PlIlUilll MUMS TII'IÏEIIUII. VERGETEN. 3e Jaargang. Zaterdag 5 September 1885. No. 664. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVEII'/JCIIT. FEUILLETON. MY\K\LA\Ï). Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoof dag enten voor hei Buitenland. omptu/nie Générale de i ub li cite Etrangère G. L. BA UB A Co., JOH. F. JONGS. Sucr., far ijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Breefzijde 2e deur. Geojieud dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegsug 25 cents per persoon*. Donateurs en leden der Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, ledeu met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drccfzijde 1c deur. Geopond dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs as #den der Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voot&l van Nederland en meer bijzonder van het Haariemsclie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het. Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen vau 108 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op londageu kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beueden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten kinderen van 8 tot 14 jaren niet Jan ouder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks nitgeuomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 uur. Te;/Iers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2—8 uur. Toegaug (deur Oudegroenniarkt) vrij. De Times bevat het bericht, dat het Engelsche ministerie van bui- tenlandsche zaken eene officieele mededeeÜDg heeft ontvangen van de Duitsche regeering, waarin deze zich bereid verklaard haar geschil met Spanjebetreffende de Carolineu- eilanden, aan de scheidsrechterlijke uitspraak van eene bevriende mo gendheid te onderwerpen. De Daily News verneemt uit Napels dat de cholera in den om trek zich niet uitbreidt. Schepen van Italië naar Sardinië, Sicilië en Egypte worden 24 uren in quarantaine ge houden. Berlijn had Woensdag (Sedan-dag!) een recht feestelijk aanzien. Van alle openbare en de meeste particuliere gebouwen wapperde de Duitsche vlag. De scholen vierden teest en van de torens van het raadhuis weerklonken de krachtige tonen van een korps trompetters, dat uitslui tend vaderlaudsche melodieën deed hooren. De groote parade op hetTempel- hoferfeld, werd door eene enorme menschenmassa bijgewoond. De Keizer trok, als altijd, aller aandacht, en werd door de honderd duizenden, die de militaire vertoo ningen bijwoonden, met eindeloos gejubel begroet. De grijze, 88-jarige monarch zag er betrekkelijk zeer goed uit, ofschoon hij van zijn voor nemen om te paard de parade bij te wonen, bad afgezien. Z. M. pas seerde, in een open rijtuig gezeten, het front der troepen, en stond recht overeind in het rijtuig, toen de pa rade defileerde. Twee maal werden alle pogingen in het werk gesteld VI. Ik moet hem vinden. 15) Deze, die altijd geneigd was ande ren bij te staan, wilde Clarita ook niet alleen laten werken. Hare be moeiingen en die der overste had den bij de andere zusters, in wier kring zoo wat alle naties vertegen woordigd waren, zoo bereidwillige ondersteuning gevonden, dat het ge- wenschte weldra bereikt was. Eene der nonnen, die eene zuster had, welke te Petersburg met een Duit- schen gezant gehuwd was, evenals eene andere, een Poolsche, wier fa milie daar woonde, stelden gaarne aanbevelingsbrieven ter beschikking- om den Keizer te paard te doen stij gen. Zijn particulier paard werd ge reed gehouden, en het trapje, waar van hij zich bedient, neergezet; op dat laatste oogenblik echter liet de Keizer, op aanraden zijner doctoren, zijn plan varen. De Madridsslie correspondent van het Berliner Tagellattdie sinds jaren van nabij met de Spaansche toe standen bekend is, schrijft onder dagteekening van 31 Augustus: De anti Duitsche beweging in Spanje neemt voortdurend toe, en wel te meer doordien zij, deels als eene zich gekrenkt gevoelende, deels als eene politieke oppositie tegen het tegenwoordige ministerie, voorname lijk dient als voorwendsel voor eene zeer populaire sociaal-revolutionaire beweging, waarbij men door eene algemeene omverwerping eene ver betering van toestand hoopt te ver krijgen. De geestelijkheid neemt aan de beweging deel, terwijl de poli tieke clubs, zelfs de republikeinsche, zich er aau trachten te onttrekkeu. De revolutionaire pers eischt omver werping van het koningschap. Te Barcelona heeft het volk pogingen gedaan om het paleis van den goe- verneur in brand te steken, omdat deze weigerde, aan eene groote auti- Duitsche demonstratie deel te nemen. Het Kabinet tracht veeleer zich po pulair te maken, door nieuwe scherpe taal tegen Duitschlaud. Volgens ge rucht is er sprake van eene buiten gewone bijeenroepiug der Cortes, ten einde deze verantwoordelijk te stel len voor verdere stappen der regee- ring. Naar men gelooft, heeft het on derzoek in zake de beweerde schen ding van het geheim van brieven door den Goeverneur van Herat der jonge verlatene vreemdelinge, die zij als eene voormalige leerling hunner kostschool deden kennen deze aanbevelingen zouden haar mis schien in die vreemde groote stad, op een haar geheel onbekend ter rein, nog ten steun zijn. In ieder geval, gaf het bewustzijn, hare vrien din met twee goede aanbevelingen toegerust te zien, aan de trouwe Stephanie eenige verlichting en dat te meer, naarmate de dag der schei ding naderde. Alleen de noodzake lijkheid had Clarita er toe gebracht, dien nog uit te stellen; nu echter hare gezondheid genoegzaam ver sterkt was, had zij dien bepaald. Op een schoonen herfstmorgen stond zij nu, toeg-erust met alles, wat de goede zusters konden geven, g'ereed om afscheid te nemen van de gastvrije schuilplaats, die zij twee maanden vroeger ziek en hulpeloos betrok ken had. De groote afgematheid had plaats het bewijs opgeleverd, dat de Goe verneur aan deze daad niet mede plichtig is. De beperkingen op het geven van verlof aau Indische offi cieren zijn ingetrokken. Haarlem, 4 September 1885. De avond vau gisteren is rustig voorbijgegaan, zoodat geene wan ordelijkheden zijn te vermelden. 24 huzaren hebben de stad doorkruist, om, zoo noodig, oploop tegen te gaan, doch zij zijn reeds ten 11 ure inge rukt. Airestatiën hebben niet plaats gehad. Tegen een werkman is door de politie proces-verbaal opgemaakt, wegens het stuksuijden vau de teu gels van een huzarenpaard en de kleediug van twee huzaren, terwijl dezen hem gelastten door te loopeu. Heden morgen is uit het Zui- der-Buiteuspaame opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon, oud naar gissing' omstreeks 60 jaar, met grijzen ringbaard en schamel gekleed. Tot den cursus voor opleiding van hoofdonderwijzeressen alhier, is na afgelegd examen toegelaten mej. A. S. Blad. De Burgemeester van Amster dam heeft, nu de ongeregeldheden welke in bet laatst der vorige maand aldaar zijn ontstaan, als geëindigd kunnen worden beschouwd, het per soneel der politie zijn bijzondere te vredenheid doen betuigen voor de krachtige doch tevens kalme wijze, waarop het in die moeielijke dagen is opgetreden. Dit geldt vooral de commissarissen in de le en 2e sectie en hun personeel. Hanielsllod gemaakt voor nieuw vertrouwen en de verwarde radeloosheid was in een vaste wilskracht overgegaan die zich in de kloosterstilte had kun nen vormen; daar ook had Clarita hare zaken geregeld en had niet alleen aan het bankiershuis te Mar seille bepaalde aanwijzingen gezon den, maar was ook in overleg ge treden met een zaakkundig man van vertrouwen, zoodat zij zich tot hare eigene wettiging en zekerheid, een steun verschaft had waarop zij in geval van nood kon rekenen. Be halve deze twee steunpunten, die in hare volkomene verlatenheid zeer g-ewenscht waren, had de arme vrouw er nog een gevonden en zich daar mede vertrouwd gemaakt; dit was het geloof, dat haar reeds bij den dood van haar kind, als een heldere ster op haren somberen levensweg gewenkt en gewezen had op de Almacht Gods, wiens wegen won derbaar zijn, om degenen te zoeken, Naar de Zw. Ct. verneemt, is tegen den heer J. A. Fortuin van Amsterdam door den gemeenteveld wachter te Steenwijkerwold proces verbaal opgemaakt ter zake eener door hem op 27 Aug. jl. in die ge meente gehouden lezing over het socialisme, tot onderwerp hebbende: «den loop der arbeiders». Het pro- ces-verbaal is ter vervolging aau den officier van justitie te Heeren- veeu opgezonden. Naar het Vad. verneemt, zal tegelijk met de Indische begrooting een wet tot verhooging van invoer rechten op verschillende artikelen en een wet tot vei laging of afschaffing van verschillende uitvoerrechten wor den ingediend. Ten vervolge op het bericht van gisteren in zake den notaris Borret te Utrecht, kan het U. D. thans mededeelen, dat door de recht bank aldaar tot bet vervoeren van diens protocol is benoemd de notaris mr. E. C. U. de Balbian van Doorn. Door de muziekvereeniging «Cecilia» te Breda zal in de zaal «Coucordia» aldaar een concert wor den gegeven en tevens eene operette worden opgevoerd, uit de opbrengst waarvan aan eenige oppassende werklieden aldaar de gelegenheid zal worden gegeven om de tentoonstel ling te Antwerpen te bezoeken. De uitgevers van de te De venter verschijnende Koerier ont vingen namens den Koning en de Koningin een vleiend kabinet-schrij ven voor een hoofdartikel in dat blad bij gelegenheid van den ver jaardag van de Kroonprinses. Woensdagavond kwam in het confectiemagazijn van den heer G. op de Reguliersbreestraat te Amster dam een man binnen, die verzocht, die hem verlaten hebben. Vergeef mij, o vergeef mij Heer! had zij zoo dikwijls uit den grond van haar hart voor het altaar in de stille kloosterkapel herhaald; het was immers aan het lijden voorbe houden haren geestesblik te scher pen en haar tot het bewustzijn ha- rer schuld, harer eigene schuld te brengen. Zij mocht anderen niet aan klagen, alleen zichzelf. Daarbij stond hnar eene vermaning voor den geest, die Don José haar eens voor jaren gegeven had: Nuttelooze klachten helpen nooit: Hebt gij den moed gehad, een slechte daad te begaan, zoo heb ook den moed daarvoor te boeten, door het verdragen harer noodzakelijke gevolgen. Dit wilde de jonge vrouw met trouw en volharding nakomen en rekende daarbij op Gods barmhar tigheid. Zoodanig had zich de rich ting van haren geest veranderd;in plaats van buitensporig verdriet en dat aan zijn adres iu de Korte Leidsche Dwarsstraat eenige klee deren zouden worden op zicht ge bracht. Dit geschiedde; maar toen men antwoord kwam haleD, bleek, dat men met een oplichter te doen had gehad, want van den listigeu be steller was geen spoor meer te vinden; wel echter van de 5 de- misaisons, 5 jacquets eu 5 vesten, die hij zich had toegeëigend. Hier van toch bleek gedeeltelijk in bezit te zijn een horlogemaker op het Damrak, bij wien de oplichter eeni- gen tijd had gewerkt en thans een gouden remontoir met ketting had gekocht, waarvoor de horlogemaker 3 demi saisons en een jacquet in pand had gekregen. Ongelukkig weet deze, de heer V. D., 's mans naam niet. De oplichter is omstreeks 24 jaren oud, lang vau gestalte, donker van uitzicht, heeft zwart haar en een kleinen zwarten kne vel, en was Woensdagavond gekleed met blauwe kiel, zwarten broek eu pet met vergulden baud. Gisteren in den vroegen morgen vonden eenige visscbers onder de plaukiering aau de buitenhaven te Nieuwediep het lijk vau een knaapje, dat later bleek het 7-jarig zoontje van eene weduwe aldaar te zijn, welk kind, volgens veler getuigenis, steeds onverantwoordelijker wijze doorde moeder werd verwaarloosden dikwijls vele nachten achtereen onder den blooten hemel doorbracht. Ook thans schijnt het jongske den vorigen avond, op de plaats waar men zijn lijk vond, ingeslapen, en in den later opkomenden vloed verdronken te zijn. Het dertienjarig dochtertje van een bewoner der residentie heeft eene poging gedaan om zich op te hartstochtelijke vertwijfeling was te midden van hare smart iets van dien inwendigen vrede over haar geko men, die de zwakken versterkt en die bij alle verlatenheid het bewust zijn levendig houdtWaar alle men- sclielijke hulp te kort schiet, daar blijft Gods hulp nog over. Dit vertrouwen bezielde Clarita met het vooruitzicht op hare onder neming, tot wier uitvoering hare energieke natuur haar ontegenzeg gelijk dwong, te meer daar alle pogingen om inlichtingen aangaande Alexis te verkrijgenvruchteloos bleven. Geen enkel bericht, geen enkele inlichting omtrent het lot van haren verdwenen lieveling was tot de arme vrouw gekomendaar stond zij nu, afscheid nemend bij Stephanie, die uit bezorgdheid voor het lot der geliefde, moedige vrien din tot tranen toe bewogen was. Clarita weende nietdoch vaster drukte zij de vriendin in hare armen

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1