I'OIM II «S- i iiiviHiüvnij'iiiiii. Kennisgeving. VERGETEN. 3e Jaargang. Donderdag 3 September 1885. No. 662. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn-en algemeene Feestdagen. ADVERTENT TËN: ALGBMKKN OVmiCIIT. FË U i JL L ETON. Voor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk p. Afzonderlijke Nommers maand 40 Cents. 55 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het .Buitenland-. Compagnie Générale de xublicite Etrangère G. L. BA UBE 2r Co., JOH. F. JONGS. Stier., l'arijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. G-roote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks vau 10 tot 4 uur. Toegang 25 cenis per persoon. Donateurs en leden der Nederlaudsclie Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebben op rertooc van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op her Paviljoen. Iugang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs sa eden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatewrs met gezelschap, leden met 1 daiue. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust eu gosohicdenis, vooral van Nederland en meer bijzonder vau het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, vsh 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur legen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 unr, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindereu beneden de 8 jaren worden in het geheel uiet toegelaten; kinderen van 8 tot. i4 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Tellers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag on Zaterdag van .14 our. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdae- en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenraarktl vrij. De BURGEMEESTER tan Haarlem lettende op de samenscholingen en daarmede gepaard gaande bal dadigheden, welke in de beide laat ste avonden plaats hebben gevonden Overwegende dat de politie in hare pogingen om de stoornis der openbare orde te keer te gaan, zeer belemmerd wordt door de vele nieuwsgierigen, die zich ter plaatse waar de openbare orde verstoord wordt, vertoonen. Noodigt een ieder uit zich ver wijderd te houden van de plaat sen waar de samenscholingen mochten voorkomen en brengt ter kennis van het algemeen, dat aan de politie bevel is gegeven, geene samenscholingen toe te laten, zullende deze, zoo noodig met geweld, uiteen gedreven wor den. Haarlem, 2 Sept. 1885. De Burgemeester van Haarlem: E. A. JORDENS. De Times ontvangt uit Shanghai van 31 Augustus bericht, dat Sir Robert Hart den post van Britseh gezant te Pekin heeft nedergelegd. en weder tot inspecteur-generaal der Chineesche douane benoemd wordt. Sir M. W. Ridley werd tot finan cieel secretaris der schatkist be noemd. Eene vergadering van 800 El- s-Lotharingers te Parijs heeft be sloten, als hulde aan Frankrijk, twee hunner landslieden candidaat voor de Kamer te stellen met de bedoe- V. Een lange bekentenis. 13) Maar onze zusters zouden u iefderijk opgenomen hebben, lieve llarita. Behalve, dat zij niemand, ie zij helpen kunnen, troosteloos regzenden, hebt gij toch nog een ijzonder recht als voormalige kost leerlinge der orde. Hoe gelukkig ben k echter nu, dat gij n onze gemeen- ;ame kindsheid en uwe oude Sle- 'hanie nog herinnert nu mag k u troosten en verzorgen, opdat rij, arme Clarita, weder kracht en noed herkrijgt. Ja, querida, gij het gelijk, ik is moed en kracht; want er ligt ÜDg, dat zij op alle lijsten bovenaan geplaatst zullen worden. Een der sprekers voegde er bij, dat Parijs zich herinneren moest, «dat het niet-ver- kiezen van deze zou gelijk staan met een erkennen van den vrede van Frankfort». Daarop kwam Paul Dé- roulède binnen, ofschoon hij niet uit- genoodigd was en nam terstond het woord. Hij stelde bij de verkiezing den Elzas-Lothariugers de voor waarde, dat zij tegen de koloniale politiek van Ferry zouden stemmen. Een groot aantal Elzassers nu zijn vrienden van Ferry en diens vrien den, zoodat Paul Déroulède niet veel bijval vond. Maandag overleden te Tonlon 12 personen aan de cholera. De nota der Duitsche regeering is te Madrid aangekomen. Zij be strijdt Spanje's rechten op de Ca- rolinen, doch maakt geen melding van de bezetting van dien archipel door Duitschland. Het gerucht, dat de Koning een brief zou hebben geschreven aan den Duitsehen kroonprins, wordt tegengesproken. Te Malaga hebben weinig betee- kende ongeregeldheden plaatsgehad. In het geheele Rijk zijn Maandag 1068 personen overleden. Een interressante correspondentie, uit Londen aan het Journal des dèbats gericht, wijst op de betee- kenis, welke China in het vervolg als mogendheid, die een politieken rang wil bekieedeu, kan hebben. «China is thans uit zijne gevoel loosheid wakker geschud», schrijft de correspondent, «het houdt zich bezig ook met de feiten, welke bui ten het Rijk van het Midden voor vallen; zijne diplomaten gaan in zien, welk eene voordeelige positie een groote, duistere levensweg voor mij in 't verschiet! Spreek daar nu niet van, lieve vriendin, vooreerst hebt gij uitspan ning noodig na zooveel verdriet. Clarita schudde het hoofd. Neen, Stephanie, laat mij spreken, laat mij u dadelijk alles zeggen, wat reeds in mijne ziel tot een besluit gerijpt is. Ik zal mijn echtgenoot zoeken, al moest ik ook naar Siberië's ijs velden gaan. Wij behooren bij el kander, lief en leed moeten wij samen deelen, dat hebben wij voor Gods altaar beloofd. Wel weet ik nu, beste Stephanie, dat het eene godtergende lichtzinnigheid was, die ons er toe bracht, dat geheim huwelijk te slui ten en mijne dierbare vrienden te misleiden. Don José zoude nooit in de geheimhouding van ons huwe lijk toegestemd hebben en ik zou nu geheel anders in de wereld staau, dan als eene ongelukkige vrouw, die zelf haar recht zal moeten zoe- het land tusschen de mogendheden inneemt. Thans, nu de Westersche rijken zich in Afrika, in Azië, in Australië uitbreiden, en iedere stap door een hunner op eenige punt van den aardbol gedaan, terstond de jaloerschheid der anderen opwekt, zal China ook de voordeelen dier positie geldig maken. Het is op het punt, aan zijne buitenlandsche be trekkingen groote uitbreidingen te geven, zijne gezanten in de raden der mogendheden te doen mee spreken. China heeft gezien, hoe toch groote mogenheden belang hechten aan de vriendschap óf zelfs aan de welwillendheid van Turkije. Een bewijs van zijn nieuwe politiek nu vindt men in de toegevendheid je gens Japan, waarmede China geen twist gewild heeft, toen het zag, hoe de Europeesche mogendheden bereid waren, zich er in te mengen. Een ander bewijs is het zonderlinge aanknoopen van betrekkingen met het Vaticaan, ofschoon deFransche diplomatie ijverig daartegen gewerkt heeft. Een derde plan zou zijn het aan knopen van betrekkingen tusschen China en de Porte, met het oog op Rusland. De gebeurtenissen, welke in Middel-Azië kunnen voorvallen, ia oostelijk Turkestan, Ili en Kash- gar en aan de oevers van den Amoer, zouden doen zien, dat een dergelijk verbond, van groote beteekenis kon zijn.» Haarlem 2 September 1885. De oploop van Maandag beeft zich gisterenavond herhaald in toene mende mate. De beweging heeft zich uitgestrekt van de Bakenessergracht ken. Doch het is mijn eigenschuld. Alexis zoude zich geschikt hebben in al de eischen van Don José als ik had blijven aanhouden, maar mijne hartstochtelijke liefde vreesde voor het scheiden voor het on zekere wachtenIk wilde geen schei ding van eenige weken of maanden verduren en nu zijn Alexis en ik gescheiden, bijna zonder hoop op wederzien, voor den dood Mijn straf is zwaar, maar recht vaardig. Terwijl ik er mij aan on derwerp, voel ik bij mij zelve het bewustzijn, om de gevolgen van de begane fout moedig tegen te gaan eu mijnen tegeuwoordigen plicht trouw te vervullen. Ik behoor aan Alexis. Ik moet opheldering omtrent zijn lot hebben. Om deze te ver krijgen, zal ik mij aan de eerste bron vervoegen, aan het ouderlijk huis van Alexis. Zijn oudere broe der, zijne stiefmoeder, zijne vrien den zij moeten mij helpen, hein naar de LaDge en Korte Begijne straat, Jansstraat, Groote Markt, Riviervischmarkt, Spaarne, Ged. Oude Gracht en Groote Houtstraat, in welke buurten een aantal glas ruiten, door steenworpen, zijn ver brijzeld, o. a. in de sociëteit «de Vereenigiug», Provinciaal Goever- nementsgebouw, Diaconiehuis en verschillende andere particuliere hui zen en winkels. De politie had dik wijls druk werk om met de sabel het volk uiteen te jagen. Tegen IOV2 ure heeft de Burgemeester, na over leg met den garnizoens commandant, waarnemend commandant der schut terij en commissaris van politie, mili taire macht gerequireerd, die ten 121/b weder is ingerukt, toen de rust als hersteld kon worden beschouwd. Door Burgemeester zal heden be vel worden uitgevaardigd tegen het houden van samenscholingen. Eeu ieder wachte zich dus voor schade. Door de politie zijn 14 personen gearresteerd waaronder twee be schuldigd van het inwerpen van glasruiten. In den afgeloopen nacht is ten half drie ure een hevige brand uit gebroken in het koffiehuis genaamd «De Leidsche Fontein», gelegen aan de Riviervischmarkt, zijnde een dub bel huis en bewoond door C. W. Faas. De brand is ontstaan door het vallen van een brandend petroleum- toestel, dat door de vrouw van be neden naar boven werd gedragen. Het perceel is geheel uitgebrand. De bewoners hebben zich met moeite over de daken kunnen redden. Een aantal spuiten hebben water gege ven. Alles was tegen brandschade verzekerd. Omstreeks 5 ure is een begin van brand ontstaan ten huize van den winkelier in matten, Beute, woonachtig in de Rozenpriëelstraat te redden, al moest ik met mijne bemoeiingen tot bij den Czaar door dringen. God zal mij helpen Alexis' onschuld aan den dag te brengen, hij heeft geen misdaad begaan. Ik weet dat zeker, en al zou de geheele wereld hem voor schuldig houden, ik vertrouw hem! Er was iets aangrijpends in die vaste hoop der arme verlaten vrouw. Stephanie had moeite hare tranen te bedwingen bij den bitteren twij fel, die zich aan haar opdrong; na tuurlijk vertrouwde zij dengene wei nig, van wien zij slechts dit wist, dat hij onbegrijpelijk lichtzinnig en onbedachtzaam gehandeld had te genover een jong, hem geheel toe vertrouwd wezen, wiens steun hij had moeten zijn. Iu de laatste dooi- hem zelf geschreven regelen be kende hij dan ook zijne schuld. Dit verzoende wel eenigszins het mild dadige hart der zuster, maar haar verstand stelde toch eene No. 47 alhier, die gelukkig spoedig werd ontdekt en door de bewoners met behulp van de buren gebluscht. In de gisteren gehouden Raads vergadering werd door de nieuw benoemde leden de eed ai'gelegd in handen van den Voorzitter. Twee missives van Ged. Staten werden voor kennisgeving aangenomen, en tot wethouders benoemd de heeren F. L. Kist en mr. G. Heshuysen. Tot ambtenaren van den Burgerlij ken stand werden benoemd de hee ren F. L. Kist, mr. G. Heshuysen en mr. H. Enschedé. Vervolgens wer den de verschillende vaste commis- sien samengesteld. Het voorstel van B. en VV. betreffende de meubeleu van school E werd aangenomen. Het onderwijs in het Nederlaudsch aan de middelbare school voor Meisjes werd mede opgedragen aan mejuf frouw A. de Vlaming. Vastgesteld werd het 1ste suppl. kohier der pl. dir. belasting. Achtereenvolgens wer den goedgekeurd de rapporten der commissie van financiën met goed keuring der gemeenterekening over 1884, der 1ste suppl. begrooting voor 1885, der begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur voor 1886, der begrooting van de schutterij en die van het Barbara-Gasthuis, henevens het rapport betreflende het rekest van J. H. Huel, tot aankoop van grond. De missive van het bestuur der Kweekschool voor Onderwijze ressen werd voor kennisgeving aan genomen. Desgelijks een missive van mr. W. H. Smit, met verzoek om ontslag als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Het rapport van B. en W. betreffende de regeling der werkzaamheden aan het bureau der gemeentewerken, alsmede de staten van verhuurde gronden werden voor kennisgeving aangenomen. vraag over de geloofwaardigheid van heer en knecht. Er bleef altijd iets verdachts in, dat deze laatste niet te vinden was en daardoor ook wan trouwde zij het bericht. Was de arme Clarita bij slot van rekening slechts het offer eener smadelijke intrigue? Kon die Alexis Onia'toff eigenlijk niet een bedrieger, eene avonturier zijn, die de schoone ver mogende Clarita bedrogen, belogen eu eindelijk schandelijk verlaten had, om zich door een geschikt ver zonnen sprookje van haar te ont doen? Berustten intusschen de ge- dane mededeelingen op waarheid en I bleef het aan den anderen kant on mogelijk, dat die onbedachtzame, j heethoofdige man in een oogenblik van heftigen toorn wezenlijk een misdaad begaan had? Welken in vloed had dit op zijne jeugdige echt- genoote? Zijn naam was de hare zijn smaad de hare, zonder nog het gevaar in aanmerking te nemen

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1