ter, R. van mr. H. C. Berlage, Am sterdam Champion Bruno, lang- haariger Hiibnerhund, R. Para id., T. en Wachtel II, glatthaariger Hiihnerkund van Oscar Bornemann, Hannover; Hora, Pointer T. en Princess Englisch Setter T, van Ad. Lüpke, Steuerndieb bij Hannover; Orach, Pointer, K, Lorna Doone id. T, Devon id. R. en Woolton id. R. van Tb. Wilson, Bennebroek; Miss of Tongeren, Pointer, T. van baron Charles de Rosen, Tongeren; Dash IV English Setter R. van jhr. inr. W. Hartsen, Amsterdam; Don Poin ter, R. van F. W. baron von Tuyll van SerooskerkenRobin Hood of Overveen, English Setter, R. van G. J. van den Vliet, OverveenDacapo, Pointer R. en Lady Lnlla, id. T. van J. Leembruggen Gzn., Am sterdam. De Haagsche correspondent van de N. G. Ct. schrijft o. a. Jeanne Lorette is zeer zwak en hoogst zenuwachtig; met angst ziet zij bare terechtstelling tegemoet. Zooals ik u vroeger schreef en door de acte van beschuldiging niet dui delijk wordt bevestigd, al staat het er ook rondweg in, zij bekent haar misdaad volledig, betwist ech ter de voorbedachte rade en geleider lage en zij wenscht niets liever dan de zwaarste straf, opdat zij, levens moede, spoedig moge sterven. Op 2 Sept. is te 's Gravenhage een algemeene vergadering gehouden van «Arti et Industriae.» Aan de orde was, volgens het verslag in Het Vaderland, behan deling van het verslag der com missie tot onderzoek naar den toe stand der verschillende industrie vakken te 's Hage (zijnde ook voor de andere plaatsen van ons land van toepassing) voorkomende in het rap port der vereeniging «Nijverheid.» Nadat het rapport door den secre taris was voorgelezen, werd het door verscheidene leden besproken. Alge meen was men echter van oordeel, dat men volkomen adhaesie moest schenken aan den inhoud, daar het den waren toestand schetste. Het Bestuur stelde daarna de volgende motie voor. «De vereeniging «Arti et Indus triae»,kennis genomen hebbende van het rapport der Commissie, benoemd door de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid om een onderzoek in te stellen, in zake de vragen lo. In welke vakken van kunst nijverheid is concurrentie met het buitenland mogelijk en uitvoerhan del voordeelig? 2o. Hoe kan de kunstzin ont wikkeld worden tot vermeerdering van de volkswelvaart? 3o. Wat kan vermeld worden omtrent de bestaande of bestaan bare vakken van kunstnijverheid? geeft als haar gevoelen te ken nen dat zij zich ten volle vereeni gen kan met het daarover uitge brachte rapport en spreekt den wensch uit dat alle corporation, vereenigingen en invloedrijke per sonen zich mogen aansluiten aan de middelen tot verbetering, daarin aangewezen. De motie werd met algemeene stemmen aangenomen; aan de «Ned. Maatschappij tot bevordering van Nijverheid» zal hiervan kennis wor den gegeven. Verder werden nog 2 leden benoemd en een commissie, om een onderzoek in te stellen om trent de mogelijkheid een vakten toonstelling te organiseeren. lijk, een der voorname straten in slaande, voor het hotel van den ge zant stil te houden. Dit was gemak kelijk te vinden geweest, maar tot hare teleurstelling vond Clarita het moeielijker om bij de barones ont vangen te worden. Zij was onge steld, zij ontving slechts de bezoe ken van uitgezochte vrienden. Te genover vreemden had de knecht slechts een bedenkelijk hoofdschud den met het onveranderlijke ant woord: dat mevrouw geen be zoeken ontving. Zoo licht liet Clarita zich niet afschrikken; zij verzocht den knecht dadelijk, aan mevrouw haar kaartje te overhan digen, waarop zij den wensch uit drukte, persoonlijke groeten uit het Weener klooster over te brengen. Daardoor bereikte zij haar doel; terstond werd allerbeleefdst baar be zoek aangenomen, ja nog meer, met buitengewone vriendelijkheid ont ving zij de jonge vreemde in haar In den vorigen nacht is een kleer makersgezel aan de Geldersche kade te Amsterdam te water geraakt. Op het hulpgeschrei van enkele vrou wen uit de buurt, snelden eenige burgers toe, gevolgd door politiebe ambten, en zonder letsel werd de drenkeling gered. Twee vrouwen van verdachte zeden, de eene van welke eerst dezer dagen de gevan genis verlaten heeft, zijn door de politie in hechtenis genomen, onder verdenking dat zij den man besto len en in het water gegooid heb ben. In eene restauratie op het Rokin te Amsterdam werd Dinsdagmiddag uit Brussel een telegram ontvangen, waarin vermeld wordt dat waar schijnlijk in die restauratie een ze kere Abbot en vier Amerikanen zouden aankomen, die te Brussel eene valsche cheque ten bedrage van 25 pond sterling hebben uitge geven. De restaurateur heeft onmid dellijk de politie hiervan in kennis gesteld. Omtrent deze zaak meldt thans nog het N. v. d. D. In stellig verband hiermede staat een arrestatie te Amsterdam reeds verleden Zaterdag gedaan. De in specteurs der recherche Diederichs en Vreede namen toen een Ameri kaan in hechtenis, die als geleider van een Amerikaansche familie, met deze hun vaderland en Europa be reisde. Toen hij in het Rondeel, waar allen gehuisvest waren, werd aan gehouden, was hij niet in het bezit van eenig geld, zoodat hij bij het scheiden waarschijnlijk ook zijn Am- sterdamschen gastheer met een chè- que heeft willen voldoen. De familie was nu verplicht zelf de gemaakte kosten te betalen. Daar men aan het politie-hureau niets bij hem vond, dat verdenking van valschheid in geschrifte op hem laadde, is hij weder ontslagen, en reeds Zondag, den volgenden dag, was hij op reis naar Londen, waar hem waarsshijnlijk «Tienden» wach ten. Het is intuschen zeer waar schijnlijk, dat hij dezelfde persoon is, die te Brussel en te Frankfort met waardeloos papier heeft betaald, al is dit hier niet kunnen bewezen worden. De reizigers, die aan zijn zorg waren toevertrouwd, hadden wel reeds te Boston, waar de hötel-re- kening buitensporig hoog was, kwaad vermoeden ten opzichte van zijn goede trouw, maar aangezien hij in het bezit van het rondreis biljet was, besloten zij een afwach tende houding aan te nemen. Zij zijn nu voor goed van hun gevaar lijken geleider verlost. Een jong rechtsgeleerde te Amsterdam liep onlangs met twee andere heeren in een der drukste straten aldaar. Men week uit voor een aankomend rijtuig, maar de be doelde advocaat verzette geen voet meer dan noodig was en zelfs nog minder want een der voorwielen reed hem over den voet. Zonder een spier te vertrekken bleef hij pal staan tot groote ontsteltenis der voorbijgangers, die het zagen. Mijn heer deed dit uit liefhebberij, [omdat hij een kunstbeen droeg. Een politie-agent die in den vorigen nacht te Amsterdam aan den IJkant zijn ronde deed, ontmoette daar vier personen, die hem, onder het uiten van de bedreiging «sla hem dood», aangevallen en mishan deld hebben. Toen de politie-agent mooi, elegant boudoir. Wel zag men hier niet die grootsche pracht, welke Clarita later in de salons der Rus sische aristokratie zou zien; want het was wel een elegant, maar toch meer een huiselijk dan een weelde rig ingericht vertrek. Dure snuis terijen, kostbare luxe-artikelen, zeld zame voorwerpen van groote waarde, die ontbraken geheel; alleen fris- sche, levende bloemen, maakten het tot een kleinen wintertuin. De jonge vreemde vrouw geleek daarin zelf op een teere bloem, die men uit een afgelegen land in een vreemd kli maat heeft overgebracht, waaraan zij zich eerst nog gewennen moet. Zij had nog iets van den vreemde overgenomen; zij bleef nog aan de gewoonten van haar geboorteland gehecht. Zoo kwam zij met haar toegestoken rechterhand de vreem delinge tegemoet, die haar de groe ten van een geliefde zuster over bracht. Zulk een gast wist zij niet het alarmsignaal gaf en met de sa bel zich verweerde, gingen zijn aan vallers op de vlucht. Een man die gisteren te Am sterdam op een der bruggen iets verrichtte buiten de door het ge meentebestuur daartoe gestelde ge legenheden, werd hierover door een politieagent aangesproken. De man antwoordde eerst met scheldwoor den doch spoedig daarop met hand tastelijkheden. Hieruit onetond een worsteling, die het ernstig gevolg had dat zij elkander over de leuning van de brug wierpen, zoodat beiden in het water geraakten. Toen men er na eenige moeite in geslaagd was hen te redden, arresteerde de agent den overtreder der politieverordening. De extratrein van Amsterdam naar Kevelaar vervoerde gisteren morgen 708 personen. Een te Amsterdam in garni zoen liggend militair moest onlangs schijfschieten, maar was doodsbe nauwd endurfdeden trekkernietover- halen. Een officier links, een sergeant rechts en een korporaal spoorden hem aan en bevalen hem steeds drei gender, met kracht van knoopen, in omgekeerde evenredigheid tot hun rangen staande, dat hij zou schieten. De ongelukkige jongen, onhandig met het geweer, riep jammerend «Waarom moet ik toch schieten? Er is niemand, die mij kwaad heeft gedaan, en ik wil niemand vermoor den.» Hij bleef halsstarrig weigeren. Bij zijn terugkomst in de kazerne kuierde hij onmiddellijk den pro voost in en zal daarna wel tot min der humane begrippen komen tegen over de schijf. {Amst. Ct.) In den nacht van 8 op 9 Sep tember werd te Schagen een prach tig Noorderlicht waargenomen. Uit een lichtpunt in het Noordwesten bewoog zich een lichtbundel eenige malen met bliksemsnelheid van het Oosten naar het Westen, en omge keerd, door het Zenith. Gisterochtend geraakte in de ca caofabriek te Weesp een werkman met den arm bekneld tusschen eene machine. De arm werd verbrijzeld. Een kindje, dat te 's-Hage in een kuip heet water viel, is giste ren morgen aan de bekomen brand wonden bezweken. Door de politie in den Haag is proces-verbaal opgemaakt tegen een tapper in de Wagenstraat aldaar, wegens het tappen van sterken drank aan een persoon beneden de 16 jaar, die in half beschonken toestand naar het bureau werd gebracht. Naar de N. R. Ct. verneemt is, in verband met het vinden van een lijk onder de spoorweg-viaduct te Rotterdam een paar weken geleden, heden op last der justitie aange houden en overgebracht naar het huis van bewaring aan de Hoog straat zekere vrouw M. K. Een brievenbesteller te Rotter dam, dus verhaalt de Maasbode, ontmoette dezer dagen een oud wapenbroeder, die hem bitter zijn nood klaagde, en zoo aanhield, dat hij hem eindelijk mee naar zijne woning nam, hem te eten en daar enboven een gulden gaf. De daad des brievenbestellers was te edeler, omdat hij het geld zelf zeer goed kon gebruiken. Kort na het vertrek hartelijk genoeg te ontvangen. Men maakt zich immers met niemand gauwer eigen, dan met een vreem deling. Daarom ook waren de beide dames het gauw eens; te praten hadden zij immers genoeg, de eene te vragen, de andere mede te dee- len en te vertellen. Mevrouw von Triber gevoelde zich gelukkig om nog eens iets van verwijderde dier baren te hooren; haar jong hart hing nog aan haar vaderland. Hare hartelijke natuur boezemde Clarita zooveel vertrouwen in, dat zij indachtig aan Stephanie's aan sporing zich ten volle geneigd ge voelde, de sympathieke vrouw een blik in haar treurig geheim te gun nen; alleen aarzelde zij er mede, dit dadelijk in het eerste uur te doen. Daartoe moest eerst een oogen- blik komen, waarop het vertrouwen geheel ongedwongen en veilig voor iedere ongeroepen storing zich zij nen weg kon banen. des beweldadigden verlieten ook de brievenbesteller en zijne vrouw de woning en bleef slechts een 12jarig meisje achter. Weldra verscheen de man en verzocht haar hem een pak kleeren haars vaders te geven, dat deze hem zou verzocht hebben te gaan halen. Het argelooze meisje pakte de kleeren netjes in, gaf ze den man en deze zocht zich tegelijk nog van twee gouden ringen mees ter te maken, wat hem gelukte. Hij heeft van zijn eerlooze daad niet lang genot gehad, want hij is gearresteerd en moet reeds bekend hebben. Een werkman wandelde in de vorige week te Rotterdam langs het Nieuwewerk op weg naar huis treurig mijmerend over zijn droe- vigen toestand. De man had weder werk kunnen vinden. Op eens een heer op hem af, om zijn sigaar aan het pijpje des werkmans aan te steken. Hij ging hierbij wat onhandig te werk en brandde met zijn sigaar den werkman aan den neus. Hierover drukte hij zijn har telijk medelijden uit en schonk den werkman twee goudstukken, die late 20-frankstukken bleken te zijn. De man voelde zijn neus niet meer en snelde vreugdedronken naar huis. Beter laat dan nooit! Een 70jarig weduwnaar zoekt door mid del eener annonce in de N. R. Ct. een levensgezellin uit den beschaaf den burger- of boerenstand, liefst niet onbemiddeld! Eene Duitsche in Arnhem ver- blijflioudende vrouw is dezer dagen vrijwillig op het aan hare gedane verzoek naar haar land terugge keerd, om daar vervolgd te worden wegens poging tot moord up haar vierjarig kind, dat zij getracht had in de rivier, te verdrinken. Dinsdag heeft een opperman te Deventer zijn vrouw zoodanig mis handeld, dat zij naar het krankzin nigengesticht moest worden gebracht De brave huisvader werd in hech tenis genomen. Een der soldaten, te Deventer in garnizoen, had Dinsdag bij de schiet oefeningen het ongeluk zich door de hand te schieten. De man zal waarschijnlijk dat lichaamsdeel moe ten missen. Door de ambtenaren te Finster- wold is beslag gelegd op eene boot, waarmede buitenlandsch gedistil leerd van hoog gehalte werd ver voerd. Als een staaltje van de heerschen- de crisis in den landbouw, deelt een blad in Limburg mede, dat in de vorige week eenige verkoopingen en verpachtingen te Heerlen zouden worden gehouden, waarbij alleen de notaris en de oproeper, maar geen enkel liefhebber verscheen. GEMENGD NIEUWS. De stoomboot Emanuel heeft eene zeer goed g-eslaagde proef genomen met het stoken der machine door middel van vloeibare brandstof. De boot was voorzien geworden van bakken, om de olie daarin te nemen, die de scheikundige fabrieken in Middlesborough als afval oplever den. Het schip kwam dezer dagen terug van zijne reis naar de Middel- landsche Zee. De kapitein en de Vooreerst bepaalde zij er zich bij, haar verlangen te kennen te geven naar eene betrekking in een voor name Russische familie, waarbij zij algemeen bekende namen aanhaalde, dien der Ornatoffs er als toevallig bij noemende. Maar deze diploma tie hielp weinig; zij trof de goede bron niet. De barones was nog te kort in Petersburg, om juister met die toestanden bekend te zijn. Zij kende wel de meeste aangehaalde families, maar alleen door ze te ont moeten in gezelschappen, waarbij de kennismaking steeds oppervlak kig blijft en zelfs bij die gelegen heid kon de naam Ornatoff haar vreemd gebleven zijn; ten minste zij sprak er in 't geheel niet over, doch beloofde daarentegen Clarita behulpzaam te zijn in het vervullen van haar wensch. Daartoe was blijk baar haar wil het allerbeste; toch voelde Clarita, hoe haar vooruitzicht om hier een uitkomst of slechts een machinist deelden de gunstigste be richten mede. In de eerste plaats namen de oliebakken slechts eene geringe ruimte in, en kunnen de kolenruimten gebezigd worden als laadruimten, en in de tweede plaats zijn de kosten van de olie slechts de helft van die der steenkolen. - Een Zeeuwsch boertje had dezer dagen in Brussel een niet on aardig buitenkansje. Hij was met een vrouw en een paar dochters op reis en zat een oogenblik uit te rus ten in een café van goeden naam, waar de kleurrijke dracht van het frissche vrouwvolk natuurlijk veel bekijks had. Zelfs was er een Ame rikaansche joDge dame, die er zóó door bekoord werd dat zij, naar Amerikaanschen trant, op staanden voet een van die pakjes wilde koo- peu. Het boertje stond op slechten voet met zijn Engelsch, maar geluk kig had hij kennis gemaakt met een landgenoot, die de onderhandelingen voor hem leidde, en deze kwamen in het logement der landlieden tot zulk een bevredigend einde, dat er sprake kon zijn van een voordeelige reis. Ook de schoone Amerikaan sche had geen reden tot klagen, want het pakje zat haar als geschil derd; geen twijfel of zij maakt dezen winter furore in het land der gril lige Yankees. Het Bremer schip Wega kapi tein Leopold, arriveerde na een reize van 170 dagen, jl. Zaterdag van Rangoon te Bremerhaven. In de helft van Mei had het vaar tuig in de nabijheid van Kaap de Goede Hoop zwaar stormweder te doorstaanbij die gelegenheid werd kapitein Leopold door een stortzee over boord geslagen, maar door een tweede stortzee weder op het dek van het schip geworpen en ontkwam op die wijze gelukkig aan den dood. Een dergelijk geval vond in het jaar 1862 in de nabijheid van Tes- sel plaats; de kok van het Neder landsche schip «Peking», kapitein H. Croese, werd over boord ge slagen, maar in een ondenkbaar kort oogenblik weder teruggevoerd; de man was geheel ongekwetst en kon dadelijk weder aan het werk gaan, alsof er niets was gebeurd. In een werk van een naiuur- vorscher, dus weten Duitsche bla den te vertellen, komt het volgende verhaal, omtrent het taaie leven van een kater, voor. Een echtpaar in het dorp Strehl- kau, bezat zulk een dier, dat plot seling zoo vreemd beg-on te hande len, dat men het voor dol hield en besloot het te dooden. Het beest werd in een zak ge stopt, die toegebonden werd; men bevestigde er een steen aan en toen werd het geheel in een diep water geworpen. Den volgenden morgen zat de kater weder op zijn oude plaatsje naast het vuur; hij had den zak,onder water, stukgebeten, was naar land gezwommen en daarop naar huis gekuierd. Thans sloeg men het dier dood en begroef het in den grond, maar den volgenden morgen was het toch weder op zijn oude plekje terug. De kater was slechts bedwelmd geweest en had zich uit zijn graf weten te werken. Ten einde raad, sloeg men het beest met een bijl den kop af, die zich, naar ooggetuigen verzekeren, later nog bewoog, en sedert is de kater niet meer teruggekomen. aanwijzing tot verdere onderzoekin gen te vinden, steeds verminderde en zij zich voorloopig alleen moest tevreden stellen met het welwillend onthaal, dat haar ten deel was ge vallen. Dat had haar goed gedaan, of schoon haar verlangd doel weder meer op den achtergrond trad, juist toen zij op een lichtstraal gerekend had, die haar de juiste richting zou aangeven. Nu was het op nieuw zaak zich te onderwerpen, zich met geduld te wapenen en op een nieuw «mis schien» te hopen! Terwijl zij inner lijk naar dat geduld streefde en bezig was naar de vriendelijke woorden der barones te luisteren, werd bij deze de vorstin Sarasin aangemeld. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2