1 I H j§ ADVERTENT AAlIffl Woensdag 16 September IS85. Ül% |B Jja B S gyp gyp H 1 3Ü Hf 111 SU I H iefèireaKSll FOURAGES. VEEGETEU. 3e Jaargang. No. 673. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks eitpnsnen Zon- en ilpmeeee Feestdagen. A OVERT EN TI 15 N: AMiEMA OVIMIiir. FEU ILL ETON. xr. lil.WKftliAIN Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau. Kleine Houtstraat Ho. 0. Hoofdagenten voor het Buitenlandimpugn it liAUBK Co., JOH. F. JÓNGS. Sur.r., Génerale de i ubhclfe Etrangère G. ar ijs, 31 bis Faubourg Mönfmartrt. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op hef Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van J6 lot 4 un vertoon van diploma vrijeu toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid elen dei' Nederlandse,he 'Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegan, van Nederland en meer bijzonder van het llaarlemsehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitge». I 1 gulden.Museum der stad Haarlem up het 'Raadhuis. Geopend van 15 April tol 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, van la October tot 14 April op die dagen van 10—li uur tegen belui loud&gen kosteloos van J2—4 uur, de. overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worde-u in iiet geheel niet. toegelaten; kinderen van 8 tot J Tevlers museum in de Damstraat] Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag on Zaterdag van 1—4 in Woensda- en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van J—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. toegang 25 cents per persoon, t' het Faviljoen. Ingang Dresizijt donateurs met gezelschap, leden .«teniae, Zon- cn Feestdagen, van iouateurs en leden der Nederlaiulsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op c le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en niet. 1 dame. isschiippelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst cn geschiedenis, oor&l 05 uur. Toegang 25 cents per persoon, iloorioopeude toegangskaarten voor een geheel jaai van 25 cents per persoon, alleen op niet dan ouder behoorlijk geleide. Stadsbibliotheek Frinsenhof. Geopend BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem zullen op Donderdag 24 September e. k., des namid dags ten 2 ure, ten Raadhuize der gemeente, bij enkele inschrijving aanbesteden, in twee perceelen of in massa, de levering van: lo. KOOI en STROO en 2o. HAVEIt en L'AAH- I) 'ENB O O KEN, ten behoeve van de paarden der Ge meente-Reiniging, voor het tijdvak van lo. November 1885 tot ulto. October 1886. De voorwaarden liggen ter leziDg ter Gemeente-Secretarie, op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 ure. Inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van den'Opzichter over de Gemeente-Reiniging, op alle werk dagen vóór den dag der besteding, des morgens tusschen 9 en 10 en 'snam. van 121 ure. Haarlem, 10 Sept. 18S5. E. A. JORDENS. De Secretaris, P. v. d. ELST, lo. S. Volgens stellige berichten van het Berliner Tagêblallheeft het Duit- sche oefeniugs-eskader der Noord zee, hetwelk dezer dagen ontbonden zou worden, bevel ontvangen zich, onder commando van kapitein Sten zei, opnieuw te formeeren, naar het heet als school-eskader. Het zal voor 6 maanden proviand innemen en in het noordelijk deel van den Atlan- Twee vrouwen. 24) Het was mijnheer von Karin. Hij boog met ridderlijke beleefdheid voor de binnenkomende, die, langs hem voorbij, de dame des huizes te ge- moet trad. Met een liefheid, die aan welwillendheid grensdebegroette deze hare gast. Zij dankte mejuf frouw de la Para voor haar bereid willig komen, waarbij zij zicb van eenige gebruikelijke uitdrukkingen bediende, welke Nikolai Karin aan leiding gaven zich in het gesprek te mengen en Clarita te vragen, hoe de soirée bij de vorstin haar beko men was? Toon en houijiug waren tischeu Oceaan gaan kruisen. Dit bevel is volkomen onverwacht ge komen en wordt in marine-kringen in verband gebracht met de kwestie der Caroliua-eiianden, daar er nog nimmer een school-eskader gevormd is, allerminst in den winter en met bestemming naar den Atlautiscbeu Oceaan. In een zeer officieuse correspon dentie uit Berlijn aan de Kölnische Zeitunq werd gisteren zeer scherp gepolemiseerd met de Frausche pers, inzonderheid de Agence Ilavas. Daarin wordt gezegd: Havas is ofli cieus, en dus blijkt dat, ondanks de vredelievendheid der republiek, er enkele elementen in de regeering zijn, die een niet te controleeren te- genovergestelden invloed oefenen. Men verwijt Duitschland, dat het Frankrijks invloed tracht te onder drukken dit is onjuistDuitschland zou zelfs tegen eene Frauscli- Spaansche fusie geen bezwaar ma- keu. Men ziet echter, dat Deroulè- de's woelen-- wortel geschoten heeft, en de regeering niet meerde macht heeft, den revanche-stroom stilstand te gebieden. Dit is in 't belang van een duurzamen vrede weinig troost vol, en van lieverlede dringt zich aan allen de overtuiging op, dat het jarenlange streven der Duitscbe po litiek, oin den weg der verzoening te doen volgen, verloren moeite ge weest is. De aangekondigde nota van verontschuldiging van wege de Spaansche Regeeriug is te Berlijn aangekomen en werd gisternamid dag door den gezant, graaf Benomar, overhandigd. Zaterdag had er in het depar tement van buitenlandsche zaken, onder voorzitterschap van Vou ICils- serow, eene conferentie plaats over Duitschland's koloniale politiek. Het daarbij zoo deftig en uitgezocht, als beschouwde hij de jonge vreemde linge geheel en al te hehooreu tot den kring, waarin hij haar ontmoet had. Mevrouw von Ornatoff zag dit zeer goed. Om deze reden misschien oi ook wel omdat Clarita's kalme deftigheid haar ontzag inboezemde, liet zij spoedig den eeuigszins ou- achtzamen toon in hare manieren achterwege, vooral toen Nikolai Ka rin afscheid wilde nemen. Zij bood hem vriendelijk hare nette, metju- weefen versierde rechterhand aan, terwijl haar schitterende oogen hem daarbij glimlachend toeknikten Tot ziens, Nikolai Karin, ver geet niet stipt op tijd te zijn! Hij beloofde het en ging heen. De deur sloot zich achter zijn hooge statige gestalte de beide dames waren alleen. Zij zaten tegenover elkander en spraken Fransch; inet den geestesblik echter onderzocht, de eene de andere, als konden zij doel daarvan was het treffen vau een vergelijk tnsschen de Deutsche Oslafrikanischc Gesettschaft en de te Zanzibar gevestigde Hamburger firma's. Bij de gedachteuwisseling bleek dat beide partijen volkomen hetzelfde belang hebben, weshalve dan ook de Hauseatische kooplieden verklaarden tot de Ostafrihanische Gesellschaft toe te treden. Hierdoor schijnt de sedert eenigeu tijd in de Duitscbe pers levendig gevoerde twist lusscheu de beide groepen de finitief bijgelegd. Geruchten aangaande agitatie en militaire maatregelen in de noorde lijke provinciën van Spanje zijn ten eenenmale ongegrond. Het is er ten volle rustig. Een offieieele bulletin bericht dat er van 6 Augustus tot 12 Septem ber dezes jaars in geheel Italië zijn voorgekomen 146 cholera-gevallen, waar 86 met doodelijken afloop. Zondag waren er te Palermo 4 ge vallen, alle doodelijk; en 17 geval len met 5 doodeu in de provincie Parma. In Turksclie kringen te Cairo loopt het gerucht dat de Sultan zijnen grootvizier naar Egypte zal zenden. De Standard meldt van den 13en uit Tamatave, (Madagascar) dat de onderhandelingen met de Hovas mislukt zijn, en de Franschen de vijandelijkheden terstond hervat en Marancura gebombardeerd hebben. Gisterenochtend 8 uur is Chan- nong uitgeroepen als koning van Annam. Hij is gisteren ouder het lossen van 21 saluutschoten in het paleis gekomen, waarop de Anna- elkauder dadelijk doorzien tot op den grond des harten. Waarom dat wist ieder wel voor zich. Clarita vond dat de beschrijving van Alex.isjui.-t was. Wera Sergewna was jong en schoonzij moest een zeldzaam contrast met den grijzen echtgenoot gevormd hebben, wiens zonen tamelijk wel in leeftijd met liaar overeenkwamen. Zij kon even boven de dertig zijn, hare gelieele houding was die van een voorname dame der groote wereld. Er lag iets hoogmoedigs in haar wezen en een onloochenbare trots in haar schoon, koud gelaat. Zoodra het echter verlevendigd werd, was haar schoon heid verblindend, zooals b.v. te vo ren, toen zij Nikolaï Pawlowitsch bij liet heengaan toegeknikt had. Dau glimlachte de bekoorlijk ge vormde mond met de frissclie lip pen, de anders zoo gewone en be paalde eigenzinnigheid aanduidende trek verdween evenals de onrustige mitische vlag woei. Hij zal den 19en gekroond worden. Vele Annamieten sterven aan cholera. Haarlem, 15 September 1885. Bij den Zaterdag' te Zand voort gehouden Internationale jacht Field Trial heeft Smilepointer van jlir. Gli. F. v. d. Poll alhier, den eersten prijs behaald. De tweede, derde en vierde prij zen zijn verdeeld tusscheu Bella, Seft eu Catch. Aan het D. wordt uit Apel doorn gemeld, dat. Zaterdag 19 Sept. a. s. Hll. MM. de Koning eu de Koningin naar de resideutie en waarschijnlijk 1 October naar het Loo terugkeeren. Zondagmorgen omstreeks 10 uur vertiok van het Westerhoofd te Amsterdam, eene vloot van on geveer 30 vaartuigen der Roei- en Zeilvereeniging «Het Y», tot het inakeu vau een wimpeltocht naar Velzen. Aan boord heerschte de meest opgewekte en feestelijke stemming, waartoe het muziekkorps het zijne bijdroeg. Te half twee kwam men te Vel zen aan eu begaf het omstreeks 200 personen sterk gezelschap zich in optocht naar het buitengoed van jhr. Van Tuyll van Serooskerken, die dit welwillend voor deze gele genheid afstond. Daar was eene tombola zonder nieten, voor de dames. Ouder de boomen en begunstigd door betrek kelijk heerlijk weder, werden hart versterkingen genomen en een bal champêtre gehouden. blik uit de glinsterende oogen, wier kleur bijna zeegroen scheen, zoodat hunne uitdrukking onwillekeurig deed denken aan de zoo veel be zongen Loreley aan den verreu Rijn oever. Ook het goudkleurige haar had mevrouw von Ornatoff met haar gemeen. Ja, dat glinsterende, blonde haar, hare oogen, die als diamanten in afwisselende kleurenpracht onder de lange, opwaarts gebogene wim pers schitterden, gaven aan de slanke gestalte iets verleidelijks, dat zijne verlokkende macht kou doen blij ken, zoodra de verwende vrouw lief wilde zijn. Hare eigenaardig be koorlijke verschijning moest een on- gewonen indruk maften, maar - Seed die aangenaam aan? Op Clarita maakte de aantrek kelijke figuur van mevrouw von Ornatoff geen giiustigen indrukiu- tusschen kon zij ook niet onpartij dig onderzoeken, zij had nu eenmaal Te 4 uur vertrok men weer, uiterst voldaan en in het prettige vooruit zicht van een aangenamen terug tocht. Deze werd zeilende, deels vóór, deels hij den wind volbracht, zoodat men eerst te half zeven te rugkeerde. De reden zegt de N. 71. Cl. waarom de in het tuchthuis te Leeuwarden gedetineerde Wolters is begenadigd, is naar men ver neemt zijn gezondheidstoestand, in verband met zijnen hoogen leeftijd. Wolters is 76 jaar oud, werd sedert zijne opneming in het tuchthuis verpleegd in de ziekeucel, en lijdt thans aan eene sleepende ziekte, die, volgens geneeskundig getuige nis, zijn herstel hoogst onwaarschijn lijk maakt, terwijl langer verblijf in het tuchthuis zijn dood zeker zou verhaasten.Naar men weet is zijn broeder, die tot correctioneele ge vangenisstraf was veroordeeld, reeds in de gevangenis overleden. Sedert de opening van het badseizoen kwamen te Schevenin- gen 5103 vreemdelingen met 402 bedienden aan; op 13 September '84 waren er gelogeerd geweest 5838 vreemdelingen met 486 be dienden. Zaterdag vertrok uit Bremer haven het stoomschip Hannover van de Norddentsche Lloydom op de reede te Vlieringen over te nemen de brievenmail, die van Duitsch land, via Vlissingen, naar Brazilië moet worden verzonden. De passa giers kemen Maandagochtend per sleepboot uit Antwerpen om even eens te Vlissingen aan boord van het stoomschip over te gaan, het welk alsdan de reis naar zijne be stemmingsplaats zal voortzetten. In verband met de plannen van den Norddeulschen Lloyd ten opzichte van Vlissingen, beschouwt men dit het gevoel, dat die vrouw een treu- rigeu invloed op Alexis' lot had uit geoefend. Zij vertrouwde die glin sterende oogen niet volgens haar hadden zij eene valrche uitdrukking; somwijlen immers verried haar blik een onrust, welke zelfs de troLche koelheid, die meest op haar gelaat te lezen was, niet wist te verber gen. Die koelheid was niet oprecht, zij was gedwongen. De jonge, hoog moedige vrouw met dat achteloos bevallige wezen bezat een harts tochtelijk, eeu warm hart voor die genen, welke zij lief had en daarbij een doordrijvende en teugellooze wilskracht voor hen, die haar in den weg stonden. Dat was het wat Clarita inwen dig hij zich zelve zeide. Het zou niet aangenaam zijn de gezelschaps dame of ondergeschikte van deze vrouw te zijn toch moest en zou zij het worden ter wille van Alexis Daarom herstelde zij zich. Zij be.j

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1