H1IVI1BUI). VERGETEN. mmmnm. 3e Jaargang. Dinsdag 1 September 1885. No. 660. A BON N EM ENTS.FR I JS: Versehpi ögpüjfe uitgenoiRsu Zon- en alyetnsene Fgesidaps, ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. jgsaM..®, Voor Haarlem per maand40 Cents. BVanco door gelie el. liet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor net Buitenland- (umtpagnie Générale de j. uh li cite Etrangère G. L. DA TJB K J" Go., JOU. 7. JON UB. Siter., darijs, Slbis Faubourg Montmarire. A D V EET EN TI 15 N: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. G-roote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Koloniaal museum op vertoon van dijiloma vrijen toegan; MUSEUMS EN ANDERE het Paviljoen. Ingang aan de Preefzijdo 2o deur. Geopend dagelijks BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter hevi rdériug van N ij verheid hoVbea op reriuvu .v„6ot donateurs »et gozeischap. leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang DreeiV.ijde Je deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur# ad eden dei' Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van hot Haariemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 Juideii. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10- 7,oi)dagen kosteloos van J2—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling 'l'eylers museum in de Damstraat. Geopei Woensdag en Zaterdag van 24 uur. pond dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van Ji'6 uur. Teyl Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van I2 en Donderdag van 23 —4 uur, vau 15 October tot 14 April op die dagen van 10— 25 cents per persoon. Kinderen beueden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kindereu Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag: 1 ir. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op 8 tot !4 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. I4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend De Pruisische wet op liet spe len in buitenlandsehe loterijen id thans afgekondigd. Zij bevat de Volgende bepalingen: lo. Het spe len in buitenlandsehe loterijen die niet met koninklijke goedkeuring in Pruisen zijn toegelaten, wordt ge straft met eene boete van hoogstens 600 mark. 2o. Al wie loten van zulke loterijen verkoopt, of zich als tusscbenpersoon daarmede belast, wordt gestraft met eene boete van hoogsteus 1500 mark. 3o. De open baarmaking der trekkingen van zulke loterijen in Pruisische dagbla den wordt gestraft met eene boete van hoogstens 50 mark. 4o. Met de loterijen worden gelijk gesteld alle buiten Pruisen openlijk plaats heb bende verlotingen van roerende en onroerende goederen. Alle te Danzig wonende Rus sen (met uitzondering van hen die uit Kurland afkomstig zijn) en Ga- liciscbe Polen hebben eene aan schrijving ontvangen, dat zij met primo October bet koninkrijk Prui sen moeten verlaten. Onder ben be vinden zich verscheidene kooplieden, die jaren lang daar gewoond heb ben, grondeigendom bezitten en zelf standige zaken drijven. Aan bet Pransche blad Justi ce wordt uit Londen, dd. 27 Aug. getelegrapbeerd, dat bet comité van de «Association internationale de l'arbitrage et de la paix», naar aan leiding van een verzoek door het comité te Parijs tot baar gericht, beeft besloten, een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waarmede de beweerde dood van Olivier Pain gepaard ging. V. Een lange bekentenis. 11) Stephanie zat naast de legerstede der lijdende vriendin, die zedelijk en lichamelijk gesterkt was, door de hartelijke gastvrijheid, waarmede men haar in het klooster had opge nomen; zij wachtte nu slechts het geschikte oogenblik af, waarop zij het troosteloos geheim, dat haar jeugdig leven verbitterde, aan de trouwe Stephanie kon meedeelen. Zij was haar een onbeperkt ver trouwen verschuldigd en wilde ook van hare goedheid en hulpvaardig heid geen gebruik maken, zonder haar de strafbare lichtzinnigheid te Het Comité zal te dien einde verschilleude personen die den veld tocht in Soedan hebben meegemaakt, uituoodigen tot het geven van in- lichtigeu aangaande deze duistere zaak. De Spaansche bladen El Libe ral en La Union verzekeren, dat te Madrid eene officieele dépêche is ontvangen, mededeelende dat Spaan sclie oorlogsschepen het eiland Yap en de Palau-groep(Carolinen-archi- pel) in bezit hebben genomen, zon der een Duitsch schip of Duitsche vlag te hebben aangetroffen. Deze tijding heeft te Madrid eene groote voldoening teweeggebracht. De auti- Duitsche inanifestatiën duren voort. Een paar dagen geleden werd er melding gemaakt van een ge rucht, dat Spaansche kooplieden hadden besloten, hunne aan Duit sche firma's gedane orders en be stellingen in te trekken. Thans wordt uit Wiirzburg gemeld, dat dit gerucht zich heeft bevestigd, daar alle orders vau Spaansche fir ma's aan een Wiirzburger handels huis «op grond van vaderlandsche verplichtingen wegens de zaak der Caroliuen-eilanden» gisteren zijn in trokken. Vrijdag werden over geheel Spanje 3539 cholera-gevallen aan gegeven, waarvan 1230 doodelijk. Van verscheidene provinciën waren echter de opgaven nog niet inge komen. Sir Henry Drummond Wolff werd Zaterdag door den Sultan van Tur kije ten gehoore ontvangen. Hij las eene persoonlijke boodschap van H.M. de koningin voor, waarin de ernstige wensch wordt uitge drukt, dat de beide natiën te allen tijde op vreedzamen en vriendschap- bekennen, waarmede zij eene ver bintenis gesloten had, die zoo nood lottig voor net geluk en den vrede van haar hart geworden was. Ste phanie had de ongelukkige vrien din liefderijk opgenomen, zonder vragen en met innige deelneming. Daarom wilde ook Clarita haar vertrouwen schenken, hoewel de be kentenis van zooveel ondank en lichtzinnigheid haar hard viel. Nu, terwijl zij omringd was door de ongestoorde, kalme rust der kleiiie gastvrije kloostercel en Stephanie's trouwe hand in de hare rustte, vond zij het minder bezwarend, het kwel lende raadsel, dat haren geest zoo pijnigde, in woorden over te bren gen. Stephanie, zeide zij zacht, terwijl zij de schoone openhartige trekken harer zelfverloochenende verpleegster beschouwde, gij met uw vreedzaam hart begrijpt niet, hoe vurig en hartstochtelijk ik mijn pelijken voet zullen mogen leven. Voorts hoopt de koningin, dat zij weldra in staat zal zijn, met mede werking van den Sultan, een einde te maken aan de bestaande verwik kelingen in Egypte en aldaar een toestand in het leven te roepen waarbij de rechten van den Sultau en de belangen, zoowel van Enge land als van alle andere mogend heden zullen zijn gewaarborgd. De Sultan verklaarde in zijn ant woord, gewicht te hechten aan een verbond met H.M. regeering, en hare rechten als soeverein over Egypte vollcomeu te eerbiedigen. Over eenige dagen zou hij eeu of meer personen benoemen, ten einde met Sir Wolft' verschillende Egyp tische kwestiën te bespreken. Bin nen kort zou den lieer Wolft' opnieuw audieutie worden verleend. Bij de bijeenkomst van het Con gres in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zal een interes sante kwestie behandeld worden, de weigering van Oostenrijk om den heer Keiley als Amerikaansch ge zant te Weenen te ontvangen. De heer Keiley is te New-York aan gekomen, en zegt niet veel. Men meent, dat de grond der weigering ligt in het feit, dat mevrouw Keiley eene .Todin is, en dat de heer Keiley de zaak liefst niet verder besproken wil hebben. De staatssecretaris Bayardt acht echter het feit een beleediging voor de Vereenigde Staten, en wenscht daaromtrent het oordeel van het Congres, van de pers eu de wereld te vernemen. Haarlem, 31 Augustus 1885. Bij het examen voor de hoofdakte op 28 en 29 dezer te Amsterdam Alexis bemin, hoe gelukkig wij met elkander waren en hoe vreeselijk het lot is, dat ous scheidt. Ik zeide het u reeds, het is erger dan de doodwant Clarita's lippen beef- deD, hare oogen werden onnatuur lijk groot; zij richtten zich met een doffen blik als naar een verren on- metelijken atsland, want levend hebben zij mij mijnen echtgenoot be graven, begraven in de ijsvlakten van Siberië. Verbannen naar Sibe rië! snikte zij plotseling.Weet gij, Stephanie, wat dat zeggen wil? Hij zal nooit, nooit wederkeeren, naar zijne verlatene vrouw! Nooit zal ik hem wederzien! Nooit zijue lieve stem meer hooren 1 Zijne krach ten zullen verteeren onder de ver drukkingen van dat verschrikkelijk lot; ouder troostelooze verlatenheid zal hij vurige trauen storten, maar neen! duizendmaal neen, ik moet, ik zal hem vindenik moet tot hem geraken, al is het dan ook maar, gehouden, is o. a. geslaagd de heer E. J. A Paesi, alhier. - Zaterdag werd door den luit.- kolonel eerstaanwezend ingenieur alhier aanbesteed: het maken van zaudophoogingen enz., in het front LiedeSpaarudam, der Amsterd. stelling (3e ged.) raming f150.000. Begrooting 13% boven de prijzen van het larief. Laagste inschrijver C. Bos Az, h 9% boven idein. Ter gelegenheid van den jaar dag van H. K. H. Prinses Wilhel- mina werd ook te dezer stede door het garnizoen hedenmiddag een pa rade gehouden, gecommandeerd door den majoor B. J. Couvée, van net 3de regiment huzaren. Begunstigd door het fraaie weder, liepen de be wegingen op het ruime exercitieveld voor de nieuwe kazerne alhier uit muntend van stapel. Van de verschillende openbare gebouwen wapperde de driekleur en vele particuliere huizen waren mede gevlagd. Op Zaterdag den 12n Septem ber aanstaande zullen de leden van het «Metalen Kruis» der 1ste sectie te Amsterdam eeu kameraadschap pelijk diner houden ter herinnering aan de instelling van hun eeretee- ken, 54 jaren geleden. De directie van het genootschap «Nalura Artis Magistra» heeft be langloos eene harer zalen beschik baar gesteld en tevens toegang ver leend tot de tuinen. Ook de gemeenteraad van Haarlemmermeer deed dezer dagen een adres van adhaesie aan de tram plannen der h.h. Sanders c.s. aan den Amsterdamschen gemeenteraad toekomen. Bij het gemeentebestuur van Hilversum is ingekomen een adres om met hem te sterven. Ik heb al les overlegd en overwogen, ik zal maar, o mijn God 1 mijn hoofd gloeit, mijne gedachten worden verward. Alles, alles is immers duister om mij heen 1 Ik weet zoo weinig, zoo ontzettend weinig zelfs aan Alexis" verbanning is een somber raadsel verbonden. Men beschuldigt hem van een misdaad. Ik weet zelfs niet eens, wat hij gedaan heeft! Ik weet enkel dat hij onschuldig is en niet in staat een slechte daad te bedrijven. Daar hij levenslustig van aard was, hield hij zich buiten alle politieke geschil len, zoodat men hem dienaangaande geen vergrijp kan ten laste leggen; ons geheim huwelijk alleen zou aan leiding tot zijn verderf kunnen ge geven hebben. Maar ik vergeet tel kens boe weinig gij van mijn jongste verleden weet. Om n den geheelen omvang van mijn ongeluk aan het verstand te brengen, moet ik u alles mededeelen en beginnen met dien van den heer H. L. A. van den Wall Bake om concessie voor het aanleggen van eene waterleiding. Door de Regeering is thans ook rechtspersoonlijkheid geweigerd aan de naamlooze vennootschap «Het vereeuigingsgebouw Walhalla» te "s-Hage. Als reden is opgegeven, dat «zoowel uit de namen der op richters en de benaming der op te richten naamlooze vennootschap, als uit de bepaling van art. 16 der overgelegde ontwerp-akte duidelijk blijkt, dat de vennootschap «Het verenigingsgebouw Walhalla moet strekken om lokalen beschikbaar te stellen voor vergaderingen eu bij eenkomsten der sociaal-democraten eu zoowel daardoor, als door het bijeenbrengen van kapitaal het so ciaal-democratisch Bond in zijn stre ven te steunen.» In de helft der volgende maand zal er ten behoeve van het reeds in dienst zijnd personeel bij de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen gelegenheid worden gegeven om deel te nemen aan het surnu merairs-examen. Aan dit examen kunnen ditmaal geen particulieren deelnemen. 54,612,000 borrels Volgens de S aalscourant van 14 Augustus 11. werd in de eerste zeven maan den van dit jaar 27,306 HL. ge- disteleerd minder verbruikt dan in hetzelfde tijdsverloop van het jaar 1884. De Volksvriend, orgaan der Ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank, berekent dat dit cijfer het eer biedwaardige getal van vier-en- vijftig millioen zes honderd twaalf duizend borrels vertegenwoordigt. De leden van het «Bond voor Algemeen Stemrecht» van de Neder landsche en van de Sociaal-Demo cratische werklieden-vereenigingen zaligen tijdtoen Alexis bij ons kwam, en wij elkauder leerden lief hebbeu. Terwijl Clarita dit zeide, vroolijkte haar gelaat wat op. De herinnering aan dien gelukkigen tijd hunner jeugd, oefende ook nu nog eene macht uit, die hare smart lenigde en hare stem kalmer en rustiger deed worden. Nu het ijs der terug- houdig gebroken was, werd het haar een weldaad te kunnen vertellen. Zuster Stephauie zag dit zeer goed in; nu zag zij het oogenblik geko men, waarop zij aan de bedroefde vriendin geen beteren troost kon verleeuen, dan door aandachtig toe te luisteren. Dit deed zij dan ook met innige deelneming, en volkomen zelfbeheersching, zoodat zij zich geen verwondering of beschuldiging ver oorloofde, toen Clarita verhaalde Ivan haar geheim huwelijk, hare j vlucht van Donna Frasquita, hare ondankbaarheid jegens deze laatste

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1