;##iséip VERGETEN. Maant! Augustus 1885. No. 659. AD VERTEN Tl 15 N: VOLKSOPLOOPEN. FEUILLETON. 'de Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Ion- en aiynmesne Feestdngcn. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten vuur het. Buitenland-. .oiupaeinie Generale de xubllate JUtramjere G. L. DAVBK Co., JOG. F. JONGS, Sucr., Va-rijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Koloniaal museum op hei ertoon vaa diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap Nederlandsciie Maatschappij tol 1 MUSEUMS EN ANDERE Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. an 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsciie Maatschappij ter bevordering i leden met 3 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 'Jc deur. Geopend dagelijks van tot 4 uur. Toegang 25 cents p bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatenrs met gezelschap, leden met J. dame. --- Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, km Nederland en meer hijzonder 'van het Haarïemsèhe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Dooi gulden. Museum der stad Haarlem op het. Raadhuis. Geopend van 15 April tot H October alle werkdagen van 1.0—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—S uur te,ge kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 echts per persoon. Kinderen beuedcu de 8 jaren worden in het geheet niet toegelaten; kinderen museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen oensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kera. Dinsdag van 1—2 11—.-5 uu Douderdag Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag —8 uur. Toegang (deur Üudegroonmarkt) vrij. Zaterdag 1 Nijverheid hebben op persoon. Donateurs en en geschiedenis, vooral opende toegangskaarten voor een geheel jaar betaling van 25 ooms per persoon, alleen op 8 tot, 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Nu en dan hebben er ook in ons and, naar bet voorbeeld van andere anden, volksoploopen plaats, die ten loei hebben aan de ontevredenheid bestaande toestanden of over handelingen van hooggeplaatste lncht te geven, en als we >en blik slaan in de geschiedrollen ran overoude tijden, bemerken we, lat die volksbewegingen volstrekt aan deze eeuw en de voorgaande ontstaan te danken hebben, ten allen tijde voorkwamen, stl geschiedt dit thans ook meerma len dan vroeger. In Griekenland pverden reeds voor 2500 jaar de be mannen vóór en na ver en dit wel tengevolge van Schervengerecht; was bet volk namelijk ontevreden over den eenen if anderen staatsdienaar, dan kwam bijeen en eisebte luide diens ieder kreeg dan een waarop bij de namen kon van degenen, die bij over de grenzen wilde gezet hebben en zij, vier namen bet. meest voorkwamen, aan den eisch des volks al ging deze beweging ook de voorschriften der wet, had zij gelijkenis met de op- ioopen van tegenwoordig. Ook de Ro meinen liepen in slechte tijden, na des legers of na wan- der regeering, te hoop en het er dan niet minder luidruchtig toe, dan in onze dagen; zelfs verloren soms honderden, ja zelfs luizenden bij zulke bewegingen leven. Het ligt niet in ons plan een ge te schrijven van de volks- Dploopeu, die er ook ten onzent in vorige eeuwen hebben plaats gehad; IV. Een vreedzaam toevluchtsoord. 10) Clarita zag weinig van de omge ving, die zij doortrokbetgeen baar omringde bad voor baar naar bin nen gekeerden blik alle aantrekkings verloren, totdat eindelijk in de verfee de hooge, pyramidale toren van de St. Stephanus-kerk in de heldere lucht majestueus te voor schijn trad. Het, vroolijke Weenen, de oude keizerstad, vol nieuw, jong leven, de genotvolle stad, waarin de vreem deling bij iedere schrede zoodanig door glans en pracht, scherts en levensgenot omringd wordt, als kon we vermelden slechts terloops den opstand van het kaas-en broodvolk, de beweging in 's-Hage in 1672, waarbij de beroemde gebroeders de Wit zoo treurig bet leven lieten, het oproer te Rotterdam, waarin Kaat Mossel een hoofdrol speelde, voor welke eerzame dame de onsterfelijke van den slechten tijd, dien we thans beleven en die vooral aan den ar beidersstand zeer veel nadeel berok kent, slechts te wijten is aan de Regeering en aan de bezitters. Heerschte er dus onder ue vele ledig- loopenae werklieden in de hoofdstad een geest van ontevredenheid, de van Eilderdijk bet eerst voor de recht-i taai van dat blad en de uitvallen bank pleitte; ook de opstootjes in van zijn colporteurs brachten er bet den tijd der Patriotten en tijdens de 1'1: omwenteling, zoomede de April-be weging m 1853, we gaan ze met stilzwijgen voorbij en constateeren door het bovenstaande slechts, dat volksoploopen en oproeren geen zeld zaamheid waren. Nog onlangs was Rotterdam, en in deze dagen is Amsterdam het tooneel v.au een dergelijke beweging, en de vraag, waaraan die oproerige verschijnselen hun outstaan te dan ken hebben, is dus niet misplaatst. In Rotterdam was misbruik van macht door een politie-agent de oor zaak der botsing, die er tusschen de politie en het volk ontstond; te Am sterdam ligt de reden elders. In een drietal artikelen hebben we vroeger het werken en streven der socialisten ook hier te lande besproken en we maakten toen ook gewag van een blad, dat propaganda voor hun leer maakt en dat vooral onder den werkenden stand verspreid en gelezen wordt. We bedoelen het weekblad Recht voor Allendat in de hoofdstad en elders des Zater dagsavonds druk gecolporteerd wordt; de mannen, die zich met den ver koop bezig houden, beijveren zich door allerlei uitroepen tegen regee- ringspersouen en tegen de bezittende klasse de aandacht op zich en hun courant te vestigen. In dat blad ko men daarenboven artikelen voor, waardoor de werkman in de mee ning gebracht wordt, dat de oorzaak daar niemand ongelukkig zijn, zij lachte ook onze vermoeide rei zigster verleidelijk toe. Hemel! wat zou deze bonte menscbenmassa, deze vroolijke en juichende omgeving vol pracht en heerlijkheid, het jeug dige hart van Clarita voor een jaar verrukt, ja baar geheele wezen ge schokt hebbennu echter, doodmoede zijnde, wendde zij de oogen er van af en was alleen er op bedacht, een rijtuig te nemen, dat haar zoo spoe dig mogelijk door bet menschenge woel been, naar bet gewensckte toe vluchtsoord zou brengen. De haar eigene energie, zoodra zij handelen moest, kwam haar ook nu weer te hulp, om zich spoedig te oriënteeren en het gewenschte te vinden; wel dra verliet zij dan ook het Noor derstation in een licht voertuig, om zich naar een der stille, deftige voor steden te begeven. Aan de poort van een afgelegen klooster hield bet rijtuig stil en zij bad baar bestem- kunne bij, om die ontevredenheid te vermeerderen. De leiders der socia listen in ons vaderland, achten in deze tijden van crisis zeker het oogenblik aangebroken, om meer handelend op te treden, en daar het in troebel water goed visschen is, zoeken zij de ontevreden werklieden op hun hand te krijgen en voor hun plannen en meeningen te winnen. Het is er gelukkig echter nog verre van af, dat de groote meerderheid hun gevoelens is toegedaan, al wen- schen velen verbetering van den be- staanden toestand, maai alleen langs wettelijken weg. In ons dagelijkscb overzicht wor den de lezers voldoende op de hoogte gehouden van de woelingen der socialisten te Amsterdam en we wil len hopen, dat aan die beweging spoedig een einde gemaakt wordt, omdat zij slechts ten nadeeie kan strekken van degenen, die haar uit lokken. Evenwel wenscheu we nóg eenige beschouwingen over volks oploopen aan het voorgaande vast te knoopen. In een groote plaats is het niet moeilijk een talrijke menigte op zekere punten bijeen te brengen, en bet is dus zeer verkeerd zulk een uiting van ontevredenheid af te meten naar het aantal menschen, dat er bij tegenwoordig isworden de dochteren Eva's, de vrouwen, ge woonlijk als zeer nieuwsgierig voor gesteld, in zulke tijden blijkt, da-t ming bereikt. Ik wenschte zuster Stephanie Hohberg te spreken! zeide Cla rita, zoodra de geopende poort zich achter haar sloot. Zij sprak Fransch en hare stem klonk zoo beslist, als kon zij niet anders dan eeu toestemmend ant woord krijgen. Toch klopte baar hart sneller uit angst en vrees voor eene nieuwe teleurstelling. Zij on dervond die echter niet. De oude portierster geleidde de vreemdelinge met innige vriendelijkheid, door de liooge, vroolijke gangen, naar de spreekkamer. Terwijl Clarita door deze gangen liep, maakte zich een eigenaardig gevoel van haar mees ter nooit nog bad zij deze plaats betreden, en toch kwam zij haar bekend voor en werkte bijzonder vreedzaam op haar gemoed. Zij gevoelde zich verplaatst in dien tijd, dat zij te Marseille een levens lustige vroolijke leerlinge was. Mar de mannen bet evenzeer in groote mate zijn, en men mag geredelijk aannemen dat er minstens 9 van de 10 personen belangstellende toe schouwers en geenszins belangheb bende deelnemers zijn. De zucht om te zien, of er ook iets bijzonders voorvalt, of er gevochten wordt en tot hoever de belhamels in hun ver zet zullen gaan, wekt vele mannen en ook vrouwen op, een kijkje te nemen op de drukst bezette plaatsen, in weerwil van het gevaar, dat er aan verbonden is; ditzelfde verschijn sel va.lt overal waar te nemen, on verschillig of de oproerige beweging zijn oorsprong vindt in ontevreden- beid over eenig genomen raadsbe sluit, zooals b. v. het afschaffen der kermis, of in den haat tegen som mige gemeentelijke overheidsperso nen en tegen de politie, waarbij het verzet, dus eet) meer plaatselijk karakter heeft, of wel dat, zooals nu te Amsterdam, de reden er van ligt in maatschappelijke toestanden, die over een groot deel van de be schaafde wereld geldend zijn en dus een cosmopolitisch karakter hebben. Jammer genoeg, belemmeren al die nieuwsgierigen de pogingen der politie om de orde te herstellen, want konden de goedwilligen be sluiten op zulke tijden te huis te blijven, dan kon er met de oproe- rigen korter en krachtiger gehan deld worden, wat in het belang van alle welgezinden zou zijn,die doorder- gelijke bewegingen dikwijls slechts schade lijden en te betreuren is het, dat zoo velen, die in elk ander opzicht orde op prijs stellen, zoo gaarne meedoen wanneer het be treft de politie tegen te werken. «Aan hun werken zal men ze ken nen» moet zulk? ook niet van de leiders der socialisten gezegd wor den? In plaats van langs wettigen seille en Weenen lagen wel is waar ver van elkander, maar het klooster daar, evenals hier, was bezield met denzelfden geest, die het afgematte en eenzame menschenkind tot zich trok. Ditzelfs herinnerde onwille keurig aan de zinspreuk, die een oude monnik eens meedeelde aan eenige scholieren, die overmoedig en hoopvol het leven te gemoet gin gen Hoe menigeen, die evenals gij, als een levenslustige uit het klooster de wereld intrad, kwam niet later met een gedrukt gemoed, onder den zwaren last van eigen schuld in het klooster terug. Gedenkt, dat aan het altaar eene schuilplaats is voor al len, die moede worden onder hun nen last! Moede, o God, ja, hoe doodmoede was niet dit lichtzinnige kind ge worden dat zoo gedachteloos de roos der liefde gegrepen had, zon der op de doornen te letten, terwijl liet nu door deze gewond en door en wettelijken weg herstel van grie ven te zoeken, sporen zij het volk aan, door middel vau straatsteenen en vuile projectielen aan hun argu menten en redeneeringen kracht bij te zettende glazen van vreedzame winkeliers en rustige burgers moe ten het ontgelden en in de eerste plaats is een botsing met de politie er bet onvermijdelijke gevolg van. Die arme politieagentenOveral bijna ziju zij gebaat, omdat zij de handhavers zijn van de wet. En toch, hoevele hunner, die nu met de sabel in de hand en als ter zelfverdediging op de menigte los trekken, zouden veel liever veilig en wel te huis zitten of broederlijk met hun bestrijders een borrel drin ken op het welzijn en de welvaart der werklieden. Maar men ziet, het, de hartstocht verblindt de menschen en benevelt hun geesthij eenig nadenken zouden de weer-pannigen begrijpen, dat de politie toch niet in staat is de bestaande crisis uit den weg te ruimen en het dus on billijk is, die mannen lastig te vallen. Ziet men dan zulk een opstootje, waarvan opgeschoten deugnieten en dames van de lichte garde of zonen uit de heffe des volks met eenige rad draaiers de ziel zijn, dan gevoelt men medelijden met zoo velen, die, liever dan zelf de hand aan den ploeg te slaan om hun toestand te verbeteren, zich door anderen laten gebruiken om de kastanjes voor hen uit het vuur te balen. Al die volks oploopen geven niets, en de gevol gen er van zijn zeer betreurens waard: wie geen schuld aan den besfeaanden toestand hebben, moeten bet in den regel misgeldende aan stokers houden zich zooveel moge lijk schuil en de minst schuldigen worden gegrepen, ontvangen sabel- eigene schuld bezwaard, een schuil plaats zocht hij de vriendin barer jeugd, die bet beste deel gekozen had. Zeer verschillend waren de levens paden der beide meisjes, die in den kloostertuin te Marseille met elkan der gespeeld en zich trouwe vriend schap beloofd hadden. Tijd en om standigheden hadden ze weldra ver, zeer ver van elkander verwijderd. Ook Stephanie Hohberg was naar baar vaderland, naar Dnitschland teruggekeerd en was daar ook nog met Clarita in briefwisseling geble ven, tot zij de wereld vaarwel zei en te Weenen den sluier aannam. Dit besluit bad zij aan bare vrien din meegedeeld, zoowat om denzelf den tijd, dat Clarita het buis van Donna Frasquita verliet,om te Santa- Cruce heimelijk in het huwelijk te treden. In die dagen van geluk en harts tochtelijke liefde vergat de jonge,

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1