geme» mms. het diner van den ander had opge geten. Van woorden kwam het tot daden. Een der landsverdedigers trok zijn mes en wilde daarmeê zijn tegenstander een steek geven. Deze wist den stoot behendig te ontwij ken, waardoor deze, ongelukkig ge noeg, terecht kwam in den arm van een der omstanders. De soldaten kozen het hazenpad en den gekwet ste werd in een apotheek genees kundige hulp verleend. Een nieuw bedrog bij het aan geven van een vrijwillige verbinte nis voor den dienst van het O. I. leger werd dezer dagen door de Amsterdamsche politie ontdekt. Een zeker persoon, reeds vroeger voor gezegden dienst ongeschikt verklaard deed voor zich een zijner vrienden, eeu gewezen militair, de keuring ondergaan. Aan de kazerne te Am sterdam wist hij na de keuring hei melijk diens plaats in te nemen en landde te Harderwijk aan bij het dépöt, waar men hem voorloopigin de kazerne opnam, totdat het bedrog ontdekt en de bedrieger in hechtenis genomen werd. Voor twee jaren werd eene kist met voorwerpen van waarde, door den heer E. Brugsma van Gronin gen naar Amsterdam verzonden, ver mist. Een dadelijk ingesteld onder zoek scheen vruchteloos te zullen blij ven, maar naar de N. G. Ct. ver neemt, is thans ook in deze zaak licht gekomen door eene arrestatie te Amterdam. Een deel van de ver miste voorwerpen moet nog aan wezig zijn. Te Hilversum sloeg Maandag avond de bliksem in eene groote boerderij in de Bussummerstraat bewoond door een handelaar in hooi, stroo, steenkolen, hout, turf, enz. Het huis stond dadelijk in lichte laaie vlam en brandde tot op den grond toe af. Huis en inboedel wa ren, hoewel laag, verzekerd. Per soonlijke ongelukken zijn niet te be treuren. Men meldt uit Delft aan de N. R. Ct.: Zondagmiddag 11. verliet, onder voorgeven van eene wandeling te willen doen, de bijna 16jarige kwee- keling D. A. v. B. de ouderlijke woning alhier, en keerde niet terug. De ouders ontvingen den volgenden dag een brief uit Rotterdam, in houdende dat hij op weg naar de gemeente De Lier door een man was aangerand, die hem om geld had gevraagd; op zijne weigering was tusschen hen eene hevige wor steling ontstaan, en de aanrander was daarop plotseling ineengezonken en roerloosblijven liggen. De 16jarige knaap had toen het lijk onder strui ken verborgen en de sporen van de plaats gehad hebbende worsteling zooveel mogelijk uitgewischt. Uit vrees voor straf zou hij trach ten de wijk naar Parijs te nemen. De beangstigde vader begaf zich naar Rotterdam, ten einde den jon gen op 't spoor te komen, en ont moette hem 's avonds hij toeval op straat. Te Delft teruggekeerd, werd hij aan 't politiebureau gebracht en verklaarde, dat alles wat hij in dien brief omtrent de worsteling en den dood van den aanrander had ver haald, overeenkomstig de waarheid was. Daar volgens aanduiding de aanrandig onder Hof van Delft zou hebben plaats gehad, liet de bur gemeester dier gemeente, na met de zaak in kennis te zijn gesteld, den ouden man haar tot hiertoe ge vrijwaard had. Dit voordeel moest zij in acht nemen. Daarom behield zij den gereed gehouden roebel en ging snel van het hek weg, om haastig de donkere zijstraat in te slaan, waar aan het einde het rij tuig op haar wachtte. Zoodra zij gelukkig weer plaats genomen had en de paarden haar straat in straat uit naar de afge legen stadswijk voerden, sloeg zij hare bevende handen voor 't ge zicht, om het flikkerende licht der straatlantaarns niet meer te zien. Het begon haar te duizelen, het schemerde haar voor hare oogen. Zij bracht een treurig uur door. In hetgeen zij vernomen had, lag iets, dat haar als een verblindend licht voor den geest zweefde. De dood van Wladimir maakte haren echt genoot b&rin, stamhouder der Or- natoffsterwijl AlexÏ3 nooit had kunnen denken, dat erfdeel en die een rijtuig inspannen om zich door den kweekeling de plaats te laten aanwijzen, waar hij 't lijk verborgen had. De plaats werd evenwel niet ontdekt, en omstreeks middernacht keerde de burgemeester onverrich- terzake terug. Aan 't politie-bureau teruggekomen en opnieuw onder vraagd, kwam de jongen tot be kentenis en verhaalde dat alles, wat hij aan zijne ouders had geschre ven, louter verzinsels waren. Maandagavond geraakte een be jaard man, wonende in den Prins Alexanderpolder, door de felle blik semstralen liet spoor bijster gewor den, aan de Kortekade te Kraliu- gen in liet water. De plomp in liet water, doorzijn val veroorzaakt, trok de aandacht van een timmerman, die, buiten komende, den drenkeling ontwaarde en liet geluk bad den man nog tijdig te kunnen redden. Uit Vianen wordt van 7 Sept. aan het U. D. gemeld: Gisterenmorgen maakten een vier tal polderjongens hier vrij wat be weging. Een onderbaas, die bij ben en, naar we vernemen, bij meer an deren niet bemind is, werd in zijn kosthuis, eene herberg, opgezocht, doch niet gevonden, omdat hij zich schuil hield. Een andere, naar men zegt ook gedienstige geest van den aannemer, die zich met een paar ar beiders in de gelagkamer bevond, moest deze teleurstelling ontgelden en eene vechtpartij ontstond, waar bij een groot aantal glazen, krui ken en flesschen werden stuk ge slagen. 's Avonds was het nog even on rustig; vergezeld van eene groote menigte trokken zij door de stad. Ernstige ongeregeldheden hadden niet plaats en de politie hield zich, wellicht zeer wijselijk, heel kalm. Het gevolg van hunne groote be wegelijkheid moesten de vier pol derjongens echter den volgenden dag hooren, toen hun werd aangezegd, dat zij het werk konden verlaten. Tusschen Gildehaus en Olden- zaal is gisterenochtend op de spoor baan gevonden het deerlijk verminkte lijk van een arbeider der S. S. Mij., welke door den zoogenaamden «bad- trein» in den nacht van 6 op 7 dezer moet overreden zijn. Waar schijnlijk heelt de ongelukkige zich op den spoorweg te slapen neerge legd, in afwachting van genoemden «badtrein», bij welken hij dienst had te doen. Een dame (in gezelschap van twee heeren) is Maandag te Zevenhuizen bekeurd wegens overtreding van de wet op de jacht en visseherij. Terwijl Maandag een landbouwer te Borger op het land aan het ploe gen was, struikelde hij, viel dwars over den ploeg, en was, toen men hem te hulp kwam, reeds een lijk. Te Maastricht had Maandag een schipper uit 's-Hertogenbosch, voe rende het schip Telegraaf II, het ongeluk te vallen met het noodlot tig gevolg dat de dokter, die on middellijk ter plaatse was, de breuk van het nekbeen en gelieele ver lamming moest constateeren. De on gelukkige werd naar het gesticht «Calvariënberg» overgebracht. Te Lithooijen had Zaterdagavond rechten de zijne te kunnen noemen. Welken invloed kon daarom deze onverwachte wisseling van zijn le venstoestand niet op hem zelf uit geoefend hebben Had die hem be rouw doen krijgen over zijn voor barig geheim huwelijk? Schaamde hij zich misschien over zijn echtge- noote, de dochter van een eenvou- digen zeeman, waarop de Russische aristokratie van uit de hoogte zou nederzien Dergelijke gedachten, zooals die eens bliksemsnel voor Stephanie's geest verschenen warendrongen zich nu aan haar op. Zou het mo gelijk kunnen zijn, dat Alexis haar met opzet alleen gelaten had en van hare hulpeloosheid gebruik had ge maakt, om haar aan teleurstelling bloot te stellen? Was misschien de geheele mededeeling, volgens welke men hem van een misdaad beschul digde, slechts listig bedacht, om zich van haar af te maken en haar te een treurig ongeluk plaats. Terwijl de knecht vau een landbouwer met een kar reed waarop de dienstmeid en het zoontje van den landbouwer gezeten waren, ontdekte hij dat er iets aan het tuig niet in orde was. Toen hij dit, zonder van de kar te gaan, wilde in orde brengen, schrok het paard, met dat gevolg, dat alle drie weldra vau de kar vielen. De knecht, wien het rad juist over den hals ging', was terstoud dood; het knaapje had een hersensschudding zoodat het bewusteloos opgenomen werd en niet buiten gevaar is, en de meid heeft zich inwendig, daar het rad haar over de borst ging, zwaar bezeerd, terwijl daarenboven een der schouders uit het lid is. Een zwaar onweder, dat Zater dagavond in den omtrek van Win terswijk woedde, veroorzaakte onder Mistlie een feilen brand. Het weder was zoo hevig, dat telegraafpalen uit den grond werden gerukt. Maandag is gevankelijk naar Leeu warden overgebracht een gewezen onderwijzer te 't Bildt, beschuldigd van diefstal van een horloge en van eenige andere voorwerpen van waarde ten nadeele van zijne zuster, bij wie hij eenige dagen had doorgebracht. Beschuldigde zwierf reeds sedert eenigen tijd zonder betrekking rond. In den omtrek van Hardenberg is reeds menigeen ongesteld gewor den door het overmatig eten van pruimen, terwijl te Lage nabij Neu- euhaus (Pruisen) een jongen van 8 jaren door het misbruik dier vruch ten is overleden. Te Appiugedam werd Zaterdag van wege eenige kasteleins en lief hebbers eene hardrijderij op vélo- cipèdes gehouden. Zondagavond werd door den ad- sistent-ontvanger K. Piepers aan de Oosterhaven te Groningen hulpge schrei vernomen. Dadelijk daarop toesnellende, zag hij in het groote vaarwater een vrouw drijven. Na eenige moeite mocht het hem ge lukken haar van den dood te red den. Het was eene dienstmeid, die op haar weg naar huis bij ongeluk in het water was geloopen. Dit is de 26ste drenkeling, door den heer Piepers gered. In de voorwaarden, waarop dit maal de plaatsen in den schouw burg te Groningen zullen worden verhuurd, is de bepaling opgenomen, dat niet meer dan zes plaatsen door denzelfden persoon kunnen worden genomen. Waarschijnlijk zal daar door een einde komen aan de be kende misbruiken bij de tegenwoor dige wijze van 't bespreken der plaatsen. Waar eene ouderwetsche Frie- sche of Noordhollandsche ijsslee al- zoo voor gebruikt wordt, leert ons de ver gedreven smaak der Fran- schen voor oudheden. Meer dan een doet in fijn gemeubelde Parijsche salons dienst als.... Uloemenbak. In een hoek van het vertrek prijkt zij, als ware het om hare vroegere be stemming te bespotten, met tropi sche planten. Metselwerk van gestampte aarde is in Zuid-Frankrijk veel ge bruikelijk. In de laatste jaren bezigt gewennen aan de gedachte, dat zij voor 't leven gescheiden waren? Het woelde onrustig in Clarita's geest, terwijl het wantrouwen de overhand trachtte te krijgen. Hare gedachten voerden haar tot Dimitri terug; dat maakte de zaak niet he ter, het goot olie in het vuur der opkomende verdenking. Het verdwijnen van Dimitri, vroe ger slechts onverklaarbaar, kwam haar nu verdacht voor. Hij kon het met zijn meester eens zijn en we der met dezen op reis gegaan zijn. Maar kon dit alles waar zijn Waarom niet? meende Cla- rita de wereld honend te hooren zeggen; ziit gij dan de eerste, die zich heeft laten bedriegen, door een gladde tong, een mooi gezicht en een valsch hart? Valsch! slecht! neen, Alexis is het niet! duizendmaal neen! klonk het daartegen luide in Cla rita's angstige ziel. Ik zal dat men ook gestampte slakken van steenkool (4 deelen slakken en 1 deel kalk worden vermeDgd) en vooral in Lyon vindt dit veel toe passing. Dit werk is zeer vuurvast, zoo zelfs dat bij een brand in eene fabriek, waarin de machines ten deele versmolten werden door de geweldige vuurmassa, de slakken- muren onwrikbaar en ongeschonden bleven. De kosten beloopen f é1/» de kub. meter, en gewoonlijk worden de muren 50 centim. dik gemaakt. De heer Duncan, tandmeester te Parijs, klaagde dezer dagen zijn knecht, Prosper Vaugan aaD, omdat deze, toen hij nog slechts weinige dagen in zijn dienst was, zijn boeltje had gepakt en stilletjes was weg- geloopen. De knecht, een knaap uit Bre- tague, en die er vrij snugger uitzag, bracht, tot zijne verontschuldiging, het volgende in het midden: «Den geheelen tijd, mijnheer de commissaris, dien ik hij mijn pa troon doorbracht is er geen enkele patient gekomenhij dwong mij echter om den geheelen dag in de nabijheid van het raam op jammer lijke wijze te schreeuwen, opdat de menschen op straat zouden gelooven dat hij iedereu dag wel duizend kiezen trok. Als ik een oogenblik ophield, omdat ik schor van het schreeuwen werd, riep hij dadelijk «Schreeuw, kerel, of ik geef je een paar oorvegen.» De heer Duncan was op in het oog loopende wijze verlegen over deze mededeeling van zijn knecht en moest nog de spotachtige opmer king van den rechter hooren: «On der deze omstandigheden kan ik mij best begrijpen, dat de man het ha zenpad koos; hij zal terecht bevreesd zijn geweest dat gij de misleiding nog wel eens grooter ljadt kunnen maken, door hem ook een paar kie zen uit te trekken!» Oude zeden. Philip de Sclioone verbood, bij een opzettelijke veror dening, 's middags meer dan twee schotels bij de soep op te dragen. Een besluit verbood den burgers van Parijs pleizierritjes te doen. In sommige steden van Duitsch- land en Zwitserland heeft het lang geduurd eer men een viool durfde hebben. Bij het leven van Calvin liet men een kapitein van het garnizoen van Genève voor het consistorie dagen, wijl hii zich verstout had, met zijne vrouw een menuet te dansen. De dame werd eerloos verklaard en de kapitein afgezet. De raad nam ook een beslnit, dat aan bur gerlijken het eten van wildbraad en gevogelte verbood en het gebruik van enkele andere spijzen slechts op feestdagen toeliet. De Koning van Zweden heeft zijn voornemen te kennen gegeven om op zijn 60en verjaardag (21 Januari 1889) eene gouden medaille met koninklijk portret en 2500 kroo- nen toe te kennen voor de eene of andere belangrijke ontdekking op het gebied van zuivere mathesis. Het krachtige optreden der geneeskundige overheid bij het cho- lera-ge val aan boord van het stoom schip Crindaute Cardiff, zal, naar men vertrouwen durft, het gevaar voor verspreiding der ziekte wel in de kiem versmoord hebben. Dat men werkelijk hier met Aziatische cholera te doen had, dit wordt niet betwijfeld. De sjouwer Richards, die van het te Barcelona geputte nooit, nooit gelooven, tenzij zijn mond mij zegt: Ik heb u bedro gen! Mijne oogen hebben gelogen, mijn hart is valsch! Welke gedachte? O God, zuchtte de arme vrouw daarente gen, bewaar mijn verstand voor een dergelijke dwaling! Wees barm hartig! Laat mij Alexis vinden, al is het slechts om in verbanning met hem te leven en in kommer en ver driet dat voor hem te zijn, wat ik aan het altaar beloofd heb een trouwe echtgenoote! De strijd in Clarita's ziel had uit gewerkt; hare liefde kwam zege vierend daaruit te voorschijn, de liefde, die zich te vaster klampt aan datgene, wat haar hoop en troost is, naarmate zij zich verlatener ge voelt en naarmate de gevaren, die haar omgeven, dreigender worden. Het hart der moedige vrouw was tot rust gekomen, eer het rijtuig het eenvoudige huis van mevrouw water dronk, was binnen twee uren dood, en al de bekende symptonen der ziekte moeten bij hem aanwe zig zijn geweest. Nu is evenwel het bedenkelijke van de zaak hierin ge legen, dat ook de bemanning der Crindau gedurende de reis van dit zelfde water moet hebben gedron ken, en dat sommigen dier beman ning, vdór Richards aangetast werd, reeds aan wal waren gegaan. Men verkeert omtrent deze lieden nog in onzekerheid, en het zal noodig zijn hen na te sporen en het oog op hen te houden. Het water wordt beschreven als verregaand troebel en wanriekend. Het schip werd onmiddellijk weg gesleept en onder quarantaine ge steld, terwijl het lijk van Richards, in zeildoek gewikkeld, buiten de haven in de zee werd neergelaten. Dit was dezen zomer reeds het derde cholera-geval, uit Spanje of Marseille in Engeland binnenge sleept. Bij elk dezer gevallen legden de overheden eene lofwaardige scherpheid van toezicht en voort varendheid bij het onmiddellijk in praktijk brengen van de medische politie-verordeningen aan den dag. In Constanstinopel is in de vorige week de derde Chadine (wet tige echtgenoote) van Sultan Abdul Aziz, de moeder van prins SeifEd- diu, gestorven. Zij was de dochter van een aanvoerder der Tscherkes- sen uit de omstreken van Batoem, en verloor toen zij nog zeer joDg was haren vader, waarna zij met hare familie naar Erzeroem ver huisde; van hier trok zij later naar Ismoed, waar een broeder hare moe der eene betrekking bij de douane bekleedde. Toen baar oom naar Constantino- pel werd verplaatst, ging zij met hem mede en werd zij aan den toen- maligen minister van oorlog,Hussein- pacha, voorgesteld, die juist eene bruid voor zijnen gebieder zocht. Zij werd, dank zij hare buitengewo ne schoonheid, daarvoor aangewezen en toen zij een zoon ter wereld bracht, werd zij door den Sultan tot derde Chadine benoemd. Den 30sten Mei 1876 klopte Midliat-pacha in den vroegen mor gen aan de deur van haar slaap vertrek en noodigde haar uit ten spoedigste hare eigendommen bijeen te pakken, aangezien zij haren een oogenblik van te voren onttroonden gemaal naar het Tscheragan-paleis moest begeleiden. De Chadine was zoozeer door schrik ontsteld dat twee slavinnen haar uit het bed moesten tillen en naar het voor haar gereedliggend vaartuig dragen. KOLONIËN. BATAVIA, 31 Juli. Omtrent de aanhouding van een schip in Atjeh, waarvan in de vorige mailberichten met een enkel woord melding is gemaakt, wordt in een brief uit ICotta-radja aan het Alg. Dagil. v. Ned. Indië nader het vol gende gemeld: Onze marine heeft eeu stoomscheepje opgepikt met een lading contrabande voor de Atjehers aan boord. Iedereen begrijpt aan stonds, dat deze kostbare lading van onze naburen uit Penang kwam. De Chineesche congsie aldaar zou het schip gecharterd hebben. Hoe dit zij, onze consul is er achterge komen en had wat ook aan buitengewoon gunstige omstandig heden, aan het toeval, is te danken Rostock bereikte, dat zij door de aan bevelingen uit Weenen te Peters burg het eerst betreden had. Waren die aanbevelingen in 't algemeen van groot gewicht, die, welke aan de bescheidene mevrouw Rostock gericht was, had wel niet de ge ringste waardewant daardoor had de verlatene dadelijk een geschikt te huis gevonden. Mevrouw Lista Rostock was de arme weduwe van een ondergeschikt ambtenaar. Sedert zij hare eenige dochter in 't binnenland uitgehuwe lijkt had, leefde zij teruggetrokken in een der voorsteden van Peters burg, waar zij een klein landhuis bezat; dit hielp haar in haar eigen onderhoud en in dat van een jeug dig kleinkind te voorzien, door het aannemen van kostdames. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2