y IMS' VERGETEN. 3e Jaargang. 28 Augustus 1885. No. 657. J0% FEUILLETON. t ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand 40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 fersehijirt Bapiijks uitgenomen Zon- en aigsiesne Feesidsgen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bnreau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hef Buitenland--. (.ompagnie Générale de z tic licit e Biranger e. G. I. DAUB F Jr Go., JOII. F. JON F S. Sncr., Parijs, 31 bis Faubourg Montuiartre. ADVERTENT! EN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Koloniaal mttseun ▼ertOGE van diploma vrijen toegang, #den <W Nederlandse he Maatschappij lo: van Nederland ca meer bijzonder van I 1 gulden. Museum Zondagen kosteloos MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. iim op het Paviljoen. Ingang aan de Breefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 30 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandscho Maatschappij ter bevordering vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met I dame. Museum van Kt seum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Breefzijde le deur. Geopend dagelijks van 30 tor 4 uur. Toegang 25 ceuls per p bevordering vas Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. .Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst v ■t Haariemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van JO5 uur. Toegang £5 cents per persoon. Boorlnopende toegangskaarten der stad Haarlem op het Raadhui:. Geopend van 35 April tot 14 October alle werkdagen van 304 uur, van 15 October tot 34 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents i t x ]g4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet. toegelaten; kinderen van S tot J4 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. ~Tevlers museum in de Damstraat'. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensda"- en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 cn Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. 'ijverheid hebben op rsoou. Donateurs en i geschiedenis, vooral oor epu geheel jaar ersoon, alleea op ALGEMKEN OVKItZKHT. Sir Henry Drummond Wolff beeft, volgens eene dépêche aan de Kcihi. Zeitwngvan de Engelsche regee- ring geene speciale instructiën me- degekregen, om bepaalde aanbiedin gen te doen of eenige schikking voor te stellen. Hi] is alleen gekomen met de opdracht, de diplomatieke kringen in Constantinopel te polsen, het oordeel van Sultan Abdul Ha- mid te vernemen en te onderzoeken, in welke opzichten de zienswijze van den Sultan strookt met die der Engelsche regeering. In officieuse kringen te Berlijn beschouwt men de volksbewegingen in Spanje naar aanleiding van de zaak der Carolinen-eilanden als re- publikeinscbe demonstraties tegen het koningschap van Alfonso, welke van Duitsche zijde niet als «van politieke heteekenis» moeten worden opgevat. De berichten aangaande het inroepen der scheidsrechterlijke uitspraak van een derde mogendheid zijn tot nu toe geheel zonder ohicieele bevestiging gebleven. Uit Londen wordt gemeld dat Duitschland noch eene scheidsrech terlijke uitspraak in zake de Caro linen-eilanden zal voorstellen, noch er eene aannemen, «Ondanks de agitatie», schrijft de franhf. Zeitwng, «die te Madrid heerscht, naar aanleiding van de bezetting der Carolinen-eilanden door Duitschland, is men te Berlijn blijk baar vast besloten, deze aangelegen heid hoogst kalm en op schijnbaar tegemoetkomende wijze te behande len. Inmiddels hebben verscheidene Berlijnsche firma's reeds brieven van Spaansche handelsvrienden ontvan- in. Een droevig ontwaken. 8) Terwijl de beide jonge lieden in den kleinen tuin niet moede gewor den waren over anderer leed te re detwisten, was een ander jong men- schenhart boven in het stille ver trek met zijn wreede smart aan 't kampende nacht strekte zich vreed zaam over het afgelegen dal uit en aan den hoogen azuurblauwen hemel verschenen allengskens weder de flikkerende sterren in ontelbare me nigte. Vroolijk en troostend begroetten zij de sluimerende aarde ook de jeugdige gestalte,die na middernacht, gen, waarin gedreigd wordt met een soort «strike» der Spaansche handelswereld tegenover de Duitsche fabrikanten en kooplieden». De Marrokkaansche militaire deputatie, die tot nu toe te Berlijn verwijlde, zal den 31n dezer via Vlis— singeoLonden naar Marokko te- rugkeeren. Het Fransche blad le Matin verzekert, dat de Duitschers hunne vlag hadden geplant op een Frausch eiland in de Stille Zuidzee. Op eisch van Frankrijk had echter vorst Bis marck onmiddellijk last gegeven, haar weder in te trekken. Lord Salisbury, op di*. oogen- blik te Dieppe, wenscht alvorens naar Londen terug te gaan, eenige der «voornaamste staatslieden van het Continent» (Bismarck?) te be zoeken. Dinsdag zijn te Marseille 39 cholera-sterfgevallen geconstateerd gisteren 27. De Spaansche Militaire Kring, gepresideerd door generaal Salaman ca, is op last der Regeering ge sloten. De voornaamste steden van Spanje hebben zich verbonden tot eene anti-Duitsche manifestatie. Volgens een particulier tele gram uit Brussel aan het Berliner Tagebla-tlis de heer del Bal,Spaansch gezant aldaar, Dinsdag met eene vertrouwelijke zeuding des Konirgs naar Ostende vertrokken. Volgens geruchten uit ofiicieuse bron, zou van Spaansche zijde aan koning Leopold de scheidsrechterlijke be slissing in het conflict betreffende den Carolinen-archipel worden op gedragen. De Engelsche troepen die jl. toen alles rondom doodstil was, naar buiten op het houten balkon trad. Clarita stond roerloos tegen de leu ning; de heldere sterren brachten haar geen troost of vreugde in het hart. Hare ster, hare heldere glin sterende ster, die haar uit eene schul- delooze kindsheid en eene geluk kige woning gelokt had, die was uitgedoofd en in donkeren nacht ver zonken. Voor haar bleet alles rondom in donker gehuld, evenals in hare storm achtig woelige ziel. Wel zag zij naar het wonderbaar schoone uit spansel, maar geen zweem van tee- derder gemoedsaandoening weerspie gelde zich in hare bleeke trekken ze waren als versteend. Streed zij tegen de inwendige aandoening, welke haar wees op de verachte vermaning: Eens zult gij erkennen, welke liefde u omgaf, hoe groot de waarde is van trouwe vrienden, als ook dat de wijde wereld de naasten Maandag te Alexandrië embar- keerden, doch waarvan het bevel tot vertrek Dinsdag werd ingetrok ken, zijn gisteren definitief naar En geland ingescheept, ingevolge nieu we orders van de Britsche regee- ring. De Daily News verneemt, dat de concessiën van Rusland in zake de Zoelfikar-kwestie, niet definitief zijn aangenomen. Nieuwe voorstel len werden aan majoor Ridgeway en Lord Dnfferin ter goedkeuring toegezonden. Majoor Ridgeway zal deze waarschijnlijk aan bet oordeel van den Emir onderwerpen, wiens antwoord tot een nader onderzoek zou kunnen leiden. Haarlem, 27 Augustus 1885. Bij de heden door het gemeen tebestuur alhier gehouden aanbe steding voor het bouwen van eene school voor lager onderwijs en het maken van eene woning voor de concierge, op een terrein aan het Molenpad, hoek Wijde Geldeloozepad (begr. f -11,000) waren iugekomen 28 billetten, als volgt: J. Sandel Velthuijsen f41,085; J. A. P. Nederstoel f42,425; C. Ro- mijn f41,485; Wed. A. Captein en Zoon f39,783; H. van Es 40,665; G. P. J. Beecari f37,986; P. Ver hagen en H. van 't Wout f42,702 H. C. v. d. Velden f37,849; C. Huisen en Zn. f 40,792; A. Koen en N. H. Brakenburg f 43,107.T. B. Lasschuitf40,999; J. Slenters f39,839; T. A. Brakenburg f 39,888Martens en Zn. f36,743; J. P. Hinke en J. Bekker Jr. f 43,773, allen te Haar lem N. Brugman, Spierdijk, f39,183; J. J. Fontijn f41,489; A. Aalders niet kan vervangen? Misschienmaar neen, zij zag niet op het verledene terug. Van allen troost ontbloot, mocht haar trotsch hart breken wat kon de geheele wereld baar ver der schelen, wanneer haar Alexis.... Terwijl zij zoo geheel in gedach ten verzonken was, voelde zij iemand hare schouders aanraken. Onwille keurig beefde zij en zich haastig omwendend, zag zij Dominica voor zich staan. Had het zilveren licht der maan het gelaat van deze laat ste zoo bleek en ontsteld doen schij - nen? Neen; hare lippen stamelden: Excellenza het kind! Dit tooverwoord bracht de ver twijfelende tot zichzelve. Zij had hare kleine Dolores geheel verge ten. Sedert God haar dit kleinood geschonken had, was er nog geen avond voorbij gegaan, zonder dat zij haar dochtertje gekust en aan haar hart gedrukt had, en nu had zij door haar hartstochtelijk en zondig f43,750; J. F. Guusler f 43,000; A. Panich f 43,200, allen te Amsterdam; J. Verkoorn, Voorschoten, f 40,423; G. Wijbrands Co., Den Haag, f44,900; P. van Vliet, Den Haag, f43,888; C. M. Roozenburg, Naald wijk, f38,000; Greve, Buiksloot, f39,159; J. Zandvoort, Deventer, f43,734; C. P. W. Dessing, Gouda, f 39,939; J. Hesseling, Meppel f36,990. Bij de heden door het Minis terie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan het gebouw van het prov. bestuur alhier gehouden aan besteding, tot het maken van drie steigers en eenig daarmede iu ver band staand straatwerk, aan den zui delijken oever van de binnenhaven nabij de Noordzeesluizen te IJmui- den (begr. f 14.600), waren ingeko men 20 billetten, als volgt: Gebr. Klijn, Helder, f 14,700; Ge- rardus Moorman, Helder, f14,100; P. Duinker, f13,790; A. Kramers f13 490; .T. Kooij f 13,290; G. Deu- tikom f 13,570; G. D. van Doorn f13.000, allen te Amsterdam; B. de Laag, Hoorn, f 13,200; H. I. Mekers, Amsterdam, f12,987; I. G. Rooijen, Herwijnen, f12,888; J. C. Bodice, Velzen, f12,795; T. Schram, Blari- cum f 12,736; W. .T, Vermaas, Rot terdam, f12,300; C. Bos Az., Dor drecht f12,100; F. H. Juzef, Hil versum, f 11,695; C. F. Blonjac, Leiden f 11,694; Bern. Vermolen, Weesp, f 11.400 ;G. Schermers, Dus- sen, f10,700; C. I. Kalis, IJmniden, f 10,680L. Kok, IJmuiden f 10,540. Bij het gisteren te Utrecht gehouden examen Fransch 1. o., is o. a. geslaagd mej. C. A. L. van Orden alhier. Gisteren zijn door de politie al hier aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht, twee mei den van verdachte zeden, oud 19 leed alles vergeten zelfs haar kind. Dit viel haar zwaar op het gemoed. Haastig riep zij O, mijne kleine Dolores, wat is er met haar gebeurd? Zij heeft koorts, luidde het gedwongen antwoord, Ik vrees voor krampen, signora! Door de ontwaakte moederliefde werd Clarita weer herinnerd aan haar kleineu schat, waarvoor het wel de moeite waard was nog te leven. Onstuimig ijlde zij naar het nevenvertrek, naar het bedje van de kleine. Een zacht gekerm klonk haar tegen, want het tengere lichaampje kronkelde zich van de pijn en de gevreesde krampen waren reeds daar. Den dokter, den dokter, riep Clarita huiten zichzelve, ter wijl zij ontsteld door de spoedige verandering van het vertrokken ge zichtje haver lieveling, deze met hare armen omsloot. Spoedig liep weder een bode, dit- en 22 jaren, die zich in een loge ment, "waarin zij hun intrek hadden genomen, hebben schuldig gemaakt aan diefstal van geld en eenige gou den voorwerpen. De Minister van Financiën heeft bepaald dat in 1885 kunnen worden aan gesteld vijftien surnumerairs der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen; dat in November van dit jaar te bepalen plaats en tijd, zal worden afgenomen het vergelijkend examen, omschreven bij Koninklijk besluit van 13 Januari 1880 no. 6 (Verz. no. 7), gewijzigd bij dat van 19 Februari 1883 no. 19 (Verz. no. 18), en 28 October 1884 no. 23 (Verz. no. 113); dat tevens gelegenheid zal wor den gegeven tot het afleggen van examen voor de betrekkiug van adspirant-verificateur. De Staatscourant no. 201 bevat de programma's der examens en verdere bijzonderheden. Het hoofdbestuur van het «Ned. Boud ter verkrijging van Alg. Stem recht», heeft een verzoek ingediend aan B. en W. van 's-Hage tot het houden van een optocht met vaan dels en muziek, op Zondag 20 Sep tember, des morgens te 11 uur. Dit verzoek is geweigerd, op grond, dat op dat uur godsdienstoefeningen plaats hebben. Thans is opnieuw een verzoek ingediend, om den optocht te 12 uren te mogen houden. Hierop was heden nog geen antwoord oDtvangen. Gisteren hadden te 's-Hage een wedstrijd in het schoonrijden met paard en chais en harddraverij plaats. Het was fraai weder en zoo wel de tribune als de lanen ter maal de flinke Francesco, naar den dokter, wiens hulp en goede wil 's morgens zoo hoffelijk was afgewe zen. Monsieur Berger was ditmaal vlugger gevonden, hij moest slechts uit den diepen slaap gewekt wor den; maar noch dit, noch de onder vonden korte afwijzing verminderde zijne bereidwilligheid. Binnen den kortst mogelijken tijd was hij met Francesco onderweg en vernam uit zijne verwarde mededeelingen, dat het nu voor het kind en niet voor de signora was, dat men hem ge roepen had. Intusschen waakte Clarifa met on- beschrijfelijken moederangst bij hare kleine, wier pijn voortdurend toe nam. Nog kende Dolores de moe der, smeekend strekte zij de handen naar haar uit, die voorovergebogen haar liefdevol toefluisterdemi alma! mi angel! (mijne ziel, mijn eDgel). Maar geen vleiend woord, geen lief kozing vermocht weldra het van

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1