tijd een zeer onaangenaam ge voel bij bet halt houden voor een station, wanneer namelijk de machi nist de Westinghouse-rem plotseling laat werken. Een inzender in De Tijd klaagt daarover en vraagt waarom, behalve in gevallen dat de veiligheid het vordert, niet de schok wordt voorkomen door geleidelijk te remmen. De Tijd voegt er aan toe, dat hij van reizigers die beweerden «er meer van te weten# heeft gehoord, dat het eenvoudig lag aan de machinisten, die gaarne juist op tijd aankomen om de premie te verdienen. «Om te weten, of de rem inder daad haar plicht doet zegt het HU. moet zij dikwijls worden beproefd, en dat kan 't best ge beuren zoo vaak de trein moet stil staan dat is aan de stations. Is deze uitlegging de ware, dan ge schiedt de toepassing juist in het belang der veiligheid en van het publiek, dat wel langzamerhand leeren zal, bij het instoomen van een station stevig te blijven zitten.» Te Lisse is Zondag een arbeider onder de wagens van eene in volle vaart zijnde stoomtram geraakt. De ongelukkige was terstond een lijk. Terwijl op een hoek van het Amstelveld te Amsterdam, te midden van oud roest en zangvogeltjes, van de debitanten van pijpedoppen en neiges een «wegwijzer ter eeuwig heid» in zijn kraampje bijbels zocht te verkoopen, hoorde men gisteren morgen omstreeks 10 uur op een andere plek plotseling het geroep «Recht voor allen!» en daardoor wist men, dat de sociaal-democra ten weer hun dagtaak gingen aan vaarden. Deze nieuwe concurrentie in de gonst van het eigenaardig publiek, dat het Amstelveld bezoekt, was niet erg naar den zin van de verkoopers en daar hun uitstallingen door den toeloop van het volk ge vaar liepen, dwong de politie de heeren socialisten het Amstelveld te verlaten. Op de Reguliersgracht bleven zij stilstaan, en toen zij wei gerden op bevel van de politie de Kerkstraat in te trekken en zich feitelijk verzetten, werden drie col- perteurs van het blad gearresteerd. De politie was toen genoodzaakt, ten einde zich de menigte van het lijf te houden, de sabels te trekken. Het volk maakte zich weldra meester van eenige steenen die op de opgebroken Reguliersgracht lig gen en ook van eenige steenen op de Keizergracht van zeer reusach tige afmeting en wierp daarmee naar de politieagenten. Op dit oogenblik verscheen de inspecteur Hazenberg met een 30tal agenten op het ter rein en liet door de politie de steen- hoopen bezetten, terwijl hij zelf geheel alleen zich door de menigte bewoog. Het publiek, dat door de arrestatie der colporteurs zijn ver- eenigingspunt verloren had. ging toen'grootendeels uiteen. Te een uur waren er nog vele menschen, meest nieuwsgierigen, op en in den om trek van het Amstelveld, maar de houding van het publiek was zeer kalm. Een der colporteurs is gewond en in het gasthuis verbonden. In het geheel zijn er twaalf personen gearresteerd. Amsterdammer Zaterdagmiddag geraakte bij het overkomen was, bleef er immers altijd nog Dimitri over, de trouwe dienaar, die den weg naar haar ver blijf kende. Berichten moesten er dus in ieder geval weldra komen. Het is een eigenaardig iets, de hoop! Clarita onderzocht niet in hoe verre de hare geleek op een stroo- halm, dien de verdrinkende grijpt: zij klampte zich er aan vast, en, terwijl zedelijke en lichamelijke af matting haar dwongen, hare nacht rust te nemen, troostte zij zich, als dikwijls te voren, met den komen den dag, die alles veranderen kon! III. Een droevig ontwaken. Helder en schitterend kwam de nieuwe dag in het Ansa-dal op, vroolijk en uitlokkend schenen de zonnestralen in het kamertje van Clarita; deze begroette ze blijmoe dig. Zij had in weerwil van al het uitrijden uit de machineloods te Hilversum de kap van de locomotief zoodanig in een takel verward, dat deze geheel van zijne plaats werd gerukt. De machine werd daardoor geheel onbruikbaar. Een vrouw, die Zondagavond op een vergevorderd uur in het don kere gedeelte van het Bezuidenhout te 's-Hage heen en weêr drentelde, wierp plotseling eenige voorbijgan gers, uit een zakje, peper in het aangezicht. Geen Dunner was zich bewust het verdiend te hebben, al dus ingepeperd te worden, Twee nachtwachts spaarden vol genden voorbijgangers een derge lijke ontmoeting, door de vrouw, die beschonken bleek te zijn, naar het politiebureau mede te nemen. In den vorigen nacht vond de politie te 's-Hage op den hoek van de Anna-Paulownastraat en de Piet Heinstraat een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, gewikkeld in eenige doeken, en te vondeling gelegd door de moeder, die bij de politie bereids bekend is. Het is een voldragen en flink kind. De politie bracht het naar het Gemeenteziekenhuis. Zondagavond waren voorbijgan gers in het Prins Hendrikpark te 's-Hage, het mikpunt der plagerijen van eenige kwajongens. Zij wierpen met steenen naar een jongeling, die een meisje aan den arm hield. Dit wekte den toorn op van een bejaard man, die de jongens ver maande hunne baldadigheden te staken. In plaats van daaraan ge volg te geven, gooide een der ben gels met zulk een kracht een steen tegen 's mans gelaat, dat zijn boven lip een gapende wonde vertoonde. Zijne vrouw, die het in haar woede over de mishandeling van haar man met den dader te kwaad kreeg, werd door denzelfden persoon op hare beurt in het aangezicht en de hand gesneden. De verwonder van man en vrouw is in handen der politie. Men meldt aan de N. li. Ct. uit Schiedam Een viertal werklieden, waaronder drie Hagenaars en een Amsterdam mer, naar deze gemeente gekomen met het doel hier of in het nabu rige Vlaardingen werk te zoeken, bevonden zich gisternamiddag aan het station van den Holl. Spoorweg alhier. Behalve het zoeken naar werk, schenen zij ook aan Bacchus ge offerd te hebben; één hunner ten minste gaf daarvan het duidelijk bewijs, door het voortdurend sarren en hinderlijk zijn aan den daar aan wezigen conducteur van een der wagens van den omnibusdienst op Vlaardingen. De agent van politie 2e klasse Meijers vermaande hem daarom zich bedaard te houden, welke vermaningeu echter door scheldwoorden en beleedigende uit drukkingen werd beantwoord, zoo dat de agent hem aangreep om hem naar het politiebureau te vervoeren. Zoodra zijne kameraden dit za gen, wilde twee hunner hem ont zetten, waarop eene worsteling tus- schen drie hunner en genoemden agent ontstond, waarbij deze laatste tegen den grond werd geworpen, deerlijk mishandeld en hem, door één hunner, zelfs een gedeelte van zijn langen baard werd uitgetrokken. voorafgegane leed eene verkwik kende rust genoten. De vaste slaap, die milde trooster der jeugd, had zijne macht over haar behouden. Onder zijn invloed hadden hare ze nuwen zich versterkt en den gedruk- ten gemoedstoestand van hare ziel verlevendigd.Het innerlijk evenwicht scheen weder hersteld. De morgen stond heeft immers goud in den mond! zooals men zegt. Intusschen verdwenen door den goudglans van die heldere morgenkoelte alle troos- telooze gedachten aan den bitteren dood, die haar levensgeluk had kun nen vernietigen voor Clarita's geest. Neen, haar geliefde Alexis in het volle genot van kracht en jeugd hij leefde, om spoedig, zeer spoe dig misschien heden tot haar te rug te keeren. Eene innerlijke stem zeide het haar. Hoe dikwijls deze haar op dit punt reeds teleurgesteld had, dat was zij vergeten; immers alleen onder den Gelukkig dat eenige beambten van het station onmiddellijk toeschoten en den agent te hulp kwamen, anders zou zijn leven zeker in ge vaar zijn geweest. De woestelingen lieten echter nog niet af, zoodat de agent tot zelfverdediging zich ge noodzaakt zag van zijn sabel ge bruik te maken en daarmede één hunner eene vrij belangrijke wond aan het hoofd toebracht, hetgeen ontzag inboezemde. Krachtig ge holpen door de spoorwegbeambten, mocht het den agent vervolgens gelukken, den meest opgewondene van het edele drietal het allereerst naar het politiebureau over te bren gen, waarop ook de beide anderen en de vierde, die slechts toeschou wer schijnt gebleven te zijn, daarna door de politie in verhoor zijn ge nomen. Zoowel de houding van Meijers, die zich tot het laatste oogenbiik moedig en flink gedroeg, als de krachtige steun dien de spoorwegbeambten aan de politie verleenden, verdienen een woord van lof. Een der vier werklieden schijnt een geboren Schiedammer te zijn en, na zijne opvoeding in het wees huis alhier genoten te hebben, on middellijk deze stad metterwoon te hebben verlaten. Na aanhoudend visschen met net ten en dreggen, heeft men Zondag morgen het lijk van den zoon van den heer mr. A. K. J. van der Drift, te Schiedam, in de haven van de Vijf Sluizen, ongeveer op dezelfde hoogte waar het onheil plaats greep, op gehaald. Op het vinden van het lijk was door den vader eene aanzien lijke premie gesteld. De Delfshavensche politie-agent v. L., die onlangs een bewoner van de Pietheinstraat zoodanig verwond de, dat de man in het ziekenhuis moest worden opgenomen, waar hij overleed, heeft gisteren zijn ontslag als agent gevraagd en verkregen, nadat hij reeds dadelijk na het be kend worden van het feit in zijne betrekking was geschorst geworden. Een nieuwe methode om bede laars te weren heeft men in Gorin- chem toegepast en naar 't schijnt mei goeden uitslag. De bedelaar wordt door een politieagent gevolgd, die den inwoners verzoekt, zoodra de bedelaar vraagt of kleinigheden te koop aanbiedt, niets te geven of te koopen; het gevolg is, dat de bede laar de stad verlaat en zweert, niet meer in Goric'nem te zullen komen om zijn handwerk uit te oefenen. Ook in Dordrecht is men in de ge legenheid geweest kennis te maken met den bekenden luchtreiziger den heer L'Hoste. Terwijl hij jl. Vrijdag aldaar met zijn luchtballon «l'Etoile Polaire» was opgestegen en na eene reis van enkele uren nabij Breda was neêrgedaald, ondernam hij Zon dag van Dordrecht uit een nieuwen tocht, aangemoedigd door degroote belangstelling bij zijne vorige op stijging ondervonden. Ofschoon het weder zich Zondagmorgen niet gun stig liet aanzien, klaarde dit allengs op, zoodat het terrein, van waar de luchtreiziger zou vertrekken, alsmede de omliggende straten en pleinen met duizenden belangstellenden wa ren gevuld. Ook bood de rivier voor de stad een opwekkend tooneel, daar in allerlei stoom-, zeil- en roeivaar tuigen kijklustigen uit den omtrek bezielden adem van dat hoopvolle vooruitzicht kreeg het leven van den nieuwen dag eenige aantrekkelijk heid voor haar. En toch, terwijl zij vol nieuwen moed herleefde en de gedachten aan den dood verdwe nen, stond reeds deze onverbidde lijke gast onzichtbaar in de nabij heid van hare bekoorlijke woning, om zachtjes de met bloemen be groeide deur te openen en onmerk baar binnen te komen. Clarita was in den tuin gegaan; zij droeg haar dochtertje op de ar men; schertsend speelde zij met de kleine, die naar de welluidende stem barer moeder evenals naar het heer lijke morgengezang der vogels luis terde en daarbij nu en dan ook mee- juichte. De baker, die reeds te Mi laan, van de geboorte van het kind af, hare verpleging op zich geno men had, stond op eerbiedigen af stand het vroolijke spel aan te zien, terwijl de groote hond steeds dicht waren opgekomen om getuigen te zijn van het altijd aantrekkelijke schouwspel, dat zulk eene opstij ging biedt. De vulling van den bal lon, te 12 ure aangevangen, liep te ongeveer 4 ure ten einde, waarna de heer L'Hoste en de heer Rijnders uit Amsterdam in het schuitje plaats namen. Op een gegeven teeken rees de ballon statig omhoog en bleef geruimen tijd zichtbaar, terwijl de koene reizigers aan het publiek hun afscheid toewuifden, hetgeen beant woord werd door een uit duizenden keelen toegeroepen «goede reis!» De reizigers zijn te ongeveer 5 ure te Hooge Zwaluwe nedergedaald. Jl. Zaterdag zoo vertelt «De Zoom# als «historisch» zou een boertje van buiten met zijn weder helft per spoor van 's Bosch naar Rosendaal rijden en had zich kwart over zevenen van twee plaatskaar- ten 3e klasse voorzien.Om half acht hooren zij echter de medereizigers, die zich met hen in de wachtka mer verdringen, allen spreken van den trein naar Antwerpen en daar zij tweeën naar Rosendaal moesten, dachten zij heel verstandig te lran- len met te wachten op een trein, die hen naar Rosendaal brengen zou. Tien minuten over achten wordt er geroepen: «Reizigers voor Rosen daal!» en vlug willen ze instappen, maar de onverbiddelijke conducteur ziet de 3e klas-kaartjes in hunne handen en beduidt het koppel, dat er een supplement noodig is, dat zij nog twee kaartjes 3e klasse moe ten bijkoopen. «Zeven stuivers ieder» vindt de vrouw wel wat veel en de baas zal eens gaan hooren. Heel gemoedelijk vraagt de oolijkert den stationchef, of het niet voor een kwartje kan, daar moeder de vrouw «zeuven stuiver wel wat veul vindt.» Inmiddels worden de portieren ge sloten en de trein is op het punt van vertrek. Men zegt het boertje, dat hier niet kan afgedongen worden en hij zich haasten moet, maar aan de «zeuven stuivers» wil hij niet aan. Toen het hem op de lippen kwam dan in Godsnaam het stokske maar in 't midden te steken, als ze voor een kwartje geen kaartje wilden geven, deed de locomotief zijn schril gefluit hooren, stoomde heen en liet de eenvoudige lui zuchtend achter, zich beklagend over die «interes sante spoorwegmenschen», die nog niet eens een dubbeltje voor zulk eenen klant wilden laten vallen. Te Rozendaa. is een der passa- gierstreinen tegen een waggon, ge laden met kalksteen, die zich op de rails bevond, geloopen. De goede renwagen werd geheel aan splin ters geslagen, terwijl ook een der waggons van den passagierstrein zwaar beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats ge- bad. Sedert Zondagmiddag is de brie vengaarder van Oeffeit met aange- teekende brieven, ter waarde van f 1320, verdwenen. De berichtgever te Venloo houdt zijn bericht omtrent de oprichting aldaar van eene loterij-vereeniging staande, ondanks de tegenspraak van het Venl. Weekblad. Wel vindt men aldaar een gezel schap «Onderlinge geldbelegging,» dat reeds sedert 10 jaren bestaat, maar dhhrop had hij het oog niet. Daarnevens bestaat sedert kort wel aan de zijde der meesteres bleef en zijnen beschermeling op hare armen in 't oog hield. Plotseling keerde hij den kop om, stak den staart om hoog en snuffelde in de rondte, waarna hij langzaam naar de tuin deur liep. Aan de poort, grenspaal van zijn domein, bleef hij staan. Clarita, die door de gebaren van het dier opmerkzaam geworden was, keek vragend naar het pad, dat op den grooten weg uitkomt een bode, oogenschijnlijk van de post te Pallanza, kwam op het kleine huisje aan. De hond wachtte rustig zijne komst afzijne meesteres daar entegen werd den komende nauwe lijks gewaar, of zij reikte de kleine Dolores aan de baker over en liep den vreemdeling te gemoet. Zij had zich niet vergist. De man kwam van Pallanza. Er was een brief voor haar aangekomen en dank haar juist adres en steeds milde vergoe ding, had men geen oogenblik ge degelijk eene loterij-vereeniging, die opgericht werd ten huize van den heer Th. Beel en tot bestuurders waarvan benoemd zijn de heeren Van Neer, Timmermans en Smeets. Een laaghartige heeft een rund van een landbouwer te Ruinen de hielpezen doorgesneden. Men ver meent den schuldige op het spoor te zijn. Een dienstmeisje, woonachtig te Ees, gemeente Borger, zou Zater dag een bezoek brengen aan hare in de gemeente Emmen wonende ouders. Op klaarlichten dag werd zij door een haar onbekend persoon aangerand, wiens toeleg alras bleek te zijn haar te berooven van het zilveren oorijzer met gouden stiften. Het mesje verzette zich en werd met den aanrander handgemeen. Hoewel het oorijzer deerlijk werd gehavend, bleef zij in het bezit daarvan. Men tracht den straatroover op te sporen. Men meldt uit Goor van 23 Augs. De heeren Arntzenius Jannink Co., fabrikanten alhier, gaven Zon dagnamiddag aan hunne wevers en verdere onderhoorigen (ongeveer 350 in getal) bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan hunner firma een prachtig feest. Na alvorens aan de chefs der firma eene serenade ge bracht te hebben, wandelden de werklieden in optocht, voorafgegaan door vaandels, vlaggen en muziek, door de plaats, en begaven zich daarna naar eene voor dit doel in gerichte weide, alwaar verschillende vermakelijkheden, als mastklimmen, zakloopen enz., hen wachtten, bij welk een en ander door genoemde firma prijzen voor de winners waren uitgeloofd. Door uitstekende muziek onder het nuttigen van broodjes met vleesch, koek en bier, werd het feest niet weinig opgeluisterd. Toen de avond aanbrak en de volksspelen waren afgeloopen, werd het feestterrein door gas verlicht, waarbij vuurwerk werd ontstoken, en bleef men verder zoolang gezellig bijeen, totdat men door aanhoudende regen genoodzaakt was zich huis waarts te begeven, dankbaar en voldaan voor het genotene. Te Weert heeft Zaterdag een 15ja- rige jongen zich bij ongeluk met eene revolver ernstig verwond. De kogel is door het rechteroog ingedrongen en heeft door den schedel het hoofd verlaten. Er is geen hoop op herstel. gemengb kèeiiws, Als een staaltje van fraai Hol- landsch, deelt de Alkm. Ct. haren lezers onderstaand, van een Duitsch advertentiebureau ontvangen, schrij ven mede: In de bijlaag heb ik de eer, uw een Inserat te overreiken, hetwelk 18mal (achtienmal) en wel allen tien dagen in uw tijding nauwkeurig naar onderstaande Voorbeeld tot af druk komen zul. Om dezen opdracht naar afloop uw zeer geschatten blad voor jaar tijd aanwijzen te kunnen, kan ik wel op bewilliging van den hoogst doenlijken Rabat rekenen. Ik bidde met de Insertion aan stonds aan te vangen, en verzoeke uw one Jeden wantrouwen te ont moeten, bij credietverweigering de Onkosten voor de eersten drie In- draald hem haar te bezorgen. Was het uit ontzag voor den wakenden hond, was het een zeker voorgevoel, dat hij niet het vurig verlangde be richt bracht, hoe het zij, de bode gaf den verzegelden brief, die reeds lang onderweg scheen geweest te zijn, slechts aarzelend aan de ge adresseerde over. Deze, die er haas tig naar greep, verbleekte bij het zien daarvan. Dat was het schrift niet, wat zij verlangd had. Vreemd zag zij den grooten, gescheurden en bevlekten omslag aan, waarop met misvormde letters het adres geschre ven stond. Om de liefde Gods! dat was niet het sierlijke schrift van haren echt genoot. Maar toch, al kwam het schrift haar onbekend voor, toch was het alsof zij die grove stijve trek ken reeds meer gezien had. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2