cols Java koffie verkocht, die door één genomen bijna 25'/a ct.per 1/a kg. opbrachten. Bij de raming der mid delen voor dit jaar is daarvoor 30 ct. aangenomen. Aan Bestuurders vaD afdee- lingen van het Bond voor Algemeen Stemrecht, Werklieden vereenigingen en allen die de invoering van het algemeen stemrecht in Nederland willen helpen bevorderen, is het volgende schrijveu gericht: Medeburgers! Nog weim'ge dagen en een ge wichtig tijdstip is aangebroken. Alsdan 20 September 1885 heeft er eene volksbijeenkomst plaats te 's Gravenhage, in het belang van het algemeeu stemrecht. Verbazend veel arbeid en zeer veel geld is door de arbeiders aan deze zaak ten koste gelegd. Tal van vereenigingen zenden afgevaardigden naar die Demonstra tie, en een groot aantal bondge- nooten gaan uit eigen middelen naar die bijeenkomst. Maar er zijn nog verscheiden ver eenigingen waarvan geen afgevaar digden gaan. Arbeiders, tracht daarin alsnog te voorzienDoet al wat gij kunt om te bevorderen dat uit uwe plaats althans één afgevaardigde gaat. En allen die onze zaak toegedaan zijn tracht uit eigen middelen naar Den Haag te gaan, of legt gelden bij elkaar en loot er om wie gaan zal. Het komt er nu vooral op aan. Niet alleen omdat eene grond wetsherziening te wachten is, maar vooral ook omdat dit waarschijnlijk de laatste maal is dat onze partij zoo optreedt zoo optreden kan. Daarom alle man te wapen alle krachten bijeengebracht Versterk de Demonstratie op al lerlei wijze. Laat de thuisblijvenden dien dag van openbaren steun blijk geven, door vergaderingen en manifesten. Zendt telegrammen van sympa thie naar den Haag (bij voorkeur Zondagmorgen tusschen 10 en 11 uur aan den voorzitter van het Bond voor Algemeen Stemrecht, telegram adres Gebing, voorzitter Bond Al gemeen Stemrecht, gebouw «Wal halla», Westerbaanstraat 's Gra venhage)., Kortom doet al wat gij kunt om deze grootsche zaak te steunen en te bevorderen. Leve de volkswil! Leve het al gemeen stemrecht! De Centrale Propagandaclub. Het volgende gesprek op straat werd afgeluisterd door het Rotterd. Nieuwsblad ter gelegenheid van de «betooging» voor Algemeen Stem recht te Rotterdam. Na dat de vergadering was af- geloopen en de deelnemers zich weder op straat bevonden hoorde hij: Wat een rommel op straat en dat op Zondag! riep er een. Kijk dien stakkert eens zwee- ten! Dit gold nota bene een der heeren banierdragers. Als er maar geen oproer komt! riep een beangstigde ziel. 't Lijkent er niet op, was het onmiddellijke antwoord. Ze hebben allemaal delui Zundagsche pakkie an! En zoo ging het voort. Een ge brekkig loopend persoon bood exem plaren van het Orgaan van het Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht te koop aan voor een Lago-Maggiore zoo getrouw geweest was, of een der voormalige bedien den te ontmoeten en door dezen eenig spoor van hem te ontdekken. Maar helaas was daartoe bij het tegen woordige personeel volstrekt geen vooruitzichthet was werkelijk, als brak iedere draad, waaraan zij eeni- ge hoop gehecht had af. Slechts eene bleef nog: Teodoor Iwanoï- witsch, de jonge halve broeder van Alexis, Wera's zoon. Sedert verle den najaar bevond hij zich op kost school en was dus den eersten win ter aan de moederlijke bescherming onttrokken. Wera verlangde dikwijls naar hem. Haar kind beminde zij hartstochtelijk; hare koele terug houding week, zoodra zij van hem of van zijne komst in de vacantie sprak. Clarita verheugde zich met haar daarop, meer nog zij verlangde er innerlijk vurig naar. Wanneer zij treurige, sombere uren had, waarin cent. Een vrouw kocht er een; we dachten uit belangstelling, maar haar aansporing tot hare buurvrouw: «Moe, koop jij er nou ook een, laat de stumpert ook een centje verdie nen!», bewees, dat alleen het me delijdend hart haar koopen deed. De mooiste opmerkingen hoorden we op het Haagsche Veer: Wat mot dat nou beduijen? vroeg een vrouw. Wel mens, 't is om het stem recht te doen, doceerde eeu tweede. Stemrecht! wat is dat nou weer voor uuus? Gut mens, weet je dat niet? Stemrecht voor de Tweede Kamer! Tweede Kamer? Ze zijn niet wijs! Een mensch is blij, alsieéeu kamer heeft met een klein keukentje en een fornuisje! Manifesteer daar nu eens tegen opzegt het R. N. Al waren er 2000 in plaats van 200, dan be grijpt het gros van 't volk, waar voor die manifestaties bestemd zijn, er immers toch niets van. Het is een overoude waarheid, zegt de Arnh. Ct., dat de bureau cratie de kanker van ons financie wezen uitmaakt. Die waarheid is duizenden en nogmaals duizenden malen uitgesproken. Toch heeft zij opvolgende Regeeringen niet van den verkeerden weg teruggebracht. Men gaat steeds voort met sinecures te scheppen of te bestendigen. En kele voorbeelden. Bij Justitie twee referendarissen voor éene afdeeling; bij binnenlandsche Zaken (afdeeling onderwijs) idem idem. Bij Kolo niën had men onlangs een goud regen van nieuwe referendarissen. Om de personen te helpen, werden blijkbaar nieuwe referendarisschap pen gecreëerd. De hoofdinspecteur, chef van de afdeeling directe be lastingen, bij Financiën, werd be gunstigd met een baantje van secre taris der commissie voor de herziening van de ongebouwde eigendommen. Zijne werkzaamheden bij financiën werden inmiddels door een ander waargenomen, doch hij behield daarvoor het volle traktement, het welk nu bijna aan dat eens minis ters gelijk is. Doch nu de kroon op het werk, en dit behoort tot de dingen, die komen zullen. De arbeid der ge melde commissie is van zeer lan gen duur geweest. Eindelijk moet daaraan toch een einde komen. Welnu, dat zal weldra geschieden. Nu zou men meeneu, dat gemelde hoofd-inspecteur weder als afdee- lingchef bij Financiën werkdadig zal optreden. Mis gedacht! Er zal voor hem een nieuwe betrekking in het leven worden geroepen. Hij zal uitsluitend met wetgevende ar beid belast en een ander tot afdee- lingschef, onder den titel van refe rendaris, benoemd worden. Te Zwolle zijn met de drie- wielige vélocipède uit de fabriek van den heer H. Burgers te Deven ter reeds proeven genomen voor het vervoer van postpakketten en brieven op het platteland. Het voertuig kan zeer gemakkelijk worden bestuurd en biedt gelegenheid tot plaatsing van pakketten. Gisteren is de be steller er mede naar Dalfsen en in de volgende dagen zal naar Wijhe en in andere richtingen er mede worden gereden. Blijkt dat het voer tuig aan de eischen voldoet, dan bestaat uitzicht dat tot de aan schaffing, voorloopig voor enkele der thans bestaande bodeloopen, wordt overgegaan. al haar wachten, verlangen en op merkingen in het Ornatoffsche huis haar nutteloos schenen te worden en haar hart in hopelooze vertwijfe ling door den druk der dagelijks wederkeerende eentonigheid meende te breken, dan klampten hare ge dachten zich vast aan het vooruit zicht Teodoor te spreken en in het voorjaar met de familie naarOrna- toffsko te gaan. Daar moest alles veranderen. Daar leefden mensehen genoeg, die Alexis van zijne jeugd af gekend, die hem zeker nog niet vergeten hadden, en daarbij weten moesten, wat er na den dood van den ouden Ornatoff gebeurd was. De gebeurtenissen aldaar met den sluier des geheims te bedekken, zoo, dat standvastig en voorzichtig uit- vorschen hem niet kon doordrin gen dat scheen Clarita onmoge lijk toe voor haar gold dus geduld volharding. Weder kon zij zuchten zooals eens op haar klein Dinsdag morgen had te Vlis- singen met buitengewone plechtig heid en praal de teraardebestelling plaats van den aldaar woonachtigen Belgischen zeeloods L. J. de Maine, te Bremerhaven overleden aan boord van het Duitsche stoomschip Han nover en daarmede Maandag te Vlis- singen overgebracht. Nadat het lijk, besloten in een prachtigen metalen kist, geplaatst was in eene op de Zeehondenwerf als Chapelle ardente ingerichte loods, waar het door een groot aantal be langstellenden bezichtigd werd, is het gisterenmorgen omstreeks 9 uur, gedragen door een zestiental zijner collega's, in plechtigen optocht naar de Katholieke kerk en na den aldaar gevierdeu lijkdienst, naar de begraaf plaats overgebracht. De stoet werd geopend door een muziekkorps, dat treurmarschen uit voerde, terwijl achter het lijk, be halve de nabestaanden, zich hadden aangesloten de inspecteur over het Belgische loodswezen, de heer Van Schooten; de vroeger te Vlissingen zich bevindende ambtenaren van het Belgische loodswezen en deputatiën uit de Belgische en Nederlandsche loodsen en hunne sociëteiten, ver gezeld van hunne vaandels, die, ten teeken van rouw, omlaag gehouden en omfloersd waren. Tal van kransen, benevens op een fluweelen kussen de medailles en decoratiën, door den overledene als boogschuttter behaald, werden voor uitgedragen. terwijl ook de leden van het Boogschuttersgezelschap waarvan hij lid was, deel van den stoet uitmaakten. De volgende aandoenlijke geschie denis verhaalt de Amsterdammer Een paartje, pas een paar maan den gehuwd, trok eergisteren naar Artis. Hij had zijn besten, zwart- lakenschen jas aan, en om haar ge laat fladderden vroolijk de linten van den Zondagschen hoed. Ze ble ven er lang, bekeken de beesten met volle aandacht en maakten menige grap over het dikke nijlpaard en dien onooglijken langen hals van de giraf, 't Was een prettige dag, het zonnetje scheen zoo vroolijk door de boomen, en de menschen in Ar tis waren zoo opgetogen, dat ons paartje tegen het vallen van den donker maar noode van den schoo- nen tuin afscheid nam. Ze waren beiden vermoeid, en de vrouw kwam op het denkbeeld om den dag gezellig thuis te besluiten met een kopje anijsmelk. Anijs had ze nog in huis, en een vaatje melk werd onderweg gekocht. Terwijl zij toekeek of de melkboer wel volle maat gaf, liep hij eens binnen bij eene vroegere hospita, die een huisje of wat verder woonde. Daar werd de idylle verstoord. Zij werd jaloersch en riep haar man heftig toe, dat hij buiten moest ko men. Hij werd boos en gaf haar een klap. En toen nam zij het melkvat ter hand, hief het met een krachti- gen zwaai boven het hoofd, keerde het om en.... daar stroomde langs den zwarten hoed, den blinkenden Zondagsjas en den besten broek de stralen, en dikke, witte tranen big gelden langs het gelaat van droe fenis over de verstoorde pret van den dag. De vrouw besefte te laat het on heil dat hare ijverzucht had aange richt. Uit wanhoop zocht zij ver getelheid in de wateren der Baan- landhuis aan de Ansa: Geduld, hoe moeielijk zijt gij aan te leeren 1 Het werd haar zoo bang om het hart, dat zij door smart, vertwijfeling en vrees haast vernietigd was. Het was op een Maartschen dag, dat Clarita, zuchtend onder deze geesteskwelling, in Wera's salon zat te werken aan een fijn handwerkje, dat deze in eene kwade luim ter zijde geworpen had en het aan hare gezelschapsjuffrouw overliet, af te maken, wat haar verveelde. De dame was gedurende de laat ste dagen rusteloozer en gejaagder geweest dan gewoonlijk. Om zich te verstrooien was zij uitgereden, om bezoeken af te leggen. Clarita bevond zich intusschen niet alleen in den salon. Tegen een der vensters leunde een jong, onge veer zestienjarig meisje, Lisavetta Sergewna Massowskoy, de zuster van mevrouw von Ornatoff. De kleine, die pas uit het klooster was terug gracht. Maar de redders waren spoe dig ter hand en haalden haar op het droge. De man, nat van melkde vrouw druipende van het water, gingen stilzwijgend huiswaarts, en geen dampende anijsmelk besloot den ker misdag in Artis. Omtrent den optocht te Am sterdam der voorstanders van het algemeen kiesrecht, verneemt men thans, als slotsom van het overleg met den burgemeester, dat die ge houden zal worden aanstaanden Vrij dagavond, te 8 ure. Woensdag avond zijn te Am- steidam door kwaadwilligen twee boomen, staande aan het Zaagmo- leuspad en eigendom der gemeente, gedeeltelijk doorgezaagd geworden, zoodat er een reeds is nedergevallen en de tweede op het punt staat dien weg te volgen. In het begin der vorig-e week werd melding gemaakt van het fail lissement eener groote diamanten- firma te New-York, waarbij ook Amsterdamsche huizen betrokken zijn. De naam dier firma is zoo als aan het Pariser Borsenblatt wordt geseind Kossuth Marx te New- York. Haar chef bevond zich voor 6 weken te Parijs en te Londen, en kocht daar persoonlijk nog voor 21/j millioen frcs. diamanten. Ook te Leiden zal Zondag door de sociaal-democraten een optocht gehouden worden. Het ontplooien van de roode vlag zal daar echter niet toegestaan worden (N. v. d. D.) Een kostganger van een we duwe te 's Hage kreeg Dinsdag avond laat met deze twist, liep het huis uit, ontdeed zich van zijne bovenkleeding en sprong in het water van de Nieuwe Haven. Op zijn hulpgeschreeuw werd hij na geruimen tijd in het water te hebben gesparteld, door buren er uitgehaald, waarna door een paar politieagenten proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt wegens bu rengerucht. In handen van de politie te 's Hage is gevallen een zekere K. die met valschelijk door hem onder- teekende bedellijsten bij de inge zetenen rond ging. Aan het hoofd van dat papier had hij eene uit de couranten gesneden advertentie met eene bede om hulp opgeplakt, om zoodoende met de daaronder voor komende namen van geachte stad- genooten aan zijn inzamelingswerk schijn van vertrouwen te geven. Maar daaronder had hij zelf de na men geschreven van ingezetenen met bijvoeging van een zeker in schrijvingsbedrag en met die valsche handteekeniDgen deed hij de lijst circuleeren. Aan de beleidvolle nasporingen van den inspecteur van politie Riet dijk is het te danken, dat slechts weinige personen het slachtoffer dezer knoeierij geworden zijn. De aangehoudene bleek reeds meermalen wegens valschheid in geschrifte en oplichting te zijn ver oordeeld. Nader verneemt men nog dat deze door de Haagsche politie aangehou den persoon den gefingeerden bedel brief had onderteekend met de hand- teekening van den heer Vernée, commissaris van politie te Scheve- gekeerd, vertoefde daar sedert eenige dagen, maar zou voortaan Wera's huis als het hare beschouwen. Het jonge meisje moest het zeker niet aangenaam vinden, want hare mooie, heldere oogen toonden duidelijk de sporen van heimelijk vergoten tra nen. Mevrouw von Ornatoff had haar dan ook rijkelijk genoeg ge plaagd door voortdurend vitten, op merken en spotten, nu eens over hare linksche kostschoolmanieren of hare blooheid, dan weder over hare kinderachtige praatjes of haar ver velend zwijgen. Het laatste bleef zij standvastig volhouden. Dom zag zij er intusschen volstrekt niet uit; wel gaf haar die jeugdige verlegenheid iets bescheidens, iets kinderlijks. Zij was inderdaad nog een kind. Als zoodanig nam zij de gedurige be rispingen harer zuster ter harte; zij bedroefden haar, maar wekten te gelijk haren trots op. Nu, terwijl zij dien toonde, klemde zij de kleine ningen. Hij werd daarop eenig geld machtig. De aangehoudene had den bedel brief zoo goed verborgen op zijn lijf, dat de politie dien bij visitatie niet vond. In de arrestantenkamer geplaatst om later verhoord te wor den, had hij gelegenheid den bedel brief te verscheuren en in het pri vaat te werpen. Dit werd echter door een agent gezien. Men slaag de er in de stukken op te halen, zonder dat er een aan ontbrak. Een machinistrijdende op de stoomtram Den HaagSchevenin- gen, kreeg gisteren morgen op den rit een hevige bloedspuwing. De man verzamelde al zijn krachten en wist den trein nog tot het station Sche- veningen te brengen. Dr. Mess verleende hem daar ge neeskundige hulp en beval zijn op neming in het ziekenhuis. Nadat op verschillende fabrieken te Delftshaven in de afgeioopen week een 20tal werklieden waren ontsla gen, zal, naar men verneemt, Za terdag a. s. een 40tal anderen het zelfde lot treffen. Dinsdagavond te ongeveer 8 ure is te Dordrecht een 12-jarige kan toorbediende bij de heeren Van der Slik <fc Co., op den terugweg van het postkantoor, waar hij voor zijne patroons een aangeteekenden brief had gehaald, in de Kalkhaven ge raakt, waarschijnlijk doordat hij bij het loopen over den deksteen het evenwicht heeft verloren. Gisteren ochtend omstreeks 8 ure is het lijk opgevischt. De aangeteekende brief, gericht aan het adres der heeren Van der Slik Co., is tot nog toe niet terug gevonden. Hij bevat vermoedeliik papieren, voor den vinder van geen waarde. Te Schoonloo, gem. Rolde, we melde het voor eenige jaren van slaDgen, die zich voornamelijk in den mest der heideschapen ophiel den. De schapenhouderij is daar nl. nog al zeer uitgebreid. Een land bouwer aldaar heeft thans nog 175 Drentsche schapen, waaronder 57 jongen, die dit jaar geboren zijn. Aan de kanten in deze schapen stallen beneden de oppervlakte hiel den deze slaDgen zich op. Binnen weinige jaren zfjn zij evenwel, op eene enkele uitzondering na, ver dwenen. Van een schapenherder, aldaar in de laatste jaren in functie getreden, verneemt men, dat een zijner honden aan de vernietiging der slangen aldaar geen gering deel heeft gehad. Bij elk morgenbezoek door den herder in de schaapskooien gebracht, volgde de houd hem trouw en greep de alsdan ontdekte slangen in den bek, ze om den kop slaande en vernietigende. De destijds door deze slangen aangerichte schade was, in verhouding tot hun aantal, zeer gering. Thans vindt men in de na- tanden vast op elkander, bleef zwij gend in de versternis staan en scheen voornemens te zijD, de geheele we reld om haar heen te verachten. Clarita was haar immers nog te vreemd, om bij haar troost te kun nen zoekenliever wilde zij hare geheele omgeving vergeten en zich even als die stille mademoiselle de la Para aan hare eigene gedachten overgeven. Beiden werden echter eensklaps uit die mijmering gewekt. Onder aan het huis hoorde men het heldere bellengerinkel eener sier lijke slede, die aan de deur stilhield; Lisavetta keek even door het ven ster en alles verdriet, trots en zwijgen vergetend, vloog zij onder een luiden vreugdekreet den salon en de breede gangen door, de met loopers bedekte trappen af, om den gast te gemoet te gaan. Hare levendige gebaren wekten de nieuwsgierigheid van Clarita op, vol verwachting keek zij op, want van buiten klonken haar heldere, lachende stemmen en vroolijke wel komstgroeten tegen. Plotseling kreeg zij eene ingeving, zij stond haastig op, om naar de deur te gaan, maar eer zij deze bereikt had, werd zij onstuimig opengerukt en Teodoor Iwanoïwitsch Ornatoff stond hand in hand met de nu vroolijk lachende Lisavetta voor haar. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2