«4 ESfeWS VARIA. Hoe men te Berlijn woont. De jaarlijksche huur eener kamer in het westen, zuidwesten en zui den van genoemde stad komt gemiddeld op 250 a 400 mark, zoodat bijv. eene woning van drie kamers op 750 k 1200 mark komt. Voor de rechtbank te Man chester verscheen dezer dagen een orgeldraaier, met eene klacht tegen eenen vakgenoot, die hem 100 pd. st. (f1200) ontstolen had, zijnde het grootste gedeelte van een bedrag van 127 pd. st. (f1524), hetwelk de aanklager op zijnen muzikalen zwerf tocht, tijdens den jongstverloopen zo mer, had kunnen oversparen. Vijf tienhonderd vier en twintig gulden in eenen zomer als orgeldraaier te verdienen, is voor menig werkman eene onmogelijkheid laat staan ze over te sparen! Te Londen wil men thans zelfwerkende postkantoren oprich ten. Als men een penny werpt in een der drie openingen van een daartoe ingerichte bus, springt een postkaart, een postzegel of een vel postpapier met enveloppe te voor- schim. Het is een vernuftige uitvinding en men voorspelt zich goede gevol gen er van. Als zulk een toestel in eene Ne- derlandsche stad geplaatst werd, zou men er op kunnen rekenen, dat het den tweeden dag door de straat jeugd onbruikbaar was gemaakt. In Londen schijnt men daarvoor niet beducht te wezen en ook niet. dat zij, die een postzegel enz. ver langen, een voorwerp van minder waarde maar van hetzelfde gewicht als een penny in de openingen zul len werpen. 4- Er is te Weenen eene merk waardige gebeurtenis met een doods hoofd voorgevallen. In den winkel van den bekenden juwelier Turner in de Servitengasse No. 8, verscheen op zekeren avond eene elegant gekleede dame die haar rijtuig voor de deur liet wachten. De slanke gedaante viel daardoor bijzonder op. omdat voor haar ge laat, niettegenstaande de groote hitte, een zware sluier hing. Bij haar binnentreden werd een sterke mus kusgeur bemerkbaar, zoodat de win kelier, die juist een luchtje wilde gaan scheppen, er onaangenaam door werd aangedaan. Toch vroeg de heer Turner zeer voorkomend wat de dame begeerde en liet haar, op haar verzoek, eeni- ge kostbaarheden zien; zij sprak zacht en op heeschen toon gebroken Duitsch. Ten laatste had de dame een arm band uitgezocht, die honderd-vijf [florijnen moest kosten; ten einde het voorwerp beter te kunnen be schouwen, hield zij het tegen het licht, maar zonder haar sluier op te lichten Daar dit kleeaingstuk haar echter scheen te hinderen, trok zij eraan, waardoor het eensklaps los geraakte. Het was iets ontzettends wat de juwelier, al was 't ook maar voor een enkel oogenblik, want hij viel dadelijk in zwijm, te aanschouwen kreeg. Een doodshoofd had hem toe- gegrijnsd. De bezwijming van den heer Turner duurde slechts zeer kort; toen hij weder bijkwam was de ont zettende vrouw verdwenen en zijn huisgenoot, de heer Hiittler verleen de hem bijstand; deze heer was ge komen om zijn vriend een bezoek te brengen en had hem bewusteloos gevonden. De armband was verdwenen, maar de bedongen koopprijs van honderd vijf florijnen lag behoorlijk op de toonbank, en deze voor den juwelier zoo verblijdende omstandigheiddroeg er veel toe bij om hem spoedig op verhaal te brengen. De dame met het doodshoofd, vertelde een der bladen den volgen den dag, is hier eergisteren, bege leid door hare moeder, aankomen en aan een hötel afgestapt. Zij be- jhoort tot eene zeer achtenswaardige, bemiddelde Italiaansche familie, en de ongelukkige, die thans zeventien jaren oud is, bevindt zich sedert hare geboorte in den voor haar en ande ren zoo ontzettenden toestand. De kroonprins van Oostenrijk heeft Zaterdagavond aan groot ge vaar blootgestaan. Hij keerde van de manoeuvres te St. Pölten naar Laxenburg terug, toen op den weg in de nabijheid van Schünbrunn de paarden van zijn open rijtuig verschrikt zijwaarts sprongen. De koetsier verloor alle tegen woordigheid van geest en riep den prins toe om uit het rijtuig te sprin gen; alvorens deze echter hieraan gevolg had kunnen geven, kantelde het rijtuig en viel in een sloot. De kroonprins was geheel overdekt met modder en licht aan de linkerhand gewond; de koetsier viel op de knieën en smeekte om genade, maar de prins verzekerde hem dadelijk dat het ongeval geen nadeeligege volgen voor hem zou hebben. Na aankomst in het paleis seinde de kroonprins aan de opperstalmees ter ten einde den koetsier voor on aangename gevolgen te vrijwaren. Een toerist uit Bazel, die in het vorig jaar zijn plan, om de Gespaltenhorn, in het Berner Ober land, te beklimmen, zag mislukken, had dit jaar alle mogelijke maatre gelen genomen om gelukkiger te zijn. Aangezien het buitengewoon warm is geweest, waren sneeuw en ijs van een gedeelte van den berg verdwe nen, waardoor de beklimming ver gemakkelijkt werd. Zeker van^ zijn zaak, nam onze man een fraaie zijden vlag mede, waarop hij zijn naam had laten borduren en toen begon hij de bestijging, die prachtig ge lukte; de klimmer ontrolde zijn vlag en plantte die in de sneeuw, waarna hij naar zijn hötel terugkeerde waar hij, aan de table d'höte, zijn helden feit vertelde. Een Engelschman die, aan het einde van den maaltijd, verdween, had stilzwijgend toegeluisterd. Den volgenden morgen ging de bergbe klimmer naar Bazel terug; toen hij er aankwam bemerkte hij dat een postpakket voor hem was gearri veerd; tij opende het en vond er zijne vlag in, die heel netjes opge vouwen was en die de Eugelschman hem terugzond. Het verschil tusschen Duitsch- laud en Spanje gaf der Pall Mall Gazette eenige zeer juiste opmer kingen in de pen ter bestrijding van de zoo vaak geuite meening, dat er in den zoogenaamden «gewapenden vrede» der groote continentale mo gendheden een bijzonder gevaar voor den vrede gelegen zou zijn. Tuist het tegendeel is waar, zoo be toogt het blad: en de geschiedenis der jongst verloopen tien of vijftien jaren heeft overtuigend bewezen, in welk eene dwaling de moralisee- rende Engelschman verkeert, wan neer hij in groote wapeningen de noodlottige oorzaak zoekt van oor logen. Welke natie toch was het (vraagt de Gazettedie in den laat- sten tijd het vaakst en luchthartigst ten oorlog trok? Engeland, met zijn klein huurlingenleger en zijne betrekkelijk veilige ligging. En juist omdat ons leger zoo klein is en uit huurlingen bestaat, die ten oorlog kunnen trekken zonder dat het gan- sche volk er mee den last en het leed van voelt juist ddarom stu ren wij onze soldaten zoo lichtvaar dig op vechten uit. Voor eene natie daarentegen met een groot leger van burgers, levert een oorlog hoe- genaamd niets aanlokkelijks op. Al- gemeene dienstplicht is in waarheid de sterkste beweegreden tot het doen bewaard blijven van den vrede: want algemeene dienstplicht sluit in zich, dat de jammeren en ver- schrikkingen van den oorlog in elk gezin en aan elke haardstede moeten worden meegevoeld. «Een kruitma gazijn», zóó heeft men het heden- daagsche Europa bestempeld. Doch een kruitmagazijn is minder gevaar lijk, dan een hoop los daarheenge- worpen buskruit: want een kruit magazijn wordt beter bewaakt, en juist omdat iedereen weet hoe vree- selijk de ontploffing er van wezen zou, tracht iedereen door behoed zaamheid eene ontploffing af te wen den. Europa, tot de tanden gewa pend, kan een arm, een chronisch kwijnend Europa wezen maar geen strijdlustig Europa. Een nieuw bewijs hiervan zien wij in de po gingen welke thans de machtigste der mogendheden aanwendt, om de zinnelooze woede van eene der meest onmachtige te doen bedaren. In het volgende jaar zullen de Mémoires van den impresario Moriz Strakosch het licht zien. Hij zal daarin niet enkel de groote zan gers der laatste tijden de revue doen passeeren, maar het boek zal ook ontelbare belangrijke anecdoten bevatten, omtrent personen in Europa en Amerika met welke de schrijver in aanraüng kwam. relHetA0®?e'" zegt h'J in de voor- is mo u Vf? de nrenschen weet, 1 TT voldoende om een boek deel te vullen; ik zal daarom van niemand slechte zaken vertellen.» <Jf deze omstandigheid, bij de heerschende zucht om schandaalge- Mffi,edenissen willen lezen, eene reclame voor het werkje zal zijn is zeer de vraag. J J Volgens de Gaceta de Madrid zijn enkel van 17 tot en met 27 Augustus, dus in 11 dagen, in Spanje voorgekomen 55,785 cholera-geval- verbod 17,756 d00den> dus naar verhoudmg- met minder sterfte dan tot dien tijd toe. Te Marseille zijn van 29 Aug. meneD|itret 5 S3Ptember voorgeko men 156, en te Toulon van 29 Aug tot en met 4 Sept. 115 sterf gevallen aan die ziekte. Do.°r het uitbreken der cholera sehfi worden zoowel de Russi sche troepen als de Engelsche, in nabijheid der vesting gelegerd ernstig bedreigd. .cKSW*' 7estl£en de Fran- sche vakbladen de aandacht der Russische en Engelsche regeerin- dageliibscP noodzakelijkheid om de dagelyksche gemeenschap der troe- pen nabij Herat met de troepen in opeesch Rusland en Voor-Indië dafn/ tmog'eli^ af te breken, op dat niet onverhoopt Europa langs die zijde verder worde besmet g Uit New-York wordt van gisteren door «Reuter» geseind' enkele 7-rf?e,HJke orkaan beeft in enkele districten van Ohio gewoed Duinhn°rP Bloommgburg is in een puinhoop veranderd. Te Courthouse, met een bevol king van 4000 zielen, zijn 400 3?D1,n8'jn verwoest en andere be schadigd; 5 lijken zijn gevonden- er zijn 300 gekwetsten, terwijl de' geschat °P eeC m,Ill0en dollare wordt Toen een der kerels in het slaap- derr- i u kwam' ontwaakte deze, hij pakte hem stevig beet en in dePkame™en °°k de be'de andereQ Lockabill, een man, die de krach ten van een Herkules bezit, nam den eersten dief op en sloeg èr zoo dat d lf °P de kameraads los, on den beerf, Weldra bewusteloos op den grond lagen. hr£ptt°UW Van den landbouwer bracht hem een touw, waarmede de bewusteloozen stevig werden vast gebonden, en daarop werd rustig afgewacht dat de dieven weder bij kennis kwamen. hun°H« bil het geVal WaS> liet bij W n? om een Paar jaren in nf iJ t j3 \e gaan doorbrengen of ieder honderd zweepslagen te ont- vangen. De deugnieten kozen het laatste, waarna Lockabill ze naar buiten sleepte, aan boomen vastbond en gewapend met een zweep met ede ren slag, de klappen uitdeelde. Reeds de eerste klap bracht een bloedige striem te weeg; het gejam mer en geschreeuw der drie sffis deed de buren toesnellen, zoodat, toen nummer drie aan de beurt was groote menigte met weibeha dat de biefstukken in Amerikaan- sche hötels uit chemisch gezuiverd geroosterd zooileder bestonden. Later verkondigde professor Zwart de ongeloofelijke uitspraak dat hij in eene podding van boschbessen werkelijk bessen en in wijnsaus echten wijn had gevonden. Een heftig dispuut was hiervan het gevolg, gedurende hetwelk acht en dertig miscroscopici den profes sor een domkop en gewetehloozen praler noemden. Elf andere dischgenooten gingen van de overtuiging uit dat de pro fessor Zwart te goeder trouw had getuigd en zij verkondigden ter zijner rechtvaardigheid de theorie, dat de kellner hem bij vergissing een stuk podding met wijnsaus had gegeven, dat bepaaldelijk voor de private tafel van den eigenaar van het hotel bestemd was geweest Naar de meening van Hoe, de bekende vervaardiger van Ame- rikaansche drukpersen, zal, naar de Nature mededeelt, de mechanische drukpers weldra haar recht van bestaan verloren hebben. Zij zal door de photographie vervangen worden, die veel spoediger en veel goedkooper zal werken. Allereerst zoude het negatief van een dagbladkolom moeten worden vervaardigd en dit, door middel van een straal electrisch licht, op papier worden gefixeerd, dat zoo snel wordt afgerold, dat elke seconde honderd en in het uur zes en dertig duizend exemplaren kunnen worden vervaar digd, hetgeen zeker aan de hoogst gestelde eischen voldoet. Hoofdzaak is om eene papiersoort te vinden, die zeer gevoelig voor de werking van het licht en goedkoop is; dit bezwaar kan echter niet moeilijk te overwinnen zijn. De opinie van den Amerikaan kan in vollen ernst worden opge vat. Tien jaar geleden dacht nog niemand aan de mogelijkheid, dat eene pkotographische opname bin nen den tijd van het vijf honderdste deel eener seconde kon geschieden. Wanneer men een halve eeuw ge leden een boekdrukker had voor speld dat de tijd zoude komen dat men, door middel van eene rotatie pers, tienduizend exemplaren in het uur zoude afdrukken, dan zoude hij het hoofd hebben geschud en den voorspeller voor een gek hebben uitgemaakt, toch is het genoemde cijfer in onze dagen niet eens zeer hoog te noemen. gen naar het schouwspel stond te kijken. De executie liep naar alle regelen der kunst af. Waarschijnlijk zullen dedriehee- ren vooreerst niet in de buurt terug komen. De New- York Times bevat een satirisch verhaal omtrent een diner van microscopisten. Zoodra de heeren aan tafel zaten, zette ieder hunner een microscoop naast zich neder en onderzocht zeer nauwkeurig de spijzen die zich in zijne nabijheid bevonden. Vreugde geroep weerklonk toen in de groente, in de worst en in de soep sporen van metalen werden ontdekt. Onderzoek van het drinkwater toonde aan dat zich daarin zooveel infusie-, zoog en dikhuidige dieren bevonden, dat de heeren bepaald weigerden om het te drinken. Zeer trok de mededeeling van professor Wit de aandacht dat hij in de biefstuk geen sporen van hou ten of ijzeren nagels had kunnen ontdekken waardoor hij de algemeen aangenomen theorie ontzenuwde, Wat is dauwt Wat is dauw? Deg een bij-de-hand meisje met een ergje aan grootmama. Dauw, kindlief, dauw wel dat zijn de kleine waterpareltjes aan de bloemen, die zoo schoon glinste ren, als de zon er op schijnt. Neen, grootma; de goever- nante heeft gezegd: «dauw is de door warmte-uitstraling van een lichaam ontstaande vochtige neer slag van atmospherischen water damp.» Het een of het ander. Vader. Je moet toch inzien, dat voortdurend kroegloopen niet kan samengaan met degelijke, ernstige studiën. Zoon. Dat heb ik ook al gezeid, en daarom ben 'k met studeeren uitgescheden Troef. Een verwaand edelman zat met een wijsgeer aan tafel en bespeurde dat deze onderscheiden heerlijke spijzen met groot genot verorberde. «De philosofen schij nen toch ook nog al lekkernijen te lusten», zeide de edelman «Waar om niet», antwoordde de geleerde, «of zoudt ge denken, dat ze alleen voor gekken zijn gemaakt?» Hooghartig. «Gij zijt gezond en sterk, ik zou u raden liever te wer ken, dan zoo langs de straat te loo- pen schooien,» zeide iemand tot een bedelaar. «Mijnheer! ik vraag u om een aalmoes en niet om raad,» ant woordde deze op trotschen toon. - ZeS eens, Jan, hoeveel geld moet je nou van mij hebben? Twee gulden en vijf en twin tig cent, antwoordt de kellner. Reken er voor jou een kwartje bij, antwoordt de stamgast, en vraag dan aan je patroon of hij er mij drie rijksdaalders bij leent; dan kan hij een tientje opschrijven. Dat ont houd ik gemakkelijker. Gezellig. Gezellige lieden open baren dikwijls deze hunne bemin nelijke eigenschap op geen andere wijze dan dat ze, wanneer ze een minuut of tien over hebben, die gaan verbabbelen bij iemand die ze niet te missen heeft. Op 'f rapport. Sergeant. De fuselier X. is uit de tweede verdieping van de kazerne gevallen en heeft zijn beenen ge broken. Wie heeft hem datge- kommandeerd RECHTSZAKEN. Dinsdag stond te Assen eene vrouw terecht, aangeklaagd wegens het onbevoegd verleenen van verloskundigen bijstand in de gemeente Emrnen. Uit het onderzoek bleek, dat die vrouw, niettegenstaande eene bevoegde vroed vrouw ter plaatse aanwezig was. door een groot aantal personen werd ontboden, omdat men haar vertrouwde en zij steeds met het beste gevolg werkzaam was. De beklaagde beweerde, dat zij louter uit menschlievendheid handelende, ook nooit geld voor de verloskundige diensten had ontvan gen, doch later als baker bij de kraamvrou wen bleef, waarvoor zij dan wel betaling ontving. Mr. Moens, zijn requisitoir toelichtende, wees er op, hoe verkeerd men deed óm deze vrouw te ontbieden, die niet bevoegd is de verloskunde uit te oefenen. De eisch was eene boete van f75, subsid. 14 dagen gevangenisstraf. LEGER EN VLOOT. De machinisten le kl der marine hebben zich tot den Minister gewend om lotsverbe tering te erlangen. Zij vragen lo. een graad, gelijkstaande met dien van fortificatie-opzichter bij de land macht; zij achten dit meer overeenkomstig met hunne meerdere verantwoordelijkheid; 2o. Wijzen zij er op, dat de leden van hun korps, die in dienst reizen, vervoerd worden in dezelfde klasse als matrozen of veroor deelden. Ook daarin vragen ze verandering; 3o. verzoeken ze afschaffing van het be noemen tot officier-machinist bij keuze. Ook zij verlangen bescheiden vooruitzichten te hebben, zoowel omtrent hun pensioen als om hunne positie; 4o. wijzen ze op de wanverhouding, die er bestaat in den pensioenopslag van een offi cier en een machinist. De eerste toch krijgt voor elk jaar in de tropen doorgebracht f 75 meer pensioen; de laatste slechts f15. (//Amst.") Het goede te veel. Huurder. En heeft deze kamer ook morgenzon? Verhuurder. O, zeker, mijnheer, den ganschen dag. Een tooneelspeler gaf eens een introductiekaart aan een boekhou der, waarin deze beschreven was als een acteur van veel verdienste en die aldus eindigde«Hij speelt Vir- ginius, Richelieu, Hamlet, Shylock en biljart. Hij speelt het beste bil jart.» MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM, 10 Sept. De prijzen der Aardappelen waren ale volgt: Friesche Dokkummer Jammen fl.90 a 2. dito Franeker fl.70 a 1.80; dito Engelsche fl.30 a 0.—Zeeuwsche Blauwe f 1.60 a 1.80 Geld. Blauwe 1.30 a 1.40; dito Kralen f 1.40 a 1.60; Katwijker Zand f2.50 a 3.50; dito klei f0.a0.—Noordwijker zand f2.40 a 4.dito Sassenheimer fl.50 a 0.— dito Hillegommer f2.25 a 3.50; Haarlemmer Zand f 1.25 a 0.Fleure f0.a 0.—. Aangevoerd 11 versche ladingen. Lossing flauw. Koffie. Afgedaan 995 bn. Java W.-I. B. alhier gedopt. Suiker. Ruw en Geraffineerd iets stiller. Katoen vaste stemming, met goeden vraag. Tin onveranderd, zonder zaken In veiling komen op 30 dezer te Rotter dam ongeveer 9000 blokken, liggende te Rot terdam en 14300 blokken, liggende te Am sterdam. Petroleum kalm. Loco f9Vs E. Oct. Dec. f9V4 E. Tarwe in loco zonder noteering, op leve ring fl lager. Nev. 207. Rogge in loco zonder noteering. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering lager. Oct. f133, 134, 133, 132. Maart f142, 143. Noteering van Menne Thole. Koolzaad op 800 K.G. Olie zonder noteering. Lijnzaad vast. Raapolie willig; vliegend per 100 K.G. f 263/4. lo. Oct /Dec. f27. lo. Mei f28. Lijnolie prijshoudendvliegend per 100K.G, f 251/-. lo. Sept./Dec. f 253/8, 2525>/«. lo. Jan./Mei f 251 25. Raapkoeken f76 a 78 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 8l/s 12.per 104 stuks. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 141 vette kalveren, le kwal. f 0.75, 2e kwal. f 0.50 per kg. 19 Gras- f 18 a 34; 16 nuchtere dito f a 0.0 schapen en lammeren f a 0 Ham burger Varkens a ets. per kg. 210 vette

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3