VERGETEN. Dinsdag 25 Augustus 1885. No. 654. ALGEMEEN OVERZICHT. FECJILLETON. Jaarna riü. m lm mhws i ABON NEMENTSPR IJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franc» door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 ïerschpt laplijks uitgenomen Zon- en algemeenc Feestdageft. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het .Buitenland-. Compagnie Generale de j. ublicite Etrangère G. L. DA UB E Go.. JOH. F. J O NES. Sa er.. Ear ijs, 31bis Faubourg Montmartre. AD VERTEN TI N van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. G-roote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlaudsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met'gezelschap, loden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hei Paviljoen. Ingang .Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van ]0 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en ®den de» Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust eu geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemse.he Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopeniie toegangskaarten voor een geiieel jaar jL 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Bondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beueden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten: kinderen van 8 tot 14 jaren niet dun onder behoorlijk geleide. Teylert museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen var. li'6 uur. Tet/lers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeni Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De Duitsche regeering1 heeft op de vertoogen van het Madridache kabinet ter zake van de Carolina- eilanden geantwoord met de ver klaring, dat Duitschland slechts aanspraak maakt op die eilanden, waarop Spanje geen uitgemaakte rechten bezit. Te Weenen werd Donderdag tegen twee jeugdige meisjes (van 14 en 16 jaar), dochters van een zeer geacht ingenieur, een gerech telijk onderzoek ingesteld wegens hoogverraad en majesteitsschennis, omdat zij pamfletten schreven en in de straten van de wijk Jozefstadt verspreiden. De Keizer heeft echter last gegeven het onderzoek niet voort te zetten. De trein, die het keizerlijk echt paar van St. Petersburg naar Krem- sier zal brengen, stond sedert Donderdag te Peterhof gereed. Het vertrek had gisteren plaatsmorgen zal men te Kremsier zijn. Bij de ontmoeting aldaar zullen tegen woordig zijn: de Keizer en de Kei zerin van Rusland, vergezeld door den Grootvorst troonopvo.ger Kei zer Franz Joseph, Keizerin Eliza beth en waarschijnlijk aartshertog Rudolf met de aartshertogin Ste phanie. De quarantaine, waaraan Sir Henry Drummond Wolff zich voor Con- stantinopel heeft moeten onder werpen, is Zaterdagmorgen geëin- ligd. Hij heeft daarop eene confe rentie gehad met sir William White; len Engelschen gezant en heeft zich n den namiddag naar de Porte be- ii. WAKEND DROOMEN. 0 De lijdende uitdrukking verdween neerenmeer van zijngelaat, vreugde :n geluk waren daarop te lezen en iet geluk weerspiegelde zich in Cla- ita's trekken. Weldra wisten deze ieide jonge menschenkinderen, dat ij elkander beminden, beminden met at overweldigend gevoel, waarvoor ,e stem van het geweten waar- chuwt, dat de mensch geen aardsch chepsel zoo beminnen mag. Te ver- ;eefs bad en fluisterde deze stem in ilarita's binnenste; zij luisterde niet aar het waarschuwende Cuidada Pas op) zij had slechts eene ge geven, om de officieele bezoeken af te leggen bij den Grootvizier en As- sim-pacha. De Morning Posthet offici- euse orgaan van de Engelsche re geering, beweert dat het verblijf van sir Henry Drummond Wolff te Con- stantinopel geenerlij vijandige be- teekenis heeft, noch in eenig verband hoegenaamd staat met de hangende geschillen tusschen de kabinetten van St. James en St. Petersburg. De zending zal een gemakkelijk en snel verloop hebben, voegt de Morning Post er bij, indien slechts de Porte het gewicht wil erkennen, dat het tegenwoordige Kabinet hecht aan de oplossing der Egyptische kwestie, overeenkomstig de rechten van Turkije en de gewettigde belan gen van de overige mogendheden. De Egyptische regeering heeft een telegram ontvangen waarin ge meld wordt, dat een groote slach ting te Berber heeft plaats gehad en dat de bevolking, die gebrek aan levensmiddelen had, zich meester heeft gemaakt van de staatskas. Uit een bericht aan de Pol. Corresp. uit Alexandrië blijkt, dat onder hen, die aanspraak hebben op vergoeding wegens de bij het bom bardement van Alexandrië geleden verliezen, zich 23 Nederlanders be vinden. In de volgorde, waarin de uitbetalingen zullen plaats hebben, bekleeden zij den 13en rang. Aan hen gaan n.l. vooraf: 386 Egyptenaren, 53 Duitschers, 145 Oostenrijkers en Hongaren, 12 Belgen, 7 Brazilianen, 4 Deenen, 38 Spanjaarden, 15 Noord- Amerikanen, 380 Franschen, 225 Engelschen, 750 Grieken en 477 Italianen. Achter de Nederlanders komen 19 Perzen, 8 Portugeezen, 34 Russen en 4 Zweden. dachtezij zou ziek worden, ster ven na het afscheid van haren Alexis. Alexis zelf wilde van geen scheiden wetenClarita zou hem als zijn dierbare vrouw overal volgen. Hij wist van eene heimelijke ver loving al het bedenkelijke uit den weg te ruimen; zijn hoop kende geen vrees. Zoodra Clarita maar zijn vrouw was, zouden tegenover dit feit alle vooroordeelen verdwijnen, zoowel in zijn vaderland als bij haar pleegouders; in het onveranderlijke zou men zich schikken en liefderijk vergeven. Wat Don en Donna Al- merez aanbetrof, zoo twijfelde Cla rita in alle onbezorgdheid geen oogenblik aan hunne toegevendheid; zij wist immers niet beter, dan dat haar nooit een verzoek afgeslagen of een wensch ontzegd werd. Wat de familie van haren geliefden Alexis aangingzij vertrouwde op zijn woord, maar gevoelde toch zeer goed het onrecht, dat in de geheimhou- Een ware staalkaart! De Tèlégraphe bevat de volgende mededeeling: «Naar aanleiding van de beweringen van den heer Seli- kowitsch heeft de Fransche regee- ring hare diplomatieke en consulaire agenten instruction doen toekomen, om een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar den dood van Olivier Pain; van het resultaat dezer on derzoekingen zal de Regeering hare houding tegenover Engeland in deze kwestie laten afhangen, Of deze mededeeling juist is, laten wij daar, zegt de Koln. Zeitung aan den anderen kant is men echter van meening, dat Olivier Pain zijne rechten als Fransch onderdaan ver loren heeft, omdat hij tot het Mo hammedanisme i6 overgegaan en dienst heeft genomen in het leger van den Mahdi. Als bewijs van vernieuwde acti viteit van de Russische troepen iu Centraal-Azië wordt aan den Ti mes uit St. Petersburg geschreven, dat eene afdeeling verkenningstroe pen bezig is met het opnemen van den weg tusschen Czarewitch-baai aan de Kaspische Zee en Kongrad, aan den Amoe-Darya. Verder wordt vermeld, dat generaal Annenkoff eene buizenlijn wil aanleggen, om den weg naar Merw van versch water te voorzien. De Czar heeft, vóórdat hij Kras- noje Seloe verliet, 790 kadetten uit de verschillende militaire scholen tot officier bevorderd. Onder de Fransche bewoners van Canada blijft men zich veel moeite geven om eene wijziging te verkrij gen van de over Louis Riel uitge sproken straf. Men meent, dat de ding lag opgesloten, en waardoor zij vrijwillig en vermetel den ge- wichtigen overgangsstap haars le vens waagde; haar vrouwelijk eer gevoel waarschuwde voor het ver grijp tegen de zeden, haar verstand bracht bedenkingen in, maar de vu rige hartstocht zegevierde over alles; want het blijft maar al te waar, dat deze geen plichtbesef kent. Alexis wist bovendien alle beden kingen van Clarita te verbannen en de gelegenheid tot een geheim hu welijk daar te stellen. De papieren van Clarita waren gemakkelijk te bekomen, zij behoefde ze slechts uit de bekende cassette als haar eigen dom tot zich te nemen, om ze Alexis te overhandigen. En nu kwam de avond, waarin zij de oude, trouwe dame met een valschen kus voor de laatste maal haar «buenas noches(goeden nacht) toefluisterde, alvorens zij zachtjes on der helder sterrenlicht het huis en regeering een voorstel in overwe ging zal nemen, om opnieuw door eene commissie van geneeskundigen een onderzoek te doen instellen naar den toestand van Riel's geest vermogens. Het Indiaansche opperhoofd Poundmaker, die aan den opstand te Canada onder Louis Riel een werkzaam aandeel heeft genomen, is te Regina wegens hoogverraad veroordeeld tot drie jaren gevange nisstraf. BINNENLAND. Haarlem24 Augustus 1885. Door de eigenaren van den Nieuwen Schouwburg in de Jansstraat alhier, is tot Directeur-Gérant van deze inrichting benoemd, de heer D. H. N. van Ollefen, thans te Apeldoorn. Voor het examen te Utrecht ge houden, voor het Engelsch, 1. o., is o. a. geslaagd de heer I. P. Kuiken, alhier. De gelegenheid tot paardrij den en het nemen van rijlessen, in den Hout, onder directie van den heer A. von Kracht, beantwoordt op uitstekende wijze aan de verwach ting. Door de hulp van eenige Haar- lemsche heeren zal de nieuw ge bouwde stal met 1 Sept. a. s. wor den betrokken. Een achttal uitmun tende paarden zullen dan ten ge- bruike gereed staan. Voorzeker is de wijze waarop liefhebbers van paard rijden thans alhier die gelegen heid wordt aangeboden, allen lof waard en ondervindt dan ook van vele zijden bijval. De opening der nieuwe manége in den Hout zal vermoedelijk in No vember plaats vinden en kunnen daar de rijlessen des winters plaats hebben. den tuin verliet. Aan de buitenste poort wachtte reeds Alexis en eenige schreden verder zijn bediende met de paarden. In den wijden kapmantel tot on kenbaarheid toe gehuld, zat zij wel dra veilig in den zadel en nu ging het in vermetele vaart door het schoone land den weg over tot aan eene kleine, afgelegene kerk van Santa-Cruce. Daar werd het huwe lijk voltrokken. De koster en de be diende van Alexis waren de getui gen. Helder scheen de vroege mor genzon op het altaar, waarvoor de jonge bruid bevend knielde, haar hart klopte tot barstens toezij waagde het niet tot den priester op te zien, zij had hem bedrogen, daar zij alle rechten der voogdij verloo chend had; nu antwoordde zij werk tuigelijk op de vragenzij hoorde den toon der woordenmaar zij klonken in haar oor, als kwamen 1 zij van een verren afstand. Zooals wij reeds vroeger mede deelden zal de geheele inrichting de meest eischenden kunnen bevre digen. Z. M. de Koning heeft zijn kamerheer - ceremoniemeester Van Bronkhorst opgedragen,hem te Apel doorn te vertegenwoordigen bij de begrafenis van den oud-intendant van het Loo, .Tbr. L. van Bronkhorst. De Minister van Financiën maakt hekend, dat hij hem ontvan gen is een aan het postkantoor te Haarlem ingeschreven postwissel, groot f 15, door een R. K. geeste lijke te Haarlem ingezonden wegens te weinig betaald successierecht. De Minister van justitie heeft voor het publiek de gelegenheid opengesteld tot de bezichtiging van de cellulaire gevangenis te Scheve- ningen, tegen betaling van een en- trée-geld, waarvan de opbrengst ten bate komt van het Nederl. Genoot schap tot zedelijke verbetering van gevangenen. Door jhr. mr. C. A. Godin de Beaufort, lid van de Tweede Kamer en van de Prov. Staten van Utrecht, is Vrijdag te Maarsbergen een groot volksfeest gegeven, waaraan hon derden uit dat gedeelte der provin cie Utrecht deelnamen. De volksvermakelijkheden werden door muziek opgeluisterd, terwijl een keurig vuurwerk de feestelijk heden sloot. Een driehonderdtal per sonen werden op onbekrompen wijze onthaald. Te Amsterdam zullen op 10 en 11 September weder wedrennen worden gehouden. De uitgeloofde prijzen beloopen samen f 5000, be nevens een vermeil- en eene zilve ren medaille en een gouden zweep ter waarde van f 500. De stem van Alexis riep haar we der tot bewustzijn terug, daar hij haar vurig en innig verzekerde, dat zij nu zijne wettig gehuwde vrouw was en dat geene macht ter wereld meer in staat was, hen te scheiden. De beslissende stap was dus gedaan; er kon geen sprake meer zijn van aarzelen of terugkeeren. Op den arm van haren echtenoot leunend, ver liet Clarita de stille kerk, terwijl de paarden aan den ingang wacht ten. Snel werden zij bestegen en met den wind wedijverende vlogen de edele dieren op de haven aan. Daar lag het schip gereed. Denzelf den morgen nog lichtte het de an kers en Clarita wuifde voor de laat ste maal aan de kust een afscheids groet toe. Ofschoon Alexis aan hare zijde stond, vulden hare oogen zich met heete tranen. Hoe meer de kust voor hare blikken verdween, des te dui delijker behield de verlatene woning'

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1