m houwen of krijgen andere verwon dingen. Velen, die met de geheele beweging niets te maken hebben, lijden schade aan hun woningen of hebben daardoor nadeel in hun za ken en ten slotte blijktdat in weerwil van al de gekwetsten, de bestaande gebreken er niet door ver holpen, de slechte tijden er niet door verbeterd worden. Sw. alhier is ingekomen van N. N. een gift van f10, «ten voordeele van de dierenbescherming. ALGRMKKN OVKIt/JCIH. De Russische minister von Giers zond gisteren aan Vlaugali te St. Petersburgde volgeudedépêche:«Pre- rau, 26 Aug. HII. MM. hebben zoo even Kremsier verlaten, den bes ten indruk medenemende van de zeer hartelijke ontvangst, die hun ten deel viel, en van de volkomene overeenstemming, die de geheele ontmoeting kenmerkte.» Het Fransche Journal Officiel bevat het decreet, waarbij het ver vaardigen en verkoopen van vuur wapens en ammunitie ook aan au dere dan aan de staatsfabrieken wordt toegelaten. Dit is voor de Fransche industrie een zeer te waar- deeren geschenk. Gistereu hadden te Marseille 28 sterfgevallen aan de cholera De Minister van Oorlog heelt bepaald, dat voortaan bij de mili taire begrafenissen zooveel mogelijk geleiders en personeel zullen wor den gekozen van de gezindte, waar toe de overledene behoorde. De minister van justitie heeft bepaald, dat aan ontslagen gevan genen, die in vijf uur hunne be stemmingsplaats kunnen bereiken, geen reisgeld meer zal worden ver strekt. Ingeval veergeld moet betaald worden, zullen zij daarvoor van het noodige worden voorzien. De Minister van justitie heeft .n den procureur-generaal bij 't ■«-» 1 3 Uit Spanje wordt gemeld, dat de militaire sociëteit, waarvan ge neraal Salamanca president was, op bevel der regeering gesloten is. De berichten uit Berlijn hebben blijk baar het ministerie tot kalmte ge stemd. Sir Henry Drummond Wolff te Constantinopel heeft gisteren aan zegging ontvangen, dat de Sultan hem heden audiëntie verleenen zou. De Tribuna beweert, dat ondanks alle officieuse dementis, het inbezit- nemen vau het eiland St. Johnes, ten Noorden van Zanzibar door Ita- liaansche troepen inderdaad heeft plaats gehad. Volgens een bericht in de Kölni- scliezou koning Humbert te Monza gezegd hebben, dat, volgens de laat ste offiicieele dépêche, een zekere Agostino Barbarigo op het eiland onderzoekingen doet ten voordeele van den handel. De leden der Engelscbe commis sie tot afbakening der Afghaan - sche grens zijn uiterst geërgerd over het gedrag van den goever- neur van Herat, die het geheim der brieven, aan de Commissie gezon den heeft geschonden en ook in andere opzichten met een vol komen gebrek aan beleefdheid ge handeld heeft. Er zijn bij den Emir klachten ingediend met het ver zoek, den Goeverneur eene beris ping toe te dienen. De consul vau Columbia te Antwerpen, deelt mede dat de presi dent der Republiek Columbia hem officieel het bericht heeft doen toe komen, dat de revolutie geëindigd, de vrede hersteld is en de verkeers wegen weder geopend zijn. KliN$ENI<A!NI). Haarlem 29 Augustus 1885. Bij het bestuur der Vereeniging tegen het mishandelen van diereu gerechtshof te 's-Bosch een bedrag van f100 toegezonden, om uit te reiken aan den concierge bij 't hy potheekkantoor te Maastricht, J. J. Legras, onder dankbetuiging voor zijn moedig gedrag op 9 April U. bij de geweldplegingen van Timmer mans ten huize der familie Van Oppen. Het adres van de vrouwen van Nederland aan de Tweede Kamer, in zake den blauke slavinnenhandel ligt te 's-Hage ter teekening. In verband met deze zaak zullen samenkomsten gehouden worden, alleen toegankelijk voor vrouwen, op Dinsdag 1 en Donderdag 3 Sept. De heer Manuel do Carmo Rodrigues de Maraes, landbouw kundig ingenieur te Porto, is door het Portugeesch goevernement be last met de opdracht, om de tabaks cultuur hier te lande te bestudeeren en daarover verslag aan zijne Re geering uit te brengen. De hoofdcommissaris van po litie te Amsterdam bericht, dat dezer dagen in enkele dagbladen is ge plaatst een verzoek tot opsporing van het verblijf van zekeren dr. Richard C. Brandeis, van New-York, voor wiens ontdekking eene beloo- ning van 1000 pond sterling zou zijn uitgeloofd, en dat onder bedoeld verzoek is geplaatst, dat mededee- lingeu omtrent dien persoon worden ingewacht bij den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. Daar zich bij hem reeds personen hebben aan gemeld tot het geven van inlich tingen en daarvoor uitgaven hebben gedaan, wordt in verband hiermede gemeld, dat hij aau de plaatsing van voorschreven verzoek vreemd is. Op initiatief van den heer J. Wils, hoofd der school, heeft zich te Houtrijk en Polanen eene com missie van acht personen gevormd tot het geven van een kinder- en volksfeest op Dinsdag 1 Sept. e.k. In hoofdzaak zal het een feest zijn voor schoolgaande kinderen en dit zal gepaard gaan met volksspelen. De kleinen zullen flink onthaald worden en draaimolen, goochelaar, poppenkast en tombola zullen het noodige genoegen aanbrengen, ter wijl verschillende volksspelen, o.a. eeue ringrijderij het feest zullen op luisteren. Reeds is tot dit doel door de in gezetenen de som van f 225 bijeen gebracht. Eene Donderdagavond te Zwolle op verzoek van het bestuur der Al- gemeene Zwolsche werkliedenver- eeniging gehouden vergadering ter zake van de sedert eenigen tijd heerschende werkeloosheid, werd door een twintigtal patroons van het metselaars-, ververs- en timmer mansvak bijgewoond. Deze bazen hebben zich vereenigd, om, even als onlangs te Tiel geschiedde, aan de gegoede ingezetenen circulaires te richten, met verzoek om, zoo zij werkzaamheden hebben te verrich ten, daartoe nog vóór den winter gelegenheid te geven, vooral omdat een aantal werklieden in dezen zo mer niet zooveel verdienden, als gewoonlijk in dit jaargetijde het geval was. De heeren Arie Smit, president der Kon. Maatschappij «De Schelde», en Jos. van Raalte, directeur dier Mij., hebben zich naar Bremen be geven, ten einde met den «Bremer Lloyd» een contract voor het aau- loopen van de Duitsche sfcoombooteu op Australië en Azië te sluiten. Te Meppel zal de Prinsesse- dag gevierd worden door het houden van een vliegerwedstrijd. Een groot aantal liefhebbers heeft zich reeds aangegeven. Ten aanzien der electrische toestellen, dezer dagen op het Ram- schip Buffel geplaatst, wordt nader medegedeeld dat de lamp een ver mogen heeft van omstreeks 35.000 normaalkaarsen lichtsterkte en voor zien is van een nieuw soort spiegel volgens patent van de firma Sie mens en Halske te Berlijn, welke het vermogen heeft voorwerpen tot op afstanden van bijna een uur gaans uitstekend waarneembaar te maken. Dinsdag en Woensdagnacht zijn proeven genomen, die goed slaagden. De geheele inrichting is geleverd en opgesteld door de «Nederlaud- sche Maatschappij voor Electriciteit en Metallurgie», gevestigd te's-Hage en Amsterdam, die daarbij groote moeilijkheden, wat betreft de tech nische eischen, had te overwinnen. Zij had slechts bij l1/» atm. stoom druk voor directe koppeling over een zeer kleine ruimte tot plaatsing te beschikken. Sterk, die hen betrapte op het ge bruiken van verboden vischwant (een leusnet). Het net werd in be slag genomen en tegen de overtre ders procesverbaal opgemaakt. Een tweetal visschers van Koog a/d Zaan, verleenden den rijksveld wachter bij de inbeslagneming de noodige adsistentie. bouwwerk op gelijke wijze den dood vond. Zouden bij strenger toezicht dergelijke ODgelukken niet kunnen voorkomen worden In het dorp Oostzaan moest dezer dagen een behoeftig marskramer eene som van f38 voor boete en registratiekosten betalenzonder echter in de mogelijkheid te zijn dat bedrag bijeen te brengen. Een deurwaarder uit Zaandam moest overkomen om den man in de gij zeling te brengen. De ongelukkige man werd door zijne vrouw en kin deren naar de stoomboot gebracht, en men stond reeds op het punt naar Amsterdam te vertrekken, toen de deurwaarder, de heer v. D., op de vraag van eenige belangstellen den, het denkbeeld uitte eene col lecte voor den z waarbeproefden dorps genoot te houden. Dit voorstel werd goed opgenomen, en binnen weinige oogenblikken was de vereisclite som meer dan bijeen, zoodat E. niet naar de gijzeling behoefde te gaan en zelfs nog iets overhield bovendien! Het merkwaardigste van het geval was zeker, dat de deurwaarder zelf de eerste was, die eene bijdrage gaf en daardoor de anderen tot navol ging opwekte. (N. v. d. D.) De rechtbank te 's-Hage veroor deelde gisteren de ex-dienstbode van advocaat-generaal jhr. de Savornin Lokman tot ééne maand celgevange nis, wegens het ten nadeele van hare meester in loondienst ontvreemden van een lapje biefstuk en eene ge ringe hoeveelheid thee, niet bestemd voor de keuken. De luttele waarde van het ontvreemde gold voor de rechtbank als verzachtende omstan digheid. Gisterenavond ongeveer te 91/, uur is onder de gemeente Delftsha ven eene 38jarige vrouw door de stoomtram overreden, doordien zij van het balkon van eender wagens viel. De vrouw was onmiddellijk dood. Haar lijk is overgebracht naar het stedelijk drenkelingenhuis. Uit Baarn wordt gemeld: Dezer dagen werd de eigenaar van het «Amalia-hotel» 's morgens gewekt door een vreemd gedruisch in zijne woning. Bij onderzoek bleek, dat de man van zijne werkster zich 's avonds te voren had laten inslui ten en nu op het punt stond zich met eenige flesschen spiritualiën te verwijderen, in welk voornemen hij natuurlijk verhinderd werd. Er is proces-verbaal opgemaakt. Te 's-Bosch bevindt zich in de gevangenis eene te Oud-Heusden aangehouden vrouw; zij is klein, doofstom en onnoozel. Men weet niet waar zij vandaan is, doch vermoedt dat zij uit Limburg, of van de gren zen van Limburg afkomstig is. Zij Leeft lang grijs haar, blauwe oogen, ovale zwarte oorknopjes, ge lapte paarsch geruiten onderrok, blauw baaien bovenrok, zwart jakje en klompen met groote spijkers. Iemand van Sittard, rondventer van be'oep, die zich Donderdag voor zaken te Beek bevond, van waar hij zich met den trein van half zes naar Sittard wilde begeven, liep, daar de trein, toen hij zich nog op een afstand van het station bevond, reeds in aantocht was, zeer snel derwaarts. Hij werd in den waggon geholpen, doch nauwelijks daarbin nen, zakte hij ineen en was een lijk. Twee kolonialen te Amsterdam liaddeu zich gisteravond in vrou wenkleederen gestoken. Op de O. Z. Voorburgwal hadden zij de aardig heid een ieder, die hen voorbijliep, met schoensmeer het gelaat te be vuilen. Dit verdroot een man, die ook het slachtoffer werd van zulk een heldendaad. Hij greep een der kolonialen aau en wierp hem iu een kelder. Ernstig aan het hoofd ge- kwest werd deze door een paar man nen er uitgehaald en naar zijn ka mer gebracht. Een sjouwerman, gisterenoch tend bezig een schuit met een ver- huisboedel te vervoeren, werd door een toeval getroffen, viel ter hoogte van de Bullebaksluis te Amsterdam te water en werd kort daarna leven loos opgehaald. Een commensaal, verblijf hou dende in de Marnixstraat te Am sterdam, liet aan een hem onbekend persoon zijn woonkamer zien, legde zijn portemonnaie, waarin ongeveer f40 aan specie, alsmede zijn gouden horloge op tafel en verwijderde zich een oogenblik. Bij zijn terug komst waren bezoeker en voorwer pen verdwenen. Twee ingezetenen van Zaandam, die Woensdagmorgen omstreeks G uur in de Zaan, op de hoogte van «de Kuil», aan het visschen waren, werden in hun vreedzaam werk ge stoord door deu rijksveldwachter zorgelooze vrouw hare vriendin, of dacht alleen met een gevoel vau medelijden aan die jonge non, die het vroolijke leven verlatende, zich achter sombere kloostermuren had opgesloten, om daar een van die stille geestelijke zusters te worden; als kinderen hadden zij ze wel lief gehad maar ook tegelijkertijd be klaagd over het eentonige treurige leven, dat zij, naar hunne kinder lijke meening, moesten leiden. Onder deze gedachten was Clarita de geleidster naar het spreekvertrek gevolgd, waar deze haar verliet om de overste van het bezoek te ver wittigen. Clarita behoefde niet lang te wach ten, er waren geene bezwaren tegen haar verzoek. Binnen eenige minu ten trad eene jonge kloosterzuster het vertrek binnen en niettegen staande de min sierlijke hoofdbe dekking erkende Clarita daaronder oogenblikkelijk het frissche gezichtje De Herderslaan te 's-Hage was Woensdagavond het tooneel van wraakneming en mishandeling. Aan de iu aanbouw zijnde per- ceelen aan het eind van die straat was een lichamelijk misvormd ar beider werkzaam, die door het zoontje van den heer B., daar woonachtig, voor «bultenaar» gescholden werd. Hierover in woede ontstoken, wierp hij den knaap met een steen. Dit deed den toorn des vaders ontbran den, die den werkman een duchtig pak slaag toediende. Deze laatste kon dit niet verkroppen. Hij nam een pot met verf en wierp dien den heer B. naar het hoofd, waardoor deze niet alleen gewond, maar ook er barmelijk bevlekt werd. Hij snelde huiswaarts, haalde een mes en wilde den kleinen bultenaar zijn misdrijf betaald zetten, doch gelukkig gleed het mes, zonder dat hii het bemerkte, in de gang uit de scheede, zoodat verdere dadelijkheden voorkomen werden. Bij de politie werd van het ge beurde aangifte gedaan, doch bij hare komst had de werkman zich uit de voeten gemaakt. (D.) Gisterenmorgen omstreeks 6 uur had een timmerman te Delft, het ongeluk te vallen van de in aan bouw zijnde R. K. kerk. Een ge neesheer, er bij geroepen, kon al leen den dood constateeren. Het lijk is naar de woning van den timmer man overgebracht. Dit is nu de derde, die bij dit Te Smilde werd iemand, die zijn ziek paard medicijnen wilde inge ven, zoodanig door het dier geslagen, dat hij ernstig gekwetst weggedra gen werd. Donderdagmiddag kwam te Blok zijl een schip binnen, dat een loods aan boord had genomen van de Lemmer. Dicht voor de haven sloeg de fok over en daarmede de loods overboord. Niettegenstaande alle aangewende pogingen gelukte het den opvarenden niet deu drenke ling te redden. Ook het lijk is nog niet gevonden. Men meldt de volgende staaltjes van flinkheid op hoogen leeftijd. J. van Vliet te Gouderak, oud 80 jaar, heeft ruim 80 voer hooi op den wagen geladen. J. de Bruin, aldaar, oud 85 jaar, heeft zonder hulp de vlag op den toren gezet. van hare zachte Stephanie. Deze echter kostte het moeite, in de bleeke vreemde de eens zoo vroo lijke medeleerlinge te herkennen; alleen hare oogen, met dien door dringenden blik, maakten denzeltden indruk op haar. Zoodra die blik den hare ontmoet had, wist zuster Ste phanie, wie voor haar stond, en in 't zelfde oogenblik hielden hare ar men de geliefde vriendin omsloten. Clarita, mijn lieve, lieve Clarita, wat een genot, dat ge mij komt be zoeken! riep zij hartelijk, terwijl zij de pijnlijke verrassing overmees terde, welke het uiterlijk der lijdende haar veroorzaakte. Haar toon, hare begroeting, haar geheele wezen ademde zooveel zus terlijke goedhartigheid, dat de arme Clarita zich onwillekeurig daardoor liet medesleepen. Ja, Stephanie, zeide zij zacht, met geweld de opwellende tranen weerhoudend, ik, rustelooze, kom tot u die den vrede gevonden hebt. Mijn lieveling, gij zijt blijkbaar zeer vermoeid, ja geheel uitgeput, viel de andere snel in, laat mij voor alles voor u zorgen, u eenige verkwikkingen verschaffenlater vertelt gij mij hoe gij van Tene- riffe hierheen gekomen zijt. O, Stephanie, verlaat mij nog niet! riep Clarita, het gewaad der non vasthoudend, luister eerst naar mijn verzoek; mag ik bij u blijven? Ik meen een paar dagen, ik heb zoo zeer rust noodig, de drukte iu de logementen hindert mij, daarbij ben ik geheel alleen zoo verschrikkelijk eenzaam Zij had snel gesproken, als wilde zij elke tegenwerping afbreken. Ste phanie zag haar met heur goedige, blauwe oogen aan. Mijne arme Clarita, zijt gij geheel alleen, is Donna Frasquita... Stil Stephanie, het dierbare te huis van Donna Frasquita heb ik A lang verlaten. Reeds meer dan twee jaar ben ik getrouwd en.... hare stem stokte, hare krachten verlieten haar. Stephanie bezag de rouwkleederen van Clarita, en plotseling kwam de gedachte bij haar opZoo jong nog en reeds haar echtgenoot verloren; God alleen kan haar troosten! Dit zeide zij zacht bij zichzelve, maar Clarita verstond het. Ja, Stephanie, riep zij eens klaps met opgewondenheid, ik heb mijn echtgenoot verloren, doch niet, zooals gij meent, door den dood. God heeft mijn Alexis niet wegge nomen, neen, de menschen deden het! O die wreede menschen! Een vreeselijk ongeluk scheidt mij van mijn echtgenoot. O, Stephanie, Ste phanie, ik bezwijk er onder. Ik stert onder den last van dat noodlot en van mijn eigen schuld, voegde zij er half luid bij. De jonge kloosterzuster drukte de SEMENS?) KWS. Gelijk indertijd is gemeld, was Lieske. die wegens moord, gepleegd op den politie-commissaris Rumpff te Frankfort, door de rechtbank aldaar ter dood was veroordeeld, tegen dit vonnis in appel gekomen. Het rijksgerechtshof heeft Woensdag die zaak iu behandeling genomen en het beroep verworpen. Een Parijsch dokter wordt dringend geroepen. In zijn afwe zigheid meldt zich iemand te zijnen huize aan, een «mijnheer Bonacieu», bevende gestalte vaster in hare ar men. Kalm en liefderijk sprak zij de opgewondene toe, maar hoedde zich wel, door eene enkele vraag hare overspanning te verergeren. Aan zelfbeheersching gewoon zijnde hield zij ook nu hare nieuwsgierig heid in. Deze moest, evenals alle medegevoel, vooreerst zwijgen; troos tende woorden konden de lijdende eerst later helpennu moest zij zich maar in acht nemen en volgen. Cla rita gaf hierin ook gewillig toe en werd liefderijk door de vriendin naar een lief kamertje geleid, dat door de overste daartoe aangewezen was. Onder die zelfopofferende vriend schapsbewijzen, waardoor zij omringd werd, begon zij zich zoo gelukkig te gevoelen, als een verdwaald kind, dat door een zorgende hand in een veilige schuilplaats opgenomen wordt {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2