In de Vereenigde Staten worden schatten verdiend door de uitvinders of althans door de eigenaars der patenten. De sty- lografische pen levert thans een jaarlijksch inkomen van f240,000 aan de eigenaars op. Een ander soort pen om in ver schillende kleuren te schaduwen, levert eveneens f240,000 per jaar op. De uitvinder van de gegomde omslagen voor couranten is mede een rijk man. Het stukje radeergom aan het boveneind der potlooden levert den eigenaar van het patent recht een onafhankelijk bestaan op. Parketvloeren, die evenals vloerkleeden opgenomen en verlegd kunnen worden, zijn tegenwoordig in Amerika een goed handelsartikel. Voor de vervaardiging van zulke vloeren gebruikt men grof doek waarop de stukken hout, evenals bij vaste parketvloerenin patronen naar verkiezing worden opgelijmd. De uit de meest verschillende hout soorten bestaande platen en reepen worden dan glad geschaafd en op dezelfde wijs behandeld als vaste parketvloeren, en kunnen op gelijke wijs gewreven, geschrobd, geolied en gewast worden als deze, en heb ben dit op de vaste voor, dat zij vervoerbaar zijn en bij verhuizing in een ander vertrek opnieuw te ge bruiken zijn. Bij groote oppervlak ten of bij lange smalle, worden tot betere bevestiging der stukken hout, smalle klampen tegen den onder kant van het doek gelijmd en met korte spijkers of houtschroeven met het hout verbonden. "Weelde bij de Dienstboden. De huisvrouwen van den tegen- woordigen tijd klagen vaak steen en been over de steeds toenemende zucht naar weelde en opschik, die zich bij haar dienstboden vertoont. Misschien kan het haar tot troost dienen, dat ook onze voorvaderen met hetzelfde euvel te kampen had den en het zelfs met strenge wets bepalingen trachtten tegen te gaan. Zoo vindt men o. a. in het boek der Handvesten Ordonnantiën enz. de Stad Amsterdam betreffende over de dienstboden het volgende merk waardig stuk, gedagteekend 23 Juni 1662: Also mijne Heeren van den Ge- regte bevinden dat niet tegenstaande by vorige willekeuren seker straf fen tegens de ongeregeltheyd der Dienst-boden en derzelver Besteed- sters Voorloopers en anderen zijn gestelt, egter de Heeren Meesters en vrouwen dagelijks door de Dienst-bode sodanig geplaagt en in haar Huysgezinnen ontrust worden, dat by aldien daer in niet nader en wierde voorsien de baldadigheyd, ontrouw, ongehoorzaamheyd, klein- agting en vermetelheyd der voor noemde Dienst-boden in 't korte geheel onverdragelijk soude worden tot voorkominge van welke onge regeltheyd hebben mijne voornoemde Heeren alsnog sig houdende by deze vorige ordonnantiën deswegen uyt- gegaen voor so veel die met dese niet en komen te strijden, deselve vergroot, geordonneert en gewille- keurt gelijk haar Ed. Agtb. ordon- neeren en willekeuren by desen: En vermits sedert eenigen tijd on der de dienstboden sodanige uijtter- lijke Hovaerdy in 't dragen van klederen, kanten, krullen, lokken, strikken enz. is ingevoert, dat er geen of wijnig onderscheijd tusschen de kledinge van haar Vrouwen en haar gesein kan worden, en dewijl 't selve is strijdende tegen de be- tamelijkheijd en goede zeden buyten en behalven al de Dienstboden die hetselve uyt haar loon niet kunnen bijbrengen en egter willende met anderen gelijk staan daardoor tot Ontrouw, Dieverij, vervallen. So hebben negen heeren van den geregte om daer in so veel doene- hjke te voorzien geordonneert en ge- willekeurt gelijk hun Ed. Agtb. or- donneeren en willekeuren bij dezen dat de kameniers, dienstmeyden, kapsters, mincemoers nog andere dienstboden hoegenaamt welke in vaste huur verbonden zijn na den eersten dag van May eerstkomende voor bovenkleederen so lang sij die nen en in vaste huur blijven nies anders sullen mogen dragen als een modest en zedig kleet, sijnde geen zijde, fluweel nog Felp, bestaande in een Jak en een Schort, zonder dat deselve Tabbers, Samaren, Bou- wens of andere dergelijke zullen mogen gebruycken gelijk sy ook id 't alderminste niet en sullen mo gen dragen eenige gemaakte Krullen, Strikken nog eenig ander diergelijke afhangenden Cieraat, ook niet eenige Kanten alsmede geen Boortsel op Boven of Onderkleeren, Goud, Ge steenten nog Koralen, alles op 't ver beurte van 't opperste kleed, en me nig maal iemand daarover bekeurt wort of 't selve te lossen ofofkoo- pen met tien gulders; gelijk mede de knegts niet vermogen sullen aan haar Dassen eenige Kant 't zy genayt of gewerkt te dragen, nogte ook eenige linnen-Mouwen of Lubben op de verbeurte als voren. ARMENZORG, Wijlen de heer mr. H. L van Dijk te 's-Hage heeft gelegateerd aan de weesinrich- richting te Neerbosch f1000 en aan de Hel dring gestichten te Zetten, Talitha Kami, Steenbeek en Bethel elk f 600, aan de Ned. Herv. diaconie te Amsterdam f 5000, vrij van rechten. ONDERWIJS. Zooals is gemeld, hadden zich voor de be trekking van onderwijzer aan de openbare school te Oosterbeek 51 sollicitanten aange meld. Daarbij was ook eene dame die akte had voor hoofdonderwijzeres, Fransch, Duitsch en Ned. Middelbaar onderwijs! LETTEREN EN KUNST. De /Deventer Courant" is in andere han den overgegaan. Zij is, naar men verneemt, voor f 100.000 verkocht. De aandeelen zijn onder de burgerij geplaatst. MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM, 15 Aug. Koffie. Afgedaan 387 bn. Macassar (Boen- gei) ex //Maria"'; 162 bn. Timor ex Gebr Smit"176 bn. Java W.-I. B. alhier gedopt ex «/Zeeland" en 170 bn. Java ex «-Lotos". Specerijen. Bij inschrijving werden ver kocht bij de N.-I. H. B 526 kn Notenmus- caat en 228 kn. Foelie. Katoen zeer flauw gestemd. Sept. 288/4 a 29 c. Dec./Jan. 28s/., c. Febr./Maart 22y4 c- Tin onveranderd. Petroleum onveranderd in prijs. Tarwe zonder noteering, op levering fl lager. Nov. f211. Van Rogge alleen genoteerd per 2100 kg. a c. z. k. geringe Nicolajef f138. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering "weinig ver anderd. Oct. f 142. Maart f151. Noteering van Menne Thole. Koolzaad op 800 K.G. Olie zonder handel. Lijnzaad vast. Raapolie prijshoudend; vliegend per 100 K.G. f273A. lo Sept. f 271 g, 27l/4. lo. Sept./ Dec. f 271/2- lo- Mei f283/f, 28l/o. Lijnolie willig; vliegend per 100 K.G. f26. lo. Sept. f253/.,, 25?/?. lo. Sept., Dec. f25l/8. 251 4. lo. Jan./Mei f241/.,. lo. Maart/Mei f247*. Raapkoeken f76 a 78 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 8l/2 a 12.per 104 stuks. Leiden, 14 Aug. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 140 stieren f 52 a 246, 132 vette ossen en koeien f 162 a 290, of f 0.66 a 0.78 per kl„ 56 vare id. f142 a 235, 16 graskalveren f 26 a 60,136 vette id. f 24 a 70 of f 0.50 a 0.70 per kg., 24 nuchtere id. f 8.a 19., 658 vette schapen f 23 a 32.of f 0.55 a 0.65 per kg., 670 weide dito f 14.- a 23.-, 228 lammeren f7.alê.50, 52 magere varkens f14 30, 224 biggen f5.a 1.3,6 veu lens f 80 a 100, 0 paarden f a 86 kalf- en melkkoeien f148 a 275. Leiden,14 Aug. Aangevoerd 37 partijen Goudsche Kaasf 13.a 20.Derby f 0. a Leidsche, de 150 kilo, f24 a 33. Edammer f a Aanvoer partijen, 0stuks, wegende 0— kg. Hoorn13 Aug. KaasTer waag gewogen 271 stapels, wegende 76028 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f30.-— Hooi idem f Commissie idem f 23.middelbare f Sohüfldam, 15 Aug. Moutwijn f9.50 Jene ver f 15,Arnst. Proef f 16.25, Spoeling fl.80, idem door de gchiadamsche Spoeling- Ver eeniging f 2.40. Zwolle, 14 Aug. Boter. Prima le soort, f 23.a f 24.50 afwijkende f 21.a f 22. tweede soort. f18.a f20. TE HAARLEM. Zondag 16 Augustus 1885. Groote Kerft. Vroegpreek 7 nur Escher. Voormiddag 10 ure Barger. Namiddag 2 ure Hoog. (Zondag 41.) '9 Avonds 6 ure Smeding. Nieuwe Kerft. Voormiddag 10 ure Moeton. Jans Kerk. Voormiddag 10 ure Brutel de la Rivièrc. Meandag Avond 8 ure Moeton. Bidstond voor de Augustuscollecte. Bakenesser Kerk. Voormid. 10 ure (Voor de kinderen) Kastein. Godsdienst-onderwijzer. Walscfie Kerk. Voormiddag 10 ure Dauhanton, past. a Zwolle. Luthersche Kerk. Voormiddag 10 ure Poolman. Vereenigde Doopsgezinde Kerk. Voormiddag 10 ure Craandijk. Remonstrant e Kerk. Voormiddag 10 ure geen dienst. Broedergemeente. Voormiddag 10 ure Weiss. Christelijke Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voormiddag 10 ure en 's Avonds 5 ure Mulder Klein Heiligland. Voormiddag 10 en 's Avonds 5 ure Schotel. Lolcaal in de Ridderstraat. Zondag namiddag 5 uur Bijeenkomst met de kinderen der Zondagscholen. Mededeelingen over de Zending, door den heer Bremer, Godsdienst onderwijzer. Zevendedags-Bcuptisten (Parklaan 17-) Vrijdag Avond 8 ure Prediking. Zaterdag Voormiddag 10 ure Prediking. a Namiddag 2\ ure Bijbelbespreking. Ds. BRU l'EL DE LA RIVIERE zal deze week zijne cateckisatiën van Dinsdag, des Woensdags houden. Ds. HOOG zal in deze week zijne catechisa- tiën wedGr houden. Ds. SMEDING wensch a. s. Dinsdag, 18 dezer zijne gewone catechisatiën te hervatten. Dü. ESCHER hoopt Maandag 17 Aug. alle catechisatiën op de gewone uren te hervatten. STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip ««Edam", kapt. Taat, van New-York naar Amsterdam, passeerde 14 Aug. des ochtends 11 uur Dover. O.N.O. koelte. Het stoomschip //Madura" is 13 Augustus Aden gepasseerd naar Batavia. Het stoomschip .Limburg", van Rotter dam naar Java, arriveerde 12 Aug. te Pa- dang. Het stoomschip yP. Caland", kapt. Ponjer, van Rotterdam, is 13 Aug. te New-York aangekomen. riiVIERBERICHTEN. Vreeswijk, 15 Aug 1.48 M. boven A. P 5.04 M. onder N. P. Keulen, 15 Aug. 1.69 boven 0. Buitea-Societeit „TROM MOET BLIJKEN." CONCERT op Zaterdag 15 Aug. 1885, des avonds ten TVa uur van de Amsterdamsche Orkest-vereeni- ging. Muziekdirecteur F. WEDE- MEIJER. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. Marche militaire Metzner. 2. Ouverture //Athalia" Mendelssohn 3. Ungariscüe Suite (arr Wedemeier) Hofmann. 4. Fantaisie de l'opéra" //Guil- laume Teil" Rossini. Tweede Afdeeling. 5. Ouverture //Hunyady Laszlo".ERKBL, 6. a. Entre Acte und Braut- chor aus Lohengrin Wagner. b. Les Gnfrmes (Die Hcinzel- miinnchen) Morceau carac- téristiqueEilenberg. 7. Fant. de l'opéra //Un Ballo in Maschera" Verui. 8. Les Banians, polka de con cert pour deux pistons Haseneier. Door de bh. Jb. Heuckenroth en Pedbbsen. in den Hout op Zondag 16 Aug. 1885, des middags van 24 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. M L L E R, Kapelmeester. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. Feestmarsch van het 700.jarig bestaan van 'sHertogenbosch Chr. Kriek» 2. Ouverture Martha. Flotow. 3. Walzer. Wo die schonen Mad- chen wachsenWeiss. 4. Potpourri. Les Dragons de VillarsMaillart. Tweede Afdeeling. 5. Ouverture Festival Leutner. 6. Penserosa. Fantaisie v. d. Bogaerde, 7. Potpourri. Le Petit Duo Le Cocq. Buiten-Societeit „TROUW MOET BLIJKEN." CONCERT op Zondag 16 Aug. 1885, des avonds van 7 tot 10 ure, onder directie van den Heer H. A. GRENTZIUS. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1 Propatria Marsch. A. Grentzius. 2. Concert Ouverture J. Oostelaar. 3. Valse //The Cloister" Pront. 4.Paraphrase //Wie schöu bist du" Neswadba. 5. Souvenir de l'opéra //Les Martyrs"Donizetti. Tweede Afdeeling. 6. Ouverture de l'opéra //Guil- laume Teil"Rossini. 7.Mosaique de l'opéra //Mireille ».M Krein. 8.Le Colibri Polka voor kleine fluit. Selleni, 9. Grande Fantaisie Nationale, episode militaire Kappeij. Commissariaat ra Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ur», voor de eigenaars terug te bekomen. Eenige portemonnaies met en zonder geld. Twee gouden oorbellen. Een gouden ring. Een nikkel armbandje. Een bloedkoralen arml and met gouden slot. Twee parapluies. Een omslagdoek. Een manchet. Een kous. Een pendule-sleutel. Een hondenhalsband. Een kinderscboentje. Een kinderboezelaar. Een luster boezelaar. Een bouwkundige tee- kening. Een groentenmandje. inhoudende een liter-maat. Een haarvlecht. Een kinderpara sol. Een handwagen. Twee sleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij J. v. d. Berg, Lange Heerenvest 37, een gouden horloge met ket ting; bij A. Eijkel, Omvalspoort, een gouden medaillon. BBVALLKNI 13 Aug. M. E. Schrama geb. Flooren, z. - M. C. C. S. Negrijn geb. de Graaf, z. - 14. C. v. Looij geb. Zwarter, z. - 15. C. v. Servcllen geb. Visser, z. - C. C. Jore geb. Handgraaf, z. - M. W. Jorissen geb. Schip per, d. ovbrlbdkn 13 Aug. J. J. v. Leeuwen 21 j., Korte Begijnestraat. - 14. D. v. Pol 90 j. wed. W. Verheijde, Hagestraat.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3