H. D. H. de Erfgroothertogin van Saken-Weimar bezocht gisteren de stad Gouda en hare merkwaar digheden, onder welke in de kerk met hare geschilderde glazen. Gisterenmiddag keerde de prinses te Seheveningen terug. Onder de voorname buitenlan ders. die in het «Hotel des Indes» te 's-Hage thans huisvesten, komen voor: de heer Walker, minister van de Vereenigde Staten van Amerika hij de hoven van Griekenland en Rumenië, markies de la Mina, Spaansch diplomaat, en deltaliaan- sche markies de Castelmoncays. De Minister van Binnenland- sche Zaken en de Minister van Wa terstaat, Handel en Nij verheid worden heden avond te Deventer verwacht, om tegenwoordig te zijn hij de fees telijke opening van den tramweg naar Borkeloo. Zij nemen aan het diner te Deventer geen deel maar ver trekken met den feesttreim van De venter naar Borkeloo, om van daar naar 's Hage terug te keeren. De Commissaris des Konings in Gelderland zal de plechtige ope ning niet hij wonen; volgens bericht is Z. E. verhinderd. De opening voor het publiek verkeer van den tramweg van Deventer naar Bor keloo was officieel aangekondigd op 23 Augustus. Zij is echter nader vastgesteld op 26 Augustus a. s. De aandacht van belangheb benden wordt gevestigd op eene aankondiging in de Staats-Courant, volgens welke jongelieden, die voor een der zeventien bij den artillerie- cursus opengestelde plaatsen in aan merking willen komen, den wensch daartoe, onder overlegging van de in de Staats-Courant vermelde be scheiden, voor 25 Augustus aan het Departement van Oorlog moeten hebben kenbaar gemaakt. Onder deze bescheiden behooren onder anderen. lo. het getuigschrift, van met vol doenden uitslag in 1884 of in 1885 het eind-examen eener hoogere bur gerschool met vijfjarigen cursus te hebben afgelegd; 2o. het bewijs van in de wiskundige vakken bij dat examen te hebben voldaan. Ook te Colmschate zal de ver jaardag van H. K. H. Prinses Wil- helmina feestelijk herdacht worden. Eene Commissie, die aan den bur gemeester van Diepenveen het eere voorzitterschap heeft aangeboden, gesteund door de geldelijke bijdra gen van de ingezetenen, zal een volksfeest organiseeren. Het feest zal hoofdzakelijk aan de schooljeugd ten goede komen; bij voldoende deelneming zal voor de grooteren eene ringrijderij plaats hebben. Met het Woensdag aangeko men SS. Prins Maurits van den West-Indischen Maildienst is de oud- Goeverneur van Suriname, baron Yan Heerdt tot Eversberg, te Am sterdam aangekomen. Bij den Amsterdamschen Ge meenteraad is nog ingekomen een adres van het Dagelijksch Bestuur van Broek in Waterland tot onder steuning der tramplannen der hee- ren Sanders c. s. Sedert 10 Maart leefde in eene der vogelzalen van het Zoölogisch Genootschap te Amsterdam een kraaiachtige vogel, zwart en wit ge- teekend, van Zuid-Australië, gym- norhina leucenota, die door zijn ge- zelligen aard en zijn aangenaam gefluit aller aandacht trok. Op ge heimzinnige wijze is deze vogel Woensdagnamiddag uit zijne ruime haar teruggevoerd in het oude ge boorteland, waar de Zuidelijke pracht haar nog rijker omgaf, dan in dit gezegend land. Daarbij hoorde zij weder het oude, welbekende bruisen van de zee, die haar geliefd Tene- riffe bespoelde. Zij waande zich we der daar in den schaduwrijken tot aan den hoogen oever reikenden tuin, waar, achter de taxus en aga- venheggen, een klein myrten- en palmboschje de bevallige hacienda van Don José bijna geheel verborg, welke haar ouderlijk huis. haar al les was geweest. Daar was zij in de eenzaamheid opgegroeid, zij zelve de schoonste bloem onder de uit- heernsche planten van den heerlij ken tuin. Daar had zij eene geluk kige kindsheid doorleefd, een zor- gelooze lachende jeugd doorgebracht tot aan dien avond, toen over de agaven heg-eenschooneblonde vreem deling, in haren tuin gluurde, wiens verbaasde, bewonderende blik den kooi verdwenen, zonder dat aan ont vluchting kan worden gedacht, de inrichting der kooi in aanmerking genomen. Door den directeur van het genootschap is een belooning van vijf en twintig gulden toegezegd aan hem of haar, die met zekerheid weet aan te wijzen in wiens bezit de vogel is geraakt. De Amsterdammer acht het niet overbodig eene waarschuwing uit te spreken tegen een nieuw soort vliegen-doodpapier, methet opschrift: «Mort aux mouches!» Ditpapiermoet op een bord met water gelegd en met suiker bestrooid worden. Dat het doodelijk werkt, is niet reeds bewezen door een aantal vliegen maar bijna reeds ook door een jong kind te' Utrecht. Te verwonderen is dit niet; een scheikundig onder zoek toch heeft doen blijken, dat het papier zeer veel rattenkruid be vat. Zien kinderen nu, dat dit pa pier met suiker wordt bestrooid, dan wordt hun suoeplust opgewekt, waarvan de ongelukkige gevolgen niet achterwege blijven. Noodig is het dus wel, dat de aandacht op dit gevaarlijke papier gevestigd worde. De heer Bigot, van het Grand théhtre des heereu Van Lier te Am sterdam, zal in November a. s. zijn 25jarige tooneelloopbaan herdenken. Men leest in het Leidsche Dagbl Uitvoerige brieven van de heeren Van der Keilen en Goddefroy, gis terenochtend te Leiden ontvangen, vermelden mede den dood van den dood van den heer D. D. Veth. Zijn lijden en sterven is daarin met de grootste nauwkeurigheid in alle bijzonderheden beschreven. Hij overleed den 19en Mei en wel aan de rivier Kala-Kauga (tusschen Ben- guella en Humpata), waar de reizi gers goed water en eene geschikte kampplaats gevonden hadden. Dat Veth op gewelddadige wijze om het leven zou zijn gekomen, kan beslist worden tegengesproken. Hij werd door koortsen en dyssen- terie aangetast en daardoor enstig ziek. Mathesis Scientiarum Genitrix, het bekende Leidsche genootschap, viert eerlang het eeuwfeest van zijn bestaan. Naar het Haagsche Dagblad verneemt, zijn onlangs de voorloo- pige schalen van schatting voor het geheele Rijk door de hoofdcom missie der herziening van de belast bare opbrengst der onbebouwde eigendommen vastgesteld. Het is nu van groot belang, al die schalen, met de betrekkelijke typen, gelijk tijdig ter visie te leggen, om belang hebbenden gelegenheid te geven tot vergelijking van de bepaalde pacht waarde op ruime schaal, d. i. voor alle streken des lands. Een nauw keurig onderzoek, of de aftrek voor dijk- en polderlasten overal gelijk matig heeft plaats gehad, schijnt niet overbodig; want afwijking op dit belangrijk onderdeel oefent na tuurlijk invloed uit op de uitkom sten der schatting en kan oneven redigheid in de heffing van de grond lasten ten gevolge hebben. Als een bewijs zegt het Dag- Blad dat de ambachtslieden te Barendrecht 'tver hebben gebracht op theologisch gebied, kan dienen, dat jl. Zondag de drie predikbeur ten zijn waargenomen door een smid, een verver en een rietdekker. De luchtreiziger Lhoste, die Dinsdagavond te halfzes andermaal hare had ontmoet. Het was slechts een oogenblik geweest, vluchtig en kort, maar toch lang genoeg, om in hare jeugdige ziel die geheimzin nige sympathie op te wekken, welke uit warme liefde voortvloeit. De groote, slanke man, met zijn leven dige gelaatskleur, met zijn geestrijke, ietwat lijdende uitdrukking in de don kerblauwe oogen, was zoo verschil lend van al degenen, waarmede zij anders gewoon was om te gaan, dat dit alleen haar reeds belangstelling zou ingeboezemd hebben, afgezien van de ondervonden verrassing en de levendigheid barer natuur, die iedere afwisseling in hare afgezonderde le venswijze zoo vroolijk begroette, dat zij in iederen gast een geschenk des Hemels zag. Zoo was zij met bekoorlijke on beschroomdheid van onder het loo- verdak op den vreemdeling toegetre den, om te vragen wat hij begeerde. Hij verstond hare taal niet, maar op het terrein van het feestgebouw te Rotterdam opsteeg en een uur later te Lange Zwaluwe neerdaalde, is thans in onderhandeling over eene opstijging te Seheveningen. Dat hij van déér uit eene luchtreis zal on dernemen, is echter nog niet zeker. Het spreekt vanzelf, dat de nabijheid van de Noordzee een bezwaar is. In de volgende week zal de heer Lhoste op den «Trompenberg» bij Hilversum opstijgen. Omtrent ver dere luchtreizen hier te lande (be halve die te Dordrecht op Vrijdag a. s.) is nog niets bepaald. Men schrijft uit Valkenburg: Woensdagavond was men hierin de gelegenheid een festival bij te wonen dat zeker eenig in Neder land is geweest een feest in de ingewanden der aarde. De vereeniging Het Geuldal had een groot concert georganiseerd in de bekende grot. De trein van Aken bracht om zes uur het muziekge zelschap De Harmonie van Gulpen aau het station, waar het werd op gewacht door de mannen-zangver- eeniging Walram. Onder begelei ding van de vroolijke tonen van dit muziekkorps toog men in op tocht naar de grot. Reeds was in de nabijheid daarvan een groot ge zelschap aanwezig dat mede naar binnen ging. Moeilijk is het den indruk en het gevoel te beschrijven toen de klan ken der muziek door de gewelven en spelonken werden teruggebracht, toen het licht der flambouwen alles in een rossen gloed hulde. Men moet dit gezien hebben om den indruk te kunnen weergeven. Na ongeveer een kwartieruurs door de verschillende gangen, die alle met kaarsen waren verlicht, te zijn gegaan, kwam men op de plaats, voor het eigenlijke concert bestemd. Deze was met Chineesche lampions verlicht, dat een rustig en kalm effect maakte. Planken op groote steenblokken gelegd, dienden voor zitplaatsen. Het eerste nummer van het pro gramma was het volkslied, dat staande en met ontbloot hoofd werd aangehoord. Vervolgens werden nog eenige nummers ten gehoore ge bracht, afgewisseld door prachtig gezongen liederen door de vereeni ging Walram. Nu en dan werd er Bengaalsch vuur afgestoken, dat toehoorders en omgeving met een phantastische waas omringde. De vereeniging Het Geuldal heeft aan de vele vreemdelingen en aau de inwoners van Valkenburg een onvergetelijken avond bezorgd. Aan de huizen van de meer gegoede ingezetenen te Tiel is naar de Haarl. Ct. mededeelt bezorgd eene circulaire, onderteekend door een vijftal geachte werkbazen, met dringend verzoek om, in het belang van tal van werklieden, huizen en erven eens na te zien, en als er wat te herstellen of te ver nieuwen valt, dit niet uit te stellen tot later, maar hierin spoedig te laten voorzien. Zij voldoen daarmee aan eene opdracht, hun verleend op eene, den 12en Aug. gehouden vergadering, waar een 25-tal werk lieden tegenwoordig waren, om met het oog op de slapte der werk zaamheden, de vraag te bespreken, of er geene middelen zouden te be ramen zijn om indien treurigen toe stand eenige verbeteringen te bren gen. Nu, zoo zeggen zij, in den zomer, is er bijna geen werk en bijgevolg geene verdienste. Als er las toch in hare gebaren de vraag, die hij in 't Fransch trachtte te be antwoorden, terwijl hij zijne nieuws gierigheid zocht te verontschuldigen; hij volgde dan ook de onderstelling, dat een begane fout, niet beter en gauwer kan goed gemaakt worden dan door een oprechte bekentenis, en bereikte ook spoedig dit doel, door openhartig er voor uit te ko men, dat hij van Oratava uit in den omtrek omzwierf en het niet van zich had kunnen verkrijgen, dit ver borgen Eden voorbij te wandelen, zonder een kijkje te wagen; daarbij was hij van den aanvang aan moe dig geworden, doordien geen engel met een vlammend zwaard het hem verhinderd had. Daarop lachte Clarita de la Para echt kinderlijk; want ofschoon vol gens haar uiterlijk voorkomen reeds een gracieuse jonge dame, was zij toch nog geheel en al een zorgeloos kind. In dat werelddeel groeien de geene verandering komt, wat moet dat geven bij den naderenden win ter? De toestand van vele werk lieden is treurig. Zij vragen geene giften en gaven, maar, zoo mogelijk gelegenheid om te werken. In het Wageninqsch Weekblad wijst de heer G. J. van Apeldoorn, directeur der Martha-Stichting te Alfen a/d Rijn, onder het motto «Er is eigenlijk voor deze kinderen op aarde geen plaats,» op het treu rige feit dat er zoovele kinderen zijn, onschuldig aan de zonde der ouders, maar die toch daaronder lijden. De moeder is in betrekking of is gestorven en het kind zwerft rond, verstooten door ieder, dragende de schande der misdaad die het niet pleegde. Zulk een leven van bal lingschap is ontzettend. De schrijver is van meening dat men die kinderen niet aan hun lot mag overlaten. De gemeente is ver plicht de handen uit te steken naar die hulpelooze wezens, hen liefde rijk te verzorgen en te trachten zooveel mogelijk het gemis van het ouderlijke huis voor hen te ver goeden. Er wordt wel eens beweerd dat zulke kinderen op te nemen de zonde in de hand werkt. Maar al ware dit zoo zegt de heer v. A. -moeten die arme kin deren daarom niet geholpen worden, moet het kwaad gedaan worden, opdat het goede daaruit zou voort komen. Neen, laat ons goed doende niet vertragen. De een ga heen en predike tegen de zonde, een ander neme de veriatenen tot zich en zoo woekere een ieder met de gave hem toevertrouwd. Maar waarheen met die kinde ren? De heer H. Pierson ziet geen mogelijkheid zelf in dit opzicht de handen aan het werk te slaan. De Martha-stichting is niet alleen over vol, maar in dit gesticht worden eigenlijk een ander soort kinderen geplaatst en toch moet er plaats gevonden worden. Wanneer men daartoe wil medewerken, is de heer v. A. gaarne bereid gaven voor dat doel te ontvangen. Zoo die gaven rijkelijk vloeien is dit een bewijs, dat die arbeid door de gemeente wordt gewild. Te Eindhoven zal de verjaar dag van Prinses Wilhelmina wor den gevierd met een volksconcert, optocht, bal champêtre en een ke gel-concours. De wedloopen te Nijmegen vanwegen de Geldersche Harddra verij- en Renvereeniging, welke eerst op Donderdag 17 September zouden gehouden worden, zijn nader vastgesteld op Dindag 15 Septem ber in de kermisweek. De houten tribune bij de wedren- baan, welke van de eerste wedren nen in 1882 dagteekenten teekenen van verval begint te vertoonen, zal na afloop van deze wedrennen op last van het gemeentebestuur wor den opgeruimd. 't Volapük is een weinig op den achtergrond geraakt. Het doet heden weer van zich spreken. Eene Hollandsche dame heeft nl. de Ko ningin op haar verjaardag een ge- lukwensch in gezegde taal aange boden. Er was een vertaling bij. Een huisheer te Amsterdam wilde Woensdagavond de huur gaan ont vangen van een kamer, door hem aan twee vrouwen verhuurd. Hij werd echter alleronaangenaamst ont- menschenkinderen even snel als de bloemen. Donna Clarita was nauwelijk 17 jaar oud, maar ging reeds door voor de eigenares der prachtige bezitting, die in werkelijkheid aan Donna Frasquitta Almerez, een lieve grijze dame, toebehoorde. Wie met haar in aanraking kwam vereerde haar, al de bedienden beminden haar en toch was zij onmerkbaar op den achtergrond getreden, sedert haar lieveling Donna Clarita volwassen teruggekeerd was, nadat zij twee jaren op eene kostschool in Frank rijk had doorgebracht. Allen zagen de bekoorlijke soms wat wispeltu rige jonge dame naar de oogen; Don José Almerez, haar voogd, niet uit gezonderd, in aanmerking nemende dat hij zich op de hacienda van zijne moeder bevond. Zelden slechts was dit het geval. Don José was scheepskapitein en wanneer hij op aarde nog iets liefhad, behalve zijn vangen. In plaats van geld kreeg hij vloeken en scheldwoorden. Toen hij zich daardoor niet uit het veld liet slaan en op betaling bleef aan dringen, grepen de dames hem aan en wierpen hem van alle trappen af. De ongelukkige schuldeischer bleef bewusteloos liggen. Door de buren werd hij ter eerste verpleging naar een apotheek gebracht. Gisterenmorgen kocht een man in de Commelinstraat te Amster dam eenige winkelwaren. Hij nam de goederen onder den arm en ver wijderde zich zonder te betalen. Dit kwam niet overeen met de reke ning van den winkelier. Ten minste deze zat zijn klant na, sprong op een melkwagen en verzocht den voerman hem na te rijden. Toen hij hem had, kreeg hij met veel tegenstand zijn waren terug. De dader koos het hazenpad toen men met de politie dreigde. Gisteren morgen is in het wa ter aan de Binnen-Handelskade te Amsterdam drijvend gevonden het lijk eener vrouw, naar gissing der tig jaar, tamelijk lang, blond haar, gekleed met bruine japon, wit on gemerkt ondergoed, gestreepte kou sen en lederen bottines. Op het lijk is gevonden een portemonnaie, in houdende 25 centen en twee tien centstukken, benevens een koperen Fransch geldstukje en een kies. Een kindermeisje, dat Woens dagavond met een kind op den arm te Amsterdam liep, schrikte zoo he vig van een betuiging van liefde, haar door een jongen een weinig te ruw gedaan, dat zij het kind liet vallen. Het knaapje kreeg een ern stige wond aan het hoofd en werd bewusteloos opgenomen. De bedienden van het café Krasnapolsky moesten Woensdag nacht een der bezoekers wegens on behoorlijke gedragingen verwijderen. Deze koelde zijn wraak hierover op twee kostbare spiegelruiten, die hij verbrijzelde. Hij werd daarop door de politie in verzekerde bewaring gebracht. Te Gulpers werden Dinsdag bij een winkelier 16 ongezegelde kwi- tantiën voor bedragen boven de tien gulden in beslag genomen. Tegen den afgever, een bakker uit de ge meente Noorbeek, is proces-verbaal opgemaakt. Hij zal voor deze wets ontduiking eene boete van f 400 moeten betalen. Het geval kan tot leering dienen voor anderen, die, hetzij met opzet of uit onachtzaamheid, de sinds drie jaren bestaande zegelwet nog niet schijnen te kennen. Een lanbouwer te Donkerbroek zag dezer dagen een zijner paarden los in den stal staan. Hij ging er heen en wilde het vastbinden, toen juist het paard zich omwendde en de man tusschen het paard en de schutting zoodanig werd beklemd, dat hij zich erg aan borst en heup bezeerde. Ware niet een plank in de schutting losgesprongen, dan was 'a mans dood onvermijdelijk geweest. Een aardig geval, dat goed afliep, had dezer dagen te Rozendaal plaats Echtelieden verkeerden in groote angst over het lang uitblijven van hun kind, een bijna vierjarig jon- oude moeder en de jonge pupil, dan was het zijn schip Querida (Mijne liefde). Daarmede had hij reeds alle zeeën doorkruist en daar op bracht hij het grootste gedeelte zijns levens door. Dikwijls kwam de Querida eerst na jaren lang uitblijvens we der eens in de haven van Santa- Cruce voor anker en Don José keerde terug onder het moederlijke dak. Zulke tijden waren de lichtpunten in het leven der eenzame dame, welke, vroeg weduwe zijnde, de af zondering lief had in haar stille ha cienda, niet ver van liet strand. Van daar hoorde zij het bruisen en woe len de zee, wier golven eens haren echtgenoot begraven hadden, en aan welke zij toch altijd weder het dier bare leven van haar zoon moest toevertrouwen. Zij kon er niet toe komen, zijn vurig verlangen, dat hem naar zee trok, te bedwingen; zij kon alleen de dagen en weken zegenen, waarin hij bij haar kwam uitrusten na eene ïange reis. Wordt vervolg dl)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2