stemming heeft gegeven om Zater dag, den 19en September, een op tocht te houden door de stad met muziek en vlaggen tot uitgeleiding van de afgevaardigden voordeHaag- sche demonstratie van 20 September. Den 19en September zal een num mer van het «Orgaan» verschijnen, waarin bijzonderheden omtrent de demonstratie zullen worden opgeno men. Thans wordt reeds medege deeld, dat de demonstralie zoowel als de plaatselijke bewegingen naar wensch zullen gaan, dank zij vooral ook de medewerking van het Cen traal Bestuur van het «Alg. Ned. Werkliedenverbond» en den Sociaal- Democratischen Bond. «De optochten worden zegt het «Orgaan» overal goed ge organiseerd. De geestdrift is alge meen. Het aautal afgevaardigden overtreft de verwachting, «Te Leeuwarden zal men de af gevaardigden niet uitgeleiden, maar op den dag van de demonstratie eene Provinciale meeting houden. Alle afdeelingen in Friesland zullen daaraan deelnemen.» Te Sloterdijk speelden twee jon gens, van 9 en 3 jaar met elkaar, met het ongelukkig gevolg, dat de oudste zijn broertje een trap in den onderbuik gaf. die zoo hevig aankwam, dat onmiddellijk genees kundige hulp moest worden inge roepen. De kleine is niet zonder gevaar. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd een troepje, dat de rust der bewoners van de Stroomarkt te Amsterdam verstoorde, door een politie-agent tot stilte aangemaand. Een hunner beleedigde en mishan delde hem en koos toen de vlucht. Maar hij zag een openstaanden re genput niet en viel er in, en nu was de politie-agent de man, die hem de behulpzame hand bood en, door eenige personen bijgestaan, met eene dreg uit zijn neteligen toestand redde. Gisterenavond liep een dienst meisje in de Lange Niezel te Am sterdam toen zij op 't onverwachts door een man door de ruiten van een woning geworpen werd. Aan aangezicht en handen is zij ernstig bezeerd. De dader koos het hazenpad. - Twee rechercheurs betrapten Zaterdagnacht te Amsterdam op heeterdaad een man, die bij een winkelier op den Zeedijk moedwillig eene groote spiegelruit insloeg. Ook op den Nieuwendijk en in de Haar lemmerstraat werden in denzelfden nacht ruiten stuk geslagen. Een zoogenaande kwartjesvinder ontmoette Zondagavond aan het station te Zaandam een zijner slacht offers, die twee vrienden bij zich had, en wien hij, eenige dagen geleden, f80 had afhandig gemaakt in een koffiehuis te Amsterdam. De ontmoe ting zal den kwartjesvinder lang heu gen daar de bestolene, geen politie bespeurende, zelf recht deed en den dief met vuistslagen strafte. Naar aanleiding van een gerucht dat de vrouw, wier lijk een paar dagen geleden uit den Vijver in het Haagsche Bosch is opgehaald, zich van het leven zou beroofd heb ben, om aan de mishandelingen van haar echtgenoot te ontkomen, had zich Zaterdagavond voor de woning van dien man op den Vis- Vreugde en geluk waren trou weloos vervlogen en hij, de geliefde man zelf, waar had hij zijn ver blijf? terwijl zij, zijne rechtmatige vrouw, als een arme bedelaarster voor de gesloten deur van zijn va derhuis stond. Zoo noodig wilde zij immers zelfs bedelen om liefde en ontferming. Daarbij bezielde haar -een"flauwe hoop: Vrouwe van Or natoff kon alleen met haren eigen zoon op het land zijn, Wladimir Iwanoiwitsch daarentegen nu te Pe tersburg wonen. Als vrijgezel hield hij er wel geen huis op na, waar door zijne tegenwoordigheid in de stad minder bekend kon zijn; maar ook wanneer hij er niet was, be vond er zich toch ten minste een gedienstige geest als bewaarder van het verlaten gebouw. Hierop vertrouwende liet Clarita zich reeds den eersten avond naar de aangewezen plaats rijden. Zoodra zij deze bereikt had, verzocht zij scherdijk te 's-Hage eene groote massa volks verzameld, die niets minder dan de lynchwet op hem wilde toepassen, door hem hetzelfde lot te doen ondergaan.Men schreeuw de voortdurend: «Waar is de moor denaar?» De man die bezig was met het huisraad in te pakken, vond het geraden, zich uit de voeten te maken, hetgeen hem gelukte, zoo dat hij voor 't oogenblik het gevaar was ontkomen. De houding der me nigte was zeer dreigend, an zeker zou de verdachte, indien men hem meester ware geworden, het hard te verantwoorden gehad hebben. Een 17-jarige jongen uit Schie dam, die Zondag te Delftshaven achter op de stoomtram wilde sprin gen, om zoodoende gratis mede te rijden, had het ongeluk er at te val len, waardoor hij zich zoodanig aan het hoofd kwetste, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Te Nisse hebben vier der zes ker- keraadsleden hun ontslag genomen, omdat zij, gelijk echte Zuid-Beve landers betaamt, in alle eer en deugd de kermis wenschten te bezoeken, terwijl de predikant de meening was toegedaan dat zoo iets den op zieners der gemeente een gruwel moest zijn. Een zevental inwoners uit Hel mond gingen Zondag ter kermis naar Geldrop en kregen, na dien dag Hink gedronken te hebben, 's avonds twist met een aantal inwoners uit Geldrop. Spoedig werden de messen getrok ken en bekwamen verschillende per sonen min of meer ernstige verwon dingen; een hunner echter zoo he vig, dat hij door den geneesheer moest verbonden worden. Door het krachtig optreden der maréchaussées uit Eindhoven werd aan het vechten spoedig een eind gemaakt. De belhamel, een inwoner van Helmond, werd gearresteerd. Door de politie te Utrecht is de hand gelegd op den horlogemaker S., die verscheidene horloges, welke hemterreparatie waren toevertrouwd heeft verduisterd en te gelde ge maakt. Het Utrecitsch Dagblad, meldt: Gisterenochtend omstreeks half acht ure geraakte van de IJsel- stoomtram, van Gouda komende, tusschen de gemeenten Hekendorp en Oudewater, nabij de villa van den heer G. v. d. Lee, de locomo tief in de rivier den IJsel. De heide waggons, waarin 2 h 3 personen waren gezeten, hieven op de rails stilstaan, doordien de koppelstang brak. De machinist en stoker waren bijtijds van de machine afgespron gen. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren, doch de schade voor de directie moet aanmerkelijk zijn. De scheepvaart en ook de dienst der Oudewatersche boot van Rotterdam komende, zal voor eenige dagen gestremd zijn. Uit Baarn wordt gemeld: Een van de jachtopzieners des Konings vond Zondagavond niet ver van zijne woning een paar militairen uit het kamp bezig met stroopen. Na bekeuring wilde hij hen na deren om hun wapen in beslag te nemen, doch werd dooreen van hen op eenige passen afstands met een kogel door het hoofd geschoten. Toen den koetsier op haar te wachten en zocht, met den sluier dicht voor het gelaat getrokken, haar doel op. De stille wijk was bijna geheel ver laten; slechts nu en dan rolden over den hardbevroren bodem prachtige rijtuigen pijlsnel voorhij, die hunne elegante vracht naar het een of an der gezelschap der groote wereld voerden. Clarita dacht er volstrekt niet aan, dat zij zelve twee dagen later als een beleefd uitgenoodigde gast in zulk een voorname salon zou verschijnen. Zij lette volstrekt niet op de rijtuigen, zij trachtte maar het huis Ornatoff te ontdekken, dat een weinig bezijden de straat lag en van deze door een bronzen hek gescheiden was. De geheele verlatenheid, waar door het omgeven was, en de on verlichte ramen deden de zoekende gemakkelijk het bepaalde huis vin den. Stevig trok zij aan de bel. Over tuigd als zij was van de afwezig- er hulp kwam opdagen, kon de ge wonde den naam van den dader nog opgeven. De eerste berichten van den dokter luiden vrij gunstig, zoo dat er nog eenige kans bestaat op behoud van 's mans leven. Zondagmiddag is de leerling-ma chinist B., van de Geld.-Ov. Locaal Spoor te Ruurloo van de machine gevallen, waardoor zijn arm hij den schouder werd afgereden. De onge lukkige bevindt zich redelijk wel. Zaterdagavond waren te Monster eenige socialisten gekomen, die be proefden hun orgaan Rechtvoor Allen aan den man te brengen. Al spoe dig echter werden zij hierin tegen gegaan door eene massa volk, die hen aan alle kanten omstuwde, op drong eu eindelijk finaal het dorp uitjoeg, zoodat de heeren al zeer blij waren er heelhuids te zijn af gekomen. D Als eene zeldzaamheid wordt gemeld, dat er sinds twee dagen in de rivier den IJsel eene zeekat zich heeft opgehouden, welke gisteroch tend is gevangen. Zaterdagavond, om S1/» uur, had te 's-Bosch een heer het ongeluk, ondanks zijne waarschuwing en zijne pogingen om zijn tweespan in te houden, eene oude stokdoove vrouw aan te rijden, die door het rijtuig op den grond geworpen en gekwetst werd. Naar het ziekenhuis overgebracht, is de vrouw Zondag avond overleden. Uit Middelburg wordt gemeld: Eenige dagen geleden, in het be gin der vorige week, werd een der grootste spiegelruiten, die in Mid delburg g-evonden worden, die van een confectie-mag'aziju in de Lan- gedelft, door een of ander baldadig persoon met een steen stukgegooid en nu, Zaterdagnacht, werd een tweede groote winkelruit bij een banketbakker in dezelfde straat in- g-eworpen. Men kan niet gissen wat de aan leiding is, daar de beide winkeliers personen zijn die niemand eenigs- zins erg-enis geven. Men meldt uit Bergen-op-Zoom In den avond van den 8n Juli des vorigen jaars werd alhier een moord gepleegd op een dienaar der open bare macht. De aandacht werd toen herhaaldelijk gevestigd op de slechte organisatie onzer politie, en reor ganisatie werd toegezegd. Bij die toezegging bleef het evenwel, tot dat eenige weken geleden een zie kelijk, maar actief hoofdagent kwam te overlijden. Thans was herziening onvermij delijk, en eindelijk heeft de lang besproken reorganisatie plaats gehad. De gemeente heeft zich bepaald tot het benoemen van een hoofdagent en de keuze laten vallen op een der agenten, zonder diens plaats door een ander te doen innemen. Ons ste deke moge in den regel zeer vreed zaam zijn, op zijn zachtst genomen blijft het belachelijk, zich in eene gemeente van 12,000 zielen te be palen tot eene politiemacht van 1 commissaris, 1 hoofdagent en slechts 3 agenten. Bij de voortdurende uitbreiding der stad is deze reorganisatie onverantwoordelijk te noemen. Eenige ingezetenen van Zwolle heid der familie, kon zij dan ook moedig daarnaar vragen. Vooreerst was het immers maar zaak, te vernemen op welk der land goederen de familie zich bevond en hoe dat het gemakkelijkst te berei ken was. Arme Clarita! Nu moest zij zwaar boeten voor de lichtzin nige zorgeloosheidwaarmede zij vroeger verzuimd had zich op de hoogte te stellen van Alexis' huise lijke omstandigheden, die zoo on gaarne besproken werden. Hare ge heele onbekendheid vergrootte aan merkelijk den moeielijken toestand en er behoorde inderdaad een goede dosis energie en wilskracht toe, om nu stap voor stap het verzuimde in te halen. Langzaam stierf het geluid der bel weg. Clarita luisterde naar den weerklank in het holle gebouw. Niets bewoog zich daarin, geen lichtsche mering verhelderde eenig venster, alleen een hond blafte. Het was een hebben het voornemen opgevat, al daar een Vereeniging op te richten om zoo noodig de openbare rust, orde en veiligheid te helpen handhaven. Verscheidene personen van verschil lenden rang en stand hebben hunne medewerking reeds toegezegd. De proclamatie van den burge meester van Zwolle, betreffende het te 9 uren sluiten der koffiehuizen en tapperijen, is gisteren ingetrok ken. De huzaren zijn gisterenvoor middag weder naar Deventer ver trokken, zoodat de rust hersteld is. Thans is gebleken, dat het aldaar voorgevallene is te wijten aan de opruiing van eenige personen van elders, waarvan er Maandag der vorige week twee in het Groote Weezenland een viertal kinderen hebben aangesproken eu hun elk een dubbeltje hebben beloofd, wanneer zij dien avond te 8 uren, tijdens er muziekuitvoering was, op de Groote Markt kwamen om hen aldaar te helpen zingen. Door Italiaansche paardenkoopers zijn in Zuidwestelijk Drente tegen prijzen, die afwisselen tusschen f 400 en f 700, een aantal jonge paarden opgekocht. Aan de Sneeier Ct. zendt men dd. 1 September uit IJlst het vol gend verhaal van een hlij-eindigend treurspel. Sedert geruimen tijd was hier een ongelukkig gezin, behoorende tot de Herv. gemeente alhier, gehuisvest in een oude ark of woonschip. Vele pogingen waren er al door den be woner aangewend om een heter ver blijf te verkrijgen, maar noch de diakenen noch dejarmvoogden wilden hem hierin behulpzaam zijn. Zelfs was de vrouw al reeds in persoon naar den heer Commissaris des Ko nings geweest om hulp, maar aan gezien de diakenen met een kleine wekelijksche tegemoetkoming dit gezin steunden, kon de armvoogdij niet worden genoodzaakt, het een betere huisvesting te geven, 't Was ook niet erg noodig, want direct bij deze bovengenoemde drijvende wo ning was de bergplaats van faeca- liën, asch eu vuilnis. Maar wat gebeurt er nu!? Het is de moeite waard dit aan de ver getelheid te ontrukken. Door de op hoping van baggerspecie op het ter rein naast de ligplaats van dit drij vende krot, liep het bijna vol drek en eindelijk werd er toch een an dere woning voor die arme lui be schikbaar gesteld. Heden ging men nu over om het verlaten vaartuig op het droge te halen. Een 50-tal nieuwsgierigen waren getuigen van deze werkzaam heid; een takel werd aan het scheepje vastgemaakt en toenja toen ging onze ijverige burgemeester, onze gemeente-ontvanger, alle armvoog den en een ex-brugcommissaris met nog eenige lui aan het trekken. Dat ging er lustig op toe! dat was een jool! Maar o wee! Toen op eens, 't was alsof de go den het zoo beschikt hadden, toen brak het touw en onze burge meester, onze gemeente ontvanger, onze armvoogden, ja zelfs de ex- commissaris, zij vielen allen op den grond met de heenen in de lucht naar den hemel wijzend. Mijn God, welk een toestandDe vrouwen die er bij stonden, zij schrei den van het lachen, en voorzeker ieder zou er een paar kwartjes voor keffend, bijtend geluid en toch deed het haar, die zoo angstvol wachtte, aangenaam aan. Opmerkzaam be schouwde zij de naast het alleen staande huis zich bevindende zij gangen, uit welker inwendige ruimte het geluid kwam. Misschien waren daar stallen en woningen der dienst boden. Maar ook daar bleef het stil. Clarita schelde voor de tweede maal, kort, scherp, dringend. Dit bleef niet zonder uitwerking. Een lantaarn verscheen in een der zijgangen en kwam langzaam op haar aan. Bij dien lichtschijn bemerkte zij weldra de gestalte van een ouden man; zijn hoofd was eenigszins voorovergebo gen, zijn haar en haard waren wit als sneeuw. De lantaarn in de hoogte houdend, kwam hij aan de deur van het traliehek, maar zonder het te openen. Met wijd opengespalkte oogen bekeek hij de daarvoor staande dame. Zijn verwondering was zoo groot, dat hij daardoor zijne vraag hebben gegeven om dit spektakel bij te wonen. Voor zoover men verneemt zijn er hij de genoemde heeren geen zicht bare teekenen van hun val overge bleven. In beschonken toestand heeft een persoon te Ansen voor eenige dagen uit de gevangenis ontslagen een heer in zijn eigen huis opge zocht en zwaar mishandeld, omdat deze bij een rechtszitting tegen den zin van dien persoon heeft getuigd. Toen de troep Zigeuners, waar van dezer dagen door ons melding werd gemaakt, het tolhek tusschen Oosterwolde en Makkinga passeer de, kon de gaarder voor de drie met paarden bespannen wagens, geen tolgeld bekomen, maar werd hem een zuigeling voorgehouden, welk zonderling betalingsmiddel echter door hem geweigerd werd, wellicht omdat hij zelf reeds erfge namen bezit. Als een zeker niet alledaagsch geval wordt medegedeeld, dat eene kat van de wed. R. te Nieuw-Schoo- neheek, tijden den roggeoogst zoek geraakt, voor eenige dagen op eene vreemde wijze weder terechtkwam, Na twee en dertig dagen te zijn verloren geweest, hoorde men op den zolder 't geluid eener kat. Er werd een onderzoek ingesteld, en ja, men vond de doodgewaande onder een grooten hoop ongedorst koren, waar ze in 't leven zal zijn geble ven, zoo men denkt, door de jongen, die ze moest werpen, op te peuzelen. SMiMB SdlEUWS. Een dubbel jubilé kan in het loopende jaar worden gevierd. De schijnbaar geringe aardvrucht die zulk eene groote rol speelt in de volksvoeding en het nijverheidsbe- drijf van onzen tijd (eene veel, veel te groote rol, zullen de navolgers van Bilderdijk, den aartsvijand van die vrucht, zeggen), de aardappel, werd in 1685 door Fr. Drake uit Amerika naar Europa overgebracht. Maar eerst nadat op 27 Augustus 1785 door Parmentier, den ijverigen verbreider der vrucht als voedings middel, aan Lodewijk XVI, den koning van Frankrijk, eene bloei ende aardappelplant en rijpe knollen waren ten geschenke gegeven, en de koning den bloesem in zijn knoopsgat gestoken en order ge geven had, de knollen op zijn tafel als gerecht te brengen, begon de cultuur van den aardappel zich over Europa te verbreiden. Naar de Voss. Zeit. mededeelt, wordt tegenwoordig- te Brussel druk over de avontuurlijke geschiedenis van een standbeeld gesproken. Stad en staat hadden indertijd besloten om, ter eere van den «zeer verdienstelijken» Belg Van Helmont, in Brussel een standbeeld op te richten. Zeven en twintig jaren ach tereen had men onderhandelingen gevoerd, tot dat men in het begin van dit jaar tot eene overeenkomst kwam en er werd een contract op gemaakt, waarin al het noodige om trent beeld, betaling der kosten, enz. werd opgenomen. De voorbereidende werkzaamheden namen een aanvang en de zaak scheen beklonken. Het ministerie droeg den beeldhouwer Van der Linden te Leuven op om het beeld ten spoedigste uit best, wit marmer te vervaardigen en de artist heeft het onlangs, zeer fraai uitgevoerd, aan het ministerie af geleverd, dat daarop de stad Brus sel verzocht het op te richten. De stad weigerde echter omdat het..., van marmer is. In het con- vergat. Clarita had den sluier dichter toegehaald. In haar beste Russisch vroeg zij rechtstreeks op zekeren, vasten toon: Wanneer wordt vrouwe von Ornatoff te Petersburg ver wacht? Hare besliste zekere wijze van spreken bracht den man in de war. Ofschoon hij de vreemde even nieuws gierig, als wantrouwend aanzag, zeide hij toch beleefd: Ik kan het niet zeggen, wanneer de familie hier zal komen; het kan binnen eenige dagen, misschien ook eerst binnen eenig weken zijn. Nu is zij nog in het buitenland! (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2