9 VERGETEN. Zaterdag 22 Augustus 1885. No. 652. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTI ËN: Bouwen School. Raming f41.000. FE UI IJ-ETON. j Voor Haarlem per maand40 Cents i Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Notnmers 5 Verschijnt Oayeiijks uitgenomaa Zon- sn algemeens feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het .buitenland: ('ovspetgme Génerale de xubliclte ILirangére t). L. HAUJ3.H Go., JOH. F. JON SS. Stier., Parijs, '3'Ibis' Fauboufu Mnntma-rtre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. G-roote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot \s middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZI ENSW A AR DICH ED EN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de 'Dreefzijde 2e deur. Geopend dageiijks van 1G tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlaudsctie Maats wrtoon van diploma vrijen toegang, donateurs met'gezelschap, leden niet 1 dame. Museum van Kunstnijverheid op air. Paviljoen. iHgaug Dreef/.ijde le deur. Geopend dagelijks van 30 tot. 4 tden der Nederlandselie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 3 dame. Jiisschnppelijk museum voi Nederland en meer bijzonder van bet Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- sn Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. I *3. zuiden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van Ja April ter. 14> October alle werkdagen van 304 uur, van 15 October tot 34 April op die dagen van 10S uur londaecn kosteloos van J2—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinder*,» beneden de 8 jaren worden in hot geheel niet .toegelatenkinderen van Tevlers museum in de Damstraat.' Geopend' dadelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Fecstjlagén va» 33—8 uur. 'Peilers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en' Zaterdag van i Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling -in de Groot'ë Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 2—8 oor. Toegang (deur OudegroenmarkO vrij. nliappij ter bevordeiitig van uur. Toegang 25 cents per >r kerkelijke oudheid, knust h-inrioopciido toegangska:'.:'!en voor e regen betaling van 25 cents j»f j-ci tót 14 jaren niet dan ouder b.-tlno 4 uur. Stadsbibliotheek i'rinse verheid hebben op non. Donateurs »n ;e.se!iifi(leuis, voo.&I >r een geheel >-.ï Msnon. alleen vp oleidc. ihoj. Geopend Woensdag BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HAARLEM zullen op Don derdag den 27en Aug. 1885, des namiddags te 2 ure, op het Raad huis der gemeente in het openbaar aanbesteden Het bonwen van eene SCHOOI, voor Lager Onderwijs en het ma ken van eene WO- SflUTO voor den Con cierge, op een terrein aan liet Molenpad,hoek Wijde Geldeloozepad, te Haarlem. Bestek en Voorwaarden, als mede de Teekeningen liggen ter inzage op de Gemeente-Secreta rie, op alle werkdagen, van 10 tot uur. en zijn aldaar, te beginneD [aandag 17 Augustus 1885, jen betaling van f 2,30 per stel, te verkrijgen. Plaatselijke Aanwijzing op Vrijdag 21 Augustus 1885, des voormiddags te 10 uren. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Architect over de werken en gebouwen der gemeente, op werk dagen, tnsscben den dag der aan wijzing en dien der besteding, des morgens tusschen 9 en 10 uren, ten ojnen kantore, Koningstraat 2. I Haarlem, 8 Aug. 1885. n Wethouders E. A. .TORDENS. de Secretaris J. TIELENIUS KRUYTHOFF. in den vreemde. 3) j In het welingerichte bedje slui merde een lief kind, de kleine Cla- rita Dolores, bet geheele geluk van tare jonge moeder. Zachtjes toetre- feni. neigde deze zich teederlijk fear bet blonde kopje in het witte lussen; bet rooskleurige gezichtje net de heldere kleur had nauwe- jks eenige overeenkomst met het are, ten minste nu niet, daar de ogjes gesloten waren. Met onuitsprekelijke teederheid eschouwde de jonge moeder het lapende kind. Was het de invloed haren blik? de kleine ont ALGKNREN (HER/KIT. De Fransche minister van oor log heelt van generaal de Courcy dépêches ontvangen over verschil lende dienstzaken. De generaal vraagt vooral spoedige toezending van een aantal kanonneerbooten. Hij geeft echter geene nadere mededee- lingen aangaande de cholera; de on gerustheid is daardoor niet weinig toegenomen. Volgens eene mededeeling, opge nomen in de Justicezal, na de be grafenis van Courbet, eene nieuwe serie brieven van den admiraal in het licht worden gegeven. De heer Ristelhueber, Fransch consul te Tien-Tsin is, naar aan leiding van het artikel in den Gau- lois, waarin de reporter hem had doen zeggen«Markies Tseng en Tcheng-Ki-Tong zijngrappen makers,» bij den heer de Freycinet ontboden. Het resultaat van dit be zoek vindt men in een briefje door hem aan den Gaulois geschreven en onmiddellijk in den Temps overge nomen, waarin Ristelhueber zegt, dat men zich nu vergist moet heb ben, en dat het hem spijt, dat de reporter hem onbeleefde woorden heeft in den mond gelegd jegens personen «voor welke hij veel eer bied gevoelt.» Het Fransche oorlogsschip Bayarddat het stoffelijk overschot van Admiraal Courbet naar Frank rijk overbrengt, werd (wegens choleragevallen aan boord) voor- loopig de toegang tot de haven van Toulon geweigerd. Het is onder quarantaine gesteld. Te Marseille stierven Woens dag 23 personen aan de cholera. Ook te Toulon begint de epidemie waakte. De zachte oogleden verhie ven zich en een paar oogjes van het zuiverste hemelsblauw keken groot en verwonderd in de glinsterende, donkere oogappels die ze aanzagen; daarna lachte het kind. Met de hand jes in de lucht grijpend, stamelde het juichend: Mia Ma. Eer het woord uitgesproken was, had de jonge moeder het van de rooskleurige lippen weggekust, om dadelijk met eene bijna onstuimige innigheid twee-, driemaal te herha len: Papacha! Papacha! Er was iets hartstochtelijks in den toon harer stem. Papacha moest de kleine eerst zeggen. Zelfs de zoete moedernaam moest in haar oor niet zoo liefelijk klinken als dezewant terwijl zij met dc kleine Clarita koosde en speelde, herhaalde zij dien zoo lang, tot eindelijk ook van de kleine lippen de uitroep klonkPa pacha Dat cha eindigde in een ge op le treden. Reeds zijn daar gis teren en eergistereu een zestal per sonen aan cholera overleden. Volgens berichten aan de Daily Chronicleuit Weeuen gezonden, is in Macedonië alles rijp voor eeu opstand. Het doel is vereeniging vau alle Bulgaren tot een onaf- liankelijken staat. Benden opstan delingen trekken het land door en hitsen de bevolking aan tot verzet regen de Grieken en de Turken. De Turksche regeering heeft zoowel naar de Grieksche als naar de Ser vische en Oostenrijksche grens troe pen gezonden. Sir Henry Drummond Wolf is gisteren te Constantinopel aan gekomen. Hij zal zich aan eene quarantaine moeten onderwerpen, die tot morgen ochtend duurt. De bezetting van Kassala, zich niet langer staande kunnende hou den, heeft den 30n Juli met de vij andige stammen eene minnelijke schikking tot stand gebracht. Os man Digma, verontwaardigd over dit bericht, maakt zich gereed om tegen Kassala op te rukken, ofschoon het niet waarschijnlijk is dat zijne pogingen tot eenig resultaat zullen leiden. Een batterij artillerie, een com pagnie, drie linie-bataljons en drie infanterie-bataljous der Garde zullen terstond uit Egypte naar Engeland terugkeeren. Eeu bataljon Schotsche infanterie zal naar Malta gaan. De bezetting van Debbed en Aboe- Goesi door de opstandelingen wordt bevestigd; zij rukken op Nieuw Dongola aan. De Morning Post verneemt, dat de Belgische luitenant Storms, die juich, want de witte handjes hadden gelukkig het lange zwarte haar van de moeder gegrepen. Uit het kin dergezichtje straalde enkel vreugde, de oogen der moeder stonden vol tranen. Maar zij droogden op, slechts de lange wimpers werden nat. Wat in het fel bewogen hart der moedige Clarita Dolores omging, mocht de vrouw aan het venster niet bevroe den. De trotsche vrouw wist zich te beheerschen. Met al de welluidendheid harer stem en spraak, trachtte zij lang zamerhand de lieveling in de wieg tot bedaren te brengen, en haar op nieuw tot inslapen te bewegen, ter wijl zij haar eene harer zachte me lodieën voorzong. Het kind luisterde toe; de vrouw aan 't venster liet de handen in den schoot zinken en keek naar de bloe men; de slimme St. Bernardshond verhief den grooten kop; hij zag de zingende meesteres strak aan. Stil het station Kaerma aan den Congo commandeerde, geweigerd heeft, de besluiten der Berlijnsehe conferentie te erkennen. Hij heeft zijn post als agent der Association nedergelegd en zich zelf tot keizer van Tauga- nyka uitgeroepen, onder den naam van Emile I. Uit Durban verneemt de Daily Nems, dat de ratificatie van het Congo-tractaat tusschen de Porta- geesche Regeering en de Interna tionale Associatie heeft De Liberal,een republikeinse!: blad deelt mede, dat de Spaansche gezant te Berlijn bevel heeft ontvangen, tegen de handeling van Duitsehland te protesteeren, en dat de minister vau buitenlandsche zaken weldra tot de mogendheden eene nota zal richten, om Spanje's rechten te doen erkennen. De organen der Spaausclie pers laten de inbezitneming der Caroli- nen-eilanden door Duitsehland niet onbesproken. Het bericht, dat de graaf Solms- Sonnenwalde te La Granja met zoo in 't oog loopende koelheid ontvan gen is, was uit den Imparcial af komstig. Hetzelfde blad deelt mede, dat men zich te meer verwondert, omdat nog eerst eenige dagen gele den, koning Alphonso een allerhar- telijksten brief van keizer Wilhelm ontvangen had. De regeering der Philippijnsche eilanden had juist in hare hegrooting een crediet voor het bezetten der Carolinen-eilanden op genomen. De republikeinsche Globo, orgaan van Castelar, zegt dat Duitsehland in dat geding niet tegelijk partij en rechter kan zijn, en het dus nood zakelijk is, de zaak aan scheids rechters te onderwerpen. De ministerieele Epoca hoopt, dat Duitsehland de onbetwistbare rech ten, welke Spanje sedert 1853 op de Carolinen bezit, zal erkennen. Het orgaan van generaal Lopez, de Resumen, doet opmerken, dat Spanje in 1884 een schip gezonden heeft om daadwerkelijk den Archi pel in bezit te nemen. geheel stil, werd het in het kleine vertrek, en zachtjes weerklonk het liefelijke, zwaarmoedige lied. Het kind sliep weder; onhoorbaar stond de signora op en betrad door de opene deur de galerijen. Bianca kwam en bracht avondbrood; vlug en stil maakte zij de kleine tafel gereed; met een zekere natuurlijke gratie bood zij de gebrachte ver- frisschingen hare Excellenza aan. Deze titel riep gewoonlijk een vluch tige glimlach bij de schoone dame te voorschijn, van daag niet zij knikte slechts Bianca toe, dat het goed was. Zij roerde nauwelijks de spijzen aan, een paar sappige vruch ten was alles wat zij nam. Eene merkbare onrust bezielde haar; zij kon ditmaal niet, zooals anders, uren lang in den nacht hier zitten, om het vreedzame landschap te aan schouwen. Zij ging naar het venster terug en zond de oude dienstmaagd weg; BiNNENÏiANO. Haarlem, 21 Augustus 18-55. Bij de acte-examens voor hoofd onderwijzer, op 19 en 20 Augustus gehouden, is o. a. geslaagd de heer G. J. van Buchem; bij het examen voor de Fransche taal te Utrecht mej. C. Hartman, beiden alhier. Voor de met 1 Januari a. s. vacante betrekking van hoofd der openbare kostelooze sclioo. lett. C alhier (jaarwedde f1470 en vrije woning), hebben zich 111 sollici tanten aangemeld. H. K. H. de Groothertogin van Saksen Weimar bezocht gisteren de stad Gouda en hare merkwaardig heden, onder welke iu de eerste plaats de kerk met hare geschilderde glazen. Gisterenmiddag keerde de bezoekster te Scheveningen terug. Uit 's-Hage wordt van 20 Aug. gemeld: In den afgeloopen nacht overviel de dood plotseling den heer jhr. L. van Bronkhorst, gepensioneerd inten- dan van Zr. Ms. buitenverblijf Hel Loo. Hij ontsliep op zijne villa ach ter het «Hötel Zeerust» te Scheve ningen. De afgestorvene wist zich in hooge mate het vertrouwen van zijnen vorst waardig te maken en behoorde dan ook tot 's Konings oudste en ver trouwdste dienaren. zij mocht naar beneden naar Bianca gaan en behoefde zich met haar avondeten niet te haasten; zij zou wel hij het kind blijven. Het was haar een behoefte alleen te zijn. Zij zette zich in een lichten schommelstoel naast de wieg en daar, door de diepe rust en den stillen vrede, die de liefelijke kleine on schuld omgaf, kon mogelijk iets daarvan in haar fel bewogen ziel nederdalen. Hare oogen sloten zich, ofschoon niet om te slapen, alleen verdween het zorgvolle heden voor hare blik ken, hare gedachten vlogen in een wakenden droom ver weg over tijd en plaats. II. wakend droomen. Waarvan zoude de eenzame vreem delinge in het schoone Italiaansche landschap droomen? Haar geest hafi

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1