Él EKTMTIEBUl 3e JaargviH' Woensdag 19 Augustus 1885. No. 649 FEUILLETON. Afstand Tan zijne vrouw pflaan. ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. franco door gelieel het Rijk T>. maand 55 Afzonderlijke Hommer* 5 Verschijnt liapfijks uityenomen Zon- ëh eiyeRieene Feastrfffigen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoo fdas/enten voor het Jiuitettiandompugnie Générale de j. ublïcite litrangere G. L. Ï)A VÏBK y Go., JOH. F. JONFS. SncrParijs, SI bis Faubourg Montmartre. A D VERTEN TI ËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BE2! ENSW A AR DICH ED EN VAN HAARLEM. 'aviljoen. Ingang aan de Dreefziide 2e deur. Geojiciid dagelijks van ]0 tut 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden der Nederlaudaohe Maatschap pij ter bevordering van Nijverheid hebben op van Koloniaal museum op het vtJ diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met, i dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreelzijde le deur. Geopend dagelijks van 30 tot 4 Toegang 25 cents por persoou. Donateurs en d d i^NedêrlandscliV ^Maatschapp'y ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met i dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral nn Nederland en meer bijzonder van het Haarlemaebe Bisdom, Kruisweg Nu. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdng,_Zon- en Feestdagen, van 10— 5 uur. Toegang 25 cents per jiersoi Doorloopeutle toegangskaarten voor een geheel jaai n Museum der stad Haarlem on het Kaadhms. Ueopeno. van 3 5 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 1» October tot 34 April op die dagen van 303 Hiir tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op d en kosteloos van 124 nnr, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen benéden de 8 jaren worden in het geheel uiet toegelaten; kinderen van S tot 34 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. rier^museum in de Damstraat! Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van IIo uur. Teyle.rs bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenkof. Geopend Woecsda" ea Zaterdag van 2—4 uur. Oryef-ieepelixf i* de Groote Kerk. Dinsdag van j—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oiiclegroemoarüti vr.j. ALGEMEEN OVERZICHT. Het Fransche blad Intra: j verklaart in een zijuer laatste num «Wij zullen een brief open maken, waarin op meest af doende en onwederlegbare wijze bewezen wordt, dat een prijs is ge zet op het hootd van Olivier Pain door de aanvoerders van het Brit- sche leger in Soedan. Pain werd door hunne huurlingen achtervolgd en gevangen genomen, en daarna, op bevel van den Engelschen staf, zonder eenigen vorm van proces ter dood gebracht.» De heer Ristelhueber, Fransch consul te Tien-Tsin, is Zaterdag te Marseille aangekomen en heeft den authentieken tekst van het tractaat met China medegebracht. Het stuk, verzegeld in een rol van gele zijde, en omwonden door gouden koor den, bevindt zich in een doos van rood lak, ingelegd met paarlemoer en gesloten met een gouden slot. Deze doos is weder geplaatst in een kistje van sandelhout, rijkelijk met snijwerk versierd en omgeven door een kastje van metaal. Uit Berlijn wordt aan de Kölni- nische Zeitung gemeld, dat de Rus sische Czaar en zijn gemalin, na de bijeenkomst met keizer Franz Joseph en keizerin Elisabeth te Kremsier, over Gmiinden naar Ko penhagen zullen reizen, waarheen zich ook de koning van Griekenland en de prins en prinses van Wales zullen begeven. Daar de kortste weg van Gmiinden naar Kopenhagen over Duitschland voert, onderstelt men, dat de gelegenheid zal worden ge vonden, om ook nog eene samen komst van het Russische keizers- VAN GEQRG HARTWIG. 103) XI. (Slot.) -- Heb ik het u niet gezegd, Wichtelmann? vroeg mejuffrouw Suzanne triomfeerend. Van een ongelukkige lietde hebt gij in 't geheel niet gesproken, antwoordde hare echtgenoot he slist. Het viel u in 't geheel niet in, daaraan te denken. Ja, overwonnen, fluisterde de mooie danseres in zalige gedach ten verzonken. Hij wilde, zoo zeide hij, de vlam in zijn hart nog een maal doen opflikkeren, doch ditmaal paar met keizer Wilhelm tot stand te brengen. De jodenvervolgingen in Algiers hebben zich verleden week herhaald, en wel in die mate dat dejoodsche bevolking het noodig heeft geacht, een deputatie vau vier personen naar Parijs te zenden, ten einde bij de Fransche regeering klachten daarover in te dienen. Zij werden door den president van den minis terraad ontvangen, die haar beloofd heeft de strengste maatregelen te zullen doen nemen, ingeval de ver volgingen mochten voortduren. Volgens een Reuter-teiegram uit Caïro van 16 Aug. is Abdullah, de opvolger van den Mahdi, den 26en der vorige maand bij een oproer te Khartoem gedood. Te Lissabon zijn berichten ont vangen omtrent een moord, gepleegd op een aantal Europeanen aan de Westkust van Afrika. De mede- deelingen zijn gedagteekend St. Paul de Loanda, 15 Juli; aanlei ding tot den moord gaf het plotse ling overlijden van den Koning van Coanhama, hetwelk werd toege schreven aan de tooverkracht van de blanken. Twintig hunner werden omge bracht, waaronder drie zendelingen; de heer Victor Gerard, een Engelscli- man, wist met zijn dochter te ont komen, doch zijn heide overige kin deren werden vermoord. Fransche priesters waren later naar Coan hama vertrokken, zonder de Portu- geesche overheid met het gebeurde in kennis te stellen. Turksche oorlogsschepen blokkee- ren het eiland Symi (op de Azia tische kustl, onder voorwendsel van gelukkiger en reiner. De korrel der liefde wilde hij nog eenmaal in zijn hart zaaien en een sclioone, rijpe vrucht daarvan verwachten hij wilde een nieuw, vau dank vervuld leven vol hoop beginnen, wanneer ik wilde toestemmen, hem op zijnen levensweg te vergezellen. Floortje, riepen de beide echtgenooteu als uit een mond. 't Is niets, riep zij lachende, terwijl de tranen van geluk over hare wangen rolden. zonder een woord te zeggen, reikte ik hem de hand als een bewijs van toestem ming, en hij, hij zij keek eerst verlegen naar den grond en toen schelms in de nieuwsgierige, van verwachting getuigende gezichten harer vrienden, hij kuste mij Toen dat eerst voorbij eu gebeurd was, vervolgde zij op haren ge wonen, vroolijken toon, terwijl zij de hand van den heer Wichtelmann greep en die stevig drukte, kon de noodzakelijkheid eener volkstel ling, doch in waarheid om de pri vilegiën, aan dit eiland toegekend, af te schaffen. Vrouwen en kinde ren hebben in de grootste ontstel tenis de vlucht genomen naar het gebergte. Wanneer de blokkade eenigen tijd mocht aanhouden, vreest men voer hongersnood. De bewoners hebben zich tot de groote mogend heden gewend eD smeekeu om spoe dige tusschenkomst. De Grieksche regeering heeft reeds stappen in die richting te Constautinopel gedaan. ilIIMENLii ;Ni i). Haarlem, 18 Augustus 1885. De drenkeling, Zondag jl. uit het Noorder-Buitenspaarne opgehaald, is gebleken te zijn de sedert Dinsdag van de vorige week vermiste en alhier woonachtige G. Th. H., oud 16 jaren. Hij was verslaafd aan den drank. Een baldadige hand heeft in den nacht van Zondag op Maandag jl. verschillende ruiten van winkels en particuliere woningen in de Gr. Houtstraat alhier door krassen be schadigd. De bedrijver van deze laaghartige daad is tot nog toe onbekend, doch üet zal aan de politie wel gelukken hem op te sporen, waartoe een ieder niet genoeg kan medewerken. Onze gemeente bleef tot heden nog* van dergelijke straatschenderij verschoond en we hopen dat de be drijver eene voorbeeldige straf niet zal ontgaan. De bekende Münchener bier brouwerij, welker product als Lö- wenbraw eene groote vermaardheid beid heeft, en die ook hier ter stede (Groote Houtstraat hij de Anegang) een depót heeft, verwierf op de ik ook weder spreken. Ik bekende Arnold, dat ik de geefster van de bloemen was, die hij reeds vroeger ontvangen had, zonder te weten van wie zij kwamen, daar ik hem steeds gaarne had mogen lijden. En die ik lief heb, die plaag ik! Gij? Dat is in het geheel niet mogelijk! De dienstbare van een soevereine heerscheres stond toch onder het briefje. Nu ja, lachte het jonge meisje, terwijl zij voor het echtpaar een buitengewoon sierlijke buiging maakte. Is Terpsichore, de muze der danskunst, in zekeren zin geen heerscheres? En ben ik niet haar dienstbare, haar geëngageerde, door contract verbonden dienstbare? O, gij aartsschelm! lachte Wichtelmann hartelijk, terwijl hij de kleine danseres vaderlijk omarmde. Verschooning, mijne vrienden, wanneer ik storend tusschen beide treed, met deze woorden brak de j Antwerpsche tentoonstelling de hoog ste onderscheiding. De briefschrijver uit de hof stad van de Midd. Ct. bericht, dat de pogingen, die onder den minis ter Modderman zijn beproefd, om eene conferentie van vertegenwoor digers van verschillende mogend heden te beleggen, ten einde te trachten aan den handel in blanke slavinnen een einde te maken, door onze regeeriüg daartoe zijn opge vat. De regeering* stelt thans po gingen in het werk, om met om liggende staten overeenkomsten te treffen, die aan genoemden handel paal en perk stellen. Door het Nederlandsch Gym- nastiekverbond is inbeknopten vorm aan de leden uitgereikt een gedrukt verslag over het 18e verhondsjaar. Wij ontleenen daarvan het volgende: Het aantal leden bedraagt op het cogenblik 6418 tegen 5893 op het einde van 1884. Het Bond telt 102 vereenigingen met 2977 werkende leden, 3092 kunstlievende leden en 248 eereleden en bovendien 105 buitengewone leden; 77 vereenigin gen zijn door Koninklijke goedkeu ring van de statuten als rechtsper soon erkend. De gezamenlijke in komsten bedragen f 31.917.*80. Verder bevat het boekje een Staat der Vereenigingen, van de Neder landsche Gj'mnastiek-Onder wijzers- Vereeniging, en het eindigt met een zestal turnliederen. De officieele gedrukte lijsten der Antwerpsche bekroningen zullen binnen acht of veertien dagen ver schijnen. Te Purmerend zal Zondag 20 September bij gelegenheid van de landbouwtentoonstelling een gym- nastiekuitvoering plaats hebben. muziekdirecteur de stilte af, die een oogenblik heerschte, doch ik heb reeds tweemaal aangeklopt, naar het schijnt zonder gehoord te worden. Wichtelmann, hier is een schrijven voor u, dat ik voor de deur van den brievenbesteller heb aangenomen. Lees het. Goeden dag, juffrouw Flo rentine. Het zal u ongetwijfeld be- laug inboezemen, te weten dat mijn neef heden voor de eerste maal na zijne ziekte is uitgegaan. Werkelijk? stamelde het schoonejoDge meisje, meer dan rood wordende. Zeker! Ik kom direct van zijne woning, doch vond hem reeds niet meer te huis. Denk eens, welk een geluk! Reeds de onvergelijkelijke Faustine Hasse placht te zeggen Oom, tref ik u hier? Ik zocht u in uwe woning op! klonk Ar nold Elbe's stem vlak achter den muziekdirecteur. Flora trok zich een weinig terug, Daartoe zijn alleen uitgenoodigd de gymnastiekverenigingen in Noord- Holland, die leden zijn van het Ne derlandsch Gymnastiek verhoud. Volgens het programma begint het feest met een optocht, terwijl na de uitvoering een feestmaaltijd gebon den en de dag besloten zal worden met een concert en een bal. r-t- Door 't overlijden van den eigenaar, kwamen dezer dagen eeni- ge eigendommen, bestaande uit lan derijen en veenderijen in de Frie- sche gemeente O. onder den hamer. Vóór eenige jaren waren zij aan gegeven op eene waarde van f 150,000 h f 160,000; nu bedroeg 't hoogste bod slechts f 40,000. De heer Jongkindt Coninck, directeur der Landbouwschool te Wageningen, is gisterennacht over leden. Loodskotier no. 1, schipper M. v. d. Kuil, was bruisende op den Noordpost van den Nieuwen Waterweg en bevond zich in den nacht van 16 op 17 Aug. op 12 vailm Waterweg Z. O. Om kwart over 12 ongeveer werd hij aange varen door de stoomboot ScJimid- borndie een loods verlangde; de loods bevond zich dan ook reeds met twee matrozen in de jol. De kotter bekwam, tengevolge dier aanvaring, aan stuurboordzij in 't midden een groot gat, tengevolge waarvan hij moest zinkeu. De equipage, 10 man sterk, haastte zich om aau boord van de ScJimidtborn te komen; dit gelukte allen, en binnen drie kwar tier zagen zij hunnen kotter zinken. Niets kon gered wordenenkele mannen waren half gekleed. De ScJimidtborn bracht allen naar Maassluis, van waar zij verder hunne haardsteden opzochten.Niemandheeft gelukkig bij dit ongeval het leven verloren. terwijl de heer Elbe zijn tamelijk uit de kluiten gegroeiden neef op kluchtige wijze trachtte te omarmen. Alzoo is het u dan toch ein delijk weder ingevallen, eens u een weinig om uw ouden oom te he kommeren, beste jongen? Dat ver heugt mij, waarachtig, dat doet mij buitengewoon veel pleizier. Daar, dat ik het nu bekenne, uwe onna tuurlijke tegenzin en wederspanuig- heid tegen mijn beproefde vaderlijke raadgevingen; maar wat heeft dat nu weer te beduiden? viel hij zichzelve eenigszins verschrikt in de rede, toen hij bemerkte, dat de jonge man zich reeds lang geheel en al bezig hield met het jonge meisje, zonder een woord te hebben gehoord van hetgeen zijn oom zeide. Floor eens beste jongen, wat heeft dat te heteekeuen? Arnold had zachtkens zijn armen om Flora's slanke gestalte gelegd en plaatste het meisje voor zijn verras-

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1