Eenigen tijd geleden maakten wij melding van personen die, om in herbergen een vrijen borrel te be komen, zich uitgaven voor recher- chers der Utrechtsche politie en onder dat voorgeven gastvrije ont vangst genoten. Een dergelijk geval is weer voor gekomen, en er is aanleiding om te gelooven, dat men hier met de zelfde deugnieten te doen heeft. In een koffiehuis in de Niezel te Am sterdam kwamen twee mannen, die eenige vertering maakten. Toen bet op betalen aankwam, «hadden zij hunne portemonnaie vergetenmaar zij waren rechercheurs van de 2e sectie en zouden morgen wel be talen.» Zij kwamen ecbter niet terug. Woensdag wandelden zij door de Niezel en een hunner wilde weder om hetzefue koffiehuis ingaan, doch werd door den ander tegengehou den. De dochter des huizes had dit bespeurd en de klanten herkend. Zij liet hen door een bediende vol gen en ging zelve snel naar het bureau aan de Oudebrug. Een re chercheur ging op het pad en arres teerde spoedig de beide mannen in de Damstraat. Een hunner ontsnapte nog even, doch maar voor een korte poos. Ze werden aan het politie bureau gebracht, doch weder ont slagen om gisterenmorgen terug te komen. Dan zouden ook de getui gen verschijnen. Wie er echter aan de Oudebrug kwam, de gesnapten bleven weg. Men kent ze echter en weet dat een hunner goudsmid van beroep is. De Amsterdammer vermeldt aan het einde der reeks van onge lukken, vechtpartijen enz., die da gelijks in Amsterdam voorvallen En ten slotte het volgend bericht, dat wij letterlijk van onzen gele genheids-reporter overnemen, en dat slechts een klein staaltje is van de ijselijkheden die er eiken dag in onze goede stad voorvallen, en van de wijze waarop soms welmeenende zegslieden de mare verkondigen van het aantal bewusteloozen, bij apothe kers ingedragen, van de rampzali gen die met een «neusjebloed» tegen den grond worden «gebonkst», van de trappen vallen en «door drie per sonen entwee vrouwen worden weg gedragen,» of een «gleuf in het hoofd» bekwamen, en van «den man die den man opnam, wie ze geheele kaakebeenen uit elkander legde». Het bericht luidt als volgt. «Gis terenavond kocht een jongen in de Stromsteeg een peer toen de jongen daarmede weg wilde loopen kwam de koopman uit zijn kelder vliegen pakte de jongen in zijn kraag, en sloeg de jongen zoo hevig op zijn rug, dat de jongen een bloedspuwing kreeg, een man nam die jongen beet en bracht de jongen bij een apo- theeker, om daar wat te krijgen om het bloed wat tegen te houden, de man werd door een man afgeran- selt.» De twee vrouwen, welke te Amsterdam in hechtenis genomen zijn als verdacht van een beschon ken man beroofd en hem daarna in eene gracht geworpen te hebben, zijn naar de gevangenis gebracht. Woensdagavond, omstreeks half twaalf, was de geheele Jordaan te Amsterdam in opstand. Een stoet van zestig of zeventig man, die van eene bruiloft kwam trok die buurt door, met een tamboer voorop. Den kende dat er socialisten aankwa- kunnen doen door de woordenrijk heid harer elegante bezoekster. Ter wijl nu mevrouw von Sarasin ge noodzaakt was wat te rusten, wees zij bescheidendoch beslist, dien voorslag van de hand. Ik verlang niet naar het drukke, woelige leven eener zangeres, zeide Clarila zacht. Ik wensch alleen, zoolang mijne familieomstan digheden het toestaan, door middel van een gewaarborgde betrekking, het land en de menschen een weinig te bestudeeren en in ruil daarvoor anderen met mijn talent zoo veel van dienst te zijn, als ik het ver mag. Welnulieveook in dit opzicht heb ik u een voorslag te doen, want ik zeide u immers reeds: dien avond, hebt gij reeds meerdere veroveringen gemaakt. De gravin Chilkow biedt u een prachtig en gagement in haar huis aan. Aan -e kleine dochter de muziek te men, vlogen de bewoners uit hunne buizen om hen terug te drijven. Sommigen waren zelfs zoo verbit terd, dat zij in nachtgewaad spoedig handgemeen werden. De politie maakte een einde aan de vergissing en smoorde eene vechtpartij in de geboorte. Het vermoeden, dat de dood van den te Naardeu overreden korpo raal der infanterie aan misdaad te wijten zou zijn, is bij de gerechte lijke schouwing niet bevestigd geworden. Volgens geruchten, zou door per sonen uit Naarden of uit den om trek dier stad gezien zijn, dat be doelde korporaal in den vooravond van liet ongeval door twee burgers deerlijk mishandeld en aan liet hoofd verwond zou zijn geworden, ten gevolge waarvan hij in een toe stand van verdooving zou zijn ge raakt en zoo wellicht op de tram baan uitgeput zou zijn neergevallen. Ook zou er vermoeden hebben be- staaD, dat bedoelde korporaal nog later mishandeld was geworden en toen, 't zij levend of dood, op de rails geworpen. Dit was oorzaak, dat de familie de justitie van de zaak onderrichtte en de gerechte lijke schouwing heeft moeten plaats hebben. Men leest in de Amsterdammer De zeemeermin, alias windwijzer, op den toren van de nieuw ge bouwde Groote Kerk te Hoorn, die het al spoedig na den bouw der kerk in haar hoofd kreeg om vast te roesten en dientengevolge met echt ijzeren volharding onverander lijk naar een en denzelfden kant bleef uitkijken is thans, nadat men maanden en maanden gewacht had, in de hoop dat ze alsnog uit haar zelve tot betere gedachten zou ko men, door den aannemer Vollewijns voor een som van ongeveer f 200 van baar hoog standpunt gelicht, om, na opnieuw verguld en in orde gebracht te zijn, herplaatst te wor den, teneinde voortaan zooals een goed zeemeermin, als zij boven op een toren staat, betaamt, naar eisch des tijds, met alle winden te kun nen meê draaien. Men schrijft uit Hoorn aan de Amsterdammer: Naar gezegd wordt, zouden jongst leden Vrijdag de passagiers die met een der ochtendtreinen zich van Hoorn naar Amsterdam begaven, aan een groot onheil zijn ontkomen. Bij het verlaten van het station Purmeremd stond het signaal bij de brug over het Noord-Hollandsch kanaal op veilig. In werkelijkheid evenwel was de genoemde brug ge opend, wat door den machinist, wiens uitzicht door een wachthuis belemmerd was en die bij gevolg alleen kon afgaan op het gegeven signaal, eerst op het uiterst oogen- blik bemerkt werd. Door onmiddel lijk met alle kracht te remmen, wist hij den trein nog bijtijds te doen stilstaan. Men ijst bij de voorstel ling van de ramp die zou hebben plaats gegrepen, indien het geluk hier niet had medegewerkt en den machinist zijn tegenwoordigheid van geest had begeven. Meer dan 200 personen toch zouden in dit geval den dood in het water hebben gevon den. Naar men verder verhaalt zou de machinist voor zijn cordaatheid een geldelijke belooning hebben ontvan- onderwijzen en de eenigszins lijdende gravin bij hare talrijke gezelschap pen te ondersteunnen, resp. voor haar te ontvangen, dat is alles wat zij van u vraagt. En ik durf u ver zekeren, mademoiselle, het zal eene aangename positie zijn. In het pa leis der Chilkows zal men u met alle achting behandelen en daar zult gij beter dan ergens anders het schitterende Petersburgsche leven onder veelzijdige vormen leeren ken nen. De gravin leeft op een grooten voet en niettegenstaande hare zwak ke, licht prikkelbare zenuwen, ont vangt zij hare talrijke kennissen buitengewoon goed. Daarom zoekt zij eene geschikte ondersteuning, waarvoor gij als aangewezen zijt. Mijne vriendin heeft u bij mij ge zien, en was dadelijk besloten, u over te halen, bij haar in huis te komen. Welke eischen gij wilt stel len, laat zij geheel aan u over. Maar een ding nog, lieve. Eer gij mij ant- gen, de brugwachter wegens zijn ualatigheidin hechteniszijngenomen. Het een zoowel als het ander moet aller instemming wegdragen, maar niet ongepast is tevens de wensch dat de directie dezer Spoorwegmaat schappij zich niet door misplaatste zuinigheid late bewegen om een en kel persoon slechts met het toezicht over een brug te belasten, maar die gewichtige posten ter bewaking en behandeling aan voldoend personeel toe te vertrouwen, ten einde te voor komen dat het leven der reizigers op onverantwoordelijke wijze aan de grootste gevaren worde blootgesteld. Gisterenmorgen werd te Tessel aangebracht eene vlet, waarin twee mariniers zaten, die 's avonds te voreu uit het Nieuwediep waren gedreven en het land niet weder hadden kunnenbereiken. Den ge- beelen nacht hadden zij voor anker gelegen met een noodsein aan een riem gebonden. Doornat werden de schipbreukelingen door de blazer schuit T. X. 23 ontdekt en uit hun benarden toestand gered. Als een bewijs hoe voortreffelijk de dienst der Haagsche tramways geregeld is, verhaalt het Nieuws dit curieus geval. Een tram stond op een wissel te wachten op een andere, die van den tegenovergestelden kant moest ko men. Hoe lang men echter wachtte, de wagen kwam niet. De ongedul dig geworden passagiers dwongen den conducteur om eens te gaan zien waar de andere tram bleef, daar zij geen plan hadden tot den avond te blijven wachten. De con ducteur ging heen en komt eenigen tijd later terug met de boodschap, dat de lang verwachte tram op deo volgenden wissel stond te wachten. Een treurig ongeluk kostte Woens dagavond te 's-Hage aan twee men schen het leven. Twee gebroeders die langs de Hooftskade naar de woning van hun moeder aan de Beestenmarkt gingen, geraakten om streeks 11 uur te water in de Sin gelvaart van den Zuidwal. Er kwam wel spoedig hulp, maar het duurde toch nog vrij lang, voordat men met haken de drenkelingen aan wal had gehaald. Een hunner, die het eerst werd opgehaald, scheen nog teeke nen van leven te geven; althans men beproefde zijn levensgeesten op te wekken en de bewoners der Hoofts kade verschaften daartoe al het noo- dige; maar de pogingen mochten niet baten. Beide lijken werden met een brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. De radeloosheid der moeder, een weduwe, die twee arbeidzame zo nen een hunner was ter Lands drukkerij werkzaam en gehuwd op eenmaal verloor, is niet te be schrijven. Gisterennamiddag had een heer van Delftshaven het ongeluk, aan den Binnenweg in eene moddersloot te geraken. Hij verkeerde daar in ernstig gevaar doch werd nog bij tijds door een werkman van Rotter dam, er uitgehaald. De redder kreeg van den welge- stelden man een dubbeltje tot be- belooning. Te Hellevoetsluis werd door den heer J. Haas in het Voornsche Ka naal, eene proef genomen met een «reddingsvest» van prof. Benecke. woordt, moet ik, ofschoon uwe keus nauwelijks twijfelachtig kan zijn, toch van mijn kant een werk van barmhartigheid deen, om de belofte, die ik aan Nikolaï Pawlowitsch Ka rin deed. Gij herinnert u mijnheer von Karin niet, die u ten mijnen huize voorgesteld werd? Welnu, hij heeft mevrouw von Ornatoff ge sproken over uw plan, om een be trekking van gezelschapsdame aan te nemen. Deze dame heeft daarop den wensch geuit, u te leeren ken nen, om u eventueel als zoodanig aan te nemen. Clarita stokte en kon nauwelijs adem halen. Vrouwe von Orna toff! Had zij goed gehoord? Had de vorstin werkelijk dien naam ge noemd? Zij wilde vragen en kon niet. De keel was haar als 't ware toegesnoerd. Hare levendige bezoek ster gaf aan haar zwijgen een an dere beteekenis. Trouwens, ging zij ijverig voort na het De uitslag was verrassend: een ge kleed persoon met zware zeelaarzen en pijekker aan, dreef tot aan de borst boven water. Als iets niet alledaags kan zeker worden gemeld dat enkele grappen makers te Montfoort Woensdag de deur der zoogenaamde «nor» zóó stevig hadden dichtgespijkerd, dat men heel wat moeite had om haar weer open te krijgen. De kermis is daar in vollen gang en op die wijze zal men waarschijnlijk het gevaar van met de «nor» kennis te maken, hebben willen voorkomen. Nadat eenige personen te Baarn in hechtenis waren genomen, die verdacht werden op den jachtop ziener des IConiDgs aldaar te hebben geschoten, heeft Woensdag een jong veld-artillerist te Eemnes bekend het schot te hebben gelost. Hij is gevankelijk naar Utrecht vervoerd. De toestand van den jachtop ziener, wien 13 hagelkorrels (geen kogel) uit het hoofd zijn gehaald, boezemt nog steeds zorg in. Binnen kort zullen alle forten en sterkten van de Hollandsche Waterlinie met elkaar telegraphisch verbonden zijn. Ten noorden van de Waal is men reeds gereed. Thans is men bezig ten zuiden van die rivier, waartoe twee officieren en een detachement genietroepen, be nevens een sterke ploeg arbeiders gestationneerd zijn in drie schepen in de monding van de Maas bij Loevestein. De draad wordt gelegd minstens één meter onder den bega- nen grond. Gisterenochtend is één der wag gons van de IJseltram, die te 11 uur van Oudewater naar Haastrecht ver trekt, dicht bij Goe Jan Verwelle- sluis tegen een boom aangekomen. De waggon ontspoorde daardoor en werd geheel verbrijzeld. Gelukkig waren de passagiers juist uit den waggon gestapt, zoodat er geen on gelukken konden plaats grijpen. Ter gelegenheid van de kermis te Oldeberkoop werd in een kroegje in het naburige dorp Nijehorne een anker jenever aan borreltjes ver tapt. Een gunstig teeken des tijds Te Maastricht bestaat voornemen de schoolgaande kinderen van on vermogende ouders gedurende den winter van warm voedsel te voor zien. - Een niet alledaagsche geval van slaapdronkenheid deed zich verleden Zondag bij een ingezetene van Strijp voor. Circa tien uur des avonds verliet hij in het naburige Nunen een herberg en begaf zich op weg naar huis; dit herinnert de man zich nog zeer goed. Verstijfd van koude werd de slaapwandelaar, die niets dan een hemd aan had, 's nachts om 2 ure door een menschlievend man te Woensel in huis genomen; deze voorzag hem van kleederen en knapte hem met eten en drinken zooveel mogelijk op, zoodat hij den volgenden morgen om 4 uur tot zijue beangstigde familie kon terugkee- ren. Zijne kleederen zijn nog altijd zoek. Gisterennacht woedde te Wolvega een geweldig onweder, waarmee hevige hagelbuien gepaard gingen. Eene boerenschuur in het dorp werd op eene bijzondere wijze getroffen. De bliksem sloeg boven bij de vorst aanbod van Eudoxia Petrowna Chil kow vervalt dat der Ornatoffs van zelf; ik moest slechts daarvan ge wagen, omdat ik het beloofde. Woont vrouwe von Ornatoff ook in Petersburg? bracht Clarita eindelijk met geweldig gedwongen zelfbeheersching uit. Ja! dat is te zeggen, zij wil dezen winter in de hoofdstad door brengen. Eerst sedert twee, drie da gen is zij uit het buitenland terug gekeerd waar zij haar rouwtijd doorbracht. Zij verloor haren echt genoot voor anderhalf jaar ongeveer op haar landgoed in de steppen, waar zij de laatste jaren vertoefde, terwijl haar huis hier verlaten stond. Zij wil het dit seizoen weder tot bezoek openstellen, ten minste voor eenige kennissen slechts, waarover ik mij geenszins verwonder. Die Ornatoff is nog jong en zooals ik haar uit hare jeugd ken, zal haar de landelijke eenzaamheid van het dak in, verbrijzelde een 50 pannen en een gedeelte van het ge bint, trok strijkelings langs het hooi, dat ongedeerd bleef, bij een zwaren stijl, die in splinters vloog, naar beneden, rukte daar een halve steen uit een klip, roerde in een meelvat waarvan de inhoud opstoof tot over den zolder en langs de pan nen, en verwijderde zich vervolgens door een gat in den muur, na nog een paar ruiten en steenen te heb ben vermorseld. Brand is niet ont staan. Men meldt aan de Leeuw. Cl. uit Joure: Hebben Amsterdam, Zwolle en Rotterdam hunne oproerige toonee- len, Broek en Snikzwaag waren de zer dagen ook in opstand. Een drie tal personen van Joure, arriveerden ongeveer 5 uur te Broek met vaar tuig en geweren. In de nabijheid der huizen schoten zij op de tamme eenden, die er altijd in overvloed te vinden zijn, ja hadden de driestheid de onschuldige dieren in de wijken bij de woningen na te zetten. Toen ingezetenen hen op dat laaghartige bedrijf opmerkzaam maakten, wer den zij met scheldwoorden overladen en op tartende wijze uitgejouwd. Onverhinderd zetten ze hun moord dadig werk voort tot Snikzwaag, maar het scheen, dat de onophou delijke schoten ook de bewoners oorlogszuchtig maakten. Eenige per sonen, woedend geworden, gingen er op af, en naar men zegt, loste toen een van het drietal een schot, dat vrij zeker doe! had getroffen, zoo niet de persoon in kwestie zij delings ware uitgeweken. Spoedig waren de partijen hand gemeen, waarbij de jagers een goed gevulde weitasch verloren. Evenals in 1296 de Gooische boe ren, kwamen nu de Waterlanders van alle zijden opdagen, waarop de stroopers het ergste vreezende, met hun vaartuig de vlucht namen. Een dertigtal personen, de mees ten met stokken gewapend, gingen nu langs het Broekster voetpad naar de Zijlroede om de vluchtelingen te achterhalen, maar zij waren gevlo gen. Zeer zeker een geluk, ware liet hier tot een treffen gekomen, zonder twijfel was er bloed gestroomd, want velen waren «in gramschap fel ontstoken.» Inmiddels was een hunner bij den kastelein Speelman voorloopig in be waring gesteld. Na deze drijfjacht ging ieder huis waarts; de weitasch werd medege nomen en is later aan de politie overhandigd, terwijl de bevoegde macht met een en ander in kennis is gesteld. Woensdag avond had te Gronin gen een man van 72 jaar het onge luk bij de spoorbrug onder de tram te geraken. Hij werd aan een been, een arm en 't hoofd vrij erg ge kwetst; naar het hospitaal gedra gen, bleek het dat de arm moest worden afgezet. GELENGD NIEUWS. Het Seri. Tgbl. verneemt, dat het geheim van den bestuurbaren luchtballon, zooals die door de Fran- sche kapiteins Krebs en Renard ge construeerd werd, aan het Italiaan- sche Ministerie van Oorlog verra den is. aan de zijde van een ouden, zieke- lijken echtgenoot zwaar genoeg ge vallen zijn. Zij onttrok zich dan ook daaraan zoodra mogelijk, om in het buitenland afleiding te zoeken en denkt dat hier wel voort te zet ten; maar toch zoudt gij, mijn lieve demoiselle, bij haar lang niet het afwisselend leven, het interessante gezelschap vinden, zooals bij de gra vin Chilkow. Terwijl gij daar het winterseizoen in vollen glans ziet en u voor den zomer heerlijke reizen wachten, vindt gij in het huis der Ornatoffs een engen, door den rouw nog tamelijk beperkten kring, en in den zomer een doodelijke verveling buiten op het eenzame Ornatoffsko. Men zegt wel is waar, dat vrouwe von Ornatoff nooit meer daar zal terugkeeren zij moet een tegenzin, een vrees daarvoor hebben, sedert.... De vorstin viel zich zelf in de rede, en wachtte een oogenblik. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2