GEMENGD mum. bij sommige inwoners aanbelden, zijn door de politie verwijderd. De «kano», die zooals wij melden, onlangs werd gevonden in bet land van mej. de wed. A. G. Keizer te Neijeveen (Dr.) is aan het provinciaal museum van oudheden in Drente afgestaan. Het vaartuig is ongeveer 6 M. lang en 80 cM. breed en boog. De tramweg van Deventer naar Borkeloo is in de vorige week in exploitatie gebracht. Bij herha ling zijn goederenwagens gederail leerd, waardoor de reizigers ver schillende malen niet op tijd op de plaats hunner bestemming aankwa men; doch gebeurden geene onge lukken. Commissarissen der G.-O. Stoomtramweg-Maatschappij hebben een ernstig onderzoek ingesteld naar de oorzaak van die herhaalde ont sporingen en alle voorzorgsmaatre gelen genomen om die voor het vervolg te voorkomen. Zaterdag is zonder eenige plech tigheid de eerste steen gelegd voer de spoorbrug over de IJsel. In de Bredasche courant lezen wij het volgende ingezonden stuk: Mijnheer ie Redacteur! In uw nummer van den 27sten der vorige maand komt, naar aan leiding van het door mij gevraagde ontslag uit den dienst, een artikel voor, waarvan ik de welwillende bedoeling op hoogen prijs stel. Ver gun mij er eene kleine toelichting bij te voegen. De schrijver is blijk baar onbekend met de reden welke mij tot die aanvrage heeft genoopt; dit bewijzen zijne woorden: «er zullen zeker wel goede redenen voor bestaan, anders kunnen wij ons niet voorstellen, dat enz.» Welnu die reden is de volgende: Den 20sten Augustus j. 1. werd mij van hoogerhand zonder opgave van de redenen de wensch medege deeld, dat ik mijn ten vorigen jare ingediend, doch toen op aandrang van dezelfde hoogerhand ingetrok ken. verzoek om ontslag thans zoude herhalen en wel met zooveel spoed dat de zaak vóór 1 September, dat is «binnen elf dagen» haar beslag konde hebben. Nu zoude het van mijne zijde zeer onbeleefd zijn ge weest, indien ik aan dien heuschen wensch niet onmiddellijk had gevolg gegeven. Dr. J. J". De Hollander. Breda, 27 Aug. 1885. Kenmerkend voor onze tegen woordige maatschappelijke toestan den mogen het aantal en de kwa liteit der sollicitanten genoemd wor den, die naar de betrekking dingen van directeur van het gesticht «Cal- variënherg» te Maastricht. Het baantje behoort r.iet tot de gemak kelijkste en geeft f1400 en vrije woning. Het burgerlijk armbestuur te Maastricht zit, volgens het Veiil. Wil., in de uiterste verlegenheid, niet omdat er zich te weinig, maar omdat er zich te veel sollicitanten hebben aangemeld. Er er zijn in het geheel 138 (zooals nog later verno men werd, 150). Van de 138 eerste zijn: Onderwijzers 28, officieren en ambtenaren uit Oost-Indië 16, zee officieren 3, officieren van 't Nederl. leger 4, onder-officieren van 't Ne derl. leger 5, comptabelen en uit administratie 28, verschillende be trekkingen 20, zonder anteceden ten 34. Te Maastricht is Zondag eene openbare vergadering gehouden van moeite eenige regels geschreven en nog moeilijker er naar gestreefd had, eenigen zin aan zijn schrijven te geven Slechts ééne daadzaak kwam duidelijk er in voor. Alexis Iwanoi- witscli Ornatoff was naar Siberië verbannen. Daar hij eensklaps van eene zware misdaad beschuldigd werd, was hij gevlucht, maar werd door de gerechtsdienaars ingehaald. Hij had slechts even, op een blad van zijn notitieboekje, deze weinige woorden in'tSpaansch kunnen neder- schnjvenVertrouw mij, querida, en geloof in mij, wat gij ook moogt hooren, ik zal tot u terugkeeren, alleen de dood kan ons scheiden. Aan de mij ten laste gelegde ver schrikkelijke misdaad ben ik on schuldig, zoo waar er een God in den Hemel is! Ik hen alleen schul dig voor de strafbare lichtzinnigheid waardoor ik u, dierbare echtgenoote, door de geheimhouding van ons hu welijk aan zulke verlatenheid heb de afdeeling van het «Algemeen Kies- en Stemrecht», waarbij het zoo onstuimig toeging, dat de politie zich genoodzaakt zag het lokaal te doen ontruimen. Na den dokter, de apotheker: na het geneeskundig congres, dezer dagen te Antwerpen gehouden, het pharmaceutisch congres, dat heden middag te Brussel is geopend, en, te oordeelen naar het groote aantal deelnemers, zeer belangwekkend be looft te worden. Meer dan 700 per sonen n. 1. hebben zich reeds aan gemeld, onder welke 214 buiten- landsche apothekers, en wel 59 Franschen, 38 F.ngelschen, 20 Neder landers, 17 Duitschers, 16 Oosten rijkers, 11 Portugeezen, 10 Zweden en Nooren, 9 Spanjaarden, 7 Denen, 5 Russen, 5 Italianen, 5 Amerika nen, 4 Luxemburgers, 3 Rumeniërs, 2 Grieken, 1 Zwitser, 1 Turk en 1 Australiër. Dit congres, dat bogen mag op het collectieve beschermheerschap van Z. M. Leopold II, van den graaf van Vlaanderen, van de ministers Thonissen en De Moreau, en van den heer Buis, burgemeester, is het zesde van dien aard, dat in Europa ge houden wordt. Het eerste werd in 1865 te Brunswijk gehouden, en de volgende hadden plaats in 1867 te Parijs, in 1869 te Weenen, iu 1874 te St. Petersburg en in 1881 te Londen. In vier sectiën verdeeld, zullen de congres-leden voornamelijk de vier volgende punten behandelen: lo. On derzoek van een voorstel tot orga nisatie eener internationale phar- macopea; 2o. het pharmaceutisch onderwijs; 3o. vervalschiug der le vensmiddelen, en 4o. het drink water. Buitendien zijn nog een aantal punten ter behandeling in de secties aangekondigd, 0. a. door de Nederlanders dr. P. van Hamel-Roos, van Amsterdam, R. J. Opwijrda, van Nijmegen, en T. Neuhaus, apo theker le kl. bij het O.-I. leger, enz. Als een bijzonderheid deelt men mede, dat zich in den tuin, behoo- rende bij een villa te Amsterdam, een nest van een stekelvarken met zes jongen bevindt. Van tijd tot tijd miste de eigenaar der villa de eieren uit het kippenhok, zoodat anderen van den diefstal werden verdacht, docli bij het wegnemen van het hok werd dit nest er onder gevonden. Moeder en jongen worden thans goed verpleegd. Een tot nu toe onbekend ge bleven vrouw heeft Zaterdagavond op de Marnixkade te Amsterdam een zeer jeugdig meisje haar oor belletjes ontroofd, nadat zij aan een grooter meisje, dat de beroofde ver gezelde, een cent gegeven had om pruimen te koopen. Een beminnelijke dochter. In de Willemstraat te Amsterdam heeft een vechtpartij plaats gehad tusschen vader en zoon. De dochter mengde zich in den twist, en beet haar va der een stuk uit de lip. Met een brancard werd hij door de politie naar het gasthuis vervoerd. Na ver binding is hij naar zijne woning teruggevoerd. Een man, die Zondag te Muider- berg door de stoomtram werd over reden, is kort na het ongeval over leden. Het was een bekend schoen poetser van den Dam te Amsterdam. Drie jongens zijn Zondagavond blootgesteld. Nog weet niemand waarom; vergeef het mij! Ik kon het niet bekennen op het oogenblik, dat men mij als misdadiger aan wees! Ik tracht het onderzoek te ont komen, om tot u te geraken te vergeefs! O, mijne straf is hard! Het noodlot vervolgt mij, Dimitri moet mij verlaten, hij alleen mag over de grenzen gaan, hij zal u al les verklaren, tot.... Plotseling was hier opgehouden, blijkbaar was den schrijver vóór zijne inhechtenisneming alleen nog de mogelijkheid overgebleven, dit afgescheurde blaadje aau den trou wen dienaar te overhandigen. Di mitri had dan ook met ontzaglijk veel moeite de grenzen bereikt. Zijne vrees, dat men hem zoude missen, en onderzoek naar hem doen, deed hem den rechten weg ontwijken; daardoor verloor hij veel tijd en krachten, zoodat hij, beangstigd als schuw wild, en daarbij ziek en af- aan het kanaal te 's-Hage door de politie op heeterdaad betrapt, terwijl zij bezig waren met steenen de glas ruiten van eene voorbijsnellende stoomtram in te werpen. De luchtreiziger Lhoste zal a. s. Zondag bij het Kurhaus te Seheve- ningen met zijn ballon opstijgen. Zondagavond heeft men ge durende het concert in de Kurzaal te Scheveningen een jongmensch van goeden huize uit de zaal moe ten verwijderen, omdat hij in be schonken toestand het den bezoekers lastig maakte en de muziekuitvoe ring verstoorde. Onder luide bravo's der aanwe zigen werd hij de deur uitgezet. Zondagnacht zag een der agen ten van politie te Delft een man langs een weinig bezochte straat loopen met een pak over den arm. Nieuwsgierig om te weten, welke goederen op zulk een laat uur wer den vervoerd, trachtte hij den onbe kende te naderen, doch deze zette het op een loopen en wierp het pak van zich. Het gelukte niet den man in handen te krijgen. Het pak be vatte een sprei, een molton- en een gestikte deken. Er schijnt te Rotterdam op eene bijzondere wijze door de sociaal-de mocraten propaganda te worden ge maakt. Zondagavond namelijk wer den eenige tapperijen in de Weste Wagenstraat bezocht door een net gekleed persoon, die daar onder de aanwezigen aanhangers trachtte te winnen voor het socialisme. De mees ten waren echter blijkbaar daarvan niet gediend, en zelfs werd de man door enkelen uitgejouwd. Het gerucht loopt, dat een dei- oudste notarissen te Utrecht, de heer B., verdwenen zon zijn, een aanzienlijk tekort achterlatende. Een moeder te Nijmegen, die voor een oogenblik haar woning had ver laten, de zorg voor een kind van ongeveer aciit maanden aan twee kleine meisjes overlatende, vond toen zij zich op het hulpgeroep van die meisjes naar huis spoedde, dat kleine kind verminkt terug. De ratten had den een gedeelte van het oor afge knaagd en het bloed uit den eenen wang gezogen. Naar men verneemt, is tegen een hulponderwijzer te Eibergen proces- verhaal opgemaakt wegens het mis handelen van een jongen. Een heer te Doesburg die lijden de was aan hevige koortsaanvallen, heeft Zondag in een onbewaakt oogenblik het raam zijner slaapka- merop detweede verdieping geopend, en is er uitgesprongen. Enkele uren later overleed hij aan de gevolgen van den val. In het Munstersche veld (gem. Emmen) hadden vele ouders sinds 3, 4, en zelf nog meer jaren geen schoolgeld betaald. Eerst nu onlangs kregen al deze wanbetalers eene aanmaning tot betaling van het op- geloopen bedrag, en toen niet spoe dig genoeg voldaan werd, kregen de meesten een dwangbevel; bij sommigen, die ook hieraan niet zoo dadelijk gevolg konden geven, werd de inboedel in beslag genomen. gemat in het buitenland aankwam. Men had hem in een ziekenhuis ge bracht, waar hij volgens zijn eigen zeggen meende te sterven, want klaagde hij: bij de goedeba- rinitschi (meesteres) nog te komen, daar zag hij geen kans meer voor; daarom had hij op zijn ziekbed zijne opdracht neergeschreven, terwijl een medelijdende makker, die het hos pitaal verliet, bij zijner ziele zalig heid beloofd had, den brief op de post te doen. De arme Dimitri, die niets vuriger wenschte, dan de ge nadige barinitschi nog eens weer te zien en haar dienaar te mogen zijn, kon verder niets uitrichten. In hoofdtrekken was dit de ge- heele inhoud van den tamelijk ver warden brief, die den datum miste; alleen die van de bezorging alsook de poststempel van Breslau gaf op heldering omtrent tijd en plaats. Zonder dralen reisde dus Clarita daarheen, maar nu volgde het Te Lage bij Ootmarsum is een 8jarig kind tengevolge van het overmatige gebruik van pruimen overleden. Zaterdagavond gaf een Duitsche kapel, bestaande uit 18 musici, te Winterswijk een concert. Er waren 16 toehoorders. De entree bedroeg 291/s cent de persoon. Men maakte dus geen schitterende rekening. Uit Hunsingoo schrijft men, dat uit brieven van Nederlanders, die zich in Amerika gevestigd hebben, blijkt, dat de maatschappelijke toe stand daar minder rooskleurig is dan voorheen. Van hooge verdiensten wordt niet langer melding gemaakt men is al blijde, als men werk heeft, en menigeen is zelfs zonder werk. Te Leeuwarden zijn door de po litie drie vrouwen van verdachte zeden in hechtenis genomen, die beschuldigd worden een landbou wer uit een naburig dorp in huis gelokt en van een vrij aanzienlijk bedrag aan bankpapier en specie beroofd te hebben. Ook een naburig winkelier, die het bankpapier in zijne woning had verborgen, is in hechtenis genomen. Niet alleen het water uit den hoogen, maar ook een eenvoudige kwinkslag uit de menigte kan de verstoorde orde bij een oproertje in een oogwenk herstellen zegt «Damas.» Zoo herinner ik mij een geval, dat plaats vond tijdens de beruchte teekenschool-demonstraties in den Haag, nu jaren herwaarts. De optocht der leerlingen en pseu- do-leer!ingen, vertienvoudigd door den langen sleep nieuwsgierigen, begaf zich, onder vuurwerk en ver dere baldadigheden, van de Prin- sesse- naar de Heerengracht, en werd daar door de cavalerie, na behoor lijke sommatie uiteengejaagd. Weldra was elke samenscholing van meer dan vijf personen op kort hevel ontbonden. Toch rende nog één ruiter, met opgeheven sabel, een ontzettend dikken heer na, die beenen maakte zooveel hij maar vermocht. «Uit malkaar! riep hem de man van 't paard toe, uit mal kaar, zeg ik u!» Daar wendt zich eensklaps onze lijvige vriend om, en antwoordt op luiden, kla- genden toon, als ten hemel schreiend over zooveel onrechtMaar, dra gonder, ik kan toch alleen niet uit malkaar gaan!! Dat werkte. De militair stak lachend de sabel open de menigte lachte mede, bracht den goeden dikzak een welverdiende ovatie en keerde blijmoedig naar huis. De Indische dames schijnen geen schrikkeljaar af te wachten. Een Hollandsche wachter op een vuurtoren ontving dezer dagen het volgende briefje: Lieve Mijnheer! Alle dag ik denk om u en kan u niet vergeten. Wan neer toch u komt terug van die nare Ambarawa? u al zoo lang weg, mij hart is mij niet lekker, altijd maar piker met u; ik ben een rare meisje, ik gehoord u houdt veel met mij maar u durf niet sprekenben u noch ziek Als ik met u getrouw ik vind niet lekker vuurtoren; machinees lekkerder; waarom jij niet machi nees, ik gehoord vroeger jij machi nees; waarom nou vuurtore?is altijd opmerkelijke, dat Dimitri nergens te vinden was. Men innig medelijden luisterde Stephanie naar de beschrijving van hare viendinhoe zij met taaie vol harding de verschillende openbare en andere ziekenhuizen te Breslau doorzocht had, zonder een spoor te vinden, dat eenige inlichting kon geven. Nergens had men gedurende het laatste jaar een vreemden zieke opgenomen en ook geen sterfgeval gehad, waarmede Dimitri's naam of Clarita'sbeschrijving eenigszinsover- eenstemde, zoodat deze eindelijk af gemat en teleurgesteld hare navor- schingen moest staken. Ik gevoelde mij toen geheel radeloos, bekende Clarita aan de zuster, ja radeloos tegenover die duistere toekomst, die mij den weg wilde versperren en was daarbij door lichamelijke afmatting onbe kwaam, om mijn plan, dadelijk naar Rusland te reizen, ten uitvoer te zoo veel op die trappenlopen, jij ziek; als jij mij wil schrijven jij moet adres jufvr. Hansen die is mijn ka meraad; waarom ze noeme jou frekie? ik vin niet mooi; maar ik gehoord jou naam Frederik die is meer mooi. Nu dag lieve mijnheer mag ik Fre derik noeme ik zend u veele groe ten uw Mien. Een ballon op de vlucht. De nachtwakers en schildwachten in en rond de Wereldtentoonstelling te Antwerpen zijn Vrijdagnacht jl. ter wijl de volle maan helder aan de lucht stond, getuigen geweest van een vreemd schouwspel. De vastliggende ballon van den heer Toulet, die sedert een paar da gen opnieuw gevuld was en Don derdag zelfs verscheidene opstijgin gen gedaan heeft, is er Vrijdagnacht zonder schuit noch ballast alleen van door getrokken. Tengevolge van den sterken wind waren reeds Donderdag tegen den avond een paar ankertouwen ge sprongen en daardoor hadden de tien anderen zooveel te meer te lijden. Men weet dat de ballon als het ware uit twee deelen bestaat: het bovenste, gemaakt uit zware dub bele zijde, is met gas gevuld, en het andere, het benedengedeelte, van eene lichtere stof, wordt enkel met lucht volgepompt. Door het spelen van den wind was er naast den naad, die de twee deelen aaneenbrengt, eene berst in de lichtere stof gekomen, welke al- leDgs grooter werd, zoodat het met gas gevulde gedeelte, meer en meer kracht verkrijgende, naar de hoogte drong, zich losscheurde, en op eens al de ankertouwen doende springen en met duizelingwekkende snelheid, oudanks den tamelijk sterken wind, pijlrecht in de hoogte steeg. Omtrent 200 meters hoog zijnde, barstte het gevaarte met een zwa- ren slag, gelijk eene nootschelp open, en viel verfrommeld en ver scheurd op de spoorwegrails in het Zuiderstation neer. Henri Rochefort blijft vol houden dat zijn vriend, Olivier Pain, in Soudan door de Engelschen is vermoord. Hij had Woensdagavond te Parijs een groote vergadering belegd in de zaal «Rivoli,» om te gen dien moord verzet aan te tee kenen. De belangstellenden, welke daar op kwamen, waren talrijk; zoo talrijk zelfs, dat Rochefort, die niet van volte houdt geen kans zag, door de menigte te komen, en weder heen ging- Door verscheidene andere spre kers werden toespraken gehouden, waarin het gedrag van Engeland in hevige bewoordingen werd afge keurd, en eindelijk werd een besluit genomen, waarhij de Fransche Re geering medeplichtig aan den moord van Pain werd verklaard, en een, waarin deelneming en belangstel ling voor de Ieren in hun strijd tegen Engeland wordt uitgedrukt. Zaterdag had een dergelijke ver gadering in het circus «Fernando» plaats. Op de Canarische eilanden heeft een aardbeving plaats gehad. Omtrent schade of verlies van men- schenlevens is nog niets bekend. In den nacht van 24 op 25 dezer hoorde de eigenaar van eene menagerie, waarmede hij van Ant werpen was gekomen en waarmede hij thans naar Vennes trok, op de hoogte van Saint-Michel-Chef-Chef eene ongewone beweging in eene der kooien. Hij onderzocht wat er brengen. In mijne grenzenlooze een zaamheid, ging Clarita voort, smeekte ik God en de allerheiligste Moeder Gods om eene ingeving, om de hulp van een enkel bevriend we zen, dat mij raden en ondersteunen kon toen kwam de gedachte aan u bij mij op, aan u, dierbare Ste phanie, en aan de hartelijke woor den uit uw laatsten brief, waarin gij mij uw besluit mededeeldet om te Weenen in het klooster te gaan. Wel waren er sedert dien tijd jaren verloopen, maar gij, vreedzame, be zadigde zielen verlaat niet zoo spoe dig als wij levenslustige, menschen- kindereu, eene eenmaal gekozene woonplaats. Deze hoop voerde mij hierheen, op goed geluk tot aan de kloosterpoort; had ik u niet gevon den, dan was ik op uwen drempel stellig bewusteloos neergevallen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2