Bij het examen voor de hoofd akte lager onderwijs, op 31 Aug. en 1 Sept. te Amsterdam gehouden, is o. a. geslaagd de heer W. Ver burg, alhier. Gisteren is te Haarlemmermeer tot wethouder gekozen de heer H. F. Bultman. Gisteren was het 40 jaren gele den, dat de Ned. Rijnspoorweg maatschappij de exploitatie aan vaardde van den, dank zij den bemoeiingen en offers van koning Willem I aangelegden, spoorweg van Amsterdam over Utrecht naar Arnhem. Van het personeel, waar mede de Maatschappij die exploi tatie begon, zijn 19 personen nog steeds aan haar verbonden, en wel vooreerst de heer J. C. s'Jacob, die bij de oprichting der Maatschappij tot haar secretaris en in 1875 tot directeur-thesaurier benoemd werd, en wijders de heeren J. Verloop Czn., ingenieur der Maatschappij A. M. Buis, contröleurA. L. d'Ha- mecourt, admistrateur der eigen dommen; J. M. Kemps, agent en stationschef te 's-Gravenhage; W. C. Löw, inspecteur van den loopen den dienst en werkmeester te Emme rik; J. Wildeboer, werkmeester te Utrecht; de machinisten A.vanBoeijen en A. de Jong; de stoker H. Frank; de wisselwachter J. L. H, Achter berg; de stationsarbeider H. de Man; de ploegbazen J. de Gooyer en H. Veenendaal; de wachters II. Appel, W. Kraal en T. Merlijn, en de wegarbeiders B. Barneveld en E. Evers. {HM.) Te Zaandam, in «Café Suisse», had Zaterdag de 4e jaarlijksche sa menkomst van onderwijzers en on derwijzeressen in het arrondissement Zaandam plaats, bijgewoond door 84 leden. Onder leiding van den schoolopziener, prof. Th. Jorissen uit Amsterdam, werden behalve de gewone huishoudelijke werkzaam heden de volgende 4 onderwerpen met opgewektheid behandeld; 1. «De inhoud der leesboeken in verband met het onderwijs in het lezen», ingeleid door den heer P. Az. Tim- mers te Krommenie; 2. «Welke middelen hebben wij ter bestrijding van schoolverzuim, en wat baten ze?» ingeleid door den heer A. W. Kloos te West-Knollendam. 3. «Schoolfeesten als belooningen voor getrouw schoolbezoek»ingeleid door den heer J. Witte te Zaan dam; en 4. «Herziet u zelve», voor dracht van den heer A. van der Plaats te Krommenie over de be schuldigingen en opmerkingen be treffende het openbaar lager onder wijs. Op grond van ziekte, heeft de heer Schagen van LeeuweD, notaris te Delft, aan de rechtbank te 's-Hage de benoeming verzocht van een ambtgenoot, die ten aanzien van zijn protocol al het noodige kan ver richten (art. 53 wet notarisambt). Als zoodanig is aangewezen mr. Post Uiterweer, notaristeAmsterdam. De deurwaarder-crimineel bij het gerechtshof te 's-Hage, de heer Pontier, heeft Maandag avond aan Jeanne Lorette beteekening gedaan van de acte van beschuldiging, lui dende: «Moedwillige doodslag met voorbedachten rade en geleider lage.» Bij de voorlezing viel Jeanne Lorette flauw. Ook gisteren was zij zeer zenuwachtig. Voor het proces zij 17 getuigen opgeroepen. waaraan de vrouw van den misda diger zich misschien blootstelde wanneer zij, die onbekend was met toestanden en zeden, naar Rusland ging en zich daar aan eene familie opdrong, bij wie zij ingeslopen was en die haar misschien nooit zou wil len erkennen? Niet duidelijk, maar met de snel heid van den bliksem kwamen die twijfelende gedachten bij Stephanie op en hoezeer zij zich ook hoedde die in woorden te uiten, las Clarita ze toch in de openhartige, kinder lijke trekden, die niet konden vein zen. Gij hebt geen volle vertrou wen in mijnen Alexis! zeide zij daarom plotseling bedroefd. Gij kent hem ook niet, anders was het on mogelijk. Als gij wist, hoezeer wij elkander beminden, zoudt gij zoo niet kunnen twijfelen. Maar tot uwe geruststelling, lieve Stephinie, hier is onze huwelijksakte, het huwelijk De vereeniging tot verbetering van Armenzorg te Rotterdam, heeft op verschillende plaatsen aldaar een biljet aangeplakt, waardoor zij, bij klachten over toenemend gebrek aan werk, waarschuwt dat geen nieuwe arbeidersgezinnen zich in Rotterdam moeten vestigen, willen zij niet den nood vermeerderen. «De Vereeniging», zoo luidt het ten slotte, «zal dezen winter niemand ondersteunen, die in den loop van het jaar te Rotterdam kwam wonen. Zij hoopt, dat die maatregel zal bijdragen om den toevloed van on- noodige werkkrachten te stuiten.» Ter gelegenheid van den ver jaardag vau de Prinses werd Maan dagavond in de officieren-societeit in het Park te Rotterdam een buiten gewone muziekuitvoering gegeven door het corps stafmuzikanten. Op het programma kwamen o. a. voor: «Prinsesje Marsch» van T. F. Mar cus en Wilhelmina Gavotte, door den componist H. Snel aan H.H. MM. den Koning en de Koningin bij gelegenheid van den verjaardag der Prinses aangeboden. De president der Rotterdam- sche Smidsgezellen-Vereeniging «St. Eloy» heeft een brief (postmerk Rotterdam) ontvaDgen, inhoudende eene betuiging van sympathie met het streven der vereeniging (zie ods vorig nummer) terwijl er tevens een bankbiljet van f25 was ingesloten, met machtiging om daarmede naar welgevallen ten nutte der vereeni ging te handelen. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouwschool te Wagenin- gen bedraagt de gevallen regen over de maand Augustus 55 mM. tegen 68 mM. over dezelfde maand van het vorige jaar. Te Dieren is, dank zij de wel willendheid van baron van Heec- keren, een kinderfeest gevierd, in de fraaie lanen bij het huis te Die ren. Het feest ging uit van de Ver eeniging tot wering van schoolver zuim. 271 kinderen, die allen minder dan 21 schooltijden verzuimd hadden namen er deel aan. Onder dat getal waren er 120, die geen enkele maal verzuimd hadden. Zulk een feest zal voorzeker alle leerlingen aan moedigen om in het vervolg de school getrouw te bezoeken. Men schrijft uit Eindhoven aan de N. R. Ct. In de naburige gemeente Tongelre is een burgemeester tevens secretaris. Van het raadhuis wordt door hem echter zelden gebruik gemaakt, daar hij al de werkzaamheden der secretarie bij zich aan huis verricht, waar dan ook de registers, boeken enz. zich bevinden. Nu heeft de burgemeester een zoon, die bakker is, en zijne bakkerij in het huis zijns vaders oefent, waardoor de ge noemde registers, boeken enz. na tuurlijk grooter brandgevaar loopen. In de raadsvergadering van 8 Juni 11. vroeg de burgemeester eervol ontslag als secretaris, daar hij zoo als hij zelf verklaarde) wegens hoogen leeftijd de werkzaamheden niet meer verrichten kon. Dit ont slag werd met algemeens stemmen eervol verleend. In de vergadering van 25 Juli echter zocht de burge meester den Raad te bewegen, het besluit van 8 Juni weder in te trekken; doch de Raad verkoos dit niet, vooral omdat de burgemeester zelf de genoemde reden had opge geven. En daar nu de burgemeester, ingevolge artt. 70 en 95 der ge meentewet, de koninklijke goedkeu- is wettig voltrokken en onverbreek baar wij zijn immers beiden katho liek, want Alexis was in de gods dienst zijner Poolsche moeder ge doopt. Daar is het document, even als geboorteakte en bewijs van over lijden van ons kind; hier eindelijk brieven van Alexis met zijne volle handteekening Alexis Iwanoiwitsch Ornatoff. Ook mijne persoonlijke pa pieren zijn alle in orde; daarbij vrijwaart mijn vermogen mij voor alle materiëele zorgen. Neenop grond van dit alles vrees ik de we reld niet en twijfel niet of zij zal mijn recht erkennen. Ook vraag ik daar niet eens naar; de hoofdzaak is bij mij vooreerst Alexis' lot te doorgrondendaarbij zou ik hem echter voor geen prijs willen bena- deelen of de zaak in gevaar bren gen door een te vroegtijdige beken tenis van ons huwelijk. Ik weet niet, maar dikwijls overvalt mij een namelooze angst; deze zou juist de ring op dit besluit moet aanvragen, en hij blijkbaar zulks niet verkiest te doen, blijft die zaak zoo zitten. Het is meer dan twee jaar ge leden, sedert in die gemeente ge vaccineerd is. Reeds zijn er kinde ren, die niet ter school kunnen gaan, omdat het vaccinatiebewijs ontbreekt. Vele ingezetenen dier ge meente kunnen dan ook niet be grijpen, dat die toestand zóó maar mag blijven voortduren. De heer G. v. d. Wald schrijlt in de Prov. Nö. Ct.: Ik heb eens toen ik nog jong was een philosoof ontmoet: Hij droeg een gelapt, blauw boezeroen en dito bombazijnen broek, van bo ven tot onder besmeurd met kalk, en zat met den door ouderdom ge- kromden rug tegen een steiger op z'n eentje te schoften. Tusschen zijne gerimpelde kaken maalde hij een stuk brood, en met de vingertoppen schaarde hij de laatste kruimels in eene oude krant bijeen, die hij aandachtig bekeek. Wat voor nieuws Dorus? lachte ik. Hoe is 't? Herkauw je de nieuw tjes uit de oude doos? Hij keek me ernstig aan en, mij bestraffend voor mijne jokkernij, sprak hij Jij bent nog te jong om te kunnen lezen, wat in zoo'n oud stuk krant staat!.... Je ziet die lijntjes, ging hij na eenige oogenblikken gemoedelijk voort je ziet die lijntjes tusschen de advertentiën, die lijntjes tus schen de berichten, ze zijn nog geen dubbeltje dik, en toch sluiten ze heele geschiedenissen af. En welke! Ze wisselen in bonte kleuren, in scherpe contrastenrooskleurige naast sombere, deze vol licht, de volgende overal schaduw, hier alles kleur: zonneschijn, leven, hoop; daar alles vaal: weemoed, droefheid, duisternis, verderf.... Ik herinner me Dorus met zijn oud stuk krant nog als den dag van gisteren, en ook hoe ik ge lachen heb om dien «ouden gek», zooals zijne confraters-opperlui hem noemden, terwijl ze in de «Vergulde Pin» aan den overkant van het «werk» voor de toonbank een drie center naar binnen wipten. Lang was ik Dorus vergeten. He den echter kwam hij mij levendig voor den geest: Ik meende hem te zien op dezelfde plek aan denzelf den steiger, nu met een paar stuk ken van de Nieuwe Rotterdammer van 11. Zaterdag in de hand, en me te hooren toefluisteren: «Ziet ge daar «Proclamatie der Sociaal-De mocraten.» Er is meer dan één lijntje tusschen, een heel eind zelfs staat het er af maar nog te dicht bij om niet schreeuwend te «vloeken» met Willemientje, Aorig kiendje Waar ik zooveul goed van heur.... Hier, tusschen de regels, lacht veelbelovend een blond gezichtje, daar grijnst, angst inboezemend, een ontvleeschde kop; hier komt het lieve postuurke «recht en vaststaond as'n muurke» vroolijkuitkijken, daar loert, gekromd, tot bespringen gereed, een haveloos gedrocht; hier het laatste bloemke, daar het voortwoekerende onkruid.... Zekerzoo'n dagblad-nommer stemt fot ernstig peinzen; doch in couranten mogen de berichten op volgen, de historie in zich bergend, scherp, treffend van tegenstelling hoofdoorzaak van zijn ongeluk kun nen zijn. In ieder geval is hij de indirekte aanleiding, want om mij nentwil, om mij niet alleen te la ten, maakte hij zich voor de in hechtenisneming uit de voeten, niet uit schuldbesef. Het ging er echter wel voor door en bracht hem in een ontzettend moeilijke omstandigheid, daar hij in dit geval ons huwelijk niet wilde aan 't licht brengen. Nu hij er over gezwegen heeft, wil ik het ook doen, te meer nu ons kind niet meer leeft. Het moet aan Alexis zelf overgelaten worden, mij bij de Ornatoff's als zijne echtgenoote voor te stellen. Ik zal alleen als vreemde tot hen gaan, indien het welzijn van Alexis dit vordert. Dit moet ik eerst te weten komen en dan in Petersburg zelf inlichtingen inwin nen. Daartoe amiga, moet gij mij behulpzaam zijn. Ik weet, dat de uitgebreide betrekkingen uwer orde in Nederland gelukkig! deinst he den, Prinsesjesdag, nog meer dan andere dagen, het donkere, sombere naar den achtergrond en op het bloemke, dat zich in al zijne lief lijkheid daartegen zoo allergunstigst aftoont, rust vol welbehagen het oog van ieder rechtgeaard Neder lander. Uit Houtrijk en Polanen wordt gemeld: 't Was hier gisteren feest. Al vroeg vereenigden zich de school gaande kinderen in de school en, voorafgegaan door muziek, gingen ze in optocht naar het feestlokaal, de zaal van den heer Greeve. Daar werden ze flink onthaald, en ver schillende kinderspelen, draaimolen, enz., enz. verschaften hun zeer veel pleizier. Op andere plaatsen hadden volksspelen plaats, waarbij behen digheid en vlugheid aan den dag werden gelegd, terwijl aan de ring- rijderij 14 personen deelnamen, en waarbij de prijs, een prachtige re gulateur, behaald werd door D. Ne- lis, en de premie, eene hanglamp, gewonnen werd door J. Westmans en de 2de premie door J. Deits. Alles was op de been om aan het feest deel te nemen, of er getuige van te zijn. Ongetwijfeld zal deze feestviering nog lang in ieders ge heugen een aangenamen indruk ach terlaten. De feestcommissie heeft alle eer van haar werk! Een onder-officier van deNederl. Marine werd in den nacht van Zon dag op Maandag 11. op de Haar lemmerstraat te Amsterdam aange sproken door zekeren K., eerst kor telings uit de gevaugenis ontslagen. De onder-officier gaf hem vuur van zijne sigaar, en toen ontrukte K. hem het horloge met gouden ketting. De dief maakte zich met het gestolene uit de voeten, doch hij werd op de Heerengracht door burgers en een politie-agent achterhaald. Men zag hem daar het gestolene op straat werpen, waarop hij in hechtenis werd genomen. Tusschen een troep mariniers en eenige agenten van politie heeft Maandagavond op den Zeedijk te Amsterdam eene ernstige botsing plaats gegrepen. De oorzaak hiervan was, dat verscheiden mariniers zich tot een troep gevormd en met den pijper voorop in optocht en ouder muziek langs de straten geloopen hadden, totdat zij, stuitende op den brigadier Van Dorpen en eenige agenten, aangemaand werden uit een te gaan en men den pijper zijne fluit ontnam. Het meerendeel van de mariniers trok hierop de sabel, een van hen werd in hechtenis ge nomen en naar een politie-bureau gebracht en de overig-e verspreidden zich hierop. Een van de passagiers, j. 1. Zaterdag met de Zwolsche nacht boot te Amsterdam aangekomen, heeft met zijne bagage van boord meegenomen een baal vrachtgoed, een bed met toebebooren bevattende. Per spoortrein naar 's-Hage door gereisd, heeft de politie, welke tijdig hiermee in kennis gesteld was, bij aankomst aldaar, de hand gelegd op den dader en het beddegoed. Een knecht aan een der departe menten te 's-Hage moest onlangs een Engelsch hoofdofficier naar ver schillende heeren van dat departe ment geleiden. Daar de officier zich over de geheele wereld uit strekken in gindsche beschaafde en hooge kringen tot zelfs in de aris- tokratie van alle landen. Bezorg mij aanbevelingen voor Petersburg, help mij aan een voorname beschermster in gindsche groote wereld, waartoe de Ornatoff's ongetwijfeld behooren. Dat zal mijn weg zeer verlichten. De arme Clarita sprak over alles zoo beslist, zoo zeker, als was zij reeds op weg, hare wangen gloei den daarbij en hare oogen schit terden onheilspellend. Laat ons nog niet van scheiden spreken, smeekte Stephanie, natuurlijk zullen wij u helpen, voor zoover wij kunnen; vooreerst echter blijft gij bij ons en dan gij moogt Donna Frasquita, uwe moederlijke vriendin, evenals uwe trouwe voogd Don José niet geheel vergeten. Zij zullen u ook met raad en daad bij staan, zelfs wanneer gij liever niet bij hen terugkeert en het Don José Fransch sprak, kon de knecht niet met hem terecht, zoodat een ambte naar te hulp moest komen. Deze vroeg later aan den knecht, of hij verder met den Engelschman had kunnen klaar komen. «Ik geloof anders, dat hij zich maar hield als of hij geen Hollandsch kende», voegde de ambtenaar er bij. «Dat geloof ik ook, mijnheer», was het antwoord; want toen hij heenging zei hij tegen me: «be- sjoer!» net als wij. Met den stoomtram Den Haag Scheveniugen werden in Augustus 265.220 personen vervoerd. Het bezoek aan de cellulaire ge vangenis te Scheveniugen heeft na aftrek van alle onkosten ruim f 650 opgeleverd, welke som, zooals men weet, bestemd is voor het Nederl. genootschap tot zedelijke verbete ring der gevangenen. De commissaris van politie te Delft waarschuwt het publiek voor zichtig te zijn bij het aanknoopen van handelsbetrekkingen met Ca- tharina van der Klaauw, fruitver- koopster, huisvrouw van Pieter Hen drik Wirtz, wonende aan de Mols- laan aldaar, die zich daar ter stede sedert eenige maanden heeft ge vestigd. In den laatsten tijd heeft zij ge tracht bij alle goud- en zilversmeden daar ter stede voorwerpen van waarde op zicht mede te krijgen. Allen op één na zijn gelukkig verstandig genoeg geweest niet aan haar ver zoek te voldoen, maar een bediende met de gevraagde stukken mede te geven. Een van genoemde goud- en zilversmeden is evenwel in de val geloopen en heeft aan de vrouw op zicht medegegeventwee gouden horloges en zeven gouden horloge kettingen. De beide horloges heeft zij te Rotterdam en een ketting te Delft in de bank van leening ver pand. Vijf van de lombardbrietjes (een van Delft en vier van Rotter dam) zijn in handen van den wet tigen eigenaar teruggebracht. De zelfde vrouw heeft ook in hare vorige woonplaats, Schiedam, op haar naam verschillende paren laar zen weten machtig te worden, welke voorwerpen alle door haar zijn ver duisterd. DC.) Vier vrouwen, zich voordoende als vrouwen bij wie polderwerkers, te Delft aan den watertoren werkzaam, in den kost zouden zijn, hebben in de afgeloopen week twee winkeliers aldaar voor een aanzienlijk bedrag aan winkelwaren opgelicht. Een expediteur te Arnhem ver miste in den laatsten tijd herhaal delijk goederen, o.a. een aantal pa- rapluies, die op de plaats van be stemming gekomen, uit twee ge sloten kisten ontvreemd bleken te zijn. Na aangifte, werd de vermoe delijke dader, sleper van beroep, in arrest genomen, en zijn de meeste der door hem gestolen en weder verkochte parapluies in beslag ge nomen. Uit Nijmegen wordt geschreven: Het sedert twee jaren bestaande Villa- of Hunerpark, hetwelk aan gelegd is met de bedoeling om daarop villa's te stichten en waarvan in de verschillende spoorweg-stations in ons land de plans zijn verspreid, zal weldra van bestemming veranderen, wilt overlaten, een onderzoek naar het lot van uwen echtgenoot in te stellen. Clarita liet de vriendin nauwe lijks uitspreken, snel wenkte zij haar met de hand op te houden, want het snikkin verhinderde haar te spreken, eer zij zeggen kon: Neen, Stephanie, ik kan nooit weer naar de verlaten woning te- rugkeeren. Donna Frasquita is dood, zij overleefde mijn ondank niet lang. Een jaar geleden ging zij naar eene betere wereld. Het was de laatste mededeeling, die Don José mij zond; na dien tijd kan ik hem ook als dood beschouwen voor mij. Hij is weder op zee gegaan, om daar te leven en te sterven. {Wordt venolgdi)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2