NTIEIIUII. 3e Jaargang. Donderdag 10 September 1885. 668. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMEEN OVERZICHT. FJEU1LLETON. VERGETEN. vin. BINNKNIjAM). Voor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk p. maand Afzonderlijke Nommers 40 Cents. 55 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenlandomvmnie Générale de xublicite Etrangère G. L. 1)A UBF. 2r Go., JOH. F. JONGS. Sncr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montma-rtre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Tocgnug 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter Wordcri..K van Nijverheid hebben od vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid- op her Paviljoen. Ingang Dreefzijde lc deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents ,>or nersoon Donateur* en .den der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden niet 1 dame. bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis voortl van Nederland en meer bijzonder van hot llaarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopeuu dagelyks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloonende toegangskaarten voor een geheel iaar 1 1 gulden. - Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10-4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10-» nur tegen b^ Zondagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelatec; kinderen van 8 tot. 14 jaren niet dan onder bel oorliilcgeleide Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur Stadsbibliotheek Prinsenho/Gnon..* Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Gmn/.e Kerk. Dm- 5 1—-1-- «ww/. urcepm Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van l2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrij. De Norddeutsche Algemeine Zei- tung zegt, dat de Duitsche ka nonneerboot litis reeds verscheidene weken geleden bevel ontving om Yap in bezit te nemen; niemand echter kon toen vermoeden dat der gelijke maatregelen zooals bij onderhandelingen op koloniaal ge bied in den laatsten tijd herhaalde- delijk voorkwamen in staat zou den zijn, de Spaanscbe natie ten eenemale bare bezinning te doen verliezen. Zelfs wanneer de Duitsche regeering ten opzichte van de Caro- linen-eilanden van doortastende maat regelen had willen afzien, dan zou het wegens de ontbrekende gemeen schap niet meer mogelijk zijn ge weest, de litis nog te bereiken. Ook hieruit blijkt alzoo, dat men te Berlijn geen oogenblik er aan gedacht beeft, dat de bewuste me- dedeeling in Spanje zulk een indruk zou teweeg brengen. Tot dusver ontbreekt te Ber lijn bevestiging van het gerucht omtrent bet vermoorden van den Duitscben consul te Saragossa. De Duitsche bladen volharden nog steeds in eene getoomde beoordeeling van de Madridscbe schandalen; enkele slechts nemen, als antwoord op de Spaanscbe snorkerijen, de mededee- ling over van bet departement van marine: dat er op het oogenblik 33 Duitsche oorlogschepen ten volle bewapend in de open zee zijn, welke tot bet blokkeeren van alle Spaan- sche havens volkomen toereikend zouden zijn ep^ binnen korten tijd op de Spaanscbe kusten zouden kunnen verschijnen. Volgens een te i Berlijn loopend gerucht, zou Koning Alfonso in den Spaanscben minis- In het noobden. 19) In bet buitenland! dat woord Blonk vreemd in Clarita's oor. Lieve Hemel, hoe gemakkelijk had zij ze daar in de eene of andere badplaats kunnen ontmoeten en zich deze angstvolle reis kunnen bespa ren, die nu ten minste voorloopig nutteloos scheen. De jonge vrouw nam al spelend eene der ijzeren stangen, maar in werkelijkheid meer ais rustpunt. Zij moest meer vernemen. Dus nog in het buitenland, zeide zij weife lend. Ik meende dat zij terug was en misschien dadelijk naarOr- terraad zich overtuigd verklaard hebben, dat de Duitsche Keizer tot eeue eervolle schikking zal mee helpen. De Oostenrijkselie Regeering beeft verlof gegeven tot bet houden van inzamelingen in Galicië voor de aldaar aangekomene, uit Pruisen uitgewezen Polen. Men is in Spanje van oordeel, dat de jongste mededeelingen van graaf Solms (Duitscb gezant te Ma drid) eene bevredigende oplossing van het incident-Yap kunnen doen verwachten. Algemeen neemt men aan, dat bet Duitsche oorlogsschip niet zal aarzelen, het eiland Yap aau de Spanjaarden over te laten. De Duitsche gezant heeft zich bij de Spaanscbe regeering officieel beklaagd over den aanval op het gebouw der Duitsche legatie. Het antwoord daarop van de Regeering wordt tegemoet gezien. De Regeering, de pers en het gehe.de land zijn eenstemmig van gevoelen, dat Duitschland's voor stel, om het Carolinen-gescbil aan de beslissing van een scheidsge recht te onderwerpen, van de hand moet worden gewezen, als belee digeud voor Spauje's nationale eer. Tijdingen van de Velasco, die den 25en Augustus is vertrokken met hevel om Yap weder in bezit te nemeu, worden te Madrid met span ning tegemoet gezien. Bij eene anti-Duitsclie manifes tatie te Valencia werd het wapen schild van het Duitsche consulaat afgerukt eu de vlaggestok vernield. Ook te Saragossa had Maandaga vond eene anti-Duitsche demonstra tie plaats. Eenige lichte ongeregeld heden nabij de Puerta del Sol wer- natoffsko gegaan was? Op goed geluk noemde zij het stamhuis, waar de oude heer von Ornatoff zijne laatste levensdagen had doorge bracht. Neen, verzekerde daarop de oude portier, de geDadige ba- rinitschi (meesteresj heeft plan dezen winter naar Petersburg te komen, maar de tijd van hare aankomst is mij nog niet bepaald opgegeven. En de jonge hèrin Wladimir Iwanoiwitsch, is hij teruggekeerd? Verschrikt deinsde de oude man terug. De sleutelbos viel rammelend op den grond, terwijl hij driemaal het teeken des kruises maakte. Wat madame? stotterde hij. Gij vraagt naar een doodeWla dimir Iwanoiwitsch is gestorven weinige dagen na onzen ouden ge- uadigen bflrin, het was een treurige tijd voor Ornatoffsko. De grijsaard was zoodanig ver schrikt en onthutst, misschien ook den onmiddellijk door de politie onderdrukt. De Koning reed Maandag zonder gevolg door de straten van Madrid. Z. M. bestuurde zelf het rijtuig en werd van alle zijden eer biedig gegroet. De onderhandelingen metDuitsch- land worden in den meest vriend- schappelijken geest voortgezet. Spanje's antwoord op de jongste Duitsche nota wordt in gereedheid gebracht. De Duitsche kanonneerboot litis is van Yap vertrokken, zonder man schappen achter te lalen, deed ver volgens Mauila aan en zette koers naar Singapore. Men gelooft dat de door Duitsch- land voorgestelde arbitrage overbo dig zal worden. José de Posada-Herrera, een bekend Spaansch staatsman, is over leden. Te Kassala is alles wel. Den 15n Augustus is de voorhoede van het Abyssinisclie leger vertrokken cm Kassala te hulp te komen; de rest, bedragende 10,000 man, zal omstreeks 11 Sept. zich derwaarts begeven. Haarlem 8 September 1885. Bij de gisteren gehouden aan besteding van de levering van four- rages voor de paarden van het gar nizoen alhier, is aannemer gewor den de heer Hendrik van Veen en wel van hooi voor 38 ets., stroo 22 ets., en haver 84 ets.; alles per 10 kilogram. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Winschoten, jhr. mr. wel door een bijgeloovige vrees aangegrepen, dat hij vergat, de vra gen der vreemde met gelijke munt te betalen. Scliuw staarde hij de in een wijden mantel gehulde gestalte aan, die daar buiten in het sterren licht voor het traliehek stond en naar een doode vroeg. En juist naar dezen doode, die reeds sedert een jaar in het graf zijner voorvaders sluimerde. Zulke navragen konden wel eens onheil voorspellen voor het Ornatoffsche huis! De bij het Russische volk zoo groote neiging tot bijgeloof en vrees voor spoken deed zich ook hier gel den. Zij ontnam den grijzen portier zijne bezinning; volgens zijn mee ning kon de gesluierde dame met die vreemd kliukende spraak wel eeue terugkeerende doode, een rus- telooze geest zijn Nadat hij nogmaals een kruis ge maakt had, bukte de oude zich voor zichtig om zijne sleutels op te rapen J. Schuurbeque Boeije, thans subst.- griffier bij de arrondissements-recht- bank alhier. Naar men verneemt heeft de heer R. R. II. toe Laer te Amster dam, heden een schrijven ontvangen van baron Von Neuschotz, bankier te Jassy in Roemenië, eerepresident der Prima societa fratemawaarbij hem zijne benoeming wordt aange kondigd tot eerelid dezer vereeni- giDg. De vacature, waarin de heer Toe Laer is benoemd, was ontstaan door het overlijden van Sir Mozes Montefiore. De Algem. Vergadering der «Holl. Mpij. v. Laudb.,» op Don derdag 17 Sept. e.k. te Purmerend te houden, belooft zeer belangrijk te worden. Door het hoofdbestuur is onder de punten van beschrijving het voorstel gedaan om over het al of niet wen- schelijke eener heffing van rechten op den invoer van granen van ge dachten te wisselen en nu heeft de Afd. Leiden en Omstr. eene circu laire gericht aan de Besturen der Zusterafdeelingen, waarin wordt me degedeeld, dat haar afgevaardigde eene motie zal voorstellen, om deze kwestie vooraf door de Afdeelingen te doen behandelen, opdat het Hoofd bestuur daarna een Algemeen rap port samenstelle. De Afd. Zoeter- woude, Leiderdorp en omstr. zal daartegenover de volgende motie in dienen «De Algem. verg. enz., ver- meenende, dat het zeer gewenscht is om recliten te gaan heffen op den invoer van granen in Nederland, machtigt het Hoofdbestuur der «H. M. v. L.» om bij de Regeering op een wetsvoorstel in dien geest aan te dringen». De getuigen in de zaak van en zich stilletjes terug te trekken. Om alle schatten der wereld, wilde hij nu niet het hek opendoen. Maar die rustelooze geest daarbuiten had niet veel zin. hem reeds te laten ontsnappen. Eene vraag lag Clarita nog te zeer op 't hart. Doch juist daarom had zij den moed niet, die bepaald te doen. Het moest zijn, zij moest van de gelegenheid ge bruik maken, welke beteekenis die vraag ook hij het uiten mocht ver krijgen. Zij moest bedekt gewaagd worden. Is op 't oogenblik dan in het geheel niemaud van de familie op Ornatoffsko? Ook Alexis Iwanoi witsch niet? Nu echter richtte de aangespro kene zich op en hekeek de vraag ster met vernieuwd wantrouwen. Het duurde een geheele poos, eer hij, de wenkbrauwen fronsende, ver klaarde: Onze genadige bil rin God moge hem zegenen is da- .leanne Lorette zijn, naar het D. v. Z.-U. meldt, gedagvaard om den 17en dezer te verschijnen ter open bare terechtzitting van het Gerechts hof te 'sHage. De collectieve inzending (in de Belgische afdeeling) van de Neder- landsche en de Belgische stearine- kaarsenfabrieken is, volgens het I). v. Z.-H. te Antwerpen met het eere diploma bekroond. Men doet ons, zegt de Arnh. Cl., de volgende mededeeliDg om trent het onweder op Maandagavond. Tijdens de lucht nog droog wa«, te 9 u. 20 min., geraakte de Groote Kerk te Arnhem met toren in een zacbten bekoorlijken lichtglans, die aan de spits des torens het krach tigste bleek. Na eenige seconden ontwaarde men aan het uiteinde van den metalen afleider een phos- phorischen lichtbundel. Bij de eerste bliksemstralen die nabij den toren lichtten, vloeide het licht van de spits zichtbaar samen met den bliksem, niet opwaarts in rechte lijn, maar terzijde uit. Was het verschijusel zoogenaamd St. Elmusvuur, dan achten wij de waarneming, ten aanzien van den aard van dat licht, door de zicht bare samenstelling met het weerlicht, niet geheel zonder waarde. Een boekverkooper wendde zich onlangs tot den Minister van Waterstaat met de klacht, dat zijne bestelkaarten betreffende de couran ten steeds met een dubbeltje wer den belast. Hierop heeft hij het ant woord ontvangen, dat de extraport was geheven, omdat er op geschre ven stond de tijdsbepaling, wamieer het abonnement een aanvang moest nemen. Twee soldaten kregen gisteren te Amsterdam twist, omdat een hunner delijk na de treurige gebeurtenis op Ornatoffsko naar het buitenland teruggereisd. Van zijne terugkomst weet ik niets. Ook past het mij in 't algemeen niet, zooveel over de familie met vreemde vragers te spre ken, besloot hij morrend, want wantrouwen en vrees voor iets spook achtigs, dat met dit avondbezoek in verhand stond, konden het bij hem niet eens worden, hoewel hij vast besloten was, gebeurde wat er wilde, geen antwoord meer te geven. Clarita zag dit zeer goed in, toen zij met alle wilskracht meer over tijd en omstandigheden van Alexis afreis, alsook over zijn plannen en tegenwoordige verblijfplaats trachtte uit te vorschen. Vergeefsche moeite! Geen woord meer dan: Ik weet het niet! kwam over zijn lippen; ook werd het Clarita weldra dui delijk, dat zij door verdere vragen zich zou blootstellen aan een beje gening, waarvoor het bijgeloof van

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1